Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΙΛΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts

Δεν πρέπει όμως να έχει να κάνει και με την όρεξη lame. Προσωπικά έκανα πάρα πολλές φορές εμετό κάθε μέρα, και ακόμα κάνω, αλλά τα 22 κιλάκια τα πήρα. Το θέμα μεταβολισμού, το δέχομαι, αλλά όχι και της όρεξης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 666
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα! Εγώ μέχρι τον 6ο μήνα είχα πάρει 2 κιλά και όλοι μου έλεγαν ότι το πολύ πολύ θα βάλω 8 κιλά μέχρι τον 9ο μήνα. Τελικά το τελευταίο τρίμηνο έβαλα άλλα 10, δηλαδή συνολικά 12 κιλά. Μέσα σε μια βδομάδα από τη γέννα, έχασα 14 κιλά! Νομίζω εξαρτάται από τον μεταβολισμό της καθεμίας, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει όμως να έχει να κάνει και με την όρεξη lame. Προσωπικά έκανα πάρα πολλές φορές εμετό κάθε μέρα, και ακόμα κάνω, αλλά τα 22 κιλάκια τα πήρα. Το θέμα μεταβολισμού, το δέχομαι, αλλά όχι και της όρεξης.

ασε με τους εμετους....μεχρι και τον 4ο εκανα τοσους πολλους καθημερινα που αναγκαστηκα να παιρνω ειδικο σιροπι......

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!!! Μπηκαμε κι εμείς στο μήνα μας!! Μέχρι τον 6ο πήγαινα μήνα και κιλο, στον 7ο πήρα 2 και στον 8ο άλλα 2,σύνολο 10!!! Τώρα τον τελευταίο μήνα που έχει ανοίξει τρελά η όρεξή μου να φώ πόσα θα πάρω!!! Βρε κορίτσια μιλάμε για τρελή πείνα!! Κάθε 2 με τρεις 'ωρες τρώω!!!Αφήστε τα παγωτάκια τώρα που άνοιξε ο καιρός!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ lame, πικρή ιστορία οι εμετοί. Στην 31η εβδομάδα είμαι και τώρα πια κάνω εμετό μόνο το βράδυ. Αλλά μέχρι τώρα... να μη σου πω τι έχω τραβήξει...

 

 

εχεις δοκιμασει καποιο παξιμαδακι για τα υγρα?Εμενα με βοηθησαν και οι δυνατες καραμελες μεντας καθως και η κοκκινη halls

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μου καλησπέρα. Οτιδήποτε από κουλουράκια, παξιμάδια, ψωμί κτλ από όταν έμεινα έγκυος δεν τα ξαναέβαλα στο στόμα μου. Όλα μου μυρίζουν πολύ άσχημα και ανακατεύομαι, οπότε και δεν το συζητάω καν για halls κτλ.

Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι πως ένας μήνας έμεινε ακόμα. Που θα πάει; Θα περάσει κι αυτός. Άντε να δούμε και το μωράκι από κοντά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Και εγώ είμαι στην 25η εβδομάδα και έχω βάλει 5,5 κιλά.Ανησυχώ όμως, γιατί τα έβαλα όλα από την 14η εβδομάδα και μετά.Δηλαδή κάθε μήνα 2 κιλά,πριν είχα...εξαγωγές.Και δεν μπορώ να πω ότι τρώω τις υπερβολικές ποσότητες.Βέβαια είμαι από την αρχή κρεβάτι- καναπέ, ίσως αυτό να παίζει ρόλο.

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι στην 29 3βδομάδα και + 9 κιλά. ο γιατρός φωνάζει αλλά ποιος τον ακούει.!! είναι μέρες που μπορώ να φάω τα πάντα και είναι πάλι κάποιες άλλες που δεν έχω όρεξη να φάω τίποτα.

προσωπικά θα είμαι πολύ χαρούμενη αν καταφέρω να μην ξεπεράσω τα 15 κιλά στο σύνολο...

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

Είμαι στην 28η εβδομάδα και έχω πάρει ως τώρα 6 κιλά.Τα πήρα από τον 5ο μήνα και μετά και το ανησυχητικό είναι οτι ενώ στην αρχή ψιλοπρόσεχα την διατροφή μου(δεν έτρωγα γλυκά, δεν έπινα καφέδες, οι μερίδες ήταν μικρές), τον τελευταίο καιρό έχω ξεφύγει.Τρώω πολύ συχνά γλυκά και δεν βάζω φρένο.Παρόλο που δεν μπορώ να πω οτι πεινάω ιδιαίτερα με έχει πιάσει λαιμαργία και δεν κάνω πολλά να την σταματήσω...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από μένα!

Είμαι στην 28η εβδομάδα και έχω πάρει ως τώρα 6 κιλά.Τα πήρα από τον 5ο μήνα και μετά και το ανησυχητικό είναι οτι ενώ στην αρχή ψιλοπρόσεχα την διατροφή μου(δεν έτρωγα γλυκά, δεν έπινα καφέδες, οι μερίδες ήταν μικρές), τον τελευταίο καιρό έχω ξεφύγει.Τρώω πολύ συχνά γλυκά και δεν βάζω φρένο.Παρόλο που δεν μπορώ να πω οτι πεινάω ιδιαίτερα με έχει πιάσει λαιμαργία και δεν κάνω πολλά να την σταματήσω...

 

τα ιδια και εγω,ενω αρχισα με διατροφολογο που πηγαινα πριν μεινω εγκυος,μετα κουραστηκα και αφου ειδα οτι τρωω σταματησα-τζαμπα να πληρωνω-και εχω ξεφυγει.

δε κανει ομως,αφου φοβαμαι και για τοξοπλασμα,για προεκλαμψια...

και σημερα αποφασισα να προσεχω παραπανω...κοβω τα ντελιβερι,κατι ειναι κι αυτο:roll:

Link to comment
Share on other sites

Α!Οχι!Για τοξόπλασμα και τέτοια είμαι ακόμα προσεκτική!Είμαι πολύ φοβιτσιάρα.Από τότε που έμαθα για την εγκυμοσύνη δεν έχω φάει ουτε μια φορά σαλάτα έξω(ούτε καν σε άλλο σπίτι!!).Το φοβάμαι πολύ.Αλλά έχω αρχίσει και τρώω σοκολάτες και να τσιμπολογάω παξιμαδάκια και άλλες σαχλαμάρες στο γραφείο...:(

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σασ κοριτσια!!!εγω ειμαι στην 28η εβδομαδα και εχω βαλει 11 κιλα!!!η πλακα ειναι οτι προσεχω ιδιαιτερα και εχω βαλει τοσα!!!τελικα κατεληξα οτι δεν εχει σημασια να προσεχω τοσο πολυ οτι ειναι να βαλω θα βαλω καποια στιγμη θα τα χασω!!!δεν χρειαζεται αγχος κοριτσια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια με το καλο να ερθουν τα μωρα σας. Τωρα μου θυμισατε τα δικα μου αγχη σε σχεση με τα κιλα μου. Στο 1ο τριμηνο ειχα χασει λογω εμετων 3 κιλα κ μετα σε 1,5 μηνα πηρα 6 κιλακια. Τελικα στον 9ο ειχα φτασει τα 17 με προσοχη, χωρις γλυκα κ λιπαρα. Απλα οτι ετρωγα εμπαιναν σε κιλα. Δεν μπορω να το εξηγησω. Μαλιστα στον 9ο με θορυβησε ο γιατρος μην παθω τιποτα με πιεση κ τετοια κ αναγκαστουμε για καισαρικη κ φανταστειτε ετρωγα σε πιατακλι του γλυκου μονο σαλατες χωρις λαδι κ αλατι. Κ μονο ετσι καταφερα ολο τον 9ο να μην παρω ουτε γραμμαριο . Κ ευτυχως γεννησα φυσιολογικοτατα. Τωρα το μετα που σας αγχωνει. Εχασα 12 κιλα σχεδον αμεσως μεσα σε 2 μηνες περιπου.. Αλλα βεβαια με διατροφη. Δηλαδη ψητα βραστα κ οχι γλυκα. Παρολο που θηλαζα κανονικοτατα. Τα υπολοιπα τα εχασα μεχρι τον 7ο μηνα της μικρης. Αλλα με κοπο κ πεινα. Παρολο που θηλαζα. Ειναι ο μεταβολισμος μου ετσι. Παντα ημουν 56 κιλα. Τωρα δεν μπορω να κατεβω κατω απο τα 60 με τιποτα. Κ το σωμα μου ειναι αλλιως. Ζηλευω τις γυναικες που γεννανε κ γινονται στιλακια μετα . Γι αυτο εγω λεω φατε να χαρειτε γιατι μετα ερχεται πεινα. Απλα να αποφευγετε λιπαρα για να μην εχετε τρεξιματα...

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το οργανισμό το πότε θα πάρεις τα κιλά. Εγώ έτρωγα αρκετά μέχρι τον 6ο μήνα και είχα βάλει 5κιλά. Μετά άρχισαν να ανεβαίνουν τα κιλά πολύ! Ανέπνεα και έπαιρνα. Πρόσεχα αρκετά αλλά πάλι έπαιρνα. Εβδομάδα και κιλό! Και τελικά έβγαλα το συμπέρασμα ότι έπρεπε να πρόσεχα από την αρχή να μην έχω πάρει σχεδόν τίποτα ώστε μετά που έμπαιναν τα κιλά για πλάκα να έχω περιθώριο. Έβαλα τελικά 14κιλά!!! Η μικρή εντομεταξύ βγήκε μόνο 2890 οπότε καταλαβαίνετε ότι μετά το μαιευτήριο ήμουν μόνο 4-5 κιλά πιο κάτω. Έχασα άλλα 5 τους επόμενους 6μήνες με όχι ιδιαίτερη προσοχή αλλά τα 4 έμειναν και δεν έπεφταν με τίποτα. Τώρα, 2 χρόνια μετά, έχω πάει σε διατροφολόγο για να τα χάσω ... και ο μεταβολισμός μου δεν είναι και όπως πριν.

 

Γνώμη μου είναι μετρημένο φαγητό από την αρχή της εγκυμοσύνης χωρίς πολλά γλυκά, πατατάκια και λιπαρά!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ξεκίνησα 106 κιλά την εγκυμοσύνη. το πρώτο 4μηνο από τους εμετούς έχασα 9 κιλά. Μετά τον 5ο που σταματησαν οι εμετοί εβαλα συνολικά 3,5 κιλά (ετρωγα γλυκά, πατατάκια και διάφορες τέτοιες χαζομάρες!!) τα οποία έχω ήδη χάσει και συνεχίζω να χάνω κάνοντας διατροφή γιατί ανέβηκε το ζάχαρο. Το μωρό μας είναι μεγαλουτσικο. πριν ένα μήνα ήταν ηδη 1600 γραμμάρια (σε ένα μήνα είχε βάλει 1100γραμμαρία). Τελικά κατάλαβα ότι θέλει πάρα πολύ προσοχή για να μην βάλουμε κιλά. ομως όταν είσαι εγκυος και δεν έχεις άλλα προβλήματα (όπως πολλά κιλά από πριν ή διαβητη κύησης) τότε δεν χάλασε και ο κόσμος να βάλεις και 5 κιλά παραπάνω! Μετά αν είμαστε αποφασισμένες μπορούμε να τα χάσουμε!! Γι΄αυτό χαρείτε τώρα αυτην την περίοδο, με πορσοχή μονο στα γλυκά και τα λιπαρά που δεν κάνουν καλό στο μωρό και μην στεναχωριέστε!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στην 29η εβδομαδα και εχω παρει 8 κιλα.προσπαθω να μην τρωω πολυ για να μην παρω πολλα κιλα.αλλα η ορεξη μου δεν κοβεται.μονο το βραδυ δεν μπορω να φαω πολυ λογω φουσκωματος και τρωω ενα τοστακι η' δημητριακα η' η' γιαουρτι.ελπιζω να καταφερω και να μην ξεφυγω μεχρι το τελος.

xEOjp3.png l45fp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι ημερολογιακα στην 31 εβδομαδα, αν και σα μεγεθος το μωρο ειναι 2,5 εβδομαδες μεγαλυτερο.εχω παρει 10 κιλα,χωρις να προσεχω καθολου. στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα παρει συνολικα 10, χωρις να προσεχω παλι και βγηκα απο το μαιευτηριο 7 κιλα λιγοτερο.τα υπολοιπα 3 τα εχασα μεσα σε 2 μηνες...μακαρι να τα καταφερω και παλι ετσι...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη στα 80 κιλα....εφτασα μεσα σε 2 μηνες λογω απιστευτης υπερεμεσης τα 71 κι απο τοτε που καταφερα να συνελθω και στην 31η+5 πλεον ειμαι 74.5 εκ των οποιων τα 2 κιλα ειναι το μωρο.Ελπιζω απο εδω και περα να βαλω κατι ακομη...αν και απο ορεξη εχω μειωμενη ακομη και τωρα!!Τουλαχιστον δεν θα εχω να χανω μετα αλλα βρε κοριτσια χιλιες φορες να επρεπε να προσεχω παρα το αγχος αν μεγαλωνει καλα η μπεμπα!!

Link to comment
Share on other sites

Τα κιλά που πήρα τα δύο πρώτα τρίμηνα τα έχασα όλα με διατροφή (λόγω διαβήτη), με αποτέλεσμα να μην έχω πάρει ούτε ένα κιλό. Το μωρό μου μεγαλώνει κανονικότατα και εγώ νιώθω απίστευτη ευεξία και ελάχιστο βάρος και κόπωση σε σχέση με τις άλλες δύο εγκυμοσύνες μου.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 27η εβδομάδα και έχω πάρει 7 κιλά. ¨Εχω μείνει σταθερή εδώ και ένα μήνα(πήρα απότομα τα τελευταία 2 και φρίκαρα!!!).. Η αλήθεια είναι οτι έχω λιώσει στην πείνα. (οι άλλοι τρώνε πίτσες και πίττες για βραδινό, κι εγώ μασάω τα αγγουρια και τα καρότα μου και πίνω τόνους γάλα με κορν φλέικς). Η αλήθεια ειναι οτι δε μπορώ να ανεχτώ με τίποτα το επιπλέον βάρος επάνω μου και ήδη νιώθω σαν γιουβαρελάκι, αλλά κάθε φορά που θα φάω το βράδυ κανονικά, την επόμενη μέρα θα το μετανιώσω πικρά γιατι θα έχω βάλει σίγουρα μισό-ένα κιλό που κατσικώνεται μόνιμα. Γι αυτό προσπαθώ να μην κάνω υπερβολές και τρώω κανονικά το μεσημέρι αλλα το βραδινό το αποφεύγω κι ας συνεχίζω να τσακώνομαι με όλο μου το σόι και τους φίλους κάθε φορά που με πιέζουν να τρώω γιατι 'τρωω για δυο'. Οταν το ακούω πλέον αυτό μου σηκώνεται η τρίχα και γίνομαι έξαλλη. έχω κόψει ψωμιά, γλυκά, ζυμαρικά χοιρινο αρνι, τα πολλά αλάτια και το έτοιμο φαγητό. Λιγούρες δεν έχω ευτυχώς.παρόλα αυτα ο γυναικολόγος μου λέει οτι δε θα γλιτώσω άλλα 5 κιλά το τελευταίο τρίμηνο και πως τα 2-3 από αυτα που έχω ήδη, τα έχω πάρει προίκα. Με τόση προσοχή, είναι να μη σε πιάνουν τα νεύρα σου!!!???!!!

Link to comment
Share on other sites

Καθε κοπελα ειναι διαφορετικη και το ιδιο να τρως με μια αλλη και τις ιδιες ασχολιες να εχεις αλλα θα παρει η μια αλλα η αλλη. Ομως δεν ειναι δυνατον να βγαλουν για καθε μια το ποσο να τρωει και τι κιλα να παρει! Βγαινει μια γενικοτητα με βαση καποια στατιστικα και σου λεει πιο ειναι το καλυτερο με βαση τα στατιστικα. Τρωμε χωρις υπερβολη ε και οσα παρουμε τελοσπαντων!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...