Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρωτάκια 2010


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κ εμενα το μπισκοτο μου θα παει αυριο στο 'μεγαλο σχολειο' ειναι ενθουσιασμένος κι εκεινος και η υπερηφανη μαμα¨:-)

πηραμε κ τσαντα απο τον παππου το καλοκαιρι

ελπιζω να σηκωθει στην ωρα του αυριο!!! εχουμε κανει κ εξασκηση...

 

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

Καλη προοδο σε ολα τα παιδακια.

Εμεις καναμε μονο αγιασμο. Αυριο θα μπουμε στις ταξεις και θα παρουμε και τα βιβλια.

Η Μαρια στην αρχη που ειδε τη μεγαλη αυλη και πολλα παιδια εκανε λιγο πως θα κλαψει αλλα τελικα το ξεπερασε.Οι εντυπωσεις της παντως ειναι μετριες.

Ελπιζω αυριο που θα γνωρισει τη δασκαλα της να ειναι καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αααχ! Πρώτη μέρα στο σχολείο με δυσκολίες!!! Ο γιος μου έβαλε τα κλάματα στον αγιασμό (ήταν το μοναδικό παιδάκι που έκλαιγε) και πριν λίγο πάλι έβαλε τα κλάματα λέγοντας "θέλω και τη μαμά αύριο στο σχολείοοοοο"!

 

Στενοχωριέμαι πολύ, τι μπορώ να κάνω ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή χρονιά στα πρωτάκια μας!

Εμείς σήμερα κάναμε αγιασμό, μπήκαμε τελευταίοι στην τάξη (εγώ φταίω γι αυτό αφού μπέρδεψα την αίθουσα και τον πήγα αλλού :oops: ) μας έδωσαν βιβλία και λίστα με τα χαρτικά και αύριο κανονικά μέχρι τις 12.20. Σαν πολύ γρήγορα δεν ξεκινήσαμε;

 

Vicky1977 δεν μπορείς να πας και εσύ αύριο μαζί του; Ο δικός μου πέρσι που πήγαινε νηπιαγωγείο ήθελε μόνο μαζί μου να πηγαίνει το πρωί. Αν δεν ξέρει τη δασκάλα του ή κάποιο παιδάκι είναι φυσιολογικό να νιώθει ανασφάλεια, καλό θα ήταν αν μπορείς να πας, να μπείτε μαζί στην τάξη του και να πιάσεις κουβέντα με κάποιο παιδάκι της τάξης του ώστε να νιώσει ότι γνώρισε κάποιον. Καλή συνέχεια...

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχισαμε και εμεις!!!!!!!!

 

Χθες αγιασμος μαζι με βιβλια και σημερα κανονικα το προγραμμα απο 8 μεχρι 2.......

 

Λοιπον οι εντυπωσεις μου ειναι καλες. Στο σχολειο υπαρχουν 3 τμηματα με τα πρωτακια που τα εχουν λιγο χωρισμενα απο τις υπολοιπες ταξεις (παλι καλα) Το τμημα μας εχει 24 παιδακια 4 μονο ιδια απο το νηπιαγωγειο (ευτυχως μαζι μας ειναι η κολλητη της γιατι αλλιως θα γινοταν πανικος). Θα ηθελα εδω να ρωτησω αν ξερετε το λογω που τα παιδακια δημοτικου δεν τα βαζουν στο τμημα αλφαβητικα οπως γινοταν σε εμας, το εχω απορια τι να κανουμε χχαχαχααχ....

 

Η δασκαλα της κορη μου καλη γλυκια συμπαθητικη μας εξηγησε πως θα δουλεψουν σε γενικες γραμμες και οτι προλαβαινε η γυναικα μεσα σε ενα μισαωρο και μας εδωσε και ενα κατεβατο για αγορες τετραδιων μολυβιων κλπ κλπ κλπ

Συνολακι 25 ευρω μεχρι στιγμης. Μας ειπε να αγορασουμε και ενα βιβλιο προγραφης καποιου αν θυμαμαι καλα παπαδοπουλου σε χρωμα μπλε μας ειπε..

 

Αυτα προς το παρον θα επανερθω με περισσοτερες λεπτομερειες................

 

Καλη προσαρμογη σε ολα τα ζουζουνια μας

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα. Είμαι μια μανούλα από τα πρωτάκια του 2009, καταρχήν σας εύχομαι καλή και δημιουργική σχολική χρονιά!!!! Πέρισυ είχα ακριβώς το ίδιο άγχος με εσάς. Ένιωθα έτσι όπως περιέγραψαν δύο μανούλες παραπάνω..."σαν να πήγαινα εγώ σχολείο".

Από την δική μου εμπειρία έχω να σας πω ότι η πρώτη εβδομάδα θα είναι λίγο δύσκολη μέχρι να προσαρμοστεί το παιδάκι σας αλλά κι εσείς, μετά θα βρείτε τον ρυθμό σας και οι δύο. Να εξοπλιστείτε με πολύ υπομονή και όλα θα πάνε καλά. Μέχρι τα χριστούγεννα τα βλαστάρια σας θα ξέρουν να διαβάζουν κι εσείς θα καμαρώνετε. Μην αγχώνεστε όλα θα κυλήσουν έτσι όπως πρέπει. ΚΑΛΗ ΠΡΟΟΔΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!!!

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες.

Σημερα η κορουλα μου εκανε μαθημα μεχρι τις 11.30 και απο αυριο μεχρι τις 12.25.

Αν και ημαστε μεσα στα 800 σχολεια με το νεο προγραμμα το ποτε θα αρχισουν να σχολανε στις 2 ειναι αγνωστο γιατι δεν εχουν ερθει ακομα οι δασκαλοι ειδικοτητας.

Πηρανε και τα βιβλια (πολλα βρε παιδι μου, 13 μετρησα)και η Μαρια μου ειναι ενθουσιασμενη με τη δασκαλα της αλλα και με τα αλλα παιδια παρολο που δεν γνωριζε κανενα.

Χαλαρη τη βλεπω και ορεξατη.Για να δουμε και στη συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Nantia, δεν ξερω σιγουρα αλλα πιστευω οτι δεν τα βαζουν αλφαβητικα σε τμηματα γιατι προσπαθουν να υπαρχει μια ισορροπια σε αριθμο αγοριων - κοριτσιων καθως και σε Ελληνοπουλα - αλλοδαπα σε καθε τμημα.

Καπως ετσι , νομιζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nantia, δεν ξερω σιγουρα αλλα πιστευω οτι δεν τα βαζουν αλφαβητικα σε τμηματα γιατι προσπαθουν να υπαρχει μια ισορροπια σε αριθμο αγοριων - κοριτσιων καθως και σε Ελληνοπουλα - αλλοδαπα σε καθε τμημα.

Καπως ετσι , νομιζω

 

ναι κάπως ετσι είναι τα πράγματα !

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαμπάδες των "πρωτακίων" χαιρετούν!

Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να σας το μεταφέρω:

Έχω πρωτάκι και δευτεράκι με μεταγραφή από άλλο σχολείο και ήδη είχα μια αγωνία για την προσαρμογή και για τους δύο (αγόρια)...

 

Στο θέμα:

Η δασκάλα στην Α΄ μου φαίνεται σαν να είναι χαμένη στον κόσμο της...

Παράδειγμα σήμερα: Ενώ όλες οι δασκάλες (ειδικά της πρώτης) τρέχουν και φωνάζουν στην προσευχή ("από εδώ!", "της Κας τάδε!", "το Α1!" κλπ). Η δική μας ήρθε τελευταία (μετά το κουδούνι) και κάθησε πίσω από τα παιδάκια αμίλητη... Μπήκε δε μέσα στην τάξη μετά από τα παιδιά (τα οποία οδήγησαν οι γονείς). Φυσικά όλα αυτά μπορεί να είναι απλώς τυχαία αλλά το σημαντικότερο "κακό σημάδι" το εισέπραξα ήδη από τον γιο μου!Σε ερώτησή μου για το "πως σου φαίνεται η καινούργια σου δασκάλα;" μου απάντησε: "Μου φαίνεται λίγο χαζούλα!!!".

 

...Φυσικά δεν ήθελα να δείξω τίποτα στο παιδί και προσπάθησα να αλλάξω θέμα, αλλά έμεινα εμβρόνητος... διότι τα μικρά είναι πανέξυπνα και το μάτι τους κόβει αμέσως!!

 

Υπάρχουν και άλλα σημάδια αλλά υπάρχει και το ένστικτο...

 

Μακάρι να είναι ιδέα μας όλα αυτά αλλά σε περίπτωση που όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την δασκάλα τι μπορούμε να κάνουμε;

Παρακαλώ την βοήθεια σας γιατί κι εγώ και η γυναίκα μου δεν ξέρουμε τι να κάνουμε από την αγωνία μας...

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαμπάδες των "πρωτακίων" χαιρετούν!

Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να σας το μεταφέρω:

Έχω πρωτάκι και δευτεράκι με μεταγραφή από άλλο σχολείο και ήδη είχα μια αγωνία για την προσαρμογή και για τους δύο (αγόρια)...

 

Στο θέμα:

Η δασκάλα στην Α΄ μου φαίνεται σαν να είναι χαμένη στον κόσμο της...

Παράδειγμα σήμερα: Ενώ όλες οι δασκάλες (ειδικά της πρώτης) τρέχουν και φωνάζουν στην προσευχή ("από εδώ!", "της Κας τάδε!", "το Α1!" κλπ). Η δική μας ήρθε τελευταία (μετά το κουδούνι) και κάθησε πίσω από τα παιδάκια αμίλητη... Μπήκε δε μέσα στην τάξη μετά από τα παιδιά (τα οποία οδήγησαν οι γονείς). Φυσικά όλα αυτά μπορεί να είναι απλώς τυχαία αλλά το σημαντικότερο "κακό σημάδι" το εισέπραξα ήδη από τον γιο μου!Σε ερώτησή μου για το "πως σου φαίνεται η καινούργια σου δασκάλα;" μου απάντησε: "Μου φαίνεται λίγο χαζούλα!!!".

 

...Φυσικά δεν ήθελα να δείξω τίποτα στο παιδί και προσπάθησα να αλλάξω θέμα, αλλά έμεινα εμβρόνητος... διότι τα μικρά είναι πανέξυπνα και το μάτι τους κόβει αμέσως!!

 

Υπάρχουν και άλλα σημάδια αλλά υπάρχει και το ένστικτο...

 

Μακάρι να είναι ιδέα μας όλα αυτά αλλά σε περίπτωση που όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την δασκάλα τι μπορούμε να κάνουμε;

Παρακαλώ την βοήθεια σας γιατί κι εγώ και η γυναίκα μου δεν ξέρουμε τι να κάνουμε από την αγωνία μας...

Μηπως ειναι πρωταρα...λεω εγω...γιατι η συμπεριφορα εκει με παραπεμπει....υπομονη και μη βιαστεις να την κρινεις,δωσε της λιγο χρονο.

Ειμαι εκπαιδευτικος κι εγω κι απ ο,τι θυμαμαι την πρωτη μερα,μου χαν δωσει και μενα πρωτη,δεν ειχα τοτε και δικα μου παιδια(παιζει ρολο αυτο),δεν ηξερα κανεναν και ημουν λιγακι χαμενη...

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Nantia, δεν ξερω σιγουρα αλλα πιστευω οτι δεν τα βαζουν αλφαβητικα σε τμηματα γιατι προσπαθουν να υπαρχει μια ισορροπια σε αριθμο αγοριων - κοριτσιων καθως και σε Ελληνοπουλα - αλλοδαπα σε καθε τμημα.

Καπως ετσι , νομιζω

 

 

Oλυμπια μου ακουγεται πολυ λογικος ο συλογισμος σου!!! μαλλον εχεις δικιο......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι να είναι ιδέα μας όλα αυτά αλλά σε περίπτωση που όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την δασκάλα τι μπορούμε να κάνουμε;

Παρακαλώ την βοήθεια σας γιατί κι εγώ και η γυναίκα μου δεν ξέρουμε τι να κάνουμε από την αγωνία μας...

 

Τα παιδια ολα τα καταλαβαινουν απο την πρωτη στιγμη. Χαζουλα φυσικα δεν ειναι η δασκαλα (πως εγινε τοτε δασκαλα?) απλα ισως ειναι χαμηλων τονων και δεν μπορει να επιβληθει στα παιδια (κακο αυτο θα της παρουν τον αερα). Περιμενει μαλλον απο αποσταση να ψυχολογησει καταστασεις συμπεριφορες παιδιων και να επεμβει (ελπιζω γρηγορα χαχα).

Αν το θεμα αυτο εξακολουθει να σας απασχολει και την επομενη βδομαδα. Ας μαζευτειτε γονεις να της μιλησετε. Παραδειγμα να της πειτε οτι τα παιδια ειναι πολυ χαλαρα ακομα δεν εχουν μπει σε προγραμμα και οτι καλο ειναι να τα πιεσει λιγο περισσοτερο. Τελος παντων να της μιλησετε για το προβλημα - τα που εχετε εντοπισει.

Αν παλι την κρινετε ακαταλληλη σαν συνολο ολοι οι γονεις της ταξης μπορειτε να την διωξετε (ελπιζω βεβαια να μην χρειαστει).....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

 

Μικρή δεν είναι (πρέπει να κοντεύει τα πενήντα). Είναι από άλλο σχολείο αποσπασμένη (? - Πως και γιατί δεν ξέρω...)

Νομίζω ότι το ένστικτό μου δεν με ξεγελά. Έχω και άλλο παιδί στο σχολείο (δευτεράκι)

 

Τέλος πάντων, σήμερα κάνανε πα-πι το παπί και τέτοια...

 

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές της Νάντιας και βλέπουμε τις επόμενες μέρες...

 

Καλή πρόοδο στα παιδιά όλων σας!

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη 74 και θα σου ελεγα να της δωσετε λιγο χρονο για να δειτε πως θα εξελιχθει η κατασταση . Για μενα βεβαια η πρωτη εντυπωση ειναι πολυ σημαντικη, και συνηθως σωστη αλλα αφου σημερα ξεκινησαν ηδη μαθηματα νομιζω οτι ειναι καλο σημαδι.Εμας κανανε μονο γραμμουλες σημερα στο "ο Γραφουλης και η Γραφουλα στην πρωτη ταξη"

( αυτο το αγορασαμε απο βιβλιοπωλειο, το εχετε παρει εσεις?)

Δυστυχως την ιδια εντυπωση μας ειχε δημιουργησει περσυ η νηπιαγωγος και για να σου πω την αληθεια, ετσι συνεχισε και μετα.

 

Ειναι νωρις παντως .Δωστε της λιγο χρονο και μπορει να κανει την εκπληξη.

Αλλα αυτα τα παιδια ομως ε?

Τιποτα δεν τους ξεφευγει!!!! Και δεν χαριζουν σε κανεναν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και ο γιός μου φέτος είναι πρωτάκι! Εμάς δεν μας φτάνει το άγχος που είχαμε μάνα και γιός συναντήσμε και ένα μπάχαλο στο σχολείο κι ήρθε και έδεσε! Την πρώτη μέρα κάναμε μόνο αγιασμό. Την δεύτερη δώσανε 10 βιβλία και μπήκε δασκάλα! Σήμερα έφυγε η δασκάλα! Δεν ξέρουμε τι θα γίνει αύριο και κανείς δεν μας ενημερώνει.Τα παιδάκια έχουν αρχίσει και βαριούνται. Ωραία εντύπωση αποκομίζουν από το νέο σχολείο, ε!

Link to comment
Share on other sites

εμείς όχι

 

 

Ούτε και 'μεις! Το σύστησαν στο σχολείο; Βρε παιδιά γανιάσαμε να κάνουμε τις φωτοτυπίες που τους έβαλε για πρώτη μέρα! Να πάρουμε και extra βιβλίο;

Γενικά έχω εμπιστοσύνη στο σχολείο αλλά όταν ο/η δάσκαλός/α είναι καπάτσος/α. Σε αντίθετη περίπτωση...

 

Α! Ο μικρός ήδη διαβάζει και γράφει: Παπί και πίπα! :-D

 

Στην "πατάτα" δεν ξέρω αν θα κολλήσουμε... :cool:

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα.εμεις ξεκινησαμε δυναμικα ,σχολαμε στις 2μ.μ. φετος "τριτακι "ο γιος μου και"πρωτακι" η κορη μου.αναμενεται δυσκολος χειμωνας.....ελπιζω μεχρι να γεννησω να εχουμε μπει σε μια ρεγουλα.ΤΡΕΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και 'μεις! Το σύστησαν στο σχολείο; Βρε παιδιά γανιάσαμε να κάνουμε τις φωτοτυπίες που τους έβαλε για πρώτη μέρα! Να πάρουμε και extra βιβλίο;

Γενικά έχω εμπιστοσύνη στο σχολείο αλλά όταν ο/η δάσκαλός/α είναι καπάτσος/α. Σε αντίθετη περίπτωση...

 

Α! Ο μικρός ήδη διαβάζει και γράφει: Παπί και πίπα! :-D

 

Στην "πατάτα" δεν ξέρω αν θα κολλήσουμε... :cool:

 

Μια χαρα τη βλεπω τη δασκαλα σας!!!!!

 

Ορεξατη ξεκινησε!!!!!

Θα την καταφερουμε βρε και την πατατα, εκει θα κολλησουμε?

Παντως εμεις το πηραμε το εξτρα βιβλιο και εχθες ξεκινησαν απο εκει.Να δουμε σημερα....

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου χθες εκανε ΑΓΓΛΙΚΑ καλο ε¨????

 

εμαθαν το μαμι ι λαβ γιου............

σημερα η κυρια ειπε να φερουν μαζι τους το κοκκινο τετραδιο εγρασιων και θα μαθαιναν να γραφουν το ονομα τους........ΧΑΧΑΧΑ Εχουμε μελλον......

κατα τα αλλα ειπε ως τελη σεπτεμβριου δεν θα τους πιεσει θα ειναι πολυ χαλαραααααα. Τωρα αυτο καλο ειναι??? Παντως η κορη μου χαιρεται να παει σχολειο γιατι ετσι οπως μου ειπε δεν εχουν διαβασμα χααχααχ και να ξερε τι της περιμενει....

 

το σχολειο λειτουργει κανονικοτατα απο την πρωτη μερα εως τις 2 το μεσημερι. Και κενα απο δασκαλες δεν υπαρχουν.....

 

Τωρα ειναι η ωρα που σχολαει και δεν την παιρνω εγω (κλαψ κλαψ) αλλα ο παππους μας γιατι εγω δουλευω.......

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...