Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες κάνατε για να γεννήσετε;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 473
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ με καισαρική μπήκα στην 9 το πρωί και βγήκα στις 10και 30 με 11 κάπου εκεί... η μικρή έκανε να βγεί κάνα 45 λέπτο γιατί ήταν τυλιγμένη με τον λώρο ολόκληρη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

2:30πμ Ξεκίνησαν οι πόνοι, μου έσπασε τα νερά (δεν θυμάμαι τι ώρα αλλά στάνταρ μετά τις 9) και η μικρή ήρθε στις 1:30μμ με δύο σπρωξίματα στην ουσία...Όλα αυτά 4 μέρες πριν και χωρίς επισκληρίδιο...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με πρόκληση και έκανα 20 ολόκληρες ώρες μιας και η διαστολή μου παρέμεινε στο 1 για 12 ώρες. Ευτυχώς αφού μου έσπασε ο γιατρός μου τα νερά άρχισε να προχωράει η διαδικασία και τελικά γέννησα φυσιολογικά. Φυσικά έκανα επισκληρίδιο αλλιώς δεν νομίζω να άντεχα. Ωστόσο μου έμεινε σαν μία τόσο ευχάριστη εμπειρία, και ας ταλαιπωρήθηκα τόσες ώρες που λέω μακάρι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω για να το ξαναζήσω, δεν θα άλλλαζα τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγώ γέννησα φυσιολογικά μέσα σε τέσσερις ώρες μοναδική εμπειρία για αυτό και την επαναλαμβάνω τώρα .περιμένω με ανυπομονησία το μπεμπέ μου να έρθει με το καλό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς εδώ στην Αγγλία μας αφήνουν να βράζουμε στο ζουμί μας και να περιμένουμε με τις ώωωωωρες μέχρι επιτέλους το βλαστάρι μας να αποφασίσει να βγεί!!

 

Στην πρώτη μου κόρη περίμενα 28 ώρες, στην δεύτερη 21 και στον κανακάρι μου 18!! Και στα τρία γέννησα φυσιολογικά και με επισκληρίδιο.

 

Είχανε σπάσει τα νεύρα μου και ο γυναικολόγος μου να επιμένει και να μου λέει πως "Εύα μου έτσι είναι καλύτερα".

 

Εν τέλει βέβαια, παρά την όλη ταλαιπωρία, είχε δίκιο ο άνθρωπος γιατί έχω φίλες που ζορίστηκαν πάρα πολύ με την καισαρική που επέλεξαν γιατι δεν μπορούσαν να περιμένουν με τις ώρες.

Αιμιλία - 01/01/2005

Μαίρη - 23/01/2007

Λέανδρος - 12/03/2011

Link to comment
Share on other sites

τα νερά έσπασαν στις 4 το πρωι

στο νοσοκομείο ήμουνα στις 6

υπόθετα δεν έπιαναν τεχνητοι πόνοι επίσης

σταμάτησε ο γιατρός κάθε επέμβαση

τελικά γέννησα στις 12,10 φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο

μόλις είχε αλλάξει η μέρα,8 μαρτίου μέρα της γυναίκας!κατέφθασε Η γυναίκα!:P

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη μου κορούλα την γέννησα σε 1,5 ώρα και την δεύτερη σε 3. Και τις δυο με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο. Η μόνη διαφορά ότι στην πρώτη αφού πήγα με 6 διαστολή μου έβαλαν τεχνητούς. Στην δεύτερη τίποτα, όλα έγιναν μόνα τους.

Το χάρηκα και τις 2 φορές!!!!

3OQKp2.png

Tyj9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Στις 7 Νοεμβρίου (την προηγούμενη εβδομάδα δηλαδή) γέννησα το 2ο μου γιό (και την επόμενη μέρα γιόρταζε ο μεγάλος μου, ο Μιχαλάκης μου...:-D:grin::-D), σε δημόσιο νοσοκομείο, με φυσιολογικό τοκετό. Όλα τέλεια! Χωρίς επισκληρίδιο, αλλά οι πόνοι υποφερτοί, όχι ότι δεν ήταν έντονοι... Πήγα στις 00.30,αφού έσπασαν τα νερά, με διαστολή 2 (την οποία την είχα όλη μέρα, μαζί με συσπάσεις, τα πονάκια της πειρόδου δηλαδή) και στις 2.15 η διαστολή ήταν 8.5! 2.45 είχα γεννήσει και 3.30 ήμουνα στο κρεβάτι του μαιευτηρίου...ο τοκετός που ήθελα!

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, δεν είχα τίποτα, ούτε συσπάσεις, ούτε διαστολή...τίποτα....3 μέρες μετά τον τοκετό, θα έμπαινα στον 10ο μήνα, οπότε η τότε γυναικολόγος μου μού πρότεινε πρόκληση τοκετού (τεχνητές συσπάσεις, δηλαδή), όπου έκανα και επισκληρίδιο. 12 ώρες διαδικασία, αλλά από το μηδέν, εφόσον πόνος δεν ήξερα τί σημαίνει στο 1ο παιδί. Είχα και σκληρό τράχηλο και ο μικρός ήταν και με τα πόδια προς τα κάτω, οπότε δεν μπορούσε να σπρώξει γερά...μόνο στο τέλος που γύρισε μόνος του και έφυγε σε 2 ώρες μέσα!:o

Ο 2ος είχε πάρει θέση με το κεφάλι κάτω, οπότε συνεργάστηκε άψογα..

Αξέχαστες εμπειρίες και οι δύο τοκετοί, δεν το συζητώ...ο πρόσφατος βέβαια και εξαιτίας του φυσικού τρόπου, με τον οποίο ήρθαν τα πράγματα, με συνεπήρε και συμμετείχα ολόκληρη, γιατί ---κακά τα ψέμματα--στην επισκληρίδιο δεν προσπαθείς εσύ, καθώς δεν αισθάνεσαι πόνο (είσαι μουδιασμένη), ενώ εαν δεν πάρεις κάποιο φάρμακο (σε περίπτωση που όλα πάνε καλά, έτσι;) βιώνεις τη διαδικασία σε όλο της το μεγαλείο:P:p:p...

Να ευχηθώ ολόψυχα καλή τύχη σε όλες τις μέλλουσες μαμάδες και να μην φοβούνται τίποτα! Αισιοδοξία,θάρρος και όλα θα πάνε μια χαρά...:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κυριακη προς Δευτερα γυρω στις 12:30 με 1 μου σπασαν τα νερα. 1 πρεπει να ηταν τωρα που τα σκεφτομαι καλυτερα (μολις θυμηθηκα τι επαιζε η τηλεοραση και τι ωρα τελειωσε και φυγαν και κατι επισκεπτες που ειχαμε). Οχι τιποτα βρυσες ακουσα ενα φρρρρ οταν πηγα τουαλετα. Το καταλαβα αλλα επειδη ημουν πολυ κουρασμενη εκεινη τη μερα δεν ηθελα να το πιστεψω. Πεφτω στο κρεβάτι να κοιμηθω και αρχιζουν γυρω στη μιαμιση κατι πολυ ψιλα πονακια. Παιρνω αμεσως ενα ρολοι που ειχα διπλα μου για να παρακολουθω τις συσπασεις αλλα αυτες ερχονταν ακανονιστα. Οποτε λεω συσπασεις braxton hicks. Και μαλλον τετοιες ηταν. Kατα τις 3 αρχισαν να κοβονται οι πονοι 3:30 κοπηκαν μαχαιρι. Αχ ωραια λεω επιτελους θα κοιμηθω. Κατα τις 3:30 πραγματι με παιρνει ο υπνος. 5:30 ξυπναω με λιγο πιο εντονους πονους παλι ακανονιστους. Λεω οχι παλι!! 6 η ωρα παιρνω το γιατρο αλλα του μιλαγα πολυ χαλαρη εγω. οποτε σου λεει ο ανθρωπος συσπασεις braxton hicks. Παρε μου λεει δυο μπισκοπαν. Καπου εκει ειδα και λιγο αιματακι με λιγη βλεννη αλλα επειδη ειχα ακουσει οτι μετα απο αυτο ο τοκετος μπορει να καθυστερησει και δυο μερες δεν το αναφερω στο γιατρο, δεδομενου οτι ειχαμε Δευτερα πρωι ραντεβου. Λεω θα του το πω οταν παω εκει. Στις 8 παιρνω δυο μπισκοπαν (περιμενα να ανοιξουν τα φαρμακεια γιατι η περιοχη εχει τρια φαρμακεια που σπανια διανυκτερευουν αφου δεν αποτελει ξεχωριστο δημο). Ελλατωθηκε αλλα δεν περασε ο πονος. Τον παιρνω του λεω ξεχασα ειδα και λιγο αιματακι. Ελα μου λεει και θα σε δω. Εν τω μεταξυ παω τουαλετα το αιμα ποταμι. Τον ξαναπαιρνω του λεω τι λιγο πλημμυρα. Ελα απο δω μου λεει. Φευγω απο το σπιτι στις 9 με εντονους πια πονους. Στο δρομο είχε κινηση και φτανω στο μαιευτηριο 10:15. Mε βαζουν στο NST γιατι εγω δεν ηθελα να με εξετασει η προισταμενη. Ηθελα το γιατρο. Κατα τις 11 παρα τεταρτο ερχεται η προισταμενη και μου λεει πονας ε; πρεπει να σε δω. Με εξεταζει μου λεει διαστολη 7!!Ωσπου να βγαλω ρουχα να βαλω την ωραια αυτη ρομπιτσα και να με μεταφερουν στο δωματιο εξωθησεων πηγε γυρω στις 11 και τεταρτο. Εν τω μεταξυ ειχα ξεχασει και τις υποχρεωτικες αιματολογικες και μου τις ξαναεκαναν. Ξεκιναω να σπρωχνω χωρις επισκληριδιο. Μου λεει η μαια μου μαλλον δε θα προλαβει να σου την κανει ο αναισθησιολογος. Αφου αντεξες μεχρι εδω δεν εχεις προβλημα. Της λεω ας μου κανει εστω και μια δοση. Τους πονους οντως τους αντεχα. Ενιωθα ομως μια κουραση απο το ξενυχτι. Οτι δεν μπορω να σπρωξω. Ο αναισθησιολογος ετρεχε πανικοβλητος. Τελικα μου εκανε την επισκληριδιο μιση ωρα περιπου πριν γεννησω. Ετρεμα κιολας και κουνιομουνα και δεν μπορουσε ο ανθρωπος να την κανει. Μου λεει πρωτη φορα το κανω αυτο. Εχει αρχισει η τελικη φαση του τοκετου και εγω κανω επισκληριδιο. 12 και δεκα γεννησα το μπεμπακι μου!!! 6:30 συνολικα ωρες αφου με πιασαν οι πονοι της γεννας (οι πρωτοι ειμαι σιγουρη πλεον οτι ηταν braxton hicks αφου ηταν ανεπαισθητοι και καποια στιγμη εξαφανιστηκαν), δυο ωρες αφου εφτασα στο μαιευτηριο και λιγοτερο απο 1 ωριτσα αφου αρχισα τις εξωθησεις. Δεν το περιμενα καθολου να γεννησω ετσι ευκολα γιατι ειμαι πολυ φοβητσιαρα και δεν αφησα το γιατρο ουτε να με ακουμπησει 9 μηνες. Εξεταση για να δει τον τραχηλο και ποσο ψηλα ηταν το παιδι μου εκανε μια και μοναδικη φορα!!Επισης με το που μπηκα στον εννατο εκλαιγα καθε μερα απο το φοβο μου. Παθολογικη κατασταση!!Γι' αυτο μη φοβαται καμια κοπελα. Αφου γεννησα εγω και μαλιστα αντεξα τους πονους μεχρι το τελος σχεδον, μπορουν ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εμενα μου εσπασαν τα νερα μου σχεδον ενα μηνα νωριτερα.....27/07/12 στις 9 το πρωι.....πηγα με σπασμενα νερα στο νοσοκομειο και γεννησα 11παρα 25 το βραδυ πολυ ευκολα με 5 εξωθησεις.....την νινικα μου βαρους 2430...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!

Εγω γεννησα πριν απο 21 ημερες μια μπεμπουλα 2900 και 53 εκατοστα!!!

Μπηκα στις 11:30 το πρωι και γεννησα στις 19:19 το απογευμα.Οσο και αν φαινεται πολυς ο χρονος δεν ταλαιπωρηθηκα μιας και περιμεναμε να κατεβει η μικρη μας και ειχα κανει και επισκληριδιο.Ολη η διαδικασια αρχισε περιπου στις 18:00 οπου καναμε εξωθησεις για περιπου 1 ωρα και προσπαθουσαμε να την γυρισουμε με το προσωπο προς τα πισω...

Ηταν ενας τελειος φυσιολογικος τοκετος και τα καλυτερο ηταν οτι δεν μου εκανε ο γιατρος μου ουτε ενα ραμμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μητρα εκανε συσπασεις σχεδον απο τον 6 μηνα, ετσι ημουν με γιουτοπαρ μεχρι το τελος....μολις τα κοψαμε στις 38+3 ξεκινησαν οι συσπασεις στις 6 το πρωι και στις 8 και δεκα το πρωι ειχα γεννησει την μπουμπουκα βαρους 3450, επισκληριδιο δεν προλαβαμε......

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Ουαου!Το ειχα παντα απορια...Με το επισκληριδιο πως νιωθεις???

 

Βασικα δεν νιωθεις με την επισκληριδιο απλα μουδιαζεις και δεν αισθανεσαι τον πονο τον δυνατο.......εγω που δεν εκανα επισκληριδιο θεωρω οτι εκανα το καλυτερο για εμενα γιατι ηθελα να καταλαβω τι θα πει πραγματικα να δινεις μαχη για να φεις στον κοσμο μια ζωη....και οντως ειναι μεγαλη μαχη....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπερα...θελω επειγόντως την βοήθεια σας..ειμαι στις 37 εβδ.και 4 ημερων.σημερα 6το πρωί είδα ένα κομμάτι σαν ζελέ καφέ χρώμα και παχύρρευστο..πηρα αμέσως τον γιατρό και μ είπε να πέσω για ύπνο και να μην ανησυχώ απλά προετοιμαζόμαστε..μεχρι και τώρα έχω βλέννη άσπρη και λίγο καφέ σε μεγάλη ποσότητά... να αρχίσω να πανικοβάλλομαι;;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα...θελω επειγόντως την βοήθεια σας..ειμαι στις 37 εβδ.και 4 ημερων.σημερα 6το πρωί είδα ένα κομμάτι σαν ζελέ καφέ χρώμα και παχύρρευστο..πηρα αμέσως τον γιατρό και μ είπε να πέσω για ύπνο και να μην ανησυχώ απλά προετοιμαζόμαστε..μεχρι και τώρα έχω βλέννη άσπρη και λίγο καφέ σε μεγάλη ποσότητά... να αρχίσω να πανικοβάλλομαι;;;

 

Οχι πανικος αλλα προετοιμασου.

Ο τοκετος ξεκιναει ειτε με πονους (συσπασεις),ειτε με βλεννη ροζ ειτε με ρηξη υμενων.

Με το καλο σου ευχομαι.....!!!!!!!!!

 

Εγω γεννησα 37+5 παρεπιπτοντως....!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα...θελω επειγόντως την βοήθεια σας..ειμαι στις 37 εβδ.και 4 ημερων.σημερα 6το πρωί είδα ένα κομμάτι σαν ζελέ καφέ χρώμα και παχύρρευστο..πηρα αμέσως τον γιατρό και μ είπε να πέσω για ύπνο και να μην ανησυχώ απλά προετοιμαζόμαστε..μεχρι και τώρα έχω βλέννη άσπρη και λίγο καφέ σε μεγάλη ποσότητά... να αρχίσω να πανικοβάλλομαι;;;

 

Να ετοιμάζεσαι σιγά σιγά μάλλον ήταν το πτώμα απ το τράχηλο!κι έγω το είδα και την επόμενη μέρα γέννησα!με το καλό κι ένα κατάγερο μωρό!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...