Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άγχος και καθυστέρηση περιόδου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι να με καθησυχάσετε γιατί νομίζω απο το άγχος μου θα τρελαθώ. Γενικά έχω σταθερό κύκλο 28-30 ημέρες. Περίπου μία φορά στα δύο χρόνια ή και πιο σπάνια αλλάζει λίγο ο κύκλος και έχω καθυστέρηση, μου έχει τύχει και 7 και 10 μέρες. Γενικότερα καταλαβαίνω και την ωορρηξία μου απο τα υγρά. Είχα επαφή με το αγόρι μου την 22 μέρα του κύκλου, φυσικά με προφύλαξη, όμως τελείωσε μέσα. Εγω εκεί πάγωσα όταν το κατάλαβα γιατί γενικά δεν το προτιμώ καθόλου. Πήγα και τσέκαρα βέβαια το προφύλακτικό μετα, 3 φορές και ήταν όλα εντάξει, καμία διαρροή. Να σημειώσω ότι εγώ κατάλαβα ότι είχα ωορρηξία την 15 ή 16 ημέρα του κύκλου και μετά κιόλας την 19η ξεκίνησα να πρήζομαι όπως πάντα 10 μέρες πριν την περίοδο . Και η επαφή με προφύλαξη έγινε την 22 μέρα. Τώρα έχω 4 μέρες καθυστέρησης, και συμπτώματα περιόδου τα κλασικά. Όμως αγχώθηκα πάρα πολύ εκείνη την ώρα που κατάλαβα ότι τελείωσε μέσα, παρόλο που το προφύλακτικό ήταν σίγουρα εντάξει, δεν κοιμόμουν δεν μπορούσα να φάω, γενικά δεν μπορώ να ηρεμήσω καθόλου. Πιστεύετε ότι το άγχος παρατύνει κι άλλο την καθυστέρηση ή θα έχω δίδυμα χαχαχαα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Katrina1234 είπε:

Καλησπέρα σας,

Ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι να με καθησυχάσετε γιατί νομίζω απο το άγχος μου θα τρελαθώ. Γενικά έχω σταθερό κύκλο 28-30 ημέρες. Περίπου μία φορά στα δύο χρόνια ή και πιο σπάνια αλλάζει λίγο ο κύκλος και έχω καθυστέρηση, μου έχει τύχει και 7 και 10 μέρες. Γενικότερα καταλαβαίνω και την ωορρηξία μου απο τα υγρά. Είχα επαφή με το αγόρι μου την 22 μέρα του κύκλου, φυσικά με προφύλαξη, όμως τελείωσε μέσα. Εγω εκεί πάγωσα όταν το κατάλαβα γιατί γενικά δεν το προτιμώ καθόλου. Πήγα και τσέκαρα βέβαια το προφύλακτικό μετα, 3 φορές και ήταν όλα εντάξει, καμία διαρροή. Να σημειώσω ότι εγώ κατάλαβα ότι είχα ωορρηξία την 15 ή 16 ημέρα του κύκλου και μετά κιόλας την 19η ξεκίνησα να πρήζομαι όπως πάντα 10 μέρες πριν την περίοδο . Και η επαφή με προφύλαξη έγινε την 22 μέρα. Τώρα έχω 4 μέρες καθυστέρησης, και συμπτώματα περιόδου τα κλασικά. Όμως αγχώθηκα πάρα πολύ εκείνη την ώρα που κατάλαβα ότι τελείωσε μέσα, παρόλο που το προφύλακτικό ήταν σίγουρα εντάξει, δεν κοιμόμουν δεν μπορούσα να φάω, γενικά δεν μπορώ να ηρεμήσω καθόλου. Πιστεύετε ότι το άγχος παρατύνει κι άλλο την καθυστέρηση ή θα έχω δίδυμα χαχαχαα

Θεωρώ απίθανο να εχείς μείνει έγκυος σύμφωνα με τα λεγόμενα σου. Το πιο πιθανό είναι να σου καθυστέρησε από το άγχος.. Σε λίγες μέρες πιστεύω θα σου έρθει!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Katrina1234 είπε:

Καλησπέρα σας,

Ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι να με καθησυχάσετε γιατί νομίζω απο το άγχος μου θα τρελαθώ. Γενικά έχω σταθερό κύκλο 28-30 ημέρες. Περίπου μία φορά στα δύο χρόνια ή και πιο σπάνια αλλάζει λίγο ο κύκλος και έχω καθυστέρηση, μου έχει τύχει και 7 και 10 μέρες. Γενικότερα καταλαβαίνω και την ωορρηξία μου απο τα υγρά. Είχα επαφή με το αγόρι μου την 22 μέρα του κύκλου, φυσικά με προφύλαξη, όμως τελείωσε μέσα. Εγω εκεί πάγωσα όταν το κατάλαβα γιατί γενικά δεν το προτιμώ καθόλου. Πήγα και τσέκαρα βέβαια το προφύλακτικό μετα, 3 φορές και ήταν όλα εντάξει, καμία διαρροή. Να σημειώσω ότι εγώ κατάλαβα ότι είχα ωορρηξία την 15 ή 16 ημέρα του κύκλου και μετά κιόλας την 19η ξεκίνησα να πρήζομαι όπως πάντα 10 μέρες πριν την περίοδο . Και η επαφή με προφύλαξη έγινε την 22 μέρα. Τώρα έχω 4 μέρες καθυστέρησης, και συμπτώματα περιόδου τα κλασικά. Όμως αγχώθηκα πάρα πολύ εκείνη την ώρα που κατάλαβα ότι τελείωσε μέσα, παρόλο που το προφύλακτικό ήταν σίγουρα εντάξει, δεν κοιμόμουν δεν μπορούσα να φάω, γενικά δεν μπορώ να ηρεμήσω καθόλου. Πιστεύετε ότι το άγχος παρατύνει κι άλλο την καθυστέρηση ή θα έχω δίδυμα χαχαχαα

Όντως, πολύ δύσκολο να είναι εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τις δύο πολύ για τις απαντήσεις. Φυσικά και ήταν απο το άγχος γιατί όλα καλα σήμερα ευτυχώς. Απλα ξέρετε οταν δεν έρχεται εμεις οι γυναίκες σκεφτόμαστε παρανοικά, μήπως τελικά έγινε ατύχημα και δεν το κατάλαβα κτλ. Καλά Χριστούγεννα ευχομαι με υγεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα είμαι 19 ετών ο εμμηνορησιακος μου κύκλος  είναι περίπου 33 ημέρες και μερικές φορές μια μέρα παραπάνω η λιγότερο . Είχα επαφή πριν 3 μήνες τον Φεβρουάριο στις γόνιμες μέρες με προφύλαξη.Επειτα τον Μάρτιο και τον Απρίλιο είχα κανονικά περίοδο σε ένα κύκλο 33ημερων . Αλλά τώρα βρίσκομαι στον Μάιο και έχω καθυστέρηση περιόδου 3 ημέρες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/5/2022 at 9:55 ΠΜ, Dimitrakapsanaki είπε:

Καλημέρα είμαι 19 ετών ο εμμηνορησιακος μου κύκλος  είναι περίπου 33 ημέρες και μερικές φορές μια μέρα παραπάνω η λιγότερο . Είχα επαφή πριν 3 μήνες τον Φεβρουάριο στις γόνιμες μέρες με προφύλαξη.Επειτα τον Μάρτιο και τον Απρίλιο είχα κανονικά περίοδο σε ένα κύκλο 33ημερων . Αλλά τώρα βρίσκομαι στον Μάιο και έχω καθυστέρηση περιόδου 3 ημέρες 

κανε μια χοριακη,αλλα δεν πιστευω να εισαι.με δυο μηνες περιοδο κανονικη κ επαφη με προφυλαξη

εφοσον η χοριακη ειναι αρνητικη κ συνεχιζεις να εχεις καθυστερηση μπορεις να πας σε γυναικολογο.μπορει να ειναι καμια κυστη,συμβαινει κ δ ειναι τπτ σοβαρο.η να ειναι απλα μια ανωμαλια του κυκλου κ θα ερθει σε λιγο απο μονη της

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2022 at 9:55 ΠΜ, Dimitrakapsanaki είπε:

Καλημέρα είμαι 19 ετών ο εμμηνορησιακος μου κύκλος  είναι περίπου 33 ημέρες και μερικές φορές μια μέρα παραπάνω η λιγότερο . Είχα επαφή πριν 3 μήνες τον Φεβρουάριο στις γόνιμες μέρες με προφύλαξη.Επειτα τον Μάρτιο και τον Απρίλιο είχα κανονικά περίοδο σε ένα κύκλο 33ημερων . Αλλά τώρα βρίσκομαι στον Μάιο και έχω καθυστέρηση περιόδου 3 ημέρες 

Μην αγχώνεσαι κάποια ανωμαλία της περιόδου είναι. Ας πας σε κάποιον γυναικολόγο να σε εξετάσει.. 

Απ' τη στιγμή που είχες επαφή πριν τόσους μήνες με προφύλαξη κ 2 μήνες είχες περίοδο δεν θα είσαι έγκυος :)

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2022 at 9:55 ΠΜ, Dimitrakapsanaki είπε:

Καλημέρα είμαι 19 ετών ο εμμηνορησιακος μου κύκλος  είναι περίπου 33 ημέρες και μερικές φορές μια μέρα παραπάνω η λιγότερο . Είχα επαφή πριν 3 μήνες τον Φεβρουάριο στις γόνιμες μέρες με προφύλαξη.Επειτα τον Μάρτιο και τον Απρίλιο είχα κανονικά περίοδο σε ένα κύκλο 33ημερων . Αλλά τώρα βρίσκομαι στον Μάιο και έχω καθυστέρηση περιόδου 3 ημέρες 

Αποκλειεται να είσαι έγκυος. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...