Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΩΡΑ ΜΟΝΤΕΛΑ??????


Recommended Posts

Πέρα από την ταλαιπωρία με τα κάστινγκ κ.λ.π, πρέπει να σκεφτούμε και μία άλλη παράμετρο.

ΟΚ, σαν παιδάκι 4-5 χρονών έστω ότι είναι κουκλι, με σγουρά μαλλάκια, γαλανά ματάκια και γίνεται ανάρπαστο. Μόλις περάσουν 3-4 χρόνια και αρχίσει να σχηματίζεται το κορμάκι του και πάψει να είναι τόσο κουκλί, τι γίνεται? Πώς του εξηγείς ότι δεν είναι πια ανάρπαστο?

Είναι σίγουρο ότι η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών - μοντέλων έχουν περιορισμένη διάρκεια. Τα βάζουμε δηλαδή από τα 10 τους χρόνια σε μία διαδικασία απόρριψης επειδή παύουν να είναι τόσο όμορφα όσο προστάζει η μόδα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οταν ημουν γυρω στα 9-10 ειχα κανει μια φωτογραφηση για εναν παιδικο καταλογο απο βιοτεχνια ρουχων, τιποτα το σπουδαιο 5 φωτο μου δημοσιευσαν ολες κι ολες στον καταλογο. εν τω μεταξυ εγω σαν παιδακι ημουν μεν ομορφουλα αλλα ημουν παρα πολυ αδυνατη και επειδη στο σχολειο με κοροιδευανε γι αυτο, ηταν για μενα κατι σαν ενεση αυτοπεποιθησης. κι οχι μονο δν την ψωνισα αλλα επειδη φοβομουν οτι θα με κοροιδεψουν δεν παραδεχομουν οτι ημουν εγω σ οσους μου ελεγαν οτι μοιαζω -ετσι κι αλλιως με ειχαν χτενισει διαφορετικα απ οτι συνηθως και με ειχαν βαψει ελαφρα. επειδη εμενα επαρχια δν ξανασχοληθηκα, ετσι κι αλλιως την επομενη χρονια αρχισα να κανω ακμη και τα χαρακτηριστικα μου σιγα σιγα αλλαζανε καμια σχεση με το προτυπο των μοντελων.

 

για την κορη μου τωρα το ειχα σκεφτει καποια στιγμη που μου εκανε προταση ενας φωτογραφος αλλα το ξανασκεφτηκα και δε θελω να τη βαλω σ αυτη τη διαδικασια, αν και τρελενεται να τη φωτογραφιζουμε, να δοκιμαζει ρουχα μπροστα σε καθρεφτες ή να κανει "πασαρελα" δεν θελω ακομα να την τρεχω, οταν μεγαλωσει αν εχει τη φωτογενεια κ τις αναλογιες και το θελει πολυ ας το κυνηγησει μονη της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
τι γνωμη εχετε?????θα αφηνατε το παιδι να κανει φωτογραφιση για καποιο προιον???η να κανει πασαρελα με επωνυμα μοντελα?????για πειτε μου την γνωμη σας......

μα φυσικα κ θα το πηγαινα.γιατι οχι;ειδη εχω παει την κορη μου 2 φορες κ προσπαθω να βρω κ αλλη δουλεια για να παμε.κ φωτο κ πασαρελα.

Link to comment
Share on other sites

Η σταχτομπούτα ΔΕΝ είναι τρολ.

 

 

Ανέκδοτο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο google πατηστε toddlers and tiaras και δειτε απο μονες σας( 4 σεζόν ηδη μετραει το ριαλιτι για οσες δεν ξερουν).

δειτε καταντια και εκμεταλλευση απο τους ιδιους τους γονεις.

Link to comment
Share on other sites

Η σταχτομπούτα ΔΕΝ είναι τρολ.

 

 

Ανέκδοτο.

 

Μα δε βαριουνται να καθονται να κανουνε νεα mail κ νεες εγγραφες?:rolleyes:Απλα...βαρετο!!!!

 

Το παραπανω τρολ συγκαταλεγεται στο "τρολ θυμα..."

 

Κ εγω οταν ειμαι τρολ,ειμαι μ αυτπυς που πινουν μπιρες...

 

 

Οσο για το θεματακι...ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ το παιδι μου παρ οτι φωτογραφοι μου το ζητανε για μοντελο γιατι ειναι ψηλος ομορφος κ ποζαρι αφθορμητα,ωραια...δε το λεω εγω απλα εχω πληρωσει πολλες φορες φωτογραφισεις που τιε εκανα για να τιςς εχει ενθυμιο.ω..κ μου τις ζηταγανε εναντι αμοιβης.Ζηταγα δε κ εξασφαλιζα πληρ μεταφορα κ οχι αντιγραφη αμεσως μολις τελειωναμε.Θεωρω απαραδεκτο να οαρω αποφασεις για το παιδι μου χωρις να το ρωτησω...Δε θελω να βλεπω γενικα εικονες παιδιων σε διαφημισεις κ ειδικα στο διαδυκτιο...εχω ανοιξει παλια θεμα γ αυτο...

 

Υ.Γ ειμαι κουκουβαγια...οπως ολες!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

στο google πατηστε toddlers and tiaras και δειτε απο μονες σας( 4 σεζόν ηδη μετραει το ριαλιτι για οσες δεν ξερουν).

δειτε καταντια και εκμεταλλευση απο τους ιδιους τους γονεις.

 

 

Απλα τραγικο!!!Τρισαθλιοι γονεις ικανοποιουνε τη ματαιωδοξια τους...:evil:Εχουν οι ιδιοι την αναγκη για αναγνωριση κ να νιωσουνε ομορφοι μεσα απο τα παιδια τους...Ανυποφορο θεαμα!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ούτε στο facebook δεν ανεβάζω τις φωτογραφίες των παιδιών μου!!

Έχω βάλει μόνο κάποιες "διακριτικές"

(δηλαδή προφίλ,πλάτη κλπ που δεν φαίνεται το πρόσωπο)

 

Όταν μεγαλώσουν ας "δημοσιεύσουν"

απο μόνοι τους τον εαυτό τους!

 

Εγώ δεν έχω το δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ μαζί σου. Έχω βάλει κάποιες φωτογραφίες ενδεικτικές π.χ. απόκριες, μπαλέτο, ΖΟΟ αλλά στο σύνολο τους είναι ελάχιστες. Πιο πολύ για να τις μοιραστώ με φίλους και συγγενείς που είναι μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Μας ζήτησαν από το μαιευτήριο που γεννήθηκαν τα παιδιά, (όταν τα πηγαίναμε για follow up) να τα φωτογραφήσουν για να τα κάνουν αυτούς τους πίνακες με μωρά που έχουν στα μαιευτήρια, που τα φωτογραφίζουν στυλ anne geddes, (σαν κουνελάκια, αρκουδάκια κλπ.) Μας είπαν πως είχαν φωτογραφήσει κάποια άλλα παιδιά και αν θέλαμε να αφήσουμε και τα δικά μας. (Η δική τους επιθυμία ήταν στους τοίχους του μαιευτηρίου να υπάρχουν παιδιά που γεννήθηκαν εκεί). Εγώ καθόμουν σκεφτική και δεν μιλούσα ......Οπότε τον λόγο πήρε ο άνδρας μου και απάντησε ένα αυστηρό Ο Χ Ι, στην υπεύθυνη, που ακόμη ηχεί στ΄ αυτιά μου.....:-P

Link to comment
Share on other sites

Ουτε κ εγω εχω γενικα δημοσιευμενες φωτο του παιδιου,δε μου αρεσει να βλεπω ουτε αλλων παιδιωννα ποζαρουνε στο ιντερνετ κ εχω κανει κ θεμα εδω..Δεν εχουμε το δικαιωμα να τα δημοσιευουμε..οταν μεγαλωσουνε ναι...ας κανουνε οτι θελουνε.....οχι ομως εμεις γι αυτα!Ολοι ομορφα παιδια εχουμεκ εξυπνα κια..και....αλλα δε χρειαζεται να απλωνουμε στη βεραντα να τα δουνε ολοι σα το καινουρια σεντονια.....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες.Διαβαζω πολυ καιρο αυτο θεμα χωρις να περνω θεση γιατι συμφωνω στο οχι μοντελα τα παιδια.

Αλλα υπαρχει κατι που δεν καταλαβαινω,πως το εννοειτε αυτο το ''δεν εχουμε δικαιωμα να βαζουμε φωτο των παιδιων μας καπου να φαινονται''??

Δηλ.καποιες που εχουν βαλει τα παιδια τους και φαινονται στο φορουμ 'η σε αλλες σελιδες(χωρις να ειναι διαφημιση)...σημαινει οτι ειναι λαθος και δεν εχουν δικαιωμα??

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, διάβασα όλα τα παραπάνω , με άλλα συμφωνώ απόλυτα με άλλα όχι απόλυτα.

Γιατί όμως τέτοια σύγχυση για το θέμα, προσωπικά το βάζω κάτω ΑΠΛΑ και να αναλύσω το γιατί ….προσωπικά το κατατάσσω στα «καλλιτεχνικά» πχ …μμμ.. θέατρο – μουσικοκινητική.

Γιατί θα πήγαινα το παιδί μου στο θέατρο? Γιατί πχ θέλω να νιώσει πως λειτουργεί μια ομάδα, να μάθει να συνεργάζεται, αυτοεκτίμηση, αυτοπεποίθηση, ενισχύει τις διαπροσωπικές σχέσεις , μαθαίνει το πώς να είναι παραγωγικό σε συγκεκριμένο χρόνο (για να μάθει το ρόλο του ή ένα ποίημα να μη του παίρνει αιώνες), να αναγνωρίζει ποιοι είναι οι στόχοι κάποιων διαδικασιών, να νιώσει την χαρά και την επιβράβευση όταν επιτευχθεί ομαδικά ο στόχος ….κτλ κτλ κτλ πολλά αναλόγως με το παιδί!!

Είναι ένα προτζεκτ……πελάτης: πχ προδέρμ, προϊόν: μωρομαντηλάκι σουπερ ντουπερ, στοχος διαφήμισης: μαντέψτε…εκτόξευση πωλήσεων . Για να διεξαχθεί όλο αυτό το προτζεκτ λοιπόν θελει ΔΟΥΛΕΙΑ πολύ ΔΟΥΛΕΙΑ και αυτός που θα κρατάει τα φώτα συμβάλει (να μου πεις θα πληρωθεί, είναι η δουλειά του …..και συ θα πληρωθείς (το παιδί)για τη συμβολή του, αλλά δεν είναι η δουλειά του).

Συμφωνώ πως παίζει ρόλο: η ηλικία του παιδιού, ο χαρακτήρας του, η ΜΑΜΑ του κάθε παιδιού, ….δεν ταιριάζει σε όλα τα παιδάκια αυτό μόνο και μόνο επειδή είναι όμορφο (και ένα ασχημότατο μπορεί να γίνει το πιο επιτυχημένο γιατί μπορεί να έχει αυτό το κάτι που να κολλήσει με το προϊόν και θα εκτοξεύσει τις πωλήσεις)

Σε περίπτωση που κάποια μανούλα θελήσει να βάλει το παιδί της σε αυτή τη διαδικασία θεωρώ πως είναι καλό να τη «διασφαλίσει» ένα πρακτορείο από το να πηγαίνει μόνη από δω και από κει στις διάφορες εταιρείες παραγωγής, να επιλέξει κάποιο που να ειδικεύεται στα παιδιά, να διαπραγματευτεί το τι θα υπογράψει και ναι ναι να έχει τρελό ελεύθερο χρόνο να τρέχει από καστινγκ σε καστινγκ.

Για τα χρήματα δεν αναφέρω διότι 30 ευρώ (καθαρά τσέπη) δεν νομίζω πως είναι καν ο αρχικός και βασικός σκοπός του όλου αυτού. 30 ευρώ γιατί πες πως θα πληρωθείς 100 ευρώ ναι ?? το πρακτορείο πες να κρατάει 30% από τα μη καθαρά κέρδη( εννοείται), δεν θα σου κόψει απόδειξη 23% , πήγες στα 53%, εσύ από τη στιγμή που σου έκοψε απόδειξη , δεν θα το δηλώσεις και με τα τελευταία μέτρα που δεν σε παίρνει ….χαχα…., κόψε και από κει …..αααα τι ωραία να πάρεις 30 ευρώ και κάθε 15 του δευτέρου μήνα, της τελευταίας μέρας και προτελευταίας ώρας ….εντάξει τώρα, εδώ γελάμε….

Θεωρώ πως όσες είναι να το δοκιμάσουμε, να πάμε , να δούμε, όπως σε οτιδήποτε άλλο να προσέχουμε (δάσκαλος του τέννις – παιδεραστής ? είπατε κάτι?) και πάνω μα πάνω από όλα ……ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ και να γνωρίζουμε γιατί πάμε εκεί που πάμε και τι θέλουμε να επιτύχουμε ……….το δέντρο με το δάσος???? Αυτό!!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Διαβάζοντας τα παραπάνω επιβεβαιώνεται ο κανόνας πως όλα -καλά και άσχημα- ξεκινάνε από τον γονιό. Κοίτα τί παρατήρησα:

Μαμάδες που λένε όχι: Ομάδα Α . Μιλάνε θεωρητικά. Κάπου στη πορεία παραδέχονται ότι τα παιδιά τους δεν έχουν ακριβώς προδιαγραφές εμφάνισης ή συνεργάσιμη συμπεριφορά. Οπότε ...περιττή η άρνησή τους

Μαμάδες που λένε όχι: Ομάδα Β. Δέχτηκαν πρόταση -οπότε συμπεραίνουμε ότι έχουν όμορφα παιδιά- αλλά αρνήθηκαν πανηγυρικά -οπότε συμπεραίνουμε πόσο καλές και υπεράνω μανούλες είναι, κτλ-

Μαμάδες που είπαν ναι: Ενοχικές και απολογητικές ακούγονται για τους προφανείς λόγους. Διευκρινίζουν αυτές δεν είναι σαν τις άλλες.

Δικό μου συμπέρασμα: Κακό το κόμπλεξ κατωτερότητας γιατί σε ταλαιπωρεί μια ζωή αλλά και κάκιστο το κόμπλεξ ανωτερότητας γιατί ταλαιπωρεί τους γύρω σου μια ζωή.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ τι θα αποφασίσεις, έχει σημασία πώς θα το διαχειριστείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Μα δε βαριουνται να καθονται να κανουνε νεα mail κ νεες εγγραφες?:rolleyes:Απλα...βαρετο!!!!

 

Το παραπανω τρολ συγκαταλεγεται στο "τρολ θυμα..."

 

Κ εγω οταν ειμαι τρολ,ειμαι μ αυτπυς που πινουν μπιρες...

 

 

Οσο για το θεματακι...ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ το παιδι μου παρ οτι φωτογραφοι μου το ζητανε για μοντελο γιατι ειναι ψηλος ομορφος κ ποζαρι αφθορμητα,ωραια...δε το λεω εγω απλα εχω πληρωσει πολλες φορες φωτογραφισεις που τιε εκανα για να τιςς εχει ενθυμιο.ω..κ μου τις ζηταγανε εναντι αμοιβης.Ζηταγα δε κ εξασφαλιζα πληρ μεταφορα κ οχι αντιγραφη αμεσως μολις τελειωναμε.Θεωρω απαραδεκτο να οαρω αποφασεις για το παιδι μου χωρις να το ρωτησω...Δε θελω να βλεπω γενικα εικονες παιδιων σε διαφημισεις κ ειδικα στο διαδυκτιο...εχω ανοιξει παλια θεμα γ αυτο...

 

Υ.Γ ειμαι κουκουβαγια...οπως ολες!

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Παλιό αλλά καλό!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα παραπάνω επιβεβαιώνεται ο κανόνας πως όλα -καλά και άσχημα- ξεκινάνε από τον γονιό. Κοίτα τί παρατήρησα:

Μαμάδες που λένε όχι: Ομάδα Α . Μιλάνε θεωρητικά. Κάπου στη πορεία παραδέχονται ότι τα παιδιά τους δεν έχουν ακριβώς προδιαγραφές εμφάνισης ή συνεργάσιμη συμπεριφορά. Οπότε ...περιττή η άρνησή τους

Μαμάδες που λένε όχι: Ομάδα Β. Δέχτηκαν πρόταση -οπότε συμπεραίνουμε ότι έχουν όμορφα παιδιά- αλλά αρνήθηκαν πανηγυρικά -οπότε συμπεραίνουμε πόσο καλές και υπεράνω μανούλες είναι, κτλ-

Μαμάδες που είπαν ναι: Ενοχικές και απολογητικές ακούγονται για τους προφανείς λόγους. Διευκρινίζουν αυτές δεν είναι σαν τις άλλες.

Δικό μου συμπέρασμα: Κακό το κόμπλεξ κατωτερότητας γιατί σε ταλαιπωρεί μια ζωή αλλά και κάκιστο το κόμπλεξ ανωτερότητας γιατί ταλαιπωρεί τους γύρω σου μια ζωή.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ τι θα αποφασίσεις, έχει σημασία πώς θα το διαχειριστείς.[/QUOT

κι αυτη η κατηγοριοποιηση τοσο μα τοσο επιφανειακη και ελλειπης

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Επαναφέρω το θέμα αυτό, γιατί ..... έχει πλάκα. Δεν έχω άποψη για το θέμα μοντέλο. Εμένα τα παιδιά μου δεν είναι καθόλου υπομονετικά και υπάκουα, οπότε ούτε και θα μπορούσε να μου περάσει από το μυαλό. Όμως πηγαίνουμε σε μία θεατρική ομάδα, ως δραστηριότητα και επειδή εγώ λατρεύω το θέατρο και τα παιδιά μου περνάνε τέλεια. Εκεί δεν είναι ακριβώς θεατρικό παιχνίδι, γιατί πρόκειται για κανονικό θέατρο με κανονικούς ηθοποιούς.

Έχω λοιπόν παρατηρήσει ότι κάποιες μαμάδες έρχονται με την προοπτική να χτίσουν στα παιδιά τους ..... καριέρα. Και εξηγούμαι: Ποτέ δεν νοιάστηκα για το εάν το παιδί μου θα πάρει μεγάλο ή μικρό ρόλο στο έργο που ετοιμάζουν στο τέλος της χρονιάς. Άλλες πλακώνονται γι αυτό. Ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα για το πόσο χρόνο θα μείνει στη σκηνή. Άλλοι μπορεί να προσβάλλουν τα άλλα παιδάκι γι αυτό (ο Γιώργος το λέει καλύτερα, γιατί να μην το πει αυτός). Ποτέ δεν ασχολήθηκα για το εάν χοροπήδηξε, τραγούδησε, έσκουξε κλπ. καλά. Άλλοι κρατάνε το δάσκαλο ώρες μετά το μάθημα για να τους αναλύσει την απόδοση του παιδιού τους. Επίσης τα παιδιά μου πηγαίνουν με μία παλιοφόρμα, για να μπορούν να σέρνονται στα πατώματα, άλλα έρχονται με ... φουλάρια.

 

Θέλω να πω ότι ο γονιός που θα κάνει το παιδί ψώνιο, δεν χρειάζεται το πρακτορείο μοντέλων. Μπορεί και μέσα από άλλες διαδικασίες. Ούτε χρειάζεται να είναι το παιδί ωραίο, βασικά δεν χρειάζεται να έχει καμία απολύτως αξία. Η έκθεσή του στην κριτική των άλλων, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να τον επαναφέρει στην πραγματικότητα. Οι ισορροπημένοι γονείς, ότι και να κάνουν τα παιδιά τους, θα τα βοηθήσουν να ισορροπήσουν κι εκείνα. Φέρνετε το παράδειγμα της κυρίας Αλεξανδράτου. Υπάρχουν και άλλα πολλά παραδείγματα μοντέλων που δεν κατέληξαν να κάνουν ταινίες για ενήλικες και παιδιών μοντέλων που μετά από λίγο αφοσιώθηκαν σε κάτι άλλο. Μη μένουμε σε κλισσέ, τύπου: Όλα τα μοντέλα π$%^νται, κατά του όλες οι ηθοποιοί είναι π&*^&ες.

 

Εμένα το μόνο που θα με απασχολούσε είναι η ταλαιπωρία και οι φωτογραφίες στο διαδίκτυο. Αν έλλειπαν αυτά, ΟΚ θα ήταν μία άλλη εμπειρία (για παιδιά που μπορούν να μείνουν ακίνητα πάνω από δέκα δεπτερόλεπτα, όχι για τα δικά μου:lol::lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα το εκανα για δυο λογους.

1) Ειμαι κατα ολων των μοντελων του κοσμου. δεν μου αρεσει η ιδεα της ζωντανης κουκλας και της βιτρινας. (σας ορκιζομαι δεν ειμαι ασχημη! χαχαχα)

2) Βαριεμαι φοβερα να τρεχω σε οντισιον, μπουκινγκς κλπ. Εχω τοσα πολλα πραγματα να κανω στην καθημερινοτητα μου που ανατριχιαζω και μονο στη σκεψη.

Αρα ειμαι μια εγωιστρια μανα που κοιταζει τι της αρεσει και τι μπορει η ιδια, και οχι το παιδι χαχαχαχα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...