Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΟΝΟΜΑ


mita

Recommended Posts

ΤΟ 1 ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΑΣ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΑΜΕ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΤΟ 2 ΟΜΩΣ ΤΙ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ

ΠΟΥ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΗΣ ΔΙΚΙΑΣ ΜΟΥ

ΓΙΑ ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θεωρητικα το πρωτο παιδι λενε παιρνει το ονομα απο του μπαμπα του και το δευτερο απο της μαμας. Τι φταις εσυ που λενε και το δικο σου μπαμπα Γιώργο??

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα το πρωτο παιδι λενε παιρνει το ονομα απο του μπαμπα του και το δευτερο απο της μαμας. Τι φταις εσυ που λενε και το δικο σου μπαμπα Γιώργο??

 

χαχαχαχα!! πολυ γελασα καλο!!

ποιο ονομα απο τις δυο μαμαδες ακουγεται καλυτερα?

δεν μπορει και τα δυο να ειναι εξισου ομορφα, καποιο θα ειναι λιγο πιο ευηχο..

αλλιως ριξτε κληρο, το θεωρω πιο δικαιο?

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι δεν βγαζεις και τα 2 ονοματα των μαναδων σας και να το φωναζεις με μια μιξη και των δυο? Δηλ. αν τη μια τη λενε πχ Αννα και την αλλη Μαρια φωναζε την Ανναμαρια ή Μαριαννα...

Link to comment
Share on other sites

εγω ψηφιζω ασχετο ονομα. Εμεις βαλαμε ασχετα ονοματα και στα δυο παιδια και αποφυγαμε την ολη φαρσοκωμωδια των ονοματων, το συστηνω ανεπιφυλακτα :P

Link to comment
Share on other sites

E, ρε και βγάλω άσχετο όνομα το Γιωράγκη junior τί θα μου σούρει ο πεθερούλης μου!!!!!!!

Ακόμη δε το 'χουμε βαπτίσει και ήδη το φωνάζει με το όνομά του...

Εγώ βλέπετε γονείς δεν έχω, φύτρωσα....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εξαρταται γιτι δε θες να βγαλεις το ονομα της πεθερας.

αν θες το ονομα της μαμας σου αλλα με την πεθερα σου δεν εχεις προβληματα γενικως νομιζω πως για να μη δημιουργηθουν θεματα και για το χατιρι του ετερον σου ημισυ νομιζω πως καλο θα ηταν να βγαλεις και τα δυο κι αν δεν προκυπτει κάποια ομορφη μιξη τοτε φωναζε τη με οποιο σου αρεσει εσενα και πότε πότε ριχνε και το άλλο!

τωρα αν με την πεθερα σχεσεις γιοκ κι συζυγος επιμενει το αλλαζεις τοσο ...που μονο ο παπας θα ξερει πως τη βαφτισε!:D

επισης αν πχ την πεθερα σου τη λένε Αφροξυλάνθη και τη μαμα σου Ιολη εεεε!!!!!!!!!! τοτε ετοιμασου για πόλεμο!!!!!!!!!:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ο πεθερός και η πεθερά μου εχουν το ιδιο όνομα,εγω ο πατερας και ο αντρας μου εχουμε το ιδιο όνομα Χρηστος,Χρήστος,Χριστίνα,το ονομα της μαμας μου δε μετατρεπεται σε αντρικο,το πρώτο μας παιδακι πηρε το ονομα του πεθερου -πεθερας οποτε απο εκεινη τη μερια ειμαστε οκ. Τωρα περιμενω δευτερο αγορακι και δε ξέρω τι να κάνω. Χρήστο δε μπορω να το ονομάσω θα ειναι too much,της μητερας μου δεν υπαρχει σε αντρικο. Σκεφτηκα του παππου μου(αλέξανδρος) αλλα ο αντρας μου δεν τον χωνευει και το ξεκοψε.Ο αντρας μου προτεινει το Χριστόφορος που ειναι το βαφτιστικό του πατέρα μου,αλλα έγω χριστίνα ο αντρας μου Χρήστος το παιδι Χριστοφορος...πολύ Χριστο κατασταση! Τι προτεινετε;

FKg5p3.png LQCpp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ 1 ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΑΣ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΑΜΕ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΤΟ 2 ΟΜΩΣ ΤΙ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ

ΠΟΥ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΗΣ ΔΙΚΙΑΣ ΜΟΥ

ΓΙΑ ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ

 

Θα πρότεινα μια μίξη ονομάτων,να παρεις καποια στοιχεία απο το ένα και καποια απο το άλλο,αν ταιριαζουν φυσικά. Αν θελεις πες μας τα ονόματα να σε βοηθήσουμε!

FKg5p3.png LQCpp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ψηφιζω ενα ασχετο ονομα!!!οτε μιξεις ουτε τιποτα......εχουν καποιο νοημα οι μιξεις??που ακους κατι ονοματα ωρες ωρες χειροτερα και απο τα υποτιθεμενα ασχημα ατοφια ονοματα??????

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Της πεθεράς του το όνομα φυσικά. Το λέει η παράδοση και θα έχεις και χαρούμενο τον άνθρωπό σου. Ειδικά το δεύτερο μην το υποτιμάς. Ας κάνεις το δικό σου εσύ σε κάποιο άλλο πράγμα.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι ότι ονομάσατε το πρώτο παιδί βάσει της ελληνικής παράδοσης. Η παράδοση λοιπόν απ' όσο γνωρίζω λέει ότι το πρώτο παιδί είναι από το σόι του άντρα και το δεύτερο από το σόι της γυναίκας. Αν θες να είσαι συνεπής με την παράδοση λοιπόν πρέπει το δεύτερο παιδί να πάρει το όνομα της μάνας σου.

Προσωπικά βλέπω να προκύπτει πρόβλημα μόνο στην περίπτωση που θα μείνετε στα δύο παιδιά. Αν σκέπτεστε να κάνετε και τρίτο παιδί φαντάζομαι είναι πολύ εύκολη μια πολιτισμένη διευθέτηση με τον άντρα σου (1ο = αμφότερα σόγια, 2ο = σόι Α, 3ο = σόι Β) :)...

Σε κάθε περίπτωση, η πυξίδα σου πρέπει να είναι να μπορέσεις να δώσεις πειστικά επιχειρήματα σε αυτούς που θα μείνουν παραπονεμένοι και όχι να είναι οι λιγότεροι δυνατοί οι παραπονεμένοι! Η ακεραιότητα χαρακτήρα φαίνεται να δίνει μεγαλύτερα κοινωνικά κέρδη διαχρονικά απ' ότι η διάθεση να τους έχεις όλους ευχαριστημένους.

Link to comment
Share on other sites

artesio, πως τη λένε τη μαμά σου; Εγώ έχω γνωστή με το ίδιο πρόβλημα που με λίγη φαντασία βρήκε όνομα που δεν βγαίνει άμεσα από το όνομα της γιαγιάς αλλά είναι ηχητικά κοντινό.

Το Χριστόφορος πάντως μου αρέσει, ηδη έχετε πολλή Χρήστ-/Χριστ-.. άλλο ένα τι πειράζει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι υπερβολικό αυτό που πιστεύω αλλά νομίζω ότι οι γυναίκες θέλουν να βγάλουν το όνομα των γονιών απλά για να μη γίνει μόνο του αντρός η επιθυμία. Αυτό φαίνεται κι απο το γεγονός ότι προτιμούν το άσχετο όνομα προκειμένου να μη βγάλουν του πεθερου/πεθεράς κι ας μη βγει και των γονιών. Αφού δεν υπάρχει καποια πόρρωση από μεριάς μου να βγάλω τα ονόματα των γονιών μου θα σεβαστώ την μεγάλη επιθυμία του αντρός μου να ακούσει και τα δύο ονόματα των γονιών του πρώτος. Με αυτό το τρόπο θα τον κάνω ευτυχισμένο και επίσης θα χαρεί και η πεθερά μου. Γιατι να το κάνωμεγάλο θέμα και να ρισκάρω τη σχέση μου; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προτίνετε να μ πει άσχετο όνομα. Δηλαδή το σκεπτικό μας είναι να μην ικανοποιηθεί κανένας; Τέτοιου είδους διενέξεις καταλήγουν σε διαζύγια με θύματα τα παιδιά. Ρωτήστε αύριο μεθαυριο αν θα προτιμούσαν τελικά να είχαν πάρει το όνομα του άλλου παππόυ και να έιχαν γλιτώσει τις επερχομενες στεναχώριες. Όλο είναι ένα θέμα εγωισμού. Ένα όνομα είναι, ας μη το κάνουμε τόσο μεγάλο θέμα. Ο Θεός μας δίνει υγεία,παιδιά ενώ άλλες μανούλες πασχίζουν για να τ'αποκτήσουν...

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι της άποψης οτι όταν κάνεις παιδάκι διαλέγεις και το όνομά του. Δεν καταλαβαίνω γιατί οι άλλοι να διαλέξουν το όνομα του δικού μου παιδιού, και δεν εννοώ τον μπαμπά αλλά τις γιαγιάδες και τους παπούδες που θέλουν να επιλέξουν το όνομα του παιδιού μας.. Το βρίσκω δλδ αστείο όλη η οικογένεια να έχει το ίδιο όνομα.. Πουθενά στον κόσμο δεν συμβαίνει αυτό.. Κάνεις ένα παιδάκι και θεωρώ οτι είναι πολύ σοβαρό το να του διαλέξεις το όνομα που θα το ακολουθήσει σε όλη του την ζωή! Τι να πω βέβαια, απόψεις είναι αυτές και η κάθε οικογένεια έχει τις δικές της...

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι υπερβολικό αυτό που πιστεύω αλλά νομίζω ότι οι γυναίκες θέλουν να βγάλουν το όνομα των γονιών απλά για να μη γίνει μόνο του αντρός η επιθυμία. Αυτό φαίνεται κι απο το γεγονός ότι προτιμούν το άσχετο όνομα προκειμένου να μη βγάλουν του πεθερου/πεθεράς κι ας μη βγει και των γονιών.

 

Εγώ δεν έχω τέτοια προβλήματα,αλλά πιστεύω πως αυτό συμβαίνει κυρίως στις περιπτώσεις που οι κοπέλες έχουν τραβήξει τα πάνδεινα από τα πεθερικά και δικαίως(για μένα)δεν θέλουν να δώσουν στα παιδιά τους τα ονόματα αυτών των ανθρώπων.Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει πάντα να υποχωρεί η γυναίκα για να μην κακοκαρδίσει τον σύζυγο και να μην σκεφτεί και αυτός με τον ίδιο τρόπο...και η γυναίκα γονείς έχει,δεν την βρήκαν μέσα στα λάχανα...και ούτε πιστεύω ότι αυτού του είδους οι διενέξεις καταλήγουν σε διαζύγιο,όπως είπες...μπορεί να είναι η αφορμή, αλλά όχι η πραγματική αιτία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...