Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ!!!


Recommended Posts

Koukouvaya μου, σε ευχαριστω για την απαντηση! Μολις επεστρεψα απο το γιατρο! Του ειπα για το μηκωνιο και μου ειπε οτι και φυσικα φαινεται στον υπερηχο αν τα εκανε ή οχι το παιδι! Και αν τα κανει τι εγινε μου λεει! Θα καταπιει λιγα κακακια.. δεν θα τα εισπνευσει κιόλας! ( αυτη η απαντηση δεν μου πολυ αρεσε η αληθεια..) - και καλα οτι δεν τον ανησυχει!Επισης δεν πρεπει λεει να με ανησυχει το οτι περασα την μερα μου και οτι ειναι συχνο φαινομενο! Υγρο -πλακουντας οκ! Θα παω και εγω ξανα την Δευτερα εαν δεν γεννησω σημερα-αυριο! Τωρα οσον αφορα το θεμα προκληση ο δικος μου εννοει ορο για τεχνητους πονους! Αλλα δεν πιστευει οτι θα χρειαστει προκληση! (Μακαρι να εχει δικαιο!!) Το πιο τραγικο απο ολα ειναι που με περνουν οι παντες τηλεφωνο και ολοι μα ολοι με ρωτουν : Μα ακομα να γεννησεις;;;;; Λες και ειναι στο χερι μου και το καθυστερω επιτηδες! Δεν μου φτανει το αγχος μου τους εχω ολους να με αγχωνουν περισσοτερο και να μου σπαν και τα νευρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 364
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Koukouvaya μου, σε ευχαριστω για την απαντηση! Μολις επεστρεψα απο το γιατρο! Του ειπα για το μηκωνιο και μου ειπε οτι και φυσικα φαινεται στον υπερηχο αν τα εκανε ή οχι το παιδι! Και αν τα κανει τι εγινε μου λεει! Θα καταπιει λιγα κακακια.. δεν θα τα εισπνευσει κιόλας! ( αυτη η απαντηση δεν μου πολυ αρεσε η αληθεια..) - και καλα οτι δεν τον ανησυχει!Επισης δεν πρεπει λεει να με ανησυχει το οτι περασα την μερα μου και οτι ειναι συχνο φαινομενο! Υγρο -πλακουντας οκ! Θα παω και εγω ξανα την Δευτερα εαν δεν γεννησω σημερα-αυριο! Τωρα οσον αφορα το θεμα προκληση ο δικος μου εννοει ορο για τεχνητους πονους! Αλλα δεν πιστευει οτι θα χρειαστει προκληση! (Μακαρι να εχει δικαιο!!) Το πιο τραγικο απο ολα ειναι που με περνουν οι παντες τηλεφωνο και ολοι μα ολοι με ρωτουν : Μα ακομα να γεννησεις;;;;; Λες και ειναι στο χερι μου και το καθυστερω επιτηδες! Δεν μου φτανει το αγχος μου τους εχω ολους να με αγχωνουν περισσοτερο και να μου σπαν και τα νευρα!

 

Κοριτσακι μου γλυκο...Απο μια εν δυναμει μανουλα,μια ευχουλα για εσενα καρδουλα μου...

Κλεισε τα ματακια και ονειρεψου την στιγμη που θα κρατας το μωρακι σου αγκαλιτσα...!!!

Με το καλο κοριτσακι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Koukouvaya μου, σε ευχαριστω για την απαντηση! Μολις επεστρεψα απο το γιατρο! Του ειπα για το μηκωνιο και μου ειπε οτι και φυσικα φαινεται στον υπερηχο αν τα εκανε ή οχι το παιδι! Και αν τα κανει τι εγινε μου λεει! Θα καταπιει λιγα κακακια.. δεν θα τα εισπνευσει κιόλας! ( αυτη η απαντηση δεν μου πολυ αρεσε η αληθεια..) - και καλα οτι δεν τον ανησυχει!Επισης δεν πρεπει λεει να με ανησυχει το οτι περασα την μερα μου και οτι ειναι συχνο φαινομενο! Υγρο -πλακουντας οκ! Θα παω και εγω ξανα την Δευτερα εαν δεν γεννησω σημερα-αυριο! Τωρα οσον αφορα το θεμα προκληση ο δικος μου εννοει ορο για τεχνητους πονους! Αλλα δεν πιστευει οτι θα χρειαστει προκληση! (Μακαρι να εχει δικαιο!!) Το πιο τραγικο απο ολα ειναι που με περνουν οι παντες τηλεφωνο και ολοι μα ολοι με ρωτουν : Μα ακομα να γεννησεις;;;;; Λες και ειναι στο χερι μου και το καθυστερω επιτηδες! Δεν μου φτανει το αγχος μου τους εχω ολους να με αγχωνουν περισσοτερο και να μου σπαν και τα νευρα!

 

Ο δικός μου, πάλι, μου είπε όταν τον είχα ρωτήσει ότι το μηκώνιο δε φαίνεται στον υπέρηχο και ότι συνήθως μηκώνιο έχουν όταν στρεσάρονται στην κοιλιά (στο τέλος κυρίως της εγκυμοσύνης λόγω έλλειψης χώρου) και πως μια ένδειξη για στρεσάρισμα είναι η βραδυκαρδία. Δεν ξέρω ποιος από τους 2 είναι πιο ακριβής σε αυτά που λέει (πολύ συχνά βλέπω να διαφέρουν οι απόψεις των γιατρών), πάντως βρήκα 2 λινκ και η άποψη του γιατρού σου φαίνεται να ταυτίζεται με αυτή στο 2ο λινκ, που είναι στα αγγλικά, ότι δλδ το μηκώνιο αυτό καθαυτό σπάνια είναι τόσο βλαπτικό. Στα παραθέτω:

 

http://www.iatronet.gr/iatriko-lexiko/syndromo-eisrofisis-mikwnioy.html

 

http://www.glorialemay.com/blog/?p=84

 

Όπως και να'χει ευελπιστώ να έρθουν από μόνα τους τα μωρά μας. Είναι κ εσένα το 1ο σου; Στις πρωτοτόκες αργούν συνήθως λιγάκι. Κ ίσως παίζει ρόλο κ πότε μας έκαναν οι δικές μας μαμάδες, εμένα 40+3.

 

Κοίταξε, αν έχει ανοίξει καθόλου ο τράχηλός σου; Το μωρό έχει εμπεδωθεί;

 

Όσο για το ότι όλοι ρωτούν πότε θα γεννήσω λες κ ξέρω κ το κρατάω μυστικό, το προσπερνώ. Αυτό που με ενοχλεί τόσον καιρό είναι που απλώνουν τα χέρια τους στην κοιλιά μου κ ενώ βλέπουν ότι τραβιέμαι, δεν ξεκολλάνε. Μπράβο, παιδιά, χαρά στις κεραίες σας. Κάποιες φορές το έχω πει "δε μου αρέσει να πιάνει κανείς την κοιλιά μου, εκτός από τον άντρα μου" και με κοιτάνε κάποιοι κάπως προσβεβλημένοι---α μα πια.

Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω τα ιδια μου ειπε και μενα με το στρεσαρισμα κτλ αλλα θεωρει οτι δεν επρεπε να με ανησυχει επειδη δεν ειμαι και στη 42 βδομαδα! Ευχαριστω για τα links! Ναι ειναι το πρωτο μου! Αγορακι! Εσυ τι με το καλο;

Οσο για το ποτε γεννησαν οι μαναδες μας.. σε μενα δεν στεκει.. Εγω γεννηθηκα 7μισι μηνων απο προωρο σπασιμο νερων και ημουνα 3 μηνες θερμοκοιτιδα επειδη η μανα μου νομιζε κατουρηθηκε και δεν το ειπε σε κανενα μεχρι που πηγε στο ραντεβου της 2 μερες μετα!:)

Δεν με κοιταζει απο κατω ποτε!! Δεν θελω να το προτεινω κιολας! Ειναι στα μισα της διαδρομης για να εμπεδοθει αλλα δεν παιζει ρολο μου ειπε.. αναπασα στιγμη μπορουν να σπασουν τα νερα. Επισης ειναι μεν κατω το κεφαλι αλλα το παιδι εχει μια πλαγια σταση.. δηλ.στον υπερυχο βλεπω και λιγο προσωπακι! Εσυ απο διαστολη και εμπεδωση;

 

Μακαρι να γεννηθουν τα μικρα μας και να ειναι γεματα υγεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πανω κατω τα ιδια μου ειπε και μενα με το στρεσαρισμα κτλ αλλα θεωρει οτι δεν επρεπε να με ανησυχει επειδη δεν ειμαι και στη 42 βδομαδα! Ευχαριστω για τα links! Ναι ειναι το πρωτο μου! Αγορακι! Εσυ τι με το καλο;

Οσο για το ποτε γεννησαν οι μαναδες μας.. σε μενα δεν στεκει.. Εγω γεννηθηκα 7μισι μηνων απο προωρο σπασιμο νερων και ημουνα 3 μηνες θερμοκοιτιδα επειδη η μανα μου νομιζε κατουρηθηκε και δεν το ειπε σε κανενα μεχρι που πηγε στο ραντεβου της 2 μερες μετα!:)

Δεν με κοιταζει απο κατω ποτε!! Δεν θελω να το προτεινω κιολας! Ειναι στα μισα της διαδρομης για να εμπεδοθει αλλα δεν παιζει ρολο μου ειπε.. αναπασα στιγμη μπορουν να σπασουν τα νερα. Επισης ειναι μεν κατω το κεφαλι αλλα το παιδι εχει μια πλαγια σταση.. δηλ.στον υπερυχο βλεπω και λιγο προσωπακι! Εσυ απο διαστολη και εμπεδωση;

 

Μακαρι να γεννηθουν τα μικρα μας και να ειναι γεματα υγεια!

 

Και ΄μένα το πρώτο και αγοράκι! :) Επίσης και εμένα είναι με το κεφάλι κάτω εδώ και καιρό, αλλά σε κάπως πλάγια θέση!! Όσο για διαστολή και εμπέδωση δεν ξέρω, θα τον ρωτήσω τη Δευτέρα (αν δεν έχω γεννήσει ως τότε, που δεν το βλέπω) Δε χρησιμοποιεί, ως τώρα τουλάχιστον, "δάχτυλο" και νομίζω κάποια στιγμή μου είχε πει η μαία ότι γενικά δεν το κάνει. Ο τράχηλός μου έχει ανοίξει ελαφρώς από την περασμένη εβδομάδα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάθε μέρα ανοίγει λίγο λίγο, μπορεί να ανοίξει ξαφνικά ή να έχει παραμείνει έτσι μέχρι όταν ξαναπάω.

Στο Ρέα γεννάω με το καλό, εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Τελεια! Τα ιδια περναμε!:) Εγω ειμαι απο Κυπρο!:) σε ιδιωτικη κλινικη γενναω που και να σου πω δεν θα ξερεις!;) Ας κανουμε υπομονη μεχρι αυριο για το ραντεβου γιατι εμενα δεν με βλεπω να γενναω σημερα..ουτε και ποτε βασικα.. και ας ελπισουμε οτι δεν θα χρειαστει να ξαναπαμε την Τεταρτη!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Εγω βρισκομαι στη 40+1 και αυριο εχω ραντεβου με το γιατρο να δουμε που βρισκομαστε!

 

 

Καλή λευτεριά!!!

Και οι 2 νύφες μου γέννησαν τα πρώτα τους παιδάκια και τα 2αγόρια τον Σεπτέμβρη του 2012 σε διαφορετικούς γιατρούς στο τέλος της 40ης βδομάδας.

Η μία με προγραμματισμένη καισαρική μόλις μπήκε στην 40η.

Η δεύτερη μπήκε στην 41η και αφού δεν έγινε από μόνη της η έναρξη του τοκετού, μπήκε στο νοσοκομείο και τελικά γέννησε φυσιολογικά! Και φυσικά ανά 2 μέρες πήγαινε στο νοσοκομείο για έλεγχο...

Οι γιατροί τους λέγανε ότι επειδή είναι το πρώτο παιδί και μάλιστα αγόρι δικαιολογείται η 41η βδομάδα!!!!

Με το καλό!!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηλιοβασιλεμα, Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου ! Οι μερες παιρνουν και το μωρακι μου βολευεται! Που θα παει; θα ξεμυτισει καποτε! Οπως ειπα πιο κατω , ο περιγυρος ειναι το προβλημα που ρωτανε συνεχεια ποτε και ποτε γεννας! Εφτασα στο σημειο να μην βγαινω απο το σπιτι εκτος απο το απογευματινο περπατημα και οταν χτυπα το τηλεφωνο να μην το απαντω και να στελνω μηνυμα "να σε παρω μετα (ποτέ), δεν γεννησα!" :(

Link to comment
Share on other sites

...ουτε και ποτε βασικα..

 

Κ εμένα έτσι μου φαίνεται. Και είναι περίεργο... Από τη μια έχω ανυπομονησία και μια κάποια αγωνία, από την άλλη δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου μαμά... με ένα μικρό μωρό ξαφνικά στην χαλαρήηηηηη καθημερινότητά μου!

Άσε που δεν έχω και κανένα σύμπτωμα, μόνο καμιά φορά όταν χαλαρώνω τα βράδυα νιώθω μικρές "ηλεκτρικές τσιμπιές" χαμηλά στον κόλπο, μάλλον το κεφαλάκι του που σπρώχνει σιγά-σιγά. Όσο για συσπάσεις τελευταία αισθάνομαι την κοιλιά μου να πετρώνει καμιά φορά, αλλά στο καρδιοτοκογράφημα που έτυχε να έχω μία, όσο το έκανα, ήταν τόσο ανεπαίσθητη που δεν καταγράφηκε σχεδόν!!!

Άντε, να δούμε τι θα σου πει αύριο ο γιατρός σου, πιστεύω θα επιστρέψεις με νεότερα :)

 

Ηλιοβασίλεμα, να'σαι καλά για τα καλά σου και ενθαρρυντικά λόγια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εμένα έτσι μου φαίνεται. Και είναι περίεργο... Από τη μια έχω ανυπομονησία και μια κάποια αγωνία, από την άλλη δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου μαμά... με ένα μικρό μωρό ξαφνικά στην χαλαρήηηηηη καθημερινότητά μου!

Άσε που δεν έχω και κανένα σύμπτωμα, μόνο καμιά φορά όταν χαλαρώνω τα βράδυα νιώθω μικρές "ηλεκτρικές τσιμπιές" χαμηλά στον κόλπο, μάλλον το κεφαλάκι του που σπρώχνει σιγά-σιγά. Όσο για συσπάσεις τελευταία αισθάνομαι την κοιλιά μου να πετρώνει καμιά φορά, αλλά στο καρδιοτοκογράφημα που έτυχε να έχω μία, όσο το έκανα, ήταν τόσο ανεπαίσθητη που δεν καταγράφηκε σχεδόν!!!

Άντε, να δούμε τι θα σου πει αύριο ο γιατρός σου, πιστεύω θα επιστρέψεις με νεότερα :)

 

Ηλιοβασίλεμα, να'σαι καλά για τα καλά σου και ενθαρρυντικά λόγια!

 

Και σε σένα ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ!!!

 

Πιστεψέ με καμιά εγκυμονούσα για 1η φορά δεν μπορεί να καταλάβει πώς θα νιώσει μόλις δει το μωρό της!!! ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΑΓΑΠΗ, ΗΡΕΜΙΑ ΟΤΙ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΡΧΗ ΜΙΑΣ ΝΕΑΣ ΖΩΗΣ!!!!!!!!!!

 

Ειδικά μόλις γυρίζεις σπίτι με το μωρό, οι πρώτες μέρες προσαρμογής είναι έντονες!!! Αλλά όση κούραση, όση ανησυχία και να νιώθετε ότι τα κάνετε σωστά, όλα μπαίνουν σε 2η μοίρα...θα είστε πια γονείς!!!!!!!!!!!!!!!

 

Σας ζηλεύω με την καλή έννοια μιας που προσπαθούμε για 2ο παιδάκι (αλλά έχουμε κάποιες δυσκολίες και αγχωνόμαστε λίγο αν θα τα καταφέρουμε...) Θέλω να ξαναζήσω όλη αυτή την εμπειρία και να χαρίσω και αδερφάκι στην 4χρν κόρη μου. Μακάρι...

Περιμένουμε με χαρά τα ευχάριστα, μόλις βρείτε χρόνο........

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Και σε σένα ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ!!!

 

Πιστεψέ με καμιά εγκυμονούσα για 1η φορά δεν μπορεί να καταλάβει πώς θα νιώσει μόλις δει το μωρό της!!! ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΑΓΑΠΗ, ΗΡΕΜΙΑ ΟΤΙ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΡΧΗ ΜΙΑΣ ΝΕΑΣ ΖΩΗΣ!!!!!!!!!!

 

Ειδικά μόλις γυρίζεις σπίτι με το μωρό, οι πρώτες μέρες προσαρμογής είναι έντονες!!! Αλλά όση κούραση, όση ανησυχία και να νιώθετε ότι τα κάνετε σωστά, όλα μπαίνουν σε 2η μοίρα...θα είστε πια γονείς!!!!!!!!!!!!!!!

 

Σας ζηλεύω με την καλή έννοια μιας που προσπαθούμε για 2ο παιδάκι (αλλά έχουμε κάποιες δυσκολίες και αγχωνόμαστε λίγο αν θα τα καταφέρουμε...) Θέλω να ξαναζήσω όλη αυτή την εμπειρία και να χαρίσω και αδερφάκι στην 4χρν κόρη μου. Μακάρι...

Περιμένουμε με χαρά τα ευχάριστα, μόλις βρείτε χρόνο........

 

Ενώ γενικά δεν είμαι ιδιαίτερα συναισθηματική, σε αυτή τη φάση της ζωής μου, τα λόγια σου με αγγίζουν (όσο δε θα μπορούσα να φανταστώ παλιότερα) και είναι ό,τι ακριβώς θέλω να ακούσω, ότι δηλ. το ότι θα είμαστε γονείς θα είναι για εμάς το σημαντικότερο.

Επειδή την αδερφική αγάπη προσωπικά τη θεωρώ ανεκτίμητη και το να έχεις αδέρφια είναι σαν εμπειρία, σαν εφόδιο, σα βίωμα κάτι ανεπανάληπτο, σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσετε όσο το δυνατό ευκολότερα και άλλο παιδάκι-α και σε χαίρομαι (ελπίζω να μην ακούγεται γραφικό) που θες να κάνεις και άλλο παιδάκι κυρίως για να έχει αδερφάκι το πρώτο σου.

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα έτσι μου φαίνεται. Και είναι περίεργο... Από τη μια έχω ανυπομονησία και μια κάποια αγωνία, από την άλλη δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου μαμά... με ένα μικρό μωρό ξαφνικά στην χαλαρήηηηηη καθημερινότητά μου!!

 

Ακριβως τα ιδια λογια θα χρησιμοποιουσα αλλα νιωθω τυψεις να τα εκφρασω με το σκεπτικο οτι αν παει κατι στραβα θα πεθανω απο το κακο μου και εγω θα φταιω για ολα επειδη σκεφτηκα τα πιο πανω ( εγωιστικα )! Αλλα ακριβως τα ιδια νιωθω και μην σου πω οτι χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη! Ανυπομωνω να τον μυρισω να τον κοιταξω να τον φιλισω... αλλα μετα???:) Ατιμες ορμονες!!

Ηλιοβασιλεμα σου ευχομαι να σου παν ολα καλα! Χαλαρωσε και θα γινουν ολα οπως τα θελεις!

Και επιστρεφω στο αγχος μου!!!! Ελπιζω να μην τα εκανε το παχουλακι μου!!!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τα ιδια λογια θα χρησιμοποιουσα αλλα νιωθω τυψεις να τα εκφρασω με το σκεπτικο οτι αν παει κατι στραβα θα πεθανω απο το κακο μου και εγω θα φταιω για ολα επειδη σκεφτηκα τα πιο πανω ( εγωιστικα )! Αλλα ακριβως τα ιδια νιωθω και μην σου πω οτι χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη! Ανυπομωνω να τον μυρισω να τον κοιταξω να τον φιλισω... αλλα μετα???:) Ατιμες ορμονες!!

Ηλιοβασιλεμα σου ευχομαι να σου παν ολα καλα! Χαλαρωσε και θα γινουν ολα οπως τα θελεις!

Και επιστρεφω στο αγχος μου!!!! Ελπιζω να μην τα εκανε το παχουλακι μου!!!!!:(

 

Ειδικά όσα γράφεις και ζωήρεψα τα γράμματα, πόσες φορές τα έχω πει στον άντρα μου! Δε νιώθω (πια) τύψεις για κάποιες τέτοιες σκέψεις μου, γιατί έχω πλήρη συνείδηση του πόσο θέλω αυτό το παιδάκι. Αλλά παράλληλα είμαι και ολόκληρη κοπέλα :) με ξέρω ρε γμτ τόσα χρόνια ότι δεν είμαι σαν τη μαμά μου και σαν κάποιες κοπέλες που "το έχουν" πιο πολύ με τις δουλειές του σπιτιού και γενικά με την οργανωτικότητα και για αυτό προβληματίζομαι, αν θα τα βγάλω εύκολα πέρα. Αφού να φανταστείς ο τοκετός δε με απασχολεί ιδιαίτερα και δεν τον πολυσκέφτομαι (εννοώ τον πόνο και την ταλαιπωρία που μάλλον είναι προ των πυλών). Με νοιάζει, αν θα με καταβάλλουν οι αυπνίες και βγει ο κακός εαυτός μου και πώς θα ανταπεξέλθω με το παιδάκι μου...

Και αν καμιά φορά έρχονται "σκληρές" σκέψεις που με κάνουν να νιώθω ενοχές, θυμάμαι τη λαχτάρα μου τους μήνες των προσπαθειών, σκέφτομαι πόσο τυχερή είμαι -και να μας βοηθήσει ο Θεός ως το τέλος- που δεν προσπαθώ ακόμη, σκέφτομαι ή καλύτερα δε θέλω να σκέφτομαι μια εξέταση που πριν από λίγο καιρό δε βγήκε τόσο καλή και μέχρι να δούμε ότι τα πράγματα είναι εντάξει, είχα φρικάρει και το μόνο καλό είναι ότι συνειδητοποίησα ότι όλα τα υπόλοιπα είναι φοβίες πολυτελείας, που μάλλον συνοδεύουν πολλές εγκυμοσύνες.

Θέλω κιόλας να έχω εμπιστοσύνη στο μωρό μου ότι όλα θα τα βγάλει πέρα μια χαρά και αυτή η σκέψη μου δίνει αισιοδοξία.

Σήμερα το απόγευμα συνάντησα τυχαία και άλλες δυο κοπέλες, φρέσκες μαμάδες αγοριών, που η μία γέννησε 40+1 και η άλλη ήταν στην 41η εβδομάδα και της έκαναν τεχνητούς πόνους, άρα συμβαίνει γύρω μας!!! Τις ρώτησα, αν είχαν ανησυχήσει για κακάκια και μου είπαν με μια φυσικότητα "Γιατί να κάνουν κακάκια; Μόνο αν στρεσαριστούν κάνουν"!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε νιωθω απολυτα κοριτσι μου! Σαν να μιλαω με τον εαυτο μου μου ακουγονται! Μπηκαμε στο χορο και θα χορεψουμε και πρεπει να σκεφτομαστε οτι μονο ευλογια ειναι αυτο που μας συμβαινει! Θα αντεπεξελθουμε οπως πολλες αλλες που ενιωθαν το ιδιο! Τωρα ειναι ολα στην θεωρεια.. οταν ερθουν με το καλο τα νινακια μας και ερωτευτουμε τους γιους μας νομιζω δεν θα μας νοιαζει τπτ! Οσο για τα κοριτσια που ρωτησες.. η απαντηση μου θα ειναι.. και γιατι να μην ζωρηστουν!;!;; Αυριο που θα παμε στο γιατρο ελπιζω να εχουμε εξελιξεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα μέλλουσες μανούλες! Εύχομαι να έχετε καλούς τοκετούς! Να σας πω και τη δική μου εμπειρία.. Είχα μια τέλεια εγκυμοσύνη και τοκετό. Όταν γέννησα βέβαια επηρεάστηκαν οι ορμόνες σε ένα βαθμό, με είχε προετποιμάσει και ο γιατρός ψυχολογικά. Ομολογώ πως δε το περίμενα γιατί είχα ένα μόνιμο χαμόγελο στα μούτρα μου και ένα αίσθημα ευτυχίας!! Μη φανταστείτε ότι είχα κάτι φοβερό, απλά τα απογεύματα τον πρώτο καιρό είχα κλάμα (για καμια 10αρια μέρες) και κοιτούσα το μωρό και από τη μία αισθανόμουν απίστευτη ευτυχία και από την άλλη έλεγα "τώρα αυτό το μωράκι είναι δικό μου?? θα το έχω συνέχεια?? γιατί δεν τρελαίνομαι να το κάνω αγκαλιά?" Είναι πολύ περίεργα αλλά και φυσιολογικά συναισθήματα. Αισθανόμουν ότι καλά δε θα έπρεπε να είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου?? Και βέβαια είμαι απλά τον πρώτο καιρό είναι τόσο μεγάλη η αλλαγή στην καθημερινότητα, η αίσθηση της ευθύνης για το πλασματάκι, ο μειωμένος ύπνος, η "Εκπαίδευση" στη φροντίδα του μωρού, θηλασμός, άλλαγμα, μπανάκι, αφαλός... Χαμός!! χαχα! Κλαίει το μωρό, έκλαιγα κι εγώ!! Κορίτσια σας εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ευχαριστηθείτε και τα καλά και τα περίεργα συναισθήματα. Για οποιες είστε λίγο πιο ευαίσθητες μετά τον τοκετό να μη ντρέπεστε για τα συναισθήματά σας και να μιλάτε με τον σύντροφό σας. Σας φιλώ και εύχομαι τα καλύτερα!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μέλλουσες μανούλες! Εύχομαι να έχετε καλούς τοκετούς! Να σας πω και τη δική μου εμπειρία.. Είχα μια τέλεια εγκυμοσύνη και τοκετό. Όταν γέννησα βέβαια επηρεάστηκαν οι ορμόνες σε ένα βαθμό, με είχε προετποιμάσει και ο γιατρός ψυχολογικά. Ομολογώ πως δε το περίμενα γιατί είχα ένα μόνιμο χαμόγελο στα μούτρα μου και ένα αίσθημα ευτυχίας!! Μη φανταστείτε ότι είχα κάτι φοβερό, απλά τα απογεύματα τον πρώτο καιρό είχα κλάμα (για καμια 10αρια μέρες) και κοιτούσα το μωρό και από τη μία αισθανόμουν απίστευτη ευτυχία και από την άλλη έλεγα "τώρα αυτό το μωράκι είναι δικό μου?? θα το έχω συνέχεια?? γιατί δεν τρελαίνομαι να το κάνω αγκαλιά?" Είναι πολύ περίεργα αλλά και φυσιολογικά συναισθήματα. Αισθανόμουν ότι καλά δε θα έπρεπε να είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου?? Και βέβαια είμαι απλά τον πρώτο καιρό είναι τόσο μεγάλη η αλλαγή στην καθημερινότητα, η αίσθηση της ευθύνης για το πλασματάκι, ο μειωμένος ύπνος, η "Εκπαίδευση" στη φροντίδα του μωρού, θηλασμός, άλλαγμα, μπανάκι, αφαλός... Χαμός!! χαχα! Κλαίει το μωρό, έκλαιγα κι εγώ!! Κορίτσια σας εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ευχαριστηθείτε και τα καλά και τα περίεργα συναισθήματα. Για οποιες είστε λίγο πιο ευαίσθητες μετά τον τοκετό να μη ντρέπεστε για τα συναισθήματά σας και να μιλάτε με τον σύντροφό σας. Σας φιλώ και εύχομαι τα καλύτερα!

 

Ειμαι σιγουρη οτι θα τα βιωσω ολα αυτα που περιγραφεις επειδη 9 μηνες το κλαμα το ειχα στο τζεπακι μου , ειδικα τους πρωτους 6 μηνες! Εκλαιγα σαν παιδι που του πηρες το παιχνιδι! Οταν προσπαθω να προετοιμασω τον αντρα μου την μανα μου και την αδελφη μου για την πιο πανω συμπεριφορα μου λενε οτι ειναι μαλ..ιες αυτα και τπτ δεν θα συμβει! Δεν ειναι καν δεχτεικοι! Σε μια ωρα παω γιατρο!

Link to comment
Share on other sites

Koukouvaya μου γεννησες;

επεστρεψα απο το γιατρο! Νερο- πλακουντας οκ! Το παιδι ειναι ψηλα.. Μου αναφερε για πρωτη φορα την λεξη καισαρικη.. μαυρο δακρυ που εριξα.. Λεει θα βλεπουμε το παιδι και αν υπαρξει κατι με νερο-πλακουντα και το μωρο παραμενει ψηλα θα παμε για καισαρικη.. δεν μπορει να μου κανει προκληση με ορο αμα το μωρο ειναι ψηλα.. δεν προκειτε να τον κατεβασουν οι τεχνιτοι πονοι! Μεγαλη θλιψη σας λεω.. ακομα και τωρα κλαιω.. δεν θελω καισαρικη.. ο γιατρος μου δεν κανει καισαρικη με επισκληριδιο αλλα με ολικη αναισθησια.. Δεν θα δω το παιδι μου να γεννιετε, δεν θα ακουσω το πρωτο του κλαμα δεν θα τον παρω πρωτη αγκαλια και πολλα αλλα δεν.. που θα εχω μονο αν γεννησω φτ. Μακαρι θεε μου να γεννησω φυσικα!! :(

Link to comment
Share on other sites

Koukouvaya μου γεννησες;

επεστρεψα απο το γιατρο! Νερο- πλακουντας οκ! Το παιδι ειναι ψηλα.. Μου αναφερε για πρωτη φορα την λεξη καισαρικη.. μαυρο δακρυ που εριξα.. Λεει θα βλεπουμε το παιδι και αν υπαρξει κατι με νερο-πλακουντα και το μωρο παραμενει ψηλα θα παμε για καισαρικη.. δεν μπορει να μου κανει προκληση με ορο αμα το μωρο ειναι ψηλα.. δεν προκειτε να τον κατεβασουν οι τεχνιτοι πονοι! Μεγαλη θλιψη σας λεω.. ακομα και τωρα κλαιω.. δεν θελω καισαρικη.. ο γιατρος μου δεν κανει καισαρικη με επισκληριδιο αλλα με ολικη αναισθησια.. Δεν θα δω το παιδι μου να γεννιετε, δεν θα ακουσω το πρωτο του κλαμα δεν θα τον παρω πρωτη αγκαλια και πολλα αλλα δεν.. που θα εχω μονο αν γεννησω φτ. Μακαρι θεε μου να γεννησω φυσικα!! :(

κοπέλα μου καταρχήν ηρέμησε, επηρεάζεις το νινί! Και εμένα το μωρό δεν είχε κατέβει μέχρι 1 εβδ πριν γεννήσω. Ρίξε περπάτημα και μην αγχώνεσαι. Απλά θα πεις στον γιατρό να εξαντλήσετε τις εβδομάδες. Σε ποια εβδ είσαι? Εμένα μέχρι την 38η που μου έλεγε ότι είναι ψηλά δεν είχε αναφερθεί καθόλου σε καισαρική. Στις 39+2 που έσπασαν τα νερά όλα πήγαν καλά. Με όλο το θάρρος, έχει τη φήμη του καισαρικάκια ο γιατρός σου? Εκτός αν ο άνθρωπος στο είπε για να σου εξηγήσει τα ενδεχόμενα και εσύ ανησυχείς τσάμπα!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Μα γι αυτο ανησυχω επειδη ειμαι στη 40+ 4 με βαση την περιοδο και 40+ 2 με τις μετρησεις! Δεν ειναι καθολου καισαρικακιας.. ειναι ο τελευταιος γιατρος που κανει καισαρικες, μονο αν υπαρχει προβλημα καταληγει σε καισαρικη..

Τα ενδεχομενα μου εξηγουσε αλλα το σιγουρο ειναι οτι τελιωνει ο χρονος και για να αναφερει καισαρικη σημαινει οτι το ποσοστο πιθανοτητας καισαρικης εχει μεγαλωσει..:(

Link to comment
Share on other sites

ααα άμα είσαι σε αυτή την εβδομάδα πάω πάσσο, εννοείται ότι οφείλει να στα πει αυτά ο γιατρός. Μη στενοχωριέσαι κοπέλα μου, σημασία έχει να βγει υγιές το νινί, θα το δεις λίγο πιο μετά αν το κάνεις με καισαρική και σκέψου ότι μετά θα το χαίρεσαι σε όλη σου τη ζωή!!! :) Όσο σου λέει ότι το νινί είναι καλά κάντε λίγο ακόμα υπομονή και ρίχτο στο περπάτημα!! Εμπιστεύσου τον γιατρό σου!!Αν ήταν καισαρικάκιαας αποκλείεται να σε είχε αφήσει μέχρι αυτή την εβδομάδα. Κάνε ό,τι σου πει και μη στενοχωριέσαι!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Koukouvaya μου γεννησες;

επεστρεψα απο το γιατρο! Νερο- πλακουντας οκ! Το παιδι ειναι ψηλα.. Μου αναφερε για πρωτη φορα την λεξη καισαρικη.. μαυρο δακρυ που εριξα.. Λεει θα βλεπουμε το παιδι και αν υπαρξει κατι με νερο-πλακουντα και το μωρο παραμενει ψηλα θα παμε για καισαρικη.. δεν μπορει να μου κανει προκληση με ορο αμα το μωρο ειναι ψηλα.. δεν προκειτε να τον κατεβασουν οι τεχνιτοι πονοι! Μεγαλη θλιψη σας λεω.. ακομα και τωρα κλαιω.. δεν θελω καισαρικη.. ο γιατρος μου δεν κανει καισαρικη με επισκληριδιο αλλα με ολικη αναισθησια.. Δεν θα δω το παιδι μου να γεννιετε, δεν θα ακουσω το πρωτο του κλαμα δεν θα τον παρω πρωτη αγκαλια και πολλα αλλα δεν.. που θα εχω μονο αν γεννησω φτ. Μακαρι θεε μου να γεννησω φυσικα!! :(

 

Elenal1 μου, πωπω, ξύπνησα σήμερα, κοιταζόμουν στον καθρέφτη, είδα την κοιλιά μου ψηλά όπως πάντα και είπα "πλάκα θα έχει το βράδυ να μου πει ο γιατρός για καισαρική", γιατί το ξέρω ότι αν είναι ψηλά το μωρό σε πάνε για καισαρική, ακόμα και τεχνητούς πόνους να σου κάνουν, και τέλεια διαστολή να έχεις, αν το μωρό είναι ψηλά, ανεξαρτήτως γιατρού, γίνεται καισαρική. Και τώρα λες και εσύ αυτό! ΄

Καισαρική δε θέλω ΚΑΘΟΛΟΥ, αλλά, αν μου πει κάτι τέτοιο, θα προσπαθήσω να βάλω στην άκρη τη στενοχώρια, γιατί σημασία έχει να ΒΓΕΙ κάποια στιγμή και να βγει καλά. Ευτυχώς αυτές τις μέρες έχω πολύ καλή διάθεση και δε με παίρνει εύκολα από κάτω, σα να με έχουν ντοπάρει, οπότε είμαι προετοιμασμένη για πολλά, αρκεί να γεννηθεί καλά.

Σίγουρα δε μπορεί να σου κάνει καισαρική με επισκληρίδιο; Αυτό είναι όντως κρίμα. Γιατί δε μπορεί; Έχει να κάνει με τον αναισθησιολόγο που συνεργάζεται; Ακόμα και έτσι όμως, αν δεν έχεις εναλλακτική, επικεντρώσου στο ουσιαστικό: να γεννήσεις γερό παιδί. Μέχρι πότε σου έδωσε περιθώριο; Τετάρτη;

Εμένα θα με δει το βράδυ κατά τις 9! Πάντως ούτε ένα σύμπτωμα, βρε παιδί μου! Χθες περπάτησα 3 ώρες!!!, έκανα βαθιά καθίσματα, έκανα σεξ, μόνο πικάντικα δεν έφαγα... Έχει βολευτεί το μωράκι μου και θέλει να έρθει με το πάσο του...

Ευτυχώς πραγματικά που έχω αυτή τη θετική διάθεση αυτό τον καιρό, γιατί οι μελαγχολίες και τα κλάματα είναι σε κάθε τσέπη και τσεπάκι και τώρα στην εγκυμοσύνη, αλλά πιο πολύ πριν μείνω έγκυος! Στην εγκυμοσύνη έχουν λιγοστέψει και έχω "ισιώσει" αρκετά συναισθηματικά, κάτι σα μόνιμη ευεξία με ξεσπάσματα πού και πού. Για αυτό, όπως λες και εσύ, αγοροmummy, με φοβάμαι και για επιλόχεια ξεσπάσματα, καθώς οι καλές ορμόνες θα ξαναπέσουν και θα επιστρέψει ο παλιός κακός εαυτός μου. Όμως θα το αντιμετωπίσω όταν έρθει, τώρα θα ζήσω λίγο ακόμα στην "κοσμάρα" μου.

Link to comment
Share on other sites

Koukouvaya μου γεννησες;

επεστρεψα απο το γιατρο! Νερο- πλακουντας οκ! Το παιδι ειναι ψηλα.. Μου αναφερε για πρωτη φορα την λεξη καισαρικη.. μαυρο δακρυ που εριξα.. Λεει θα βλεπουμε το παιδι και αν υπαρξει κατι με νερο-πλακουντα και το μωρο παραμενει ψηλα θα παμε για καισαρικη.. δεν μπορει να μου κανει προκληση με ορο αμα το μωρο ειναι ψηλα.. δεν προκειτε να τον κατεβασουν οι τεχνιτοι πονοι! Μεγαλη θλιψη σας λεω.. ακομα και τωρα κλαιω.. δεν θελω καισαρικη.. ο γιατρος μου δεν κανει καισαρικη με επισκληριδιο αλλα με ολικη αναισθησια.. Δεν θα δω το παιδι μου να γεννιετε, δεν θα ακουσω το πρωτο του κλαμα δεν θα τον παρω πρωτη αγκαλια και πολλα αλλα δεν.. που θα εχω μονο αν γεννησω φτ. Μακαρι θεε μου να γεννησω φυσικα!! :(

 

Γεια σου και από εμένα...

Καλή γέννα να έχεις και μην αγχώνεσαι..Να ρωτήσω κάτι..γιατι δεν κάνει με επισκληρίδιο καισαρική ο γιατρός σου?

Εγώ γέννησα πριν δυο χρόνια στο Μακάρειο με καισαρική και με ρώτησαν αν θέλω επισκληρίδιο.Επειδή τελευταία στιγμή φοβήθηκα ζητησα ολική.Εννοείται το μετάνιωσα για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ.Αυτή τη φορά που παω και πάλι για καισαρική θα ζητήσω σίγουρα επισκληρίδιο.

Όπως και να έρθουν τα πράγματα όμως,το σημαντικό είναι το μωράκι σου να είναι καλά.Αν έχεις περάσει και τις μέρες σου,τότε αναγκαστικά θα κάνεις ότι πει ο γιατρός..

Καλή ελευθερία...

yxUep3.png

 

 

Y8Nsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει δωσει περιθωριο. Το περιθωριο θα το ορισει ο πλακουντας το νερο και οι παλμοι του μωρου.. δεν ξερω γιατι δεν κανει επισκληριδιο.. θα πηγαινω αν 1 μερα να με βλεπει.. δεν ξερω τπτ αλλο απλα οτι ειμαι πολυ στεναχωρεμενη! Καισαρικη με ή χωρις επισκληριδιο παραμενει μια εγχειρηση.. χανεται η μαγεια και η εμπειρια της στιγμη που τοσους μηνες περιμενω.. και αν μια φορα καισαρικη παντα καισαρικη λενε..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει δωσει περιθωριο. Το περιθωριο θα το ορισει ο πλακουντας το νερο και οι παλμοι του μωρου.. δεν ξερω γιατι δεν κανει επισκληριδιο.. θα πηγαινω αν 1 μερα να με βλεπει.. δεν ξερω τπτ αλλο απλα οτι ειμαι πολυ στεναχωρεμενη! Καισαρικη με ή χωρις επισκληριδιο παραμενει μια εγχειρηση.. χανεται η μαγεια και η εμπειρια της στιγμη που τοσους μηνες περιμενω.. και αν μια φορα καισαρικη παντα καισαρικη λενε..

Όχι πια. Μπες γκουγκλ και πάτα "φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική/καισαρικές". Χοντρικά μόνο αν η 2η γέννα είναι πολύ κοντά στην 1η, σου ξανακάνουν καισαρική, αλλιώς μπορείς και φυσιολογικά.

Πάντως έχεις 2 επιλογές - τώρα αν είσαι στα κάτω σου, μπορεί να θες και να μου ρίξεις μπουνιά για το απόφθεγμα που θα πω :-P - ή να στενοχωριέσαι που θα γεννήσεις με καισαρική ή να μη στενοχωριέσαι. Αφού το ξέρεις κατά βάθος ότι πραγματική σημασία έχει να μπορείς να κάνεις μωρό και να γεννηθεί υγιές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...