Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας.απο τοτε που γεννησα 20-3 διαβαζω με μανια ολα τα θεματα σχετικα με τον θηλασμο.εχω πελαγωσει ομως...στο πρωτο μου παιδι θηλασα για 40 μερες δινοντας ομως παντα συμπληρωμα.τωρα στο δευτερο παιδι μου,μετα απο παροτρυνση της μαιας μου κ μιας κοπελας που ειμασταν μαζι στο δωματιο του μαιευτηριου αποφασισα να δοκιμασω αποκλειστικο θηλασμο.ο παιδιατρος μου ειπε οτι για να διαπιστωσω οτι το μωρο τρωει καλα πρεπει να παιρνει περιπου 200γραμ βαρος την εβδομαδα.η μικρη λοιπον αφου την πηρα 2650 απο το μητερα,την πρωτη εβδομαδα πηρε 270γραμ,την δευτερη 280γραμ κ την τριτη 330γραμ.δηλαδη τωρα ειναι 3530!θεωρω λοιπον οτι τρεφεται καλα απο μενα κ δεν χρειαζεται να δωσω κ ξενο.δεν ξερω ομως τι να κανω οταν θα θελω να λειψω απο το σπιτι χωρις την μικρη ή οταν θα ειμαστε εξω ολοι μαζι κ πεινασει...θα βγαλω εξω το στηθος μπροστα στον κοσμο κ θα θηλασω?επισης πηρα ενα θηλαστρο χειροκινητο απο τα τζαμπο πολυ φθηνο αλλα ακομα δεν το εχω χρησιμοποιησει.λετε να μου δημιουργησει προβλημα?το πηρα για αυτες τις εκτακτες περιπτωσεις που προανεφερα.επισης σκεφτομαι οτι ο αποκλειστικος θηλασμος ειναι δεσμευση αλλα απο την αλλη ειναι τοσο οφελιμος.δεν ξερω τι να κανω...θα πρεπει να προσεχω κ τι τρωω...αφηστε που θελω να κανω ενα τσιγαρο κ να πιω ενα καφε κ κρατιεμαι!δεν ειμαι καπνιστρια αλλα καπου καπου εκανα ενα τσιγαρο.κ τα μαλλια μου που ειναι ξανθα κ καθε μηνα πρεπει να κανω ριζα?βοηθηστε με κ συμβουλεψτε με!

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


περίμενε περίμενε!!!!!!!!!!!!!!

 

θηλασμός ΔΕ σημαίνει δεσμεύσεις,ελευθερία σημαίνει! Και τα μαλλιά σου μπορείς να βάψεις,και να πιείς,και αν πρέπει να καπνίσεις λίγο,εντάξει!!! Ψάξε μέσα σε αυτήν την ενότητα στο φόρουμ και θα καταλάβεις.... :wink:

 

 

είσαι πολύ τυχερή που το μωράκι και θηλάζει και παίρνει μια χαρά το βάρος του,κάτσε χαλαρά και απόλαυσέ το! 8)

 

για όταν θέλεις να βγαίνεις,ναι θα βγάζεις με το θήλαστρο γάλα (έτσι κάνω σχεδόν 6 μήνες τώρα και όλα καλά),αλλά συστήνεται μάλλον για τη χρήση που θέλεις ίσως το swing (ηλεκτρικό θήλαστρο της medela)-αλλά και πάλι,καθώς αυτά τα θέματα έχουν συζητηθεί επαρκώς,ψάξε λίγο στο σάιτ και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

να σου ζήσει το μωράκι,συγχαρητήρια που θηλάζεις,καλώς ήρθες!!!

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνα μου καλωσήρθες και να σου ζήσουν τα παιδάκια!

Καταρχήν συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου για ΑΜΘ!

Από ότι μας γράφεις η μικρή βάζει μιά χαρά βάρος και έτσι δεν ανησυχείς!!

Για τις εξόδους σου τώρα... αν είσαι με τη μπέμπα και δε θες να θηλασεις μπροστά στον κόσμο, μπορείς να κάτσεις στο αυτοκίνητο ή κάπου ποιό απόμερα με γυρισμένη πλάτη. Επίσης μπορεί να σε βοηθήσει ένα sling που από ότι λένε άλλες κοπέλες, βοηθά γιατί κρύβει!!

Αν πάλι δεν είναι μαζί σου το μωρό και θες να αφήσεις γαλατάκι σου, ναι, χρειάζεσαι θήλαστρο αλλά αυτό που έχεις δεν νομίζω πως είναι το καλύτερο που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις!!

Και 'γω είχα πάρει ένα παμφτηνο ηλεκτρικο απο τα JUMBO δυστυχώς ήταν πριν ανακαλύψω το φόρουμ! Το θέμα είναι πως πολύ πιθανόν να σε παιδέψει και να απογοητευτείς! πολλές φορές νόμιζα πως πιά δεν έχω γάλα κλπ... μεγάλη ταλαιπωρία! Αν και τελικά για κανα 4μηνο με αυτό ξέμεινα και κατάφερα να αντλήσω πολλά λίτρα γάλα... (όταν επέστρεψα στη δουλεια...) αλλά κατά την Αγλαϊα που μας συμβουλεύει σε θέματα θηλασμού... μάλλον υπήρξα η εξαίρεση!!

Θα σου προτεινα να της στειλεις ένα πμ να σε βοηθησει ποιο ειναι ποιο κατάλληλο για τη περίπτωση σου!

όσο για αυτο που λες

σκεφτομαι οτι ο αποκλειστικος θηλασμος ειναι δεσμευση αλλα απο την αλλη ειναι τοσο οφελιμος.δεν ξερω τι να κανω...θα πρεπει να προσεχω κ τι τρωω...αφηστε που θελω να κανω ενα τσιγαρο κ να πιω ενα καφε κ κρατιεμαι!δεν ειμαι καπνιστρια αλλα καπου καπου εκανα ενα τσιγαρο.κ τα μαλλια μου που ειναι ξανθα κ καθε μηνα πρεπει να κανω ριζα?
Ασυζυτητί ο θηλασμος είναι ότι ποιο οφελιμο για το μωρο! Δεν το βρίσκω καθόλου δεσμευση όμως!

Τί ποιο εύκολο από αυτο;;; έχεις πάντα και παντου μαζί σου γευμα για το μωρό, σε αφθονία, σε σωστη θερμοκρασία και χωρις να κουβαλας συμπραγκαλα... όπως μπιμπερο, θερμος κλπ!!

Το να προσεχεις τι να τρως γενικα ειναι ψιλομυθος εκτος αν προκυψει συγκεκριμενο προβλημα με το μωρο που κατα περιπτωση συνηθως διορθωνεται! εγώ πχ τρώω τα πάντα και σπάνια συνάντησα δυσκολια...

Ο καφες και το τσιγαρο ακομη και κατα τη φαση θηλασμου επιτρεπονται από όσο ξερω αλλά με μέτρο και σε συνδιασμό με τις ώρες των γευμάτων του μωρού! κοπέλες που το έχουν κάνει μπορουν να σε βοηθησουν περισσότερο!!

Για το μαλλί τώρα... όσο ήσουν έγκυος τί εκανες;;;

Γενικά νομίζω πως με καλή διάθεση και λίγη προσπαθεια όλα γίνονται!

Και 'γω έχω φτάσει να θηλάζω αποκλειστικά 10 μήνες τώρα (εννοώ χωρις ξένο γάλα... γιατί πιά έχουμε μπει στις στέρεες τροφές!!) και δεν το έχω καταλάβει!! Είναι απόλαυση και για μένα και για το μωρό!!

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια στο θηλασμό και ότι θες εδώ είμαστε!!!!

Αλλά κοίτα να το χαρείς! είσαι από τις τυχερές μανούλες!! αλλές δεν τα έχουν κατφέρει :wink:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας.απο τοτε που γεννησα 20-3 διαβαζω με μανια ολα τα θεματα σχετικα με τον θηλασμο.εχω πελαγωσει ομως...

 

Να σου ζήσουν... και τα δύο παιδάκια... :D

 

ο παιδιατρος μου ειπε οτι για να διαπιστωσω οτι το μωρο τρωει καλα πρεπει να παιρνει περιπου 200γραμ βαρος την εβδομαδα...

 

Ο παιδίατρος σου είπε ότι και 150γρμ να βάλει το παιδάκι σου είναι φυσιολογικό; Σε προετοιμάζω γιατί κάπου παρακάτω μπορεί να βάλει λιγότερο (τα μωρά που θηλάζουν στην αρχή κάνουν άλμα στην ανάπτυξη, μετά πέφτουν λίγο αλλά αυτό είναι φυσιολογικό) και να σου πει ότι "το γάλα σου ΔΕ φτάνει" :shock::x

 

 

η μικρη λοιπον αφου την πηρα 2650 απο το μητερα,την πρωτη εβδομαδα πηρε 270γραμ,την δευτερη 280γραμ κ την τριτη 330γραμ.δηλαδη τωρα ειναι 3530!θεωρω λοιπον οτι τρεφεται καλα απο μενα κ δεν χρειαζεται να δωσω κ ξενο....

 

Τα πάτε ΤΕΛΕΙΑ!!! :D

 

δεν ξερω ομως τι να κανω οταν θα θελω να λειψω απο το σπιτι χωρις την μικρη ή οταν θα ειμαστε εξω ολοι μαζι κ πεινασει...θα βγαλω εξω το στηθος μπροστα στον κοσμο κ θα θηλασω?επισης πηρα ενα θηλαστρο χειροκινητο απο τα τζαμπο πολυ φθηνο αλλα ακομα δεν το εχω χρησιμοποιησει.λετε να μου δημιουργησει προβλημα?το πηρα για αυτες τις εκτακτες περιπτωσεις που προανεφερα.....

 

Ναι, μπορείς να θηλάσεις έξω, αν ντρέπεσαι στο αυτοκίνητο, με το σλινγκ θα κρύβεις πολύ από τη "γύμνια" σου που ούτως ή άλλως στην καλύπτει το μωρό σου... :wink: Μπορείς να αντλείς αν θες να πας κάπου χωρίς το παιδί αλλά ΟΧΙ με αυτό το θήλαστρο. Αν είναι να αγοράσεις άλλο πάρε το swing της medela...

 

επισης σκεφτομαι οτι ο αποκλειστικος θηλασμος ειναι δεσμευση αλλα απο την αλλη ειναι τοσο οφελιμος.δεν ξερω τι να κανω...θα πρεπει να προσεχω κ τι τρωω...αφηστε που θελω να κανω ενα τσιγαρο κ να πιω ενα καφε κ κρατιεμαι!δεν ειμαι καπνιστρια αλλα καπου καπου εκανα ενα τσιγαρο.κ τα μαλλια μου που ειναι ξανθα κ καθε μηνα πρεπει να κανω ριζα?βοηθηστε με κ συμβουλεψτε με!

 

Σίγουρα καλό είναι να θηλάζουμε εφόσον αυτό που κανουμε μας "ταιριάζει". Αλλά είναι κρίμα να έχεις λανθασμένη εικόνα για αυτό που κάνεις... καλό είναι να ξέρεις πως έχουν τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση και μετά αποφασίζεις αν σου ταιριάζει ή οχι ο θηλασμός.... :wink:

:arrow: τα τρως όλα και μόνο εφόσον διαπιστώσεις ότι κάτι ενοχλεί το μωρό σου το σταματάς

:arrow: καφές και τσιγάρο επιτρέπονται στα μέτρα του λογικού. Όπως έχει πει και η Αγλαϊα είναι χειρότερο να εκθέτεις το μωρό σου που ΔΕ θηλάζει στον καπνό από τα τσιγάρα που καπνίζεις και βρίσκεται στα ρούχα σου, στα μαλλιά σου, παρά όταν κάνεις 4-5 τσιγάρα την ημέρα και το μωρό σου προστατεύεται με το γαλατάκι σου και τα αντισώματα που του δίνεις από τον καπνό σου... :wink:

:arrow: τα μαλλιά τα βάφεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει και συγχαρητήρια για την μέχρι ώρας πορεία σας! Τα πάτε περίφημα!!!!

 

δεν ξερω ομως τι να κανω οταν θα θελω να λειψω απο το σπιτι χωρις την μικρη

 

Αν χρειαστεί να λείψεις, θα βγάλεις με θήλαστρο και θα το δώσει αυτός που θα κρατάει το μωρό! Το θήλαστρο που πήρες, πιθανότατα δεν είναι το κατάλληλο, αλλά γιαυτό θα σε συμβουλέψουν οι κοπέλες που χρησιμοποιούν θήλαστρο, γιατί σε μένα δεν χρειάστηκε.

 

ή οταν θα ειμαστε εξω ολοι μαζι κ πεινασει...θα βγαλω εξω το στηθος μπροστα στον κοσμο κ θα θηλασω?

 

 

ναι γιατί?????? Εγώ το κάνω συνέχεια....Ενας από τους λόγους που δε χρειάστηκε να αποχωριστώ τη Μάγια ως μωράκι ποτε, είναι ότι όπου πήγαινα, πηγαίναμε μαζί (1η έξοδος για βόλτα μαζί έγινε την 1η εβδομάδα ζωής της !!!!) και θήλαζα όποτε ήθελε. Με ενα πανάκι ή το sling για τα αδιάκριτα βλέμματα.... Τι πιο φυσικό!

 

επισης σκεφτομαι οτι ο αποκλειστικος θηλασμος ειναι δεσμευση αλλα απο την αλλη ειναι τοσο οφελιμος.

 

Ο αποκλειστικός θηλασμός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΣΗ. Οσοι τον υπονομεύουν θέλουν να μας κάνουν να πιστέψουμε ότι είναι δέσμευση. "Δέσμευση" είναι η φροντίδα ενός νεογνού γενικά, ο θηλασμός σε καμία περίπτωση δεν είναι επιπλέον δέσμευση. Μάλλον εργαλείο "ελευθερίας" είναι....

 

δεν ξερω τι να κανω...θα πρεπει να προσεχω κ τι τρωω...αφηστε που θελω να κανω ενα τσιγαρο κ να πιω ενα καφε κ κρατιεμαι!δεν ειμαι καπνιστρια αλλα καπου καπου εκανα ενα τσιγαρο.

 

Η μαμά που θηλάζει μπορεί να τρώει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!! Ο καφές ενδεχομένως να προκαλέσει υπερένταση στο μωράκι οποτε δεν πρέπει να το παρακάνουμε (εγώ άλλαξα σε ντεκαφεινε απο επιλογή...δεν κατάλαβα διαφορά πάντως!). Ενα ποτηράκι οινόπνευμα που και που επίσης δεν βλάπτει!!!!!!

Το κάπνισμα επισης όπως έχει χιλιοειπωθεί εδω μέσα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΗ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!!!!! Είναι χειρότερο να καπνιζεις και να μη θηλάζεις, παρά να καπνίζεις και να θηλάζεις!!!! Για το ένα που θα κάνεις εσύ στη χάση και στη φέξη, δεν νομίζω οτι πρέπει να το αναφέρουμε καν..... :wink:

 

κ τα μαλλια μου που ειναι ξανθα κ καθε μηνα πρεπει να κανω ριζα?βοηθηστε με κ συμβουλεψτε με!

 

 

Μπορείς να βάψεις τα μαλλιά σου ότι χρώμα θες...Καμία σχέση με το θηλασμό!!!! :D:D:D

 

Μου φαίνεται ότι περισσότερο σε αγχώνει η αλλαγή που επιφέρει το μωράκι στη ζωή σου παρά ο θηλασμός. Μην τα μπερδεύεις αυτά τα δύο...Θα δεις ότι ο θηλασμός τελικά θα σε βοηθήσει να ανταπεξέλθεις καλύτερα στις νέες υποχρεώσεις σου! Εκτός από την θωράκιση της υγείας του μωρού σου, του προσφέρεις αυτή την άμεση επαφή που από την ώρα που γεννήθηκε του λείπει...Βάλσαμο για την ψυχούλα του!

 

Μείνε στην παρέα μας και θα σε υποστηρίξουμε όλες στην απόφασή σου!

 

Με τις καλύτερες ευχές για σένα και το μωράκι σου!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου στέλνω απλώς τους ''αγωνιστικούς'' μου χαιρετισμούς και σου εύχομαι να απολαύσεις το θηλασμό για όσον καιρό θες μια και με καλύψαν πλήρως όλες οι προηγούμενες!!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση ανταποκριση σας.ηδη αισθανομαι καλυτερα.απλα δεν εχω καποια βοηθεια εκτος απο εσας κ εχω τοσες αποριες...για παραδειγμα τωρα με ποναει το στηθος μου κ εχει πρηστει.το ακουμπαω κ ειναι σκληρο.η μικρη εφαγε στις 3 καλα κ τωρα 5.30 κοιμαται.να την ξυπνησω να φαει για να αδειασει το στηθος ή πρεπει να αρχιζω να χρησιμοποιω θηλαστρο?

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites

μολις δοκιμασα το θηλαστρο κ για πλακα μεσα σε 2-3 λεπτα εβγαλα 30ml.δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.ειναι χειροκινητο βεβαια αλλα μαλλον για περιστασιακη χρηση που το θελω καλο ειναι.ετσι φαινεται τουλαχιστον..να ρωτησω κατι ακομα.το θηλαστρο το βαζω ολο για αποστειρωση στον αποστειρωτηρα?ειναι να φανταστειτε σαν το χειροκινητο της αβεντ.επισης οταν θα βγαλω το γαλα απο το στηθος ποτε θα το βαλω στο ψυγειο?απευθειας?κ μετα οταν θα θελω να το χρησιμοποιησω θα το ζεστανω κανονικα στο μπρικι?κ στην συντηρηση του ψυγειου διατηρειται ενα 24ωρο?θα το αποθηκευω σε μπιμπερον?πολλες αποριες αλλα δεν μπορω να ψαξω στο φορουμ.ευχαριστω πολυ κοριτσια!

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites

γειά σου konstadina και να χαίρεσαι το μωράκι σου :)

 

.το θηλαστρο το βαζω ολο για αποστειρωση στον αποστειρωτηρα?ειναι να φανταστειτε σαν το χειροκινητο της αβεντ

 

Ναι, τα μέρη που έρχονται σε επαφή με το σώμα σου όλα

 

.επισης οταν θα βγαλω το γαλα απο το στηθος ποτε θα το βαλω στο ψυγειο?απευθειας?

 

Ναι

 

κ μετα οταν θα θελω να το χρησιμοποιησω θα το ζεστανω κανονικα στο μπρικι?

 

Σε μπαιν μαρί ...

 

κ στην συντηρηση του ψυγειου διατηρειται ενα 24ωρο?

 

και για παραπάνω....

 

θα το αποθηκευω σε μπιμπερον?

 

ναι !!!

 

πολλες αποριες αλλα δεν μπορω να ψαξω στο φορουμ.

 

Γιατί;;;;;

 

Μια συμβουλή ακόμα που δεν ρωτησες αλλά θα σου χρειαστεί έτσι όπως πας (υποψιάζομαι ότι η παραγωγή σου είναι μεγάααααλη)

 

Να δίνεις το ένα στήθος όση ώρα θέλει. Αν κοιμηθεί στο 1ο στήθος την αφήνεις να κοιμάται. Αν αφήσει μόνο του το στήθος και θέλει κι αλλο τότε την αλλάζεις στήθος και εκεί όση ώρα θέλει. Στον επόμενο θηλασμό τη βάζεις να θηλάσει από το στήθος που έδωσες 2ο, οκ;

 

Και ψάξε το φορουμ, ότι ρωτάς έχει ήδη απαντηθεί πολλάκις!!!!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σ'ευχαριστω πολυ!πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου.προσπαθω να βρω τις απαντησεις στα ερωτηματα μου στο φορουμ αλλα ειναι τοσο μεγαλοι οι διαλογοι που δεν εχω χρονο να τους διαβασω ολους...παντως σας ευχαριστω ολες παρα πολυ!

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites

Μην τα διαβάζεις όλα, στο επάνω μέρος κάθε σελίδας πάτα την αναζήτηση και βάλε λέξεις κλειδιά, θα έχεις πολύ λίγα να διαβάσεις.

 

Αν πάλι δεν μπορείς, εδώ είμαστε! :)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια! επισης θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο... αληθεια εσεις τωρα που θηλαζετε τι σουτιεν φορατε? εγω φοραω θυλασμου αλλα ειναι καπως και δεν μου ααρεσουν...

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα το ένα και μοναδικό σουτιέν θηλασμού που μου άρεσε, σε χρώμα burgundy, υπέροχο μπορντώ, της Carriwell, που το παράγγειλα από το ίντερνετ. Τώρα που όλο και κάτι θα φαίνεται από τα καλοκαιρινά μπλουζάκια λέω να πάρω άλλο ένα. Αλλιώς... θα μεταποιήσω αυτά που έχω ήδη!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

απο που απο το ιντερνετ?κ τι εννοεις μεταποιηση?επισης η μπανελα δεν επιτρεπεται ή απλα τα κανονικα σουτιεν δεν βολευουν?

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο που απο το ιντερνετ?κ τι εννοεις μεταποιηση?επισης η μπανελα δεν επιτρεπεται ή απλα τα κανονικα σουτιεν δεν βολευουν?

 

Μια χαρά επιτρέπεται. Αν σε βολεύουν τα κανονικά σουτιέν αυτά να φοράς. Το θέμα είναι να βολευτείς :wink: Εμένα μόνο τα κανονικά με βολεύανε.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια.απλα πρεπει να αγορασω καινουρια αφου το στηθος μου εχει μεγαλωσει τωρα πια και δεν μου κανουν αυτα που φοραγα πριν την εγκυμοσυνη.επισης Αγλαια τι κρεμα μου προτεινεις να φοραω στο στηθος για προληψη ραγαδων κλπ?επιτρεπεται καποια κρεμα?παντως στο υπολοιπο σωμα μου (στα ποδια δηλαδη) φοραω καποια κατα την κυτταριτιδας.ελπιζω να μην επηρρεαζει τον θηλασμο!κ κατι ακομα σκεφτομαι να παω να αφαιρεσω με λειζερ λιγες ραγαδες στα ποδια μου επιτρεπεται τωρα που θηλαζω?ευχαριστω πολυ κοριτσια κ συγνωμη για τις απανοτες ερωτησεις!α! Αγλαια δεν βρισκω την αναζητηση στην σελιδα..

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites

τι κρεμα μου προτεινεις να φοραω στο στηθος για προληψη ραγαδων κλπ?

 

δεν έχω ιδέα για τις κρέμες που κυκλοφορούν. Αυτό που ξέρω είναι ότι ο όγκος του στήθους μεταβάλλεται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και οι ραγάδες γίνονται στα βαθύτερα στρώματα της επιδερμίδας με αποτέλεσμα να μη δρουν οι κρέμες.

 

Αν δεν έχεις κάνει ραγάδες μέχρι τώρα, δεν θα κάνεις από εδώ και πέρα.

 

 

παντως στο υπολοιπο σωμα μου (στα ποδια δηλαδη) φοραω καποια κατα την κυτταριτιδας.ελπιζω να μην επηρρεαζει τον θηλασμο!

 

δεν επηρεάζει!

αν έχει πολλή καφεΐνη μπορεί να φέρει υπερδιέγερση στο μωρό.

 

να αφαιρεσω με λειζερ λιγες ραγαδες στα ποδια μου επιτρεπεται τωρα που θηλαζω?

 

Επιτρέπεται! :)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα!σ'ευχαριστω πολυ Αγλαια μου.ραγαδες στο στηθος δεν εχω βγαλει αρα δεν θα βγαλω απο'δω κ στο εξης ετσι?ουφ ευτυχως!ηδη αυτες οι λιγες στο μπροστινο μερος του μηρου κ στα γονατα με εχουν στεναχωρησει..ρινοπλαστικη επιτρεπεται?καθαρισμος στα δοντια κ αλλες εργασιες στα δοντια επιτρεπονται?μην γελατε μαζι μου απλα εμειναν πισω ολα αυτα με την 2η εγκυμοσυνη μου κ λεω να τα κανω τωρα.οχι τωρα τωρα βεβαια..απο σεπτεμβρη.αγλαια κατι ακομα..χαπακια για το συναχι λογο αλλεργιας επιτρεπονται?νιωθω καπως περιορισμενη τωρα με το θηλασμο που νομιζω οτι ο,τι κ αν κανω θα βλαψω το μωρο.

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα!σ'ευχαριστω πολυ Αγλαια μου.ραγαδες στο στηθος δεν εχω βγαλει αρα δεν θα βγαλω απο'δω κ στο εξης ετσι?ουφ ευτυχως!ηδη αυτες οι λιγες στο μπροστινο μερος του μηρου κ στα γονατα με εχουν στεναχωρησει..ρινοπλαστικη επιτρεπεται?καθαρισμος στα δοντια κ αλλες εργασιες στα δοντια επιτρεπονται?μην γελατε μαζι μου απλα εμειναν πισω ολα αυτα με την 2η εγκυμοσυνη μου κ λεω να τα κανω τωρα.οχι τωρα τωρα βεβαια..απο σεπτεμβρη.αγλαια κατι ακομα..χαπακια για το συναχι λογο αλλεργιας επιτρεπονται?νιωθω καπως περιορισμενη τωρα με το θηλασμο που νομιζω οτι ο,τι κ αν κανω θα βλαψω το μωρο.

 

1. Η ρινοπλαστική θέλει γενική αναισθησία, μπορείς να θηλάσεις μόλις συνέλθεις από την αναισθησία

2. Καθαρισμός και γενικά οτιδήποτε οδοντοιατρικό ναι!

3. χάπια με αντισταμινικά ΟΧΙ!!!!!

 

Η περίοδος του θηλασμού αντιμετωπίζεται σαν κάτι σχεδόν χειρότερο από την εγκυμοσύνη από το ευρύ κοινό, που είναι και άσχετο. Αντίθετα, ο θηλασμός είναι κάτι που χωράει σε όλα (ή σχεδόν :) ) στυλ ζωής και προσαρμόζεται παντού...

 

Φάρμακα επιτρέπονται πολλά, όχι όμως όλα αν θέλεις να μου πεις τί θέλεις να πάρεις (τις δραστικές ουσίες) να σου πω περισσότερα

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.θα κοιταξω τα φαρμακα κ θα σου πω.επισης κανω κ κατι εισπνοες για την δυσπνοια που επισης θα κοιταξω κ θα επανερθω.

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια τα χαπακια ειναι τα aerius κ το σπρευ nasacort.αυτα ειναι για την μυτη,συναχι κλπ.ενω αυτο για την δυσπνοια ειναι οι εισπνοες sumpicort.το σπρει κ οι εισπνοες μου τις ειχε δωσει πνευμονολογος κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης.τα χαπακια τα επαιρνα πριν την εγκυμοσυνη.δεν ξερω να σου πω τις δραστικες ουσιες τους γιατι εχω πεταξει τα κουτακια...εαν μπορεσεις να βρεις κατι θα ειναι μεγαλη βοηθεια..

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια τα χαπακια ειναι τα aerius κ το σπρευ nasacort.αυτα ειναι για την μυτη,συναχι κλπ.ενω αυτο για την δυσπνοια ειναι οι εισπνοες sumpicort.το σπρει κ οι εισπνοες μου τις ειχε δωσει πνευμονολογος κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης.τα χαπακια τα επαιρνα πριν την εγκυμοσυνη.δεν ξερω να σου πω τις δραστικες ουσιες τους γιατι εχω πεταξει τα κουτακια...εαν μπορεσεις να βρεις κατι θα ειναι μεγαλη βοηθεια..

 

Δεν είμαι η Αγλαΐα :)

 

το aerius επιτρέπεται, είναι αντισταμινικό 2η γενιάς (τελικά επιτρέπονται, είχα κάνει λάθος :oops: μαλλον αυτό που θυμόμουν ήταν να μην τα δίνουμε στα μωρά απευθείας)

το nasacort επίσης αλλά συστήνεται να χρησιμοποιείται η ελάχιστη δόση που χρειάζεται...

το sumbicort επίσης αλλά συστήνεται να χρησιμοποιείται η ελάχιστη δόση που χρειάζεται...

 

Μπορείτε να τα ψάχνετε όλοι στο http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...