Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα το λέγατε οτι κάνατε εξωσωματική?


Recommended Posts

κοιτα, κατα την διαρκεια της προσπαθειας θα το έλεγα μονο σε δικους μου, οικογενεια και καλους φιλους, στους αλλους οχι γιατι θα ενιωθα οτι με λυπουνται..."αχ μωρε την καημενη, ταλαιπωρια, λεφτα και ξέρεις ε, μπορει ποτε να μη τα καταφέρει, εχω ακουσει εγω ιστορίες"...αυτο δεν το αντέχω...τωρα αν ημουν ήδη εγκυος, θα το ελεγα ακριβώς για να πω σε ολο τον κόσμο...Η επιστήμη μπορεί να μας βοηθήσει πλέον!!!

νόμιζα πως τα είχα όλα μέχρι που ξεκίνησα να προσπαθώ για το ποιο σημαντικό!

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


είναι επιλογή της καθεμιάς μας να θέλει να το πει και να μη θέλει δεν σημαίνει οτι ντρέπεται για τα μωράκια της ή το τρόπο που έμενινε έγκυος, και γω έχω κανει δύο προσπάθειες και έχω ένα αγοράκι απο κάθε προσπάθεια, δεν το ξέρει κανείς ότι είναι απο εξωσωματική ουτε η οικογένεια μου ουτε γνωστοί και φίλοι και όχι επειδή ντρέπομαι μακάρι όλοι να είχνα τη τύχη μου με δύο πανέμορφα υγιέστατα μωράκια. Στη μαμα μου και στους συγγενείς δεν το πα για τους φόβους που θα είχαν για την υγεία μου και την λήψη των ενεσών και θα μου προκαλούσαν άγχος όσο για τους υπολοίπους δεν χρειάζεται να ξέρουν τον τρόπο που το κανα δεν εξυπηρετεί κανέναν, ο κόσμος είναι κακός και λέει πολλά. Δεν μετράει ο τρόπος που τα κάναμε αλλα οτι τα χουμε τα αγαπάμε και τα προστατεύω απο οτιδήποτε κακό ή κουτσομπολιό μπορούν να ακούσουν. Και στην τελική είμαι η μόνη απο τις γνωστές μου που ξέρω σίγουρα ποιος είναι ο πατέρας των παιδιιών μου. Η φίλη σου έχει ως επιλογή να μη το πει και καλα κάνει συζητήστε για την εγκυμοσύνη της τα συμπτώματα το πόσο ευχάριστα νοιώθει για την αναμονή των 9 μηνών, φτάνει που εμεινε έγκυος οχι πως, την καταλαβαίνω απόλυτα και στηρίζω την επιλογή της. Καλή επιτυχία στην εγκυμοσύνη της και να ναι καλά να γεννήσει δύο πανέμορφα μωράκια εύκολα χωρίς επιπλοκές και κινδύνους. Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έμεινα έγκυος με εξωσωματική στην κόρη μου και δεν ήθελα να το μάθει κανείς!

Γιατί δηλαδή έπρεπε να ξέρουν οι "τρίτοι" ότι είχα πρόβλημα;;;;;;;;;;;;

Θεωρώ ότι ο τρόπος με τον οποίο γίνεται η σύλληψη είναι καθαρά προσωπικό θέμα και δεν χρέιάζεται δημοσιοποίηση.....

Θα με ενοχολούσε πολύ αν κάποιος το έκανε βούκινο γιατί θα το θεωρούσα "κουτσομπολιό".

Τί τους νοιάζει τους άλλους πώς έμεινα εγώ έγκυος;

Άλλα θέματα δεν έχουν να ασχοληθούν;;;;;;;;;;;;

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Θα το έλεγα σε κάποιον δικό μου άνθρωπο αν ήθελα να συζητήσω το θέμα. Αλλιώς δεν νομίζω να καθόμουν να έδινα αναφορά πως έγινε η σύλληψη των παιδιών μου.

Είναι προσωπικό θέμα......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έμεινα έγκυος με εξωσωματική στην κόρη μου και δεν ήθελα να το μάθει κανείς!

Γιατί δηλαδή έπρεπε να ξέρουν οι "τρίτοι" ότι είχα πρόβλημα;;;;;;;;;;;;

Θεωρώ ότι ο τρόπος με τον οποίο γίνεται η σύλληψη είναι καθαρά προσωπικό θέμα και δεν χρέιάζεται δημοσιοποίηση.....

Θα με ενοχολούσε πολύ αν κάποιος το έκανε βούκινο γιατί θα το θεωρούσα "κουτσομπολιό".

Τί τους νοιάζει τους άλλους πώς έμεινα εγώ έγκυος;

Άλλα θέματα δεν έχουν να ασχοληθούν;;;;;;;;;;;;

Συμφωνω απολυτα,δεν υπαρχει λογος να γνωριζουν οι "αλλοι" τοσο προσωπικα θεματα...απλα δεν τους αφορουν και οταν ρωτουν το κανουν μονο απο κουτσομπολιο και μονο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην Ελλαδα ειναι ταμπου,οπως πολλα αλλα θεματα.

Εχω ζησει 7 χρονια στο εξωτερικο ως φοιτητρια και εργαζομενη,οταν πρωτογυρισα στην Ελλαδα πολλοι με παρεξηγουσαν γιατι ημουν πολυ ανοιχτη σε προσωπικα θεματα ή θεματα υγειας,ωσπου προσαρμοστηκα και καταλαβα μεχρι που με "παιρνει".

Σε φιλους μας στο εξωτερικο εχουμε πει τα παντα πανω στο θεμα της υπογονιμοτητας ,γιατι μας εχουν ζησει με τον αντρα μου και εχουν πραγματικο ενδιαφερον για το τι κανουμε κλπ χωρις ιχνος αδιακρισιας,ουτε να σε φερνουν σε δυσκολη θεση,το αντιμετωπιζουν σαν κατι νορμαλ που ειναι μεσ την ζωη (1 στα 6 ζευγαρια παγκοσμιως δεν το λες και σπανιο) .Οι εδω γνωστοι μου και "φιλοι" ρωτανε περισσοτερο με κουτσομπολιστικο ενδιαφερον παρα πραγματικο,ετσι μονο οι γονεις μας και 2-3 συγγενεις γνωριζουν.

Link to comment
Share on other sites

Vasso afto pou les einai 100% sosta gia to ti gineta sto eksoteriko!!! H adelfi mou htan pantremeni 6 xronia (kai akoma einai) kai meta apo 5 prospa8ies eksosomatikh emeine egkuos fisiologika!!! Gia tuxh tis emeine egkuos to periodo pou etoimazomona na pantrefto kai tote pou h idia metakomize sto kainourio spiti tis!!! Pote den tis enoiaze ti 8a tis pei o kosmos alla kai na pei pos emeine egkuos fisiologika pi8anon den 8a tin pistepsoun!!! Giafto den lei tipota!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα ειναι ταμπου,οπως πολλα αλλα θεματα.

 

Οι εδω γνωστοι μου και "φιλοι" ρωτανε περισσοτερο με κουτσομπολιστικο ενδιαφερον παρα πραγματικο,ετσι μονο οι γονεις μας και 2-3 συγγενεις γνωριζουν.

 

 

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!!! Ο μόνος λόγος που δεν θα το έλεγα θα ήταν για να μη με γλωσσοφάνε με τα σχόλιά τους!!! Βέβαια ο κόσμος είναι τόσο κακός που ακόμα σχολιάζουν (το 2009!!!!!!!!!!!!!) αν η κοπέλα έμεινε έγκυος πριν το γάμο ή αν έκαναν πολιτικό γάμο!!!!!!!

Δεν βγάζεις άκρη και δεν με ενδιαφέρει κι όλας να βγάλω άκρη με κουτσομπόλιδες!!!

Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση βέβαια δεν είναι θέμα ντροπής ώστε να το κρατάμε μυστικό!!! Απλά δεν το αναφέρεις σε εκείνους που δεν χρειάζεται να ξέρουν!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θα το έλεγα από την αρχή για τον απλούστατο λόγο ότι και όταν ξεκινάμε προσπάθειες δε χρειάζεται να το ξέρει όλος ο κόσμος, μόνο οι ενδιαφερόμενοι. Δε νομίζω ότι ενδιαφέρει κανέναν πότε και με ποιό τρόπο θα ξεκινήσεις να προσπαθείς για παιδί.

Κατά τα άλλα, δε νομίζω ότι οι γυναίκες που κάνουν παιδιά με εξωσωματική διαφέρουν σε κάτι από αυτές δεν κάνουν εξωσωματική.

Φυσικά και δεν είναι κάτι που θα το κρύψεις, γιατί δεν είναι ντροπή. Είναι πολύ σπουδαίο το γεγονός ότι υπάρχει αυτή η μέθοδος και βοηθάει ζευγάρια που έχουν κάποια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχοντας κάνει την πρώτη μου αποτυχημένη εξωσωματική κι αφού το είχα πει σε όλους αποφάσισα πως στην δεύτερη θα το ξέρει μόνο ο άντρας μου.είναι όλοι απίστευτοι!δεν μπορούν να καταλάβουν αυτή την διαδικασία κι αυτό είναι λογικό.είναι απίστευτα τα τηλεφωνήματα που δέχτηκα την ημέρα της χοριακής και δεν ήταν σίγουρα από ενδιαφέρον..........

Link to comment
Share on other sites

έχοντας κάνει την πρώτη μου αποτυχημένη εξωσωματική κι αφού το είχα πει σε όλους αποφάσισα πως στην δεύτερη θα το ξέρει μόνο ο άντρας μου.είναι όλοι απίστευτοι!δεν μπορούν να καταλάβουν αυτή την διαδικασία κι αυτό είναι λογικό.είναι απίστευτα τα τηλεφωνήματα που δέχτηκα την ημέρα της χοριακής και δεν ήταν σίγουρα από ενδιαφέρον..........

Κοριτσακι σου ευχομαι η δευτερη φορα να ειναι και η τυχερη!!! Οσο για τους "απεξω" καλα θα κανεις να τους αγνοεις και οσο μπορεις να τους κρατας σε αποσταση...δεν γνωριζουν απο διακριτικοτητα αλλα μονο απο "δηθεν"ενδιαφερον!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις δεν ειπαμε σε κανεναν τιποτα:

Οι δικοι μας δεν χρειαζοταν να το ξερουν γιατι πιο πολυ κακο θα μου εκαναν κι οχι καλο, μεταδιδοντας μου το αγχος τους και τη στεναχωρια τους, και εγω ηθελα ηρεμια και ησυχια

Οσον αφορα τους ξενους, δεν τους πεφτει λογος αν εγω το ΄επιασα΄ στην κρεβατοκαμαρα μου ή σε χειρουργειο κλινικης.

Να μου λειπουνε τα σχολια τυπου 'πωπω τι κριμα ειναι, ειναι ανικανοι' , 'και ποιος να εχει το προβλημα απο τους δυο' κλπ.

Ολα αυτα κακη ενεργεια φερνουν και αυτο ειναι το τελευταιο που χρειαζεται καποιος σε μια τετοια προσπαθεια.

]

Link to comment
Share on other sites

εμεις δεν ειπαμε σε κανεναν τιποτα:

Οι δικοι μας δεν χρειαζοταν να το ξερουν γιατι πιο πολυ κακο θα μου εκαναν κι οχι καλο, μεταδιδοντας μου το αγχος τους και τη στεναχωρια τους, και εγω ηθελα ηρεμια και ησυχια

Οσον αφορα τους ξενους, δεν τους πεφτει λογος αν εγω το ΄επιασα΄ στην κρεβατοκαμαρα μου ή σε χειρουργειο κλινικης.

Να μου λειπουνε τα σχολια τυπου 'πωπω τι κριμα ειναι, ειναι ανικανοι' , 'και ποιος να εχει το προβλημα απο τους δυο' κλπ.

Ολα αυτα κακη ενεργεια φερνουν και αυτο ειναι το τελευταιο που χρειαζεται καποιος σε μια τετοια προσπαθεια.

Συμφωνω απολυτα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...