Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποιες θα γεννησουν χωρις επισκληριδιο


popi1987

Recommended Posts

γεια σας κοριτσια .

θα ηθελα να ρωτησω ποιες θα γεννησουν με επισκληριδιο και ποιες οχι και γιατι . ???

 

γέννησα χωρις επισκληρίδιο. ο τοκετός κράτησε 3 ώρες και 20 λεπτά. αν διαρκούσε περισσότερο, μπρεί και να την έκανα (μπορέι και όχι). ειχα ομως μια καταπληκτική μαία που με βοήθησε παρα πολύ και πιστευω πως αυτή ηταν ο λόγος του 3ωρου.

 

τι πιστευω; γεννας το πρώτο χωρίς επισκηρίδιο και φυσιολογικά (αν επιτρέπουν οι συνθήκες) και στο δέυτερο εχεις την επιλογή. εχεις ζήσει δηλαδή τον ΦΤ, οπως οι μαμάδες μας- γιαγιάδες μας (εεεε οχι και στη ριζα του δέντρου) κια μετα αν δε σου "άρεσε"... αλλαζεις τρόπο.

 

καλή λευτεριά!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω κοριτσια παω αναποδα!

δηλαδη 1η γεννα με επειγουσα καισαρικη λογω προεκλαμψιας

2η με φτ και απισκληριδιο και πολλες ωρες αναμονη (συσπασεις απο την προηγουμενη μερα, σπασιμο των νερων 11 το πρωι της αλλης και γεννα 9 το βραδυ)

τωρα στην τριτη ευχομαι να καταφερω να γεννησω εντελως φυσιολογικα

μακαρι θα το ηθελα πολυ και ελπιζω να τα καταφερω

βεβαια το κυριοτερο που με ενδιαφερει ειναι να γεννησω φυσιολογικα και οχι τοσο η επισκληριδιος

θα προσευχομαι να πανε ολα καλα και να μη χρειαστει καμια παρεμβαση

θελω πολυ να το ζησω αν και φοβαμαι πολυ τον πονο γενικοτερα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλη για την περιπτωση που το μωρο δεν εχει καλη θεση.......ολα σχετικα ειναι βεβαια αλλα σε μενα προεκυψε το εξης. Το μωρο ηταν μεν εμπεδωμενο με το κεφαλι κατω, αλλα ηταν καπως γυρισμενο στο πλαι και ειχαμε προβλημα. Η γιατρος λοιπον που το ειδε, με εβαλε να γυρισω στο πλαι και να περασω ετσι τους πονους......και το μωρο γυρισε!!!! Οι γιατροι που εχουν εμπειρια ξερουν πως να σε βαλουν να ξαπλωσεις και να κανουν το μωρο να γυρισει εκεινη την ωρα οπως βολευει για τον τοκετο.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να γεννησω αυτη την φορα χωρις επισκληριδιο,οχι γιατι θελω να ποναω αλλα γιατι μετα την επισκληριδιο την προηγουμενη φορα ποναγα στην μεση και κουτσαινα 3 μηνες,ετσι θα πω στον γιατρο μου αυτη την φορα να μην μου βαλει ορο με οξυτοκινη(πραγμα που κανουν ολοι οι γιατροι) γιατι οι πονοι που ερχονται μετα ειναι πολυ δυνατοι και συχνοι και τοτε ζηταν επισκληριδιο αναγκαστηκα ειδικα αν κανεις πολλες ωρες να γεννησης,ειμαι σιγουρη οτι τους πονους χωρις οξυτοκινη μπορω να τους αντεξω(εδω αντεξα 5,5 ωρες με οξυτοκινη χωρις επισκληριδιο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο μαιευτηριο τους εκανε και εντυπωση ,λογω της ηλικιας μου,

(24 ειμαι) που δεν ηθελα...:o Ειναι αληθεια τελικα οτι με τον ορο ποναει περισσοτερο?Με την αλλη θα ηθελα να μην μου βαλουν,να ερθει απο μονο του.Ξερει καμια σιγουρα αν ισχυει?:-)

με ορο ναι ποναει πιο πολυ γιατι ανοιγεις αποτομα.ειναι σα να εχει οξυ τοκετο κ πιστεψε με δε το θελεις.ειχα 2 τετοιους κ χωρις ορο κ χωρις επισκληριδιο κ εζησα τον τρομο.αλλα εχω μια απορια

τι εννοεις οτι λογω ηλικιας τους εκανε εντυπωση?εγω στην πρωτη 22 χρονων ημουν.εχει σχεση η ηλικια με την επισκληριδιο?

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα ΜΕ επισκληριδιο, πηγαν ολα τελεια, και παλι αυτο θα επελεγα..

 

δεν προωθω την επισκληριδιο (δεν παιρνω ποσοστα λολ!!)

 

αλλα..

 

αν καποια κοπελα τα βρει σκουρα, και ζητησει επισκληριδιο την ωρα του τοκετου, μη νιωσει ενοχες, ελεος!!!!

 

εγω πηγα να το παιξω μαγκας, και καλα θ αντεξω, και σε διαστολη 4 βουτηξα τη γιατρο μου απο το λαρυγγι.. (που λεει ο λογος..)

 

και ειχα εναν υπεροχο τοκετο, απο τις πιο ομορφες μερες της ζωης μου, ολα μια χαρα!!!

 

 

ΑΝ καποια δεν τους παλευει τους πονους............ ΕΙΝΑΙ ΟΚ να κανει επισκληριδιο!

Link to comment
Share on other sites

Στα δημοσια νοσοκομεια μολις σε πανε στις ωδινες σου βαζουν ορο στο χερι.......ο ορος θα μεινει εκει μεχρι να γεννησεις.......ειναι εκει για να μπορουν να σου βαλουν φαρμακα αν χρειαστει. Στην πρωτη γεννα με πονουσε αρκετα το χερι...ειχα τις ωδινες ειχα και τον ορο.....στην δευτερη παρολο που μου τον εβαλε μια απειρη μαια (πρωτη φορα εβαλε ορο να καταλαβετε) και με πονεσε λιγο στην αρχη, καποια στιγμη αρχισε να βγαζει αιμα κι επρεπε να το ξαναβαλει και τις εβαλε φωνες η υπευθυνη οτι δεν το κανε καλα, τελικα απο κεινη τη στιγμη και μετα δεν καταλαβα πονο στο χερι.......μια χαρα τα καταφερε η απειρη!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοειτε "με ορό"?Τι ορός ειναι αυτός και γιατι σου τον βαζουν?

ορο σου βαζουν αν εχεις περασει τις 40 εβδ για να προκαλεσουν διαστολη κ τεχνιτους πονους.επισης σου βαζουν αν γεννας πριν τις 40 αλλα για καποιο λογο σταματησε η διαστολη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οτι θελουν βαζουν στον ορο, αντιβιωση τεχνητους πονους...ειναι ευκολια γιατι δεν ψαχνουν εκει νη την ωρα να βρουν φλεβα και να σε τρυπανε.......για μας βεβαια ειναι ταλαιπωρια, αλλα ειναι αδιαπραγματευτο, ζητησα να μη μου βαλουν αλλα αρνηθηκαν.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα ΜΕ επισκληριδιο, πηγαν ολα τελεια, και παλι αυτο θα επελεγα..

 

δεν προωθω την επισκληριδιο (δεν παιρνω ποσοστα λολ!!)

 

αλλα..

 

αν καποια κοπελα τα βρει σκουρα, και ζητησει επισκληριδιο την ωρα του τοκετου, μη νιωσει ενοχες, ελεος!!!!

 

εγω πηγα να το παιξω μαγκας, και καλα θ αντεξω, και σε διαστολη 4 βουτηξα τη γιατρο μου απο το λαρυγγι.. (που λεει ο λογος..)

 

και ειχα εναν υπεροχο τοκετο, απο τις πιο ομορφες μερες της ζωης μου, ολα μια χαρα!!!

 

 

ΑΝ καποια δεν τους παλευει τους πονους............ ΕΙΝΑΙ ΟΚ να κανει επισκληριδιο!

 

δΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ η επισκληρηδιος οποτε θες.......αυτα πρεπει να κανονιζονται απο πριν......και μπαινουν σε συγκεκριμενη φαση του τοκετου.......μπορει να σου καθυστερησουν πολυ τον τοκετο, μπορει και να σε στειλει βουρ για καισαρικη.......νομιζω καλο ειναι να το σκεφθεις απο πριν και να το προγραμματισεις.

 

Και οπως ειπα ηδη αν αποφασισεις να πας για φυσιολογικο ανευ επισκληριδιου καλο ειναι νομιζω να προετοιμαστεις για εναν τετοιο τοκετο και να μη σκεφτεσαι οτι αν δεν αντεχω θα ζητησω ενεση...γιατι τοτε σιγουρα θα ζητησεις, οποτε γιατι να μη το προγραμματισεις για επισκληριδιο και την κανεις με την ησυχια σου? Οι περισσοτεροι τοκετοι πονανε, λιγες την βγαζουν ελαφρα........δεν ειναι περιπατος.

 

Εγω τη δευτερη φορα, ενω ειχα ξεκαθαρισει 3 φορες απο πριν οτι δεν θελω επισκληριδιο, οταν ηρθε η γιατρος στις ωδινες και με ειδε να πονω, μου λεει 'Που να σου βρω επισκληριδιο τωρα? Δεν γινεται!" Και της ουρλιαξα για 4η φορα οτι δεν ηθελα αναισθησια......και η μαμα μου πανω απο το κεφαλι μου να κλαιει " μα γιατι δεν θες αναισθησια? Δεν σε καταλαβαινω!" Δε μου εφθανε που ειχα τον πονο μου, ειχα κι αυτη στο κεφαλι μου.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

σε μενα εβαλαν κ τις 2 φορες μονο τη βελονα στο χερι για να ειναι ετοιμο αν χρειαστει οροςς.οσο κ να ουρλιαζα να το βγαλουν αυτες τιποτα:rolleyes:μια ωρα μετα τις γεννες το εβγαζαν.αλλα ειναι πολυ ενοχλητικο εμενα παντως μου τη σπαει

Link to comment
Share on other sites

δΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ η επισκληρηδιος οποτε θες.......αυτα πρεπει να κανονιζονται απο πριν......

 

.

 

 

κοιτα, αμα κανεις προυτ προυτ απο το φοβο σου, σε διαστολη 1... :lol::lol::lol: (ω ναι, εχει συμβει σε φιλη μου, ειναι και στο φορουμ, μην την ξεμπροστιασω τωρα..... :mrgreen: ) προλαβαινεις μια χαρα για επισκληριδιο.... μεχρι ποσο εχεις χρονο? 6?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φιστικακι δεν ξερω, αλλα σε μενα σιγουρα δεν μπορουσε να βαλει...αυτη επειδη φοβοταν μη ζητησω την ειχε ολο εννοια της και μου λεγε, μη κανεις επισκλ και την πατησεις σαν την αλλη (μια κοινη γνωστη που γεννησε λιγες μερες νωριτερα) που ζητησε επισκληρ και σταματησε ο τοκετος.....

 

Θελει πολυ καλο προγραμματισμο η επισκληριδιος...μπορει να την κανεις νωρις, να περασει και να φας ολους τους δυνατους πονους στο τελος ξαφνικα.......δεν ξερω, εμας μας τα χαν πει στα μαθηματα ανωδυνου που εκανα στη πρωτη γεννα και την απερριψα αμεσως χωρις να το ψαξω περισσοτερο......και δεν το μετανοιωσα, για μενα τουλαχιστον ολα καλα πηγαν, οπως ειπα η πιο φριχτη στιγμη πονου και στις δυο γεννες μου ηταν μετα στα ραμματα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

σε μενα εβαλαν κ τις 2 φορες μονο τη βελονα στο χερι για να ειναι ετοιμο αν χρειαστει οροςς.οσο κ να ουρλιαζα να το βγαλουν αυτες τιποτα:rolleyes:μια ωρα μετα τις γεννες το εβγαζαν.αλλα ειναι πολυ ενοχλητικο εμενα παντως μου τη σπαει

 

 

Καλα στην πρωτη γεννα περισσοτερο με πονουσε το χερι καθε φορα που κουνιοταν λογω ορου, παρα οι συσπασεις....το λεω χωρις ιχνος υπερβολης.......ειχε βαλει τη βελονα στο πανω μερος της παλαμης......μιλαμε για πολυυυυυυυ πονο, ακομα το θυμαμαι.

 

Τη δευτερη φορα μου εβαλε τη βελονα στο σημειο που τελειωνει ο καρπος και ξεκινα το χερι, απο την μεσα πλαινη μερια........την μαλωσε η επιμελητρια μαια αλλα πραγματικα δε καταλαβα πονο καθολη τη διαρκεια του τοκετου. Παρολο που με επρηξε αυτη η κοπελα, την ειχα πανω μου συνεχεια να με ζαλιζει με κουβεντουλα, αυτο το κανε παρα πολυ καλα κι ας ηταν η πρωτη της φορα...ειδαμε και τις εμπειρες!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Nα σας γραψω κ εγω τις εμπειριες μου,στην κορη μου μπηκα με τεχτητους πονους ειχα ζητησει να κανω κ επισκληρηδιο,κ οταν ειχα 4διαστολη μου λεει η μαια μου να φωναξω να σου κανουν την επισκληρηδιο κ της λεω οχι αντεχω ακομα ειμαι καλα,κ μου ξανα λεει η γυναικουλα ελα να στην κανει τωρα που ειναι στο δωματιο η αναισθησιολογος μην την ψαχνουμε μετα κ ευτυχως για καλη μου τυχη λεω οκ.

Με τρυπησε 14φορες μεχρι κατω απο τον αυχενα δεν μπορουσε να μου την κανει, με τιποτα με αποτελεσμα να ερθει αλλη αναισθησιολογος να μου την κανει,κ φυσικα με το που μου την εκαναν,ειχα φτασει διαστολη 10 κ γενναγα,ευτυχως ομως την ωρα που εβγαινε η κορη μου δεν καταλαβαινα τιποτα εννοειται ομως οτι εφαγα ολες τις ωδινες.

Και παμε τωρα στον γιο μου,οπου ερχεται η αναισθησιολογος μου κανει επιτοπου την ενεση χωρις κανενα προβλημα,ειχα διαστολη 6 ο μικρος ομως ειχε κανει κακα του μεσα στην κοιλια μου, ηταν μπλεγμενος κ με τον ομφαλιο λωρο,πεφταν οι παλοι του κ γενικοτερα οι γιατρος μου ηταν ετοιμος να μου κανει καισσαρικη,αλλα επειδη το παλευε ο ανθρωπος να γεννησω φυσιολογικα δεν μου εκανε την δευτερη δοση επισκληρηδιου με αποτελεσμα οταν γενναγα να την ακουσω στερεοφωνικα, τρελος πονος .

Συμπερασμα εγω κ επισκληρηδιο που εκανα στην κορη εφαγα ολους τους πονους των ωδινων κ στον γιο μου εφαγα τους πονους οταν εβγαινε,πιστευω οτι ημουν η πρωτη κ μοναδικη γυναικα που εκανε επισκληρηδιο,κ στα ραμματα μου εκανε ολικη γιατι τα ειχα δει ολα απο τον πονο

Link to comment
Share on other sites

εγω στο 4, που εκανα επισκληριδιο, ενιωθα σαν να εχω εντονους πονους περιοδου, και δυνατο πονο στη μεση... σε καμια περιπτωση ομως, δεν ενιωθα αυτο που λεμε αφορητους πονους... την επισκληριδιο την εκανα στις 12 το μεσημερι, ημουν χαλαρη μεχρι τις 8 περιπου, και μου ξαναεκαναν τοτε.. την ωρα του τοκετου, ενιωθα εντονο σφιξιμο, καταλαβαινα δηλαδη κανονικοτατα το παιδι που κατεβαινε κι εβγαινε, αλλα χωρις πονο... ανεπνεα και εσπρωχνα κανονικα, με απολυτη ηρεμια, οπως μου ελεγαν.. γεννησα 11 τη νυχτα, στις 3 εκανα ντουζ - μονη μου... (αφου ειχα φαει ενα τοστακι κι ειχα πιει ενα τσαγακι....)

 

ομως η αληθεια ειναι, οτι μια φιλη μου που βασιζοταν στην επισκληριδιο, δεν την επιανε καθολου.... ουτε καν η μεγαλη δοση!!! εφαγε το τρυπημα αδικα, περασε ολες τις οδυνες κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απιστευτοι οι πονοι οταν κανεις εξωθησεις να βγει το μωρο.....απιστευτοι ως αισθηση, ειναι σαν να ανοιγεις ολοκληρη.... οι συσπασεις νομιζω οτι ειναι χειροτερες.....οταν φθανεις στις εξωθησεις ανακουφιζεσαι και μονο με την ιδεα οτι τελειωνει.........εγω θυμαμαι οτι το μωρο εβγαινε και ουρλιαζα γιατι το αισθανομουν και τους το λεγα και δεν με πιστευαν, νομιζαν οτι απλα πονουσα λογω συσπασεων.....μεχρι που το ειδαν οτι ειχε φανει πια το κεφαλι και με πηγαν αρον αρον στο χειρουργειο και ουρλιαζα σε ολη τη διαδρομη ...νομιζα οτι θα γεννουσα εκει καθοδον, στο τσακ με προλαβαν να φθασουμε στο χειρουργειο.....

 

 

Αλλα αυτο τον πονο τον βιωσα σαν ανακουφιστικο πονο...πως να το εξηγησω.......δεν ηταν πονος οδυνηρος και μισητος οπως οι δυνατες συσπασεις....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα ουρλιαχτα μου κατα τον τοκετο δεν ειχαν καμμια σχεση με τα ουρλιαχτα στα ραμματα που δεν με επιαναν ουτε οι ξυλοκαινες....εριξα κατι μπινελικια εκει και μετα που περιμενα στο φορειο να με ετοιμασουν, εκλαιγα και σκεφτομουν ποια τρελη μετα απο δυο παιδια παει για τριτο??? Ηθελα να κανω στειρωση επι τοπου αν γινοταν, κι αυτο απο τα ραμματα τωρα......οχι απο τη γεννα.....

 

Τελευταια ομως αρχισα να σκεφτομαι οτι θα ηθελα κι ενα τριτο...χαχα.........με αυτη την ανασκοπηση ομως ηρθα στα συγκαλα μου!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλα στην πρωτη γεννα περισσοτερο με πονουσε το χερι καθε φορα που κουνιοταν λογω ορου, παρα οι συσπασεις....το λεω χωρις ιχνος υπερβολης.......ειχε βαλει τη βελονα στο πανω μερος της παλαμης......μιλαμε για πολυυυυυυυ πονο, ακομα το θυμαμαι.

 

Τη δευτερη φορα μου εβαλε τη βελονα στο σημειο που τελειωνει ο καρπος και ξεκινα το χερι, απο την μεσα πλαινη μερια........την μαλωσε η επιμελητρια μαια αλλα πραγματικα δε καταλαβα πονο καθολη τη διαρκεια του τοκετου. Παρολο που με επρηξε αυτη η κοπελα, την ειχα πανω μου συνεχεια να με ζαλιζει με κουβεντουλα, αυτο το κανε παρα πολυ καλα κι ας ηταν η πρωτη της φορα...ειδαμε και τις εμπειρες!!!

αχ τι θυμηθηκα!μια ηλιθια στην πρωτη γεννα που μου εβαλε τη βελονα για τον ορο που λες???στην κλειδωση του χεριου!!!!:evil::evil:στο εσωτερικο απο τον αγκωνα δηλαδη.κ ουρλιαζα κ μετα μου την εβαλε στο πανω μερος της παλαμης.μα το θεο ειχα μια τεραστια μωβ μελανια στην κλειδωση μεχρι 2 μηνες μετα τη γεννα.με σακατεψε η ηλιθια!

οσο για τις εξωθησεις.την ωρα που εσπρωχνα εκτος απο τον πονο ενιωθα πως μου ειχαν βουλωσει το...πιπι με μια τεραστια πετρα :shock:

Link to comment
Share on other sites

με ορο ναι ποναει πιο πολυ γιατι ανοιγεις αποτομα.ειναι σα να εχει οξυ τοκετο κ πιστεψε με δε το θελεις.ειχα 2 τετοιους κ χωρις ορο κ χωρις επισκληριδιο κ εζησα τον τρομο.αλλα εχω μια απορια

τι εννοεις οτι λογω ηλικιας τους εκανε εντυπωση?εγω στην πρωτη 22 χρονων ημουν.εχει σχεση η ηλικια με την επισκληριδιο?

Οχι δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση,απλως οταν βλεπουν 35αρες που υποτιθεται ειναι πιο ωριμες να φοβουνται και να ζητανε εναγωνιως επισκληριδιο, τους κανει εντυπωση να εισαι 24 και να μην φοβασαι τους πονους και να συνεργαζεσαι με τον καλυτερο δυνατο τροπο.Δεν γεννανε ολες στα 22 και στα 24.

Οταν με ρωτησαν την ηλικια μου ακουσα μια μαια να λεει:Πωπω αυτη ειναι μικροτερη απο μενα,μακαρι να γεννησω κι εγω ετσι.

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

με ορο ναι ποναει πιο πολυ γιατι ανοιγεις αποτομα.ειναι σα να εχει οξυ τοκετο κ πιστεψε με δε το θελεις.ειχα 2 τετοιους κ χωρις ορο κ χωρις επισκληριδιο κ εζησα τον τρομο.αλλα εχω μια απορια

τι εννοεις οτι λογω ηλικιας τους εκανε εντυπωση?εγω στην πρωτη 22 χρονων ημουν.εχει σχεση η ηλικια με την επισκληριδιο?

 

Κι εγω με ορο γεννησα και εζησα τον τρομο οπως ειπες,γι αυτο ρωταω αν ειναι καλυτερα χωρις.

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...