Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίθεση στον Κωστή Χατζηδάκη


gioli

Recommended Posts

δεν λέγατε τα ίδια στο θέμα για τον αδικοχαμένο Γρηγορόπουλο όμως... όπως πάντα δύο μέτρα και δύο σταθμά... κρίμα!

 

τα 2 γεγονότα δεν είναι δυνατό να συγκριθούν στην περίπτωση του Αλέξη μιλάμε για φόνο εκ προμελέτης (όπως αποδείχθηκε και στο δικαστήριο) ένας αστυνομικός σήκωσε το όπλο του και πυροβόλησε ένα παιδί χωρίς λόγο. Και βέβαια και εκεί η βία βία γέννησε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και οχι ρε παιδια , το κοσμο δεν τον φοβαμαι....ειδικα αυτον που ειναι κατω και διαδηλωνει. πιο πολυ φοβαμαι αυτον που καθεται σπιτι του και δηλωνει "ολοι ιδιοι ειναι μωρε"

 

δεν διαφωνω με τη λογικη σου, ομως εγω μαλλον ζω σε αλλον κοσμο, γιατι γυρω μου κανενας δεν καθεται σπιτι του. ολοι τρεχουν για το μεροκαματο, για να μεγαλωσουν τα παιδια τους και δεν τους φτανει το 24ωρο.

επισης μην ξεχναμε πως ο κοσμος που λες πως δεν φοβασαι "χτυπαει" και παντελως αθωους (η λιστα ειναι μεγαλη, μαρφιν κ.ο.κ.)

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίνει να γνωρίζω την πραγματικότητα, το ΚΚΕ όχι μόνο δεν έχει απλήρωτους τους εργαζόμενούς του, αλλά δίνει και δώρα Χριστουγέννων - Πάσχα και επίδομα αδείας καλοκαιριού, πράγμα σπάνιο πλέον στην εποχή μας.

 

 

Μάλλον τοποθετήθηκα λάθος:D Εννοώ ότι έχει ήδη εδώ και πολύ καιρό προβεί σε απολύσεις και μειώσεις μισθών.Και σε ανάλογη ερώτηση που της έγινε στη βουλή αλλά και από δημοσιογράφους η απάντησή της ήταν ότι οι υπάλληλοι της τυποεκδοτικής είναι μέλη του κόμματος και δουλεύουν για το κόμμα, και εργάζονται για έναν σκοπό οπότε δεν είναι ακριβώς εργασιακή η σχέση που έχουν.Κι αυτό είναι γεγονός;)

 

χαχαχα αυτό είναι αστείο!

Η Παπαρήγα λέγεται γενική γραμματέας γιατί είναι η γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής. Πρόεδρος δεν υπάρχει, δεν υφίσταται ούτε ως φυσικό πρόσωπο ούτε ως "τίτλος".

 

Μόνο όταν ζούσε ο Χαρίλαος Φλωράκης ήταν πρόεδρος τιμής ένεκεν.

 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτό κάπου το διάβασα, δε θυμάμαι καν που, πιθανόν και να έχεις δίκιο, να είναι απλή ράδιο αρβύλα.Και ποιον θεωρούν ως πρόεδρο?Δηλαδή αν ποτέ βγει κυβέρνηση το κκε ποιος θα κυβερνήσει?Ρωτάω γιατί πραγματικά δεν ξέρω.

 

 

Τα υπόλοιπα,τις απόψεις σου, δεν τα σχολιάζω γιατί φυσικά γνωρίζω ότι ο καθένας έχει τις απόψεις του, δεν μπορούμε όλοι να συμφωνούμε και δεν έχω καμία διάθεση να προσπαθήσω να αλλάξω γνώμη σε κάποιον περί της πολιτικής. Απλά όπως έχεις ίσως καταλάβει, όταν διαβάζω ανακρίβειες που αφορούν γεγονότα και όχι απόψεις, δεν το αντέχει ο οργανισμός μου:)

 

Συμφωνώ;)Κι εγώ το ίδιο!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

40 χρόνια πορείες στην Ελλάδα για σοβαρούς λόγους αλλά και για ψύλλου πήδημα (σχεδόν κάθε απόγευμα το κέντρο κλειστό από το ΠΑΜΕ, το ΕΛΑ και 'γω δεν ξέρω από ποιον άλλον), μπορείς να μου φέρεις ένα απτό αποτέλεσμα όλης αυτής της προσπάθειας; και μη μου πεις ότι φταίει το ότι κάποιοι δεν σηκώνονται από τον καναπέ τους, γιατί αν είχαν ένα σοβαρό κίνητρο θα το έκαναν... μήπως (λέω εγώ τώρα) η λύση δεν έγκειται στις πορείες, αλλά στην αλλαγή νοοτροπίας, στην αλλαγή πολιτικού κλίματος, και στην αλλαγή του βολέματος όλων μας; γιατί και τους μεν τους βολεύει όλη αυτή η μανούρα, και τους δε... :roll:

 

δεν λέγατε τα ίδια στο θέμα για τον αδικοχαμένο Γρηγορόπουλο όμως... όπως πάντα δύο μέτρα και δύο σταθμά... κρίμα

 

αααα και τώρα που το σκέφτομαι, δίκιο έχετε, προβοκάτσια ήταν, για να υπονομευτεί το παλλαϊκό και εργατικό κίνημα... ο Σουφλιάς τον έδειρε !

 

Καλα, εκτος του οτι εισαι εκτος τοπου και χρονου, εισαι και προκλητικη! Και θα σου πω που το στηριζω αυτο, πριν παρεξηγηθεις.....

 

Καταρχην, ποιος σου ειπε οτι ειμαστε ολοι βολεμενοι? Απο που το συμπερανες αυτο? Δε ξερω κατα ποσο εχεις βολευτει εσυ, αλλα πιστευω οτι υπαρχει κοσμος που δε ξερει τι του ξημερωνει το αυριο και εχει καθε δικαιωμα και δικιο να κατεβαινει στις πορειες. Αυτο για το εκτος τοπου και χρονου....

 

Το οτι συγκρινεις τη δολοφονια ενος παιδιου απο ενα μπατσο με τις δυο μαπες που εφαγε ενα λαμογιο....Και θες να βαλουμε και τα ιδια σταθμα? Εχουμε τρελαθει τελειως εδω μεσα? Και δε φτανει αυτο...κανεις και πνευματακι με τη δολοφονια του Αλεξη?

 

Κριμα σε σενα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλειά είχε ρε παιδιά ο Χατζηδάκης στο δρόμο την ώρα της πορείας ??? Σίγουρα δεν βρέθηκε εκεί τυχαία! Ή ήθελε να προκαλάσει - αυτό λέγεται προβοκάτσια -, ή ήθελε να μαζέψει ψήφους από τους αγανακτησμένους εργαζόμενους - αυτό λέγεται καπηλεία, ή είναι απλά ηλίθιος - αυτό λέγεται κοροϊδεία των ψηφοφόρων.

Αντί να κρύβονται και να ντρέπονται για τα εγκλήματα που έχουν κάνει και καταστέφουν μία χώρα, έχουν το θράσος να σουλατσάρουν στις πορείες με τους μπράβους τους ? Τις έφαγε για να μάθει και αυτός και όποιος άλλος έχει τέτοιο θράσος!

Όσο για τη βία, νομίζω ότι βία είναι να σου μειώνουν 30% το μισθό, να σε απολύουν, να σε οδηγούν στην εξαθλίωση, να σε κλέβουν με 23% ΦΠΑ επικαλούμενοι την κρίση, και ποιός ξέρει τι άλλο θα σκαρφιστούν για να μας γονατίσουν ώστε μετά να μας αγοράσουν φθηνά τα αιώνια ντόπια ή ξένα λαμόγια τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν η βία είναι η λύση σε όλα τα προβλήματα μας, τότε ο πολιτισμός μας έχει γυρίσει στην εποχή που περπατούσαμε στα τέσσερα.

 

Με θλίβει που αντί να προσπαθούμε να αλλάξουμε την χώρα μας επιλέγοντας σωστότερους ανθρώπους για να μας κυβερνούν, χτυπάμε αυτούς που οι ίδιοι ή οι γονείς μας ή οι φίλοι μας ή οι συγγενείς μας ή οι συνάδελφοι μας ψηφίσαμε. Ας αλλάξουμε μυαλιά και τρόπο σκέψης, ας γίνουμε πιο υπεύθυνοι όταν επιλέγουμε αλλά και όταν πράτουμε, και τότε ίσως κάτι να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην, ποιος σου ειπε οτι ειμαστε ολοι βολεμενοι? Απο που το συμπερανες αυτο? Δε ξερω κατα ποσο εχεις βολευτει εσυ, αλλα πιστευω οτι υπαρχει κοσμος που δε ξερει τι του ξημερωνει το αυριο και εχει καθε δικαιωμα και δικιο να κατεβαινει στις πορειες. Αυτο για το εκτος τοπου και χρονου....

 

Το οτι συγκρινεις τη δολοφονια ενος παιδιου απο ενα μπατσο με τις δυο μαπες που εφαγε ενα λαμογιο....Και θες να βαλουμε και τα ιδια σταθμα? Εχουμε τρελαθει τελειως εδω μεσα? Και δε φτανει αυτο...κανεις και πνευματακι με τη δολοφονια του Αλεξη?

 

Στην πρώτη παράγραφο συμφωνώ εν μέρει.Δηλαδή, δυστυχώς υπάρχουν οι άνθρωποι που βολεύονται, είτε απλά στον καναπέ τους χωρίς να ξεσηκώνονται, ή είναι βολεμένοι με την υπάρχουσα πολιτική κατάσταση με διάφορα ρουσφέτια.

 

Όμως ακόμη κι οι δεύτεροι αναγκάζονται να το κάνουν για να επιβιώσουν.Όπως αναγκάζονται να φοροδιαφεύγουν για να ζουν αξιοπρεπώς.Θα σας πω ένα προσωπικό μου πάλι παράδειγμα.Ο άντρας μου είναι εποχικός πυροσβέστης.Δηλαδή 7 μήνες φέτος (πέρσι 8 τους προηγούμενους 5) παίρνει 800 ευρώ και τους υπόλοιπους 500 ευρώ από το ταμείο ανεργίας.Εγώ 850, ιδιωτική υπάλληλος.Έχουμε 440 ευρώ το μήνα ενοίκιο+δεη, οτε κτλ.Θα έπρεπε δηλαδή, αν κάνετε μία άθροιση να ζητιανεύουμε.Οπότε ο άντρας μου δουλεύει και ως υδραυλικός, εννοείται μαύρα.Για 2 λόγους.Ο πρώτος, αν δε φαίνεται άνεργος τον χρόνο που δεν εργάζεται ως εποχικός, χάνει το δικαίωμα μονιμότητας (που όλα αυτά τα χρόνια πριν την κρίση, κατά τη γνώμη μου δεν υπήρχε ανεργία..όποιος ήθελε δουλειά είχε,όχι βέβαια με τις σωστές και νόμιμες συνθήκες πάντα) και επίσης γιατί αν φανούν καθαρά τα 3/4 θα τα πάρει η εφορία.Άρα πάλι ζητιανιά.

 

Μας αναγκάζει λοιπόν kinkajoujou το αθάνατο ελληνικό κράτος να παρανομούμε για να μπορούμε να ζήσουμε αξιοπρεπώς.Γιατί από την άλλη βέβαια, τους ψηφίζουμε ως ηλίθιοι.

 

Για τη δεύτερη παράγραφο απλά συμφωνώ απόλυτα!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα πριν λιγες μερες στη Λιμνη της Βουλιαγμενης μια κυρια ελουσε με χυμο τον κ.Παγκαλο και του ειπε αφου μαζι τα φαγαμε,μαζι και να τα πιουμε θεοχοντρε...!!!!!

 

χαχαχαχχα....έκανε τέτοιο πράγμα ? Να αγιάσουν τα χέρια της !!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν λέγατε τα ίδια στο θέμα για τον αδικοχαμένο Γρηγορόπουλο όμως... όπως πάντα δύο μέτρα και δύο σταθμά... κρίμα

 

αααα και τώρα που το σκέφτομαι, δίκιο έχετε, προβοκάτσια ήταν, για να υπονομευτεί το παλλαϊκό και εργατικό κίνημα... ο Σουφλιάς τον έδειρε !

 

 

και ποιος είπε ότι στον Αλέξη υπήρχαν δυο μέτρα και δυο σταθμά;;;;

 

εκεί κι αν αποδείχθηκε περίτρανα ότι η βία γεννάει βία.....

 

δυστυχώς πάρτε το χαμπάρι..... βία δεν είναι μόνο πλακώνω κάποιον στο ξυλο.... βία είναι και τα 600 ευρώ βασικός μισθός το 2010, βία είναι οι κομμένες συντάξεις, βία είναι να νοικιάζεις τους ανθρώπους για να δουλέψουν στις πολυεθνικές, βία είναι να σου λένε να δουλέψεις ανασφάλιστος και να σου πετάνε κι από πάνω "άμα σ' αρέσει"....

 

κι αφήστε την ιστορία του Αλέξη στην άκρη.....

 

είστε άκυροι αν προσπαθείτε να συγκρίνετε το θάνατο ενός παιδιού με τις βρωμοδουλειές του κάθε κομματόσκυλου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πόσα χρόνια από τη μεταπολίτευση και μετά έχουμε πορείες και επεισόδια κάθε τρεις και λίγο; είδες εσύ να εξασφαλιστεί κανένα ουσιαστικό εργατικό δικαίωμα με όλα αυτά;

 

 

άρα.....

 

βουλιαζουμε στο καναπέ και βλέπουμε ειδήσεις.....

 

ύστερα μιζεριάζουμε, και κλαιγόμαστε....

 

κι όταν ερθουν οι εκλογές πάμε και τους ψηφίζουμε ξανά και ξανά επειδή μας έταξαν λαγούς με πετραχήλια....

 

κι αν κάποιος συμειδητά δηλώσει αποχή τον στήνουμε στο τοίχο.....

 

τελικά;;;;

 

 

φρόνημα και ταπεινά πάω με εκείνον που νικά;;;;;

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς πάρτε το χαμπάρι..... βία δεν είναι μόνο πλακώνω κάποιον στο ξυλο.... βία είναι και τα 600 ευρώ βασικός μισθός το 2010, βία είναι οι κομμένες συντάξεις, βία είναι να νοικιάζεις τους ανθρώπους για να δουλέψουν στις πολυεθνικές, βία είναι να σου λένε να δουλέψεις ανασφάλιστος και να σου πετάνε κι από πάνω "άμα σ' αρέσει"....

 

κι αφήστε την ιστορία του Αλέξη στην άκρη.....

 

είστε άκυροι αν προσπαθείτε να συγκρίνετε το θάνατο ενός παιδιού με τις βρωμοδουλειές του κάθε κομματόσκυλου....

 

Αυτό που περιγράφεις είναι πραγματική βία .... διαρκείας που πάει όλη τη χώρα χρόνια πίσω !

Η ντελικάτη μυτούλα του κου Χατζηδάκη σε 1 εδβομάδα θα είναι ΟΚ και αυτός θα συνεχίσει να παίρνει τον παχουλό του μισθός, να έχει το ακριβό του αμάξι, το ωραίο του σπίτι, να τρώει στα ακριβά εστιατόρια, να μένει στα ακριβά ξενοδοχεία, να ζεί την ωραία του ζωούλα, φυλαγμένη από τους μπράβους του .... και να μιλάει για την κρίση .... σαν να είναι μια αρρώστεια που χτύπησε τους άλλους. Γιατί στο μόνο που τον επιρρεάζει είναι ότι ίσως να μην ξαναβγεί βουλευτής ... αν τον επιρρεάζει και σε αυτό.

Και η χώρα γίνεται πιό φτωχή, και οι άνθρωποι που τη συντηρούν εξαθλιώνονται όλο και περισσότερο και κάθε παιδί που γιεννιέται σήμερα είναι χρεωμένο 100.000? ..... και αυτό είναι πολιτισμός ?????

Αν οι σημερινοί πολιτικοί δεν απαξιωθούν από το λαό, πως περιμένουμε να υπάρξουν καλύτεροι μελλοντικοί πολιτικοί ??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, εγώ λέω ότι όσο συνεχίζουν να είναι εριστικοί και προκλητικοί τη στιγμή που ολόκληρο το κράτος βρίσκεται υπό διάλυση, "δέκα θα τους ρίχνουμε, μία θα μετράμε"! Αφού δεν καταλαβαίνουν αλλιώς! Φάγανε, φάγανε, φάγανε και τώρα βγαίνουν όλοι με ένα βαθύτατο "κατηγορώ" στη μούρη να μας πούνε ότι οι "άλλοι" φάγανε περισσότερα! Και φυσικά κανείς δεν τιμωρείται! Εγώ αν ένα δίμηνο δεν πληρώσω το ΦΠΑ μου θα με κυνηγούν εις τον αιώνα τον άπαντα, αυτοί που έχουν κάνει περιουσίες τρώγοντας κάθε κονδύλι που ερχόταν απ' έξω, συμπεριφέρονται σα να είναι πιο έξυπνοι από μας και πιο μάγκες! Ε, το θέλουν το μπερντάκι τους!!! Και να σας πω κάτι; Βγήκαμε στους δρόμους, διαδηλώσαμε, ξαναδιαδηλώσαμε και μας γράφουν στα ... τους, ε, τώρα με τα δικά μας "νέα μέτρα" (φάπα, κλωτσιά, κλπ) τουλάχιστον θα φοβούνται να βγουν έξω! Αφού δεν υπάρχει άλλη τιμωρία, τι να κάνουμε; Μακάρι οι επόμενες διαδηλώσεις να γίνονται έξω από τις βιλάρες τους και να μην κλείνει το κέντρο γιατί έχουμε και δουλειές! Αλλά εγγύς και ο καιρός που θα μπουκάρουμε στη βουλή!

Είμαι κατά της βίας, αλλά όταν μου ασκούν βία, θα ρίξω κι εγώ καμμία...

Ένα έχω να πω εν κατακλείδι: τον έναν τον κανονίσαμε, μας μένουν άλλοι 299!:-)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι δεν με χάλασε καθόλου το τι έπαθε ο Χατζηδάκης, ας ακολουθήσουν και άλλοι...( εγώ πάντως αν κατά τύχη βρεθεί κάποιος μπροστά μου ναι θα το κάνω, θα προσπαθήσω να βιοπραγήσω, ΕΧΩ ΟΡΓΗ )....

Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όταν καίγεται το σπίτι του διπλανού σιγά σιγά η φωτιά θα επηρεάσει και το δικό μας...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον τοποθετήθηκα λάθος:D Εννοώ ότι έχει ήδη εδώ και πολύ καιρό προβεί σε απολύσεις και μειώσεις μισθών.Και σε ανάλογη ερώτηση που της έγινε στη βουλή αλλά και από δημοσιογράφους η απάντησή της ήταν ότι οι υπάλληλοι της τυποεκδοτικής είναι μέλη του κόμματος και δουλεύουν για το κόμμα, και εργάζονται για έναν σκοπό οπότε δεν είναι ακριβώς εργασιακή η σχέση που έχουν.Κι αυτό είναι γεγονός;)

Αυτό που ξέρω είναι ότι γίναν κάποιες απολύσεις στην τυποεκδοτική, και οι υπάλληλοι που απολύθηκαν έλαβαν ολόκληρη την αποζημίωση, και όχι μόνο το 50% που ορίζει ο νόμος.

 

Οι υπάλληλοι λαμβάνουν όσα ορίζουν οι συλλογικές συμβάσεις εργασίας, και ολόκληρα τα δώρα.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτό κάπου το διάβασα, δε θυμάμαι καν που, πιθανόν και να έχεις δίκιο, να είναι απλή ράδιο αρβύλα.Και ποιον θεωρούν ως πρόεδρο?Δηλαδή αν ποτέ βγει κυβέρνηση το κκε ποιος θα κυβερνήσει?Ρωτάω γιατί πραγματικά δεν ξέρω.

 

Ούτε εγώ ξέρω, είναι κάτι που θα αποφασιστεί τότε, δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι ο γενικός γραμματέας, θα είναι όποιος ψηφιστεί από τα τότε όργανα.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κικη,

 

το ΚΚΕ εχει αλλου τυπου οργανωση. Εχει παραταξεις, ο.βα. (οργανωση βασης), εχει γραφεια, κεντρικη επιτροπη και Γ.Γ.

 

Επισης, το ποιος θα κυβερνηση (πρωθυπουργος) δεν εχει να κανει με το ποιος ειναι προεδρος-Γ.Γ.

 

:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι ότι γίναν κάποιες απολύσεις στην τυποεκδοτική, και οι υπάλληλοι που απολύθηκαν έλαβαν ολόκληρη την αποζημίωση, και όχι μόνο το 50% που ορίζει ο νόμος.

 

:roll::roll:Μπερδεύτηκα:roll::roll:Ο νόμος για τις αποζημιώσεις άλλαξε πότε?Πριν από προχθές το βράδι, είχε ξανααλλάξει?

 

Οι υπάλληλοι λαμβάνουν όσα ορίζουν οι συλλογικές συμβάσεις εργασίας, και ολόκληρα τα δώρα.

 

Και γιατί η Παπαρήγα δεν αρνήθηκε ότι έγιναν μειώσεις μισθών και είπε απλά ότι υπάγονται στο κόμμα κτλ κτλ κτλ?:roll::roll:Πάλι μπερδεύτηκα!Πραγματικά ρωτάω, δεν καταλαβαίνω γιατί απλά δεν είπε αυτό που λες εσύ εδώ, αν όντως είναι έτσι?

 

Ούτε εγώ ξέρω, είναι κάτι που θα αποφασιστεί τότε, δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι ο γενικός γραμματέας, θα είναι όποιος ψηφιστεί από τα τότε όργανα.

 

Λοιπόν εν τέλει είπα μεγάλη βλακεία πριν:oops:Ήταν ράδιο αρβύλα απλά που είχα ακούσει.

 

Απλά το ΚΚ δεν έχει πρόεδρο.Και η Ρωσία επί κουμμουνισμού, ως ανώτερο όργανο είχε το γενικό γραμματέα.Έτσι και στο ΚΚΕ.Σε ενδεχόμενη δηλαδή διακυβέρνησή του, η γ.γ. θα έχει το ανώτατο πολιτικό αξίωμα.

 

Κρατώ μια μικρή επιφύλαξη, διότι το έψαξα στα πολύ γρήγορα από πολύ έγκυρη πηγή βέβαια, αλλά επειδή πριν έγραψα μ@#@#κία, κρατώ μικρό καλάθι:oops:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κικη,

 

το ΚΚΕ εχει αλλου τυπου οργανωση. Εχει παραταξεις, ο.βα. (οργανωση βασης), εχει γραφεια, κεντρικη επιτροπη και Γ.Γ.

 

Επισης, το ποιος θα κυβερνηση (πρωθυπουργος) δεν εχει να κανει με το ποιος ειναι προεδρος-Γ.Γ.

 

:)

 

Θα το ξαναψάξω γιατί όντως είπα βλακεία τελικά:oops:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα πριν λιγες μερες στη Λιμνη της Βουλιαγμενης μια κυρια ελουσε με χυμο τον κ.Παγκαλο και του ειπε αφου μαζι τα φαγαμε,μαζι και να τα πιουμε θεοχοντρε...!!!!!

 

Ν'αγιασει το χερακι της!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα, εκτος του οτι εισαι εκτος τοπου και χρονου, εισαι και προκλητικη! Και θα σου πω που το στηριζω αυτο, πριν παρεξηγηθεις.....

 

Καταρχην, ποιος σου ειπε οτι ειμαστε ολοι βολεμενοι? Απο που το συμπερανες αυτο? Δε ξερω κατα ποσο εχεις βολευτει εσυ, αλλα πιστευω οτι υπαρχει κοσμος που δε ξερει τι του ξημερωνει το αυριο και εχει καθε δικαιωμα και δικιο να κατεβαινει στις πορειες. Αυτο για το εκτος τοπου και χρονου....

 

Το οτι συγκρινεις τη δολοφονια ενος παιδιου απο ενα μπατσο με τις δυο μαπες που εφαγε ενα λαμογιο....Και θες να βαλουμε και τα ιδια σταθμα? Εχουμε τρελαθει τελειως εδω μεσα? Και δε φτανει αυτο...κανεις και πνευματακι με τη δολοφονια του Αλεξη?

 

Κριμα σε σενα!

 

δεν πρόκειται να παρεξηγηθώ καλή μου, ξέρω τι να περιμένω πάνω-κάτω και ποιες θα είναι οι απαντήσεις... την ίδια κασέτα ακούμε χρόοοονια τώρα... :P

 

όταν λέω ότι όλοι είμαστε βολεμένοι, εννοώ ότι όλοι τρώμε το ίδιο κουτόχορτο, απλά άλλοι το προτιμούν μπλε, άλλοι πράσινο κι άλλοι κόκκινο. όλοι όμως είμαστε μέρος του ίδιου συστήματος, και όλοι οι πολιτικοί αν το θες γυρνάνε γύρω-γύρω στο ίδιο γαϊτανάκι κι εμείς απλά επιλέγουμε σε ποιον θα βαράμε παλαμάκια... αυτή είναι η καθαρά προσωπική μου άποψη για το σύστημα της Ελλάδας αυτή τη στιγμή, και κάτι αντιδράσεις σαν τη δική σου απλά μου την επιβεβαιώνουν :P

 

για το θέμα του Γρηγορόπουλου, δεν έκανα κανένα πνεύμα, είπα εν ολίγοις ότι η γνωστή αριστερά καπηλεύτηκε το θάνατο ενός δεκαπεντάχρονου που στην τελική δεν ήταν και με το Ριζοσπάστη παραμάσχαλα, το παιδί να διασκεδάσει πήγε και τον έφαγε άδικα ένας πειραγμένος. τον έκανε λοιπόν ήρωα και βροντοφώναξε για την ωμή βία (δικαίως μπορώ να σου πω). τώρα όμως που η ωμή βία πάει στην άλλη πλευρά, είναι αποδεκτή και μη σου πω και επιθυμητή, ως εκδίκηση. γι΄αυτό είπα δύο μέτρα και δύο σταθμά, απλούστατα.

 

γιατί δεν στέκεσαι όμως στο βασικότερο που είπα: ότι ο ρόλος της αριστεράς κατ' εμέ αυτή τη στιγμή θα ήταν να μην οργανώνει τις ίδιες και τις ίδιες πορείες και φασαρίες, αλλά να προσπαθεί να δείξει στον κόσμο τι διαφορετικό έχει να προσφέρει (αν έχει) και να τον φέρει με το μέρος της; καλύτερη ευκαιρία συγκυριακά δεν θα έχει. αλλά και πάλι δεν πείθει, και για μένα αυτό κάτι δείχνει...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

τα 2 γεγονότα δεν είναι δυνατό να συγκριθούν στην περίπτωση του Αλέξη μιλάμε για φόνο εκ προμελέτης (όπως αποδείχθηκε και στο δικαστήριο) ένας αστυνομικός σήκωσε το όπλο του και πυροβόλησε ένα παιδί χωρίς λόγο. Και βέβαια και εκεί η βία βία γέννησε....

 

σαφώς και δεν συγκρίνεται ένας φόνος με έναν ξυλοδαρμό, αλλά ήθελα ακριβώς αυτό να δείξω, ότι η βία πάντα φέρνει βία κι ότι επειδή οι καιροί είναι επικίνδυνοι στην Ελλάδα, τέτοια περιστατικά πρέπει να αποφεύγονται κι όχι να επαινούνται, γιατί δεν θα αργήσει ο καιρός που ο ένας θα δέρνει τον άλλον στο δρόμο για να πληρώσει κάποιος τα σπασμένα...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Αν η βία είναι η λύση σε όλα τα προβλήματα μας, τότε ο πολιτισμός μας έχει γυρίσει στην εποχή που περπατούσαμε στα τέσσερα.

 

Με θλίβει που αντί να προσπαθούμε να αλλάξουμε την χώρα μας επιλέγοντας σωστότερους ανθρώπους για να μας κυβερνούν, χτυπάμε αυτούς που οι ίδιοι ή οι γονείς μας ή οι φίλοι μας ή οι συγγενείς μας ή οι συνάδελφοι μας ψηφίσαμε. Ας αλλάξουμε μυαλιά και τρόπο σκέψης, ας γίνουμε πιο υπεύθυνοι όταν επιλέγουμε αλλά και όταν πράτουμε, και τότε ίσως κάτι να αλλάξει.

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

άρα.....

 

βουλιαζουμε στο καναπέ και βλέπουμε ειδήσεις.....

 

ύστερα μιζεριάζουμε, και κλαιγόμαστε....

 

κι όταν ερθουν οι εκλογές πάμε και τους ψηφίζουμε ξανά και ξανά επειδή μας έταξαν λαγούς με πετραχήλια....

 

κι αν κάποιος συμειδητά δηλώσει αποχή τον στήνουμε στο τοίχο.....

 

τελικά;;;;

 

 

φρόνημα και ταπεινά πάω με εκείνον που νικά;;;;;

 

σίγουρα όχι. η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται μεγάλη αλλαγή, αλλά ούτε κι εγώ ξέρω ακριβώς να σου πω από πού θα έρθει. πιστεύω ότι σε μεγάλο βαθμό πρέπει να ξεκινήσει από τον καθένα μας ξεχωριστά αρχικά. π.χ. έχω στο μυαλό μου περίπτωση νεαρού αγρότη, που κληρονόμησε από τον πατέρα του στρέμματα βαμβακοκαλλιέργειας. η ΕΕ έχει πει ότι θα σταματήσει τις επιδοτήσεις για το βαμβάκι, αλλά οι περισσότεροι αγρότες τις συνεχίζουν, γιατί αυτές ξέρουν αυτές εμπιστεύονται. το παιδί είδε ότι αν συνεχίσει έτσι σε λίγα χρόνια θα είναι κατεστραμμένος και θα περιμένει από το κράτος αποζημιώσεις και ιστορίες. το έψαξε πολύ το θέμα, και αποφάσισε στην ίδια έκταση να εκτρέφει σαλιγκάρια (:shock:) και τελικά πάει πάρα πολύ καλά κι έχει προκόψει. αυτό το θεωρώ μια πολύ σημαντική αλλαγή σε προσωπικό επίπεδο, που τελικά θα φέρει αλλαγή και σε κοινωνικό. πιστεύω δλδ ότι πρέπει λίγο να απαγκιστρωθούμε από το κλασικό "πού είναι το κράτος;" σε όλα. όταν οι περισσότερες επιχειρήσεις περιμένουν να συνδιαλλαγούν με το κράτος για να βγάλουν εύκολα λεφτά (και να οι μίζες και να οι συμφωνίες κάτω από το τραπέζι) εκεί θα υπάρξει πρόβλημα, διότι όπως αποδείχτηκε τώρα που το κράτος δεν έχει μία στερεύει, και η οικονομία. ότι οι πολιτικοί μας ανεξαιρέτως είναι για γιαούρτια δεν το αμφισβητεί κανείς, κι ότι πολλοί από αυτούς θα έπρεπε να είναι στη φυλακή επίσης. αλλά λέω απλά ότι όλα αυτά έγιναν με τη (συν)ενοχή μας γιατί τόσα χρόνια ζούσαμε με πλασματική ευμάρεια και δεν αναρωτιόμασταν αν στέκει ή όχι.

 

αλλά ειλικρινά ποιος μπορεί να δώσει λύση σε όλη αυτή την κατάσταση δεν ξέρω. πιστεύω ότι θα γίνει αυτό που έγινε και στο παρελθόν, μαζική μετανάστευση και όποιοι μείνουν πίσω θα κάνουν και το ξεκαθάρισμα και θα ξεκινήσουν από νέα βάση. αλλά σίγουρα έρχονται πολύυυ δύσκολες μέρες.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...