Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Προσοχή!!!

Recommended Posts

Νιώθω την ανάγκη τις γυναίκες που θα κάνουν εξωσωματική για να αποκτήσουν το πολυπόθητο μωράκι τους να τις υπενθυμίζω ποσό καλά πρέπει να ψαχτούν πριν μπουν στην διαδικασία, εάν χρειάζεται πραγματικά να μπουν στην διαδικασία αυτή δηλαδή αν πραγματικά είναι η μονή περίπτωση η εξωσωματική για να εκπληρώσουν το όνειρο τους. Εγώ μπήκα στην διαδικασία αυτή γιατί δεν είχα υπομονή και γιατί πήγαινα σε όλους τους top γιατρούς της ειδικότητας αυτής και όλοι που πήγα μου έλεγαν για εξωσωματική και έτσι πειστικά ότι ήταν η μονή λύση. Τυχαία ένας άλλος γιατρός άλλης ειδικότητας με είχε αποτρέψει και εγώ μάλιστα τον ειρωνεύτηκα το στιλ εσύ τη ξέρεις ΠΟΣΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑ. Σε λίγα χρόνια θα φέρνουν παιδάκια στον κόσμο με τον παραδοσιακό τρόπο μόνο οι γυναίκες , οι κόρες και οι νύφες των γιατρών αυτών. Πόσες γυναίκες έχουν κάνει εξωσωματική γιατί το πρόβλημα μπορεί να ήταν κάτι άλλο και να χρειαζόταν μια θεραπεία πολύ πιο ανώδυνη για την ίδια, το πορτοφόλι ….Πόσες φορές το δεύτερο παιδάκι έρχεται έτσι ενώ στο πρώτο έκαναν εξωσωματική. Πόσες έχουν μπει στην διαδικασία της μείωση σε πολύδιμες εγκυμοσύνες με συνέπια κάποιες φορές τον πολύ πρόωρο τοκετό. Αυτές οι περιπτώσεις της μετράμε στις πετυχημένες περιπτώσεις εξωσωματικής???Είναι εξωσωματικές που δίνουν πόντος στους γιατρούς αυτούς και λένε για επιτυχία την αποτυχία .Ο αριθμός της τοποθετήσεις των εμβρύων είναι ένα κεφάλαιο που θέλει πολύ σκέψη . Λέω μπορεί η τοποθέτηση τεσσάρων εμβρύων να έχουμε 80% πιθανότητες να προκύψει εγκυμοσύνη 80% να πετύχει ο γιατρός και να τον δοξάσουμε αλλά δυστυχώς εχουμε80% πιθανότητες για εγκυμοσύνες με άσχημο τέλος. Στο εξωτερικό οι πολύδιμες εγκυμοσύνες αποτελούν παρενέργεια της εξωσωματικής και όχι επιτυχία και εδώ στην Ελλάδα θεωρείτε επιτυχία του γιατρού. Συγνώμη αν γίνομαι κουραστική άνετα θα έγραφα καμία δεκαριά σελίδες για το θέμα .:?

Διαφημίσεις

• Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kαι εννοείτε ότι ευτυχώς που χάρη στην εξωσωματική πολλές γυναίκες έγιναν μανούλες Σε κάποιες περιπτώσεις είναι η μόνη λύση για κάποιες γυναίκες να εκπληρώσουν το όνειρο τους και σε αυτές τις περιπτώσεις αξίζεις μια γυναικά να μπει στην διαδικασία της εξωσωματικής . Απλώς νιώθω την ανάγκη μετά από αυτά που μου συνέβησαν ,με αυτήν την εκμετάλλευση που γίνετε [σιγά μην άφηναν τον πόνο μιας γυναίκας να γίνει μανά ανεκμετάλλευτος ] Κάτι ακόμα όταν πάμε στους γιατρούς αυτής της ειδικότητας ,εξωσωματική θα μας προτινουν με το πρώτο, δεν θα μας πουν ψαξτω και αλλιώς γιατί αυτό πουλάνε.

Eχμμμ συγνώμη αλλά υπάρχει γυναίκα που ξεκινάει υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και δεν γνωρίζει ότι απαγορεύεται από το νόμο η εμφύτευση 4 εβρύων; :confused:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Τα τέσσερά το ανέφερα ενδεικτικά εάν και έχω ακούσει για γυναίκα προχωρημένης ηλικίας. Άλλα για τα παραπάνω που αναφέρω διαφωνείς ??? Πολλές φορές έχουμε παλινδρομήσεις γιατί προνοεί η φύση τις ΜΑ...ΚΙΕΣ των γιατρών. Απορώ που απορείς για τα τέσσερα έμβρυα.

Διαφημίσεις

Διαφωνώ με το μεγαλύτερο μέρος του ποστ σου που αφορά την μείωση σε πολύδυμες κυήσεις καθώς υπάρχει νόμος που απαγορεύει την εμφύτευση πάνω από 3 έμβρυα! Και γενικά η μείωση εμβρύων τείνει να εξαφανιστεί ως πρακτική εδώ και χρόνια!

Όσο για όσες κάνουν εξωσωματική "παρασυρόμενες" από τους γιατρούς τους χωρίς να τους έχει αποδειχτεί το "αναγκαίο" της εξωσωματικής με εξετάσεις... ε δεν φταίνε οι γιατροί γι' αυτές.

Ο δικός μου πάντως μας εξέτασε από την κορυφή μέχρι τα νύχια εξωτερικά και εσωτερικά μέχρι να καταλήξει ότι θα κάνουμε όχι εξωσωματική αλλά σπερματέγχυση... και όταν και οι 5 σπερματεγχυσεις απέτυχαν τότε και μόνο τότε μιλήσαμε για εξωσωματική. Και αφού απέτυχε η πρώτη τότε ψάχτηκε ακόμα παραπάνω και προτίμησε να δει την κατάσταση λαπαροσκοπικά πριν πάμε σε δεύτερη αποτυχημενη προσπάθεια!

Αλλα κι εγώ δεν δέχτηκα ποτέ ουτε το "συνεχίστε να προσπαθείτε χωρίς άγχος" (και χωρίς εξετάσεις) ούτε το "πάμε για εξωσωματική λόγω ηλικίας" χωρίς εξετάσεις! Απλώς άλλαξα γιατρο και πήγα σε έναν που είχε διάθεση να με εξετάσει και να μου προτείνει όλες τις εξετάσεις που ήταν απαραίτητες και για μένα και για το σύντροφό μου!

(Λορέτα Ποντικίνα)

"Διαφωνώ με το μεγαλύτερο μέρος του ποστ σου που αφορά την μείωση σε πολύδυμες κυήσεις καθώς υπάρχει νόμος που απαγορεύει την εμφύτευση πάνω από 3 έμβρυα! Και γενικά η μείωση εμβρύων τείνει να εξαφανιστεί ως πρακτική εδώ και χρόνια!"

Για ποια χώρα μιλάς για την Ελλάδα? Ξέρεις κανέναν γιατρό να αναφερθεί στην μείωση ανοιχτά? Ξερες γιατρό να κάνει ,μείωση και να κόβει αποδηξη έστω και ένα ευρώ? η απάντηση είναι μια γιαυτό ,δεν κόβουμε καθόλου αποδείξη για αυτά καν την λέξη δεν αναφέρει. Επειδή κανείς δεν μιλάει δεν σημαίνει ότιδεν γίνονται και μάλιστα από τρανταχτά ονόματα. Να φανταστείς οι όταν ακούμε δίδυμα αμέσως το μυαλό πάει στην εξωσωματική καλά για τρίδυμα είναι σίγουρο.Τα δίδυμα είναι πολυδυμη κύηση.Και επειδή έχουμε πολλές πολυδιμες κυήσεις έχουμε και πολλές μείωση και 1000 ευρώ για τον γιατρό χωρίς καθόλου αποδιξη.

Υπάρχει ελληνικό φόρουμ όπου συμμετέχουν μόνο γυναίκες που πέρασαν ή περνούν ακόμα από το δρόμο της υπογονιμότητας και την υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Εκεί θα βρείτε πάρα πολλές πληροφορίες που νομίζω ότι σε αυτό το φόρουμ δεν είναι εύκολο να βρείτε.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

"Διαφωνώ με το μεγαλύτερο μέρος του ποστ σου που αφορά την μείωση σε πολύδυμες κυήσεις καθώς υπάρχει νόμος που απαγορεύει την εμφύτευση πάνω από 3 έμβρυα! Και γενικά η μείωση εμβρύων τείνει να εξαφανιστεί ως πρακτική εδώ και χρόνια!"

Για ποια χώρα μιλάς για την Ελλάδα? Ξέρεις κανέναν γιατρό να αναφερθεί στην μείωση ανοιχτά? Ξερες γιατρό να κάνει ,μείωση και να κόβει αποδηξη έστω και ένα ευρώ? η απάντηση είναι μια γιαυτό ,δεν κόβουμε καθόλου αποδείξη για αυτά καν την λέξη δεν αναφέρει. Επειδή κανείς δεν μιλάει δεν σημαίνει ότιδεν γίνονται και μάλιστα από τρανταχτά ονόματα. Να φανταστείς οι όταν ακούμε δίδυμα αμέσως το μυαλό πάει στην εξωσωματική καλά για τρίδυμα είναι σίγουρο.Τα δίδυμα είναι πολυδυμη κύηση.Και επειδή έχουμε πολλές πολυδιμες κυήσεις έχουμε και πολλές μείωση και 1000 ευρώ για τον γιατρό χωρίς καθόλου αποδιξη.

Σου ξαναλέω λοιπόν πως δεν φταίει ο γιατρός αν η Ιzabela (σόρι που σε χρησιμοποιώ κορίτσι μου για παράδειγμα) επιμείνει για παραπάνω έμβρυα. ΟΚ ο δικός μου ο γιατρός δεν θα το έκανε ακόμα και αν τον πλήρωνα παραπάνω γιατί πάει by the book. Άλλοι γιατροί το κάνουν όμως από την πίεση της μητέρας! Και φυσικά μπορεί να οδηγήσει σε μείωση αυτή η πρακτική. Αλλά είναι παράνομο και αυτό οφείλει να το γνωρίζει και η μητέρα που το ζητάει και ο γιατρός. Εφόσον λοιπόν παρανομεί έτσι κι αλλιώς με την εμφύτευση φυσικά θα παρανομήσει για να διορθώσει την πρώτη παρανομία αν αυτή ευοδώσει πλήρως! Το θεωρώ αυτονόητο! Πως να κόψει απόδειξη για κάτι παράνομο;

Το ζήτημα είναι πόσο ενημερωμένη είναι η ίδια η ασθενής ή κατά πόσο στέκεται στο "όνομα" και χάνει την ουσία που προφανώς προτίμησες να το αγνοήσεις στο πρώτο μου μήνυμα γιατί δεν συμφέρει!

Ξεκινάς μια διαδικασία που θα βάλει τον οργανισμό σου σε περιπέτεια επειδή δεν έχεις υπομονή; Εγώ πρώτη φορά ακούω ως ένδειξη για εξωσωματική την έλλειψη υπομονής! Το συνηθέστερο είναι κακής ποιότητας σπέρμα, πολυκυστικές και χίλια δυο άλλα... αλλά η υπομονή; Όχι δεν το έχω ξανακούσει και έχω ακούσει πολλά για τις εξωσωματικές τα 5 χρόνια που πάλευα! Και πάλευα με μία από τις ενδείξεις για εξωσωματική! Και για να μην βιαστείς... εμένα με πίεζε και ο χρόνος μιας και όταν γέννησα τη μικρή ήμουν 40!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Διαφημίσεις

Eπειδη υπαρχή και κόσμος που τα βλέπει μονόπλευρα κάποια θέματα και κατηγορεί ΚΑΠΟΙΕΣ γυναίκες που έχουν κάνει μύωση γιατί πήραν αυτές την πρωτοβουλία για την τοποθέτηση εμβρύων τα λόγια είναι περιττά. ΛΥΠΑΜΑΙ . Δεν θέλω να μιλήσω ανοιχτά για αυτό που μου συναιβει γιατί το θέμα πονάει πολύ και όχι για κανέναν άλλο λόγω . Απλώς ήθελα να επισημάνω να είμαστε λίγο παραπάνω προσεχτικές.... NO COMMENTS.

εγω συμφωνω μαζι σου....ειναι αληθεια πως πλεον οι γιατροι εχουν την εξωσωματικη σαν την ευκολη λυση....''γιατι να το κουραζετε το θεμα;καντε εξωσωματικη να τελειωνετε...να οικονομησουμε κι εμεις''...καπως ετσι σκεφτονται οι περισσοτεροι......

αλλαξα αρκετους γιατρους ....ο πρωος ηταν αισιοδοξος,χαλαρος και πηγαμε σε σπερματεγυση απλα και μονο επειδη μ'εβλεπε να αγχωνομαι.....

ο δευτερος ηταν κινδυνολογος και με την πρωτη επισκεψη ανεφερε το ενδεχομενο εξωσωματικης....

ο τριτος ειχε ΄΄πρωτοκολο΄΄ παιρνεις χαπια αν δεν πετυχει κανεις σπερματεγχυση κι αν δεν πετυχει εξωσωματικη....

ο τεταρτος ηταν καθετος πως ΜΟΝΟ με εξωσωματικη κι αν προλαβουμε...(καθως το σπερμα τεινει να μηδενιστει)....αυτος μας αγχωσε περισσοτερο απ'ολους και χωρις δευτερη σκεψη αποφασισαμε να κανουμε εξωσωματικη.....

ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΑΣ ΠΡΟΛΑΒΕ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ μας!!!!!εμεινα εγκυος ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ λιγο πριν ξεκινησουμε τις διαδικασιες....

αυτο νομιζω τα λεει ολα!!!!!

Εγώ δεν σε κατηγόρησα για κάτι. Εσύ έγραψες ό,τι έγραψες και κατηγορούσες ανεξέλεγκτα όλους τους γιατρούς. Η γενίκευση του προβλήματός μας είναι πάντα λάθος.

Αν έγραφες το τι έπαθες χωρίς να κατηγορήσεις όλους τους γιατρούς ανεξαιρέτως παρά μόνο τους γιατρούς στους οποίους απευθύνθηκες θα ήταν διαφορετική και η δική μου αντιμετώπιση.

Αλλά δεν δέχομαι την καταδίκη όλων των γιατρών ειδικά όταν εδώ μέσα υπάρχουμε δεκάδες μανούλες με επιτυχημένες και χωρίς παρατράγουδα εξωσωματικές που τις κάναμε γιατί είχαμε ενδείξεις για εξωσωματική και με πολύ αγώνα και όχι επειδή δεν είχαμε υπομονή. Γιατί το να κάνεις εξωσωματική... απαιτεί τη μέγιστη υπομονή όλων!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Augi κορίτσι μου σε βρίσκω τελείως λάθος σε όλα και αρκετά ανενημέρωτη κιόλας και να σου πω και κάτι άλλο, δεν ξέρω τι βρίσκεται πίσω από άτομα που κρύβουν τέτοια εμπάθεια για τις εξωσωματικές και τους γιατρούς. Και μόνο που δεν λες τι σου συνέβη και πετάς μες στο φόρουμ ένα ποστ τόσο άσχετο για να μας προστατέψεις, τι να πω, ολα κουλά μου φαίνονται...

Οσο για την εκμετάλλευση και την κοροιδία που λες ότι σου συνέβη, μόνη σου τα άφησες και σου συνέβησαν. Και στον μανάβη να πάω και να του πω αχ τι ωραία κολοκύθια, φρέσκα είναι? Τι λες ότι θα μου πει? Δεν θα θέλει να μου πουλήσει? Και στο ζαχαροπλαστείο που παίρνω τούρτες κάθε φορά ρωτάω "ποια είναι η πιο φρέσκια?" Όλες μου λέει το ίδιο είναι!Εϊναι δυνατόν να βγήκαν ταυτόχρονα όλες σήμερα ή ολες χτες??? Πρέπει και να μας κόβει λίγο...

Και σου χω και άλλο παράδειγμα. Έχω πάει και στο Μητέρα για αφαίρεση πολύποδα μήτρας και στο Ιασώ για βαρθολίνειο αδένα. Δυο διαφορετικοί γιατροί, διαφορετικά μαιευτήρια και οι δυο μου έκοψαν λιγότερο από το μισό απόδειξη... Εκείνοι μου φταίνε ή εγώ που το δέχθηκα αμίλητη? Και τι θα κάνουμε τώρα δηλαδή? Θα κρατάμε στάση πρόσεχε το κάθε γιατρό, το ζαχαροπλάστη, το μανάβη? Και ποιος δηλαδή δεν θέλει να εκμεταλλευτεί? 'Εχω άπειρα παραδείγματα να σου πω και να σου δώσω. Κράτα ό,τι στάση θέλεις, αλλά ειλικρινά με τέτοια εμπάθεια που έχεις δεν νομίζω να είσαι σε θέση να συμβουλέψεις καμία κοπέλα γιατί δεν έχεις αντικειμένική κρίση και λυπάμαι πολύ για ό,τι σου συνέβη κιόλας...

ΦΙλικά

Ευτυχώς μέσα από ανθρώπους που δεν τους κόβει κάποιοι νιώθουν κάποιοι έξυπνοι ... ώστε να συγκρίνουν τους γιατρούς που παίζουν με τις ζωές με τους ζαχαροπλάστες που παίζουν με τα βούτυρα. Πάντα φιλικά... εγώ απλώς ξεκίνησα το post για καλό

Διαφημίσεις

Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν απατεώνες αλλά κ αψογοι επαγγελματίες! Η ιατρική δεν ειναι επάγγελμα αλλα λειτούργημα κ το έργο που επιτελει θαύμα! Δυστυχώς υπάρχουν κ κάποιοι που εκμεταλλεύονται τον πόνο κ την δυσκολη ψυχολογική κατάστασης μιας γυναίκας που προσπαθεί απελπισμένα αυτο που θεωρούσε απο την κούνια της κ τα παιδικά της χρόνια οταν έπαιζε με τις κούκλες αναφαίρετο δικαιωμα της, την μητρότητα! Θα συμφωνησω οτι μπορουμε να γίνουμε εύκολα θύματα τέτοιων επιτήδειων κ ευθυνομαστε 1000% εμεις οι ιδιοι, αλλα η ανάγκη για το θαύμα πολλές φορές μπορεί να "ανθίσει" κ σε φρούδες ελπιδες!Μια τέτοια γυναίκα που απο τον πόνο της έπεσε θυμα εκμετάλλευσης δεν μπορω να την κρίνω! Ομως μια γυναίκα που δεν ειχε υπομονη κ ηθελε παιδι εδώ κ τωρα...ναι, την θεωρω απαράδεκτη!

Μιλάω γενικά, γιατι κ το όλο θέμα ειναι μια συζητηση γενικη!

Γιατί δεοντολογικά απαράδεκτη? Δεν καταλαβαίνω την τόοοοση μεγάλη διαφορά των τριών απ των 4ων εμβρύων? Εγώ ξέρω πως βάζουν μέχρι 3 και σε περιπτώσεις με βεβαρυμένο ιστορικό και ηλικίες άνω των 40 βάζουν 4. Σε περιπτώσεις με λιγότερες πιθανότητες δηλαδή. Πού ακριβώς είναι το έγκλημα??

Είμαι έγγυος σε δίδυμα. Ναι έχω και εγώ πολύδυμη κύηση, αυτό που η φίλη μας αυγή θεωρεί αποτυχία. Εγώ πάλι το βλέπω όχι μόνο σαν επιτυχία αλλά σαν σούπερ επιτυχία! Γιατί το καλύτερο είναι ότι δεν θα χρειαστεί να ξανακάνω εξωσωματική!!! Τέλειο? Εμένα μου φαίνεται σούπερδώρο! Και ναι τα δίδυμα συνήθως γεννιούνται μέσα στον 9ο μήνα και σπάνια τον συμπληρώνουν. Και ποιο το πρόβλημα ρε κορίτσια??? Και σε πολλές φυσιολογικές εγκυμοσύνες συμβαίνει το ίδιο! Γιατί τέτοια φρίκη και με τον πρόωρο τοκετό? Δεν είναι κάτι που δεν ελέγχεται!

Προσωπικά πιστεύω ότι άλλο είναι το θέμα σου και εφόσον δεν το λες δεν υπάρχει καν λόγος να συζητάμε περί ανέμων και υδάτων!

Και αυγή τα παραδείγματα που σου έδωσα ήταν για να καταλάβεις ότι εκμετάλλευση υπάρχει παντού. Εμείς την αφήνουμε να μας συμβεί! Και αν νιώθουμε και πόνο και απελπισία, εμείς πρέπει να το διορθώσουμε. Με την δική σου λογική σου δεν πρέπει να επισκεφτούμε ποτέ κανέναν γιατρό!

Κυριακή θείο δώρο είναι τα δίδυμα για όλους τους λόγους που είπες και για μερικούς ακόμα. Κι εγώ ευχόμουν να ευοδώσουν και τα δύο που εμφυτεύσαμε αλλά δεν μου έκαναν την χάρη :lol: Ειδικά όταν πας στη λύση της εξωσωματικής και θες πάνω από ένα παιδιά η πολύδυμη κύηση εφόσον αυτή εξελίσσεται ομαλά είναι θείο δώρο.

Με το καλό να γεννήσεις τα διδυμάκια Κυριακή :D

(Λορέτα Ποντικίνα)

Πάντως ξαδέλφη μου που έκανε εξωσωματική πριν 5 χρόνια στο πιο γνωστό όνομα της Αθήνας, έπιασε 3 από τα 4 που της είχε εμφυτεύσει και με τα λόγια του την υποχρέωσε σχεδόν να κάνει μείωση, ενώ εκείνη έκλαιγε με μαύρο δάκρυ και μέσα της δεν ήθελε αλλά φοβήθηκε με όλα όσα της έλεγε ο γιατρός...

Βασικα δεν καταλαβαινω το νοημα αυτου του θεματος γενικα.Πανω απο 3 εκατομμυρια παιδια εχουν γεννηθει στον κοσμο απο εξωσωματικες,δεν νομιζω κανενας απο τους γονεις τους να εχει τετοιου ειδους προβληματισμους.Οσοι δεν εχουν καν μπει σε αυτες διαδικασιες ,ας εχουν ο,τι προβληματισμους θελουν.

Εαν καποιος ειναι γιατρος ή ο Dr.Frankestein,δεν εχει καμια σχεση με την ιατρικη επιστημη,αλλα μονο με τον ιδιο.Σχετικα με τις πολυδιμες κυησης,θεωρουνται "παρενεργεια"της εξωσωματικης(οχι απο μενα ,απο την βιβλιογραφια),κοστιζουν αρκετα στα ασφαλιστικα ταμεια ολων των χωρων γι αυτο γινονται παγκοσμιες ερευνες για νεες μεθοδους που βοηθουν στην επιλογη των πιο αριστων για να αποφυγουν να βαζουν περισσοτερα απο 1-2.Μεχρι στιγμης υπαρχουν νομοθεσιες που καθοριζουν τον αριθμο τον εμβρυων προς εμβρυομεταφορα.

Kαι εννοείτε ότι ευτυχώς που χάρη στην εξωσωματική πολλές γυναίκες έγιναν μανούλες Σε κάποιες περιπτώσεις είναι η μόνη λύση για κάποιες γυναίκες να εκπληρώσουν το όνειρο τους και σε αυτές τις περιπτώσεις αξίζεις μια γυναικά να μπει στην διαδικασία της εξωσωματικής . Απλώς νιώθω την ανάγκη μετά από αυτά που μου συνέβησαν ,με αυτήν την εκμετάλλευση που γίνετε [σιγά μην άφηναν τον πόνο μιας γυναίκας να γίνει μανά ανεκμετάλλευτος ] Κάτι ακόμα όταν πάμε στους γιατρούς αυτής της ειδικότητας ,εξωσωματική θα μας προτινουν με το πρώτο, δεν θα μας πουν ψαξτω και αλλιώς γιατί αυτό πουλάνε.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ?

Εχω ξαδερφη που μετα απο 2 παιδια με εξωσωματικη,εμεινε εγκυος και εκανε και 3ο παιδι φυσιολογικα.Ε,και λοιπον,τι?Ενταξει εαν συνεχιζε τις προσπαθειες απο μονη της θα εμενε καποια στιγμη.Αλλα,τι να το κανει εαν περνουσε τα χρονια της αγωνιοντας για το εαν θα της ερθει η περιοδος ή ποτε επιτελους θα τα καταφερει.Μονο με το αγχος που θα ειχε ισως να μην τα ειχε καταφερει ποτε.Δεν καταλαβαινω προς τι η φασαρια.Εαν η επιστημη σου διευκολυνει την ζωη γιατι να μην το εκμεταλλευτεις?

KΚάτι ακόμα όταν πάμε στους γιατρούς αυτής της ειδικότητας ,εξωσωματική θα μας προτινουν με το πρώτο, δεν θα μας πουν ψαξτω και αλλιώς γιατί αυτό πουλάνε.

Ο δικός μου πάντως μας εξέτασε από την κορυφή μέχρι τα νύχια εξωτερικά και εσωτερικά μέχρι να καταλήξει ότι θα κάνουμε όχι εξωσωματική αλλά σπερματέγχυση... και όταν και οι 5 σπερματεγχυσεις απέτυχαν τότε και μόνο τότε μιλήσαμε για εξωσωματική. Και αφού απέτυχε η πρώτη τότε ψάχτηκε ακόμα παραπάνω και προτίμησε να δει την κατάσταση λαπαροσκοπικά πριν πάμε σε δεύτερη αποτυχημενη προσπάθεια!

Αλλα κι εγώ δεν δέχτηκα ποτέ ουτε το "συνεχίστε να προσπαθείτε χωρίς άγχος" (και χωρίς εξετάσεις) ούτε το "πάμε για εξωσωματική λόγω ηλικίας" χωρίς εξετάσεις! Απλώς άλλαξα γιατρο και πήγα σε έναν που είχε διάθεση να με εξετάσει και να μου προτείνει όλες τις εξετάσεις που ήταν απαραίτητες και για μένα και για το σύντροφό μου!

:roll:

(Λορέτα Ποντικίνα)