Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδιά στο σούπερ μάρκετ!


Recommended Posts

το να παιζω κυνηγητο στο σ/μ ειναι κατι που γινετε συχνα

οχι συνεχεια αλλα συχνα συνηθως στο κηνηγητο δεν φωναζει αλλα γελαει

μου αρεσει και εμενα την κυνηγαω γυρω γυρω και τρεχει και καλα να μου ξεφυγει

και μολις δει κατι που της αρεσει σταματαει

προς το παρων οι περισοτεροι χαμογελανε ευτηχως

τωρα αν αυτο ειναι χαμος εμενα με ξετρελενει και την χαιρομαι

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως θεωρώ πιο υγιές για έναν άνθρωπο, όταν νιώθει ένα πολύ έντονο συναίσθημα, να το εκφράζει παρά να το καταπνίγει.

 

Οπότε, φυσικά διάλογος, φυσικά εξηγούμε στο παιδί, αλλά αν μια στις 100 που θα πάει ένα παιδάκι στο σ.μ. τύχει μια φορά να επιθυμησει κάτι τόοοοσο πολύ αλλά οι γονείς του δεν μπορούν να του το αγοράσουν, ας κάνει και μια σκηνή, παρά να καταπιεί τον πόνο του και να να μείνει με μια πίκρα και ένα θυμό που δεν εξέφρασε ποτέ.;)

 

Για το κυνηγητό μέσα στο σούπερ μάρκετ και την ατάραχη μαμά.... δεν κατάλαβα ποιον ακριβώς ενοχλούσαν τα παιδιά παίζοντας κυνηγητό στο σούπερ μάρκετ. :confused: Μήπως τα άλλα παιδιά, που κάθονταν "φρόνιμα";:rolleyes:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο μεγαλος μου γιος οταν πηγαινουμε σουπερ-μαρκετ παντα κατι ζηταει.Αν δεν το παρω αρχιζει κ κλαει.και τελικα το παιρνουμε.Μονο ενα ομως,δλδ αν ζητησει σοκολατα θα παρουμε μονο μια,αν ζητησει κατι αλλο του λεω πως ζητησε σοκολατα κ πηραμε δεν μπορουμε να παρουμε κ αλλο πχ πατατακια γιατι δεν εχει λεφτα η μαμα.Και το κραταει μεχρι να παμε στο ταμειο να το πληρωσουμε κ το ανοιγουμε μολις βγουμε απ το σουπερ-μαρκετ.Θελει να πληρωνει ο ιδιος,του δινω τα λεφτα στο χερι για να πληρωσει τη σοκολατα του.Καμια φορα τον ξεγελαω λεγοντας του οτι θα το ανοιξουμε στο σπιτι που ειναι ο μπαμπας κ περιμενει υπομονετικα μεχρι να παμε σπιτι.Αλλα οπως ειπα κ στην αρχη,παντα θελει κατι να αγοραζουμε.Νομιζω ομως ειναι θεμα ηλικιας,αργοτερα οταν θα μεγαλωσει λιγο πιστευω θα καταλαβαινει οτι η μαμα δεν εχει λεφτα να παρει σοκολατα.Ετσι θελω να πιστευω,δεν ξερω.....

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

εμεις για την ωρα κυκλοφορουμε και οι δυο μεσα στο καροτσι του ΣΜ, μονο μειονεκτημα δε μπορω να τιγγαρω καροτσι για να χωρανε και τα παιδια χαχχαχαχα!!!!

Φωνες και υστεριες δεν εχουμε γενικα , και να θα συμβει που εχει συμβει καποιες λιγες φορες ειναι η κουραση εκει μεσα και συνηθως στην ωρα του ταμειου. Εχει συμβει η Α να παθει παρακρουση την ωρα του ταμειου. Συνεχιζω αταραχη γιατι πολυ απλα εκεινη την ωρα δε θα με ακουσει και δε θα καταλαβει μια. Αν ενοχληθηκαν οι αλλοι, σορυ αλλα ξυδακι.....ανθρωπο στο σπιτι δεν εχω κανεναν και εμεις παμε πακετο παντα και παντου......

Κανα πραματακι αραια και που να παρουνε τα αφηνω αλλα οχι παντα γιατι απλα καλομαθαινουν στο να ζητανε συνεχως, εμεις και με bakerolls ειμαστε ευτυχισμενοι

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε Γατουλα λυσε μου μια απορια.Πως τα εχεις και τα δυο στο σουπερ-μαρκετ?

Βαζεις ενα στο καθισμα κ ενα στο καροτσι μεσα?????Για να δω κι εγω πως θα πηγαινω....

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχααχ!!!γιωτα μου εγω μετα 3 μας παιδακια παω σουπερ μαρκετ ευτυχως κ με τον αντρα μου μαζι!!!!τωρα τα μεγαλα (4 κ 2,5) περπατανε μονα τους κ ο μικρουλης καθεται στο καροτσι του σμ!!πιο μικρα που ηταν ο μεγαλος ενταξει περπατουσε παλι,η μικρη στο καροτσι κ οα μπεμπης ηταν στο μαρσιπο στον μπαμπα του!!!χιχι!!τελεια εικονα!!!!τωρα που μεγαλωσαν λιγο περνουν κ δικο τους καροτσι παιδικουλι ξερεις!!!!!η μαρια ροζ,ο νικολας μπλε κ ο θανασης στο δικο μας!!!ααα κ που να δεις οταν παμε για πολλα ψωνια!!ο αντρας μου δικο του καροτσι μςε τον μικρο,εγω δικο μου κ απο πισω μας κ τα 2 με τα δικα τους!!!!χαχαχαχαχ!!!!!!αλλα κανεις δεν μας κοιταζει περιεργα,ολοι οσοι μας βλεπουν χαμογελανε κ χαιρονται!!!!!:-)

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να παω και με τα τρια ακομη.Προς το παρον παω ή μονη μου ή με τον μεγαλο.Τα μικρα ακομη δε στεκονται οποτε αναγκαστικα μενουν σπιτι!!!!!

Αργοτερα δεν ξερω πως θα πηγαινω!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Itsme σου εύχομαι με το καλό να γεννήσεις και μόλις γεννήσεις και το μωρό σου μεγαλώνει τόσο θα καταλαβαίνεις τους γονείς που έχουν τα παιδάκια που δεν αντέχεις στο super market... Στο λέω και στο υπογράφω....

Για τις μανούλες που λένε ότι όλα ξεκινάνε από τη διαπαιδαγώγηση στο σπίτι, θα τις παρακαλέσω να μου υποδείξουν πως ακριβώς μαθαίνεις σε ένα μωρό 19-20 μηνών πως να μη θέλει να πιάσει όλα τα προϊόντα που μπαίνουν στο καρότσι και πως ακριβώς να έχει υπομονή στα ταμεία...

Όχι, γιατί αν μπορείς να τα μάθεις αυτά σε ένα μωρό, έχω αποτύχει παταγωδώς...

 

Όπως λέω στον άνδρα μου όταν νευριάζει με τη μικρή επειδή γκρινιάζει στο σούπερ μάρκετ "μη της φωνάζεις επειδή ενοχλούμε τους υπόλοιπους, το πρόβλημα είναι δικό τους..."

 

Μωρά είναι, διαβάστε κανα θέμα εδώ στο φόρουμ για να ενημερωθείτε πότε μπορείς να έχεις προσδοκίες καλής συμπεριφοράς από το παιδί σου...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέω στον άνδρα μου όταν νευριάζει με τη μικρή επειδή γκρινιάζει στο σούπερ μάρκετ "μη της φωνάζεις επειδή ενοχλούμε τους υπόλοιπους, το πρόβλημα είναι δικό τους..."

Μωρά είναι, διαβάστε κανα θέμα εδώ στο φόρουμ για να ενημερωθείτε πότε μπορείς να έχεις προσδοκίες καλής συμπεριφοράς από το παιδί σου...

Tυχαια παιρνω το αποσπασμα απο το δικο σου κειμενο,τιποτα το προσωπικο,αλλα πρωτον δεν ειναι καθολου προβλημα των αλλων,σκεψου να πινεις καπου τον καφε σου και να ορμησει η κορη μου με το παγωτο της να σε κανει χαλια και να σου απαντησω ετσι...Το προβλημα ειναι δικο μου που δεν την εμαθα να φερεται.Πως ολα τα ξενα παιδακια ναι ναι 18 και 20 μηνων ξερουν να φερονται και τα δικα μας δεν μπορουν?Πως ξερει η κορη μου 22 μηνων να διαλεγει dvd και να το βαζει μονη της?Πως ξερει οτι θελει αυτο το παντελονι και οχι το αλλο?Απαιτω λοιπον αυτη να ξερει να φερεται κι εκτος σπιτιου.Οσο για το φορουμ οχι δεν θα το συμβουλευτω για να μαθω να διαπαιδαγωγω το παιδι μου γιατι σε βεβαιω το σοι μου ειναι γεματο απο παιδοψυχιατρους παιδοψυχολογους κτλ και τα παιδια τους τα εχουν ολοι προσοχη.Ασε τι πουλαει...
Link to comment
Share on other sites

Βρε Γατουλα λυσε μου μια απορια.Πως τα εχεις και τα δυο στο σουπερ-μαρκετ?

Βαζεις ενα στο καθισμα κ ενα στο καροτσι μεσα?????Για να δω κι εγω πως θα πηγαινω....

 

 

εγω βαζω τηε μεγαλη μεσα στο καροτσι και τη μικρη στο καθισμα μιας και η μεγαλη δε χωρσει εκει....και τι χαιρονται και οι δυο....αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι που βλεπω πολλες απο τη μια το καροτσι με το μωροι μεγαλο μωρο που καθεται ανετα εννοω πανω απο 8 μηνων και απο το αλλο τυο καροτσι του σουπερ....αφου δε μποριυν να τα πανε και τα δυο.,....:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Itsme σου εύχομαι με το καλό να γεννήσεις και μόλις γεννήσεις και το μωρό σου μεγαλώνει τόσο θα καταλαβαίνεις τους γονείς που έχουν τα παιδάκια που δεν αντέχεις στο super market... Στο λέω και στο υπογράφω....

Για τις μανούλες που λένε ότι όλα ξεκινάνε από τη διαπαιδαγώγηση στο σπίτι, θα τις παρακαλέσω να μου υποδείξουν πως ακριβώς μαθαίνεις σε ένα μωρό 19-20 μηνών πως να μη θέλει να πιάσει όλα τα προϊόντα που μπαίνουν στο καρότσι και πως ακριβώς να έχει υπομονή στα ταμεία...

Όχι, γιατί αν μπορείς να τα μάθεις αυτά σε ένα μωρό, έχω αποτύχει παταγωδώς...

 

Όπως λέω στον άνδρα μου όταν νευριάζει με τη μικρή επειδή γκρινιάζει στο σούπερ μάρκετ "μη της φωνάζεις επειδή ενοχλούμε τους υπόλοιπους, το πρόβλημα είναι δικό τους..."

 

Μωρά είναι, διαβάστε κανα θέμα εδώ στο φόρουμ για να ενημερωθείτε πότε μπορείς να έχεις προσδοκίες καλής συμπεριφοράς από το παιδί σου...

 

γιατι ποιος ειπε οτι δε τα πιανουν....η μικρη οταν παμε με τη μικρη σουπερ οτι παω να βαλω μεσα το κοιταει....το πιανει και μετα οκ μου το δινει...αν επιμενει σε κατι τοτε και εγω της δ ινω ενα πακετο με μακαρομνια πχ πενες που το γυρναει απο εδω και εκει και με ξεχναει......δε θελει κοπο θελει τροπο./...στα ταμεια μιας και ειναι πιο μεγαλη η δικια σου εγω στη μεγαλη της εδινα ετσι οπως καθοτανε πραγματακια να βαζει στο παγκο....μετα επειδη πηγαιναμε και μονες μας να μου δινει να βαζω στη σακουλα.....μπορει να εκανα περισσοτερη ωρα αλλα προσωπικα χεστηκα....οσο για τις φωνες..αμα ειναι γκρινια κουρασης να αλλαξετε καλυτερα ωρες που πατε πχ οταν ειναι ξεκουραστη και δε πειναει κλπ....αλλιως αν απλα εκφραζει χαρα καιθαυμασμο ξυδι στους αλλους....οι αλλοι δε κανουν θορυβο???δηλ πιο λιγοθορυβο κανει η κυρια κατινα που φωναζει στον αντρα της ελααααααααα γιανηηηηηηηη εδω παρε πατατεςςςςςςςςςς παρε σακουλα σιλεωωωωωωωωωω να απο εδω χριστιανε μουυυυυυυυυ

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Άλλο λέω εγώ, άλλο λες εσύ. Δε μιλάμε για παιδιά-καταστροφή. Μιλάμε για μωρά που γκρινιάζουν στο σουπερ, στο ικα, στη ΔΕΗ γιατί πολύ απλά δεν είναι οι χώροι τους αυτοί.Αλλά έλα που εμείς πρέπει να πάμε εκεί και δεν έχουμε την πολυτέλεια να πάμε μόνες μας. Εγώ δεν θέλω κιόλας.

Αυτό που λες εσύ, είναι κάτι τελείως διαφορετικό φίλη μου. Στο σουπερ κανεις δεν πάει για καφέ για να του χαλάσει την ησυχία ένα μωρό που απλά γκρινιάζει.

Και έτσι για να καταλάβω δηλαδή, εγώ που ΙΣΩΣ το παιδί μου κάποια στιγμή βαρεθεί και γκρινιάξει δεν πρέπει να πάω ΠΟΤΕ για καφέ με την οικογένειά μου?

Απλά πολύ απλά όμως, έχω το μυαλό που αρκεί ώστε αν το παιδί μου αρχίσει να ενοχλεί, να το πάρω και να φύγω.

Και για να σου απαντήσω σε κάτι ακόμα, αν πίνω τον καφέ μου και το παιδί σου με λερώσει με το παγωτό του, δεν θα με ενοχλήσει γιατί είναι παιδί και παίζει/τρέχει/έχασε ισορροπία/δε νιώθει τι μπορεί να συμβεί κ.λπ. Άρα θα πω ένα δεν πειράζει. Ε, τώρα αν χωρίς να πω τίποτα γυρίσεις εσύ και πεις στον άνδρα σου, "είναι δικό της πρόβλημα, όχι δικό μας", μάλλον θα φας και εσύ ένα παγωτό στο μπλουζάκι σου...

Δεν διαφωνώ καθόλου μα καθόλου με τη σωστή διαπαιδαγώγηση των παιδιών από το σπίτι. Γι αυτό είμαι μαζί με την κόρη μου 24 ωρες το 24ωρο και έχω παρατήσει τα πάντα.

Αλλά επίτρεψέ μου να σου πω ότι κανένας παιδοψυχολόγος δεν ξέρει πως θα μάθω εγώ το παιδί μου να συμπεριφέρεται. Αντίθετα, σε ένα φόρουμ θα δω πως συμπεριφέρονται στην πράξη οι άλλοι γονείς στα δικά τους παιδιά και θα κρίνω τι μπορεί να με βοηθήσει να γίνω καλύτερη μητέρα...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω θ ανησυχουσα βλεποντας ενα παιδι, να καθεται αταραχο και κουλ σ ενα σουπερμαρκετ, ή σε παιχνιδαδικο...

 

ειναι εναντια στη φυση τους, απλα δεν υπαρχει αυτο το πραγμα!!!

 

απλα, επειδη εμεις παμε συνεχεια σ ενα συγκεκριμενο σουπερ μαρκετ, εχei μαθει τα κατατοπια, την ξερουν και οι κοπελες εκει και γινεται χαζι... εχει κατανοηση μωρε ο κοσμος, ας μην υποτιμαμε τους αλλους!!!!

 

στην τελικη η μανα τραβαει το ζορι, που κουβαλαει τα ψωνια και τον ταλιμπαν μαζι!!! οι αλλοι ειναι θεατες, εσυ εισαι το θεαμα :lol::lol::lol::lol:

 

θυμαμαι το καλοκαιρι, 50 βαθμους εξω, βγαινω απο το σουπερ μαρκετ, με τη μικρη τσουβαλιασμενη στο ενα χερι, και 7 χιλιαδες σακουλες στο αλλο..

και με κοιταει χαμογελοντας ενας τυπακος, γυρω στα 60.. και μου λεει "αααααα ρε κοπελα μου... τι τραβας και συ...αααααααααααααχ τα χουμε περασει και μεις!!!!!" και εκει που περιμενω να με βοηθησει ο 'πρωην συναδελφος' να παρει καμια σακουλα, γυρναει με χτυπαει φιλικα στη πλατη, μου λεει "κουραγιο κουραγιο!!!" και φευγει!!!!!!! :rolleyes::rolleyes:

 

αααααααααααααααααααααααα και το αλλο κορυφαιο!!! βγαινω απο το σουπερ μαρκετ, σακουλες και στα 2 χερια, και με τα ποδια να μπλοκαρω το δρομο της μικρης για να μη φυγει δεξια ή αριστερα...

 

φανταστειτε θεαμα, σα ποδοσφαιριστης που κανει ντριμπλες ημουν, φορτωμενη σα ......ης, και να προσπαθω να κρατησω και τη μικρη να περπαταει ευθεια... κορυφαιο θεαμα!

και ασφαλως, επειδη ο νομος του μερφυ εχει γραφτει για μενα.... στη μεση της διαδρομης σουπερ μαρκετ-αμαξι.................... τρυπαει η αναθεματισμενη η σακουλα, σκιζεται και χυνονται τα πραγματα ολα εξω...

 

 

I REST MY CASE:???:

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια, το θέμα αλλιώς ξεκίνησε. Δεν μιλάμε για μια απλή γκρίνια, κάποις φωνές ή το να τρέχουν από παιχνίδι σε παιχνίδι από τη χαρά τους. Μιλάμε για τα παιδιά που συμπεριφέρονται όπως σε εκείνη την εκπομπή με τη νταντά αμέσου δράσεως...που πεφτουν κάτω και χτυπιούνται υστερικά, που γκρεμίζουν και σπρώχνουν τα πάντα από μπροστά τους, που δεν ακούνε κανέναν κλπ. Δεν τα συναντάς και κάθε φορά που θα πας ΣΜ, αλλά τα συναντάς. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι φταίνε τα ίδια, την άποψή μου την έχω πει, αλλά από την άλλη δεν μπορώ και να το θεωρήσω φυσιολογικό. Πιστεύω δηλαδή ότι υπάρχει κάποιο θέμα. Γνώμη μου πάντα, δεν είμαι και καμία ειδικός στο κάτω κάτω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εχω δει τετοιες.....και παλι ομως....παιδια ειναι και χρειαζονται την βοήθεια μας....

Ουτε καθομαι να κρινω τους γονεις....γιατι και πως....απλα σκεφτομαι εκεινη την ωρα τι και πως θα μπορουσα να βοηθησω αυτο το παιδι αν ήταν μαθητης μου....

 

Και οσον αφορα τους γονεις....καλυτερα να μη λεμε οτι εκεινοι φταινε κτλπ....γιατι θιγομαι και ας μη φερεται ετσι η κορη μου...κανει αλλα ομως!! Δεν το ηξερα οτι πρεπει εμεσα να απολογουμαι....

 

 

Τα παιδια δεν ερχονται με οδηγιες χρησεως....ολοι μαθαινουμε πως να ειμαστε γονεις, ολοι κανουμε και θα ξαναματα κανουμε λαθη.... για αυτο χαλαρωστε λιγο....

Παιδια ειναι....ο κανονας ειναι να παραβαινουν τους κανονες...

Ξεχασατε τα δικα σας...?

 

Link to comment
Share on other sites

Και εσεις που καθεσται και λετε για αυτα τα παιδακια που φερονται ετσι.....

 

Εχετε καθισει να αναρρωτηθειτε τι συμβαινει σε αυτο το παιδι και φερεται ετσι?

Αν ειναι ξυπνιο απο τις 6/7 κουρασμενο....ταλαιπωρημενο...πεινασμενο και αλλα πολλα....

 

Τι μπορει να συμβαινει στο σπιτι του, στον περιγυρο του...σ.τη ζωη του?

Τι δηλαδη ετσι γενιουνται αυτα τα παιδακια....

 

Αμαν πια με τον καθωσπρεπισμο ορισμένων.....που τα μωρα μας πρεπει να φερονται καπως, να μιλανε καπως να κανουν καπως....

που θα μου ελεγαν μαλλον α κυρια μου...εχεις παιδι....ε να μη πας για καφε τοτε γιατι μπορει στου παιδιου σου να του τη βιδωσει η μουρη σου...και να σου ριξει τον καφε...!!

Ολα πρεπει να ειναι με το σεις και με το σας....τα παιδια να μην ειναι παιδια αλλα να ειναι ρομποτακια!!!

 

Απογοητευομαι οικτρα αλλη μια φορα με το να ακουω τους γυρω μου......

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ενοχληθήκατε και από τα δικά μου λεγόμενα κορίτσια, αλλά το επαναλαμβάνω, όπως είχα πει και στο αρχικό μου ποστ, δν κατακρίνω ούτε τα παιδιά ούτε τους γονείς, γιατί δεν είμαι μες στο σπίτι τους και δεν μπορώ να ξέρω τι άλλο παιζει. Μπορεί να είναι σε φάση διαζυγίου πχ, μπορεί να υπάρχει στρες από καινούριο αδελφάκι ή σχολείο, χίλια δυο μπορει. Απλώς, όταν μιλάμε για τέτοιου είδους ακραίες συμπεριφορές, θεωρώ ότι θα έπρεπε οι γονείς να την ψάξουν γιατί προφανώς κάτι υπάρχει που τις πυροδοτεί. Εγώ τουλάχιστον έτσι θα το εκλάμβανα.Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Αλλά και πάλι, επαναλαμβάνω, μπορεί να πέφτω τελείως έξω, δεν διεκδικώ το αλάθητο του πάπα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παιδάκια ακόμη αλλά είναι ένα ερώτημα που με βασανίζει..

Πάντα τα παιδάκια που συναντάω στο ΣΜ είναι ένας εφιάλτης!!

Οταν λέω σούπερ μάρκετ εννοώ και jumbo και όλα αυτά τα εντυπωσιακά που τα βλέπουν τα παιδάκια και γουρλώνουν τα ματάκια!

 

Υπάρχει τρόπος να μάθετε στα παιδιά να μην σηκώνουν τον κόσμο όταν βγαίνετε για ψώνια?

Υπάρχουν μάνες που το έχουν καταφέρει? ΠΩΣ????

 

εμενα αυτη η φραση ειναι το προβλημα μου...............

 

Link to comment
Share on other sites

Το να προσπαθήσεις να περιορίσεις ένα παιδί είναι σαν να προσπαθείς να κλείσεις τη θάλασσα σε ένα μπουκάλι.... Κάτι θα καταφέρεις αλλά πάντα κάτι θα σου ξεφεύγει...

 

Για τα παιδιά οι εξορμήσεις στο super market και γενικά στα καταστήματα είναι σαν τις εξορμήσεις στο νησί των θησαυρών. Τόσα χρώματα, αρώματα, γεύσεις και προσδοκίες γι' αυτό το κάτι το καινούριο (μικρό ή μεγάλο) που θα πάρουν μαζί τους στο σπίτι - λογικό δεν είναι να ενθουσιάζονται; Και για μένα δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από τον αγνό και άδολο ενθουσιασμό ενός παιδιού που μπορεί να έχει ως αντικείμενό του ακόμη κι ένα πακέτο φακές!

Επίσης πολύ συχνά τα πιτσιρίκια μπορεί να γκρινιάζουν γιατί είναι κουρασμένα, κακόκεφα και πάει λέγοντας. Τι γίνεται όμως όταν δεν έχεις τη δυνατότητα να αφήσεις κάπου τα κουρασμένο και ως εκ τούτου γκρινιάρικο ή μη συνεργάσιμο παιδάκι για να κάνεις τα ψώνια σου ή τις εξωτερικές δουλειές σου; Αναγκαστικά θα το το πάρεις μαζί με κίνδυνο να χαρακτηριστεί ως "εφιάλτης" αλλά δυστυχώς όταν έχεις οικογένεια τίποτα δε φαίνεται να μπορεί να περιμένει να γίνει αύριο όλα φαίνονται πως πρέπει να γίνουν χθες!

 

Από εκεί κι έπειτα καθώς δεν ξέρουμε τι συμβαίνει σε κάθε σπίτι καλό είναι να μην κρίνουμε τους άλλους από μια φευγαλέα εικόνα που έχουμε από αυτούς σε ένα διαδρόμο ή στο ταμείο ενός καταστήματος...

*

Link to comment
Share on other sites

 

Καλά βρε ξηροκάρπι, ζωγράφησες!!!! Αχχαχαχαχαχχαχαχα!!!!!!!!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

εγω θ ανησυχουσα βλεποντας ενα παιδι, να καθεται αταραχο και κουλ σ ενα σουπερμαρκετ, ή σε παιχνιδαδικο...

 

ειναι εναντια στη φυση τους, απλα δεν υπαρχει αυτο το πραγμα!!!

 

απλα, επειδη εμεις παμε συνεχεια σ ενα συγκεκριμενο σουπερ μαρκετ, εχei μαθει τα κατατοπια, την ξερουν και οι κοπελες εκει και γινεται χαζι... εχει κατανοηση μωρε ο κοσμος, ας μην υποτιμαμε τους αλλους!!!!

 

στην τελικη η μανα τραβαει το ζορι, που κουβαλαει τα ψωνια και τον ταλιμπαν μαζι!!! οι αλλοι ειναι θεατες, εσυ εισαι το θεαμα :lol::lol::lol::lol:

 

θυμαμαι το καλοκαιρι, 50 βαθμους εξω, βγαινω απο το σουπερ μαρκετ, με τη μικρη τσουβαλιασμενη στο ενα χερι, και 7 χιλιαδες σακουλες στο αλλο..

και με κοιταει χαμογελοντας ενας τυπακος, γυρω στα 60.. και μου λεει "αααααα ρε κοπελα μου... τι τραβας και συ...αααααααααααααχ τα χουμε περασει και μεις!!!!!" και εκει που περιμενω να με βοηθησει ο 'πρωην συναδελφος' να παρει καμια σακουλα, γυρναει με χτυπαει φιλικα στη πλατη, μου λεει "κουραγιο κουραγιο!!!" και φευγει!!!!!!! :rolleyes::rolleyes:

 

αααααααααααααααααααααααα και το αλλο κορυφαιο!!! βγαινω απο το σουπερ μαρκετ, σακουλες και στα 2 χερια, και με τα ποδια να μπλοκαρω το δρομο της μικρης για να μη φυγει δεξια ή αριστερα...

 

φανταστειτε θεαμα, σα ποδοσφαιριστης που κανει ντριμπλες ημουν, φορτωμενη σα ......ης, και να προσπαθω να κρατησω και τη μικρη να περπαταει ευθεια... κορυφαιο θεαμα!

και ασφαλως, επειδη ο νομος του μερφυ εχει γραφτει για μενα.... στη μεση της διαδρομης σουπερ μαρκετ-αμαξι.................... τρυπαει η αναθεματισμενη η σακουλα, σκιζεται και χυνονται τα πραγματα ολα εξω...

 

χα χα χα χα χα Δεν γελάω με σένα φυστικάκι αλλά με την περιγραφή! Τι μου θύμισες τώρα, τι μου θύμισες!! Εμένα !! :mrgreen::-P:razz::P

 

Bρε κορίτσια, το θέμα αλλιώς ξεκίνησε. Δεν μιλάμε για μια απλή γκρίνια, κάποις φωνές ή το να τρέχουν από παιχνίδι σε παιχνίδι από τη χαρά τους. Μιλάμε για τα παιδιά που συμπεριφέρονται όπως σε εκείνη την εκπομπή με τη νταντά αμέσου δράσεως...που πεφτουν κάτω και χτυπιούνται υστερικά, που γκρεμίζουν και σπρώχνουν τα πάντα από μπροστά τους, που δεν ακούνε κανέναν κλπ. Δεν τα συναντάς και κάθε φορά που θα πας ΣΜ, αλλά τα συναντάς. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι φταίνε τα ίδια, την άποψή μου την έχω πει, αλλά από την άλλη δεν μπορώ και να το θεωρήσω φυσιολογικό. Πιστεύω δηλαδή ότι υπάρχει κάποιο θέμα. Γνώμη μου πάντα, δεν είμαι και καμία ειδικός στο κάτω κάτω.

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Εμείς πάλι στα μαγαζιά δεν διαφωνούμε ιδιαίτερα για το τι θ' αγοράσουμε (τάχουμε ψιλοσυμφωνημένα αυτά...). Απλά, ο γιός μου είναι τόσο αεικίνητος, ενθουσιώσης και παρορμητικός που αναγκάζομαι συχνά να τον "κυνηγάω" και να τον "ψάχνω" κι ίσως εκείνες τις στιγμές να μιλάω και λίγο δυνατότερα από το επιτρεπτό... (συγχωρέστε με!)

Εντωμεταξύ, όταν πάω μόνη μου για ψώνια, μου λείπει η ζωντάνια του...

 

Επίσης, θα συμφωνήσω με μια κοπέλα παραπάνω που είπε ότι ενίοτε οι ενήλικες είναι πιο ενοχλητικοί με τις φωνές τους... Η' με τις πονηριές τους... π.χ. με τσακίζει να μου παίρνουν την σειρά στο ταμείο με το έτσι θέλω (φυσικά δεν αναφέρομαι σε όσους έχουν πραγματικά ανάγκη) ή στο να κολλάνε πάνω μου και να θέλουν να με ποδοπατήσουν στην κυριολεξία, ενώ η αναμονή στην ουρά είναι ελάχιστη κι εγώ έχω δυό πραγματάκια...

Link to comment
Share on other sites

εγω θ ανησυχουσα βλεποντας ενα παιδι, να καθεται αταραχο και κουλ σ ενα σουπερμαρκετ, ή σε παιχνιδαδικο...

 

ειναι εναντια στη φυση τους, απλα δεν υπαρχει αυτο το πραγμα!!!

 

απλα, επειδη εμεις παμε συνεχεια σ ενα συγκεκριμενο σουπερ μαρκετ, εχei μαθει τα κατατοπια, την ξερουν και οι κοπελες εκει και γινεται χαζι... εχει κατανοηση μωρε ο κοσμος, ας μην υποτιμαμε τους αλλους!!!!

 

στην τελικη η μανα τραβαει το ζορι, που κουβαλαει τα ψωνια και τον ταλιμπαν μαζι!!! οι αλλοι ειναι θεατες, εσυ εισαι το θεαμα :lol::lol::lol::lol:

 

θυμαμαι το καλοκαιρι, 50 βαθμους εξω, βγαινω απο το σουπερ μαρκετ, με τη μικρη τσουβαλιασμενη στο ενα χερι, και 7 χιλιαδες σακουλες στο αλλο..

και με κοιταει χαμογελοντας ενας τυπακος, γυρω στα 60.. και μου λεει "αααααα ρε κοπελα μου... τι τραβας και συ...αααααααααααααχ τα χουμε περασει και μεις!!!!!" και εκει που περιμενω να με βοηθησει ο 'πρωην συναδελφος' να παρει καμια σακουλα, γυρναει με χτυπαει φιλικα στη πλατη, μου λεει "κουραγιο κουραγιο!!!" και φευγει!!!!!!! :rolleyes::rolleyes:

 

αααααααααααααααααααααααα και το αλλο κορυφαιο!!! βγαινω απο το σουπερ μαρκετ, σακουλες και στα 2 χερια, και με τα ποδια να μπλοκαρω το δρομο της μικρης για να μη φυγει δεξια ή αριστερα...

 

φανταστειτε θεαμα, σα ποδοσφαιριστης που κανει ντριμπλες ημουν, φορτωμενη σα ......ης, και να προσπαθω να κρατησω και τη μικρη να περπαταει ευθεια... κορυφαιο θεαμα!

και ασφαλως, επειδη ο νομος του μερφυ εχει γραφτει για μενα.... στη μεση της διαδρομης σουπερ μαρκετ-αμαξι.................... τρυπαει η αναθεματισμενη η σακουλα, σκιζεται και χυνονται τα πραγματα ολα εξω...

 

 

I REST MY CASE:???:

 

συγνωμη φυστικι γιατι δε πατε με το καροτσι του σουπερ μεχρι το τουτου καλη μου???γιατι δυσκολευεις ετσι τη ζωη σου????

 

Και εσεις που καθεσται και λετε για αυτα τα παιδακια που φερονται ετσι.....

 

Εχετε καθισει να αναρρωτηθειτε τι συμβαινει σε αυτο το παιδι και φερεται ετσι?

Αν ειναι ξυπνιο απο τις 6/7 κουρασμενο....ταλαιπωρημενο...πεινασμενο και αλλα πολλα....

 

Τι μπορει να συμβαινει στο σπιτι του, στον περιγυρο του...σ.τη ζωη του?

Τι δηλαδη ετσι γενιουνται αυτα τα παιδακια....

 

Αμαν πια με τον καθωσπρεπισμο ορισμένων.....που τα μωρα μας πρεπει να φερονται καπως, να μιλανε καπως να κανουν καπως....

που θα μου ελεγαν μαλλον α κυρια μου...εχεις παιδι....ε να μη πας για καφε τοτε γιατι μπορει στου παιδιου σου να του τη βιδωσει η μουρη σου...και να σου ριξει τον καφε...!!

Ολα πρεπει να ειναι με το σεις και με το σας....τα παιδια να μην ειναι παιδια αλλα να ειναι ρομποτακια!!!

 

Απογοητευομαι οικτρα αλλη μια φορα με το να ακουω τους γυρω μου......

 

ρε καλαμαρι σου βγαζω καπελο....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...