Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρό και εμβόλια


christinamlv

Recommended Posts

εμείς είμαστε 2 χρονών και κάναμε στους 7 μήνες το tetravac, ενάμησι χρονών ενα για την μηνιγγίτιδα (menjugate kit) και 2 χρονών έκανα το μαντού αν και δεν είναι εμβόλιο αυτό νομίζω

Εαν θέλετε να κάνετε κάποια επιλεκτικά συζητήστε με το γιατρό σας ποια είναι τα σημαντικότερα.

σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!ναι θα το συζητησω μαζι του σιγουρα αν και εμεις εχουμε κανει ηδη ολα αυτα που λες συν το μαντου,ειναι 19μηνων η μπουμπου, οποτε θα το δω απο δω και περα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επιλέξαμε με το σύζυγο να κάνουμε εμβόλια στο παιδί και κάνουμε το σταυρό μας μην πάθει κάτι. Δεν θα μπορούσα να πω σε κάποιον να τα κάνει τα εμβόλια ή όχι, είναι μια καθαρά προσωπική απόφαση. Το αν θα πάθει κάτι το παιδί ή αποσυρθεί κάποιο εμβόλιο που αποδειχθεί επιβλαβές είναι κάτι που κανένας δεν μπορεί να το ξέρει ή να το μαντέψει και φυσικά μπορεί να συμβεί. Κανείς δεν ξέρει αν το παιδάκι ανήκει σε μια μειοψηφία που μπορεί να αρρωστήσει από το εμβόλιο.

 

Από 8 μηνών που ήταν η μπουμπού και αλλάξαμε παιδίατρο της είπα τους προβληματισμούς μου και αποφασίσαμε κάποια εμβόλια να τα κάνουμε σε λιγότερες δόσεις (μηνιγγιτιδόκοκκου) και το MMR να το καθυστερήσουμε μετά τα τρία.

 

 

Γιατί αποφασίσετε να κάνετε σε λιγότερες δόσεις του μηνιγγιτιδοκοκκου ? Για το ΜΜR ξέρω οτι υπάρχει ανησυχία οτι σχετίζεται με αυτισμό .

wa__74__022M00000g41MDAxMzk0Mmh8MjA3OTYxMGhhfA.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μας είπε η παιδίατρος ότι μια δόση μετά τους 12 μηνες καλύπτει το παιδί, γιατί κάνει ευκολότερα αντισώματα. Όταν είναι 8 και 10 μηνών κάνει πιο δύσκολα αντισώματα γι' αυτό και κάνουν τόσες επαναληπτικές δόσεις. Προτίμησα να το καθυστερήσω 4-5 μήνες για να μην φάει τσάμπα υδράργυρο και δεν ξέρω τι άλλο. Άλλωστε είχα το μωρό στο σπίτι και δεν ερχόταν σε επαφή με πολύ κόσμο.

 

Όταν 13,5 μηνών έκανε του μηνιγγιτιδόκοκκου αυτή τη μία δόση, είχε 4 μέρες πυρετό. Η παιδίατρος έλεγε ότι δεν είχε σχέση το εμβόλιο, όμως είμαι σίγουρη ότι αποδυνάμωσε τον οργανισμό του και δεν ήταν τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites

Yogini ευχαριστω για την απαντηση.

ξερεις πως λεγετε το μεμονομενο της ιλαρασ?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι το θέμα έχει παρα-εξαντληθεί...

anyway....οποιαδήποτε απόφαση και αν πάρει κάποιος να το κάνει έτσι ώστε να έχει καθαρή την συνείδηση του...

ας ψάξει ο καθένας να βρει επιστήμονες που να εμπιστεύεται ( ναι ξέρω θέλει ψάξιμο αλλά υπάρχουν ), ο επιστήμονας μπορεί να είναι γιατρός, ομοιοπαθητικός, μαία....

οτιδήποτε διαβάζουμε στο νετ χωρίς παραπάνω γνώσεις μόνο επικύνδινο μπορεί να αποβεί και τίποτε άλλο.....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο την στιγμη που υπάρχουν ακομα γονεις που ενδιαφερονται κ απαντανε σε αυτο το θεμα μαλλον για αυτους δεν ειναι εξαντλημενο.

για εμενα τουλαχιστον δεν ειναι γιαυτο εξακολουθώ κ ασχολούμαι κ στην τελικη δεν νομιζω να ενοχλουμε και κανεναν.

αυτα που διαβαζουμε μυαλο εχουμε να τα κρίνουμε

γιατι αμα περιμενουμε να βρουμε τον επιστημονα να μας φωτησει..καληνυχτα

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πως λέγεται το μεμονωμένο της ιλαράς αλλά δεν υπάρχει και άλλο του παστερ για να το μπερδέψεις.

 

Πάντως έχει μεγάλη σημασία να πηγαίνεις διαβασμένος στον γιατρό...όποιος κι αν είναι αυτός ;)

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που υπάρχουν ακομα γονεις που ενδιαφερονται κ απαντανε σε αυτο το θεμα μαλλον για αυτους δεν ειναι εξαντλημενο.

για εμενα τουλαχιστον δεν ειναι γιαυτο εξακολουθώ κ ασχολούμαι κ στην τελικη δεν νομιζω να ενοχλουμε και κανεναν.

αυτα που διαβαζουμε μυαλο εχουμε να τα κρίνουμε

γιατι αμα περιμενουμε να βρουμε τον επιστημονα να μας φωτησει..καληνυχτα

 

Kαληνύχτα,

τι εννοώ ότι έχει εξαντληθεί

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32648

επίσης,

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25595

 

γι'αυτό κοπελιά τόνισα το επίστημονας, είναι προτιμότερο να ψάξεις να βρεις το σωστό επιστήμονα...ψάξιμο θέλει, σίγουρα υπάρχει...

:Dαφού θεωρείς ότι ότι διαβάζεις έχεις και τις ανάλογες γνώσεις να τα κρινει τότε οκ πάω πάσο...

 

Πάντως έχει μεγάλη σημασία να πηγαίνεις διαβασμένος στον γιατρό...όποιος κι αν είναι αυτός ;)

 

αυτό που λέει η yogini ναι είναι σωστό, κάνω την έρευνα μου και συζητάω με τον κατάλληλο επιστήμονα....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

οποιαδήποτε απόφαση και αν πάρει κάποιος να το κάνει έτσι ώστε να έχει καθαρή την συνείδηση του...

ας ψάξει ο καθένας να βρει επιστήμονες που να εμπιστεύεται ( ναι ξέρω θέλει ψάξιμο αλλά υπάρχουν ), ο επιστήμονας μπορεί να είναι γιατρός, ομοιοπαθητικός, μαία....

οτιδήποτε διαβάζουμε στο νετ χωρίς παραπάνω γνώσεις μόνο επικύνδινο μπορεί να αποβεί και τίποτε άλλο.....

 

Συμφωνώ;)

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Oh my God!

Ψάξτε το και δείτε το ΟΛΟΙ! Απίστοι και μη...γιατί πρόκειται για τα παιδάκια μας. Μόλις το είδα και το στομάχι μου είναι κ@λος :( :( :(

 

http://films.nfb.ca/shots-in-the-dark/film-en.php

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον για να απαντησω απλα στην ερωτηση της κοπελας αφου ρωταει γενικα τι κανει ο καθε γονιος...εγω τα εκανα και στη πρωτη και στη δευτερη αλλα με καθυστερηση για να αποφυγουμε πολλες επαναληπτικες μονο τα υποχρεωτικα και μεχρι εκει...το μμρ κατα τυχη στη μεγαλη το καναμε λιγο πριν τα δυο ναι κατα τυχη δεν ηξερα ,τωρα και στη μικρη καπου εκει θα τοκανω παλι...αν μπορουσα να τα βρω και τα τρια ξεχωριστα ευχαριστως να μου το υποδειξετε.....προσωπικα παλι δε θα μου αρεσε να κολλησει το παιδι μου καποια αρρωστια επικυνδυνη απο καποιο παιδακι που οι γονεις του θεωρησαν σωστο να μη το εμβολιασουν....λεγε ιλαρα πχ..αυτα.

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

αυτα που διαβαζουμε μυαλο εχουμε να τα κρίνουμε

 

ααααχ αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα! αν δεις πόσες "πηγές" έχουν παρατεθεί σε αυτή τη συζήτηση εδώ πέρα που είναι να τραβάς τα μαλλιά σου... είναι δυνατόν να παραθέτει κάποιος ως σοβαρή πηγή τη daily mail, την espresso της Αγγλίας; Μην παρεξηγηθώ, κι εγώ τη διαβάζω, αλλά για να ενημερώνομαι για το γάμο του πρίγκηπος, όχι για να αποφασίσω αν θα εμβολιάσω το παιδί μου ή όχι :P κι όμως γίνεται, γιατί το να διαβάσουμε ένα άκρως επιστημονικό άρθρο δεν μας είναι εύκολο, επειδή στερούμαστε ιατρικών γνώσεων, διαβάζουμε λοιπόν το και καλά εκλαϊκευμένο, με τις όποιες ανακρίβειες αναπαράγει, και πιστεύουμε ότι ενημερωθήκαμε... γι' αυτό επιμένω ότι σημασία έχει να έχουμε παιδίατρο εμπιστοσύνης που θα μας καθοδηγήσει ανάλογα με τους προβληματισμούς μας είτε προς τη μία κατεύθυνση είτε προς την άλλη.

 

επίσης πολλοί γονείς θεωρούν ότι μπορούν να κρίνουν οι ίδιοι ποια εμβόλια είναι σημαντικά και ποια όχι. μου λέει ας πούμε φίλη μου "μόνο της μηνιγγίτιδας θα κάνω, μόνο αυτό θεωρώ σημαντικό", αλλά όταν της επισημαίνω ότι κι ο πνευμονιόκοκκος μπορεί να κάνει μηνιγγίτιδα δεν το γνωρίζει. άρα πώς μπορεί να αποφασίσει ποιο να κάνει;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Oh my God!

Ψάξτε το και δείτε το ΟΛΟΙ! Απίστοι και μη...γιατί πρόκειται για τα παιδάκια μας. Μόλις το είδα και το στομάχι μου είναι κ@λος :( :( :(

 

http://films.nfb.ca/shots-in-the-dark/film-en.php

 

καλή μου δεν μας λέει κάτι καινούριο, η γνωστή επιχειρηματολογία όσων απορρίπτουν τα εμβόλια με πιο βαρύγδουπο τρόπο είναι. καμία καινούρια απόδειξη όμως, καμία έρευνα επιστημονικά τεκμηριωμένη που να φέρνει κάποιο καινούριο στοιχείο στη συζήτηση...

 

προσωπικά και μόνο που βλέπω τα γραφικά της σελίδας με τον κρεμασμένο στα τσιγκέλια καταλαβαίνω και την αξιοπιστία της...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...