Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργικό σοκ: το έσωσε η βρογχιολίτιδα


Recommended Posts

Τί να πω;

Μου το είπαν 2 παιδίατροι μέσα στο Παίδων που εξέταζαν το μικρό, ότι δηλ. δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνει.

Θα με καθοδηγήσει και η παιδίατρος μας λογικά.

Άσχετο αλλά σήμερα έβγαλε επιπεφκίτιδα στα ματάκια του.

Αμάν δεν μπορεί να ηρεμήσει το μωρό.

Μας είπε η παιδίατρος και του βάλαμε τομπρεξ σταγόνες.

Το χαμομήλι δεν έπαιζε γιατί δεν είχα και δεν γινόταν να βγω και με τα 3 έξω. Ο άνδρας μου γύρισε αργά. Λέτε να κόλλησε τίποτα στο Παίδων;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ κορίτσι μου τι πέρασε το αστέρι σου! Ελπίζω ποτέ να μην σας ξανατύχει!

 

Να τα χαίρεσαι τα αγγελούδια! Υγεία και αγάπη να έχουν πάντα στη ζωή τους!

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι πολύ για τις ευχές σας και για το ενδιαφέρον σας.

Μου το είπαν αυτό για τα εμβόλια και ιδιαίτερα για το MMR αλλά μου συνέστησαν να το κάνει κανονικά, όπως και αυτό της γρίπης.

 

Βιβλιάριο δημοσίου έχουν αλλά τα ράστ πώς γίνονται;

Με εξέταση αίματος ή με τσιμπηματάκια; Πονάει;

Επί πρέπει να το δει και ωρηλάς παίδων (το έχω πάει έξω) γιατί μάλλον έχει κρεατάκια κι από κει ξεκινάνε οι βρογχιολίτιδες.

Αύριο έχω ραντεβού σε παιδοπνευμονολόγο, που τον παρακολουθεί, και θα σας πω τί θα μου πει κι εκείνος.

 

To IgE (γενική εικόνα αλλεργίας) και τα rast (συγκεκριμένα αλλεργιογόνα) γίνονται με εξέταση αίματος. Τα τσιμπηματάκια που λες είναι τα δερματικά τέστ (άμεσα αποτελέσματα, βλέπεις και η ίδια στο δερματάκι του και κατανοείς πόσο αλλεργικό είναι) αλλά γίνονται απο 5-6 χρονών περίπου και μετά.

 

 

Τί να πω;

Μου το είπαν 2 παιδίατροι μέσα στο Παίδων που εξέταζαν το μικρό, ότι δηλ. δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνει.

Θα με καθοδηγήσει και η παιδίατρος μας λογικά.

Άσχετο αλλά σήμερα έβγαλε επιπεφκίτιδα στα ματάκια του.

Αμάν δεν μπορεί να ηρεμήσει το μωρό.

Μας είπε η παιδίατρος και του βάλαμε τομπρεξ σταγόνες.

Το χαμομήλι δεν έπαιζε γιατί δεν είχα και δεν γινόταν να βγω και με τα 3 έξω. Ο άνδρας μου γύρισε αργά. Λέτε να κόλλησε τίποτα στο Παίδων;

 

Από όσο ξέρω και εγώ, το εμβόλιο της γρίπης δεν δημιουργεί πρόβλημα. Ισως μόνο τοπικά για κανα δυο μέρες να έχει φαγούρα και κοκκινίλα.

Μάλιστα θα το βοηθήσει να περνά την βρογχιολίτιδα πιο ήπια.

Η επιπεφυκίτιδα δεν είναι άσχετο. Είναι μέρος της έξαρσης που είχε. Το αλλεργικό σοκ δοξα το Θεό έφυγε. Αλλά ο οργανισμός του χρειάζεται λίγο χρόνο για να επανέλθει. Και μπορεί να ξεσπά με μικρότερες μορφές αλλεργίας. Δεν σας έδωσαν καμία θεραπεία, έστω για λίγες μέρες, βγαίνοντας απο το νοσοκομείο ?

Οσο για το χαμομήλι, χρόνια έβαζα και εγώ στο παιδί μου για οιδήματα, επιπεφυκίτιδα, αλλά κάποια στιγμή τον πείραξε και αυτό! Ηταν αλλεργικός και στην γύρη χαμομηλιου !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι πολύ για τις ευχές σας και για το ενδιαφέρον σας.

Μου το είπαν αυτό για τα εμβόλια και ιδιαίτερα για το MMR αλλά μου συνέστησαν να το κάνει κανονικά, όπως και αυτό της γρίπης.

 

Περαστικα!!!!Μου κοπηκαν τα γονατα διαβαζοντας τι επαθε το παιδακι σου και διαβασα και παρακατω πως εχει συμβει και σε αλλα παιδακια αλλεργικο σοκ με αυγο κ.τ.λ.και εχω παθει ενα σοκ....

Την πρωτη φορα οταν εδωσα μια σταγονα κροκο στην κορη μου οταν ηταν 10 μηνων πεταξε αμεσως σπυρακια στο προσωπο,κατι σα δροτσιλες,και σταματησα εκει βεβαια τη δοκιμη με το αυγο,και σημερα που η κορη μου ειναι 16 μηνων της εδωσα παλι μια σταγονα κροκο και προς το παρον δεν εχω δει κατι,ολη μερα δε,την κοιταω και την ψαχνω απο πανω ως κατω.....

Αυριο θα της δωσω δυο σταγονες κροκο και μεθαυριο τρεις και μεχρι να το φαει ολο το αυγο θα παρει μερες η δοκιμη και εγω θα εχω παθει απο το φοβο μου....το θεμα ειναι οτι εχει και η δικη μου κορη παρουσιασει αλλεργιες σε καποιες τροφες και εχω φοβηθει πολυ με αυτο το αυγο τωρα...

 

Οσο αφορα τα εμβολια γριπης και mmr και ο δικος μου ο γιατρος μου ειπε οτι θα τα κανει κανονικα παρολο που γνωριζει πως η μικρη μου εχει θεματα με αλλεργιες.Μαλιστα εμβολιο γριπης της εκανε και περισυ,μιση δοση,και δεν υπηρξε κανενα προβλημα.

 

Υπαρχουν ομως και γιατροι που συνιστουν αυτα τα εμβολια να γινονται σε νοσοκομειο...τωρα τι να πω και εγω...

 

Επισης μαζι μου οπου και να παω κουβαλαω σταγονες Σολντεσανιλ και ενεση αδρεναλινης την οποια θα χρησημοποιησω αν δω στο παιδι συμπτωματα τετοια οπως αυτα που περιεγραψες στο δικη σας περιπτωση.Ερωτηση....αυτη φανταζομαι εννοεις ενεση εκτακτης αναγκης ετσι?Γιατι σας ειπαν πως καλο ειναι να μη την κανετε ποτε?:confused:ειναι επικυνδηνη?και αν αυτο που σας συνεβει διαδραματιζοταν σε ενα μερος οπου νοσοκομειο ειχε πολυ μακρια?Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να προλαβουμε τα χειροτερα???:confused:Ουφ....αν εχεις καποια απαντηση θα με βοηθουσες.

 

 

Περαστικα και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε πολύ άσχημα τις τελευταίες μέρες

Τα μωρά μας έγιναν 1 και ξεκινήσαμε αυγό. Τον κρόκο τον έφαγαν μια χαρά.

Μετά από μέρες δοκιμάσαμε και ασπράδι. Ο ένας δίδυμος το έβαλε στο στόμα του και το έφτυσε αμέσως.

Σε μισή ώρα άρχισε να βγάζει κοκκινίλες στο πρόσωπο.

Σε μία ώρα το μωρό ήταν όλο κόκκινο με φουσκάλες παντού. Προσπαθούσε να ξυστεί αλλά δεν τα κατάφερνε καθώς δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Τα μάτια του κοκκίνησαν, τα βλέφαρα του πρήστηκαν και δεν μπορούσε να τα ανοίξει. Έκανε και εμετό 2 φορές.

Σε 15 λεπτά το μωρό ήταν με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο.

Αλλεργικό σοκ μόνο που ακούμπησε το αυγό στα χείλη του.

Μόλις πήγαμε το μωρό είχε 40 παλμούς, 6 & 2,5 πίεση, κορεσμό οξ. 50% και ήταν σχεδόν αναίσθητο.

Αφού του έδωσαν την κατάλληλη αγωγή το μωρό σε 3 ώρες ήταν εντελώς καλά. Άριστο!

Το μωράκι μας έχει εδώ και μέρες βρογχιολίτιδα και το πρωί εκείνης της μέρας είχε πιει χαπάκι κορτιζόνης. Μας είπαν λοιπόν ότι αυτή η σύμπτωση το έσωσε.

Δεν θέλω να σκέφτομαι το εαν και τί θα είχε συμβεί.

Το μόνο που θέλω να πω είναι προσοχή μαμάδες στις νέες τροφές που δίνεται στα παιδάκια σας. Καλό θα ήταν να είναι πρωί και να έχετε το νου σας.

Επίσης μας έδιωξαν χωρίς να μας κάνουν τα ραστ τεστ αν και επέμεινα πολύ. Τώρα θα είμαι συνεχώς αγχωμένη σε ότι καινούργιο τρώνε.

Ευτυχως που δεν διαβασα την περιπετεια σας νωριτερα γιατι δεν θα του εδινα ποτε αυγο!Ο γιος μου ειναι 13 μηνων και πριν μια εβδομαδα του ξεκινησα ασπραδι στο αυγο.Κροκο του εδωσα πολυ νωρις 9 μηνων περιπου αλλα δεν ειχα κανενα προβλημα.Το ασπραδι η αληθεια ειναι το φοβαμαι λιγο αλλα μεχρις ωρας καλα.

Παρ'ολο που ειχαμε πολλες αλλεργιες εκτος απο ατοπικη δερματιτιδα ηταν αλλεργικος στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλακτος οποτε συνεχιζα να θηλαζω μεχρι και σημερα.Την αλλεργια αυτη την ξεπερασε περιπου 10-11 μηνων ετσι ξαφνικα.

Πιο μικρος μου εκανε αλλεργια στο μηλο,εκανε εμετους, και τωρα βλεπω οταν του δινω δεν το χωνευει,το βλεπω στα κακα του.

Στο ψαρι εβγαλε σπυρια στα χερια και δεν του ξαναεδωσα ολο το καλοκαιρι γιατι με την ζεστη μου ειπε ο γιατρος να προσεχω αυγο και ψαρι μεχρι 4 ετων.Του εδωσα παλι ψαρι χθες και δεν το πολυθελει,χωρις βεβαια να βγαλει σπυρακια η κατι τετοιο.Ισως δεν πρεπει να τον πιεζω τι να πω...

Περαστικα σας παντως και σου ευχομαι να μην ειναι αλλεργικος ο μικρος απλως να ετυχε να τον πειραξει...

'θηλαζω αει διδασκομενη'

XAICp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και της γριπης επωαζεται σε αυγο...δεν θυμαστε περσυ με την γουρουνογριπη που ελεγαν οτι δεν γινεται σε αλλεργικους σε αυγο?

 

Περαστικα Φροσω, φρικαρα με αυτο που περασατε!!! Ευχομαι να μη το ξαναζησετε ποτε......

 

Ο μεγαλος μου δεν δεχεται με τιποτα να φαει αυγο, δεν επαθε τιποτα μην ανησυχεις, και χωρις αυγο καλα μεγαλωνουν.

 

Τα αιματολογικα ραστ τεστ δεν ειναι αξιοπιστα πριν την ηλικια των 18 μηνων, μπορει να δειξουν ψευδως αρνητικα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

αχου καλε το παιδακι, τι αγωνια περασες και εσυ κοριτσακι μου.

καλα κανω εγω και φοβαμαι και τον ισκιο μου τελικα

ο μικρος εφαγε κροκο περιπου 15 μηνων και σχεδον 16 κι αυτο γιατι με πιεσε η παιδιατρος για να κανει ενα εμβολιο που το κανουν καλιεργεια σε κροκο

το ιδιο ακολουθησα και στο πρωτο παιδι

μαλιστα φροντιζα να ειναι στην περιοχη ο παιδιατρος μας μας ας πουμε να μην ειναι αργια οταν δινω υποπτες τροφες

εχω εγω καποια προβληματα αλεργιας και εχω πανθησει νεαρο συγγενικο μου προσωπο απο τσιμπημα. απο τοτε επαθα φοβιες μετα τη γεννηση της κορης μου η οποια απο την αρχη ειχε δειξει να εχει δερματιτιδες και δυσανεξιες, αλλα και ο μικρος δεν παει πισω.

δε θα ξεχασω τον παιδιατρο που ειχα σε αλλη πολη και μου ειπε οσο πιο πολυ καθυστερησεις να τα δωσεις καποια τροφιμα τοσο περισσοτερο θα μειωθουν οι πιθανοτητες να κανει αλεργια γιατι ισχυροποιηται ο οργανισμος του. αν ομως εμφανιστουν σπανια φευγουν.

17 μηνων και δεν εχει φαει ακομη ψαρι (εχω εγω δυσανεξια), το αυγο δεν το θελει πια,!!! ξηρους καρπους και παραγωγα, σογια, αλλαντικα, φραουλα και αλλα υποπτα για αλεργιες οπως αναφερονται.

εχει δικιο θελει προσοχη

οσο για τις Κυκλαδες σε καταλαβαινω εχεις δικιο, ειναι υπεροχες, αλλα για τους λογους που λες πηρα και εγω μεταθεση! το θεμα ειναι να μη σου συμβει και να μην το σκεφτομαστε! να ναι καλα τα παιδακια σου και να ειναι η τελευταια λαχταρα που περνας!

Link to comment
Share on other sites

Ήταν τρομερό αυτό που περάσατε! Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι είναι τόσο έντονη η αλλεργική αντίδραση σε τροφή:? Η μικρή μου εμφάνισε έκζεμα γύρω απ' το στόμα και ήταν απ' το ακτινίδιο, αν και ένα μήνα που το έτρωγε δεν την είχε πειράξει. Ευτυχώς ήταν απλώς έκζεμα και μόλις το κόψαμε, έφυγε.. Επίσης έβγαλε σπυράκια στην κοιλιά με το σπανάκι και την αγκινάρα, η γιατρός δεν το πίστευε, όμως εγώ δεν της ξανάδωσα. Αυγό της έδωσα 16 μηνών, κανένα μήνα το έτρωγε, τώρα το φτύνει, δεν επιμένω..

 

Εύχομαι να μην ξαναλαχταρήσετε ποτέ και να είναι πολύχρονα και γερά τα μωρά σου!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχω γεννηθει με τρια νεφρα.παθαινω συχνα ουρολοιμωξη γιατι δεν μπορω το νερο και δεν πινω!επερνα συχνα augmetin.ε μια απο τις πολλες φορες αρχισα ξανα την αντιβιωση και με το πρωτο χαπι που πηρα αρχισα να βγαζω σπυρακια.ξεκινησαν απο κατω στα ποδια και οσο περνουσαν τα λεπτα ανεβαιναν.με ειδε η μαμα μου και με πηγε στο νοσοκομειο.για καλη μου τυχη εφημερευε ο διευθυντης και τον φωναξαν αμεσως.ηρθε και με το που με ειδε μου εκαναν μια ηρεμιστικη για να μην αγχωθω και μου εκαναν κορτιζονη και μου εκαναν εισαγωγη.μεχρι να παω στο νοσοκομειο τα σπυρακια ειχαν φτασει μεχρι την κοιλια μου και ο γιατρος της μαμας μου της ειπε οτι πρεπει να μεινω μεσα το βραδυ γιατι υπαρχει περιπτωση να ηταν αργα πια και να παθαινα πνευμονικο οιδημα.ευτυχως ολαπηγαν καλα.μου επερναν αιμα καυε ενα τεταρτο και ολα καλα.αλλα τις τροφες ακομα τις θυμαμαι γιατι 6 μηνες ετρωγα λες και ημουν αρρωστη.το πρωτο σπυρακι που εβγαλα μου εμεινε σημαδι.αυτα επαθα εγω αλλα δεν ξερω αν διαφερει η ιστορια του παιδιου σου γιατι εσενα το επαθε απο τροφη οχι απο φαρμακο.καλυτερα ρωτησε τον παιδιατρο σας γιατι εγω παθουσα ειμαι οχι ντοκτωρ!:)

 

η augmetin ειναι μια πολυ ισχυρή αντιβιωση η οποία κάποτε ειχε καταργηθεί επειδή είχε προκαλέσει και θάνατο σε ασθενή αλλά επειδη δεν βγάλανε ποτε κατι αντιστοιχο για ορισμενες παθησεις την ξαναβγάλανε....λιγο πιο βελτιωμενη....πέρυσι που έπαθα την πυωδη ωττιτιδα ο γιατρος μου ανέλυσε όλη αυτή την θεωρία εξηγώντας μου πως αν δω έστω και ένα σπυρακι να φυγω κατευθειαν για νοσοκομειο και να τον πάρουμε αμεσως τηλεφωνο να έρθει στο νοσοκομειο....εμενα με ρωτησε αν έχω αλλεργιες σε φαγητα πριν μου την δωσει.......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης μαζι μου οπου και να παω κουβαλαω σταγονες Σολντεσανιλ και ενεση αδρεναλινης την οποια θα χρησημοποιησω αν δω στο παιδι συμπτωματα τετοια οπως αυτα που περιεγραψες στο δικη σας περιπτωση.Ερωτηση....αυτη φανταζομαι εννοεις ενεση εκτακτης αναγκης ετσι?Γιατι σας ειπαν πως καλο ειναι να μη την κανετε ποτε?:confused:ειναι επικυνδηνη?και αν αυτο που σας συνεβει διαδραματιζοταν σε ενα μερος οπου νοσοκομειο ειχε πολυ μακρια?Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να προλαβουμε τα χειροτερα???:confused:Ουφ....αν εχεις καποια απαντηση θα με βοηθουσες.

 

 

Περαστικα και παλι.

 

Καλημέρα,

 

Έκανα κάποια στιγμή ένα σεμινάριο πρώτων βοηθειών και μας ενημέρωσαν ότι πρέπει να έχουμε μαζί μας ένεση αδρεναλίνης για περιπτώσεις αλλεργιών. Όταν ζήτησα από την παιδίατρό μας να μου γράψει μία, μου είπε ένα ΟΧΙ σαν του Μεταξά. Κατόπιν μου εξήγησε ότι το καλύτερο είναι να πας επειγόντως σε νοσοκομείο, γιατί η ένεση αδρεναλίνης ανεβάζει την πίεση, δημιουργεί ταχυκαρδίες και μπορεί να επιφέρει μέχρι και θάνατο από ανακοπή........

Θα πρέπει ο γονιός να την κάνει μόνο σε περίπτωση που υπάρχει αντίστοιχη διάγνωση αλλεργίας, για παράδειγμα σε τσίμπημα μέλισσας. Κοινώς μου είπε ότι οι παρενέργειες της ένεσης αδρεναλίνης μπορεί να επιφέρουν χειρότερα αποτελέσματα από το ίδιο το αλλεργικό σοκ......., αν δεν υπάρχει σίγουρη, διαπιστωμένη και αποδεδειγμένη από γιατρούς αλλεργία.

 

Φιλικά,

 

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην περαστικα!

 

Ειναι και ο γιος μου ελαχιστα αλλεργικος στο αυγο, το ανεχεται μεσα σε φαγητα, απλα οσες φορες το εχει φαει ατοφιο εχει βγαλει δυο-τρεις καντηλες...

 

Φοβουμενη λοιπον απο αυτο, εχω ρωτησει τον παιδιατρο αν πρεπει να εχω ενεση μαζι μου στις διακοπες για παραδειγμα σε περιπτωση τσιμπηματος ας πουμε.. Μου ειπε το θεμα δεν ειναι αν θα εχω την ενεση, αλλα αν θα μπορεσω να του την κανω σε περιπτωση πανικου... Μου αντιπροτεινε λοιπον να εχουμε παντα μαζι μας σταγονες soldesanil (που εχω παντα ετσι κι αλλιως επειδη ο μικρος κανει συχνα πυκνα λαρυγγιτιδες). Μια δοση soldesanil (παιζει αναλογα τα κιλα - εμενα μου εχει πει τη δοσολογια για τα κιλα του παιδιου μου) ειναι αρκετη για να φτασουμε σε νοσοκομειο... Νομιζω οτι ειναι κατι που ολες οι μανουλες θα πρεπει να το ξερουν και να εχουν μαζι τους το συγκεκριμενο φαρμακο... γιατι κακα τα ψεματα, και εγω και ο αντρας μου πιστευω οτι δε θα τα καταφερναμε να κανουμε την ενεση σε περιπτωση κρισης...

 

Και παλι περαστικα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι γιατροί θα με τρελάνουν μου φαίνεται.

Το πρωί ο παιδοπνευμονολόγος μου είπε να ΜΗΝ κάνω το εμβόλιο της γρίπης αντίθετα το MMR να το κάνω κανονικά.

Θα κάνουμε τα ραστ τεστ όχι ακόμα αλλά σε καμιά περίπτωση μην πάω έξω. Θα τα κάνει στο νοσοκομείο και με παρουσία γιατρών.

Οι βρογχιολίτιδες τελικά δεν είναι από κρεατάκια αλλά από το αλλεργικό υπόστρωμα που έχει το μωρό και δεν θα χρειαστεί εγχείρηση αλλά μπορεί να παρουσιάσει άσθμα για όλο το υπόλοιπο της ζωής του. :-(

Θα ξαναφάει αυγό στα 3 χρόνια στο νοσοκομείο και μόνο.

Δεν κάνει να φάει τίποτα το οποίο έχει έστω και ίχνη αυγού.

όπου πάει το παιδί θα το ακολουθεί η ένεση αδρεναλίνης, στις κούνιες, στη γιαγιά, στο σχολείο.

Μου έκαναν εκπαίδευση πώς να την κάνω.

Μου εγγυήθηκαν 100% ότι δεν πρόκειται να πάθει τίποτα με την ένεση. Είναι επικίνδυνη μόνο στους ενήλικες.

Αντίθετα αν δεν την κάνουμε κινδυνεύει η ζωή του.

Μου έδωσαν αντιβίωση για 15 μέρες αφού τρέχουν η μύτη και τα μάτια του κιτρινοπράσινο υγρό και ένα σκονάκι που θα το πίνει κάθε μέρα για όλο το χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σας...

Τι ταλαιπωρία για τον μικρούλη αλλά και για εσάς! Εύχομαι να ξεμπερδέψετε γρήγορα με τη βρογχιολίτιδα....

Όσο για το περιστατικό με το αυγό ευτυχώς όλα πήγαν καλά!!

Link to comment
Share on other sites

το mmr είναι ακίνδυνο..μου το εγγύθηκε η αλλεργιολόγος και το κάναμε...

 

το αντιγριπικό πάλι όχι! πήρε μάλιστα την παιδίατρο και την ενημέρωσε...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτοί οι γιατροί θα με τρελάνουν μου φαίνεται.

Το πρωί ο παιδοπνευμονολόγος μου είπε να ΜΗΝ κάνω το εμβόλιο της γρίπης αντίθετα το MMR να το κάνω κανονικά.

Θα κάνουμε τα ραστ τεστ όχι ακόμα αλλά σε καμιά περίπτωση μην πάω έξω. Θα τα κάνει στο νοσοκομείο και με παρουσία γιατρών.

Οι βρογχιολίτιδες τελικά δεν είναι από κρεατάκια αλλά από το αλλεργικό υπόστρωμα που έχει το μωρό και δεν θα χρειαστεί εγχείρηση αλλά μπορεί να παρουσιάσει άσθμα για όλο το υπόλοιπο της ζωής του. :-(

Θα ξαναφάει αυγό στα 3 χρόνια στο νοσοκομείο και μόνο.

Δεν κάνει να φάει τίποτα το οποίο έχει έστω και ίχνη αυγού.

όπου πάει το παιδί θα το ακολουθεί η ένεση αδρεναλίνης, στις κούνιες, στη γιαγιά, στο σχολείο.

Μου έκαναν εκπαίδευση πώς να την κάνω.

Μου εγγυήθηκαν 100% ότι δεν πρόκειται να πάθει τίποτα με την ένεση. Είναι επικίνδυνη μόνο στους ενήλικες.

Αντίθετα αν δεν την κάνουμε κινδυνεύει η ζωή του.

Μου έδωσαν αντιβίωση για 15 μέρες αφού τρέχουν η μύτη και τα μάτια του κιτρινοπράσινο υγρό και ένα σκονάκι που θα το πίνει κάθε μέρα για όλο το χειμώνα.

 

 

Καταρχήν δεν θέλω να κάνω τον γιατρο, δεν θέλω να παρεξηγηθώ, μιλάω εκ πείρας επειδή δούλευα 10 χρόνια σε αλλεγιολόγο-πνευμονολόγο και ως παθούσα εγώ και το παιδί μου.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι ο πνευμονολόγος λέει ότι δεν πρέπει να κάνει το εμβόλιο της γρίπης (το κοινό γρίπης και όχι των χοίρων). Γρίπη και άσθμα μαζί υποστηρίζουν και επιδεινώνουν το ένα το άλλο. Τότε μεγάλη προσοχή να μην κρυόλογήσει το παιδάκι σου.

Το MMR δεν είναι επίφοβο ?

Και το άλλο......τα rast είναι αίματος. Τι επικινδυνότητα κρύβουν ωστε να μην πρέπει να τα κάνει αλλού? Τα δερματικά ναι το παραδέχομαι ότι σε μεγάλο βαθμό αλλεργίας, το καλύτερο είναι να γίνουν εν παρουσία γιατρών.

 

Οταν ο γιός μου 18 μηνών τότε μπηκε για 4 μέρες με ενδοφλέβια κορτιζόνη και αντιισταμινικά, με επιμονή δική μου του έκαναν κάποια rast και αυτά ήταν για 2-3 γύρεις και οικιακή σκόνη. Το παιδί είχε μπει από τροφική αλλεργία, παραμορφωμένο απο το οίδημα, μια φλόγα από το κεφάλι εως τις πατούσες, με οίδημα λάρυγγος, πίεση χαμηλή και ίσα που άκουγα την αναπνοή του (όση είχε). Ποια γύρη και ποια σκόνη........που βγήκαμε και δεν γνωρίζαμε τις απαγορευμένες τροφές και φάρμακα... μέχρι που ξανατρέχαμε πλέον σε ιδιωτικό γιατρό και ναι μαθαμε ότι τον πειράζουν και οι γύρεις και οι σκόνη και η υγρασία και όλα τελος πάντων αλλά και συγκεκριμένα ποιες τροφές και ποιες αντιβιώσεις.

Γιατί ολα τα άλλα δυστυχώς δεν μπορείς να τα αποφύγεις τελείως, τις τροφές όμως τις ελέγχεις. Εμαθε να ζεί με αυτό και μεγαλώνοντας να προστατεύει και ο ίδιος τον ευατό του όσο μπορεί. Εκανε και το MMR πίνοντας 2-3 ώρες πριν σταγόνες ζιρτεκ (για κάλυψη).

Την αδρεναλίνη την είχαμε και εμείς, αχρησιμοποίητη μέχρι που έληγε. Έίχε και έχει ακόμα περιστατικά έντονα (τωρα ειναι 14 χρονών) αλλά δεν τα αφήνουμε πλέον να φτάσουν σε σημείο χρήσης αδρεναλίνης. Από μωρό όπου και να πήγαινε είχαμε πάντα μαζί είτε ζιρτεκ είτε atarax και οπωσδήποτε κορτιζόνη. Με το που ξεκινούσαν τα συμπτώματα (με τον καιρό τα μαθαίνεις και τα αντιλαμβάνεσαι αμέσως) έπαιρνε είτε το ένα φάρμακο είτε και τα δύο -αναλογα την έξαρση- ωστε να υπαρχει χρόνος να αντιληφθούμε αν θα πάμε νοσοκομείο ή θα κάτσουμε σπίτι περιμένοντας να περάσουν. Δεν ξανάπαθε αλλεργικό σοκ.

Τελος πάντων με εκνευρίζουν κάποια γιατροί που άλλοι λένε το ένα και άλλοι το άλλο. Εμεις ποιόν να ακούσουμε και να ακολουθήσουμε ?

Σε παρακαλώ ψάξτο καλά, ψάξτο πολύ, μάθε όσο μπορείς για να βοηθάς το παιδί σου. Εχω δει ποοοοολα άσχημα με αλλεργίες.

Απο αντιβίωση ποια του έδωσαν και το φακελάκι αυτό τι είναι ? Σε βεβαίωσαν ότι δεν θα έχει πρόβλημα με την αντιβίωση ?

Αμ και το άλλο.........ωραία σου έδειξαν πως να κάνεις την αδρεναλίνη. Είσαι σίγουρη για το πότε θα είναι απαραίτητο να του κάνεις την ένεση. Και αν μεσα στον πανικό σου δεις τα ελαφράς μορφής συμπτώματα ως επικίνδυνα και την κάνεις ενώ δεν χρειάζεται ?

Χίλια συγνώμη άν γίνομαι κουραστική. Λέω πολλά, το ξέρω. Απλά και εγώ τόσα χρόνια "έχω πάει και έχω γυρίσει" πολλές φορές με τον γιο μου και απλά φοβάμαι πάντα.

Με το παιδίατρό του μίλησες ? Αν νιώθεις ασφάλεια με τον γιατρό του, συζήτησέ το και με αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν θέλω να κάνω τον γιατρο, δεν θέλω να παρεξηγηθώ, μιλάω εκ πείρας επειδή δούλευα 10 χρόνια σε αλλεγιολόγο-πνευμονολόγο και ως παθούσα εγώ και το παιδί μου.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι ο πνευμονολόγος λέει ότι δεν πρέπει να κάνει το εμβόλιο της γρίπης (το κοινό γρίπης και όχι των χοίρων).

εννοούν μάλλον να το κάνει σε νοσοκομείο γιατί το αντιγριπικό ακόμη και το απλό επωάζεται σε αυγό

Γρίπη και άσθμα μαζί υποστηρίζουν και επιδεινώνουν το ένα το άλλο. Τότε μεγάλη προσοχή να μην κρυόλογήσει το παιδάκι σου.

Το MMR δεν είναι επίφοβο ?

όχι δεν είναι...θεωρείτο παλιοτερα αλλά οι νέες έρευνες το αθωώνουν εντελώς!Και το άλλο......τα rast είναι αίματος. Τι επικινδυνότητα κρύβουν ωστε να μην πρέπει να τα κάνει αλλού? Τα δερματικά ναι το παραδέχομαι ότι σε μεγάλο βαθμό αλλεργίας, το καλύτερο είναι να γίνουν εν παρουσία γιατρών.

τα ραστ είναι εξέταση αίματος οπότε ακίνδυνα..τα δερματικά τεστ είναι επικίνδυνα σε τόσο μεγάλου βαθμού αλλεργία!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Οι βρογχιολίτιδες τελικά δεν είναι από κρεατάκια αλλά από το αλλεργικό υπόστρωμα που έχει το μωρό και δεν θα χρειαστεί εγχείρηση αλλά μπορεί να παρουσιάσει άσθμα για όλο το υπόλοιπο της ζωής του. :-(

 

frosobal από 4 μηνών ταλαιπωρούμαστε με βρογχιολίτιδες μετά από κάθε κρυολόγημα λόγω των διαφόρων αλλεργιών. Απύρετες βρογχιολίτιδες (βήχας & φλέγματα στο στήθος)

 

Αυτό που βρήκαμε να βοηθάει πάρα πολύ είναι να βγάζουμε τα σεντόνια και τις κουβερτούλες του μωρού για πλύσιμο όσο πιο συχνά γίνεται (πλύσιμο στους 60 μαθμούς για να σκοτώνονται τα ακάρεα), το στρώμα να βγαίνει στον ήλιο συχνά παρόλο που είναι antiacaris και να μη βάζουμε χαλιά στο σπίτι.

 

Επίσης μόλις αντιληφθώ αλλεργικό βήχα της κάνω 1-2 μασκούλες με ατροβέντ και πουλμικορτ γιατί αν χειροτερέψει τότε θέλουμε ολόκληρο συνεργείο με μασκούλες και εισπνοές.

 

Κάποα στιγμή που είχαμε πάει σε ξενοδοχείο που είχε χαλί στο δωμάτιο, το παιδί τρελλάθηκε΄στην αλλεργία.

 

Όσο για τα τεστ αλλεργίας, ο γιατρός μου είπε ότι σε μικρές ηλικίες δεν είναι αντιπροσωπευτικά τα τεστ εφόσον τα παιδιά σιγά σιγά αναπτύσσουν και αντισώματα και μπορεί από μόνο του το ανοσοποιητικό σύστημα ωριμάζοντας να αντιμετωπίσει κάποιες αλλεργίες και άρα δεν υπάρχει λόγος να υποβάλουμε ένα μωράκι στην ταλαιπωρία του τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λέτε ως παθούσες.

Για το εμβόλιο της γρίπης όμως ήταν κάθετος στο όχι και το ίδιο μου είπε και η παιδίατρος. Θα περιμένουμε το ραστ του αυγού κι αν δεν είναι υψηλός ο δείκτης μπορεί να το κάνουμε.

Το μωρό δεν παθαίνει βροχγιολίτιδες από κρύωμα. Δεν έχει πυρετό ούτε καν βήχα. Δεν μπορεί όμως να αναπνεύσει. Έχει πολύ μα πάρα πολύ μύξα,

Συνδέεται με ιωσεις αλλά είναι αναπόφευκτες όταν έχεις 3 παιδιά.

Τί να κάνω να μην στέλνω το μεγάλο σχολείο και να τα βάλω και τα 3 στη γυάλα; Το έκανα πέρισυ που ήταν νεογέννητα και ήρθε η πεθερά και κόλησε ευτυχώς μόνο τον μεγάλο τον υιό της γρίπης των χοίρων. Πάλι τρέχαμε στα νοσοκομεία.

Δεν γίνεται να φυλαχτείς.

Με τα χαλιά πέρισυ δεν παρατήρησα να έχει ούτε δύσπνοια ούτε τίποτα.

Τα ραστ τεστ θα τα κάνουμε με σταγονίτσες όχι με αίμα.

Αλλά όλα τα άφησε στο κενό για το πότε και πού. Τί να πω;

Ότι ξέρετε πάντως και μου το λέτε με βοηθάει πάρα πολύ.

Όσο για την ένεση εγώ του είπα ότι θα τον τρέξω στο νοσοκομείο και μου απάντησε ότι δεν παίζεις με τη ζωή του παιδιού σου.

Σαφώς θα προτιμήσω την πρώτη λύση κι ας λέει αυτός (εύχομαι να μην χρειαστεί ποτέ).

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε δεν θα τα κλείσεις σε γυάλα. Ίσα- ίσα, όταν πάνε παιδικό θα έχουν ήδη αναπτύξει αντισώματα αφού έρχονται σε επαφή και με το άλλο παιδάκι.

 

Καλό κουράγιο πάντως!!;)

Link to comment
Share on other sites

Frosobal μου,

 

μου φαίνεται ξαναμεγαλώνεις το δικό μου παιδί. :D

 

Πρώτα απο όλα ειλικρινά μην πανικοβάλεσαι και ο μικρος μου ηταν με ατοπικη δερματίτιδα και παρα πολύ έντονα εκζέματα παρόλη την ενυδάτωση. Στην ηλικία του ενός έτους δοκιμάζει ελάχιστο αυγό και αρχίζει η πρώτη κόκκινη κηλίδα πανω στα χειλάκια του. Υποψιασμένη εγώ απο το παιδάκι μιας φίλης παίρνω αμέσως τον παιδίατρο και του λέω τι έγινε, εκείνος μου λέει άμεσα αταραξ και το θέμα αποσωβήθηκε. Σε επανάληψη μου για το αυγό η πρακτική ήταν η ιδια και ο παιδίατρος είπε μη ανησυχεις μεχρι τα 4 περιπου θα έχει φύγει η αλλεργία του . Ως τότε όχι αυγο. Μεγαλώνοντας ηξερε και μόνος του και όταν του προσφεραν κατι ρωτουσε " ατο έχει αγο?":D

Ομως τελικα δεν ηταν μόνο το αυγό σε μια επισκεψη μας σε φιλικο σπίτι παρουσίασε κοκκινίλες ξαφνικα και γρήγορα γιατι υπήρχε ο εξης συνδυασμός κασιους και λουλούδι υάκινθου με εντονη μυρωδιά και εγώ δεν ειχα μαζί μου το αταραξ και μεχρι να το φερουν ειχαν πρηστεί τα αυτάκια μας τα ματακια μας τρέχανε ο βήχας και το φταρνισμα επιμένανε γιατί φυσικά δεν ειχα καταλαβει αμεσως για το λουλουδι.... Ευτυχώς το φαρμακο τον επιασε αμεσως.

 

Αταραξ και σολντεσανιλ δεν λειπουν ποτε

 

Στα 4 και μισό σταμάτησαν όλα! Είναι 3 χρόνια τώρα που δεν εχει παρουσιάσει τπτ. Τρώει αυγό αν και δεν του πολυαρέσει συνεχίζω να κανω αυτό που έκανα απο την πρώτη ημερα της αλλεργίας του κοιταζω αμεσως αν δω κατι κοκκινο αν ειναι απο τα προειδοποιητικά σημαδάκια της αλλεργίας.

 

Ναι τα βηξίματα του ήταν παντα περίεργα εξαιτίας της αλλεργίας του αλλα είμαι παντα σε συνεχή επικοινωνία με τον παιδίατρο μας ο οποίος με καθοδηγει πάντα σωστά (εκ του αποτελεσματος κρίνοντας πια) και δεν έχουμε αφήσει κανένα συμπτωμα να μας οδηγήσει στο νοσοκομείο (αφου απο τυχη την γλιτώσαμε στην αρχή) και με την σωστή παρατήρηση τα προλαμβάναμε όλα στην αρχή τους.

 

Συζήτησε λοιπόν με τον παιδίατρο σου με ηρεμία, γίνε τα ματια του δίπλα στο παιδί σου και όλα θα πανε καλά. Μην αγχώνεσαι δεν μπορείς να ξέρεις σε ποσα και τι έχει αλλεργία μπορείς όμως με το πρώτο σημαδάκι να το προλάβεις. ;)

 

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και να τα χαίρεσαι γερά παντα.

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

....τη σκοτωσα την λεξη....επικινδυνη:oops:

Στο θεμα μας,Σοφια Δ.σε ευχαριστω για την απαντηση σου με εβαλες σε πολλες σκεψεις,στις ιδιες που ειχα οταν ζηταγα απο τον παιδιατρο να μου γραψει την αδρεναλινη και τον εβλεπα να ειναι διστακτικος...Μου εκανε ο ανθρωπος ολοκληρο σεμιναριο και μου επεμεινε πως πρεπει να ειμαι πολυ σιγουρη οταν θα φτασει η ωρα να την χρησιμοποιησω.Επισης μου εδειξε πως να την κανω,μου διηγηθηκε και μια ιστορια για εναν φιλο του που την χρειαστηκε,ειχε πατησει δρακαινα ο ανθρωπος αυτος,και τελικα πως σωθηκε με αυτη την ενεση.Αλλα μου εξηγησε πως εκεινος ειναι γιατρος και ηξερε πως αυτη ειναι η λυση για αυτο που επαθε ο φιλος του και οτι το καλυτερο για εμας σε τετοια περιπτωση ειναι η μεταβαση σε νοσοκομειο,ομως αν δεν μπορεις για καποιο λογο να φτασεις αμεσα στο νοσοκομειο και βλεπεις σημαδια οπως ακριβως τα περιεγραψε η frosobal που τα ειδε στου παιδιου της τοτε τι κανεις?αναγκαστικα την ενεση....αλλωστε δεν υπαρχει και πολυς χρονος να κανεις και πολλα οταν καποιος παθει αλλεργικο σοκ οποτε ..........αστα.

Link to comment
Share on other sites

Frosobal μου,

 

μου φαίνεται ξαναμεγαλώνεις το δικό μου παιδί. :D

 

Πρώτα απο όλα ειλικρινά μην πανικοβάλεσαι και ο μικρος μου ηταν με ατοπικη δερματίτιδα και παρα πολύ έντονα εκζέματα παρόλη την ενυδάτωση. Στην ηλικία του ενός έτους δοκιμάζει ελάχιστο αυγό και αρχίζει η πρώτη κόκκινη κηλίδα πανω στα χειλάκια του. Υποψιασμένη εγώ απο το παιδάκι μιας φίλης παίρνω αμέσως τον παιδίατρο και του λέω τι έγινε, εκείνος μου λέει άμεσα αταραξ και το θέμα αποσωβήθηκε. Σε επανάληψη μου για το αυγό η πρακτική ήταν η ιδια και ο παιδίατρος είπε μη ανησυχεις μεχρι τα 4 περιπου θα έχει φύγει η αλλεργία του . Ως τότε όχι αυγο. Μεγαλώνοντας ηξερε και μόνος του και όταν του προσφεραν κατι ρωτουσε " ατο έχει αγο?":D

Ομως τελικα δεν ηταν μόνο το αυγό σε μια επισκεψη μας σε φιλικο σπίτι παρουσίασε κοκκινίλες ξαφνικα και γρήγορα γιατι υπήρχε ο εξης συνδυασμός κασιους και λουλούδι υάκινθου με εντονη μυρωδιά και εγώ δεν ειχα μαζί μου το αταραξ και μεχρι να το φερουν ειχαν πρηστεί τα αυτάκια μας τα ματακια μας τρέχανε ο βήχας και το φταρνισμα επιμένανε γιατί φυσικά δεν ειχα καταλαβει αμεσως για το λουλουδι.... Ευτυχώς το φαρμακο τον επιασε αμεσως.

 

Αταραξ και σολντεσανιλ δεν λειπουν ποτε

 

Στα 4 και μισό σταμάτησαν όλα! Είναι 3 χρόνια τώρα που δεν εχει παρουσιάσει τπτ. Τρώει αυγό αν και δεν του πολυαρέσει συνεχίζω να κανω αυτό που έκανα απο την πρώτη ημερα της αλλεργίας του κοιταζω αμεσως αν δω κατι κοκκινο αν ειναι απο τα προειδοποιητικά σημαδάκια της αλλεργίας.

 

Ναι τα βηξίματα του ήταν παντα περίεργα εξαιτίας της αλλεργίας του αλλα είμαι παντα σε συνεχή επικοινωνία με τον παιδίατρο μας ο οποίος με καθοδηγει πάντα σωστά (εκ του αποτελεσματος κρίνοντας πια) και δεν έχουμε αφήσει κανένα συμπτωμα να μας οδηγήσει στο νοσοκομείο (αφου απο τυχη την γλιτώσαμε στην αρχή) και με την σωστή παρατήρηση τα προλαμβάναμε όλα στην αρχή τους.

 

Συζήτησε λοιπόν με τον παιδίατρο σου με ηρεμία, γίνε τα ματια του δίπλα στο παιδί σου και όλα θα πανε καλά. Μην αγχώνεσαι δεν μπορείς να ξέρεις σε ποσα και τι έχει αλλεργία μπορείς όμως με το πρώτο σημαδάκι να το προλάβεις. ;)

 

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και να τα χαίρεσαι γερά παντα.

Catrin του έδωσα κι εγώ αταράξ με τις πρώτες κοκκινίλες αλλά το έκανε αμέσως εμετό. Μετά του ξαναέδωσα με γάλα αλλά πραγματικά δεν του έκανε τίποτα. Η αλλεργία εξελισσόταν. Στο νοσοκομείο πλέον μετά από 1 ώρα το ξαναέβγαλε με εμετό.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνουμε σπίτι από Σ/Μ και κάνουμε μπάνιο.

 

Βάζουμε μακαρόνια με κοτόπουλο και ταίζω τη μικρή μου η οποία μου έβγαζε μια περίεργη ανησυχία.

 

Σε πολύ λίγα λεπτά φούσκωσαν τα ποδαράκια της από τους αστραγάλους και κάτω, τα χείλια και τα μάτια της ---->ΑΝΑΦΥΛΑΞΙΑ

 

Ο γιατρός είπε αμέσως χλιαρό ντουζ και 3μλ Fenistil. Αν δεν υποχωρήσει ή μείνει σταθερή σε μισή ώρα με 45" να πάμε.

 

ΟΚ. Για μία ώρα την κρατούσα στα χέρια και πηγαινοερχόμουν πάνω κάτω μέχρι που κοιμήθηκε.

 

Τώρα κοιμάται το μωράκι μου αλλά μπας και μάτιασε κανείς το φόρουμ??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...