Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποιες θα γεννησουν χωρις επισκληριδιο


popi1987

Recommended Posts

Καλημέρα σας!!

 

Αν και εγώ είμαι ακόμα στην αρχή (Μακάρι Παναγίτσα μου να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος) και είναι κ το πρώτο μου, είχα αποφασίσει από πριν μείνω έγκυος να γεννήσω χωρίς επισκληρίδιο.

Θέλω να την ζήσω την εμπειρία! Εξάλλου όλα στη ζωή μία εμπειρία δεν είναι?

Πιστεύω ότι ο άνθρωπος μπορεί να "αντέξει" έναν πόνο όταν είναι για καλό, όπως το να φέρεις έναν άνθρωπο στον κόσμο, ακόμα αν και αυτός είναι ο χειρότερος που υπάρχει.

Έχοντας ζήσει την εμπειρία ενός χειρουργείου, με τους πόνους του, την ψυχολογία, τον τρόμο για το τι θα γίνει, πιστεύω ότι η στιγμή της γέννησης είναι κάτι μαγικό από μόνο του το οποίο μπορεί να σου δώσει την δύναμη να αντέξεις ΤΟΝ πονο ακόμα κι αν αυτός κρατήσει ώρες.

 

Καλή λευτεριά σε όλες μας !!!

 

dev067pfs__.png

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια εγω εκανα επισκληριδιο και μεχρι να γεννησω μου ξανακαναν αρκετες δοσεις, βεβαια παλι αισθανομουν αρκετα πραγματα γιατι θυμαμαι οτι εκανα και αναπνοες με τις μαιες

στο τελος δε μου καναν αλλη δοση και τα ειδα ολα φωναζα και με ακουγαν και οι δικοι μου απ' εξω! που ηταν αρκετα μακρια δεν ηταν δηλ και εξω απο την πορτα

εν τω μεταξυ μολις μου καναν την επισκληριδιο ελεγα δοξα τω Θεω που βρεθηκε αυτος ο ανθρωπος που την ανακαλυψε και ρωτουσα ποιος ηταν (τωρα δε θυμαμαι το ονομα του)

παρολα αυτα τωρα θελω να γεννησω χωρις (λεω εγω τωρα)

παντως τους τελευταιους πονους που τους εζησα ειλικρινα δεν τους θυμαμαι, θυμαμαι βεβαια οτι πονουσα τραλα και ουρλιαζα και ελεγα εφτασε το τελος μου, αλλα δε θυμαμαι την αισθηση

θυμαμαι ομως οτι με το πυ βγηκε το μωρο ηταν σα να μην εχει συμβει τιποτα!

φοβερη αισθηση και συναισθημα

τελικα η φυση κανει τελεια τη δουλεια της

ενω σε καθε αλλο πονο περναει σταδιακα, αυτος ο πονος ο τρομακτικος περναει σε 1 δευτετερολεπτο

εγω τουλαχιστον ετσι το βιωσα

 

μακαρι αυτη τη φορα να αντεξω και να μην κανω επισκληριδιο αλλα ελπιζω να εχω και πιο γρηγορο τοκετο

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν φώναξα σε καμμία από τις δυο γέννες, δεν μου "έβγαινε" κ πιστευα ότι θα μου έφευγε η δυναμή μου αλλά οι δαγκωματιές που έριξα στις παλάμες μου κ τί σεντόνια τράβαγα δεν λέγεται.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

και εγω το θεωρησα ανουσιο να φωναζω,δεν μου εβγαινε,ντρεπομουν κιολας,μηπως αν φωναζα θα ποναγα λιγοτερο ?

,ισα-ισα οσο πιο συγκεντρωμενη εισαι στις αναπνοες ειναι πιο ευκολο να αντεξεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η πρωτη μου γεννα εγινε φυσιολογικα χωρις επισκληρηδιο και χωρις προκληση τοκετου. Και χωρις καμια προετομασια με μαια για αναπνοες κλπ

με επιασαν οι πονοι αραια, μετα λιγο πιο πυκνα, εσπασαν τα νερα και επειτα γεννησα.

οι πονοι ηταν στην μεση μου και ηταν σαν σουβλιες. οταν εσπρωχνε το μωρο δεν πονουσα ενιωθα μονο σπρωξιμο. Οι συσπασεις που με ποναγαν στην μεση ηταν το πιο δυσκολο ΑΛΛΑ ειχα μια παρα πολυ ευκολη και συντομη γεννα. Μεσημερι μπηκα νοσοκομειο, στις 2 το βραδυ εσπασαν τα νερα και 4 γεννησα με 5 σπρωξιες. οποτε και στην δευτερη γεννα ελπιζω να παμε ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλη για την περιπτωση που το μωρο δεν εχει καλη θεση.......ολα σχετικα ειναι βεβαια αλλα σε μενα προεκυψε το εξης. Το μωρο ηταν μεν εμπεδωμενο με το κεφαλι κατω, αλλα ηταν καπως γυρισμενο στο πλαι και ειχαμε προβλημα. Η γιατρος λοιπον που το ειδε, με εβαλε να γυρισω στο πλαι και να περασω ετσι τους πονους......και το μωρο γυρισε!!!! Οι γιατροι που εχουν εμπειρια ξερουν πως να σε βαλουν να ξαπλωσεις και να κανουν το μωρο να γυρισει εκεινη την ωρα οπως βολευει για τον τοκετο.......

 

vera ακριβως το ιδιο κι εγω στη μπεμπα. Στο πλαι το κεφαλι και το χερι τυλιγμενο με το λωρο στο λαιμο (διπλωμενο). Τελικα την ισιωσαμε την ωρα του τοκετου και βγηκαν κεφαλι και χερι μαζι και γι αυτο και δυστυχως σχιστικα κιολας..

Link to comment
Share on other sites

.αυτο πραγματικα το απολαυσα!Παντως δεν μετανοιωνω που γεννησα ετσι, για μενα και στις δυο γεννες το χειροτερο μου δεν ηταν οι πονοι της γεννας οσο το τι τραβηξα στα ραμματα μετα, κι απο οτι μου λενε δε σε καλυπτει η αναισθησια ουτως αλλως εκει.....

.

χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν θα ήθελα να πω οτι αυτό είναι μέγα ψέμα οτι με την αιναισθησία νιώθεις τον πόνο απο τα ράμματα.. γέννησα στις 28 μαίου με επισκληριδίο.Στα ράμματα δεν κάταλαβα απολύτως τίποτα κι αν δεν έβλεπα τα χέρια του γιατρού δεν θα καταλάβαινα καν οτί με έραβε.Να μην λεέμε ότι θέλουμε και τρομάζουμε κι άλλα κοριτσάκια εδώ μέσα, φτάνει η αγωνία της γέννας.Ξαναλέω οτί σκοπός μου ήταν να ενημερώσω και όχι να καταφερθώ εναντίον κανενός.;)

χαμογελάς κι ανθίζεις , άξιζε να ζήσω να σε δω .

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν θα ήθελα να πω οτι αυτό είναι μέγα ψέμα οτι με την αιναισθησία νιώθεις τον πόνο απο τα ράμματα.. γέννησα στις 28 μαίου με επισκληριδίο.Στα ράμματα δεν κάταλαβα απολύτως τίποτα κι αν δεν έβλεπα τα χέρια του γιατρού δεν θα καταλάβαινα καν οτί με έραβε.Να μην λεέμε ότι θέλουμε και τρομάζουμε κι άλλα κοριτσάκια εδώ μέσα, φτάνει η αγωνία της γέννας.Ξαναλέω οτί σκοπός μου ήταν να ενημερώσω και όχι να καταφερθώ εναντίον κανενός.;)

Εγω παντως με οτι διαβαζω εχω κατατρομαξει... Λεω να μη γινω μανα...:?

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν θα ήθελα να πω οτι αυτό είναι μέγα ψέμα οτι με την αιναισθησία νιώθεις τον πόνο απο τα ράμματα.. γέννησα στις 28 μαίου με επισκληριδίο.Στα ράμματα δεν κάταλαβα απολύτως τίποτα κι αν δεν έβλεπα τα χέρια του γιατρού δεν θα καταλάβαινα καν οτί με έραβε.Να μην λεέμε ότι θέλουμε και τρομάζουμε κι άλλα κοριτσάκια εδώ μέσα, φτάνει η αγωνία της γέννας.Ξαναλέω οτί σκοπός μου ήταν να ενημερώσω και όχι να καταφερθώ εναντίον κανενός.;)

 

φανταζομαι οτι η κοπελα εννοει οτι πονουσε μετα απο τα ραμματα

παντως κι εγω δεν καταλαβα τα ραμματα ουτε κατα τη διαρκεια ουτε μετα

πηρα ενα παναδολ προληπτικα πριν κοιμηθω την πρωτη μερα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια συμβουλη για την περιπτωση που το μωρο δεν εχει καλη θεση.......ολα σχετικα ειναι βεβαια αλλα σε μενα προεκυψε το εξης. Το μωρο ηταν μεν εμπεδωμενο με το κεφαλι κατω, αλλα ηταν καπως γυρισμενο στο πλαι και ειχαμε προβλημα. Η γιατρος λοιπον που το ειδε, με εβαλε να γυρισω στο πλαι και να περασω ετσι τους πονους......και το μωρο γυρισε!!!! Οι γιατροι που εχουν εμπειρια ξερουν πως να σε βαλουν να ξαπλωσεις και να κανουν το μωρο να γυρισει εκεινη την ωρα οπως βολευει για τον τοκετο.......

 

Στην πρώτη γέννα η μαία με γύρναγε μια στο ένα πλάι μια στο άλλο, για να "κατέβει πιο γρήγορα" όπως μου είχε πει. Στη δεύτερη μια βδομάδα περίπου πριν γεννήσω η γιατρός μου είχε ψηλαφίσει την κοιλιά, συν την εξέταση και μου είχε πει να κοιμάμαι από το ένα πλευρό (νομίζω αριστερά) για να πάρει την θέση που ήθελε και στον τοκετό στην τελευταία εξώθηση η μαία μου "γύρισε" το μωρό πάνω από την κοιλιά μου και το έσπρωξε κάτω.

 

Τώρα αυτό εδώ αν δεν γυρίσει θα πάμε για ισχιακό, εννοείται χωρίς επισκληρίδιο!!!!!!!!!

 

Όσο για την φλέβα και τις δυο φορές με τρύπησε η ίδια μαία. Την πρώτη φορά δεν αισθανόμουν τίποτα, την δεύτερη πόναγα για 20 μέρες. Από ότι μου είπε - γιατί δεν πόναγα μόνο εγώ, αλλά όλες οι κοπέλες - ήταν χοντρός ο φλεβοκαθετήρας (δηλαδή ελλατωματική η παρτίδα)!!!!!!!!!

 

Στη πρώτη γέννα πόνεσα φρικτά στα ράμματα, στη δεύτερη αισθανόμουν κάτι υποφερτά τσιμπηματάκια!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω κοριτσια χωρις επισκληριδειο γεννησα, το καταευχαριστηθηκα, βεβαια 9,5 ολοκληρες ωρες το συνολο των ωδινων και για να με ραψει χρειαστηκε να με κοιμησει γιατι δεν αντεχα ουτε να μ'ακουμπαει...

fmpG.jpgaurPp2.png?UGOrssO8
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη γέννα η μαία με γύρναγε μια στο ένα πλάι μια στο άλλο, για να "κατέβει πιο γρήγορα" όπως μου είχε πει. Στη δεύτερη μια βδομάδα περίπου πριν γεννήσω η γιατρός μου είχε ψηλαφίσει την κοιλιά, συν την εξέταση και μου είχε πει να κοιμάμαι από το ένα πλευρό (νομίζω αριστερά) για να πάρει την θέση που ήθελε και στον τοκετό στην τελευταία εξώθηση η μαία μου "γύρισε" το μωρό πάνω από την κοιλιά μου και το έσπρωξε κάτω.

 

Τώρα αυτό εδώ αν δεν γυρίσει θα πάμε για ισχιακό, εννοείται χωρίς επισκληρίδιο!!!!!!!!!

 

 

Μπορει να γυρισει αυτες τις μερες, εμενα περιπου τοτε γυρισε.......υπαρχουν και κατι ασκησεις για να γυρισει το μωρο (κατι πηρε το ματι μου στο φορουμ) απλα δεν μπορεις να ξερεις αν θα μεινει σε αυτη τη θεση........θεωρητικα μεχρι τελευταια στιγμη μπορει να γυρισει!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

μάλλον από ότι διάβασα εγώ ήμουν τυχερή!

γέννησα με πρόκληση. στις 10 το πρωί μου έβαλαν τον ορό και έπεσε η πρώτη σταγόνα και στις 1 το μεσημέρι γέννησα!!!

να είμαι ειλικρινής είχα ζητήσει επισκληρίδιο. ήρθε ο γιατρός ήμουν με 6 διαστολή του είπα οκ αντέχω αλλά δεν ξέρω πόσο πονάει θέλω επισκληρίδιο. ήρθε η κυριούλα και έπιασε την συζήτηση με τις μαίες!να σημειώσω ότι γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο!

καποια στιγμή της φωνάζω να έρθει γιατί πονάω και γεννάω και αυτή μου έιπε κυρία μου μην φωνάζετε πριν από δέκα λεπτά είσασταν στο 6 έχουμε χρόνο....η έξυπνη μέχρι να μου καθαρίσει την πλάτη είχαν φωνάξει γρήγορα τον γιατρό μου γιατί ήμουν έτοιμη να γεννήσω!!!ο γιατρός μου δεν το πίστευε!

εντάξει η αλήθεια είναι ότι πονάει και με την πρόκληση κάποιοι λενε περισσότερο αλλά δεν πονάει περισσότερο από όσο αντέχεις!και εκεί που λες οκ αυτό ήταν σταματάνε όλα ξαφνικά και δεν νιώθεις ούτε πόνο ούτε τίποτα!μόνο δέος και πάρα πολλά καινούργια συναισθήματα!!βλέπετε εκείνη τη στιγμή έχεις στα χέρια σου το μεγαλύτερο δώρο της φύσης το μωρό σου και όλα τα υπόλοιπα είναι ανούσια!!!

αυτό είναι το σημαντικότερο!εγώ ήμουν τυχερή το ξαναλέω δεν ξέρω τι αντοχές θα είχα αν πόναγα πολλές ώρες!

σημασία έχει ότι και να επιλέξουμε κατά τη διάρκεια της γέννας να την απολάυσουμε!είναι απόλαυση για μένα η καλύτερη εμπειρία της ζωής μου και την απόλαυσα από την αρχή και μέχρι τώρα!!!και να έχουμε δυνάμεις για να χαρούμς το παιδί μας τις πρώτες ώρες της ζωής του!!!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν θα ήθελα να πω οτι αυτό είναι μέγα ψέμα οτι με την αιναισθησία νιώθεις τον πόνο απο τα ράμματα.. γέννησα στις 28 μαίου με επισκληριδίο.Στα ράμματα δεν κάταλαβα απολύτως τίποτα κι αν δεν έβλεπα τα χέρια του γιατρού δεν θα καταλάβαινα καν οτί με έραβε.Να μην λεέμε ότι θέλουμε και τρομάζουμε κι άλλα κοριτσάκια εδώ μέσα, φτάνει η αγωνία της γέννας.Ξαναλέω οτί σκοπός μου ήταν να ενημερώσω και όχι να καταφερθώ εναντίον κανενός.;)

 

Μη εισαι τοσο απολυτη...αυτη ηταν η δικη σου εμπειρια, κοπελες που γεννησαν με επισκληριδιο και δεν καταλαβαν πονους γεννας ειπαν οτι ενιωσαν πονο σε καθε ραμμα και δεν τις βοηθησε σε αυτο το θεμα η επισκληριδιος.

 

Υπαρχουν και περιπτωσεις που χωρις επισκληριδιο και ουτε καν τοπικη αναισθησια δεν πονεσαν στα ραμματα.......το καθε σημειο που γινεται ενα ραμμα ειναι διαφορετικο, δεν πονανε ολα το ιδιο. Σε μενα που εκαναν πολλες ξυλοκαινες καποια ραμματα δεν τα καταλαβα και σε αλλα ουρλιαζα απο τον πονο, η ιδια η γιατρος μου ελεγε οτι εδω θα πονεσεις γιατι δε βοηθαει η αναισθησια.......

 

Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη κι αυτο το λεμε ΠΑΝΤΑ σε τετοιες συζητησεις, δεν σημαινει πως οτι περασε μια κοπελα ισχυει για ολες τις υπολοιπες......εδω διαφερουν οι δυο γεννες της ιδιας κοπελας στο θεμα των ραμματων. Να διαβαζετε ολα τα σχολια μη κολλατε σε ενα μονο.

 

Δεν εχω περιγραψει πουθενα σε κανενα τοπικ το τι τραβηξα στην τελευταια εγκυμοσυνη λογω ραμματων, ακριβως για να μη τρομαξω καμμια.......οτι εχω γραψει ειναι πολυ επιφανειακο και λαιτ....

 

Ουτε η δικια μου εμπειρια (η μαλλον εμπειριες) ειναι ενδεικτικες για καθε τοκετο αλλα ουτε και η δικη σου.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω με τη βερα.εγω εκανα 2 γεννες χωρις επισκληριδιο.στην πρωτη παρολο που μου εκανε τοπικη αναισθησια για να με ραψει κατω εγω ουρλιαζα γιατι τα καταλαβαινα ολα κ μαλιστα μου ξαναεκανε κ παλι τα καταλαβαινα ολα κ δε με πιστευε κιολας:evil: αλλα το ραψιμο κρατησε περιπου 1 ωρα γιατι ειχα κατασακατευτει.περπατησα μεν αμεσως αλλα εκανα 15 μερες να σταματησει ο πονος.αφου καθε μερα εκλαιγα απο τους πονους κατω.ουτε να κατσω ουτε να περπατησω ουτε τουαλετα να παω.τιποτα...

στον μικρο ομως με εραψε κ χωρις καν αναισθησια κ δε καταλαβα τιποτα.βεβαια καμια σχεση με το σκισημο που εκανα στο πρωτο αλλα δε πονεσα ουτε λιγο.κ μετα περπατουσα μια χαρα κ καθομουν κ ολα κανονικα.κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να γυρισει αυτες τις μερες, εμενα περιπου τοτε γυρισε.......υπαρχουν και κατι ασκησεις για να γυρισει το μωρο (κατι πηρε το ματι μου στο φορουμ) απλα δεν μπορεις να ξερεις αν θα μεινει σε αυτη τη θεση........θεωρητικα μεχρι τελευταια στιγμη μπορει να γυρισει!

 

Η γιατρός μου είναι σίγουρη πως θα γυρίσει - και πάντα σε ότι λεει πέφτει μέσα - τις ασκήσεις μου της έστειλε ήδη η joe και την ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!!

 

Εγω παντως με οτι διαβαζω εχω κατατρομαξει... Λεω να μη γινω μανα...:?

 

Γέννησα και τα δυο παιδιά χωρίς επισκληρίδιο, πάω για το τρίτο!!!!! Εξακολουθώ να θεωρώ την εξαγωγή των έγκλειστων φρονιμητών από τον γναθοχειρούργο χειρότερη και επώδυνη εμπειρία από την γέννηση των παιδιών μου!!!!!!!

 

Παρόλα αυτά ειμαι σίγουρη πως ο λόγος που όλες οι μανούλες με ΦΤ χωρίς επισκληρίδιο νιώθουμε τόσο όμορφα ειναι όχι τόσο για τους πόνους που όπως ξέρεις δεν ειναι κάτι εύκολο αλλά επειδή βίωσαμε τοσο έντονα τον ερχομό των παιδιών μας.

 

Νομίζω πως η κάθε μανούλα άσχετο πως το απέκτησε το παιδί της νιώθει πάρα πολύ όμορφα μόλις το πιάσει για πρώτη φορά στην αγκαλιά της, ακόμα και αυτή που το υιοθέτησε!!!!!

 

Όσο για τους πόνους, ακριβώς ένα χρόνο αφότου είχα γεννήσει την πιτσιρίκα μου, είμαι αδιάθετη με φρικτούς πόνους και εμετούς στο κρεββάτι. Να ουρλιάζω και να παραλληρώ από τους πόνους. Ο σύζυγος με το μωρό στην αγκαλιά να με κοιτάει πανικόβλητος "μα μου λεει όταν γένναγες έτσι δεν έκανες" "Το ξέρω του λεω, γιατί όταν γένναγα ερχόταν ένας υποφερτός πόνος που κράταγε για κάποια δευτερόλεπτα και έφευγε, ενώ τώρα πονάω φρικτά και συνεχόμενα"

Δυστυχώς από τον πρώτο μήνα που αδιαθέτησα οι πόνοι είναι φρικτοί και μετά τις γέννες χειροτέρεψαν!!!

 

Καμία σχέση οι πόνοι της περιόδου που αντιμετωπίζω με της γέννας!!!!!!

Στο λύκειο ημουν σε κατάσταση απελπισίας και είχα πει στη μαμά μου να με πάει στο γιατρό να μου κόψουν την περίοδο!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

στα ραμματα απο τι ξερω η επισκληριδιο δεν αντιδραει κοριτσια .

 

Κορίτσια,κανονικά δεν θα έπρεπε στα ράμματα να μας κάνουν τοπική αναισθησία????Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να γίνεται τοπική αναισθησία στο σημείο...Θα ψάξω το site και θα σας το στείλω...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,κανονικά δεν θα έπρεπε στα ράμματα να μας κάνουν τοπική αναισθησία????Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να γίνεται τοπική αναισθησία στο σημείο...Θα ψάξω το site και θα σας το στείλω...

 

''Μετά 5-10 λεπτά από τη γέννηση, η μήτρα συσπάται ξανά για να αποβάλλει τον πλακούντα και τη μεμβράνη που σχημάτιζαν τον αμνιακό σάκο. Αυτή η φάση ονομάζεται υστεροτοκία. Μόλις αδειάσει η μήτρα , συσπάται αυτόματα και ο γιατρός προχωράει σε συρραφή που γίνεται με τοπική αναισθησία και δεν πονάει.''

http://www.mammyland.com/egkymosyni/toketos/oi-treis-faseis-tou-toketou

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,κανονικά δεν θα έπρεπε στα ράμματα να μας κάνουν τοπική αναισθησία????Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να γίνεται τοπική αναισθησία στο σημείο...Θα ψάξω το site και θα σας το στείλω...

 

Μα εμείς δεν είπαμε το αντίθετο, σου κάνει ένεση ξυλοκαΐνης, που δυστυχώς υπάρχει περίπτωση να μην σε πιάσει!!!!!!

Εμένα την πρώτη φορά ΔΕΝ με έπιασε, ενώ την δεύτερη με έπιασε!!!!!!!!!

 

 

αααααα και για μετά μου είχε πει η μαία και είχα πάρει gel ξυλοκαΐνης και έβαζα τοπικά, στην πρώτη με είχε βοηθήσει στην δεύτερη όχι!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,κανονικά δεν θα έπρεπε στα ράμματα να μας κάνουν τοπική αναισθησία????Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να γίνεται τοπική αναισθησία στο σημείο...Θα ψάξω το site και θα σας το στείλω...

 

 

Mporei να σου κανει τοπικα αλλα δε σε πιανει σε ολα τα ραμματα. ειναι πολυ ευαισθητη η περιοχη κι εξαρταται πως θα σχιστεις απο μονη και πως θα σε σχισει ο γιατρος.

Στην πρωτη μου γεννα με εσκισε ο γιατρος, ασχημα ομως και οτι ραμματα μου εκανε ηταν χωρις αναισθησια. Πονεσα αλλα δεν ηταν πολλα τα ραμματα ευτυχως. Δεν ηταν και καλα ομως (μερικα ηταν αραια) και υπεφερα μεχρι να κλεισουν.

 

Στη δευτερη εγκυμοσυνη η γιατρος με εκοψε μεν (απο την κατω πλευρα) για να βγει το παιδι, αλλα εγω σχιστικα και απο την πανω...παρα πολλα ραμματα, πολλων ειδων, μερικα ηταν ακρως οδυνηρα και δεν τα πιανε η αναισθησια...μου καναν πολλες ξυλοκαινες. Μεχρι που σκιστηκε καποιο αγγειο και ειχαμε και αιμορραγιες.

 

Μπορει να μη σκιστεις καθολου, μπορεις να σκιστεις λιγο, μπορει να σκιστεις πολυ ασχημα...ολα τα ενδεχομενα παιζουν......ετσι παιζουν και τα ραμματα.....σε καποια σημεια η αναισθησια δεν πιανει. Για αυτο λενε καποιες κοπελες οτι οι γιατροι τους τις κοιμισαν για να κανουν τα ραμματα χωρις πονο. Οσο οδυνηρο κι αν ηταν δεν θα ηθελα ολικη αναισθησια προσωπικα...

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καποια σημεια δεν τα πιανει η ξυλοκαινη Αννουλα, οπως ειπα ηδη η γιατρος με προειδοποιουσε πριν απο καποια ραμματα, οτι θα πονουσαν γιατι δεν θα τα πιασει η ξυλοκαινη...ειναι αναλογως το σκισιμο .

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...είναι το μοναδικό που με τρομάζει!!Θα το αντέξουμε κι αυτό...Προτιμώ να πονέσω παρά να με κοιμήσουν!!!Ευτυχώς αξίζει τον κόπο και με το παραπάνω για να έχουμε το κουράγιο και την δύναμη να τα ξεπεράσουμε.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Den einai απαραιτητο να πονεσεις.....πολλες κοπελες περασαν αυτη τη φαση πολυ ευκολα, χωρις πονους. Απλα καλο ειναι να εισαι προετοιμασμενη για ολα τα ενδεχομενα........

 

Αν ηξερα τι πρεπει να βαζω πανω στα ραμματα, στην πρωτη μου εγκυμοσυνη θα ηταν ολα πολυ πιο ευκολα, δεν ηξερα και υπεφερα 2 μηνες μεχρι να κλεισουν.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...