Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

Κορίτσια έχω κ εγώ μια απορία, άλλαξα πολλούς γιατρούς, δυο λόγω χρημάτων, έναν λόγω απαράδεκτης συμπεριφοράς! Από τον 5μήνα έχω μια γιατρό στο νοσοκομείο της επαρχίας μου η οποία είναι εξαιρετική, με κοιτάει σχεδόν κάθε βδομάδα, είναι πάρα πολύ λεπτομερείς κ γενικά τέλεια! Θέλω να της δώσω κάποια λεφτά στο τέλος αλλά ντρέπομαι να ρωτήσω πόσα! Ξέρω για κοπέλες που την είχαν ρωτήσει κ είχε βάλει τις φωνές πως δεν παίρνει φακελάκια κ τέτοια, ενώ άλλη κοπέλα μου είχε πει πως στο τέλος της είχε χαρίσει ένα ρολόι αξιάς 150ε κ ήταν το μόνο που είχε δεχτεί! Λέτε να ισχύουν αυτά ή όντως να μην της δώσω τίποτα στο τέλος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

evikok εννοείται ότι μπορεί να σε αναλάβει ο γιατρός μου

μία φίλη μου πήγε στον γιατρό μου και όντως είχε πρόβλημα οικονομικό του το είπε και εκείνος της είπε θα μου δώσεις ότι μπορείς και συμφώνησαν ευτυχώς στα 600ε ενώ η τιμή του είναι η διπλή όσα θα πληρώσω και εγώ που τώρα είμαι έγκυος

πιστεύω έαν κάνεις το ίδιο και απευθυνθείς δεν θα ε΄χει πρόβλημα παροτι είναι και σε ιδιωτικό μαιευτήριο θα σε αναλάβει και εχει κατανόησει τι συμβαίνει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κορίτσια να αναφέρω ότι θα με αναλάβει ο γιατρός μου ευτυχώς δηλαδή δεν χρειάζεται να παω σε δημόσιο που δεν ήθελα με τίποτα και θα πληρώσω αμοιβή τοκετού 600ε στο λητώ που θα γεννήσω οπως συμφωνήσαμε λόγω οικονομικού προβλήματος και έως άνεργη που είμαι ευτυχώς υπάρχουν και άνθρωποι που εξυπηρετούν τον κόσμο

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο γιατρος μου θελει 2000 μαζι με τη μαια. Δινω και 30 ανα επισκεψη (μεχρι τωρα 150 ευρω) + 410 τα τρια μεγαλα υπερηχογρφηματα( ολα με αποδειξη)Αυτα τα τελευταια τα πληρωσα στο κεντρο που τα εκανα.

Αν υπολογισω βεβαια οτι πριν απο 9 χρονια στον μεγαλο μου ειχε παρει 1400 χωρις να εχει και μαια, θα θεωρησω οτι ειναι σχετκα μετρια αμοιβη για ιδιωτικο γιατρο. Α και ειναι φιξ τιμή ανεξαρτητως δωματιου .

Οχι οτι ειναι λιγα, αλλα γιατρο δεν αλλαζω. Βεβαια οταν τον ειχα ρωτησει αν μπορει να με ξεγεννησει στο Ελενα ή το Αλεξανδρας μου ειπε πως μπορει να μου συστησει καποιον συναδελφογιατι ο ιδιος δεν μπορει. Το εκτιμησα και θεωρω οτι οι σωστοι επαγγελματιες αν δεν θελουν να ριξουν την τιμη τους (για τους δικους τους λογους) μπορουν καλλιστα να συστησουν καποιον συναδελφο τους ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια να αναφέρω ότι θα με αναλάβει ο γιατρός μου ευτυχώς δηλαδή δεν χρειάζεται να παω σε δημόσιο που δεν ήθελα με τίποτα και θα πληρώσω αμοιβή τοκετού 600ε στο λητώ που θα γεννήσω οπως συμφωνήσαμε λόγω οικονομικού προβλήματος και έως άνεργη που είμαι ευτυχώς υπάρχουν και άνθρωποι που εξυπηρετούν τον κόσμο

 

 

sorry λάθος μήνυμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
η δικη μου γιατρος 2500ευρω μαζι με τη μαια και θεωρω οτι ειναι πολλα εν μεσω κρισης.

θεωρείς ότι είναι πολλά αλλά δεν αλλάζεις γιατρό..οπότε τι να πω...βρίσκουν και τα κάνουν

Link to comment
Share on other sites

θεωρείς ότι είναι πολλά αλλά δεν αλλάζεις γιατρό..οπότε τι να πω...βρίσκουν και τα κάνουν

Θα συμφωνησω με το πρωτο μερος απο το σχολιο. Αν θεωρει η κοπελα οτι ειναι πολλα ας το συζητησει με τον γιατρο της για κατι καλυττερο.

Οσο για το δευτερο μερος τεινω να διαφωνησω. Αν εχεις τοση εμπιστοσυνη στο γιατρο σου ωστε να μην θελεις να αλλαξεις(αυτο τουλαχιστον ισχυει στη δικη μου περιπτωση) δεν αλλαζεις και πληρωνεις αυτο που σου ζηταει. Τωρα αν δυσκολευεσαι τοσο και εισαι πελατης χρονια πιστευω οτι ενας σωστος γιατρος το λαμβανει υποψη και κανει κατι καλυτερο.

Με αυτη τη λογικη του βρισκουν και τα κανουν γιατι οσες γενουν στα δημοσια νοσοκομεια δινουν αμοιβες στους γιατρους που "θεωρητικα" δεν επρεπε;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το πρωτο μερος απο το σχολιο. Αν θεωρει η κοπελα οτι ειναι πολλα ας το συζητησει με τον γιατρο της για κατι καλυττερο.

Οσο για το δευτερο μερος τεινω να διαφωνησω. Αν εχεις τοση εμπιστοσυνη στο γιατρο σου ωστε να μην θελεις να αλλαξεις(αυτο τουλαχιστον ισχυει στη δικη μου περιπτωση) δεν αλλαζεις και πληρωνεις αυτο που σου ζηταει. Τωρα αν δυσκολευεσαι τοσο και εισαι πελατης χρονια πιστευω οτι ενας σωστος γιατρος το λαμβανει υποψη και κανει κατι καλυτερο.

Με αυτη τη λογικη του βρισκουν και τα κανουν γιατι οσες γενουν στα δημοσια νοσοκομεια δινουν αμοιβες στους γιατρους που "θεωρητικα" δεν επρεπε;

 

Συμφωνώ απόλυτα! Στο κάτω-κάτω είναι δικαίωμα της κάθε γυναίκας να επιλέξει τον γιατρό της και να πληρώσει όσα θέλει και μπορεί. Αυτά που για κάποιες φαίνονται πολλά για άλλες μπορεί να μην είναι. Αν κάποια δυσκολεύεται μπορεί να το συζητήσει μαζί με το γιατρό για να βρούνε μία λύση, αλλιώς μπορεί πάντα να γεννήσει στο δημόσιο.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

θεωρείς ότι είναι πολλά αλλά δεν αλλάζεις γιατρό..οπότε τι να πω...βρίσκουν και τα κάνουν

 

Εννοειται οτι βρισκομαι σε αναζητηση νεου γιατρου.Με ενδιαφερουν ομως πολλες παραμετροι κ οχι μονο το οικονομικο.Ειμαι δευτεροτοκος και ηδη στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εχω αλλαξει 2 γιατρους κ οχι για οικονομικους λογους.Τωρα που ειχα συστασεις για τη συγκεκριμενη γιατρο κ γενικα ειμαι ευχαριστημενη τυχαινει κ ειμαι κ ανεργη.Οποτε ψαχνω παραλληλα γιατρο που να με πληροι σε ολα-κ στο οικονομικο-κ στη συνεχεια το συζητω μαζι της.Βρισκομαι αλλωστε στη μεση της εγκυμοσυνης, θεωρω οτι εχω χρονο ακομα να το ψαξω οσο καλυτερα μπορω.

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μενω στη επαρχια, μεχρι τον 8ο με παρακολουθουσε η γιατρος που πηγαινα καθε χρονο για το τεστ παπ.Αυτη ξεγεννουσε σε ιδιωτικη κλινικη και η αμοιβη της ηταν 700 ευρω+τα εξοδα της κλινικης, επειδη δεν ηθελα να δωσω τοσα χρηματα πηγα στο νοσοκομειο της πολης που μενω.Δεν ειχα γιατρο δικο μου και με ξεγεννησε η γιατρος της εφημεριας με μια μαια.Αν ειχες δικο σου γιατρο ζητουσε γυρω στα 400 ευρω αλλα και παλι δεν ηθελα να τους δωσω φραγκο.Στο δωματιο ειμασταν τρεις κοπελες κι ειχαμε και τα μπεμπακια διπλα μας.Και το επομενο οταν με το καλο ερθει παλι στο νοσοκομειο θελω να το γεννησω με τον γιατρο εφημεριας κι ελπιζω να πανε παλι ολα τοσο καλα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,έχει γεννήσει καμιά σας με τον κ Βασιλειάδη που είναι στο Ρέα ώστε να μου πει ποσα παίρνει στην επίσκεψη και πόσο στον τοκετό,διότι είμαι στον 4 και σκέφτομαι να αλλάξω γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ξέρετε πότε είναι η κατάλληλη περίιοδος για να γίνει κουβέντα με τον γιατρό για τα χρήματα που θα πάρει για την γέννα;;νεγω είμαι ακόμα στην 10η εβδομάδα, αλλά σκ΄εφτομαι αν πρέπει εμείς να ανοίξουμε τέτοια κουβέντα ή να περιμένω να μου πει η ίδια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ξέρετε πότε είναι η κατάλληλη περίιοδος για να γίνει κουβέντα με τον γιατρό για τα χρήματα που θα πάρει για την γέννα;;νεγω είμαι ακόμα στην 10η εβδομάδα, αλλά σκ΄εφτομαι αν πρέπει εμείς να ανοίξουμε τέτοια κουβέντα ή να περιμένω να μου πει η ίδια

 

κοιτα εγω που μαι στη 19η δεν της εχω πει τιποτα ακομα!

νομιζω πως κατα τον εβδομο θα την ρωτησω. 2 μηνες πριν , ειναι καλο διαστημα νομιζω.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ξέρετε πότε είναι η κατάλληλη περίιοδος για να γίνει κουβέντα με τον γιατρό για τα χρήματα που θα πάρει για την γέννα;;νεγω είμαι ακόμα στην 10η εβδομάδα, αλλά σκ΄εφτομαι αν πρέπει εμείς να ανοίξουμε τέτοια κουβέντα ή να περιμένω να μου πει η ίδια

 

 

εμείς μετά την αυχενική τον ρωτήσαμε!άλλωστε θέλω να ξέρω, για να δούμε κ πόσα χρήματα θα χρειαστούμε σύνολο...αργά δεν ήθελα να το αφήσω γιατί π.χ αν μου ζητούσε κάνα 3000ε δεν θα τα έδινα έτσι κι αλλιώς (ασχέτως αν είναι χρόνια γιατρός μου κ τον εμπιστεύομαι) κι άντε να βρεις άλλον γιατρό τελευταια ώρα...

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ρωτήσει όταν μπήκα στο μήνα μου.

Σε περίπτωση όμως που κάποιος είναι ζορισμένος οικονομικά καλό είναι να ρωτήσει νωρίτερα για να μη βρεθεί προ εκπλήξεως τελευταία στιγμή.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλό είναι ο γιατρός να γνωρίζει την οικονομική κατάσταση της ασθενούς

εγώ σύστησα μία έγκυο άνεργη και ο γιατρός μου την ανέλαβε με 650ε

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα ο γιατρος εχει το συστημα "παιρνω οσο πληρωσεις και για το δωματιο" που εχουν αρκετοι γιατροι. πληρωσαμε δηλαδη 1800 το δωματιο, αλλα τοσα κι εκεινος +500 ευρω για ολη την παρακολουθηση. Στην τιμη μεσα ηταν και τα ξεχωριστα ραντεβου με τη μαια, την ειχα διαρκως διπλα μου. Ερχονταν καθημερινα στο μαιευτηριο και ο γιατρος και η μαια να μου κανει μαθηματα για τη φροντιδα του μωρου. Για την τιμη τον ειχαμε ρωτησει απο σχετικα νωρις, μετα την αυχενικη, για να κανουμε κι εμεις τα κουμαντα μας που λενε.. Δοξα τω Θεω αοπδειχθηκε οτι τα αξιζε τα λεφτα του και με το παραπανω.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτάτε νωρίς την αμοιβή. Εγώ έφτασα στον 6ο και με το ζόρι μας είπε το αστρονομικό πόσο που ήθελε ακόμα και για το δημόσιο. Φυσικά τον άλλαξα και μετανιώνω που δεν τον πιέσαμε να μας πει νωρίτερα. Άσε που σχεδόν μου απέκλεισε τον φυσιολογικό χωρίς ουσιαστικό λόγο. Οπότε πέρα του οικονομικού είχα κι άλλον λόγο.

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Θα γεννήσω τέλος του μήνα στο Αλεξάνδρας. Με το γιατρό δεν έχουμε συζητήσει τίποτα περί χρημάτων. Πάω στο ιδιωτικό του ιατρείο και με εξετάζει. Κάθε φορά κι από ?60. Θα πρέπει να του δώσω κάτι ; Είμαι τελείως κατά στο φακελακι !

8mD6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...