Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόβεται το επίδομα των τριτέκνων?


NASIA

Recommended Posts

Αν και παλιές δημοσιεύσεις, ξαναλέω, δηλαδή το επίδομα είναι τόσο φοβερό κίνητρο για να κάνει κάποιος τρίτο παιδί? Λες κι αυτοί που κάνουν 1 ή 2 το κάνουν επειδή δεν μπορούν να βασιστούν στο επίδομα για τρίτο! Έλεος!

Δηλαδή όπως το γράφεις, είναι σαν μια οικογένεια με δυο παιδιά να τα βγάζει πέρα με το ζόρι και να λέει ''δεν κάνουμε κι ένα τρίτο, εντάξει μωρέ, θα πάρουμε το επίδομα και το μεγαλώνουμε''.

 

Πόσο είναι πια αυτό το ψωροεπίδομα?

 

Εδώ έχουν έρθει τα πάνω-κάτω, κόβονται άλλα κι άλλα, το επίδομα τριτέκνων μας μάρανε?

 

πια ειναι τα αλλα κ αλλα που κοβονται κ τα θεωρεις πιο σημαντικα απο ενα επιδομα σε μια οικογενεια που εχει πανω απο 2 παιδια?ο αντρας μου πλεον παιρνει δωρα πασχα χριστουγεννων κ διακοπων 197 ε!!!οχι να κανεις γιορτες δεν μπορεις αλλα ουτε το ρευμα να πληρωσεις.ο μισθος του εχει φτασει στα ταρταρα κ ναι αυτο το επιδομα ειναι μια βοηθεια!!δεν σου μεγαλωνει το επιδομα το παιδι.βοηθεια ειναι.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας παραθέτω τι γράφει στην ιστοσελίδα του ο σύλλογος τριτέκνων.

 

Κυριακή, 5 Αυγούστου 2012

 

ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ

 

 

 

ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ

 

5/8/2012

 

 

 

Σύμφωμα με το σημερινό δημοσίευμα της έγκριτης εφημερίδας ΄΄ΕΘΝΟΣ της Κυριακής΄΄, θα κοπούν δραστικά τα οικογενειακά επιδόματα μέσω ΟΓΑ στους τρίτεκνους και θα δίνονται με Εισοδηματικά Κριτήρια.

 

Το σενάριο προβλέπει ότι τα οικογενειακά επιδόματα θα δίνονται ολόκληρα όπως έχουν σήμερα ΜΟΝΟ στις οικογένειες με ετήσιο οικογενειακό εισόδημα μέχρι 12.000 ευρώ.

 

Επίσης το σενάριο προβλέπει ότι θα δίνονται στο ΜΙΣΟ τα οικογενειακά επιδόματα στις οικογένειες με ετήσιο οικογενειακό εισόδημα μέχρι 30.000 ευρώ.

 

Επίσης ότι πάνω από 30.000ευρώ θα καταργηθεί το επίδομα.

 

συγγνωμη αλλα αφου το επιδομα το δινουν στις μητερες γιατι να μετραει το οικογενειακο εισοδημα?οποτε θελουν ειμαστε οικογενεια κ οποτε θελουν οχι.τελικα θα το περνουν οι αθιγγανοι που κανουν μια υπευθυνη δηλωση μονο αφου φυσικα ΔΕΝ κανουν φορολογικη δηλωση κ αυτοι που δουλευουν μαυρα.οι αλλοδαποι δλδ.παρα πολυ ωραια!!!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ.....ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΩΣ ΤΩΡΑ.......

Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ

ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΜΟΝΟ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΚΑΙ ΓΥΦΤΟΙ

ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ

Link to comment
Share on other sites

γεννησα τον δεκεμβριο το τριτο.εκενα ιανουαριο τα χαρτια κ μου ειπαν μετα απο 6 μηνες θα πληρωθω.ναι καλα.απο οτι διαβαζω εδω σε κανενα χρονο κ βλεπουμε.ειναι εγκλημα να κοβουν επιδοματα που βοηθουν μια οικογενεια να φερει στο κοσμο παιδια.γι αυτο οι περισσοτεροι μενουν στο ενα το πολυ δυο.ντροπη τους!εδω ακουγεται οτι θα σταματησουν κ οι κατασκηνωσεις του δημου αθηναιων.περικοπες απο τα παιδια δηλαδη.αυτα τι φταινε ηθελα να ξερα!

:confused:κ εγω Δεκεμβριο γεννησα το τριτο κ τιποτα ακομα..... εσενα???

Link to comment
Share on other sites

:confused:κ εγω Δεκεμβριο γεννησα το τριτο κ τιποτα ακομα..... εσενα???

 

τιποτα παω κοιταω που κ που αλλα τζιφος!απο τι λενε εδω μετα τον χρονο κ βλεπουμε.κατσε βεβαια να υπαρχει μεχρι το 2013.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τιποτα παω κοιταω που κ που αλλα τζιφος!απο τι λενε εδω μετα τον χρονο κ βλεπουμε.κατσε βεβαια να υπαρχει μεχρι το 2013.

αν υπαρχει τι αγωνια κ αυτη!!!μια γνωστη μου ειχε γνωστη στο ογα κ της το βγαλε στο τριμηνο...μ εκνευριζει πολυυυ................................

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ.....ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΩΣ ΤΩΡΑ.......

Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ

ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΜΟΝΟ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΚΑΙ ΓΥΦΤΟΙ

ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ

 

Σωστός!

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

τιποτα παω κοιταω που κ που αλλα τζιφος!απο τι λενε εδω μετα τον χρονο κ βλεπουμε.κατσε βεβαια να υπαρχει μεχρι το 2013.

Η γυναικα μου γενησε τον Οκτωβριο και τα χαρτια τα κατεθεσαμε τον Νοεμβριο του 2012.Μιλησα μεσω ιντερνετ με τον ΟΓΑ και μου απαντησαν πως τον Ιουνιο

εξεταζαν τους φακελους του Σεπτεμβριου.

Μπορειτε παντως να επικοινωνησετε μεσω του site του ΟΓΑ και σε λιγες μερες θα σας απαντησουν.Κατι ειναι και αυτο

Link to comment
Share on other sites

Η γυναικα μου γενησε τον Οκτωβριο και τα χαρτια τα κατεθεσαμε τον Νοεμβριο του 2012.Μιλησα μεσω ιντερνετ με τον ΟΓΑ και μου απαντησαν πως τον Ιουνιο

εξεταζαν τους φακελους του Σεπτεμβριου.

Μπορειτε παντως να επικοινωνησετε μεσω του site του ΟΓΑ και σε λιγες μερες θα σας απαντησουν.Κατι ειναι και αυτο

 

σε ευχαριστω πολυ.ελπιζω να βγαλουμε ολοι ακρη.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα.... ηθελα να σας πω πως εγω γεννησα 3Μαιου 2012 και τα χαρτια για το επιδομα των τριτεκνων τα εκανα αμεσως,μεσα σε λιγες μερες δηλαδη που μαζεψα τα δικαιολογητικα και την προηγουμενη βδομαδα μου καταθεσαν τα χρηματα.οποτε δεν σταματησαν να το δινουν.ξερει κανεις καθε ποτε βαζουν αυτο το επιδομα του διμηνου τα 500 τοσα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και απο μενα.... ηθελα να σας πω πως εγω γεννησα 3Μαιου 2012 και τα χαρτια για το επιδομα των τριτεκνων τα εκανα αμεσως,μεσα σε λιγες μερες δηλαδη που μαζεψα τα δικαιολογητικα και την προηγουμενη βδομαδα μου καταθεσαν τα χρηματα.οποτε δεν σταματησαν να το δινουν.ξερει κανεις καθε ποτε βαζουν αυτο το επιδομα του διμηνου τα 500 τοσα?

ΤΟΥ 2012 Η ΤΟΥ 2011..ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 12 ΠΕΣ ΜΑΣ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ

ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 11

Link to comment
Share on other sites

stella.m,σε 30 μερες αφου γεννησα κατεθεσα τα χαρτια γιατι χρειαζεται στην οικ.κατασταση να φαινεται το παιδι κ αυτο παιρνει τουλαχιστον εβδομαδα!!κοριτσι μου αν ειχες καποιον γνωστο κ βοηθησε αλλαζει.δεκεμβριο του 11 κ ακομα τιποτα.παντως το επιδομα μπαινει τους ζυγους μηνες κ το λενε στις ειδησεις ποτε περιπου

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οχι χωρις κανενα γνωστο τιποτακαι εγω βασικα δεν το περιμενα γιατι ειχα ακουσει οτι αργει πολυ και οτι μπορει και να μην το παρουμε και η εκπληξη μου ηταν μεγαλη.Τον Μαιο του 2012 πριν 3,5 μηνες δηλαδη.Δεν ξερω αν πεζει ρολο η περιοχη ειμαι απο Δραμα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οχι χωρις κανενα γνωστο τιποτακαι εγω βασικα δεν το περιμενα γιατι ειχα ακουσει οτι αργει πολυ και οτι μπορει και να μην το παρουμε και η εκπληξη μου ηταν μεγαλη.Τον Μαιο του 2012 πριν 3,5 μηνες δηλαδη.Δεν ξερω αν πεζει ρολο η περιοχη ειμαι απο Δραμα.

 

Ποσα πηρες δλδ

Link to comment
Share on other sites

Μα πραγματικά εξοργίζομαι!

Άλλοι περιμένουν χρόνο και βάλε για να πάρουν τα χρήματα κ άλλοι τα παίρνουν σε μερικούς μήνες??

Δεν μπορώ να καταλάβω με τι κριτήρια γίνονται αυτά... κι εγώ γέννησα 29/7/11 κ ακόμη τίποτα δεν έχουμε πάρει..όχι ότι βασίζομαι βέβαια, το'χω ξεχάσει το θέμα, αλλά να τα δικαιούμαστε, γιατί όχι??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα πραγματικά εξοργίζομαι!

Άλλοι περιμένουν χρόνο και βάλε για να πάρουν τα χρήματα κ άλλοι τα παίρνουν σε μερικούς μήνες??

Δεν μπορώ να καταλάβω με τι κριτήρια γίνονται αυτά... κι εγώ γέννησα 29/7/11 κ ακόμη τίποτα δεν έχουμε πάρει..όχι ότι βασίζομαι βέβαια, το'χω ξεχάσει το θέμα, αλλά να τα δικαιούμαστε, γιατί όχι??

 

ΠΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΧΡΟΝΟ ΨΑΞΤΟ ΛΙΓΟ ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ Κ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οχι χωρις κανενα γνωστο τιποτακαι εγω βασικα δεν το περιμενα γιατι ειχα ακουσει οτι αργει πολυ και οτι μπορει και να μην το παρουμε και η εκπληξη μου ηταν μεγαλη.Τον Μαιο του 2012 πριν 3,5 μηνες δηλαδη.Δεν ξερω αν πεζει ρολο η περιοχη ειμαι απο Δραμα.

:)

 

ΤΥΧΕΡΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα πραγματικά εξοργίζομαι!

Άλλοι περιμένουν χρόνο και βάλε για να πάρουν τα χρήματα κ άλλοι τα παίρνουν σε μερικούς μήνες??

Δεν μπορώ να καταλάβω με τι κριτήρια γίνονται αυτά... κι εγώ γέννησα 29/7/11 κ ακόμη τίποτα δεν έχουμε πάρει..όχι ότι βασίζομαι βέβαια, το'χω ξεχάσει το θέμα, αλλά να τα δικαιούμαστε, γιατί όχι??

 

ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΡΙΤΕΚΝΙΑΣ ΚΟΒΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ 30.000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΗΘΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΑΦΕΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ 1-1-2011 ΚΑΙ ΜΕΤΑ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΡΙΤΕΚΝΙΑΣ ΚΟΒΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ 30.000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΗΘΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΑΦΕΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ 1-1-2011 ΚΑΙ ΜΕΤΑ!!!!!!!!!!!

 

αποφασιστηκε αυτο δλδ?κ οσοι εχουν κατω απο 30.000 θα παρουν το μισο τελικα?εδω κολλαει η γνωστη διαφημιση!!!!αθιγγανοι κ αλλοδαποι μονο θα το δικαιουνται?ΩΡΑΙΑ!!ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!!!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ???ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΕΩΣ 10000 ΤΑ 2/3 ΕΩΣ 20000 Κ ΤΟ ΜΙΣΟ ΕΩΣ 30000 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕΙ Κ ΚΥΡΙΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ 2011..

Link to comment
Share on other sites

κ μενα καθε χρονο που μειωνεται το εισοδημα τι θα κανω?θα τους πηγαινω το εκαθαριστικο για να αλλαζω κατηγορια?συμφωνα με αυτα που λεει η αθηνα φετος θα ειμαι στο μισο κ του χρονου στα 2/3!οτι να ναι!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

κ μενα καθε χρονο που μειωνεται το εισοδημα τι θα κανω?θα τους πηγαινω το εκαθαριστικο για να αλλαζω κατηγορια?συμφωνα με αυτα που λεει η αθηνα φετος θα ειμαι στο μισο κ του χρονου στα 2/3!οτι να ναι!

ειπαν οτι θα παιρνουν τα στοιχεια κατευθειαν απο τις εφοριες....λιγες μερες μεινανε θα δουμε τι κ πως, πολλα λεγονται κ γραφονται...τωρα μηνυματα οπως του πατηρ φαμιλια δεν τα καταλαβαινω ειναι απολυτα πανικοβαλλουν κ δεν υπαρχει καποια πηγη...αν μπορουσε να μας διαφωτισει

Link to comment
Share on other sites

ειπαν οτι θα παιρνουν τα στοιχεια κατευθειαν απο τις εφοριες....λιγες μερες μεινανε θα δουμε τι κ πως, πολλα λεγονται κ γραφονται...τωρα μηνυματα οπως του πατηρ φαμιλια δεν τα καταλαβαινω ειναι απολυτα πανικοβαλλουν κ δεν υπαρχει καποια πηγη...αν μπορουσε να μας διαφωτισει

 

Αθηνα τυχαινω να εχω πολλες πηγες ....Εξ αλλου αν δεις πολυ πιο πισω εχω προαναγγειλει το κοψιμο του επιδοματος...

Θα ισχυσει οτι και με τα εφαπαξ που εχουν δοθει απο το 2009 και μετα και θα ζητηθουν πισω απο 25-40%!!!

Ετσι θα ζητηθουν και τα επιδοματα απο τις αρχες του 2011...

Δυστυχως οι ανθρωποι ειναι φονιαδες ....

Πιστεψε με τα ειχα παρα πολυ μεγαλη αναγκη αυτα τα λεφτα και 6 μηνες δεν εχω παρει ουτε ευρω ....

Η γυναικα μου ειναι ανεργη απο το ΓΕναρη και κανω 3 δουλειες για να φερω βολτα...

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα τυχαινω να εχω πολλες πηγες ....Εξ αλλου αν δεις πολυ πιο πισω εχω προαναγγειλει το κοψιμο του επιδοματος...

Θα ισχυσει οτι και με τα εφαπαξ που εχουν δοθει απο το 2009 και μετα και θα ζητηθουν πισω απο 25-40%!!!

Ετσι θα ζητηθουν και τα επιδοματα απο τις αρχες του 2011...

Δυστυχως οι ανθρωποι ειναι φονιαδες ....

Πιστεψε με τα ειχα παρα πολυ μεγαλη αναγκη αυτα τα λεφτα και 6 μηνες δεν εχω παρει ουτε ευρω ....

Η γυναικα μου ειναι ανεργη απο το ΓΕναρη και κανω 3 δουλειες για να φερω βολτα...

ΔΕ ΣΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΟΛΑ ΟΣΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΛΕΝΕ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ...ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΗΜΟ ΚΑΤΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ "ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ , ΜΠΟΡΕΙ ,ΜΑΛΛΟΝ" ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ

ΟΥΤΕ ΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΘΕΙ:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...