Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαθηματα ανωδυνου τοκετου??


Recommended Posts

εχετε κανει μαθηματα ανωδυνου τοκετου? δεν ειχα στο νου μου να κανω πιο πολυ για το οικονομικο θεμα αν και δε ξερω ποσο κοστιζει κατι τετοιο. θεωρειται οτι ειναι χρησιμα? και αν ναι ξερει καποια απο σας ποσα μαθηματα συνηθως χρειαζονται και ποσο(κατα μεσο ορο) κοστιζει κατι τετοιο-με ιδιωτικη μαια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταρχας στο ΙΚΑ τα κανεις δωρεαν. Εκει τα εκανα κι εγω. Θεωρω οτι ηταν χρησιμες οι πληροφοριες που μας εδωσαν για την πρωτη φροντιδα του μωρου. Οσο αναφορα τις αναπνοες αυτες που μας ειπαν εκει δεν με βοηθησαν. Η μαια μου εδειξε επιτοπου κατι πιο απλο αλλα γενικα δεν υπαρχει "ανωδυνος τοκετος" ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Ειναι αναπνοες πιο πολυ για να μεινεις συγκεντρωμενη και να υπομεινεις τον πονο!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αξίζουν 1000%. Προσωπικά με βοήθησαν πολύ οι αναπνοές, ένιωθα να μειώνεται ο πόνος στο μισό. Και γενικά σε προετοιμάζουν, σε βάζουν στο κλίμα κατά κάποιο τρόπο.

 

Από τιμές με ιδιωτική μαια δεν ξέρω, κι εγώ στο Ελενα τα έκανα.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα μου ειπαν οτι δεν αξιζει να κανεις μαθηματα ανωδυνου τοκετου γιατι εκεινη την ωρα που θα πας να γεννησεις δεν νομιζω οτι θα θυμασαι αυτα που σου εδειξαν στα μαθηματα απο τον πανικο που θα εχεις.μονο για την περιποιηση του μωρου αξιζουν για οσες δεν ξερουν πως να το κανουν μπανιο να το αλλαξουν κλπ

xEOjp3.png l45fp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπαν οτι δεν αξιζει να κανεις μαθηματα ανωδυνου τοκετου γιατι εκεινη την ωρα που θα πας να γεννησεις δεν νομιζω οτι θα θυμασαι αυτα που σου εδειξαν στα μαθηματα απο τον πανικο που θα εχεις.μονο για την περιποιηση του μωρου αξιζουν για οσες δεν ξερουν πως να το κανουν μπανιο να το αλλαξουν κλπ

 

 

και εγω αυτο πιστευω. μου εδειξε η μαια μου αναπνοες, κινησεις κλπ που τελικα ποτε δεν μου χρειαστηκαν γιατι ουτε που τις θυμομουν αλλα κ τωρα με την επισκληριδιο, τι να τις κανεις τις αναπνοες...

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, για όσες ενδιαφέρονται για μαθήματα ανώδυνου τοκετού, υπάρχει η Φαιναρέτη στη Ν. Σμύρνη, που είναι πρόγραμμα του υπουργείου και της Ε.Ε. και είναι δωρεάν. Σίγουρα έχει αναφερθεί και σε άλλα τόπικ στο φόρουμ. Στην ουσία υπάρχουν μαίες που κάνουν τα μαθήματα για την εγκυμοσύνη, τον τοκετό και τη φροντίδα του μωρού, ψυχολόγοι που παρακολουθούν την έγκυο και τη λεχώνα (αν το θελήσει η ίδια) για τυχόν επιλόχειο κατάθλιψη αλλά και για οτιδήποτε άλλο την απασχολεί και γυμναστής που κάνεις ελαφριά γυμναστική ειδικά για εγκύους 1-2 φορές την εβδομάδα. Εγώ έχω ξεκινήσει πρόσφατα με τα μαθήματα και γυμναστική και είμαι πολύ ικανοποιημένη, τα μαθήματα είναι ομαδικά και είναι πολύ ευχάριστο να βρίσκεσαι και με άλλες κοπέλες στην ίδια κατάσταση και η γυμναστική είναι είτε ατομική είτε με άλλες κοπέλες. Είναι μια προσπάθεια που αξίζει, και γι΄αυτό είπα τα καλά που συναντάω να τα διαδίδω :P με το καλό όλες!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπαν οτι δεν αξιζει να κανεις μαθηματα ανωδυνου τοκετου γιατι εκεινη την ωρα που θα πας να γεννησεις δεν νομιζω οτι θα θυμασαι αυτα που σου εδειξαν στα μαθηματα απο τον πανικο που θα εχεις.μονο για την περιποιηση του μωρου αξιζουν για οσες δεν ξερουν πως να το κανουν μπανιο να το αλλαξουν κλπ

 

:shock:

Μα γιατί να πάθεις πανικό;;;

 

Αυτό θα πει ότι πήγες να γεννήσεις απροετοίμαστη ή ότι δεν έδωσες ιδιαίτερη σημασία στα μαθήματα προετοιμασίας (συμφωνώ ότι η λέξη "ανώδυνου" είναι άστοχη, τα μαθήματα και οι αναπνοές μειώνουν την ένταση των πόνων αλλά μην περιμένουμε να μην πονέσουμε με λίγα μαθηματάκια!).

 

Και γι' αυτές που θα κάνουνε επισκληρίδιο, πρώτον δεν θα κάνετε επισκληρίδιο από τα πρώτα πονάκια (εκτός αν δεν σας πειράζει να σας κάνουνε απανωτές δώσεις μέχρι να γεννήσετε, θα πρέπει όμως να ενημερωθήτε και για τις επιπτώσεις), και δεύτερον πολλές κοπέλες δεν τις πιάνει η επισκληρίδιος (γνωρίζω πολλές τέτοιες περιπτώσεις).

 

Οπότε better safe than sorry...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπαν οτι δεν αξιζει να κανεις μαθηματα ανωδυνου τοκετου γιατι εκεινη την ωρα που θα πας να γεννησεις δεν νομιζω οτι θα θυμασαι αυτα που σου εδειξαν στα μαθηματα απο τον πανικο που θα εχεις.μονο για την περιποιηση του μωρου αξιζουν για οσες δεν ξερουν πως να το κανουν μπανιο να το αλλαξουν κλπ

Ισα ισα που σε βοηθανε ,εχεις το μυαλο σου στις ανασες και δεν το εχεις στον πονο

Εμενα παντως με βοηθησαν παρα πολυ

Τα ειχα κανει δωρεαν στο Κεντρο Υγειας της περιοχης μου

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσωπικα ειχα κανει τα μαθηματα στο ελενα βενιζελου οπου και γεννησα....μου αρεσαν παρα πολυ βεβαια δυστυχως δεν καταφερα να γεννησω φυσιολογικα λογω προβληματος στον πλακουντα αλλα εμαθα πολλα για τον θηλασμο για το νεογεννητο και περασα ομορφα

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αξίζει πραγματικά φτάνει να μην πας εκεί ξερόλας έτυχε στο γκρουπ μας να είναι κοπέλα που έλεγε στα διαλύματα μας τι δεν ξέρω να αλλάζω το μωρό ? τι βλακεία είναι αυτό κτλ

 

Δεν είναι μονό το άλλαγμα του μωρού μαθήματα ανώδυνου και ψυχοπροφηλακτικη κάνουμε για να πάμε συγκεντρωμένες να γεννήσουμε να συμφιλιωθούμε με τον πόνο και όσα θα μας συμβούν την διάρκεια του τοκετού ..

 

Πολλές λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά έμαθα στα μαθήματα ανώδυνου.

 

Αν θηλάζω ακόμη το οφείλω στην ΠΟΠΗ ΣΩΤΗΡΗ ΣΤΗΝ ΜΑΙΑ ΤΟΥ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΙΚΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

 

Περά από το θηλασμό μαθαίνεις πολλά για το σώμα σου και τις λειτουργίες του

ξεπερνάς κάθε αχνός για την ωρα του τοκετού σου λύνεται κάθε είδους άπορια

 

εγώ φέτος θα ξανά πάω ανώδυνο το καλοκαίρι για να συμφιλιωθώ και να μπω ξανά στο κλίμα

.....

Link to comment
Share on other sites

Αξιζουν με το παραπανω........τα εκανα στο Αλεξανδρα, πληρωνοντας 3 ευρω το μαθημα (7 συνολο) και περιλαμβανουν πολλα......

 

Και αναπνοες, διαχειριση του πονου απο το σπιτι ηδη.....

σε προετοιμαζουν για το πως θα καταλαβεις οτι ερχεται ο τοκετος, πως θα προετοιμαστεις, ποτε να πας στο νοσοκομειο,τι να κανεις αν αρχισει η γεννα σπιτι.....

 

Σου αξηγουν ολη τη διαδικασια της γεννας αναλυτικα, ειτε ειναι φυσιολογικη ειτε καισαρικη......βημα βημα.....τι να προτιμησεις απο αναισθησια, τι να αποφυγεις....

 

Σου λενε τι ψωνια να κανεις, τι να παρεις στο μαιευτηριο.....

Σου λενε για περιποιηση και φροντιδα μωρου

Σου λενε για θηλασμο........

 

Εγω τα βρηκα χρησιμοτατα και εκει οφειλω το γεγονος οτι θηλαζω, μου ανοιξε τα ματια σε πολλα πραγματα, οπως και πως να αποφυγουμε ολα εκεινα τα κλισε για την φροντιδα των μωρων με ακαταλληλα προιοντα........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου άρεσαν πάρα πολυ τα μαθήματα!!!!

εκανα στον 8-9 τρεις φορες τη βδομάδα!!!

τα κάναμε μέσα στην αιθουσα τοκετου,

ειχα εξοικιωθει τόσ πολυ με το χώρο, με τη μαία ΚΑΛΑ ΚΟΡΥΦΗ ΜΙΛΑΜΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ!!!!

εκανα φιλίες κ μου άρεσε που ήμασατν ολες με τη κοιλιτσα τουρλα κ μας ένοιαξε ακροβως το ίδιο πράγμα κ φυσικά ψαρωμένες όλες προτάρες μιλουσαμε μόνο για αυτόι!!!

 

φυσικά κ γω πιστεύω ότι δεν υπάρχει ανώδυνος τοκετός, μιας κ γεννησα φυσιολογικα χωρίς επσικληρίδιο 4άκιλο μωρό,

αλλά ήμουν αρκετά συγκεντρωμένη εκανα τις αναπνοές μου κατά τη διάρκεια κ πιστεύω έστω υποσεινήδητα , επειδη φυσικά δεν είχα κ ΄αλλη επίλογή:mrgreen: , ότι με βοήθησαν!!!

α κ τις εξωθήσεις τις ειχα κάνει "πρόβα" κ τουλάχιστον επαιρνα σωστές ανάσες!!

 

καλα προς το τελος ουτε ανασες πιάνουν , ουτε τίποτα:mrgreen:,

αλλα αν με το καλό κάνω δευτερο παιδάκι ασυζητητη θα ξανακάνω!!!

 

αλλα όπως κ να χει στο μάθημα ηταν όλα πολυ πιο απλά γμτ...έτσι νομιζα........μπουχαχαχα!!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου άρεσαν πάρα πολυ τα μαθήματα!!!!

εκανα στον 8-9 τρεις φορες τη βδομάδα!!!

τα κάναμε μέσα στην αιθουσα τοκετου,

QUOTE]

 

 

 

sabrina, που τα εκανες τα μαθηματα;ξερει κανεις αν γινονται με μαια ιδιωτικα και ποσο κοστιζει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sabrina, που τα εκανες τα μαθηματα;ξερει κανεις αν γινονται με μαια ιδιωτικα και ποσο κοστιζει;

 

Εγώ τα έκανα με μαίες ιδιωτικά (που είναι ταυτόχρονα και yoga instructors) στα βόρεια προάστια της Αθήνας αν ενδιαφέρεσαι. Δεν θυμάμαι πόσα κόστισαν (ήτανε και τρια χρόνια πριν, δεν θα τα επαναλάβω τώρα), αλλά πρέπει να ήτανε γύρω στα 15 Ευρώ το μάθημα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

και εγω στο ελενα εκανα και ηταν τελεια!!!!!αξιζουνγιατι εκτοσ απο ανασες μαθενεισ και πολλα ακομα και σου ειναι πολυ χρησιμα..εμενα μοθ ληθηκαν πολλεσ αποριεσ παντωσ!!!!πηρε και χαρτακι ο αντρασ μου να ειναι μεσα στον τοκετο αφου ηρθε μαζι μου σε 2 μαθηματα!!!!!! ηταν τελεια και δεν μετανοιωνω στιγμη!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αξίζουν ανεξάρτητα από το είδος τοκετού που θα κάνεις.

Τα παρακολούθησα σε Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο ... επαρχίας και ήταν στο σύνολο 7. Κόστος δεν είχαν. Εκεί για να μπορεί ο σύζυγος να είναι μέσα κατά τη διάρκεια του τοκετού είναι υποχρεωμένος να παρακολουθήσει κι αυτός μαθήματα ανώδυνου τοκετού ή καλύτερα... ψυχοπροφυλακτικής όπως πολύ σωστά ονομάζονται αυτά. Έτσι... έμαθε κι ο σύζυγος κάποια πράγματα περί τοκετού και πώς να στηρίζει την επίτοκο... :)

 

Τελικά ο τοκετός πραγματοποιήθηκε σε ιδιωτικό μαιευτήριο και έκανα καισαρική.. Όμως είχα επιπλοκές με αιμορραγία και το "πρωτόκολλο" υπαγόρευε συγκεκριμένες και ΠΟΛΥ επώδυνες τακτικές για να ανασταλεί η αιμορραγία. Τις αναπνοές τις χρειάστηκα ΟΛΕΣ προκειμένου να ανταπεξέλθω στον πόνο!! Άξιζαν τα μαθήματα...... ΑΞΙΖΑΝ!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζουν! Έκανα 4 μαθήματα στο Αττικό Νοσοκομείο (δεν γέννησα εκεί) και απλά πλήρωνα 3 ευρώ για κάθε μάθημα. Όταν ξέρεις την "διαδικασία" είσαι πιο ήρεμη. Μας "ξεναγησαν" και στις αίθουσες τοκετού .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, για όσες ενδιαφέρονται για μαθήματα ανώδυνου τοκετού, υπάρχει η Φαιναρέτη στη Ν. Σμύρνη, που είναι πρόγραμμα του υπουργείου και της Ε.Ε. και είναι δωρεάν. Σίγουρα έχει αναφερθεί και σε άλλα τόπικ στο φόρουμ. Στην ουσία υπάρχουν μαίες που κάνουν τα μαθήματα για την εγκυμοσύνη, τον τοκετό και τη φροντίδα του μωρού, ψυχολόγοι που παρακολουθούν την έγκυο και τη λεχώνα (αν το θελήσει η ίδια) για τυχόν επιλόχειο κατάθλιψη αλλά και για οτιδήποτε άλλο την απασχολεί και γυμναστής που κάνεις ελαφριά γυμναστική ειδικά για εγκύους 1-2 φορές την εβδομάδα. Εγώ έχω ξεκινήσει πρόσφατα με τα μαθήματα και γυμναστική και είμαι πολύ ικανοποιημένη, τα μαθήματα είναι ομαδικά και είναι πολύ ευχάριστο να βρίσκεσαι και με άλλες κοπέλες στην ίδια κατάσταση και η γυμναστική είναι είτε ατομική είτε με άλλες κοπέλες. Είναι μια προσπάθεια που αξίζει, και γι΄αυτό είπα τα καλά που συναντάω να τα διαδίδω :P με το καλό όλες!

Κι εγω στη φαιναρετη πηγαινω και εχω να πω τα καλυτερα!!!σε ποιο γκρουπ εισαι?εγω της Παρασκευης 18.00-20.00.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω τα εκανα στη κλινική που γεννησα, επαρχία κ τα εκανα με τη μαία της κλινικής που θα με ξεγενούσε κιολας, ειχε δεν ειχε βαρδυα θα ερχοταν κ όντως ηρθε!!!

για περιπου 20 μαθηματα πληρωσα 180?!!!δεν ειχα κανονισει τιμη ουτε τη ρωτησα καθολου απλα ηξερα από αλλες κοπέλες, κ μετα τη γεννα της τα δωσε ο αντρας μου, αλλα ξερω κ αλλες κοπελες που πανε μερικες μερες πριν γεννησουν κ δε τους παιρνει τιποτα!!!

εντωμεταξυ μας εδεινε κ ολη την ωρα δωρακιά, δειγματακια απο διάφορα πραγματακια για εγκυμοσυνη κρεμες για ραγαδες κλπ κ καλληντικα για το μωρο!!!

αχ τη νοσταλγησα τώρα όλη τη φάση!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

η αποψη σου για την επισκληριδιο ποια ειναι?εισαι υπερ η' κατα?δεν το εχω συζητησει με τον γιατρο μου ακομη αλλα οι περισσοτερες λενε οτι δεν αξιζει γιατι δεν μπορεισ να σπρωξεις στο τελος λογω τησ παραλυσης που εχεις απο την μεση και κατω.

xEOjp3.png l45fp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν νιώθεις παράλυση από τη μέση και κάτω μάλλον κάποιος το έχει παρακάνει με τη δόση της επισκληρίδιου. Δεν πρέπει να νιώσεις παράλυση, εκτός και αν κάνεις καισαρική. Εγώ ένιωθα κανονικά την πίεση προς τα κάτω και τον έβγαλα με 2 εξωθήσεις. Επικέντρωσα όλη την προσοχή και δύναμή μου στην κοιλιά, πράγμα που ίσως να μην μπορούσα να κάνω αν δεν είχα επισκληρίδιο γιατί είχα και ισχιαλγία και πόναγα και από μόνη μου, κράταγα χαλαρό το πρόσωπο μου και έκανα τις εξωθήσεις. Όταν μου έκανε τα ράμματα έσφιγγα τα δόντια μου γιατί πόναγα, αλλά τις εξωθήσεις τις ευχαριστήθηκα. Και την περινεοτομή κατάλαβα, απλά δεν πόνεσα όταν την έκανε

Link to comment
Share on other sites

Τι να την κανεις την επισκληριδιο τοτε? Εγω και τις δυο φορες υπεφερα στα ραμματα πολυ περισσοτερο απο οτι στον τοκετο.........τελικα δεν υπαρχει αναισθησια που να πιανει αυτα τα παλιοραμματα?

 

 

Ειρηνη, ασχετα με αυτα καλα ειναι να ενημερωθεις σωστα και για τις παρενεργειες της επισκληριδιου και στη μητερα και το μωρο και μετα να αποφασισεις!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

η αποψη σου για την επισκληριδιο ποια ειναι?εισαι υπερ η' κατα?δεν το εχω συζητησει με τον γιατρο μου ακομη αλλα οι περισσοτερες λενε οτι δεν αξιζει γιατι δεν μπορεισ να σπρωξεις στο τελος λογω τησ παραλυσης που εχεις απο την μεση και κατω.

 

Αυτο απο οτι λενε καποιες κοπελες, ειναι ενα κολπο για να σε πανε καισαρικη....βαζουν λιγο μεγαλυτερη δοση ωστε να μη μπορεις να σπρωξεις.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...