Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ανύπαντρη μητέρα που έχει ψάξει το θέμα με δικηγόρο-ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΑΙΔΙΟΥ


Recommended Posts

Θα μπορούσε κάποια ανύπαντρη μητέρα που έχει ψάξει το θέμα με δικηγόρο να μου απαντήσει αν ο πατέρας εξωδικαστικά αναγνωρίσει το παιδί με συμβολαιογραφική πράξη η μητέρα μπορεί να διεκδικήσει τα έξοδα τοκετού και διατροφής του παιδιού για το διάστημα από τη γέννησης του μέχρι και την στιγμή της αναγνώρισης του από το βιολογικό του πατερά; Και τι δικαιώματα μπορεί να αξιώσει ο πατέρας μετά την αναγνώριση;

Αν γνωριζετε καποιο δικηγορο που να εχει ασχοληθει με αναλογες περιπτωσεις θα με βοηθουσατε πολυ...

(ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 22 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΤΟΥ ΠΑΙΔΟΥ,ΕΙΠΑ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΗ DNA KAI NA TO ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΑΞΗ-αραγε κανω καλα η εβαλα μπελαδες στη ζωη μας...) :confused:

rmama

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Ρένια...

Εγώ τα έχω όλα αυτά πολύ πρόσφατα και μπορώ να σε κατατοπίσω με βάση την εμπειρία μου.

Λίγο πριν γεννήσω κάναμε την αναγνώριση κυοφορούμενου και ταυτόχρονα, επειδή δεν εμπιστευόμουνα τον πατέρα του παιδιού, και ένα ιδιωτικό συμφωνητικό παρουσία της δικηγόρου μου αναφορικά με τις επισκέψεις και τη διατροφή.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι μου έχει πληρώσει διατροφή παρόλο που γέννησα πριν 3μιση βδομάδες, αλλά κι εγώ ενώ είχα δείξει καλή θέληση και τον άφηνα να βλέπει το παιδί όποτε ήθελε (στο συμφωνητικό είχαμε βάλει κάθε δυό βδομάδες), όταν είδα την ασυνέπεια του είπα να μην μας ξαναενοχλήσει.

Δεν αναφέρεις σε τι φάση είστε με τον πατέρα του παιδιού, αν θέλει να το αναγνωρίσει, αν το δέχεται κλπ., αλλά εγώ το βλέπω πολύ ουτοπικό να πιστεύεις ότι θα σου πληρώσει όλα αυτά που ζητάς.

Η δικηγόρος μου είναι πολύ καλή, και αν θέλεις να σου στείλω τα τηλέφωνά της σε π.μ.

Καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι γιατί είναι δύσκολες καταστάσεις και όλες όσες τα περνάμε τραβιόμαστε συνέχεια...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

κ γω που νομιζα ελάχιστες είμαστε φυτρώνουμε σαν τα μανιτάρια.babycakes πως εισαι καλή μου;φοβερές εξελίξεις αλλά σ ακουω δυνατή.ΠΩς ΕΙΣΤΕ Ε ΤΟ ΜΩΡΌ;εγω τωρα άρχισα να ηρεμώ.ο Ν δεν συναινει για συμφωνητικό κ θα κανει αγωγή για την επικοινωνια γιατί θέλει διανυκτερεύσεις κλπ ενω εγω περιορισμενη επικοινωνια.Άδε που με απειλησε με την επιμέλεια.Θα σου στειλω πμ.ως τοτε φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ BABY CAKES ,ναι αν θέλεις και όποια μπορεί ας στείλει πριβε μήνυμα .Να χαίρεσαι το μωράκι σου που είναι ένα σπάνιο δώρο σε αυτή τη ζωή.

STRATA δυστυχώς δεν είμαστε λίγες και όσο πάει σίγουρα οι ανύπαντρες μαμάδες θα γινόμαστε περισσότερες και λέω δυστυχώς γιατί ναι μεν ήταν επιλογή μας να κρατήσουμε τα παιδιά μας και να τα φέρουμε στο κόσμο όμως η κοινωνία πάντα θα μας θέτει εμπόδια στο ρολό αυτό …

Ξερώ πως η αναγνώριση είναι δίκοπο μαχαίρι αλλά αν δεν την κάνω θα έρχεται το κράτος να ζητά σε κάθε έγγραφο να αποδεικνυω ότι δεν υπάρχει πατέρας

και τα γνωστά που οι περισότερες έχετε αντιμετωπίσει (που με εξοργιζουν )…

rmama

Link to comment
Share on other sites

strata μην αγχωνεσαι για την επιμελεια. ειτε εχει ειτε δεν εχει προηγηθει γαμος, δυστυχως τους περισσοτερους τους πιανει ξαφνικα ο "πονος" για την επιμελεια. δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα μεσο για περαιτερω οικονομικο και ψυχολογικο πολεμο στην μητερα.

renia3 , το κρατος δημιουργει εμποδια αρκετες φορες και στις διαζευγμενες. πρεπει να κυκλοφορουμε με το "τρελοχαρτο" για να αποδεικνυουμε οτι ειμαστε οι μαμαδες και πως εχουμε την επιμελεια.

να επιμενετε για την αναγνωριση των παιδιων σας. ειναι σημαντικο οχι μονο για να ξερουν τις ριζες τους, αλλα , το σημαντικοτερο, να αναλαβουν τις ευθυνες τους οι μπαμπαδες(εντος κ εκτος εισαγωγικων..).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Και εγω ετοιμαζομαι να παω σε δικηγορο γιατι το δικο μου "μπουμπουκι" δεν θελει καν να ακουσει για τον αγεννητο γιο μας (γενναω Μαρτιο).. και φυσικα δεν θα τον αφησω να του περασει ετσι. Οχι μονο γιατι ο κυριος ειναι ηδη σε καινουρια σχεση στην οποια λεει πως δεν υπαρχει μωρο και πως λεω ψεματα αλλα και επειδη το μωρο χρειαζεται να ξερει ποιος ειναι ο πατερας του ωστε να μη γυρισει ποτε να μου τον ζητησει. Για φαντασου σε δεκα χρονια να γυρισει να με ρωτησει "μαμα ποιος ειναι ο μπαμπας μου?" εκει τι θα του πω???? Ενα ζωο που μου εστειλε δικηγορο για να με φοβισει ωστε να σε σκοτωσω???? θελω να προστατεψω την ψυχολογια του μικρου μου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εχεις φωτογραφια του πατερα για να του δειξεις?Ωστε να τον μαθει.

Αυτος θα σου δημιουργησει τρελα προβληματα και τρεξιματα και θα σε φορτωσει με τετοιο αγχος που δεν θα μπορεις να ανταποκριθεις σωστα στο μεγαλωμα του παιδιου σου.

Πιο χρησιμο βρισκω να'σαι ηρεμη για να μεγαλωνεις σωστα το παιδι σου,παρα να'χεις γινει τρελη,να το βλεπει το παιδι για να'χει ονομα πατρος.Στην τελικη ενα ονομα ειναι.Σιγα μην γινει πατερας αυτος επειδη θα τον πας στα δικαστηρια.Οσο για το ονομα,το βαζεις και η ιδια στο παιδι με αιτηση στο δημαρχειο.

Link to comment
Share on other sites

εχω πολλεσ ιστοριες να σου πω πουπολλα χρονια μετα το παιδι εριξε ευθυνες στην μητερα οτι δεν εκανε τα παντα για να υπαρξει σωστη οικογενεια. θα κανω και θα διεκδικησω οτι λεει ο νομος και απο εκει και περα απο την πλευρα μου δεν θα κανω κατι αλλο. ομως κανεις δεν θα γυρισει να μου ριξει ευθυνες για κατι. Ο πρωην οταν τον πιανουν τα ψυχολογικα του μου λεει πως φταιω που δεν ειμαστε μαζι γιατι δεν αποδεχθηκα τους ορους του ( να ριξω το παιδι) φανταζεσαι να γυρισει να πει κατι τετοιο στο μπεμπε μου 20 χρ μετα και να φανει το θυμα και εγω η κακια? ενω ετσι θα του πει πως ηξερε που να τον βρει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σου Ρένια...

Εγώ τα έχω όλα αυτά πολύ πρόσφατα και μπορώ να σε κατατοπίσω με βάση την εμπειρία μου.

Λίγο πριν γεννήσω κάναμε την αναγνώριση κυοφορούμενου και ταυτόχρονα, επειδή δεν εμπιστευόμουνα τον πατέρα του παιδιού, και ένα ιδιωτικό συμφωνητικό παρουσία της δικηγόρου μου αναφορικά με τις επισκέψεις και τη διατροφή.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι μου έχει πληρώσει διατροφή παρόλο που γέννησα πριν 3μιση βδομάδες, αλλά κι εγώ ενώ είχα δείξει καλή θέληση και τον άφηνα να βλέπει το παιδί όποτε ήθελε (στο συμφωνητικό είχαμε βάλει κάθε δυό βδομάδες), όταν είδα την ασυνέπεια του είπα να μην μας ξαναενοχλήσει.

Δεν αναφέρεις σε τι φάση είστε με τον πατέρα του παιδιού, αν θέλει να το αναγνωρίσει, αν το δέχεται κλπ., αλλά εγώ το βλέπω πολύ ουτοπικό να πιστεύεις ότι θα σου πληρώσει όλα αυτά που ζητάς.

Η δικηγόρος μου είναι πολύ καλή, και αν θέλεις να σου στείλω τα τηλέφωνά της σε π.μ.

Καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι γιατί είναι δύσκολες καταστάσεις και όλες όσες τα περνάμε τραβιόμαστε συνέχεια...

Γεια σου babycakes. Είμαι νέο μέλος στο parents και όπως καταλαβαίνεις άσχετη. Με ενδιαφέρουν τα τηλέφωνα της δικηγόρου σου αλλά δεν γνωρίζω πώς στέλνουμε π.μ. Μπορείς να με βοηθήσεις?

I'm starting to lose my hope!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου babycakes. Είμαι νέο μέλος στο parents και όπως καταλαβαίνεις άσχετη. Με ενδιαφέρουν τα τηλέφωνα της δικηγόρου σου αλλά δεν γνωρίζω πώς στέλνουμε π.μ. Μπορείς να με βοηθήσεις?

 

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Επάνω επάνω δεξιά που λέει welcome logitech μετά λέει τελευταία επίσκεψη και μετά λέει προσωπικά μηνύματα.

Θα λέει λογικά 1 μήνυμα όταν λάβεις το δικό μου, οπότε πατάς εκεί και το διαβάζεις. Σου στέλνω τα στοιχεία της δικηγόρου.

Καλή συνέχεια....

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Γιατι δεν εχεις φωτογραφια του πατερα για να του δειξεις?Ωστε να τον μαθει.

Αυτος θα σου δημιουργησει τρελα προβληματα και τρεξιματα και θα σε φορτωσει με τετοιο αγχος που δεν θα μπορεις να ανταποκριθεις σωστα στο μεγαλωμα του παιδιου σου.

Πιο χρησιμο βρισκω να'σαι ηρεμη για να μεγαλωνεις σωστα το παιδι σου,παρα να'χεις γινει τρελη,να το βλεπει το παιδι για να'χει ονομα πατρος.Στην τελικη ενα ονομα ειναι.Σιγα μην γινει πατερας αυτος επειδη θα τον πας στα δικαστηρια.Οσο για το ονομα,το βαζεις και η ιδια στο παιδι με αιτηση στο δημαρχειο.

 

 

 

Αχ αν το ήξερα αυτό δεν θα τον είχα αφήσει να το αναγνωρίσει, άσε που θα έβαζα ότι ήθελα. τέλος πάντων αυτό δεν μπορούσα να το φανταστώ.

Link to comment
Share on other sites

μπεμπα εχεις προβληματα με τον πατερα?

 

Αποψη μου ειναι τα παραπανω και δεν απαιτω να την υοθετησει κανεις.Καθε μανα κανει αυτο που κρινει καλυτερο για το παιδι της.

Απλα λεω πως σε βαθος χρονου η αναγνωριση δεν ειναι παντα το καλυτερο.

 

Αλλωστε οταν γινεσαι μητερα εισαι προετοιμασμενη για πολλες κατηγοριες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Επάνω επάνω δεξιά που λέει welcome logitech μετά λέει τελευταία επίσκεψη και μετά λέει προσωπικά μηνύματα.

Θα λέει λογικά 1 μήνυμα όταν λάβεις το δικό μου, οπότε πατάς εκεί και το διαβάζεις. Σου στέλνω τα στοιχεία της δικηγόρου.

Καλή συνέχεια....

 

BABYCAKE ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΥΝΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΛΑ ,ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΣΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΜΕ ΣΕΝΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...