Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κυκλοφορει ιωση???


Recommended Posts

Χτες το απογευμα οταν ξυπνησε η μπουμπου μου απο τον μεσημεριανο υπνο ηταν ζεστη την κανω ενα ντουζακι βαζω το θρμομετρο και ειχε 37,5 ε λεω μαλλον το δοντακι.Μετα ομως απο μια ωρα περιπου την εβλεπα πολυ υποτονικη ηταν κα ακομα ζεστη και βαζω θερμομετρο κ ειχε 39,6:(:( λεω δεν ειναι δυνατον με γελουν τα ματια μου .Κλασσικα τηλ στην παιδιατρο , ντεπον και ο πυρετος επεσε.Μου ανεβασε ενα 38,5 στις 4 το πρωι και μεχρι τωρα ηταν απυρετη (βεβαια τωρα κοιμαται και ειναι παλι ζεστη θα δω μολις σηκωθει).Επισης παρουσιασε λιγο διαρροια και εντονη υπνηλια,σπανιο για μας. Η παιδιατρος δεν μουπε κατι ακομα απλα την κρατω ενημερη μεχρι να περασει ενα 24ωρο για να δει αν εμφανισει κατι αλλο. Το θεμα ειναι πως ημουν παααρα πολυ προσεκτικη αυτες τις μερες με την εντονη ζεστη και με τα αιρκοντισιον και τελικα σε μας ετυχε κ ενω ειμαι πολυ ψυχραιμη σαν ανθρωπος ειναι η μονη φορα που παω να σκασω.Τι φταιει?Μηπως δεν την προσεξα αρκετα ,κυκλοφορει καμια ιωση?Εχετε ακουσει εσεις τιποτα παρομοιο?Και το λυπαμαι το καημενο με αυτη τη χαζοζεστη να ταλαιπωριεται ετσι,μες στην γκρινια ειναι:(:(:(

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω ακούσει για τρεις ακόμη παρόμοιες περιπτώσεις αυτή την εβδομάδα. Υψηλός πυρετός, στομαχικές διαταραχές και υπνηλία. Ό,τι ακριβώς και το παιδάκι σου. Φυσικά η παιδίατρος θα σου πει τι είναι, αλλα στο γράφω για να μην ανησυχείς, προφανώς αυτές οι περίεργες καιρικές συνθήκες ευνοούν τέτοιες ιώσεις. Περαστικούλια σας...

Link to comment
Share on other sites

περαστικα στη μικρη

και τα δικα μου κοιμουνται πολυ 2 μερες τωρα και ας μη το συνηθιζαν ζαλιστηκαν απο τη ζεστη

στην περιπτωση σου τωρα

πυρετο θα μπορουσε να εχει και απο τροφικη δηλητηριαση και διαρροια σε συνδυασμο με θερμοπληξια να εμφανιζει ατονια δεν ξερω ο γιατρος τι σου ειπε

παντως θεε μου καλοκαιριατικα ιωση το εχω περασει με τη μικρη μου

σιγουρα δε φταις εσυ απλα να εισαι συνεχεια σε επαφη με τον παιδιατρο τα χερακια να βλεπεις αν ειναι ζεστα αν δε θελεις να βαζεις θερμομετρο καθε 5 λεπτα και να την ξυπνας απο την αγωνια

οντως η δικη μου καποτε με 40 πυρετο εκαιγαν τα χερακια της

και πανω απο 38.5 οπωσδηποτε αντιπυρετικο

και παλι περαστικα

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορουν ιωσεις...τησ φιλης μου η μικρη 6 μηνων ειχε παρομοια συμπτωματα αποτομα ανεβασε πολυ πυρετο, ινεσ στα κακακια...και εβγαλε σαν σπυρακια εσωτερικα σε ολο το σωμα.τωρα ειναι καλα η μπουμπου αλλα η παιδιατρος ειπε αυτη την εποχη κυκλοφορουν ιωσεις και ιλαρα..προσοχη να αποφευγετε πολυσυχναστα μερη

www.babiesphotos.comall i have ever wanted,all i have ever needed is here in my arms....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυκλοφορεί ίωση με πυρετό.

Ο μικρός μου κόλλησε,έκανε όμως μόνο πυρετό,ούτε βήχα,ούτε συνάχι.

Έφτασε μέχρι 39,5 με αντιπυρετικά,κράτησε περίπου δύο 24ωρα και το 3ο είναι απύρετος.

Link to comment
Share on other sites

ναι κυκλοφορει ιωση με πυρετο μονο και κοκκινος ο λαιμος ετσι ηταν και η στελλιτσα μου που ειναι 2 χρ την προηγουμενη παρασκευη.2 μερες κρατησε και μετα φυσικαα κολλησε και εμενα .περαστικουλια σε ολα τα παιδακια που μετετοια ζεστη ταλαιπωρουνται με τον πυρετο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 4 εβδομάδες περίπου η μικρή μου ανέβασε ξαφνικά πυρετό. Για 3 μέρες ανέβαζε συνέχεια θερμοκρασία μέχρι περίπου 38.8. Της έδινα depon και postan εναλλάξ και της έκανα πολλά δροσερά ντουζάκια. Είχε φυσικά ανορεξία, υπνηλία και κάποια διάρροια. Μετά από τις 3 μέρες της έπεσε ο πυρετός και γέμισε σε όλο της το σώμα κοκκινίλες οι οποίες μέσα σε δύο μέρες φύγανε. Ο γιατρός μου είπε ότι είχε "αιφνίδιο εξάνθημα".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

και μένα από χτες το απόγευμα η μικρή δεν ήταν καλά. Εκανε πυρετό 38, σήμερα 39 και η παιδίατρος είδε κόκκινο λαιμό και είπε ιογενής αμυγδαλίτιδα. Οχι αντιβίωση μόνο αντιπυρετικά και θα κρατήσει 3 24ωρα. Μετά ίσως να το γυρίσει και σε αιφνίδιο εξάνθημα. Ο,τι δούμε πάντως να μην ανησυχήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

και μένα από χτες το απόγευμα η μικρή δεν ήταν καλά. Εκανε πυρετό 38, σήμερα 39 και η παιδίατρος είδε κόκκινο λαιμό και είπε ιογενής αμυγδαλίτιδα. Οχι αντιβίωση μόνο αντιπυρετικά και θα κρατήσει 3 24ωρα. Μετά ίσως να το γυρίσει και σε αιφνίδιο εξάνθημα. Ο,τι δούμε πάντως να μην ανησυχήσουμε.

 

Εγω τα εχω παιξει με τις ιώσεις

Την ημέρα που βαπτίζοταν 20-6 μου ανέβασαν και οι δύο πυρετο 38,2 η Στελλίτσα και 39,6 η Χριστίνα Την επόμενη έβγαλα δόντι

Οκ λέω από το δόντι είναι

Μετά από 5 μέρες η Στέλλα ξανα πυρετο και ο γιατρος μας είπε ότι μολύνθηκε η πληγούλα στο γόνατο και μας έδωσε φουσιντιν για 10 μερες και φουσικόρτ για επάλειψη σε μια μέρα κόπηκε ο πυρετος

Σε λίγες μέρες αρχισε και η Χριστινα τα 39αρια καναμε μια μέρα υπομονη μήπως είναι δόντι αλλα παρατηρήσαμε και έντονο πολύ έντονο ροχαλητο και εμετό και την πήγαμε

Αμυγδαλίτιδα μας είπε οκμεντιν για δέκα μέρες

Εν τω μεταξύ τώρα αρχισε να ροχαλήζει και η μικρή αλλά δεν μου κάνει πυρετό

¨εχει πλακα να μας κάνει αργότερα θα λαλήσω

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα μου έκανε και ο δικός μου πυρετό. Έφθασε μέχρι 38,7 και έκανε και 2 φορές εμετό. Ευτυχώς ένα 2ωρο κράτησε.

 

Κορίτσια τα δόντια δεν κάνουν υψηλό πυρετό. Μόνο δέκατα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα η μικρουλα μου ξεκινησε εδω και 2 μηνες σχεδον παιδικο εεεε απο τοτε ειναι συνεχεια με κατι!!!δεν υπαρχει αυτο το πραγμα το παιδακι μου γενικα δεν αρρωσταινε πολυ τωρα ομως ειναι αλλο παιδι εχει συνεχεια γκρινια και μπουκωμα!στις 18/6 μου ξεκινησε πυρετο μεχρι 38,5 εψαχνα την παιδιατρο η οποια ελειπε και δεν μπορουσα να την βρω τελικα την πηγα σε εναν αλλο παιδιατρο την παρασκευη γιατι ειχε και βηχα κατι που μου εκανε για πρωτη φορα..και αυτα σε συνδυασμο με τσιμπλιτσες κιτρινοπρασινες στο δεξι ματακι.ο αλλος ο παιδιατρος μας ειπε οτι εχει κοκκινο λαιμο και επιπεφυκιτιδα μας εδωσε ενα κολλυριο για τα ματια και μας ειπε οτι ειναι γριπη και θα περασει..φυγαμε εμενα ομως με ετρωγαν τα φιδια διοτι οπως ειπα δεν ειχε ξανακανει ποτε βηχα!προσπαθησα και βρηκα τελικα την δικια μου γιατρο η οποια ενω ειναι κατα των φαρμακων μου προτεινε να ξεκινησουμε αντιβιωση κλαρισιντ(μπλιαχχχχ)αυτα εγιναν το σαββατο και ενω συνεχιζαν ολα τα συμπτωματα και ο πυρετος.τελικα απο πιεσεις τον υπολοιπων της ξεκινησα την αντιβιωση το σαββατο την νυχτα..ο βηχας γινοταν πιο εντονος και ο πυρετος συνεχιζοταν..αφου χτυπησαμε και 40αρια χωρις να πεφτει με αντιπυρετικα μου εδωσαν αερολιν και οι δυο(να πω οτι μιλαγα και με τους δυο γιατρους ,διοτι εχω εμπιστοσυνη στην δικια μου αλλα δεν την ειχε εξετασει)οποτε ξεκινησα με για πρωτη φορα αερολιν ο ενας μου εδινε σιροπι ο αλλος σπρει !!!κι εγω τι να κανω???βρισκομουν σε πολυ δυσκολη θεση..τελικα αφου μεχρι και την τριτη συνεχιζαν ολα τα συμπτωματα και ο πυρετος με τα απο 5 μερες σχεδον εκανε ακομα 39,5 πηγαμε για πρωτη φορα νοσοκομειο στο οποιο η εξετασεις εδειξαν βρογχοπνευμονια!!!μας αλλαξαν αντιβιωση σε amoxil των 500 και αερολιν σπρει!!γυρισαμε σπιτι μας και την επερνε μεχρι την δευτερα που ηταν σαφως πολυ καλυτερα!!!την πηγα σχολειο τελικατην παρασκευη για να ειμαι σιγουρη..και τωρα?????δεν το πιστευω εχει παλι τσιμπλες και γκρινια και μπουκωμα δηλαδη αν ειναι δυνατον!!!παλι???το ιδιο???θα παμε παιδιατρο σημερα!

Link to comment
Share on other sites

Rena μου περαστικά σας. Και εμένα πριν πάει σταθμό δεν μουα ρρώσταινε. Μου είχε αρρωστήσει μια φορα μόνο και αυτή 15 μηνών. Φέτος που πήγε πρώτη φορά όλο το χειμώνα ήταν μπουκωμένος.Ευτυχώς δεν μου έκανε πυρετούς πλυν μιας φοράς για μια μέρα.

 

Οι τσίμπλες στα μάτια είναι επεφυγκίτιδα ιογενής. Ξεσπάει εκεί κάποια ίωση. Το είχε πάθει και ο δικός μου χωρίς πυρετό και μετά το έπαθα και εγώ.Είναι κολλητικό συνήθως.

 

Αχ αυτοί οι παιδικοί σταθμοί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω G.STONE μου δηλαδη υπαρχει περπτωση να περασει παλι το ιδιο??αχ παναγιτσα μου και δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι μονο το ενα ματι αφου κολλαει και δεν κολλησα ουτε εγω ουτε ο αντρας μου!!κι εγω την εστειλα για καλυτερα σχολειο για να φευγει λιγο απο το σπιτι αλλα ετσι οπως παει ουτε μπανια δεν θα μπορει να κανει

Link to comment
Share on other sites

Για 3 μέρες ανέβαζε συνέχεια θερμοκρασία μέχρι περίπου 38.8. Της έδινα depon και postan εναλλάξ και της έκανα πολλά δροσερά ντουζάκια. Είχε φυσικά ανορεξία, υπνηλία και κάποια διάρροια. Μετά από τις 3 μέρες της έπεσε ο πυρετός και γέμισε σε όλο της το σώμα κοκκινίλες οι οποίες μέσα σε δύο μέρες φύγανε. Ο γιατρός μου είπε ότι είχε "αιφνίδιο εξάνθημα".

 

Αυτό πέρασε και ο Νικ μου την προηγούμενη εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευη το απογευμα η μικρη μου εκανε πυρετο 38,5.

Με ντεπον κατεβαινε, οχι ομως στην κανονικη θερμοκρασια, δεκατα.

 

Τιποτα αλλο. Μονο πυρετο. Το Σαββατο το απογευμα μου εκανε 39,3.

Πονσταν και κατεβηκε. Αυτο ηταν. Δεν ξανακανε πυρετο.

 

Κυριακη, Δευτερα διαροια!!!!!!!!

 

Αχχχ, τα νευρα μου!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Το απογευμα θα την παω δρ να δουμε τι θα μας πει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα την περασμενη εβδομαδα η κορουλα μου περασε τα ιδια.Ξεκινησαμε με εναν πυρετο 39,3 ο οποιος δεν επεφτε με τιποτα και τελικα καταληξαμε με πυρετο 41,2.Φωναξαμε γιατρο ο οποιος μας ειπε τα ιδια... ιωση με κοκκινο λαιμο αλλα μας εδωσε αντιβιωση claripen την οποια ομως η Ρενουλα μου δεν την πινει με καμια δυναμη και τελικα με τα 1000 βασανα καταφεραμε να πιουμε το μισο μπουκαλι... τωρα ειμαστε καλυτερα,δεν εχουμε πυρετο.Μονο φλεμματα εχει λιγα και συνεχεια προσπαθει να βηξει για να φυγουν...

Περαστικα σε ολα τα νινακια!!!!

An angel in the book of my life wrote down my baby's birth... Then whispered as she closed the book "... too beautiful for earth " .........

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ιωση ειναι. Ο ανηψούλης μου 8,5 μηνών είχε τα ίδια την προηγουμενη εβδομαδα. Πυρετό, διάρροιες, ανορεξια και σπυράκια λόγω πυρετού μαλλον. Σε τρείς μερες συνηλθε.

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς τα ίδια. Ξεκίνησε ο ένας με πυρετό που έφτασε μέχρι και 39,9, δίναμε εναλλάξ αντιπυρετικά, κράτησε 3 μέρες και μετά βήχας, μετά κόλλησε και ο άλλος, 3 μέρες πυρετός, 2 μέρες διάλειμμα με αρχές βήχα και σήμερα πάλι λίγο πυρετούλη είχαμε..... Βάζουμε συνέχεια ορό και περιμένουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί κι αρπάζει!

Ο δικός μου 17 μηνών, όλο το σαβ/ριακο πυρετό, μέχρι 39,2. Μαζί και διάρροια. Σήμερα τον πήγα στον παιδίατρο, ίωση!

Έλεος καλοκαιριάτικα! Δεν πρόλαβε ακόμα να συνέλθει από τις ανοιξιάτικες! Πότε θα τελειώσουνε; Να κάνουμε και κανένα διάλειμμα μέχρι το φθινόπωρο.

 

Περαστικά σε όλα τα πιτσιφρίκια!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

σε μας τελικά κράτησε λιγότερο από 2 μέρες. Ευτυχώς έγινε γρήγορα καλά.

 

Τώρα που είναι καλά, κόλλησε ένα κοριτσάκι που κάνουν παρέα. Υπάρχει περίπτωση να ξανακολλήσει;

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς πρέπει να κολλήσαμε :( Εχθές το μεσημέρι ανέβασε 38,3 και σήμερα το βράδυ έφτασε 39,4. Πέφτει με τα αντιπυρετικά κάθε 4-5 ώρες και μετά ξανανεβαίνει. Το απόγευμα θα πάμε στην παιδίατρο η οποία μας είπε ότι κυκλοφορεί ίωση. Θα δούμε...Περαστικά σε όλα τα μωράκια!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τελικα εχουμε αφτρες στον λαιμο.

 

Μου ειπε η δρ οτι τωρα ολες οι ιωσεις ειναι με τα λαιμα.

 

Ευτυχως κρατησε μονο ενα 24ωρο ο πυρετος. Δεν ξανακαναμε.

 

Περαστικα σε ολα τα παιδακια!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...