Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρωτάκια 2010


Recommended Posts

Στο νηπαγωγείο είχαν κάνει όλα τα γράμματα και είχαν τετράδιο που έγραφαν αλλά δεν έκαναν συλλαβές κι έτσι ενώ ήξερε τα γράμματα και να γράφει το όνομά του, δεν ξέρει να διαβάζει. Είχα ακούσει γενικά ότι είναι καλύτερα να μάθει στο σχολείο. Αλλά τώρα, δεν θέλω να είναι ο μοναδικός που δεν ξέρει (αυτοπεποίηθηση μηδέν). Ξεκίνησα τώρα να του δείχνω λέξεις που γνωρίζει στα παραμύθια που του διαβάζω και διαβάζουμε τη σελίδα του βιβλίου του σχολείου 40 φορές. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα πρωτάκια σας ξέρουν να διαβάζουν; Δηλ. ήξεραν να διαβάζουν πριν πάνε σχολείο; Ο μικρός μου, μου είπε ότι όλα τα παιδάκια ξέρουν να διαβάζουν εκτός από εκείνον.

 

Ούτε εμένα ξέρει να διαβάζει (ακόμα). Η νηπιαγωγός του μου είχε πει την τελευταία μέρα του νηπιαγωγείου να μην του μάθω τίποτα στο σπίτι γιατί στο σχολείο θα βαριέται. Και η αλήθεια είναι πως μερικά παιδάκια που ξέρουν να διαβάζουν από την τάξη είναι αυτά που κάνουν φασαρία και μιλούν κατά τη διάρκεια του μαθήματος (προφανώς γιατί τα ξέρουν ήδη και πλήττουν).

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

...Η νηπιαγωγός του μου είχε πει την τελευταία μέρα του νηπιαγωγείου να μην του μάθω τίποτα στο σπίτι γιατί στο σχολείο θα βαριέται...

κι εμένα ακριβώς το ίδιο. Δεν είμαι σίγουρη αν έκανα καλά. Περάσαμε υπέροχες στιγμές με τον Άρη να κάνει παπαπα και το παπί τιτιτι :mrgreen: τελικά το μαθε.

 

Σήμερα μου ήρθε με μια τεράστια γρατζουνιά κάτω ακριβώς από το μάτι του. Ένα παιδάκι του την έκανε την ώρα του μαθήματος :| Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ... Το άλλο παιδάκι επαναλαμβάνει τη χρονιά, δεν ξέρω για ποιο λόγο. Έγινε την ώρα των αγγλικών, δηλαδή δεν ήταν ο δάσκαλος της τάξης παρών. Δεν ξέρω αν πρέπει να μιλήσω στο παιδάκι, στο γονιό του ή στο δάσκαλο, ή να μην κάνω τίποτα, αφού το μάλωσε ήδη η δασκάλα των αγγλικών.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτάκια σας ξέρουν να διαβάζουν; Δηλ. ήξεραν να διαβάζουν πριν πάνε σχολείο; Ο μικρός μου, μου είπε ότι όλα τα παιδάκια ξέρουν να διαβάζουν εκτός από εκείνον.

Εμας ακομα δεν ξερει :D

 

Περισι ειχα αγχωθει με εναν φιλο του που ηξερε αλλα απ οτι μου ειπε η μαμα του βαριοταν αφανταστα στο νηπιο (γιατι ολα οσα εκαναν τα ηξερε ηδη και του φαινοταν αδιαφορο). Οποτε μαζευτηκα.

Η παιδαγωγος του μεχρι το προνηπιο ηταν της αποψης οτι δεν πρεπει να πιανουν μολυβι για να γραψουν γραμματα πριν τα 6 χρονια.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε με μια τεράστια γρατζουνιά κάτω ακριβώς από το μάτι του. Ένα παιδάκι του την έκανε την ώρα του μαθήματος :| Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ... Το άλλο παιδάκι επαναλαμβάνει τη χρονιά, δεν ξέρω για ποιο λόγο. Έγινε την ώρα των αγγλικών, δηλαδή δεν ήταν ο δάσκαλος της τάξης παρών. Δεν ξέρω αν πρέπει να μιλήσω στο παιδάκι, στο γονιό του ή στο δάσκαλο, ή να μην κάνω τίποτα, αφού το μάλωσε ήδη η δασκάλα των αγγλικών.

Θα ελεγα να μην κανεις τιποτα.

Γενικα εγω συνηθως ασχολουμαι οταν βλεπω οτι παγιωνετε ενα θεμα του δικου μου με το αλλο. Και τοτε απλα το αναφερω στον δασκαλο γιατι συνηθως εκεινος βρισκει εναν τροπο να το λυσει μεσα στην ταξη με τα 2 παιδια παροντες. Αλλα μονο οταν ειναι επαναλαμβανομενο το θεμα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά συνάντησα το παιδάκι μέσα στην τάξη με τη μαμά του και τους το είπα πολύ ήπια να προσέχει. Η μαμά του το είπε στο δάσκαλο και ο δάσκαλος ήρθε και με βρήκε στα κάγκελα που περίμενα την ώρα της προσευχής και μου είπε ότι δεν το ήξερε γιατί δεν έγινε στην ώρα του. Μύλος! :roll: Του είπα ότι για μένα έχει λήξει, δεν υπάρχει θέμα.

Δεν θέλω να επεμβαίνω, απλά δεν ήθελα κι ο δικός μου να νιώσει ότι δεν τον υπερασπίζομαι καθόλου κι αν ήταν άλλο χτύπημα δεν θα είχα δώσει σημασία, αλλά ήταν δίπλα στο μάτι του κι έγινε στα καλά καθούμενα, χθες που τον είδα τρόμαξα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σχολική χρονιά σε όλα τα παιδάκια! Είμαι δασκάλα και έχω δουλέψει αρκετές φορές με πρωτάκια, οπότε αυτό το θέμα το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον! Διάβασα παραπάνω ότι κάποια παιδάκια ξέρουν να διαβάζουν και αυτό σας προκαλεί άγχος... Η συμβουλή μου είναι να μην μπαίνετε στη διαδικασία να συγκρίνετε, γιατί τα παιδιά το αντιλαμβάνονται... Είχα πριν μερικά χρόνια πρωτάκια, άλλα ήξεραν να διαβάζουν κανονικά και άλλα δυσκολεύονταν να κάνουν γραμμούλες.. Σας πληροφορώ ότι μέχρι τον Ιανουάριο ήξεραν όλα να γράφουν και να διαβάζουν! Θέλει υπομονή, συνεργασία με τη δασκάλα, βοήθεια από το γονιό στην καθημερινή μελέτη και όλα θα πάνε καλά!! Να χαίρεστε τα πρωτάκια σας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επεσε το πορτοφολι του δικου μου και καποια μεγαλυτερα το ειδαν σαν ενδιαφερον αντικαταστατη του μπουκαλιου που ειχαν για μπαλα (ηταν ενα μικρο σαν του σπορτ μπιλι ). Οποτε εμεινε αφραγκο το μωρο μου. Βολευτηκε με το τοστακι και τον χυμο του αλλα παντα παιρνει και καμια χαζομαρα + εξτρα νερακι οποτε ... :? . Ψιλοαγχωθηκα και ευτυχως χειμωνιαζει και θα αρχισει να βαζει το χατζιλικι στο μπουφαν γιατι με το πορτοφολακι περα δωθε....

 

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω. Τα δικα σας ξερουν ολα τα "μικρα" γραμματα της Αβητου?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

http://benl.primedu.uoa.gr/ptde/database-ptde/sxoliki_etoimotita-diastaseis.pdf (εμενα με καθηλωσε και με ξενυχτησε θα ελεγα γιατι μου φανηκε πολυ ενδιαφερον)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή σχολική χρονιά σε όλα τα παιδάκια! Είμαι δασκάλα και έχω δουλέψει αρκετές φορές με πρωτάκια, οπότε αυτό το θέμα το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον! Διάβασα παραπάνω ότι κάποια παιδάκια ξέρουν να διαβάζουν και αυτό σας προκαλεί άγχος... Η συμβουλή μου είναι να μην μπαίνετε στη διαδικασία να συγκρίνετε, γιατί τα παιδιά το αντιλαμβάνονται... Είχα πριν μερικά χρόνια πρωτάκια, άλλα ήξεραν να διαβάζουν κανονικά και άλλα δυσκολεύονταν να κάνουν γραμμούλες.. Σας πληροφορώ ότι μέχρι τον Ιανουάριο ήξεραν όλα να γράφουν και να διαβάζουν! Θέλει υπομονή, συνεργασία με τη δασκάλα, βοήθεια από το γονιό στην καθημερινή μελέτη και όλα θα πάνε καλά!! Να χαίρεστε τα πρωτάκια σας!

 

alex79 ευχαριστουμε για τις συμβουλες σου σιγουρα θα μας φανουν χρησιμες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα επεσε το πορτοφολι του δικου μου και καποια μεγαλυτερα το ειδαν σαν ενδιαφερον αντικαταστατη του μπουκαλιου που ειχαν για μπαλα (ηταν ενα μικρο σαν του σπορτ μπιλι ). Οποτε εμεινε αφραγκο το μωρο μου. Βολευτηκε με το τοστακι και τον χυμο του αλλα παντα παιρνει και καμια χαζομαρα + εξτρα νερακι οποτε ... :? . Ψιλοαγχωθηκα και ευτυχως χειμωνιαζει και θα αρχισει να βαζει το χατζιλικι στο μπουφαν γιατι με το πορτοφολακι περα δωθε....

 

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω. Τα δικα σας ξερουν ολα τα "μικρα" γραμματα της Αβητου?

 

ελενικ εγω δεν δινω ακομα χαρτζιλικι αν και μου εχει ζητησει (ειδε μεγαλυτερα παιδια) για να παρει τσιχλες και καραμελες αλλα φυσικα δεν της εδωσα. Νομιζω οτι ακομα ειναι μικρα. Εγω μαζι με το πρωινο της δινω αναλογα ή κριτσινακια ή μπισκοτακια ή κουλουρακια. Γιατι μεχρι τις 2 πειναει παλι.

 

Οσο για την ερωτηση σου τους εμαθε η δασκαλα μονο φωνηεντα οχι ολα το

 

α , ε, ι ,ο και αρχισανε τις συλλαβες πα, πι, τα. Και αρχισαν με αυτες να σχηματιζουν τις πρωτες λεξουλες τους. Και ολα αυτα μονο σε μικρα γραμματα.

Εχουμε ακομα δρομο μπροστα μας. Να φανταστειτε εμεις χθες διαβαζαμε 1 ωρα ξανα και ξανα τα ιδια μεχρι να τα εμπεδωσει. Αχ τι να κανουν και τα μικρουλια μας τα λειπαμε ωρες ωρες. Χθες της φωναζα και μετα το σκυλομετανοιωσα. Την φωναζα γιατι δεν συγκεντρωνοτανε και γυρνουσε γυρω γυρω με την καρεκλα της. Ακομα παιχνιδι νομιζουν οτι ειναι το διαβασμα.

 

 

Καλη μας συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μασ σχολειο παντωσ απο την πρωτη μερα εγραφαν λεξεισ κ ειχαν ορθογραφια μαλιστα τωρα γραφουν κ προτασεισ[απλεσ βεβαια]κ στα μαθηματικα μαθαινουν τωρα το πωσ μπορουν διαφορετικοι αριθμοι να δινουν το ιδιο νουμερο[πχ 1συν 4 κανει 5 κ 2 συν 3 κανει 5]το καλο ειναι οτι εκτοσ ορθογραφιασ ερχεται διαβασμενοσ κ παρολαυτα δεν ζοριζεται που σημαινει οτι κ στον παιδικο εκαναν δουλεια αληθεια δεν ακολουθουν ολα τα σχολεια το ιδιο γνωστικο πλαισιο εγω επειδη δουλευω στα ξενογλωσσα τμηματα δεν γνωριζω τι ισχυει η δασκαλα μασ θα μπορουσε να μασ διαφωτισει please

Link to comment
Share on other sites

αληθεια δεν ακολουθουν ολα τα σχολεια το ιδιο γνωστικο πλαισιο εγω επειδη δουλευω στα ξενογλωσσα τμηματα δεν γνωριζω τι ισχυει η δασκαλα μασ θα μπορουσε να μασ διαφωτισει please

 

 

Όλα τα σχολεία ακολουθούν το ίδιο αναλυτικό πρόγραμμα, όμως και ο κάθε δάσκαλος εφορμόζει τη δική του μέθοδο διδασκαλίας, ανάλογα με την εμπειρία του και το επίπεδο των μαθητών του φυσικά. Για παράδειγμα, σε μία τάξη που κάποιοι μαθητές δυσκολεύονται να κάνουν γραμμούλες, δεν μπορεί ο δάσκαλος να ξεκινήσει κατευθείαν με το βιβλίο. Χρειάζεται να κάνει κάποιες προγραφικές ασκησούλες και για όσο διάστημα κρίνει ότι είναι απαραίτητο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα παιδάκια σας είναι συνεργάσιμα στην μελέτη στο σπίτι?

Η δικιά μου πολλές φορές δεν συνεργάζεται. Βαριέται, θυμώνει και στην τελική δεν συγκεντρώνεται.

Αύριο θα μιλήσω στη δασκάλα της αλλά θα ήθελα να μάθω αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες από τα δικά σας παιδιά γιατί η αλήθεια είναι οτι ανησυχώ κάπως.:?

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης προθυμοτατος (φτου φτου).:lol:

Οταν ειναι ζορικα τα πραγματα βεβαια (δυσκολη εργασια) δαγκωνω σιδερα μην τσιριξω βεβαια αλλα το παμε στην πλακα και βγαζουμε μια ακρη :D

 

Ορισαμε μια ωρα που να εχει ησυχια και να κοιμαται ο Γιαννης .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν μέρες που δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, είναι συνεργάσιμη και συγκεντρωμένη αλλά υπάρχουν και μέρες μαύρο χάλι..:(

Προσπάθω να μη χάσω την υπομονή μου και ευτυχώς μέχρι τώρα το έχω καταφέρει αλλά στο τέλος εγώ γίνομαι κουρέλι.

Δεν θέλω να την μαλώσω, να την φωνάξω κτλ (γιατί μου πρότειναν και αυτό) είμαι σίγουρη οτι θα έχω αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που επιθυμώ αλλά δεν γίνεται να υπάρχει και τέτοια φόρτιση καθημερινά δεν κάνει καλό ούτε σε μένα ούτε σε εκείνη.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

κυκνακι μου τι πιο φυσιολογικο το παιδακι να δυσανασχετει καποιες φορες με το διαβασμα. Αφου τοσα χρονια επαιζε τωρα να μπει τοσο αποτομα σε αυτην την διαδικασια ειναι πολυ βαρβαρο.

Εμενα δεν λεει οχι οταν της λεω να αρχισουμε να διαβαζουμε αλλα βαριεται γρηγορα και μετα αρχιζει τις βλακειουλες και εκει ειναι που εγω χανω την υπομονη μου. Μου ξεφευγει και της φωναζω αυτην παιρνει ενα υφος ετοιμη να κλαψει και μολις την βλεπω μου σπαραζει την καρδια και μετα της ζηταω συγνωμη και ξαναγαπιομαστε χαχααχαχ.

Προσπαθω ωρες ωρες να μπω στην θεση τους. Τελικα ειναι πολυ δυσκολο αυτο που κανουν και δεν ειναι δυνατον με την πρωτη φορα να τα θυμουνται ολα οσα διαβαζουν. θελει πολυ υπομονη απο εμας και συνεχεις επαναληψεις στο ασχετο.

Σκεφτομαι να παρω εναν πινακα με κιμωλιες (αυτον που εχει στο ικεα) και να παιζουμε σχολειο (της αρεσει πολυ αυτο το παιχνιδι) ετσι μεσα στο παιχνιδι θα της λεω να μου γραψει πχ το παπι ή την πατατα. Ελπιζω να πετυχει.......

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω εναν πινακα με κιμωλιες (αυτον που εχει στο ικεα) και να παιζουμε σχολειο (της αρεσει πολυ αυτο το παιχνιδι) ετσι μεσα στο παιχνιδι θα της λεω να μου γραψει πχ το παπι ή την πατατα. Ελπιζω να πετυχει.......

Εχουμε παρει αλλα επειδη τωρα θα μπουν χαλια και θα βρισκεις παντου λιωμενες κιμωλιες κλπ θα συνιστουσα αυτον με τους μαρκαδορους (υπαρχουν και καποιοι που ειναι μπρος πισω). Εμας μας βολεψαν καλυτερα :wink:

 

Παιδια χασαμε το τετραδιο των μαθηματικων και εχω φαει φρικη. Ειμαι σιγουρη οτι το εβαλα στην τσαντα και ο Βασιλης λεει δεν ηταν οταν πηγε σχολειο και εχει σκασει και τα νευρα μου κροσια που δεν θελει αλλο που να αρχιζει απο το 9 :roll::roll: και αααααααααααααααααααααααα θα ουρλιαξω (γι αυτο εκανα ενα διαλειμα και μπηκα εδω να τσιριξουμε παρεα :mrgreen::mrgreen:)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα σχολεία ακολουθούν το ίδιο αναλυτικό πρόγραμμα, όμως και ο κάθε δάσκαλος εφορμόζει τη δική του μέθοδο διδασκαλίας, ανάλογα με την εμπειρία του και το επίπεδο των μαθητών του φυσικά. Για παράδειγμα, σε μία τάξη που κάποιοι μαθητές δυσκολεύονται να κάνουν γραμμούλες, δεν μπορεί ο δάσκαλος να ξεκινήσει κατευθείαν με το βιβλίο. Χρειάζεται να κάνει κάποιες προγραφικές ασκησούλες και για όσο διάστημα κρίνει ότι είναι απαραίτητο.

στο δικο μασ σχολειο παντωσ μονο την πρωτη μερα εκαναν κατι γραμμουλεσ κ αρχισαν κανονικα κ οπωσ σου ειπα τωρα πια γραφουν προτασεισ μαλιστα εγραψαν κ καποιο τεστακι πριν λιγεσ μερεσ για περισσοτερα θα μασ ενημερωσουν την τεταρτη αν εχεισ την καλοσυνη πεσ μου αν καποια θεματα σχετικα πρεπει να τα αναφερω ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εμάς σήμερα μας έβαλε πρώτη φορά ορθογραφία εκείνα με το μπλε πλαίσιο στη σελίδα 22. Για να δούμε πώς θα πάμε και αν τα θυμηθεί. Είναι συνεργάσιμος σε γενικά πλαίσια και αυτό που εφαρμόζω είναι να τον φωνάζω κάθε τόσο για 10-15 λεπτά και να κάνουμε κάποια επαναληψούλα.

 

Παιδια χασαμε το τετραδιο των μαθηματικων και εχω φαει φρικη. Ειμαι σιγουρη οτι το εβαλα στην τσαντα και ο Βασιλης λεει δεν ηταν οταν πηγε σχολειο και εχει σκασει και τα νευρα μου κροσια που δεν θελει αλλο που να αρχιζει απο το 9 :roll::roll: και αααααααααααααααααααααααα θα ουρλιαξω (γι αυτο εκανα ενα διαλειμα και μπηκα εδω να τσιριξουμε παρεα :mrgreen::mrgreen:)

 

Μέχρι στιγμής ο δικός μου έχει ξεχάσει βιβλία και τετράδια 3 φορές (το πήρε σπίτι του κατά λάθος άλλο παιδάκι, ήταν κάτω από το θρανίο και την άλλη φορά πάνω στην έδρα) και έχει χάσει 2 μολύβια, μία γόμα και 2 μαρκαδόρους. Απλά πες το στη δασκάλα και να είσαι σίγουρη ότι θα βρεθεί (θα τα βάλει όλα να ψάξουν :lol: )

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς σήμερα μας έβαλε πρώτη φορά ορθογραφία εκείνα με το μπλε πλαίσιο στη σελίδα 22.

 

σέλιδα 22???:shock:

τι λες βρε κορίτσι, εμεις μόλις χθες κάναμε το πα πα , μέχρι τώρα ασκησούλες προγραφής κάναμε

Link to comment
Share on other sites

Elenik κοίτα καλά στο σπίτι ….

Και εμένα η δασκάλα μου είχε πει ότι δεν είχε το βιβλίο των μαθηματικών στο σχολείο και εγώ έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι του το είχα βάλει και πως κάποιο παιδάκι θα του το πήρε καταλαθος ή θα ήταν κάπου στη τάξη.

Τελικά μετά από ένα καλό ψάξιμο στο σπίτι το βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολη την παρεα,

 

εμεις χθες ειχαμε για διαβασμα, τα εξης , ο, το, πο και τοπι. Εχω να ρωτησω εδω κατι τις λεξουλες τις συλλαβιζετε ή τις μαθαινουν φωτογραφικα τα παιδακια σας? Ειχα μια συζητηση χθες με μια μαμα και μου ειπε οτι πρεπει να τα μαθαινουν φωτογραφικα ενω εμεις τοσο καιρο μαθαιναμε τις συλλαβες και μετα συλλαβιζαμε τις λεξεις.

 

Την τεταρτη εχουμε συναντηση με την δασκαλα να δουμε τι θα μας πει.... Παντως το μυστικο για ολα ειναι η επαναληψη.....................

Link to comment
Share on other sites

σέλιδα 22???:shock:

τι λες βρε κορίτσι, εμεις μόλις χθες κάναμε το πα πα , μέχρι τώρα ασκησούλες προγραφής κάναμε

 

Κορίτσια μπερδεύτηκα :oops:, από όλο αυτό μόνο το "έλα" είχαμε τελικά για ορθογραφία, στην αρχή όμως που νόμιζα πως ήταν όλο απελπίστηκα για το πώς θα το μάθει. Τελικά με πιο προσεκτική ματιά είδα ότι είχε κυκλώσει μόνο τη λεξούλα 'έλα', ουφφφ, κάναμε με το γιο μου κάτι γέλια μετά και μου έλεγε ο καϋμένος 'στο είπα εγώ' :lol:

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

στο δικο μασ σχολειο παντωσ μονο την πρωτη μερα εκαναν κατι γραμμουλεσ κ αρχισαν κανονικα κ οπωσ σου ειπα τωρα πια γραφουν προτασεισ μαλιστα εγραψαν κ καποιο τεστακι πριν λιγεσ μερεσ για περισσοτερα θα μασ ενημερωσουν την τεταρτη αν εχεισ την καλοσυνη πεσ μου αν καποια θεματα σχετικα πρεπει να τα αναφερω ευχαριστω

 

 

Προφανώς τα παιδάκια ανταποκρίνονται σε αυτά που ζητάει η συγκεκριμένη δασκάλα, οπότε όλα καλά. Σχετικά με την ενημέρωση, θα πρέπει να ζητήσετε από τη δασκάλα να σας εξηγήσει αναλυτικά τον τρόπο που δουλεύει. Επίσης πρέπει να αναφέρεις εάν το παιδάκι αντιμετωπίζει κάποια δυσκολία, πχ στην εκμάθηση της ορθογραφίας ή στην ανάγνωση, και πώς θα μπορούσατε να το αντιμετωπίσετε. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...