Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλει να θηλάσει και η κόρη μου.


Lia

Recommended Posts

Καλημέρα.

Έχω μια κόρη 4 χρονών την οποία δεν κατάφερα να θηλάσω και ένα γιο που κλείνει σε λίγες μέρες τον πρώτο του χρόνο τον οποίο θηλάζω (και σκοπεύω να συνεχίσω ). Όταν γεννήθηκε το μωρό, παρόλο που νόμιζα (ίσως και καταβάθος να ήλπιζα επειδή ακόμα είχα τύψεις που δεν τη θήλασα) πως η κόρη μου θα μου ζητούσε να θηλάσει κι αυτή (από ζήλεια ή περιέργεια ) τελικά δεν έγινε έτσι. Ναι, μεν, κανά δυο φορές μου το ζήτησε αλλά επειδή δεν ήξερε τι να κάνει, κάθονταν απλά με το στόμα ανοιχτό μπρος στο στήθος μου, γάλα δεν έβγαινε, και έτσι εγκατέλειψε τις προσπάθειες. Προχθές, όμως, την ώρα που ο αδελφός της θήλαζε στην αγκαλιά μου, μου ζήτησε να θηλάσει κι αυτή.

- Τώρα ξέρω τι να κάνω, μου είπε όταν της υπενθύμισα πως το γάλα δεν βγαίνει μόνο του.

Το κακό είναι όμως πως ένοιωσα άβολα με αυτή της την επιθυμία. Δεν ξέρω γιατί. Όταν μου το ζητούσε πριν ένα χρόνο περίπου που και ο γιος μου ήταν ακόμα πολύ μωρό (κι αυτή βέβαια ένα χρόνο μικρότερη) το θεωρούσα πιο λογικό. Ίσως το είχα και στο μυαλό μου και το περίμενα πως θα μου το ζητούσε.... Ενώ τώρα.... ένα χρόνο μετά....

Δεν ήθελα να της αρνηθώ και να την απορρίψω. Ξέρω πως περισσότερο ήθελε όχι το γάλα μου αλλά την αγκαλιά μου. Άλλωστε μου το έκανε σαφές πως ήθελε να την έχω αγκαλιά όπως ακριβώς τον αδερφό της. Της έκανα τη χάρη λοιπόν, αλλά όταν έβαλε στο στόμα της το στήθος μου με έπιασε νευρικό γέλιο. Δεν το ήθελα, δεν ήθελα να φανώ διαφορετική με όταν θηλάζει ο μικρός αλλά δεν μπορούσα να συγκρατήσω τη νευρικότητά μου και το ότι ένιωθα τόσο πολύ περίεργα, άβολα.... Τη χάιδεψα και τη φιλούσα για να κρύψω την αμηχανία μου και περίμενα πως και πως να τελειώσει. Είχα και στο νου μου το σύζυγο μην τη δει και βγάλει... καντήλες... Ήδη θεωρεί υπερβολικό το ότι θηλάζω «ακόμα» το γιο μας που χρονίζει....

Το αν ήπιε γάλα τελικά η κόρη μου, δεν κατάλαβα αν και αυτή μου είπε πως ήπιε (εγώ δεν την πιστεύω όμως). Το κακό είναι πως μου το ξαναζήτησε χθες το βράδυ. Δεν της αρνήθηκα αλλά έφερα έτσι την όλη κατάσταση που να το αποφύγω τελικά (τάχα ξεχάστηκα).

Δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Ήταν κάτι που δεν περίμενα να συμβεί, μετά από τόσο καιρό. Να την αφήσω να «θηλάζει» (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί αμφιβάλω κατά πόσο θηλάζει πραγματικά ) μέχρι κάποια στιγμή να της περάσει ή να προσπαθήσω να την αποτρέψω ( αλλά πως; χωρίς να νιώσει πως δεν την απορρίπτω; );;;;; Από τη μια φοβάμαι μην καταλάβει την αμηχανία μου από την άλλη δεν θέλω να νιώθει πως δεν την αγαπάω....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήπως να της μιλήσεις ξεκάθαρα; Την αμηχανία σου θα την καταλάβει έτσι κι αλλιώς, οπότε καλύτερα να μην της δώσεις την εντύπωση ότι έχεις να κρύψεις κάτι.

 

Δεν νομίζω ότι θα νιώσει πως την απορρίπτεις, γιατί, όπως φαίνεται, ο θηλασμός δεν είναι γι΄αυτήν ό,τι είναι για ένα μικρότερο παιδάκι που θηλάζει ανελλιπώς. Δεν ξέρω την κατάσταση, αλλά γενικά μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό για ένα παιδάκι να θέλει να δοκιμάσει και να μιμηθεί ό,τι βλέπει γύρω του, άρα γιατί όχι και το θηλασμό. Σκέφτομαι π.χ. τη μεγάλη μου κόρη που το βρίσκει αστείο να μιμείται τα αδέξια βήματα και τις φωνούλες της αδερφής της.

 

Νομίζω ότι θα μπορούσες είτε να την αφήσεις να της περάσει από μόνο του, είτε να της εξηγήσεις, τώρα που ικανοποίησε την περιέργειά της, ότι ο θηλασμός είναι για τον μικρό, χωρίς να δώσεις μεγάλες διαστάσεις στο συμβάν. Εσύ ξέρεις καλύτερα με ποιον τρόπο θα κάνεις αυτό που θα αποφασίσεις, π.χ. με χιούμορ ή με σοβαρότητα κτλ.

 

Δεν το ήθελα, δεν ήθελα να φανώ διαφορετική με όταν θηλάζει ο μικρός αλλά δεν μπορούσα να συγκρατήσω τη νευρικότητά μου και το ότι ένιωθα τόσο πολύ περίεργα, άβολα....

 

Σε καταλαβαίνω. Κι εγώ πολλές φορές νιώθα έτσι, και όχι μόνο όσον αφορά το θηλασμό. Μερικές φορές πραγματικά διαπιστώνω ότι πραγματικά πρέπει να διορθώσω κάτι. Αλλά από την άλλη, το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και σε διαφορετική ηλικία, οπότε από μόνο του δεν είναι κακό να φέρεσαι διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να το συζητήσεις με την παιδίατρο σου ή ακόμα καλυτερα με έναν παιδοψυχολόγο. Νομίζω ότι είναι σε ευαίσθητη ηλικία κ ίσως νιώσει "απόρριψη" κ θέλει ειδικό χειρισμό

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, σήμερα είμαι σε δύσκολη φάση. Μάλλον πάω για μαστίτιδα (πονάει το στήθος μου, έχω ρίγος, κόπωση, πονάν τα κόκκαλά μου και είμαι στο γραφείο :cry: ).

Μίλησα λίγο με τη Σύμβουλο θηλασμού (δυστυχώς θα χάσω τη σημερινή συνάντηση :( απ' ό,τι φαίνεται και ήλπιζα πως θα το συζητούσα εκεί ) και μου είπε πως από τη μια είναι φυσιολογικό και αυτό που μου ζητά η κόρη μου αλλά και η δικιά μου αντίδραση. Λύση - συμβουλή δεν μου έδωσε :-D πέραν του να την αφήνω ίσως να θηλάσει μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον της. Εγώ, παλι λέω να δοκιμάσω αυτό που μου γράφει η pax. Δηλ. να της εξηγήσω πως ο θηλασμός είναι σημαντικός για το μωρό. Αυτό που με προβληματίζει όμως σε αυτή την κατεύθυνση, είναι πως ουσιαστικά η κόρη μου ζητά να της αφιερώσω το χρόνο μου και την αγκαλιά μου. Να παρατήσω το μωρό (στα πατώματα, :lol: όπως χαρακτηριστικά μου το λέει η ίδια ) και να πάρω αυτή που νιώθει "μπέμπα" . Μάλλον πρέπει να βρω να "συνδιάσω" την πραγματική της ανάγκη και το ότι θέλει να θηλάσει.... Πως όμως; Εδώ δυσκολεύομαι πραγματικά γιατί αυτό σημαίνει πως πρέπει να "αφήσω το μωρό αλλού - και όχι στα πατώματα :lol: - ή σε άλλον και να ασχοληθώ μαζί της. Κάτι που, δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω:είμαι αρκετές ώρες μόνη σπίτι με τα παιδιά και τα δυο είναι κολλημένα πα΄νω μου.

 

Μαρινάκι, ο δικός μας παιδίατρος δεν είναι και τόσο φαν του θηλα΄σμού και θα βγάλει περισσότερες καντήλες από τον άντρα μου, αν του πω πως θηλάζει ακόμα ο γιος μου :-) .

 

____

Η ειρωνία είναι πως έτσι κι αλλιώς η κόρη μου πίνει κάποια ποσότητα από το γάλα μου (όσο δεν χρειάζεται ο μικρός) χωρίς να το ξέρει. :-D

Αααααχχχχχ.... δύσκολη η μητρότητα. Και αυτή τη στιγμή πονάαααωωωω!!!!

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

lia καταρχην σου ευχομαι περαστικα!!!Δυστυχως δεν μπορω να σε συμβουλεψω αλλα εχω μια απορια!Τον παιδιατρο αυτον γιατι τον κρατας?ακου θα βγαλει καντηλες!!!!

για να πω κι εγω την γνωμη ομως πιστευω πως η pax εχει την καλυτερη προσεγγιση...

Αυτο που λες οτι η κορη σου πινει χωρις να το ξερει?Το βγαζεις και της δινεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμ....ο μικρος εχει βγαλει δοντια???εγω της ειχα πει οταν ειχε στρωθει και αυτη γιατι ηθελε να θηλασει οτι αγαπη μου θα με πονεσεις με τα δοντακια σου (η μικρη δεν ειχε ακομη δοντια ) αμα θελεις ομως να σου βγαλω να σου δωσω στο μπουκαλι....ναι μαμα ειπε αυτη αμε...εκεινη τη περιοδο επειδη εβγαζα λιγο με θηλαστρο εκανα οτι και καλα της εδωσα και τι ηπιε και μετα δε ξαναειπε κουβεντα...οσο για το οτι θελει να το αφησεις στα πατωματα (χααχχαχα) μαλλον θα μπορουσα να σου πω τι κανω εγω για να μη γυριζει προς τα μωρουδιστικα....οτι και να κανει αρχιζω εγω και λεω στη μικρη μικρη : οχι εσυ δεμορεις να το κανεις εισαι μωρο...οχι δε θα παρεις το ποτηρι μπεμπα ειναι για μεγαλα παιδια...αυτο που προσαπθω να σου πω ειναι οτι προσπαθω να δειξω στη μεγαλη οτι το να εισαι μωρο απλα ειναι πολυ βαρετο ....πωπω λεω αντε να περπατησεις καυμενουλι (ελεγα γιατι τωρα τρεχει και το μικρο ) γιατι ειναι τοσο βαρετα να εισαι συνεχεια αγκαλια δε μπορεις να πιασεις τιποτα αν δε στο δωσουμε....δε ξρω αν με καταλαβαινεις...:D

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Η ειρωνία είναι πως έτσι κι αλλιώς η κόρη μου πίνει κάποια ποσότητα από το γάλα μου (όσο δεν χρειάζεται ο μικρός) χωρίς να το ξέρει. :-D

Αααααχχχχχ.... δύσκολη η μητρότητα. Και αυτή τη στιγμή πονάαααωωωω!!!!

 

Άραγε θα βοηθήσει αν της πεις ότι είναι δικό σου το γάλα όταν της το δίνεις;

 

Δύσκολη η μητρότητα όντως... καλό κουράγιο και περαστικά! Κάποιο τρόπο θα βρεις να δώσεις στην κόρη σου την τρυφερότητα που ζητάει.

 

ΥΓ: Κάτι που παρατηρώ τελευταία είναι ότι, ενώ παλιότερα η μεγάλη μου κόρη μιμούταν εμένα και οι κούκλες της είχαν το ρόλο του μωρού, τώρα που και η μικρή γίνεται παιδάκι, αρχίζουν να μιμούνται η μια την άλλη. Ίσως, όσο κι αν φαίνεται παράξενο, το ότι ζητά να θηλάσει να είναι ένδειξη ότι εξελίσσεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σήμερα είμαι πολύ καλύτερα, παίρνω κι αντιβίωση (αμοξίλ ) και το στήθος μου, αν και πονάει και είναι ακόμα κόκκινο, δεν είναι πρησμένο. Ελπίζω, μόνο να διατηρηθεί έτσι μέχρι να σχολάσω (είναι ένα θέμα που δεν μπορώ να θηλάσω - ελπίζω να βοηθήσει λίγο το θήλαστρο)....

Λοιπόν:

Marinab, τον παιδίατρο τον κρατώ γιατί τον είχα και στην κόρη μου, μας ξέρει (δηλ. τα παιδιά, το ιστορικό τους, κλπ.) και σε άλλα θέματα πέραν του θηλασμού δεν έχω παράπονο. Για το θηλασμό τα καταφέρνω μια χαρά χάρη στο φόρουμ, έχω και τις Συμβούλους Θηλασμού της πόλης μου και στο κάτω κάτω δεν θα κρατήσει για πάντα. Αργά ή γρήγορα θα τελειώσει αυτό το όμορφο ταξίδι. Οπότε γιατί να αλλάξω το γιατρό;

Ναι, βγάζω γάλα στο γραφείο και όταν δεν το χρειάζεται το μωρό το δίνω στην κόρη μου. Και γιατί λυπάμαι να το πετάξω αλλά και γιατί θεωρώ πως καλό της κάνει.

Yasemi, ο μικρός έχει βγάλει δόντια και με έχει δαγκώσει κιόλας κάμποσες φορές και έχει ακούσει η κόρη μου που πόνεσα και φώναξα λίγο.... και τον ψευτομάλωνα.... Αυτό που λες όταν φέρεται σαν μωρό να την αντιμετωπίζω σα μωρό για να δει τι χάνει το έχω κάνει και το κάνω κατά καιρούς.... Αλλά ξέρεις τι "γάτα" είναι και μου τα γυρίζει όπως θέλει;;;; :lol: Μου το λέει κιόλας πως όταν κάνει το μωρό το κάνει γιατί ζηλεύει τον αδερφό της και θέλει να κάνει τα ίδια για να της συμπεριφέρομαι όπως κι εκείνον αλλά κατά τα άλλα προτιμά που είναι μεγάλη.... Οπότε δε βρίσκεις άκρη.... :-D

 

Pax, δεν της λέω πως στο γάλα της βάζω και από το δικό μου γιατί την έχω ρωτήσει αν θέλει και μου έχει πει πως δεν θέλει.... Και μένα κάνει πως είναι η μαμά και οι κούκλες της το μωρό (τις βάζει και τις πάνες του μωρού, τα φανελάκια του μερικές φορε΄ς ). Βασικά, έχω καταλάβει πως αντιγράφει εμένα. Όχι τον αδερφό της... Δηλ. αν κάνει το μωρό το κάνει μόνο για να μου τραβήξει την προσοχή. Δεν την ενδιαφέρει ο αδερφός της. Δεν ξέρω αν αλλάξει αυτό όσο μεγαλώνει και ο μικρός και δει πως κάποια στιγμή θα μπορεί ίσως να παίζει μαζί του... Έχουμε όμως αρκετό δρόμο μέχρι να φτάσουμε εκεί.

 

Πάντως χθες, μου ξαναζήτησε να θηλάσει. Την ώρα που είχα αγκαλιά πάλι τον μικρό και πάλευα να ξεπετρώσω το στήθος μου, ήρθε και μου είπε πως μετά θα είναι η σειρά της.... Στην αρχή της είπα πως το γάλα μου είναι καλό για τον αδερφό της που είναι μωρό και το χρειάζεται. Αν θέλει θα την πάρω μόνο αγκαλίτσα όπως κρατάω αυτόν αλλά όχι να θηλάσει. Στην αρχή το δέχθηκε αλλά μόλις την πήρα αγκαλιά μου λέει:

- Από κει θέλω να πιω :-) .

Το απέφυγα λέγοντάς της πως ήμουν άρρωστη και πονούσα και θα το αναβάλουμε... Το δέχθηκε αλλά νομίζω πως ακόμα δεν τελειώσαμε εκεί...

Θα ΄μου πάρει χρόνο μέχρι να πάψει να το ζητά.... Και ίσως, να την ξαναφήσω καμμιά μέρα να ξαναθηλάσει, να μην την απορρίπτω συνέχεια, αλλά σε γενικές γραμμές θα της κάνω σαφές πως αυτή μόνο αγκαλίτσα θα την έχω. Το γάλα θα είναι μόνο για το μωρό... Και ελπίζω να τα καταφέρουμε....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου σαν ψυχολογος θα ηταν να το αφησεις το παιδι να θηλασει, μην της λες οτι αυτο το γαλα ειναι για το μωρο, ισως αυτο της δωσει την αισθηση οτι η μαμα κανει (παραγει) κατι ξεχωριστο για τον αδελφο της που αυτη δε μπορει να το εχει.

 

Θελει μονο να επιβεβαιωσει τη θεση της στην αγκαλια σου και στην οικογενεια. Η μοιρασια του στηθους αναμεσα στα δυο παιδια ειναι εντελως συμβολικη γι'αυτην. Πολυ πιθανο να μην πινει γαλα, οπως ειπες. Δεν ειναι ομως τυχαιο οτι ειπε πως ειναι "η σειρα μου τωρα". Δεν ξερω τι να σου πω για την αμηχανια που νιωθεις εκτος του οτι ισως την ξεπερασεις σκεπτομενη ποσο ευτυχισμενη ειναι η μικρη εκεινη την ωρα.

 

Σε διεκδικει, το οποιο δειχνει οτι ανησυχει. Ενα νεογεννητο μωρο δεν ειναι απειλητικο για το πρωτοτοκο παιδι, ενω ενα χρονιαρικο παιδακι που αρχιζει να παιζει με παιχνιδια, να κανει βηματακια και να λεει λεξουλες (και ολοι φυσικα ενθουσιαζονται με αυτα του τα κατορθωματα και το δειχνουν -και καλα κανουν) την κανει να νιωθει αβολα. Ασ΄την να ξερει οτι σε εχει και συντομα θα το κοψει, θα δεις.

 

Καλη τυχη ο,τι κι αν αποφασισεις να κανεις:D

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου σαν ψυχολογος θα ηταν να το αφησεις το παιδι να θηλασει, μην της λες οτι αυτο το γαλα ειναι για το μωρο, ισως αυτο της δωσει την αισθηση οτι η μαμα κανει (παραγει) κατι ξεχωριστο για τον αδελφο της που αυτη δε μπορει να το εχει.

 

Θελει μονο να επιβεβαιωσει τη θεση της στην αγκαλια σου και στην οικογενεια. Η μοιρασια του στηθους αναμεσα στα δυο παιδια ειναι εντελως συμβολικη γι'αυτην. Πολυ πιθανο να μην πινει γαλα, οπως ειπες. Δεν ειναι ομως τυχαιο οτι ειπε πως ειναι "η σειρα μου τωρα". Δεν ξερω τι να σου πω για την αμηχανια που νιωθεις εκτος του οτι ισως την ξεπερασεις σκεπτομενη ποσο ευτυχισμενη ειναι η μικρη εκεινη την ωρα.

 

Σε διεκδικει, το οποιο δειχνει οτι ανησυχει. Ενα νεογεννητο μωρο δεν ειναι απειλητικο για το πρωτοτοκο παιδι, ενω ενα χρονιαρικο παιδακι που αρχιζει να παιζει με παιχνιδια, να κανει βηματακια και να λεει λεξουλες (και ολοι φυσικα ενθουσιαζονται με αυτα του τα κατορθωματα και το δειχνουν -και καλα κανουν) την κανει να νιωθει αβολα. Ασ΄την να ξερει οτι σε εχει και συντομα θα το κοψει, θα δεις.

 

Καλη τυχη ο,τι κι αν αποφασισεις να κανεις:D

 

Θα σταθώ σε αυτά που έχω βάλει σε έντονο. Ναι, ξέρω πως στην πραγματικότητα διεκδικεί τη θέση της στην αγκαλιά μου. Κακά τα ψέματα, έχει χάσει μεγάλο μέρος από αυτή. Ένα μωρό που τώρα αρχίζει να φεύγει σιγά σιγά από την αγκαλιά μου, μέχρι στιγμής ήταν μόνιμα πάνω μου, με είχε "απομακρύνει" σχεδόν από αυτήν. Το μόνο που μπορούσα να κάνω, ήταν κυρίως να παίζω μαζί της, αλλά δεν είχα τις περισσότερες φορε΄ς τη δυνατότητα να είμαι αποκλειστικά μαζί της. Δεν είχα σχεδόν ποτέ τα χέρια μου ελεύθερα. Και ακόμα δεν τα έχω αλλά είναι ζήτημα χρόνου πια. Πιστεύω πως το καταλαβαίνει κι αυτή και μάλλον παίρνει θέση. Να σιγουρέψει πως, μόλις ο αδερφός της πάρει το δρόμο του, μπορεί πια να επιστρέψει στην αγκαλιά που της έχει λείψει.

Θέλω πολύ να της το δείξω αυτό, το βλέπω πως το έχει ανάγκη, αλλά λέω να προσπαθήσω να μην μπω σε ένα παιχνίδι που μπορεί να φέρει αντίθετα αποτελέσματα. Η αμηχανία που νιώθω όταν θέλει να θηλάσει μπορεί να της δημιουργήσει την εντύπωση πως δεν νιώθω το ίδιο για αυτή όπως νιώθω για τον αδερφό της. Σκέφτομαι, αν μου το ξαναζητήσει, ανάλογα και με τη δικιά μου ψυχολογία εκείνη την ώρα είτε να την αφήσω να θηλάσει εξηγώντας της όμως πάλι πως μπορεί να έχει την αγκαλιά μου και χωρίς θηλασμό, έτσι κι αλλιώς ή αν δεν νιώθω βολικά καθόλου να την πάρω απλά αγκαλιά και να της το εξηγήσω ξεκάθαρα. Ή μπορεί να την αφήσω να θηλάσει μόνο αν επιμένει πολύ.

Πάντως, δυο μέρες τώρα δεν το ξαναζήτησε. Για να δούμε! :rolleyes:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ σε λιγο θα εχει να ασχοληθει με αλλα οπως ρε μαμα παρε το μικρο απο εδω γιατι μου χαλαει τα παιχνιδια....τι καλα που δε παρπαταγε(ατακα της κορης μου σημερα)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

αχ σε λιγο θα εχει να ασχοληθει με αλλα οπως ρε μαμα παρε το μικρο απο εδω γιατι μου χαλαει τα παιχνιδια....τι καλα που δε παρπαταγε(ατακα της κορης μου σημερα)

 

Χα, από τώρα που ο μικρός δεν περπατάει καλά αλλά με τη βοήθεια των επίπλων και μπουσουλώντας καταφέρνει να πηγαίνει κοντά της, έχουμε ντράβαλα.... Τι φωνές, τι τον μαλώνει.... Άσε... Και γω ακόμα δεν μπορώ να τον κάνω καλά και να τον απομακρύνω από κει (γιατί, όντως της χαλάει τα πράγματα - ο μικρός μου μαστροχαλαστής :rolleyes: ).

Δύσκολη η "καλογερική" και εκεί που λες κάθε φορά "άντε το καταφέραμε κι αυτό ".... νάσου κάτι άλλο θα βρεθεί να μου δημιουργήσει νέα ανησυχία και άγχος.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Kalispera!

exw mia koroula 2,5 etwn kai ena agoraki 11 minwn...i mikri mou 8ilase ena xrono kai stamatise moni tis 8 mines prin tin afi3i tou mwrou...tis prwtes meres mou zitise na katsei ki ayti sto sti8os, omws me ekpli3i diapistwsa oti to eixe 3exasei!!! 8a gine ayto kana 5ari fores kai that's it. olo ayto to diastima 8ilazw kanonika kai mprosta tis...malista fainotan na exei e3oikoiw8ei me to 8ema,afou epairne tis koukles tis kai ekane oti tis 8ilazei!!! prin apo liges meres mou zitise na piei gala....kai ta katafere...ki apo tote, opote me vlepei me ton mikro,8elei...tin exw afisei kapoies fores...mexri pou mou eipe kapoios, pou eixe rwtisei eidiko gia kati paromoio, oti den kanei giati piswgyrizei to paidi kai paei pisw i noitiki tou anapti3i......

 

fantazomai oti $@#*# einai ayta alla as mas dwsoun ta fwta tous oi maies tou forum!!!

 

kalinyxtizwwwww

Link to comment
Share on other sites

Kalispera!

exw mia koroula 2,5 etwn kai ena agoraki 11 minwn...i mikri mou 8ilase ena xrono kai stamatise moni tis 8 mines prin tin afi3i tou mwrou...tis prwtes meres mou zitise na katsei ki ayti sto sti8os, omws me ekpli3i diapistwsa oti to eixe 3exasei!!! 8a gine ayto kana 5ari fores kai that's it. olo ayto to diastima 8ilazw kanonika kai mprosta tis...malista fainotan na exei e3oikoiw8ei me to 8ema,afou epairne tis koukles tis kai ekane oti tis 8ilazei!!! prin apo liges meres mou zitise na piei gala....kai ta katafere...ki apo tote, opote me vlepei me ton mikro,8elei...tin exw afisei kapoies fores...mexri pou mou eipe kapoios, pou eixe rwtisei eidiko gia kati paromoio, oti den kanei giati piswgyrizei to paidi kai paei pisw i noitiki tou anapti3i......

 

fantazomai oti $@#*# einai ayta alla as mas dwsoun ta fwta tous oi maies tou forum!!!

 

kalinyxtizwwwww

 

θα παει πισω η νοητικη αναπτυξη επειδη θηλαζει;;;!!! 2,5 χρονων μωρακι ειναι, γερη να εισαι να τα θηλαζεις και τα δυο :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σε 15 μερες με το καλο θα ερθει το καινουργιο μας μωρακι!Προσπαθω να προετοιμασω τον μικρο μου για την αφιξη του νεου μελους...

χθες βλεπαμε βιντεο που θηλαζε οταν ηταν μωρακι και του ελεγα οτι οταν ερθει ο μπεμπης θα τρωει απο την μαμα και εκανε πονηρο γελακι και ανοιξε το στοματακι του να πιασει το στηθος μου!!!!Ειχε πλακα αλλα αγχωθηκα!νομιζω οτι αν με δει να θηλαζω θα θελει κι εκεινος!!!ποπο δεν ξερω τι να κανω και θελω να μαι προετοιμασμενη!

Link to comment
Share on other sites

μιας και ανοιξαμε το θεμα... με απασχολεί κι εμένα...

ο γιος μου τελευταια επιμενει πολύ στο θεμα του θηλασμού. οποτε με βλεπει και θηλαζω τη μπεμπα ερχεται κι εκείνος και θελει να κανει μαμ... (τον εχω θηλασει 14 μήνες)

του εχω πει ότι αυτο το γάλα ειναι για τη μπεμπα... κι εκείνος εχει πιει πολυ τετοιο γαλατάκι όταν ηταν μικρούλης (εχουμε δει και φωτο και βιντεο)... μου το λεει και μόνος του οταν το ρωτάω "ποσο γάλα εχει πιει το αγοράκι μου?" "πολιιιι" :)

απ τη μια νιωθω άσχημα που του αρνουμαι ενω επιμένει τόσο

απ την άλλη δε νομίζω θα άντεχα να ξαναρχισω τον θηλασμό και στον γιο μου

πριν γεννήσω ηθελα να εφαρμόσω ταντεμ, αλλα εφόσον δεν "εκατσε" (ο μικρός αποφάσισε από μόνος του να σταματήσει τον θηλασμό, όταν ήμουν 6 μηνων εγκυος) δε θελω να ξεκινήσω τώρα...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kalispera!

exw mia koroula 2,5 etwn kai ena agoraki 11 minwn...i mikri mou 8ilase ena xrono kai stamatise moni tis 8 mines prin tin afi3i tou mwrou...tis prwtes meres mou zitise na katsei ki ayti sto sti8os, omws me ekpli3i diapistwsa oti to eixe 3exasei!!! 8a gine ayto kana 5ari fores kai that's it. olo ayto to diastima 8ilazw kanonika kai mprosta tis...malista fainotan na exei e3oikoiw8ei me to 8ema,afou epairne tis koukles tis kai ekane oti tis 8ilazei!!! prin apo liges meres mou zitise na piei gala....kai ta katafere...ki apo tote, opote me vlepei me ton mikro,8elei...tin exw afisei kapoies fores...mexri pou mou eipe kapoios, pou eixe rwtisei eidiko gia kati paromoio, oti den kanei giati piswgyrizei to paidi kai paei pisw i noitiki tou anapti3i......

fantazomai oti $@#*# einai ayta alla as mas dwsoun ta fwta tous oi maies tou forum!!!

 

kalinyxtizwwwww

 

:lol::lol::lol::lol::lol:ποσες μερες το σκεφτοτανε αυτο για να το πει?Εγω ισα ισα λεω οτι πρεπει να ικανοποιουμε τια αναγκες των παιδιων σε οποιαδηποτε στιγμη,γιατι μονο ετσι θα νιωσουνε πληρωτητα,ασφαλεια και θα συνεχισουνε απο κει και περα.Δηλαδη αν μπουμπουσας ειχε βγαλει τη πανα κ αρχιζε να κανει τα τσισα της παλι δε θα της εβαζες πανα για νας μην πισωγυρισει?Θα την εβαζες και σιγα σιγα θα το παλευες να τη κοψει(ισβς ειναι ατυχες το παραδειγμα,αλλα καταλαβατε τι θελω να πω..)

Ανοησιες ειναι αυτα κουτων ανθρωπων......ακους μεγαλο παιδακι και θα πισωγυρισει επειδη θελει λιγο ζιζι:lol::lol::lol:Δωσε στο παιδακι οσο θελει καλο του κανει ,οχι κακο!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...