Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργικό σοκ: το έσωσε η βρογχιολίτιδα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπαίνουμε σπίτι από Σ/Μ και κάνουμε μπάνιο.

 

Βάζουμε μακαρόνια με κοτόπουλο και ταίζω τη μικρή μου η οποία μου έβγαζε μια περίεργη ανησυχία.

 

Σε πολύ λίγα λεπτά φούσκωσαν τα ποδαράκια της από τους αστραγάλους και κάτω, τα χείλια και τα μάτια της ---->ΑΝΑΦΥΛΑΞΙΑ

 

Ο γιατρός είπε αμέσως χλιαρό ντουζ και 3μλ Fenistil. Αν δεν υποχωρήσει ή μείνει σταθερή σε μισή ώρα με 45" να πάμε.

 

ΟΚ. Για μία ώρα την κρατούσα στα χέρια και πηγαινοερχόμουν πάνω κάτω μέχρι που κοιμήθηκε.

 

Τώρα κοιμάται το μωράκι μου αλλά μπας και μάτιασε κανείς το φόρουμ??

 

Ευτυχως ολα καλα.....!!!!Αχ αυτες οι αλλεργιες....:cry:

Link to comment
Share on other sites

Υποχώρησε το οίδημα;

 

Δεν κοιμηθήκαμε όλο το βράδυ, κατά τις 5 την πήρε ο ύπνος και στις 7 ξύπνησε μέσα στην ενέργεια και ήθελε σχολείο.

 

Αφού είδα ότι άρχισε να υποχωρεί η αναφυλαξία και το οίδημα, πήραμε 2η δόση Fenistil και πήγαμε.

 

Είπα στη δασκάλα μόλις δει κάτι να με ειδοποιήσει. Μίλησα και με το γιατρό και είπε αν δεν υποχωρήσει εντελώς μέχρι τις 8 το βράδυ (κλείνουν 24 ώρες) να πάμε.

 

Στο μεταξύ πριν πάμε σχολείο έκανε 2 φορές τσίσα στην τουαλέτα, μία κάτω και μία φορά κακάκια κάτω. Είμαι σε φάση να πάω σε κανένα ψυχιατρικό ίδρυμα να ζητήσω την εισαγωγή μου.

 

Froso πως κρατιέσαι με 3 παιδιά και ψύχραιμη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιμηθήκαμε όλο το βράδυ, κατά τις 5 την πήρε ο ύπνος και στις 7 ξύπνησε μέσα στην ενέργεια και ήθελε σχολείο.

 

Αφού είδα ότι άρχισε να υποχωρεί η αναφυλαξία και το οίδημα, πήραμε 2η δόση Fenistil και πήγαμε.

 

Είπα στη δασκάλα μόλις δει κάτι να με ειδοποιήσει. Μίλησα και με το γιατρό και είπε αν δεν υποχωρήσει εντελώς μέχρι τις 8 το βράδυ (κλείνουν 24 ώρες) να πάμε.

 

Στο μεταξύ πριν πάμε σχολείο έκανε 2 φορές τσίσα στην τουαλέτα, μία κάτω και μία φορά κακάκια κάτω. Είμαι σε φάση να πάω σε κανένα ψυχιατρικό ίδρυμα να ζητήσω την εισαγωγή μου.

 

Froso πως κρατιέσαι με 3 παιδιά και ψύχραιμη?

Ευτυχώς δηλαδή όλα καλά.

Θα λαχτάρησες όμως :(.

Πώς κρατιέμαι ψύχραιμη ε; Καλή ερώτηση.

Δεν νομίζω πώς μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Από μένα εξαρτώνται 3 μωρά άρα θα πρέπει να είμαι δυνατή. Δεν ξέρεις πόσες φορές είμαι άρρωστη και χάλια αλλά αντέχω. Ειλικρινά πιστεύω ότι κάποια ανώτερη δύναμη προστατεύει τα παιδιά μου και δίνει σε μένα κουράγιο.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο και μάλιστα σε μένα που δεν φημίζομαι ούτε για την υπομονή μου ούτε για την ψυχραιμία μου. Τί να πω; Το μυστήριο να είσαι μάνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς δηλαδή όλα καλά.

Θα λαχτάρησες όμως :(.

Πώς κρατιέμαι ψύχραιμη ε; Καλή ερώτηση.

Δεν νομίζω πώς μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Από μένα εξαρτώνται 3 μωρά άρα θα πρέπει να είμαι δυνατή. Δεν ξέρεις πόσες φορές είμαι άρρωστη και χάλια αλλά αντέχω. Ειλικρινά πιστεύω ότι κάποια ανώτερη δύναμη προστατεύει τα παιδιά μου και δίνει σε μένα κουράγιο.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο και μάλιστα σε μένα που δεν φημίζομαι ούτε για την υπομονή μου ούτε για την ψυχραιμία μου. Τί να πω; Το μυστήριο να είσαι μάνα.

 

Λαχτάρησα όχι από τα επιφανιακά αλλά επειδή μου είπε ο γιατρός να ελέγχω μήπως αλλάξει η φωνή της ή αρχίσει να προχωράει μέσα στο στόμα η αναφυλαξία (με λίγα λόγια να μην κλείσει καμμιά αναπνευστική οδός).

 

Ούτε και γω χάνω την ψυχραιμία μου εύκολα αλλά τρελλαίνομαι γιατί μόλις βρούμε τα ίσα μας κάποια κατάρα μας κυνηγάει πάλι. Όχι τίποτε άλλο, νιώθω και τύψεις γιατί το πρωί σηκώθηκε duracell και μου έβγαλε την πίστη μέχρι να πάμε στο σχολείο (κουβαλήσαμε ένα σακί παιγνίδια μαζί μας, ντύθηκε σαν καρνάβαλος γιατί ήθελε και στέκα στα μαλιά και κοκαλάκια πολλά, παπούτσια λευκά και κάλτσες μπορτοροδοκόκκινες) και της είπα δεν έχει ζουζούνια μουσική στο αυτοκίνητο σήμερα.

 

Άσε που ψες όλο το βράδυ ξύπνια γκρίνιαζε να δει Ντόρα εξερευνήτρια.

 

ΥΓ Σόρυ που δεν έχουν συνοχή τα γραφώμενα μου αλλά είμαι ζόμπογλου

Link to comment
Share on other sites

Φροσω σκεψου την ομοιοπαθητικη......λενε οτι ειναι πολυ καλη για παιδια με αλλεργιες και προδιαθεση σε ασθμα.....φιλη μου ξεπερασε με ομοιοπαθητικη το ασθμα της κορης της, μην στενοχωριεσαι.....αυτο λυνεται.

 

 

Το φετινο εμβολιο γριπης να ξερετε οτι περιεχει και το στελεχος της γριπης των χοιρων, δυο σε ενα δλδ.

 

 

Για το mmr που λετε ειναι ακινδυνο, μηπως επειδη πλεον δεν επωαζεται σε αυγο αλλα χρησιμοποιουνται cell lines οπως διαβαζα χθες σε ενα αρθρο (κατι που εχει αλλους κινδυνους, θα βαλω το λινκ στο τοπικ των εμβολιων). Γιατι αν επωαζεται σε αυγο -οπως ελεγαν μεχρι προτινος- ακινδυνο για ενα αλλεργικο μωρο δεν ειναι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

 

Για το mmr που λετε ειναι ακινδυνο, μηπως επειδη πλεον δεν επωαζεται σε αυγο αλλα χρησιμοποιουνται cell lines οπως διαβαζα χθες σε ενα αρθρο (κατι που εχει αλλους κινδυνους, θα βαλω το λινκ στο τοπικ των εμβολιων). Γιατι αν επωαζεται σε αυγο -οπως ελεγαν μεχρι προτινος- ακινδυνο για ενα αλλεργικο μωρο δεν ειναι.

 

ακριβώς αυτό συμβαίνει!!

δεν επωάζεται όμως....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Διαβασα οσα γραφετε και θυμηθηκα τα δικα μου, οχι σαν μαμα, ευτυχως η μπεμπα μου δεν εχει αλλεργιες, μαλλον ειχε καποιες ελαφριες οι οποιες απο τοτε που χρονισε υποχωρησαν, αλλα σαν παιδι. Εχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ με τις αλλεργιες, εχω νοσηλευτει πολλες φορες σε νοσοκομειο, οπου ποτε δε μου βρηκαν τι μου προκαλεσε το αλλεργικο σοκ, ειχε πρηστει τοσο πολυ το προσωπο μου σε σημειο που δεν εβλεπα τιποτε. Να σας πω λοιπον οτι η ενεση αδρεναλινης ειναι λιγο επικινδυνη για τους ενηλικες ομως, εμενα μου εχουν κανει καποιες φορες, η τελευταια ηταν πριν 4 χρονια περιπου, μετα απο τσιμπημα σφηκας, οπου δυστυχως ανεβηκαν παρα πολυ οι παλμοι της καρδιας μου και παρολιγον θα ειχαμε "ατυχημα"!!!! Ισα που προλαβαμε να παμε στο νοσοκομειο. Για τα μωρα ειναι πιο ακινδυνη, αλλα παλι γιατρος δεν ειμαι. Να πω επισης οτι οι περισσοτρες τροφικες αλλεργιες φευγουν μεγαλωνοντας, οπως και οι αλλεργιες περιβαλλοντος (σκονη, γυρη, τριχωμα ζωων, φυλλωματα δεντρων κτλ). Οποτε υπομονη και ολα αυτα θα περασουν, φανταστειτε ειχα ολα οσα αναφερω πιο πριν και τωρα δεν εχω τιποτε απο αυτα. Δυστυχως αυτα που δε φευγουν ειναι οσα σχετιζονται με το αναπνευστικο, ειχα και εχω ασθματικη βρογχιτιδα και ακομα και τωρα παθαινω κρισης και παιρνω κορτιζονη (ειμαι 32χρονων), οπως και εχω και ειχα αλλεργικη ρινιτιδα, ολο σχεδον το χειμωνα τρεχει η μυτη μου. Ελπιζω να μη σας απογοητευσα, καντε υπομονη και προσοχη στις ενεσεις. Καλυτερα να εχετε μαζι σας (εγω ακομα παιρνω μαζι μου) κορτιζονη και αταραξ ή φενιστιλ, ειναι πιο ακινδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές συνειδητοποίησα πόσα φαγητά έχουν μέσα αυγό.

Είχαμε το πάρτυ μας σε παιδότοπο και όλα τα φαγητά είχαν μέσα αυγό.

Πανέ κοτόπουλο, κεφτεδάκια, πιροσκύ, τελικά του δώσαμε ένα πεινιρλί με τυρί γιατί έκλαιγε να πάρει κάτι. Μετά από λίγο βλέπουμε το πάνω χείλος του πρησμένο. Είχαν αλείψει από πάνω το πεινιρλί με αυγό μάλλον γιατί γυάλιζε στην άκρη. Πήγε ο Άνδρας μου έφερε αταράξ του δώσαμε και τον παρακολουθήσαμε όλη τη νύχτα. Πέταξε και λίγα σπυριά αλλά ευτυχώς το πρωί ήταν εντελώς καλά.

Πρέπει να είμαι πάρα πάρα πολύ προσεκτική τελικά. Και είναι και μικρούλης μπορεί να πάρει κάτι και να το φάει. Δεν μπορώ να στερήσω από τους άλλους 2 όλες τις τροφές που έχουν αυγό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Tα ραστ τεστ του αυγού βγήκαν.

Το μωρό έχει αλλεργία τύπου 4 στο ασπράδι και 2 (που δεν θεωρείται αλλεργία) στον κρόκο.

Νεότερα από τον παιδοπνευμονολόγο: συνεχίζουμε αντιβίωση, εισπνοές και σινγκιουλέρ και θα κάνουμε αρχές Νοέμβρη τα ραστ με τις σταγόνες στο νοσοκομείο.

Αυτός ο γιατρός μου είπε ότι το εμβόλιο της γρίπης είναι απαραίτητο να γίνει αλλά μέσα στο νοσοκομείο μήπως κάνει κάποια αλλεργική αντίδραση.

Πειραματόζωο θα μου το κάνουν το παιδάκι μου...

Link to comment
Share on other sites

Φροσω οσο καιρο θηλαζες δεν ειχε προβλημα το παιδι με τα αυγα που ετρωγες? μου κανει εντυπωση τοσο σοβαρη αλλεργια να μην εχει εκδηλωθει νωριτερα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα περαστικα στο μωράκι!!!Ο αλλεργιολόγος που πηγαίνω για τις χιλάδες αλλεργίες που έχω,όταν του είπα οτι η παιδίατρος μου είπε να δώσω ψάρι και αυγό από 12 μηνών στην κόρη μου το πρώτο πράγμα που μου απάντησε ήταν οτι οι παιδίατροι δεν ξέρουν οτι στα μωρά καλό είναι να δήνεται αυγό στην φυσική του μορφή και ψάρι μετά τα 4 και αφού γίνει εξέταση με ραστ τεστ και για τα δυο,και βέβαια εμεις όταν κάναμε τα τεστ βγήκαμε στο αυγό 4 και στο ψαρι 3 και βεβαια ΔΕΝ τρωμε ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Φροσω οσο καιρο θηλαζες δεν ειχε προβλημα το παιδι με τα αυγα που ετρωγες? μου κανει εντυπωση τοσο σοβαρη αλλεργια να μην εχει εκδηλωθει νωριτερα.

 

μέσω του θηλασμού δεν τίθεται θέμα..εγώ τρώω άνετα αυγά (καλά δεν τρώω και ομελέτες κάθε μέρα) και η κόρη μου δεν έχει κανένα πρόβλημα...

το πολύ πολύ να πετάξει κανένα σπιθουράκι...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μέσω του θηλασμού δεν τίθεται θέμα..εγώ τρώω άνετα αυγά (καλά δεν τρώω και ομελέτες κάθε μέρα) και η κόρη μου δεν έχει κανένα πρόβλημα...

το πολύ πολύ να πετάξει κανένα σπιθουράκι...

 

ναι ενω πχ η πρωτεινη του αγελαδινου περνάει! οποτε είναι σχετικά τα πράγματα!

 

 

Καλησπέρα περαστικα στο μωράκι!!!Ο αλλεργιολόγος που πηγαίνω για τις χιλάδες αλλεργίες που έχω,όταν του είπα οτι η παιδίατρος μου είπε να δώσω ψάρι και αυγό από 12 μηνών στην κόρη μου το πρώτο πράγμα που μου απάντησε ήταν οτι οι παιδίατροι δεν ξέρουν οτι στα μωρά καλό είναι να δήνεται αυγό στην φυσική του μορφή και ψάρι μετά τα 4 και αφού γίνει εξέταση με ραστ τεστ και για τα δυο,και βέβαια εμεις όταν κάναμε τα τεστ βγήκαμε στο αυγό 4 και στο ψαρι 3 και βεβαια ΔΕΝ τρωμε ακόμα

 

εμένα για ψάρι μου είπε σίγουρα μετά τα 2. για αυγό νωρίτερα! ο καθένας λεει τα δικά του μου φαίνεται!

 

τί γίνεται με το mmr ξέρει καμια σας? οι 2 αλλεργιολόγοι που έχω παει λενε να το κανουμε κανονικά. (Σημειωτέον δεν ξέρουμε αν έχει ή οχι στο αυγό, ξέρουμε μονο για το γάλα).

Link to comment
Share on other sites

Mε το θηλασμό δεν είχαμε πρόβλημα εκτός κι αν η ατοπική δερματίτιδα που είχε πολλές φορές να συσχετιζόταν με αυτό. Αλλά πραγματικά δεν είμαι σίγουρη.

Το mmr μου είπαν να το κάνει κανονικά, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μετά σκέφτηκα και το εξής (μπορεί να πω βλακεία). Αν το κάνει ο ένας δίδυμος κι ο άλλος όχι, επειδή έχω ακούσει ότι πολλές φορές το μωρό την περνά την ιλαρά με το εμβόλιο σε πολύ ελαφριά μορφή, μπορεί να κολλήσει ο άλλος και να την περάσει στην βαρύτετη μορφή της.

Ξέρεις κανείς κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Mε το θηλασμό δεν είχαμε πρόβλημα εκτός κι αν η ατοπική δερματίτιδα που είχε πολλές φορές να συσχετιζόταν με αυτό. Αλλά πραγματικά δεν είμαι σίγουρη.

Το mmr μου είπαν να το κάνει κανονικά, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μετά σκέφτηκα και το εξής (μπορεί να πω βλακεία). Αν το κάνει ο ένας δίδυμος κι ο άλλος όχι, επειδή έχω ακούσει ότι πολλές φορές το μωρό την περνά την ιλαρά με το εμβόλιο σε πολύ ελαφριά μορφή, μπορεί να κολλήσει ο άλλος και να την περάσει στην βαρύτετη μορφή της.

Ξέρεις κανείς κάτι σχετικό;

 

Ναι μπορει να συμβει αυτο που λες. υπαρχει η περιπτωση να εκδηλωθει η ασθενεια αφου ειναι εξασθενημενος ζωντανος ιος και επισης μπορει να κολλησουν αλλοι.

 

Ο δικος μου μικρος που εχει αλλεργιες εχει πρασινες διαρροιες και βλεννες αν φαω γαλακτοκομικα κι αυγο....σιγουρα η ατοπικη ειχε σχεση, η αλλεργια στο αυγο βγαζει εξανθηματα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...