Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρωτάκια 2010


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας κι απο μενα.. και εμεις θα παμε στην πρωτη του χρονου... γραφτηκαμε!

το δικο μου ανθρωπακι ειναι γεννημενο 29-12.... θα κανουμε μια καλη προετοιμασια και

εναν μεγαλο σταυρο... ΄-)0 και καλη αρχη σε ολους μας!!!

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και εγώ φέτος θα έχω πρωτάκι στο σπίτι μαζί με άλλους δύο αντάρτες και αυτό που με αγχώνει είναι μήπως πρέπει να κάνω κάποια προετοιμασία έτσι ώστε να πάει στο σχολείο ξέρωντας να διαβάζει και να γράφει.Στο νήπιο έχει μάθει να γράφει τα γράμματα αλλά όχι τέλεια και το όνομα του απέξω διαφορετικά όλες τις υπόλοιπες λέξεις τις αντιγράφει.Να διαβάζει δυστυχώς τίποτα και εν τω μεταξύ άκουσα ότι αυξήθηκαν και τα μαθήματα της πρώτης δημοτικού και αυτό με αγχωνει περισσότερο μιας και τον Ιούλιο γυρνάω στην δουλειά και δεν ξέρω πώς θα προλαβαίνω να τον διαβάζω.Ο Θεός να βάλει το χέρι του να έχουν τα παιδάκια μία καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις και εμεις ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.......... αντε να μαζευομαστε .......

 

Προς το παρον δεν το πολυσκεφτομαι και ουτε αγχωνω την μικρη με τον να μαθει να διαβαζει και να γραφει αν και βαθια μεσα μου σκεφτομαι το καλοκαιρι να παρω ενα βοηθημα για μιση ωρα διαβασμα την ημερα. (αλλα δεν ξερω αν θα το εφαρμοσω γιατι το μισουσα οταν μου το εκαναν αυτο οι γονεις μου, το καλοκαιρι ειναι για να παιζουν τα παιδια και οχι να διαβαζουν). Αλλα απο την αλλη πως θα στειλω το παιδι μου ετσι οταν στο νηπιαγωγειο δεν εμαθαν σχεδον τιποτα? το ονομα της μονο γραφει και της εμαθα να γραφει και μαμα (χαχα). Ξεχωριζει και καποια γραμματα αλλα οχι ολα.

 

Αχ ας μην αγχωνομαι γιατι αυτο θα περασει και στο παιδι και μπορει να μισησει το διαβασμα.

min to kaneis.katarxin oi daskales exoun allo tropo na pernane pragmata sta paidia.asto na paiksei kseniasta otan erthei i ora tha ksekinisei.den xreiazetai na ta fortonoume me diafora.oute poio eksipna tha ginoun an ksekinisoun poio brosta.kai pros theou koritsia min ta trelanete sto diavasma kai min perimenete teleiotita.to kathe paidi exei tous dikous tou rythmous.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους και απο εμένα. Και εμείς τον Σεπτέμβριο πρώτα ο Θεός 1 δημοτικού. Δεν με φοβήζει καθόλου το οτι δεν ξέρει ακόμα να γράφει παρα μόνο το όνομα του γιατί δεν ξέρω κανένα παιδί που πήγε δημοτικό και δεν εμαθε να γράφει και να διαβάζει. Το μόνο που σκέφτομαι είναι πώς θα τον βάλω σε μια σείρα. Απο το παιχνίδι και την ζωγραφική, στο πρόγραμμα του σχολέιου καθημερινά. Είναι και λίγο ζωηρός και η νηπιαγωγός μας είπε οτί μαλλον θα δυσκολευτεί να μάθει να πέρνει την αδεια απο την δασκάλα για τσίσα και να μήν πετάγεται και μιλάει όποτε θέλει παρά στα μαθήματα. Πρέπει μάλλον να του μάθω κανόνες. Καλη αρχή σε όλους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αχ περασαν οι μερες και σε λιγο καιρο οι αγαπες μας θα πανε σχολειο!!

καλη αρχη να εχουν τα αστερια μας!!

και σε λιγο θα λεμε για το τι ζητανε απο το σχολειο να αγορασουμε!

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς οι μανούλες που τα παιδάκια μας θα πάνε στη πρώτη λέω να βρισκόμαστε εδώ και να τα λέμε.

Έχω τόση αγωνία που είναι σαν να ξεκινάω εγώ σχολείο!!!

Σας περιμένω !!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μας

 

Πρωτακι φετος και η κουκλα μου............

Και εγω εχω πολυ αγωνια λες και θα παω εγω στο σχολειο και οχι η κορη μου :D:D...

 

Χθες αγορασαμε την σχολικη μας τσαντα και την κασετινα μας και ειμαστε ετοιμες να την γεμισουμε βιβλια.......

Πηρα σημερα τηλεφωνο στο σχολειο της κορης μου. Λοιπον ο αγιασμος θα γινει 10 το πρωι και μου ειπαν να φερουμε και τσαντες μαζι μας για τα βιβλια που θα τα παρουν εκεινη την μερα.

 

Η αγωνια μου ειναι αν θα πεσουμε σε καλη δασκαλα γλυκια ευγενικη και που να αγαπαει τα παιδακια και την διδασκαλια...... Η δικια μου ειναι αρνητικη προς το παρον για το καινουργιο της σχολειο και μου λεει συνεχεια οτι δεν της αρεσει γιατι δεν εχει τσουληθρες και παιχνιδια που ειχε το παλιο της το σχολειο και οτι τα παιδακια τα μεγαλα μολις χτυπαει το κουδουνι μπαινουν κατευθειαν στην ταξη και αυτο δεν της αρεσει γιατι θελει να παιζει ολη την ωρα....... (καλα ξεκιναμε :mrgreen::mrgreen:)

Αυτα για την ωρα εδω θα ειμαστε ολο το χρονο και θα τα λεμε......

 

Αν και δεν ξερω μηπως το θεμα κλεισει γιατι εχει ενα παρομοιο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28160http:

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το πρώτο μου παιδάκι θα πάει φέτος στην πρώτη και μαλλον εγω αγχωνομαι περισσότερο από εκείνον που θα παει σχολείο.Σε μια πρώτη επαφή που είχε με το κτήριο ενθουσιάστηκε με το προαύλιο, αν και αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό:rolleyes:

Εμεις εχουμε Αγιασμό την Δευτερα στις 8.30 και δεν μας είπαν για τσαντες, τωρα δεν νομιζω να δωσουν βιβλια απο την πρωτη μερα αλλα να δουμε.Ειναι και χρονια αλλαγων για τα πρωτακια και δεν ξερω τι θα γινει.

Και αγχωνομαι για την/τον δάσκαλα/ο που θα πετύχουμε γιατί πλεον είναι θέμα τύχης να έχεις καλό δάσκαλο που να ενδιαφέρεται για τα παιδακια και να εχει ορεξη για διδασκαλια και προπαντως μεγαλη υπομονη.

Ας εχουμε λοιπον υπομονη μέχρι την Δευτερα να δουμε και ευχομαι ολα τα παιδακια του κοσμου να εχουν μια καλη και ενδιαφερουσα σχολικη χρονια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμενα ο γιος μου πρωτακι φετος

πηραμε τσαντουλα με ροδακια οπως μας παρηγγειλε το βλασταρι μου :mrgreen:

τιποτε αλλο ακομα γιατι δεν εχω ιδεα τι χρειαζεται και ειμαι σαν χαμενη :confused:

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

κι ο δικος μου θα παει πρωτη, βεβαια εγω τα ξαναπερασα με την κορη μου με την οποια δεν ειχα κανενα προβλημα, αλλα δεν τον βλεπω ενθουσιασμενο...

για να δουμε ελπιζω να στρωσει

εκτος απο τσαντα και κασετινα κι εμεις δεν αγορασαμε τιποτα γιατι οι δασκαλες ζητουν συγκεκριμενα πραγματα!!!! προσοχη μην παιρνετε εξτρα πραγματα

 

Α! να φανταστειτε ουτε τσαντα δεν τρελαινοταν να παρει...

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις πρωτη φετος.

Εχω μεγαλη αγωνια γιατι η μικρη θα ειναι σε ενα καινουριο περιβαλλον με αγνωστα παιδακια μιας και θα παει δημοτικο σε αλλη περιοχη απο του νηπιαγωγειου.

Ειναι και λιγο δυσκολο παιδακι, ειναι και μικρη ( θα κλεισει τα 6 το Δεκεμβριο)και αγχωνομαι αρκετα.

Ελπιζω , οπως ολες σας , να εχουμε καλη/ο δασκαλα/ο και να την παρει η μικρη απο " καλο ματι", γιατι αλλοιως.....

Αληθεια , τελικα τι ωρα πρεπει να πανε τη Δευτερα?Να κρατουν και τσαντα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις πρωτη φετος.

..

Αληθεια , τελικα τι ωρα πρεπει να πανε τη Δευτερα?Να κρατουν και τσαντα η οχι?

Ολυμπια παρε ενα τηλεφωνο στο σχολειο να σου πουν γιατι απο οτι καταλαβα το καθε σχολειο εχει το δικο του προγραμμα......

 

Καλη σχολικη χρονια σε ολα τα παιδακια μας..............

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μας σχολείο θα βγάλει ανακοίνωση αύριο για να μας πουν τι ώρα θα είναι ο αγιασμός και αν θα πάρουν τσάντα μαζί τους.

Τη Δευτέρα είχα δει ένα δάσκαλο και μου είπε ότι δεν είχαν παραλάβει ακόμα τα βιβλία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Αν και δεν ξερω μηπως το θεμα κλεισει γιατι εχει ενα παρομοιο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28160http:

 

nantia μου το θέμα νομίζω οτι δε θα κλείσει γιατι το δικό μας έχει θέμα ''πρωτάκια 2010'':P:p

Link to comment
Share on other sites

Πάλι θα με πάρουν τα ζουμιά όταν θα αφήσω το παιδάκι μου στη πόρτα του σχολείου

Εγώ θα κλαίω και αυτό το γαϊδουράκι μου, ούτε γεια σου μανούλα δε θα μου πει όταν δει τους περσινούς συμμαθητές

Και μετά θα αναρωτηθώ

Εγώ γιατί κλαίω και αυτό το παιδί είναι στο κόσμο του :?::?:

Αγόρια δεν ήθελα? :-P

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια στα παιδακια σας μανουλες κ καλη προοδο!Ως δασκαλα πρωτης τα τελευταια 3 χρονια-τωρα παω για την τέταρτη- ηθελα να σας πω να μην αγχωνεστε,γιατι ετσι αγχωνετε κ τα παιδακια σας..Πιστεψτε με ολα τα παιδακια της πρωτης προσαρμοζονται απο την πρωτη κιολας εβδομαδα στο καινουριο κ μεγαλο σχολειο κ τους αρεσουν πολυ ολα τα καινουρια πραγματα που κανουν κ βλεπουν! Σιγα σιγα ολα θα βρουν το δρομο τους κ τον τροπο να περνανε καλα.

Συνήθως την πρωτη την παιρνουν δασκαλοι οι οποιοι τη θελουν πραγματικα, διοτι θεωρειται απο τις δυσκολες ταξεις(οχι μονο για τα παιδακια) οποτε δεν θα εχετε κανενα προβλημα πιστευω...Αν παλι εμφανιστει καποιο προβληματακι δεν πιστευω να υπαρχει δασκαλος που θα σας αρνηθει να το συζητησετε. Απλα να προσπαθησετε να κατανοησετε κ εσεις τη θεση του καθε δασκαλου, ο οποιος πρεπει να ασχοληθει προσωπικα με 25 παιδακια κ ισως καμια φορα να μην ανταποκρινεται απολυτα στις προσδοκιες-απαιτησεις σας.

Και το πιο σημαντικο!Μη βιαστειτε να κρινετε το δασκαλο του παιδιου σας, αφηστε να περασει το 1ο τριμηνο, γιατι σκεφτειτε οτι ειναι ο ανθρωπος ο οποιος θα βλεπει το παιδι σας 6 ωρες την ημερα κ πιστευω οτι θα θελατε να εχετε μια καλη συνεργασια μαζι του.

καλη προοδο σε ολα τα παιδακια!!!!:-)

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες πρωτακίων 2010. Αγοράσαμε τσάντα με ροδάκια και από εκείνη την ημέρα (τέλη Αυγούστου) καθημερινά κάνει ράλλυ με την τσάντα. Ελπίζω να αντέξει τη σχολική χρονιά (η τσάντα) :lol:.

 

Μόνο εγώ είμαι λυπημένη που ο μικρός μου θα πάει στην πρώτη και δεν θέλω να έρθει η Δευτέρα :oops: ; Πάνε οι ανέμελες μέρες του και αρχίζουν σιγά σιγά οι υποχρεώσεις. Ελπίζω να μην τους βάζουν πολύ δουλειά στο σπίτι γιατί ακούγεται πως τα "φορτώνουν" από τόσο μικρά. Αχχχχχ για να δούμε πώς θα τα πάει...

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...