Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες κάνατε για να γεννήσετε;;


Recommended Posts

Γεια και από μένα. Εγώ έκανα διακοπές στο Λουτράκι και ο άντρας μου ερχόταν τα βράδια. Ημουν στην 34η εβδομάδα με ΠΗΤ 31/8/2009 άρα ήμουν χαλαρή, δεν είχα ετοιμάσει τίποτα και έκανα τα μπάνια μου πρωί απόγευμα. Στις 17/7 βράδι Παρασκευής, το ήμουν ξαπλωμένη και έβλεπα τβ και αισθάνθηκα υγρά να φεύγουν. Ακράτεια σκέφτηκα. Την τρίτη φορά ανησύχησα, παίρνω τον γιατρό (Χασιάκος), γεννάς μου λέει, ναι καλά λέω γω έχω ακόμα 1,5 μήνα. Έλα στο νοσοκομείο μου λέει. Έρχεται ο άντρας μου, εγώ μάζευα ότι μπορούσα καθότι δεν το περίμενα και μου τρέχαν τα νερά, πήρα ότι βρήκα εν τέλει, μπήκαμε Αρεταίειο, έκανα κορτιζόνες. Εν τω μεταξύ τα νερά τρέχαν και εγώ πόνους δεν είχα. Την Κυριακή χωρίς διαστολή μπήκα στην αίθουσα τοκετού, μου έκαναν ωδίνες γιατί δεν είχα πόνους, διαστολή, τίποτα και τελικά γέννησα φυσιολογικά μετά από 20 ώρες το αγοράκι μου. Αν και πρόωρο ήταν ήδη 2.430 και υγιέστατο, ούτε θερμοκοιτίδα δεν μπήκε. Το θήλαζα αποκλειστικά για 7,5 μήνες όπου και διέκοψα γιατί έμεινα έγκυος στο δεύτερο. Τώρα είμαι 6 μηνών και τρεισευτυχισμένη!

:-P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 473
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

geia sou sardelaki!!min agxwnesai gia tpt!egw imoun polu xalari kai se 4 writses ton xepetaxa ton tzoutzouko mou!twra einai 9 minwn.den uparxei wraioteri empeiria...!ki an skeftesai tous ponous uparxei kai i episkliridios!xtupas mia kai den katalavaineis tpt :wink: kai min ksexnas:XALARI GYNAIKA=XALAROS TOKETOS!ante,me to kalo!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε κι ελεγα να ανοιξω τοπικ με αυτο το θεμα στο parents cafe αλλα υπάρχει ηδη εδω. Λοιπον εγω εκανα 18 ωρες να γεννησω...τελικα γεννησα τον μπέμπη μου με φυσιολογικο τοκετΟ!!!!

O μικρούλης μου είναι το καλύτερο δώρο του θεούλη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από μένα. Εγώ έκανα διακοπές στο Λουτράκι και ο άντρας μου ερχόταν τα βράδια. Ημουν στην 34η εβδομάδα με ΠΗΤ 31/8/2009 άρα ήμουν χαλαρή, δεν είχα ετοιμάσει τίποτα και έκανα τα μπάνια μου πρωί απόγευμα. Στις 17/7 βράδι Παρασκευής, το ήμουν ξαπλωμένη και έβλεπα τβ και αισθάνθηκα υγρά να φεύγουν. Ακράτεια σκέφτηκα. Την τρίτη φορά ανησύχησα, παίρνω τον γιατρό (Χασιάκος), γεννάς μου λέει, ναι καλά λέω γω έχω ακόμα 1,5 μήνα. Έλα στο νοσοκομείο μου λέει. Έρχεται ο άντρας μου, εγώ μάζευα ότι μπορούσα καθότι δεν το περίμενα και μου τρέχαν τα νερά, πήρα ότι βρήκα εν τέλει, μπήκαμε Αρεταίειο, έκανα κορτιζόνες. Εν τω μεταξύ τα νερά τρέχαν και εγώ πόνους δεν είχα. Την Κυριακή χωρίς διαστολή μπήκα στην αίθουσα τοκετού, μου έκαναν ωδίνες γιατί δεν είχα πόνους, διαστολή, τίποτα και τελικά γέννησα φυσιολογικά μετά από 20 ώρες το αγοράκι μου. Αν και πρόωρο ήταν ήδη 2.430 και υγιέστατο, ούτε θερμοκοιτίδα δεν μπήκε. Το θήλαζα αποκλειστικά για 7,5 μήνες όπου και διέκοψα γιατί έμεινα έγκυος στο δεύτερο. Τώρα είμαι 6 μηνών και τρεισευτυχισμένη!

Ax moroulina τώρα διάβασα την ιστορία σου. Κι εγώ το Χασιακο έχω γιατρό! Χαχαχαχα! Να μας ζησουν τα μπεμπάκια κι ας ταλαιπωρηθηκαμε λιγακι!!!

O μικρούλης μου είναι το καλύτερο δώρο του θεούλη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπηκα με προκληση 3.30 το μεσημερι Τεταρτης κ ειχα αμεσως πονους γεννας δυνατους....ποναγα μεχρι τη Παρασκευη το πρωι στις 8 κ τελικα μου κανανε καισαρικη γιατι η καρδια του μικρου αρχισε να στρεσαρεται

Link to comment
Share on other sites

Στις 12.00 τα μεσάνυχτα έκανα εισαγωγή στο μαιευτήριο, πήγα με πρόκληση και στις 14.30 το μεσημέρι γέννησα την κορούλα μου,οι σοβαροί πόνοι ξεκίνησαν στις 10.30 ευτυχώς όμως υπάρχει η επισκληρίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρόνοντας τον μηνα μου(και αφου ο γιατρος μου ειχε δωσει ραντεβού για 3 μερες μετά για προκληση).To πρωι στις 9 είδα δυο σταγονιτσες αίμα, σκεφτηκα δεν θα'ναι τίποτα,εκανα ντουζακι,ήπια τον καφε μου και πηρα τηλ. τον γιατρο(μου ειχε πει να παρω οτι κι αν δω).Μου λεει δεν ερχεσε απ'το μαιευτηριο...σιγα-σιγα?

Φτανω μαιευτηριο στις 3.30 το μεσημερι χωρις σπασμενα νερα ,με πόνους μικρους σαν περιόδου,5.30 αφου μου εσπασαν τα νερα αρχισαν οι δυνατοι πόνοι, επισκληρίδιος,στις 8.30 με 4 εξωθησεις ειχα στην αγκαλιά μου τον πρίγκιπα μου!!:D:D

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπηκα στις 8 το πρωί Τρίτη του Πάσχα για τεχνητούς πόνους μια και είχε περάσει η ΠΗΤ μου κατά μία μέρα. Γέννησα στις 9 το βράδυ φυσιολογικά. Ο γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκέτου, ήταν μαζί μου από τις 8 το πρωί. Μάλιστα έκανε ιατρίο στον Άγιο Λουκά για να μην λείψει ούτε λεπτό από κοντά μου.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα 15 ωρες για να γεννησω .μετα απο 12 ωρες περιπου ελεγα στον γιατρο μου να κανουμε κ.τ. γιατι ειχα κουραστει .ευτηχως που επεμεινε και ετσι γεννησα φυσιολογικα.μετα καταλαβα ποσο δικιο ειχε που επεμενε...

Link to comment
Share on other sites

koritsia gennisa kai ego 13/9/10 me proklisi fisiologikou toketou. mpika mesa stis 9 to proi...me epiasan amesos oi friktoi ponoi...stis 2 mou evalan episkliridio kai stis 3:30 me 3 eksothisis gennisa tin prigipissa mou. pragmatika einai mia empiria pou den perigrafete me logia! molis gennisa eniosa oti katafera kati poli spoudaio. ego kai o sizigos mou klegame meta san mora...poli oraia empiria.

Link to comment
Share on other sites

στον πρωτο μου γιο μπηκα μαιευτηριο στις 6.30, ημουν ετοιμη στην αιθουσα στις 8.20, και γεννησα 8.25 με ενα σπρωξιμο....στον δευτερο γιο μου μπηκα μεσημερι....12....και γεννησα 20.30....παλι με ενα σπρωξιμο~ μην ακουτε ιστοριες για πρωτα και δευτερα....δεν σημαινει παντα οτι το δευτερο βγαινει πιο γρηγορα....

Link to comment
Share on other sites

Εκανα 15 ωρες για να γεννησω .μετα απο 12 ωρες περιπου ελεγα στον γιατρο μου να κανουμε κ.τ. γιατι ειχα κουραστει .ευτηχως που επεμεινε και ετσι γεννησα φυσιολογικα.μετα καταλαβα ποσο δικιο ειχε που επεμενε...

ΕΓΩ ΛΙΣΤΑ ΕΚΑΝΑ 26 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια χαιρομαι που ακουω ευχαριστες εμπειριες.κι εγω περιμενω το πρωτο μου παιδακι και το μονο που σκεφτομαι ειναι ο τοκετος.ειμαι πολυ φοβισμενη και ειμαι σιγουρη οτι ο φοβος που θα εχω εκεινη τη στιγμη θα δυσκολεψει τα πραγματα.ξερετε καμια καλη συνταγη για να παω να γεννησω ανετη και χωρις φοβο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι περίπτωση κορίτσια.Γέννησα σε ένα τέταρτο!Είχα οξύ τοκετό!!5μιση το πρωί σπάσαν τα νερά και άρχισαν αμέσως οι πόνοι!Πήγα κατευθείαν κλινική και είχα τέλεια διαστολή οι μαίες τρόμαξαν και μου είπαν μην σπρώχνεις περίμενε να έρθει ο γιατρός σου..6 ήρθε ο γιατρός μου ο οποίος με ξεγέννησε με το πουκάμισο ούτε ρόμπα δεν πρόλαβε να βάλει μόνο γάντια φόρεσε και μου είπε μόλις μπήκε στην αίθουσα "σπρώξε" 6 και τέταρτο γέννησα!Το μόνο άσχημο είναι οτι δεν πρόλαβα να κάνω επισκληρίδιο:(:(!Παρακαλούσα να μου κάνουν αλλά ο γιατρός μου είπε οτι δεν προλαβαίνουμε με τπτ..ευτυχώς πήγαν όλα καλά γιατί ο οξύς τοκετός ελοχεύει κινδύνους..

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω οτι φυσικά ούτε λόγος για ξύρισμα και κλίσμα.....νόμιζα οτι είναι πολύ σπάνιο αυτό αλλά οι μαίες που τις ρώτησα μου είπαν οτι το χουν ξανασυναντήσει αρκετές φορές..άρα δεν είμαι η μόνη!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω οτι φυσικά ούτε λόγος για ξύρισμα και κλίσμα.....νόμιζα οτι είναι πολύ σπάνιο αυτό αλλά οι μαίες που τις ρώτησα μου είπαν οτι το χουν ξανασυναντήσει αρκετές φορές..άρα δεν είμαι η μόνη!

 

 

καλησπερα και να σου ζησει!!εισαι απο τισ τυχερεσ!σε ποια εβδομαδα ησουν?ειχεσ αρκετεσ συσπασεισ το τελευταιο μηνα?σου ειχε εξετασει ο γιατροσ τον τραχηλο?λενε οτι γενναμε οπωσ οι μαμαδεσ μασ!ηταν και σε εκεινη ετσι?συγγνωμη για τισ πολλεσ ερωτησεισ αλλα ειμαι στην εβδομαδα μου και εχω αρχισει και αγχωνομαι!:P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χαιρομαι που ακουω ευχαριστες εμπειριες.κι εγω περιμενω το πρωτο μου παιδακι και το μονο που σκεφτομαι ειναι ο τοκετος.ειμαι πολυ φοβισμενη και ειμαι σιγουρη οτι ο φοβος που θα εχω εκεινη τη στιγμη θα δυσκολεψει τα πραγματα.ξερετε καμια καλη συνταγη για να παω να γεννησω ανετη και χωρις φοβο?

Μια απο τα ιδια και γω μπηκα σημερα στον 8ο και εχω τρελλο αγχος πως θα γινει, αν θα ερθει φυσιολογικα, αν σπασουν τα νερα, που θα ειμα,ι με ποιον θα ειμαι , δεν θελω καθολου καισαρικη και αλλα τετοια.Ωχχ!!!

Link to comment
Share on other sites

ας μην αγχωνομαστε ολα καλα θα πανε.εγω εχω καιρο ακομη.διαβαζω ιστοριες απο τοκετους και κλαιω απο συγκινηση.ειναι σιγουρα μια μοναδικη εμπειρια.και σε λιγο καιρο θα εχουμε αγκαλια τα μπουμπουκια μας.το μονο που φοβαμαι και ειμαι σιγουρη οτι θα συμβει ειναι οτι θα λιποθυμησω κατα τη διαρκεια της γεννας.τι συμβαινει σε αυτην την περιπτωση?υπαρχει κινδυνος?αν ξερει καμια ας μου απαντησει...καλη λευτερια σε ολες τις μελλουσες μανουλες..

Link to comment
Share on other sites

ας μην αγχωνομαστε ολα καλα θα πανε.εγω εχω καιρο ακομη.διαβαζω ιστοριες απο τοκετους και κλαιω απο συγκινηση.ειναι σιγουρα μια μοναδικη εμπειρια.και σε λιγο καιρο θα εχουμε αγκαλια τα μπουμπουκια μας.το μονο που φοβαμαι και ειμαι σιγουρη οτι θα συμβει ειναι οτι θα λιποθυμησω κατα τη διαρκεια της γεννας.τι συμβαινει σε αυτην την περιπτωση?υπαρχει κινδυνος?αν ξερει καμια ας μου απαντησει...καλη λευτερια σε ολες τις μελλουσες μανουλες..

καλησπερα κοριτσια εγω γεννησα πρν 5 μηνες οπως και εσεις ειχα απιστευτο αγχος αν θα καταλαβω τους πονους της γεννας πως θα σπασουνε τα νερα και τετοια ημουν στην 38 εβδομαδα ειχα παει στο γιατρο να με δει τη καθιερωμενη εβδομαδιαια επισκεψη εξεταζει το τραχηλο και μου λεει ηταν δευτερα τη πεμπτη ερχεσαι να γεννησεις γιατι ειχε αρχισει ο πλακουντας και γερναγε γυρναμε σπιτι και κατα τις 10 λεω στον αντρα μου θα ξαπλωσω γιατι ποναει η μεση μου ξαπλωνω και 10 και μιση αισθανομαι ενα πλαφ στη κοιλια και καταλαβαινω οτι σπασανε τα νερα φευγουμε για το νοσοκομειο γιατι ξεκινησανε οι πονοι κατευθειαν και να ειστε σιγουρες οτι το πονο τον καταλαβαινετε με τη μια παμε νοσοκομειο ξεκιναμε τη διαδικασια ξυρισμα κλυσμα κτλ ερχεται ο γιατρος μου λενε θα γεννησεις πολυ γρηγορα κανω επισκληριδιο γιατι δεν αντεχα και 1 και πεντε γεννησα το μικρο μου πριγκηπα μην ακουτε που λενε οτι στο πρωτο αργεις πολυ εμενα η μανα μου εκανε 14 ωρες να με γεννησει και εγω σε δυομισυ ωρες γεννησα παρολο που ειχα παρει και παρα πολλα κιλα σας ευχομαι με εναν πονο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και να σου ζησει!!εισαι απο τισ τυχερεσ!σε ποια εβδομαδα ησουν?ειχεσ αρκετεσ συσπασεισ το τελευταιο μηνα?σου ειχε εξετασει ο γιατροσ τον τραχηλο?λενε οτι γενναμε οπωσ οι μαμαδεσ μασ!ηταν και σε εκεινη ετσι?συγγνωμη για τισ πολλεσ ερωτησεισ αλλα ειμαι στην εβδομαδα μου και εχω αρχισει και αγχωνομαι!:P
εγω δεν ειχα καθολου συσπασεις και σε καταλαβαινω απολυτα για το αγχος ετσι ημουν και εγω και το γενναμε οπως οι μαμαδες μας δεν ισχυει η καθε γυναικα ειναι διαφορετικη και να ξερεις οταν εξεταζει ο γιατρος τον τραχηλο γενναμε πιο γρηγορα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και να σου ζησει!!εισαι απο τισ τυχερεσ!σε ποια εβδομαδα ησουν?ειχεσ αρκετεσ συσπασεισ το τελευταιο μηνα?σου ειχε εξετασει ο γιατροσ τον τραχηλο?λενε οτι γενναμε οπωσ οι μαμαδεσ μασ!ηταν και σε εκεινη ετσι?συγγνωμη για τισ πολλεσ ερωτησεισ αλλα ειμαι στην εβδομαδα μου και εχω αρχισει και αγχωνομαι!:P

 

Καταρχήν δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι!!Αυτό που λένε οτι γεννάμε όπως οι μαμάδες μας στην περίπτωση μου δεν ισχύει γιατί η μαμά μου γέννησε με καισαρική επειδή ήμουν ανάποδα!!Εγώ γέννησα 2μέρες πριν την ΠΗΤ μου δλδ 39 εβδομάδων και 5ημερών!Συσπάσεις δεν είχα καθόλου όσες φορές έκανα καρδιοτοκογράφο οι συσπάσεις μου ήταν αμελητέες.Ο γιατρός μου με εξέτασε τον τράχηλο στην τελευταία επίσκεψη μια βδομάδα πριν την γέννα άρα ούτε αυτό έπαιξε ρόλο..Και τέλος δεν μπορώ να πω οτι ήμουν απο τις "τυχερές" επειδή γέννησα γρήγορα..όπως είπα ο οξύς τοκετός κρύβει πολλούς κινδύνους.Με το καλό και με έναν πόνο όσο εφικτό και αν είναι αυτό!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...