Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Nα χαιρόμαστε ( Θεσσαλονίκη ) το δήμαρχο.ΝΤΡΟΠΗ


DALIA

Recommended Posts

Αν δεν κάνω λάθος εμείς τους εκλέγουμε, άρα εμείς θα πρέπει κάποια στιγμή να ξυπνήσουμε και να τους στείλουμε όλους από 'κει που ήρθαν!!:rolleyes:

 

Πεσ' τα χρυσοστομη....;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το θεμα ειναι πως δυστηχως οι μονοι που ενδιαφερονται πραγματικα και τους αγγιζει (με μικρες εξαιρεσεις) ειναι κυριως εμεις που ζουμε στην Μακεδονια.....Σας το ειπα και σε προηγουμενο ποστ.....Στην Θεσσαλονικη πριν 11-12 χρονια κατεβηκαν πανω απο 100,000 ανθρωποι στους δρομους να διαμαρτυρηθουν και στην Αθηνα ουτε ενας.......Για ενα τοσο ευαισθητο θεμα που θα επρεπε να αφορα ολους τους Ελληνες δεν εγινε τιποτα στην πρωτευουσα, οταν ομως τους κοψουν κανα 100αρικο απο τον μισθο τους κατεβαινουν κατα χιλιαδες στους δρομους........

 

Διαφωνει κανεις????

 

Υ.Γ. Ας με συγχωρησουν οι φιλοι απο την πρωτευουσα αλλα δυστηχως για ολους ειναι η πραγματικοτητα....

Συγχώρα με αλλά θα σου πω πως 4 χρόνια περίπου άφησα τη κόρη μου στη μάνα μου και ανέβηκα αυθημερόν Θεσσαλονίκη για αυτόν το σκοπό. Ανέβηκαν πούλμαν απο όλη την Ελλάδα. Και να σου πω και κάτι. Μου έκανε εντύπωση που οι καφετέρειες ήταν γεμάτες αντί να είναι με τον κόσμο που διαδήλωνε για το θέμα της Μακεδονίας. Μην το βλέπεις έτσι, δεν είστε καθόλου μόνοι.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, έχεις καμια σχεση με την Θεσσαλονίκη ή είσει κι εσύ απλως αγανακτισμένη με το όλο σύστημα;

 

Γέννημα θρέμα και μεγαλώνω τα παιδιά μου με το με και με το σε.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη βρε κοριτσια αλλα ουτε σλαβομακεδονια ουτε ανω ουτε κατω! τιποτα με το ονομα μακεδονια και τελος!! ας κρατησει και μια αιωνιοτητα το θεμα!! να εχουμε μια σταθεροτητα σ αυτα που λεμε και οτι γινει! και ας λενε εξω οτι θελουνε! εμεις τι κανουμε?! οι πολιτικοι? εσεις? εγω!? ολοι μας ρε παιδια. δηλ. στο τελος να καταντησει και η θεσσσαλονικη οπως και πολλα αλλα δυστυχως μερη στην ελλαδα μας γκριζα ζωνη?! εκει μας κοβω!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη βρε κοριτσια αλλα ουτε σλαβομακεδονια ουτε ανω ουτε κατω! τιποτα με το ονομα μακεδονια και τελος!! ας κρατησει και μια αιωνιοτητα το θεμα!! να εχουμε μια σταθεροτητα σ αυτα που λεμε και οτι γινει! και ας λενε εξω οτι θελουνε! εμεις τι κανουμε?! οι πολιτικοι? εσεις? εγω!? ολοι μας ρε παιδια. δηλ. στο τελος να καταντησει και η θεσσσαλονικη οπως και πολλα αλλα δυστυχως μερη στην ελλαδα μας γκριζα ζωνη?! εκει μας κοβω!

 

Kι εγω αυτης της αποψης ειμαι, τι θα πει ανω - κατω - δεξια - αριστερα Μακεδονια..., αλλα εδω που εχουμε φτασει, μαλλον ειναι ουτοπια :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για ακουστε τα καλα του δημου.ειμαι σε 14μηνα τελιωνω σε 3μηνες.περνω 470και κατι ψιλα αλλες κοπελες λιγοτερο αφου δεν εχουν 3 παιδια,στις 20του μηνα πηραμε ενα μηνιατικο παραπανω(μας χρωσταν την καλοκαιρινη αδεια,και μας ειχαν ενα μηνα μεσα χρωστουμενο δηλ.)πηρα σημερα στην μισθοδοσια,και ρωτησα τι ακριβως ειναι αυτα που πηραμε γτ ειχαμε ολες αυτες τις μερες σπασμενο τηλεφωνο με τους συναδελφους.επι λεξη η 'συναδελφος''στην μισθοδοσια μου ειπε,για να μην εισαστε με χρεοι χριστουγεννιατικα σας βαλαμε τον μηνα νοεμβριο-δεκεμβριο(μας καναν χαρη δηλ. που μας πληρωσαν δεδουλευμενους μηνες)και το δωρο σας(180 ευρο αφου μας δωσαν το μισο,αλλα οολο αυτο ειναι πακετο χρηματοδοτουμενο απο την ευρωπαικη ενωση και οταν ξεκινησε το προγραμμα δεν ειχαμε δντ οποτε με το φτωχο μου μυαλο λεω οτι υπολογιστηκε και ολοκληρο δωρο και αδικος κοπηκαν οι 4 μηνες και απο 18μηνοι γιναμε 14μηνοι anyway)ομως μην περιμενετε να πληρωθητε τον μηνα ιανουαριο θα καθηστερησει η πληρωμη για τον επομενο μηνα......επειδη μας καναν την χαρη κυριες και κυριοι τον επομενο μηνα που θα τον εχουμε δουλεψει ολοι εμεις κανονικοτατα δεν θα τον πληρωθουμε γτ ημαστε υπανθρωποι και οχι ανθρωποι.αυτα ειναι τα καλα του δημου και οσο για το θεμα εδω οχι δεν πρεπει να τα αφηνουμε ετσι καποια πραγματα ναι ολοι κατω απο το βλεμα του θεου ημαστε αλλα η μακεδονια ειναι ελληνικη ρε παιδια οπως και να το δουμε το θεμα!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτό θα συμφωνήσω ακόμα περισσότερο... Είμαι γεννημένη στην Αθήνα από Ελλαδήτη πατέρα και Κύπρια μητέρα, εζησα εκεί τα μισά χρόνια της ζωής μου και τα τελευταία ζώ Κύπρο... Νιώθω Ελληνίδα όσο δεν φαντάζεσαι και εξοργίζομαι απίστευτα μ αυτά που ακούω για την Ελλάδα που αγαπώ...Θα μπορούσα να πώ πολλά για το πώς μας αντιμετωπίζει εμάς το Ελληνικό κράτος και θα έβγαινα οφ τόπικ κι όμως σε κάθε εκλογές ανεβαίνω να ψηφίσω με την ελπίδα για το καλύτερο για τους Ελληνες... αλλά πάντα η ίδια απογοήτευση....και δυστυχώς με τέτοιους πολιτικούς ή θα αφανιστούμε ή χειρότερα θα τουρκέψουμε.... Λυπάμαι που πολιτικοί μας δεν συνειδητοποιούν σε πόσο τραγική θέση βρισκόμαστε και επιμένουν να μας " δίνουν " με τόση ευκολία...

 

Πες τα stin, πες τα! Και θα σταματήσω εδώ για να μην ανοίξουμε το Κυπριακό! Το θυμόμαστε άραγε?

 

Εντωμεταξύ κορίτσια μου γλυκά από τη Θεσσαλονίκη, πως λέτε ότι είστε μόνοι σας οι Σαλονικείς?

Καταρχήν να σας θυμίσω την πορεία που έγινε στην Αθήνα, νομίζω το 1994-95? Δεν νομίζω να έχω συμμετάσχει ξανά σε μεγαλύτερη, μαζικότερη, ζωηρότερη πορεία!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πηγαινα γυμνασιο και συμμετειχα οπως και εκατονταδες αλλοι ανθρωποι σαν εμενα που δεν ειχαν καμια σχεση με την Μακεδονια. Και εμας μας καιει αλλα φοβαμαι οτι ηταν τελειομενο παιχνιδι με σημαδεμενη τραπουλα εξαρχης.

Link to comment
Share on other sites

Σιχαίνομαι τους πολιτικούς που πουλήσαν την ιστορία μας και αδιαφόρησαν παντελώς εδώ και δεκαετίες με αποτέλεσμα όλη η υφήλιος πλήν εμάς να λένε επίσημα τα Σκόπια Μακεδονία. Μόνο εμείς δηλαδή τα λέμε Σκόπια! Οταν μιλούσα στο εξωτερικό να εντοπίσω εμπορεύματα στη δουλειά μου ποτέ δεν καταλάβαιναν όταν τους έλεγα Σκόπια....ακόμα και στο google earth Και παντού Μακεδονία λέγονται.

Σε αυτή την κατάσταση λοιπόν που φτάσαμε και πίσω δεν μπορούν να κάνουν οι καλοί μας πολιτικοί καλύτερο το Σλαβομακεδονία :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιχαίνομαι τους πολιτικούς που πουλήσαν την ιστορία μας και αδιαφόρησαν παντελώς εδώ και δεκαετίες με αποτέλεσμα όλη η υφήλιος πλήν εμάς να λένε επίσημα τα Σκόπια Μακεδονία. Μόνο εμείς δηλαδή τα λέμε Σκόπια! Οταν μιλούσα στο εξωτερικό να εντοπίσω εμπορεύματα στη δουλειά μου ποτέ δεν καταλάβαιναν όταν τους έλεγα Σκόπια....ακόμα και στο google earth Και παντού Μακεδονία λέγονται.

Σε αυτή την κατάσταση λοιπόν που φτάσαμε και πίσω δεν μπορούν να κάνουν οι καλοί μας πολιτικοί καλύτερο το Σλαβομακεδονία :(

 

Το Σλαβομακεδονία ενώ φαντάζει ως συναινετική λύση από μέρους μας δεν το δέχονται οι ίδιοι γιατί πρώτον έχουν 35% Αλβανούς που δεν θα το δεχτούν και δεύτερον οι ίδιοι στήριξαν την ίδρυση του κράτους τους στο ότι δεν είναι σλάβοι αλλά απόγονοι του Μεγα Αλέξανδρου. Πάντως για το αν αλλάζει το όνομα, ένα σωρό κράτη Ασίας και Αφρικής άλλαξαν ονόματα. Αλλιώς τα μάθαμε στη γεωγραφία και αλλιώς λέγονται τώρα.

 

Η ευθύνη μας είναι ότι δεν προβάλαμε το μακεδονικό πολιτισμό αλλά περιοριστήκαμε στον κλασσικό και πέριξ των Αθηνών ενώ το πρόβλημα το ξέραμε. Όσο θυμάμαι το μίζερο αρχαιολογικό χώρο της Πέλλας, παρατημένο, με το άθλιο συρματόπλεγμα και να τον κόβει ο δρόμος για Γιαννιτσά-Έδεσσα και από κάτω να κρύβεται ολόκληρος πολιτισμός ξεχασμένος και περιφρονημένος. Αυτά πληρώνουμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

εγω το βρισκω εξοργιστικο και θα δειτε τις συνεπειες σε λιγα χρονακια! θα γινουμε ξενοι στον τοπο μας γιατι θα αρχισουν να διεκδικουν και αλλα κομματια της μακεδονιας οπως διεκδικουν ηδη την ιστορια μας. ζηλευω την εξωτερικη πολιτικη των τουρκων. ειναι απαικτοι και ενιαιοι παντα.

 

τρομερη εξωτερικη πολιτικη.... κουρδοι και αρμενιοι μπορουν να τα επιβεβαιωσουν....

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...