Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λιγότερο γάλα στο ενα στήθος


Recommended Posts

Αν θέλεις να μιλήσεις σε κάποια σύμβουλο θηλασμου για το πρόβλημά σου μπορείς να επικοινωνήσεις με κάποια άλλη (αφού απουσιαζει η Αγλαία).

Μας είχε δώσει τηλέφωνα συμβούλων από όλη την Ελλάδα.Σου δίνω την σελίδα για να επιλέξεις

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3146.

Ελπίζω να βοήθησα...

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω μια κορούλα 24 ημερών! Γέννησα στις 8 Μαΐου με Φ.Τ. το κοριτσάκι μου και από τότε το θηλάζω αποκλειστικά, χωρίς συμπλήρωμα και χωρίς μπουκάλι. Μέχρι στιγμής μόνο στήθος. (Πολλή κούραση αλλά χαλάλι!)

Να σου ζήσει deminia και συγχαρητήρια που τα καταφέρνετε τόσο καλά...

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι νομίζω πως το ένα στήθος μου, το αριστερό, δεν παράγει αρκετό γάλα για να καλύψει το μωρό. Αυτό που κάνω είναι να ταΐζω το μωρό σε κάθε γεύμα από το ένα μόνο στήθος και καθόλου από το άλλο. Όταν της δίνω το δεξί στήθος, τρώει περίπου 25’ και κοιμάται στη συνέχεια για περίπου 2 ώρες ή και παραπάνω. Όταν όμως της δίνω το αριστερό στήθος, τρώει περίπου 25’-30’ αλλά κοιμάται για 1 μόνο ώρα μετά. Επίσης, το δεξί στήθος αν το αφήσω χωρίς επίθεμα τρέχει γάλα ενώ το αριστερό τίποτα. Ακόμα και τα επιθέματα έχουν διαφορά: του δεξιού γρήγορα βαραίνει και είναι για αλλαγή, ενώ του αριστερού βρέχεται πολύ λιγότερο.

 

deminia, αυτό που περιγράφεις είναι απολύτως φυσιολογικό... Δηλαδή δεν παράγουν την ίδια ποσότητα γάλακτος και τα 2 στήθη. Επίσης το αν ένα στήθος τρέχει γάλα δεν εξαρτάται από την παραγωγή του, μπορεί το ένα να τρέχει και το άλλο καθόλου αλλά δεν σημαίνει τίποτα αυτό...

 

Τι μπορεί να φταίει? Υπάρχει περίπτωση να κοπεί το γάλα μόνο στο ένα στήθος? Υπάρχει κάτι να κάνω για να παράγει και το αριστερό σωστή ποσότητα γάλακτός?
Όχι δεν μπορεί να κοπεί αν βάζεις το παιδί να θηλάζει... :) , το αριστερό παράγει όσο γάλα μπορεί να παράγει, το θέμα δεν είναι το αριστερό και το δεξί αλλά το ότι εσύ σαν γυναίκα (με 2 στήθη :) ) μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες του παιδιού σου. Υπάρχουν γυναίκες με ένα στήθος που παράγουν αρκετό γάλα για να καλύψουν τις ανάγκες του παιδιού.
Δεν πιστεύω ότι το παιδί πεινάει, καλύπτεται μάλλον όπως λειτουργούν τώρα τα πράγματα, αλλά κουράζεται περισσότερο με πιο πολλούς θηλασμούς.

 

Το παιδί κάνει τους θηλασμούς που χρειάζεται.. Αργότερα θα τρώει και πιο γρήγορα, και πιο αραιά. Αστο μόνο του να βρεί τον ρυθμό του.

Μόνο μια συμβουλή: Αν το μωρό αφήσει την θηλή και δείχνει να ψάχνει, πρότεινε του το άλλο στήθος. Αν δεν θέλει είναι πάλι οκ.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για τις ευχές σας! :)

Η αλήθεια είναι ότι το σύστημα ‘ένα στήθος σε κάθε γεύμα’ το αποφάσισα μόνη μου, διαβάζοντας σε διάφορα sites και βιβλία ότι το θρεπτικό γάλα κατεβαίνει μετά από κάποια ώρα θηλασμού. Έτσι είχα αποφασίσει να μην δίνω και τα 2, αλλά σε κάθε γεύμα να «αδειάζει» καλά το ένα και να χορταίνει η μικρή. Μετά από 25 περίπου λεπτά θηλασμού αφήνει μόνη της το στήθος και κοιμάται χωρίς να ψάχνει – ακόμα και όταν είναι στο αριστερό. Έτσι δεν υπήρχε λόγος να της προσφέρω και το άλλο στήθος. Απλά κατάλαβα ότι από το αριστερό δεν χορταίνει για πολλή ώρα, ξαναπεινάει γρήγορα…

Οπότε αν κατάλαβα να την διακόπτω πάνω στο τέταρτο και να την αλλάζω στήθος για να ενεργοποιήσω καλά και το αριστερό?

(ή να συνεχίσω όπως τώρα? Φοβάμαι μην μειωθεί πολύ η παραγωγή στο αριστερό)

Παρεμπιπτόντως, η γαλουχία εδραιώνεται περίπου στις 6 εβδομάδες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για τις ευχές σας! :)

Η αλήθεια είναι ότι το σύστημα ‘ένα στήθος σε κάθε γεύμα’ το αποφάσισα μόνη μου, διαβάζοντας σε διάφορα sites και βιβλία ότι το θρεπτικό γάλα κατεβαίνει μετά από κάποια ώρα θηλασμού. Έτσι είχα αποφασίσει να μην δίνω και τα 2, αλλά σε κάθε γεύμα να «αδειάζει» καλά το ένα και να χορταίνει η μικρή. Μετά από 25 περίπου λεπτά θηλασμού αφήνει μόνη της το στήθος και κοιμάται χωρίς να ψάχνει – ακόμα και όταν είναι στο αριστερό. Έτσι δεν υπήρχε λόγος να της προσφέρω και το άλλο στήθος. Απλά κατάλαβα ότι από το αριστερό δεν χορταίνει για πολλή ώρα, ξαναπεινάει γρήγορα…

Παρεμπιπτόντως, η γαλουχία εδραιώνεται περίπου στις 6 εβδομάδες?

 

Το να κοιμάται μία ώρα ένα παιδάκι είναι πολύ καλό, η δικιά μου ίσα που κοιμόταν 10 λεπτά...

 

Να συνεχίσετε ότι κάνατε, έτσι όπως το κάνατε, πολύ καλά το κάνατε.

 

Οπότε αν κατάλαβα να την διακόπτω πάνω στο τέταρτο και να την αλλάζω στήθος για να ενεργοποιήσω καλά και το αριστερό?

(ή να συνεχίσω όπως τώρα? Φοβάμαι μην μειωθεί πολύ η παραγωγή στο αριστερό)

 

Εσύ να μην διακόπτεις ποτέ το μωρό... Αν αυτό αφήσει ΜΟΝΟ του την θηλή και δεν δείξει ενδιαφέρον να ξαναπιάσει την ίδια θηλή τότε άλλαξε στήθος και πρότεινε του το άλλο... :)

 

Παρεμπιπτόντως, η γαλουχία εδραιώνεται περίπου στις 6 εβδομάδες?

Περίπου.. :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαιρετώ όλα τα μέλη του πολύ χρήσιμου αυτού FORUM! Έχω μια κορούλα 24 ημερών! Γέννησα στις 8 Μαΐου με Φ.Τ. το κοριτσάκι μου και από τότε το θηλάζω αποκλειστικά, χωρίς συμπλήρωμα και χωρίς μπουκάλι. Μέχρι στιγμής μόνο στήθος. (Πολλή κούραση αλλά χαλάλι!)

Παρόλο που έχω γίνει μέλος εδώ και αρκετό καιρό είναι η πρώτη φορά που γράφω, μιας και χρειάζομαι βοήθεια και δεν βρήκα άλλο αντίστοιχο τόπικ. Το πρόβλημά μου είναι ότι νομίζω πως το ένα στήθος μου, το αριστερό, δεν παράγει αρκετό γάλα για να καλύψει το μωρό. Αυτό που κάνω είναι να ταΐζω το μωρό σε κάθε γεύμα από το ένα μόνο στήθος και καθόλου από το άλλο. Όταν της δίνω το δεξί στήθος, τρώει περίπου 25’ και κοιμάται στη συνέχεια για περίπου 2 ώρες ή και παραπάνω. Όταν όμως της δίνω το αριστερό στήθος, τρώει περίπου 25’-30’ αλλά κοιμάται για 1 μόνο ώρα μετά. Επίσης, το δεξί στήθος αν το αφήσω χωρίς επίθεμα τρέχει γάλα ενώ το αριστερό τίποτα. Ακόμα και τα επιθέματα έχουν διαφορά: του δεξιού γρήγορα βαραίνει και είναι για αλλαγή, ενώ του αριστερού βρέχεται πολύ λιγότερο.

Γεια σου deminia, να σου ζήσει!

 

Δεν προλαβαίνω να διαβάσω τις άλλες απαντήσεις και σου απαντώ παρόλο που μπορεί να σου έχουν πει τα ίδια.

 

Η ασυμετρία στην παραγωγή είναι κάτι πολύ συνηθισμένο και για το μωρό δεν έχει καμία σημασία.

 

Για τη δική σου υγεία είναι καλό να θηλάζεις και από τους δύο μαστούς κάθε φορά. Ξεκινάς από το στήθος που έχει μικρότερη παραγωγή και συνεχίζεις στο άλλο μέχρι να χορτάσει το μωρό. Αυτή είναι η καλύτερη τακτική για σένα και το μωρό σου. :)

 

Τι μπορεί να φταίει? Υπάρχει περίπτωση να κοπεί το γάλα μόνο στο ένα στήθος?

Είναι φυσιολογικό, αν δεν θηλάζεις από το στήθος που παράγει λιγότερο η παραγωγή θα σταματήσει.

 

Υπάρχει κάτι να κάνω για να παράγει και το αριστερό σωστή ποσότητα γάλακτός?

Απλά να θηλάζεις σε κάθε γεύμα και από εκεί.

 

Δεν πιστεύω ότι το παιδί πεινάει, καλύπτεται μάλλον όπως λειτουργούν τώρα τα πράγματα, αλλά κουράζεται περισσότερο με πιο πολλούς θηλασμούς.

Δεν κουράζεται, και αν ακολουθήσεις την τακτική που σου γράφω δεν θα κάνει περισσότερους θηλασμούς. :wink:

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα

Ούτε εμείς κουραστήκαμε! :wink:

 

ΥΓ: Επίσης να πω ότι θήλαστρο δεν έχω χρησιμοποιήσει και ότι αν πατήσω μόνη μου το στήθος, είτε το ένα είτε το άλλο δε βγαίνει ούτε σταγόνα

Το στήθος είναι σχεδιασμένο για να βγάζει γάλα όταν θηλάζεται, δεν είναι υποχρεωμένο να βγάζει γάλα με το χέρι ή με το θήλαστρο! :wink: Αν δεν γνωρίζεις την τεχνική άντλησης με το χέρι δεν είναι εύκολο να βγάλεις γάλα. Αλλά μάλλον δεν σου χρειάζεται! Μην το σκέφτεσαι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Είναι τελείως λάθος που ταίζεις το μωρό σου μόνο από το ένα στήθος.

Πολλές μητέρες έχουν υπερπαραγωγή και γι αυτές το καλύτερο είναι να θηλάζουν από το ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Σε περιπτώσεις σοβαρής υπερπαραγωγής μπορεί να συστήσουμε να θηλάζουν δύο συνεχόμενα γεύματα από το ένα στήθος, δύο από το άλλο κλπ.

 

Αυτό που είναι το καλύτερο για μία μαμά μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα σε μία άλλη μαμά και στο μωρό της.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια!

Νομίζω πως βλέπω ήδη διαφορά! Της δίνω το αριστερό σχεδόν σε κάθε γεύμα και, παρόλο που μερικές φορές απλώς πιπιλίζει, μάλλον κάνει "καλή δουλειά" στους αδένες μου!

Να είστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα Stilvi. και εγώ έχω παρατηρήσει ακριβός το ίδιο πράγμα, να φανταστείς με τον άντρα μου λέμε ότι το ένα στήθος είναι το δικό μου και το άλλο είναι αγελαδινό !!!!! :oops: χι χι χι.......

Έχω την αίσθηση πάντως ότι είναι φυσιολογικό!

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και είναι φυσιολογικό, ίσως σου φανούν ενδιαφέροντα όσα λέγονται εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6445

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4776

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημέρα,

 

το μωράκι μας (που είναι μόλις 1 μηνός) θηλάζει αποκλειστικά, αλλά εδώ και 2-3΄μέρες το ένα στήθος σταμάτησε να βγάζει γάλα, αλλά το άλλο έχει κανονικά (πολύ).

 

τι σημαίνει αυτό? :?:

πως μπορεί να λυθεί? :P

υπάρχει περίπτωση να σταματήσει και το άλλο? :(

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια απο τα ίδια! Το ενα βγάζει πολυ λίγο και το μωρο πινει 1-2 λεπτά και μετά τζιφος ενω απο το άλλο πνίγεται! Το επιβεβαιωσα και με το θήλαστρο...απο τη μια 5-10 μλ ενω απο την αλλη 100!

Αμα περάσουν ομως κάποιες ώρες τότε γεμίζει κι αυτό αλλα συνηθως το βράδυ γιατι ο μικρος τρωει καθε 2 ωρες την ημέρα. Το αλλο δουλευει τωρα φουλ και πάλι τσαντιζεται το μωρο μερικές φορές απο την έντονη ροη.

 

Προσπαθώ να αντλησω περισσότερο με το θηλαστρο απο το "αδειο" μπας και ενεργοποιηθεί λιγάκι....ή να βαζεις το μωρο αρκετα επάνω πριν να φαει ομως το σκασκου....εμενα βεβαια ναρκωνεται εκει και δεν μπορω να τον αφησω πολυ γιατι μετα δεν ξυπνάει καθολου για να φαει

Τεσπα το αλλο μπορει να σε καλυψει και για τα δυο οποτε μην ανησυχεις!

 

Αντε να δουμε τι αλλο θα δουμε! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα το αλλο μπορει να σε καλυψει και για τα δυο οποτε μην ανησυχεις!

 

 

Και εμένα πάντα για κάποιο λόγο προτιμούσε περισσότερο το ένα στήθος,

τώρα που μεγάλωσε μάλιστα το έκοψε εντελώς αυτό που δεν του άρεσε (και δεν ξέρω γιατί δεν του άρεσε, γάλα είχε)

Μια χαρά σε καλύπτει το ένα στήθος, είναι γεγονός, το πρόβλημα είναι η διαφορά του μεγέθους που προκύπτει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα :cry:

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βγάζει το θήλαστρο δεν δείχνει και πολλά, το μωρό έχει το δικό του τρόπο. Μπορεί να το ενοχλεί η στάση για κάποιο λόγο, πχ λόγω αυτιού. Δοκιμάστε διαφορετικές στάσεις για το στήθος που δεν προτιμά και προσφέρετέ το πρώτο, όχι όμως όταν πεινάει φρικτά και εκνευρίζεται. Όντως, μπορεί να το καλύψει το ένα στήθος και μπορεί να είναι σπαστική η διαφορά στο μέγεθος αλλά ψάχνουμε την αιτία και το παλεύουμε όσο μπορούμε :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το βαζεις συχνοτερα απο το στηθος που βγαζει περισσοτερο γι αυτο στο ενα αυξηθηκε η παραγωγη και το αλλο μειωθηκε? Να κοπηκε δεν το πιστευω. Αν δεν εχεις νοσοκομειακο θηλαστρο δεν προκειτε να το βοηθησεις να αυξησει την παραγωγη. Θα ελεγα μολις χορτασει το παιδι λιγο και δεν πειναει να το εβαζες να πιπιλαει απο το στηθος που δεν βγαζει ωστε να "επαναλειτουργησει" :lol: Σωτηριο το πιπιλισμα. :D

Οσο για το τι βγαζει το θηλαστρο δεν μου λεει κατι. Απο το αριστερο παντα εβγαζα ελαχιστες ποσοτητες με το θηλαστρο. Οταν εβαζα το παιδι ομως κατεβαινε το γαλα χωρις κανενα προβλημα. Μην δινεις σημασια στο τι βγαζει το θηλαστρο.

 

Ολα θα πανε μια χαρα. Μην αχωνεσαι και μην πανικοβαλεσαι. Αυριο θα στα πει και η Αγλαια καλυτερα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμας καλυτερεψε λιγο η κατασταση :D

 

Καλυτερεψατε εσεις και την πατήσαμε εμεις.. :cry::cry::cry: Το ενα βυζί ειναι για τα μπαζα!! Βγαζει κατι σταγονίτσες με το ζόρι και δεν μοιαζουν καν με γαλα...σαν νερόγαλα ενα πραμα (νεα λέξη, τωρα την ανακάλυψα). Και με το άλλο δεν χορταίνει με ΤΙΠΟΤΑ το σκασμένο...Εδωσα σήμερα το πρωι συμπλήρωμα και εφαγε 90 ml (μετά από 45 λεπτά θηλασμό με το ζόρι)...Δεν τα βλέπω καλά τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμας καλυτερεψε λιγο η κατασταση :D

 

Καλυτερεψατε εσεις και την πατήσαμε εμεις.. :cry::cry::cry: Το ενα βυζί ειναι για τα μπαζα!! Βγαζει κατι σταγονίτσες με το ζόρι και δεν μοιαζουν καν με γαλα...σαν νερόγαλα ενα πραμα (νεα λέξη, τωρα την ανακάλυψα). Και με το άλλο δεν χορταίνει με ΤΙΠΟΤΑ το σκασμένο...Εδωσα σήμερα το πρωι συμπλήρωμα και εφαγε 90 ml (μετά από 45 λεπτά θηλασμό με το ζόρι)...Δεν τα βλέπω καλά τα πραγματα...

 

 

despina100, από αυτό που είχες γράψει σε άλλο τόπικ, ότι βρέχετε καμιά 10αριά πάνες την ημέρα, καταλαβαίνω ότι το μωρό και αρκετά θηλάζει και το στήθος σου μια χαρά παράγει. Άσε το συμπλήρωμα στην άκρη και εμπιστεύσου το σώμα σου και το μωρό σου!

Το μωρό έχει επανέλθει στο βάρος γέννησης; Κάνει κακά, πόσες φορές την ημέρα, τί χρώμα;

Πόσο συχνά θηλάζετε και ποιο στήθος δίνεις κάθε φορά; Το μωρό μπορεί να πνίγεται, γι'αυτό βγαίνει τόσο γρήγορα από το στήθος. Προσπάθησε να αλλάξεις τη στάση του θηλασμού, ώστε το μωρό να έχει καλύτερο έλεγχο του στήθους πχ λίγο πιο όρθιο ή να είστε και οι δυο ξαπλωμένες. Και σίγουρα έπαιξε τον ρόλο του ότι είχε μυξούλες και δεν μπορούσε να αναπνέει και να θηλάζει, οπότε ήταν αναμενόμενο να πιάνει και να αφήνει το στήθος και να είναι πιο εύκολο με το μπουκάλι, που σχεδόν τρέχει από μόνο του το γάλα. Όμως λόγω του νεαρού της ηλικίας, υπάρχει ο κίνδυνος το μωρό να πάεθι σύγχιση θηλών αλλά και μέσω του συμπληρώματος, εκτίθεται το μωρό στις αγελαδινές πρωτεΐνες, που είναι αλλεργιογόνες. Αν θέλεις να δίνεις μπουκάλι για κάποιο λόγο, είναι προτιμότερο να δίνεις με δικό σου γάλα αντλημένο.

 

Για τον ύπνο, είναι ιδανικό για τις πρώτες εβδομάδες, που γίνεται η εδραίωση της γαλουχίας, το μωρό να κάνει και έναν νυχτερινό θηλασμό, δηλαδή να μην αφήνεις πάνω από 4-5 ώρες χωρίς θηλασμό. Αν περάσει ο πρώτος μήνας και το μωρό βάζει σταθερά βάρος και εξελίσσεται σταθερά, τότε χαλαρώνουμε κι εμείς.

 

Αυτό που βγάζεις εσύ η ίδια από το στήθος δεν μπορεί να σου δείξει τι πίνει το μωρό. Το τι πίνει το μωρό σου το δείχνουν οι πάνες του και η πρόσληψη βάρους! Η ποιότητα του γάλακτος είναι άριστη, μην αυθυποβάλλεσαι με νέες λέξεις :lol: Ακούς εκεί νερόγαλα! Σιγά μη βγάζεις και αριάνι! :lol::lol:

 

Απαντώ συγκεντρωμένα και στα άλλα ποστ που είχες θέσει στα τόπικς με τον ύπνο και για το γάλα και ελπίζω να μη σε μπερδεύω. Αν θέλεις απάντησε στις παραπάνω ερωτήσεις και στις τυπικές ερωτήσεις της Αγλαΐας

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

 

για να σου διαλύσουμε κάθε αμφιβολία ότι το μωρό δεν χρειάζεται το συμπλήρωμα. Το μωρό πίνει περίπου ένα λίτρο από σένα, τα 80-90 μλ είναι πολύ λίγα, για να μην μπορείς να τα δώσεις κι εσύ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμας καλυτερεψε λιγο η κατασταση :D

 

Καλυτερεψατε εσεις και την πατήσαμε εμεις.. :cry::cry::cry: Το ενα βυζί ειναι για τα μπαζα!! Βγαζει κατι σταγονίτσες με το ζόρι και δεν μοιαζουν καν με γαλα...σαν νερόγαλα ενα πραμα (νεα λέξη, τωρα την ανακάλυψα). Και με το άλλο δεν χορταίνει με ΤΙΠΟΤΑ το σκασμένο...Εδωσα σήμερα το πρωι συμπλήρωμα και εφαγε 90 ml (μετά από 45 λεπτά θηλασμό με το ζόρι)...Δεν τα βλέπω καλά τα πραγματα...

 

 

despina100, από αυτό που είχες γράψει σε άλλο τόπικ, ότι βρέχετε καμιά 10αριά πάνες την ημέρα, καταλαβαίνω ότι το μωρό και αρκετά θηλάζει και το στήθος σου μια χαρά παράγει. Άσε το συμπλήρωμα στην άκρη και εμπιστεύσου το σώμα σου και το μωρό σου!

Το μωρό έχει επανέλθει στο βάρος γέννησης; Κάνει κακά, πόσες φορές την ημέρα, τί χρώμα;

Πόσο συχνά θηλάζετε και ποιο στήθος δίνεις κάθε φορά; Το μωρό μπορεί να πνίγεται, γι'αυτό βγαίνει τόσο γρήγορα από το στήθος. Προσπάθησε να αλλάξεις τη στάση του θηλασμού, ώστε το μωρό να έχει καλύτερο έλεγχο του στήθους πχ λίγο πιο όρθιο ή να είστε και οι δυο ξαπλωμένες. Και σίγουρα έπαιξε τον ρόλο του ότι είχε μυξούλες και δεν μπορούσε να αναπνέει και να θηλάζει, οπότε ήταν αναμενόμενο να πιάνει και να αφήνει το στήθος και να είναι πιο εύκολο με το μπουκάλι, που σχεδόν τρέχει από μόνο του το γάλα. Όμως λόγω του νεαρού της ηλικίας, υπάρχει ο κίνδυνος το μωρό να πάεθι σύγχιση θηλών αλλά και μέσω του συμπληρώματος, εκτίθεται το μωρό στις αγελαδινές πρωτεΐνες, που είναι αλλεργιογόνες. Αν θέλεις να δίνεις μπουκάλι για κάποιο λόγο, είναι προτιμότερο να δίνεις με δικό σου γάλα αντλημένο.

 

Για τον ύπνο, είναι ιδανικό για τις πρώτες εβδομάδες, που γίνεται η εδραίωση της γαλουχίας, το μωρό να κάνει και έναν νυχτερινό θηλασμό, δηλαδή να μην αφήνεις πάνω από 4-5 ώρες χωρίς θηλασμό. Αν περάσει ο πρώτος μήνας και το μωρό βάζει σταθερά βάρος και εξελίσσεται σταθερά, τότε χαλαρώνουμε κι εμείς.

 

Αυτό που βγάζεις εσύ η ίδια από το στήθος δεν μπορεί να σου δείξει τι πίνει το μωρό. Το τι πίνει το μωρό σου το δείχνουν οι πάνες του και η πρόσληψη βάρους! Η ποιότητα του γάλακτος είναι άριστη, μην αυθυποβάλλεσαι με νέες λέξεις :lol: Ακούς εκεί νερόγαλα! Σιγά μη βγάζεις και αριάνι! :lol::lol:

 

Απαντώ συγκεντρωμένα και στα άλλα ποστ που είχες θέσει στα τόπικς με τον ύπνο και για το γάλα και ελπίζω να μη σε μπερδεύω. Αν θέλεις απάντησε στις παραπάνω ερωτήσεις και στις τυπικές ερωτήσεις της Αγλαΐας

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

 

για να σου διαλύσουμε κάθε αμφιβολία ότι το μωρό δεν χρειάζεται το συμπλήρωμα. Το μωρό πίνει περίπου ένα λίτρο από σένα, τα 80-90 μλ είναι πολύ λίγα, για να μην μπορείς να τα δώσεις κι εσύ.

 

Το μωρό επανήλθε στο βάρος γέννησης πριν βγούμε από το μαιευτήριο. Γεννήθηκε 3440 και την πήρα σπίτι 3430. Στη συνέχεια (10 ημερών)εφτασε τα 3620 και μετά κόλλησε.. Μεχρι σημερα (14 μέρες μετά) εχει πάρει μόλις 100 gr ακόμα. Από τότε δηλαδη που αρχισα να νοιώθω πως κάτι δεν πάει καλά με το στήθος μου, το μωρό παιρνει πολύ λίγο βάρος. Για αυτό το λόγο ανησυχησα και ξεκίνησα εδω και 2-3 μερες να δίνω συμπλήρωμα.

Κανει κακά της γύρω στις 5-6 φορες τις μερα (μουσταρδι). Θηλάζαμε (και από τα 2 στήθη) κάθε 3 ωρες την ημέρα και 1ή 2 φορές τη νύχτα αλλά τωρα την ημέρα (κυρίως μετά το μεσημέρι) ζητάει κάθε 1-1,5 ωρα να φαει και δειχνει να μην χορταίνει (γκρινιάζει σε όλη τη διάρκεια του θηλασμού και τραβάει τη θηλή τσαντισμένα). Το συμπλήρωμα δε το σκίζει σε χρόνο dt.

Θελω να θηλάζω αποκλειστικά αλλά θέλω να είναι καλά και το παιδί μου. Μην ξεχνάς πως είναι το πρώτο μου και εχω το αγχος της πρωτάρας. Ειμαι και η μόνη στην οικογένεια μου που αποφάσισε να θηλάσει και δεν εχω ενημέρωση από κανενα συγγενικό πρόσωπο. Για αυτό το λόγο ρωτάω εσας.

Σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση σου αλλά η αλήθεια είναι οτι αν συνεχισει να μην παιρνει βάρος για καμια εβδομάδα ακόμα θα το καθιερώσω το συμπλήρωμα (κάθε φορά που την βλέπω να πεινάει μετά το θηλασμό).Ελπίζω να μην τα κάνω σκατα με το θηλασμό...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μέσα σε 14 μέρες πήρε μόνο 100γρ; Αν ναι, αυτό είναι πολύ σοβαρό Δέσποινα. Καλύτερα αν μιλήσεις με την Αγλαΐα. Στείλε της πμ άμεσα. Αν κατάλαβα λάθος συγνώμη.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσες βρεγμένες πάνες έχετε; Βρέχει τουλάχιστον 5 πάνες το 24ωρο; Οι λερωμένες πάνες δείχνουν καλή πρόσληψη γάλακτος αλλά το βάρος όχι. Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη ζυγαριά; Οι ζυγίσεις, για να είναι αξιόπιστες, πρεπει να γίνονται όλες με την ίδια ζυγαριά και πάλι λάθη μπορεί να γίνουν. Σε 3 εβδομάδες, το μωρό πήρε περίπου 300γρ. Σύμφωνα με αυτόν τον πίνακα:

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

είναι οριακά αλλά από την άλλη, λέμε ότι το μωρό αναμένεται να πάρει το βάρος της γέννησης στις 2-3 εβδομάδες, οπότε μπορεί να μην είναι ανησυχητικό ότι πήρε τόσο λίγο. Γι'αυτό καλύτερα να συμβουλευτείς το γιατρό, για να τσεκάρει πόσο περιθώριο έχετε χωρίς το συμπλήρωμα. Αναρωτιέμαι μήπως η γκρίνια στο στήθος σε συνδυασμό με τη μη πρόσληψη βάρους δείχνει παλινδρόμηση - έχετε άλλα συμπτώματα;

Αν βρέχετε ακόμη εκείνες τις 10 πάνες, σημαίνει ότι το μωρό παίρνει αρκετό γάλα αλλά μπορεί να έχεις έντονο αντανακλαστικό έκκρισης και να πνίγεται από τη ροή, γι'αυτό πρότεινα τις διαφορετικές στάσεις.

Τα μωρά περνούν άλματα ανάπτυξης και είναι αναμενόμενη η συμπεριφορά που περιγράφεις με τους συχνούς θηλασμούς. Βάζε το παιδί στο στήθος πριν αρχίσει να κλαίει, το κλάμα είναι η τελευταία και απεγνωσμένη ένδειξη πείνας. Τα μωρά δείχνουν την πείνα τους με ανησυχία και άλλους τρόπους, μόλις το αντιληφθούμε, τα θηλάζουμε. Άφηνε το μωρό στο ένα στήθος όσο θέλει και όταν χάσει το ενδιαφέρον, βάζε το στο άλλο. Φρόντιζε το μωρό να πιάνει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος από τη θηλαία άλω. Όταν δυσανασχετεί, βάζε το να ρευτεί και ξαναπρότεινε το στήθος. Μην αφήνεις πάνω από 3-4 ώρες τη νύχτα χωρίς θηλασμό. Προσπάθησε να ξαπλώνεις μαζί με το μωρό και να το αφήνεις να θηλάζει απεριόριστα.

Το ότι κατεβάζει το συμπλήρωμα δεν σημαίνει και πολλά, γιατί τα μωρά μπορούν να πιουν ό,τι και να τους δώσεις με το μπιμπερό. Η ευκολία όμως του μπιμπερό μπορεί να το απωθεί από το στήθος, γιατί εκεί πρέπει να προσπαθήσει. Το να δίνεις το ξένο συμπλήρωμα χωρίς να κάνεις αντλήσεις μοιραία θα οδηγήσει σε μείωση της παραγωγής σου και αύξηση του συμπληρώματος = φαύλος κύκλος.

Πες μας και για τις βρεγμένες πάνες και τις άλλες λεπτομέρειες με ίκτερο κτλ και θα πάρεις και επισταμένη γνώμη από την Αγλαΐα, χρειάζεσαι υποστήριξη. Σχεδόν καμιά εδώ μέσα δεν είχε στήριξη και όλες σχεδόν ενημερωθήκαμε από το ίντερνετ και όπως βλέπεις, ξεπεράσαμε την "κάθε αρχή και δύσκολη"

:wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...