Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΙΛΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts

Den exo skopo na tromokratiso kanenan..giati kapios 8a i8ele na to kanei auto? Diavazo para poli epi tou 8ematos kai enimeronome taktika me ta teleutea dimosieumata ginekologika alla kai mi. Ean 8eleis mporeis na breis polles plirofories apo egira site sto internet. Ena apo auto einai to MayoClinic , to opio episimanei pos ean exeis ena normal baros otan arxizeis tin egimosini sou, to baros pou sinistate apo tous giatrous einai 11-16 kila!!! Tora ean eisai pio poli baria, ligotero ennoite. Alla kato apo kamia periptosi den prepei na xaneis kila stin egimosini ektos an eisai poli ipervari kai kindineuei kai i igeia tou morou, i ean exeis diabiti egimosinis opou me SOSTI diatrofi, adintiseis etsi kai allios.

 

http://www.mayoclinic.com/health/pregnancy-weight-gain/PR00111 Sou vazo edo kai to link oste na to diavaseis moni sou. Episis stin selida tou Web MD, ena allo poli kalo , epikiromeno kai epagellmatiko site,, diekrinizei posa kila zigizei o plakountas mono, to amniako igro ktl ktl...auta kai mono einai pano apo 2 kila.

 

'Αν το βάρος σας πριν την εγκυμοσύνη κινούνταν σε μια υγιή κλίμακα ως προς το ύψος σας (είχατε δηλαδή ΔΜΣ από 18,5 ως 24,9), στην εγκυμοσύνη πρέπει να πάρετε από 10 ως 15 κιλά. Το πρώτο τρίμηνο πρέπει να πάρετε 1-2 κιλά και κατά μέσο όρο μισό κιλό την εβδομάδα για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης, με σκοπό την καλύτερη ανάπτυξη του εμβρύου.' Auto einai apo elliniko site , grammeno apo giatrous.

 

"...σε μια πλήρη κύηση 40 εβδομάδων, αν η αύξηση μεταξύ 11,5 και 16kg θεωρείται φυσιολογική. Περίπου το ένα τέταρτο από αυτό (3-4kg) αντιστοιχεί στο βάρος του μωρού σας, περίπου μισό (6kg) θα προέρχεται από ιστούς σχετιζόμενους με την εγκυμοσύνη (πλακούντας, αμνιοικό υγρό, μήτρα, στήθος και επιπλέον αίμα) και περίπου το ένα τέταρτο (3-4kg) θα είναι αποταμιευτικό λίπος. Αυτό το λίπος αποθηκεύεται κυρίως υποδόρια στον άνω μηρό, τους γοφούς και την κοιλιακή χώρα κάτω από την επίδραση της ορμόνης προγεστερόνης. Η μεγαλύτερη εναπόθεση λίπους γίνεται κατά το μέσον της εγκυμοσύνης. Φαίνεται να έχει το ρόλο αποθήκης ενέργειας για την προχωρημένη εγκυμοσύνη και το θηλασμό, οπότε οι απαιτήσεις του μωρού σε ενέργεια είναι πολύ υψηλές" !!!

 

 

Telos 8a se parakalousa na diavaseis to parakato kai protou katigoriseis an8ropous pou enimerononte gia auta ta 8emata pos 8eloun na tromokratisoun allous, prota kane mia mikri ereuna moni sou.

 

Κίνδυνοι από χαμηλό βάρος

Το να έχετε βέβαια και χαμηλό βάρος ή ο περιορισμός της αύξησης του βάρους, θα επηρεάσει το αναπτυσσόμενο μωρό σας. Έρευνες έχουν δείξει ότι μια χαμηλή αύξηση του βάρους κατά την κύηση μπορεί να επιβραδύνει σε σημαντικό βαθμό την ανάπτυξη του εμβρύου και αυτό μπορεί να έχει σοβαρές συνέπειες και στην ανάπτυξη του αργότερα. Είναι πολύ πιθανό το μωρό να γεννηθεί κοντύτερο και να έχει βάρος χαμηλότερο του φυσιολογικού. Ενδέχεται επίσης η περίμετρος της κεφαλής να είναι μικρότερη

CVhjp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 666
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kai molis brika kai auto to opio itan me kokkina entona gramata kai eixe dipla tou to SOS:

 

Από την άλλη μεριά οι γυναικείες που αρχίζουν την εγκυμοσύνη τους με χαμηλό βάρος ή που δεν παίρνουν αρκετό βάρος κατά την εγκυμοσύνη κινδυνεύουν περισσότερο να έχουν πρόωρο τοκετό ή να γεννήσουν ένα μωρό χαμηλού βάρος (κάτω των 2,5 κιλών). Ο πρόωρος τοκετός μπορεί να προκαλέσει προβλήματα υγείας στο μωρό ή και να αποδειχτεί μοιραίος γιʼ αυτό αν έρθει πάρα πολύ νωρίς.

 

kai auto einai to link gia na diavaseis kai moni sou : http://www.yourbaby.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=136&Itemid=2

CVhjp2.png
Link to comment
Share on other sites

Telos 8a se parakalousa na diavaseis to parakato kai protou katigoriseis an8ropous pou enimerononte gia auta ta 8emata pos 8eloun na tromokratisoun allous, prota kane mia mikri ereuna moni sou.

ακριβως επειδη ειχα αγχωθει πολυ στην αρχη επειδη δεν επαιρνα βαρος στην εγκυμοσυνη μου δεν εμεινα μονο στην αποψη του δικου μου γυναικολογου αλλα φροντισα να επισκευτω και αλλους δυο ετσι ωστε να ειμαι σιγουρη οτι δεν υπαρχρει καποιος κινδυνος για το μωρο και οτι αναπτυσετε φυσιολογικα.οπως καταλαβαινεις φροντισα να ενημερωθω για το θεμα....και αληθεια σου λεω αν δεν το ειχα κανει και διαβαζα αυτα που παραθεσες θα ειχα τρομοξει οτι κατι κακο θα συμβει στο μωρο μου.

 

 

προς θεου δεν σε κατηγορησα οτι θελεις εσκεμενα να τρομοκρατησεις κοσμο.ειπα απλα την αποψη μου οπως και εσυ ειπες την δικη σου ακριβως επειδη ενημερωθηκα και εγω.

 

 

το να συνεχισουμε βεβαια μια τετοια συζητηση θα ηταν προσωπικη αντιπαραθεση και δεν ειναι σωστο.να εισαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα μέσα του 8ου και έχω πάρει 8 κιλά. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει συνολο 17 και τα έχασα όλα χωρις κόπο. Ο γιατρός πάντως είπε ότι ό,τι είναι να πάρει το μωρο θα το πάρει ανεξάρτητα απο το πόσο τρώει η μαμα.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΝΟΛΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ 12 ΚΙΛΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΜΟΝΟ 2 ΚΙΛΑ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΠΗΡΑ 6 ΑΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ ΦΑΓΗΤΟ.ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΜΟΝΟ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΘΗΛΑΖΕΤΕ ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ 3 ΑΝΤΙ ΝΑ ΧΑΣΩ.ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΡΑΨΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από μένα. Είμαι στην 32 εβδομάδα και έχω βάλει 6 κιλά με ύψος 1.75 και 69 κιλά αρχικό βάρος. Είχα και έχω ακόμη αρκετά προβλήματα με καούρες, δυσπεψίες και φουσκώματα όποτε προσέχω τι τρώω χωρίς όμως να μένω και πεινασμένη. Εδώ και 1.5 μήνα δεν έχω βάλει καθόλου, πάντως το μωρό αναπτύσσεται φυσιολογικά. Από την άλλη φίλη μου στο ίδιο ύψος και με νορμάλ βάρος έβαλε 24 κιλά σύνολο τα οποία και έχασε σχεδόν όλα σε 6 μήνες. Και η μαμά μου σε εμένα είχε βάλει μόνο 8 κιλά(είναι πιο κοντή όμως και με αδύνατο σκαρί) και γεννήθηκα στις 40 εβδομάδες 3600. Οπότε πιστεύω το θέμα κιλών είναι και λίγο σχετικό και εφόσον τρεφόμαστε κανονικά δεν υπάρχει λόγος άγχους.

Link to comment
Share on other sites

Μολις μπηκα στον ενατο κ εχω παρει ηδη 21 κιλα απο την αρχη της κυησης.Δεν προσεχα ομως καθολου.Αρχισα πριν 2 βδομαδες να ποναω στη μεση.Τωρα περασε η μεση αλλα εχουν πρηστει υπερβολικα τα ποδια κ τα χερια μου.Θα μπορεσω αραγε να διωξω τα περιττα κιλα μετα?Περισσοτερη προσοχη στο 2ο παιδι...

Link to comment
Share on other sites

Μολις μπηκα στον ενατο κ εχω παρει ηδη 21 κιλα απο την αρχη της κυησης.Δεν προσεχα ομως καθολου.Αρχισα πριν 2 βδομαδες να ποναω στη μεση.Τωρα περασε η μεση αλλα εχουν πρηστει υπερβολικα τα ποδια κ τα χερια μου.Θα μπορεσω αραγε να διωξω τα περιττα κιλα μετα?Περισσοτερη προσοχη στο 2ο παιδι...

στο χεριθ σου ειναι να τα χασεις μην αγχωνεσαι. Εγω σε αυτα τα ποστ γραφω μονο και μονο για να σας δειξω ότι υπαρχουν και χειροτερα και παρ΄όλα ααυτα όλα ειναι εφικτα. Πρωτη εγκυμοσυνη =47 κιλα, εχασα τα 44 μεσα στον πρωτο χρονο. Δευτερη εγκυμοσυνη = 34 κιλα. Εχω χασει τα 21 και το μικρο ειναι 2.5 μηνων.

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Μολις μπηκα στον ενατο κ εχω παρει ηδη 21 κιλα απο την αρχη της κυησης.Δεν προσεχα ομως καθολου.Αρχισα πριν 2 βδομαδες να ποναω στη μεση.Τωρα περασε η μεση αλλα εχουν πρηστει υπερβολικα τα ποδια κ τα χερια μου.Θα μπορεσω αραγε να διωξω τα περιττα κιλα μετα?Περισσοτερη προσοχη στο 2ο παιδι...

 

μην αγχώνεσαι και στο δευτερο έχεις τρέξιμο λόγω του πρώτου παιδιού, επομένως δεν θα βάλεις τόσα. Στον γιο μου θυμάμαι ότι έτρωγα ένα διαστημα ότι ερχόταν μπροστά μου. Ειχα και την πεθερά: "τώρα είσαι έγκυος. Πρέπει να τρώς". Στο τελευταίο τρίμηνο πάντως πήρα γύρω στα 4 κιλά (αν αναλογιστεί κανείς ότι σύνολο πήρα 17, φαίνονται λίγα...). Τώρα τον 7ο και στα μέσα του 8ου που είμαι πήρα 2 κιλά. Αντε να δούμε πόσο θα πάω μέχρι να γεννήσω...

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Τα κιλά είναι ένα θέμα που με εχει αγχώσει αρκετά... Επειδή στην εγκυμοσύνη μου δεν είχα ναυτίες και εμετούς, αρχισα να παίρνω βάρος από το πρώτο τρίμηνο.. Ημουν το αντίθετο της κλασικής εγκύου που έχει αναγούλες και δε μπορεί να φάει, εγώ αν δεν έτρωγα πραγματικά ενοιωθα απίστευτη αδυναμία και είχα σχεδόν τάση για λιποθυμία. Αποτέλεσμα είναι να έχω πάρει γύρω στα 12 κιλά στην 32η εβδομάδα. Τώρα έχω αγχωθεί γιατί δεν ήθελα να ξεπεράσω τα 13 αλλά μάλλον θα πρέπει να αλλάξω το στόχο μου...

Ρώτησα τη γιατρό μου σχετικά με το αν θα πρέπει να προσέξω από εδώ και πέρα, και μου είπε "άκου το σώμα σου" δηλαδή να μην καταπιέσω τον εαυτό μου να μην τρώει (ή το αντιθετο). Μου είπε επισης ότι θα χρειαστώ αποθέματα για να θηλάσω οπότε δεν είναι κακό το να πάρω παραπανίσια κιλά. Να πω ότι βρίσκομαι Αγγλία και εδώ δεν δίνουν μεγάλη σημασία στο βάρος της εγκύου (εκτός και αν υπάρχουν φυσικά άλλα υποκείμενα προβλήματα)....

e5s2p1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock: εγω περιπου βρισκομαι στην 32βδομαδα και εχω παρει 8-9κιλα μεχρι τωρα. τον τελευταιο μηνα, δεν εχω παρει κιλο. ο μεγαλος φοβος μου ειναι οταν θα σταματησω την δουλεια (σε περιπου 1μηνα) και θα μενω πολλες ωρες σπιτι ..... :rolleyes:
88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μολις γυρισα απο το γιατρο οπου φυσικα επρεπε να υποστω το μαρτυριο... της ζυγαριας! 16 κιλα ηδη και ειμαι στην 34η εβδομαδα, οποτε παω καρφι για τα 20 κιλα. παρολα αυτα δεν ανησυχω, μια και στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα παρει 17κιλα τα οποια εχασα (ολα) μετα απο 4 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στην 30 εβδομαδα και εχω βαλει 6 κιλα. Σημερα εκανα και το doppler και το μωρακι ειναι πανω κατω 1450 γραμμαρια, φανταζομαι φυσιολογικο βαρος.

Απο εδω και περα λενε μπαινουν τα πολλα κιλα. Θα προσπαθησω να μη βαλω πολλα, τυπου αλλα 2,5..

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από την αρχή της εγκυμοσύνης έχω πάρει 12 κιλά, από τα οποία τα 5 τα πήρα από την 32η εβδ, από την στιγμή που ξεκίνησα να κάθομαι δηλαδή.... αλλά τα ευχαριστήθηκα πολύ όμως... :-D:-D:-D

άντε να πάρω κανένα ακόμα, γιατί το ζουζουνάκι είναι έτοιμο να μας έρθει από μέρα σε μέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονια σε όλους!!!Στην πρώτη μου εγκυμοσήνη είχα πάρει συνολικά 9 κιλά γιατί στο τελευταίο δύμηνο ΔΕΝ έτρωγα ,ότι έτρωγα το έβγαζα και τα έχασα ΟΛΑ στην γέννα,τώρα έχω πάρει μέχρι στιγμής 5 κιλά και είμαι στις αρχές του 8ου,32η εβδομάδα προς 33η αλλά πάλι ΔΕΝ τρώω γιατί τα βγάζω μόλις φάω-έχω γερό πρόβλημα με το στομάχι(το είχα και πριν την εγκυμοσήνη αλλά το ξεπερνώ με φαρμακευτική αγωγή που αντενδεικνηται στην κύηση)πάντως συμφωνώ με την aleca οτι κάθε οργανισμός είναι και αντιδρά διαφορετικά,εγώ πχ δυσκολα βάζω κιλά ,ξεκίνησα εγκυμοσήνη την πρώτη φορα 57 κιλά και γέννησα στα 66 τα οποία έφηγαν με την γέννα και τώρα ξεκίνησα 55 και είμαι στα 60 το ύψος μου είναι 1,67 ,πάντως ο γιατρός μου μου ειχε πει στην αρχή που ακόμα δεν είχα προβλημα να τρώω όσο περισσότερο μπορώ αλλά ΔΕΝ μπορουσα με τίποτα γιατί γενικά έχω και περιορισμένη ορεξη..

Γεννάω την επόμενη Τετάρτη και μέχρι στιγμής στον 9ο που είμαι έχω φτάσει αισίος τα 61,5 δηλαδή ΣΥΝΟΛΙΚΑ πάλι περίπου τα ίδια με την 1η εγκυμοσύνη και μάλιστα αναλογικά αν σκεφτήται οτι στην 1η εγκυμοσύνη γέννησα στις 36+5 μάλλον λιγότερα,αυτό που γράφει η Εffie30 ΔΕΝ ΥΣΧΙΕΙ για κανένα λόγο ΜΗΝ πανικοβάλεσται κορίτσια και όπως λέει και ο γιατρός μου όσο λιγοτερα κιλά τόσο καλύτερα αρκεί το μωρό να αναπτήσεται κανονικά!!!Η Νίνα γεννήθηκε 2800 55 εκατοστά και πρόωρη τώρα είναι 97 εκατοστά και 10,5 κιλά!!!...Και ο μπέμπης προβλέπεται να βγεί ΠΑΝΩ από 3500 κιλά!!!Αρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα.εχω καιρο να μιλησω μαζι σας αλλα σας διαβαζω πολυ συχνα.θελω και γω να σας πω το θεμα που εχω με τα κιλα.ειμαι 27η εβδομαδα και εχω παρει 10 κιλα.ξερω οτι ειναι πολλλα αλλα εγω νιωθω ενταξει με τον εαυτο μου κι με το σωμα μου αναλογικα με το τι τρωω.το προβλημα μου ειναι οι ασχετοι που ανακατευονται και σχολιαζουν.π.χ πηγε η μανα μου στο κομμωτηριο και ο πολυ ''αρρενωπος''κομμωτης της ειπε 'αχ πες την κορη σου να προσεχει λιγο τι τρωει γιατι την ειδα και εχει πρηστει πολυ.και σενα τι σε κοφτει?κανε καμια ανταυγεια και ασε τα κιλα μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ως υπέρβαρη(ειχα και εχω 20κιλά παραπάνω) στην αρχή της εγκυμοσύνης μου ο γιατρος μου συνέστησε να βάλω το πολυ 8 κιλά σε όλη την εγκυμοσύνη!

Με προσεγμένη διατροφή απο διατροφολόγο/διαιτολόγο κατάφερα εως τον 8ο μήνα και έβαλα μονο 6κιλά! Δεν πεινουσα φυσικά απλά οι επιλογες μου στην διατροφή ηταν μεν θερμιδικά οι κατάλληλες γυρω στις 1800θερμιδες έτρωγα αλλα ήταν προσεγμένες οχι λιπαρα οχι τηγανητά οχι βαρια φαγητά οχι άμυλο πολυ κτλπ γιατι φοβόντουσαν μην κάνω διαβήτη λογω των κιλών μου που τελικα δεν έκανα!

Στον 9μηνα ομως...εγινε το σωσε! Απο την 35εβδομάδα εως την 38η εβδομάδα εβαλα αλλα 4κιλά...Στο συνολο δηλαδη 10κιλά! Δεν με μάλωσε φυσικά το περιμενε οπως ειπε αλλα μου ειπε μπραβο που μπορεσα και εμεινα στα 10κιλά και δεν ξέφυγα στα 15-16κιλά! Τα πρωτα 5 τα έχασα στη γέννα και μετά τα υπολοιπα 5 κιλά τα εχασα το πρωτο τριμηνο χωρις διαιτα..τώρα βεβαια ειμαι στα ιδια κιλά προ εγκυμοσύνης αλλα και παλι εχω +20 απο το κανονικό μου!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια εγω ειμαι στον 6ο και εχω παρει 2600κιλα. προσεχω πολυ στην πρωτη μου εγκυμοσυνη πριν 17 μηνες ειχα παρει συνολο 10κιλα και εκανα αμαν να χασω τα 5 που μου εμειναν.

mamax4

Link to comment
Share on other sites

πως ζηλευω οσες δεν πηρατε πολλα κιλα...εγω την τριτη μου με ζυγισε η γιατρος μου στις 31 εβδομαδες κυησης ειμαι +11 κιλα...με μαλωσε....μεχρι και τον 4ο μηνα επειδη ειχα πολλους εμετους δεν ειχα παρει κιλα με βια 2-3....τωρα πως καταφερα και πηρα τοοοοσα μεσα σε τοσους λιγους μηνες δεν ξερω.....εχω αγχωθει πολυ με τα κιλα μου<ειμαι 170 υψος και μεσο βαρος πριν την εγκυμοσυνη 62-64 κιλα στα πιο αδυνατα μου φτανω μεχρι 60> για φοβαμαι οτι μετα δεν θα μπορεσω να τα χασω....το κακο δεν ειναι οτι τρωω πολυ τρωω οπως και πριν μεινω εγκυος και μαλιστα τωρα τρωω και 5 φρουτα την ημερα ενδιαμεσα στα γευματα<που δεν ετρωγα ποτε!!>εκτος την αμαρτια της μιας σοκολατα την ημερα...μα τοσο πολυ με παχαινει αυτη η σοκολατα επιτελους???

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια..εγω ειμαι 34η εβδομαδα και ειμαι στα +10...το κακο ειναι πως εχω βαλει τις τελευταιες 2 εβδομαδες 4 κιλα..τι θα κανω?ποσα ακομη θα βαλω?ρε κοριτσια δε μπορω να πω πως τρωω παχυντικα πραγματα αλλα πειναω πολυ και τρωω πιο πολλες φορες τη μερα..πως να το κοψω αυτο??θελω τουλαχιστον να χασω κανα 2 3 κιλα..στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα παρει συνολικα 10 και τωρα????που θα φτασω..αχ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αχ, κι έγω στην ίδια μοίρα βρίσκομαι. Κλείνω την 26η εβδομάδα και είμαι +11. Να δω που θα φτάσω...... :cry::cry:

 

Κάπως έτσι είμαι και εγώ. Στην 27η εβδομαδα με 12 κιλάκια παραπάνω. Αλλά όλο μάγουλο και κοιλιά. Πως μου κακοφαίνεται. Πριν να μείνω έγκυος έτρωγα απίστευτα πολύ, και γλυκά και αλμυρά και στις 2 το βράδυ, και πάντα η ζυγαριά κολλημένη στα 52 - 53. Τώρα? Με το μισό φαγητό χωρίς γλυκά και καταχρήσεις..... 12 κιλάκια παραπάνω... Ουφ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής με το θέμα των κιλών της εγκυμοσύνης είναι ότι το πόσα κιλά θα πάρει μια γυναίκα εξαρτάται αποκλειστικά από τον οργανισμό της και το σώμα.Και οι γενικεύσεις του τύπου "πρέπει να πάρεις μέχρι 10 ή 12 κιλά" ή "στο τελευταίο 3μηνο τα παίρνεις δύο-δύο" είναι λίγο σχετικές....

Από τον πρώτο μήνα της εγκυμοσύνης μου ξεκίνησα να πηγαίνω σε διατροφολόγο και ακολουθούσα ένα πολύ σωστό πρόγραμμα διατροφής, χωρίς πείνα βεβαίως...δεν ήταν δίαιτα, αλλά και χωρίς κραιπάλες κλπ

Είτε πρόσεχα είτε δεν πρόσεχα πάχαινα με εξωφρενικό ρυθμό!!!!!!!

Στις πρώτες εβδομάδες πήρα 3 κιλά (!!!!!)και ενώ ένιωθα και ναυτίες όλη μέρα και μέχρι την 22η εβδομάδα άλλα 6 κιλά!

Εδώ και 5 εβδομάδες έχω πάρει ελάχιστο βάρος ,το οποίο υποθέτω ότι αντιστοιχεί στο βάρος του μωρού,παρότι τρώω το ίδιο υγιεινά και κάνω μερικές παρασπονδίες ίσως λίγο συχνότερα!

Συμπέρασμα λοιπόν δεν έχω βγάλει...

Αυτό που ξέρω είναι ότι ενώ έπαιρνα σχεδόν 2 κιλά τον μήνα πριν, τώρα παίρνω πολύ λίγο...με την ίδια διατροφή!

Σα να μπήκε ένα φρένο!

Θα δείξει....

Απλά θέλω να διαφωνήσω με τις γενικεύσεις ακόμα και όταν τις ακούω από το στόμα του γιατρού μου!

Το κάθε σώμα είναι μοναδικό και αντιδρά διαφορετικά!

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε πει μία γιατρός (καρδιολόγος στο επάγγελμα, αλλά κάτι θα ξέρει κι αυτή) ότι όσο πιο αδύνατη είσαι, τόσα πιο πολλά κιλά παίρνεις ώστε να μπορεί το σώμα σου να κρατήσει το μωρό. Εγώ αν και ήμουν πολύ αδύνατη πριν μείνω έγκυος, τώρα στην 29η εβδομάδα έχω πάρει 22 κιλά. Από την άλλη μια ξαδέλφη μου που είχε αρκετά επιπλέον κιλά, στην 22 εβδομάδα είχε πάρει μόλις 3 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι εχει σχεση..η μαμα μου ηταν αρκετα αδυνατη πριν απο καθε εγκυμοσυνη της αλλα με βια εφτανε τα 10 κιλα μεχρι και τον 9ο!!!μαλλον ειναι καθαρα θεμα μεταβολισμου σωματος και ορεξης!!!

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...