Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Επειδή ειμαι κι εγω παραβενοκυνηγός προς το παρόν μόνο του Κορρέ τα προϊόντα έχω βρεί να μην έχουν μέσα (ίσως και της weleda αλλα δεν έχω διαβάσει τα συστατικά για να πω με σιγουρια)...το μόνο πρόβλημα ειναι ότι η μυρωδιά δεν ειναι και η πιο ευχάριστη, ούτε και η αίσθηση στο δέρμα καθως ειναι πιο λιπαρό....αλλά τι να κάνω και εγω επάνω μου δεν τα θέλω καθόλου τα χημικά ποσο μάλλον τώρα που ειμαι έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 355
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια μια και μιλατε για καλυντικη περιποιηση ξερει καποια καμια καλη κρεμα προσωπου για μωρα? Η μικρη μου εχει ευαισθητο προσωπακι και χρειαζομαστε παραυτα, εχουμε μια της αβεν τωρα αλλα δεν ειμαι και τοσο ευχαριστημενη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μιας και τα αναφέρατε της weleda τα αντιηλιακά είναι 2 και είναι με εκχύλισμα από Εντελβαις (edelweis).

Αντιηλιακό προσώπου 50ml με δείκτη προστασίας 20 (καταλληλο και για βρέφη άνω των 6 μηνών) και αντιηλιακή λοσιόν σώματος 200ml με δείκτη προστασίας 12.

Οι ιδιότητες της βραβευμένης διεθνώς αυτής φόρμουλας οφείλονται στο ορυκτό φίλτρο UV, με τα ενεργά συστατικά: διοξείδιο του τιτανίου και οξείδιο του ψευδαργύρου, που αντανακλούν τις ακτίνες UVA και UVB βοηθώντας να προστατευθείτε από τα ορατά σημάδια της πρόωρης γήρανσης της επιδερμίδας και από την καταστροφή της.

Η προστασία που παρέχουν εξασφαλίζεται επιπλέον από το εκχύλισμα του Edelweiss και από το καροτέλαιο, τα οποία βοηθούν στην δέσμευση των καταστρεπτικών ελευθέρων ριζών οι οποίες παράγονται από τις ηλιακές ακτίνες. Το Edelweiss δίνει ένα αίσθημα ηρεμίας και φροντίζει το δέρμα απαλά, το αγνό σησαμέλαιο μαζί με το Shea Butter θρέφουν την επιδερμίδα.

Κατάλληλες για όλη την οικογένεια.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

Γεια σας,εμας η γιατρος μας μου εδωσε για αντηλιακη μια κρεμα της fissan και σαν ενυδατικη βαζουμε την a derma .Eιμαι ευχαριστξμενη και με τις 2 κρεμες παρολο που η μπεμπα μου εχει πολυ ευαισθητο δερμα και βγαζει με το παραμικρο μικρα σπυρακια

Link to comment
Share on other sites

Για βιολογικά αντιηλιάκα χωρίς χημικά υπάρχουν και τα lavera που είναι πολύ καλά:

1) Αντιηλιακό γαλάκτωμα με δείκτη προστασίας SPF 30 σε σπρέι για βρέφη και παιδιά με εξαιρετικά ευαίσθητη επιδερμίδα Το αντηλιακό Neutral για μωρά και παιδιά SPF 30 προσφέρει αδιάβροχη αντηλιακή προστασία στο ευαίσθητο δέρμα των μικρών μας φίλων, βασισμένη 100% σε φίλτρα με ανόργανες ουσίες. Κατάλληλο για μωρά και παιδία με εξαιρετικά ευαίσθητο δέρμα. Έλαιο νυχτολούλουδου και εκχυλίσματα γλυκόριζας φροντίζουν το ευαίσθητο δέρμα.

2) αντηλιακή προστασία για όλη την οικογένεια με δείκτη προστασίας SPF 15 , κατάλληλη για όλους τους τύπους δέρματος, αδιάβροχη και βασισμένη 100% σε φίλτρα με ανόργανες ουσίες. Αυτό το ελαφρύ αντηλιακό προστατεύει το δέρμα σας από τις υπεριώδεις ακτίνες UVA+B+C και από τα ηλιακά εγκαύματα. Επίσης δρα αντιγηραντικά και προστατεύει το δέρμα από το φως.

3)Αντιηλιακή κρέμα NEUTRAL με δείκτη προστασίας SPF40. Ειδικά επιλεγμένες φυσικές ανόργανες ουσίες παρέχουν αδιάβροχη και άμεσα αποτελεσματική προστασία από τις υπεριώδεις ακτίνες UVA, Β και C. Η αντηλιακή κρέμα Neutral SPF 40 της σειράς Sun sensitiv δημιουργήθηκε ειδικά για άτομα με εξαιρετικά ευαίσθητο δέρμα, προκειμένου να τους προσφέρει αντηλιακή προστασία με υψηλό δείκτη προστασίας

4)Το αντηλιακό για μωρά και παιδιά SPF30 παρέχει πολύ υψηλή, άμεση και αδιάβροχη αντηλιακή προστασία για μωρά και παιδιά. Βιολογικά εκχυλίσματα από καλέντουλα καταπραΰνουν το δέρμα. Φυτικά βιολογικά έλαια από jojoba, αμύγδαλο και κουκούτσι βερίκοκου προστατεύουν εντατικά το δέρμα των βρεφών και των παιδιών, 100% φυσικά, δρα άμεσα μετά την εφαρμογή του. Για μωρά και παιδιά με απολύτως υγιές δέρμα

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
λοιπον εγω πηρα ενα που λεγεται jason απο καταστημα βιολογικων και ειναι μια χαρα! βεβαια δεν το εχω δοκιμασει ακομα στη παραλια! παντως εχει υψηλο δεικτη 40+ και δεν εχει parabens

 

 

Και εγώ αυτό διάλεξα φέτος. Πέρυσι χρησιμοποίησα της weleda και έμεινα ευχαριστημένη.... Γενικά καλλυντικά ακόμα και για μας αγοράζω από κατάστημα βιολογικών προϊόντων...

[U][COLOR=#22229c][url=http://www.xarakas.gr][img]http://www.xarakas.gr/baby/line_m121_beg_17_time_1169182800_text_cf20ccdcf1eaeff220e5dfede1e920.gif[/img][/url][/COLOR][/U][URL="http://www.xarakas.gr]"][url=http://www.xarakas.gr][/URL][img]http://www.xarakas.gr/baby/line_flow_rose_beg_39_time_1232946000_text_4820cde9fce2e720e5dfede1e9.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαι καινούρια στο forum και με κρατάει ξύπνια ο 42 ημερών γιος μου... Η παιδίατρός μας ήταν κάθετη ότι μέχρι την ηλικία των 6 μηνών δεν ενδείκνυται η χρήση αντηλιακού, γι αυτό και πρέπει να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο εκτεθειμένα στον ήλιο τα σωματάκια τους.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου πρότειναν ένα στο φαρμακείο, το οποίο και αγόρασα (δεν θυμάμαι τώρα την μάρκα...γαλλικό...μπορεί και avene...δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμη..γυρω στα 20? έκανε) με 50 δείκτη προστασίας και γράφει οτι είναι ειδικο για μωρα. Θα δω την μαρκα οταν πάω σπιτι και θα σας την γράψω αύριο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηγα στη δερματολογο για ενα καθαρισμο προσωπου την παρασκευη. πιασαμε κουβεντα και τη ρωτησα για αντιηλιακα.

 

μου ειπε οτι της avene θεωρουνται κορυφαια.οταν της ειπα οτι εχουν paraben και τι επιπτωσεις εχουν στα μωρα,απαντησε οτι τα συγκεκριμενα paraben(μου ειπε τα ονοματα τους) ειναι απλα συντηρητικα και οτι εχει αποδειχθει οτι δεν κανουν κακο και δεν προκαλουν καρκινο ποσο μαλλον στα μωρα που το δερμα ειναι ευαισθητο.επισης οτι τα φυτικα καλλυντικα(apivita, korres) σιγουρα εχουν συντηρητικα μεσα και οτι δεν μου εγγυαται κανενας οτι το αντιηλιακο που αγορασα φετος εχει παραχθει και φετος,αφου της τονισα οτι καθε χρονο αγοραζουμε καινουριο.

 

τα συμπερασματα δικα σας

(ειχα παρει ενα της avene για το μπεμπη και τωρα πηρα ενα της apivita-θα τα δοκιμασω και τα δυο και θα σας πω)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μηπως ξερει καμια σας και για το παιδικο αντηλιακο της APIVITA να μου πειτε αν ειναι καλο???? Σκεφτομαι να το παρω για τον γιο μου που ειναι 2,5 χρονων! Ευχαριστω!

an1cxMh0g410010MTIwZHw0NTQ4NjY0NWRhfHRvIGFzdGVyYWtpIG1vdSBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

εμεις και περυσι και φετος της BEPANTHOL βαζουμε΄και βρε κοριτσια δεν εχει paraben ειμαι σιγουρη.

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διαβάζω ότι προβληματίζεστε για τα αντηλιακά για τα μωράκια μας εδώ σε αυτό το site θα δείτε αναλυτικά πόσο επικίνδυνο είναι κάθε συστατικόhttp://www.biodizionario.it/

line_flow3_beg_39_time_1212811200_text_e720e5e3e3efedeffdebe120eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ο φαρμακοποιος μας εδωσεενα της johnson το AVEENO BABY η αληθεια ειναι πως δυσκολευομαι να διαβασω την συσταση του. ειναι καλο?ξερει καποια?και δευτερον να ρωτησω στην συσταση το parabens γραφεται ετσι ή με καποια αλλη λεξη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια. εχω μια ερωτηση. ο μπεμπης μου ειναι ξανθος, με γαλανα ματια και το δερμα του ειναι πολυ ασπρο.για το σωμα πηρα αντιηλιακο της apivita και της avene. το θεμα ειναι τι να του βαλω στο κεφαλι? μπορω να του βαλω τα αντιηλιακα που πηρα?το καπελο δεν ειναι και η καλυτερη του και εχω δοκιμασει διαφορα ειδη καπελων αλλα τα βγαζει ολα και τα πεταει.δεν εχει μαλλια στο κεφαλι παρα μονο 1 ξανθο χνουδι.υπαρχει περιπτωση αμα του βαλω τα αντιηλιακα να μην βγαλει καθολου μαλλια?υπαρχουν αντιηλιακα σπρει για τα μαλλια στα μωρα?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια διαβασα εχθες το συγκεκριμενο post και ανησυχισα τρομερα δεν ηξερα για το paraben κοιταξα λοιπον σημερα ολα τα καλλυντικα της και εχουν ολα αφρολουτρα αντηλικα τα παντα ενιωσα τρομερες τυψεις και ετρεξα στα βιολογικα και πηρα αφρολουτρο και τωρα θα παρω και αντηλιακο γιατι δεν ειχε . ειανι δυνατον ρε παιδια να δηλητιριαζουν ετσι τα παιδια μας? ευχαριστω για την ενημερωση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια!

εγω εχω ενα αντιηλιακο της penaten με δεικτη προστασιας 40 την οποια χρησιμοποιω και την κρεμα συγκαματος της και διαβασα τωρα τα συστατικα της και δεν εχει paraben,που λετε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

 

Και μεις μέχρι πέρισυ της είχα αντιηλιακό της Aven αλλά δεν απλώνεται καθόλου καλά!

Φέτος πήρας της Proderm με δείκτη προστασίας 50.

Την βάζω και στο πρόσωπο και στο σώμα.

Εμείς πάμε θάλασσα κάποιες φορές μετά τις 2 και κάποιες μετά τις 4.

 

Η μαμά μου όταν την παίρνει το πρωί να πάνε να πάρουνε ψωμί ¨λυσάω¨στην κυριολεξία για να την βάλει αντιηλιακό και μαλώνουμε γιατί συνέχεια λέει : 'Ελα μωρλε που θα παει,

αλλά εγώ της χώνομαι κανονικά και δεν την αφήνω εκτεθειμένη έτσι στον ήλιο, έστω και για λίγη απόσταση.

 

Το Proderm δεν γράφει parabents αλλά έχει η κρέμα σώματος της Fissan! που υποτείθεται την πουλάνε στα φαρμακεία! Οπότε χρειάζεται προσοχή στο τι αγοράζουμε.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου τη σπάει όταν παίρνουν φτηνιάρικα αντιηλιακά (σαν αυτά που πουλάνε στα S/M ή στα περίπτερα) για τα παιδιά, για άλλα πράγματα δίνουν λεφτά (πχ τσιγάρα, διασκέδαση, ρούχα, κτλ.) Δεν φταίνε τίποτα τα παιδιά. Δώσε κάτι παραπάνω κι προστάτεψε σωστά το δερματάκι τους.

Επίσης, το ωράριο "έκθεσης στον ήλιο" δεν δόθηκε για πλάκα, όταν λέγεται ο ήλιος βλάπτει δεν το λένε για πλάκα.

...ακόμη με ενοχλεί όταν δεν βάζουν καπελάκι στα παιδάκια.

 

Tι έχουν τα αντηλιακά από το S.M.; Της προδερμ, της Jonshon π.χ. με 50 δείχτη προστασίας για παιδάκια; Αν ξέρεις κάτι πες το μας γιατί και εγώ από το S.M. ψωνίζω αντηλιακά.

Link to comment
Share on other sites

Tι έχουν τα αντηλιακά από το S.M.; Της προδερμ, της Jonshon π.χ. με 50 δείχτη προστασίας για παιδάκια; Αν ξέρεις κάτι πες το μας γιατί και εγώ από το S.M. ψωνίζω αντηλιακά.

 

Έκανα κάποια σεμινάρια από διάφορες φαρμακευτικές εταιρίες για την αντιηλιακή προστασία. Επίσης, υπάρχουν κάποια συστατικά στα καλλυντικά που βλάπτουν, όπως paraben (methylparaben, propylparaben,κτλ), EDTA, και κάποια άλλα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή.

Κάποιες εταιρίες λένε ότι έχουν αντιηλιακή προστασία πχ50+. Αλλά πρέπει να υπάρχει προστασία UVA και UVB, το οποίο δεν αναγράφεται σε όλα τα προϊόντα. Είναι και κάποια άλλα πράγματα, αλλά δυστυχώς δεν τα θυμάμαι αυτή τη στιγμή κι επιστρέφω σπίτι μου σε κάνα μήνα, οπότε έως τότε δεν θα μπορώ να σου πω πιο αναλυτικά. Απλά εννοούσα ότι κάποια προϊόντα πολύ φθηνά δεν κάνουν την ίδια σωστή δουλειά.

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάποια σεμινάρια από διάφορες φαρμακευτικές εταιρίες για την αντιηλιακή προστασία. Επίσης, υπάρχουν κάποια συστατικά στα καλλυντικά που βλάπτουν, όπως paraben (methylparaben, propylparaben,κτλ), EDTA, και κάποια άλλα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή.

Κάποιες εταιρίες λένε ότι έχουν αντιηλιακή προστασία πχ50+. Αλλά πρέπει να υπάρχει προστασία UVA και UVB, το οποίο δεν αναγράφεται σε όλα τα προϊόντα. Είναι και κάποια άλλα πράγματα, αλλά δυστυχώς δεν τα θυμάμαι αυτή τη στιγμή κι επιστρέφω σπίτι μου σε κάνα μήνα, οπότε έως τότε δεν θα μπορώ να σου πω πιο αναλυτικά. Απλά εννοούσα ότι κάποια προϊόντα πολύ φθηνά δεν κάνουν την ίδια σωστή δουλειά.

 

o.k. Σ΄ευχαριστώ, πάντως αυτά που παίρνω εγώ γράφουν επάνω προστασία UVA και UVB. Εχει τύχει κάποιες φορές που το μπανάκι μας κράτησε λίγο παραπάνω το μεσημέρι, με συχνή ανανέωση του αντηλιάκου τα παιδιά ήταν σαν να μη τα είδε ο ήλιος (σε αντίθεση με μένα που ήθελα να πάρω λίγο χρωματάκι και τσουρουφλίστηκα).

Link to comment
Share on other sites

o.k. Σ΄ευχαριστώ, πάντως αυτά που παίρνω εγώ γράφουν επάνω προστασία UVA και UVB. Εχει τύχει κάποιες φορές που το μπανάκι μας κράτησε λίγο παραπάνω το μεσημέρι, με συχνή ανανέωση του αντηλιάκου τα παιδιά ήταν σαν να μη τα είδε ο ήλιος (σε αντίθεση με μένα που ήθελα να πάρω λίγο χρωματάκι και τσουρουφλίστηκα).

 

Οπότε τα καλύπτει και τα προστατεύει. ;)

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάποια σεμινάρια από διάφορες φαρμακευτικές εταιρίες για την αντιηλιακή προστασία. Επίσης, υπάρχουν κάποια συστατικά στα καλλυντικά που βλάπτουν, όπως paraben (methylparaben, propylparaben,κτλ), EDTA, και κάποια άλλα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή.

Κάποιες εταιρίες λένε ότι έχουν αντιηλιακή προστασία πχ50+. Αλλά πρέπει να υπάρχει προστασία UVA και UVB, το οποίο δεν αναγράφεται σε όλα τα προϊόντα. Είναι και κάποια άλλα πράγματα, αλλά δυστυχώς δεν τα θυμάμαι αυτή τη στιγμή κι επιστρέφω σπίτι μου σε κάνα μήνα, οπότε έως τότε δεν θα μπορώ να σου πω πιο αναλυτικά. Απλά εννοούσα ότι κάποια προϊόντα πολύ φθηνά δεν κάνουν την ίδια σωστή δουλειά.

 

Επανέρχομαι πάλι εδώ μιας που σε βρήκα νιοβη-ιωαννινα. Πήγα λοιπόν σπίτι χτές και κοίταξα τα αντηλιακά. Λοιπόν, το προδερμ προστατευει μόνο από UVA, της LOREAL και της GARNIER προστατευουν από UVA και UVB αλλά έχουν paraben μέσα. Τι κακό κάνει το paraben ; Ποια μάρκα δεν έχει επικινδυνα συστατικά και προστατευει σωστά τελικά; Τι μου προτείνεις να αγοράσω; (ξεφυγα λιγο, sorry DALIA, αλλά νομίζω μας αφορά όλες και αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...