Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες κάνατε για να γεννήσετε;;


Recommended Posts

ξεκινησαν συσπασεις -οχι με πονο- Τριτη απογευμα, μετα απο δουλειες σε ολο το σπιτι (περιμενα μεσα στην εβδομαδα να γεννησω) πηγα στο γιατρο βραδυ μπηκα στο νοσοκομειο 7 το πρωι μου εσπασε τα νερα 11 το πρωι, τοτε αρχισαν οι πονοι και δυνατες συσπασεις, γεννησα 9.15 το βραδυ

επι ωρες η διαστολη δεν ξεκολλουσε απο το 4

τελικα ο μικρουλης εβγαινε με το προσωπο αναποδα κα τον γυρισε ο γιατρος και τον εβγαλε με βεντουζα

ολα καλα στο τελος και δεν το μετανιωσα γιατι αμεσως μολις βγηκε ηταν σα να μην το εχεις περασει ολο αυτο εκει που ελεγες πεθαινω αισθανεσαι σα να μην εχει συμβει τιποτα

εχοντας καινει πριν καισαρικη δε συγκρινεται η εμεπιρια

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 473
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγω σε δθομιση ωρες γεννησα φυσιολογικα!πονεσα μονο ενα τεταρτο παρα πολυ απο την ωρα που σπασαν τα νερα μεχρι την επισκληριδιο...Ηταν φοβερη εμπειρια,το ιδιο λεπτο θυμαμαι ειπα...το ξανακανω κ αυριο αν θελετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ μπήκα δευτέρα πρωί με ραντεβού για τεχνητούς πόνους (είμουνα 40 +3) και γέννησα τελικά Τρίτη μεσημέρι στις 15:50! Φυσιολογικά, όχι με καισαρική. δεν ήθελε να βγει με τίποτα! Μήπως ήξερε κάτι παραπάνω τελικά...?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια που κάνατε πολλές ώρες ήθελα να σας ρωτήσω πόσο συχνοί ήταν οι πόνοι όταν πήγατε στην κλινική?

ρωτάω για να τσεκάρω αυτά που μας είπαν στο μάθημα του ανώδυνου τοκετού σε σχέση με τις εμπειρίες των γυναικών.

 

στην αρχή τέταρτο με εικοσάλεπτο...αυτό για κάνα 3ωρο μέχρι να πάω νοσοκομείο μετά δεκάλεπτο και μετά 5 λεπτο ...

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στησ 5 το πρωη σπασανε τα νερα,μεχρι να παω νοσοκομιο με το πασο μου,πηγε 7, με πηγανε στησ ωδινεσ στησ 9 με 1 διαστολι,μου βαλανε ορο,και 9,45 ειχα 8 διαστολι,10,15 γεννισα το παλικαρακι μου το ομορφο,,,,,ολα μια χαρα,περιμενα πολυ χειροτερα χαχχχα,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μπηκα στο μαιευτηριο με πονους ανα 5 λεπτα περιπου και διαστολη 3, στις 16;30. Ηταν σαν πονοι περιοδου και τους αντεχα μια χαρα. Μετα απο 3 ωρες γεννησα ,στις 19:30 χωρις επισκληριδιο. Παντως πονεσα!! Μια ωρα κρατησαν οι πολυ πονοι αλλα με τσακισαν.

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

γεννησα οπως ακριβως λενε " με ενα πονο".

ειχα 8 το πρωι ραντεβου για προκληση.

Γυρω στις 9 μου εβαλαν τον ορο, επεσαν οι παλμοι του μωρου κ σταματησαμε τη διαδικασια. Στις 10 ξεκυνησαμε αλλη μια δοκιμη.

11 και 25 ειχα γεννησει!! απιστευτο, μεσα σε λιγοτερο απο μιαμιση ωρα.

μακαρι ολες οι εγκυουλες να εχουν τη γεννα μου! Με ενα πονο στην κυριολεξια!:lol::lol:

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα οι πονοι κρατησαν για περιπου 40 ωρες:shock:! Τις πρωτες 24 ωρες, οι πονοι ηταν ανα 8-10 λεπτα! Μετα πηγα στο μιαιευτηριο με πονους ανα 5λεπτο και ειχα διαστολη 5! (και τα νερα δεν ειχαν σπασει και το μωρο ηταν ακομα ψηλα):shock: και γεννησα 16 ωρες μετα!:shock: Αυτα περιληπτικα!!!!!!!!!!!!!

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την πρώτη φορά πήγα στο μαιευτήριο στις 21:00 και γέννησα στις 23:25 (όταν πήγα δεν είχαν σπάσει τα νερά).

 

Αλλά τη δεύτερη φορά έφτασα στο μαιευτήριο στις 10:55 και γέννησα στις 11:10 (αφού δεν γέννησα στο αυτοκίνητο πάλι καλά. Να φανταστείτε όταν έφτασα στο μαιευτήριο είχα τελεια διαστολή)!

[IMG]http://lbym.lilypie.com/Suo4p2.png[/IMG]
[IMG]http://lb4m.lilypie.com/5wubp2.png[/IMG]
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο μαιευτήριο στις 8 με διαστολή 2, βόλτα στο Mall μετά για περπάτημα, έκανα εισαγωγή με ψιλοενοχλήσεις στις 10, γύρω στις 11 παρά με έπιασαν οι πόνοι και 2 10 γέννησα με φυσιολογικό τοκετό. Με το πρώτο σπρώξιμο γεννήθηκε η λατρεία μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μπηκα τεταρτη βραδυ γιατι ειχα λιγο αιμα ημουν 38 και 3 ημερες. με κρατησαν μεσα.

την επομενη, πεμπτη πρωι, επειδη ο μπεμπης δεν ειχε μεγαλωσει ικανοποιητικα μου εκαναν προκληση τοκετου με υποθετο. Παρασκευη βραδυ εσπασαν τα νερα αλλα απο συσπασεις τιποτα....

σαβατο 12 το μεσημερι αρχισαν οι συσπασεις, παναγιτσα μου...........γεννησα φυσιολογικα 19.15 εναν κουκλο 2400.....

νομιζα οτι θα αντεχα χωρις επισκληριδιο αλλα καπου στα μισα της διαδρομης εκλιπαρουσα....θα το ξανακανα μονο με επισκληριδιο....

 

Τι πονοι κι αυτοι θεουλη μου...νομιζα οτι θα σπασει η μεση μου...ειχα γινει ενα αγριο ζωο, θα μπορουσα να σκοτωσω ανθρωπο...περα απο τους εμετους και ολα τα αλλα τα χαριτωμενα, μου κοβοτανε η αναπνοη...αυτο ηταν το χειτοτερα...γι αυτο ζητω στην αγια επισκληριδιο

Link to comment
Share on other sites

μπηκα τεταρτη βραδυ γιατι ειχα λιγο αιμα ημουν 38 και 3 ημερες. με κρατησαν μεσα.

την επομενη, πεμπτη πρωι, επειδη ο μπεμπης δεν ειχε μεγαλωσει ικανοποιητικα μου εκαναν προκληση τοκετου με υποθετο. Παρασκευη βραδυ εσπασαν τα νερα αλλα απο συσπασεις τιποτα....

σαβατο 12 το μεσημερι αρχισαν οι συσπασεις, παναγιτσα μου...........γεννησα φυσιολογικα 19.15 εναν κουκλο 2400.....

νομιζα οτι θα αντεχα χωρις επισκληριδιο αλλα καπου στα μισα της διαδρομης εκλιπαρουσα....θα το ξανακανα μονο με επισκληριδιο....

 

Τι πονοι κι αυτοι θεουλη μου...νομιζα οτι θα σπασει η μεση μου...ειχα γινει ενα αγριο ζωο, θα μπορουσα να σκοτωσω ανθρωπο...περα απο τους εμετους και ολα τα αλλα τα χαριτωμενα, μου κοβοτανε η αναπνοη...αυτο ηταν το χειτοτερα...γι αυτο ζητω στην αγια επισκληριδιο

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στην 36η+1 με προκληση.δεν ξερω ποσες ωρες μου πηρε....αληθεια!!!Δεν υπηρχε ρολοι,δεν ρωταγα τι ωρα ειναι.Απο την ωρα που μου εβαλαν τον ορο πολλες,απο την ωρα που μου εσπασαν τα νερα ουτε καν καταλαβαινα τον χρονο.Ημουν μεσα για παρακολουθηση απο το μεσημερι της προηγουμενης μερας και εξουθενωμενη απιστευτα.Το μονο που ξερω ειναι οτι γεννησα στις 18.25 κι ο γιατρος ειπε οτι αν η μπεμπα ερχοταν κανονικα θα γενναγα μεσα σε 2 ωρες.

Οποτε..μαλλον πολυ περισσοτερες ωρες εκανα να γεννησω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ας διηγηθω κ γω την δικημου ιστορια τοκετου .....

βρισκομουν στην 41 βδομαδα κυησης κ θα εμπαινα για προκληση γιατι τα περιθωρια κ η υπομονη ειχαν εξαντληθει !!!!!!!!τρος κ η μαετασει απο κατω κ ηταν λιγο αρνηια με ειχαν εξ

ο γιατρος κ η μαια τις τις τελευταιες φορες με ειχαν εξετασει απο κατω κ ηταν καπως αρνητικοι....ο μικρος με το κεφαλι σωστα αλλα ψηλα,ανεμπεδωτος. τραχηλος μαλακος πισω, στενος κολπος..... η μαια χαριτωλογοντας μου ειπε στην τελευταια εξεταση πως κ αλλους 9μηνες να με αφηνε δεν θα γεννουσα. μου ειπαν οτι θα μου βαλουν τεχνικους πονους κ ΑΝ με πιασουν καλως....αλλιως καισαρικη.....

2μερες πριν το περιβοητο ραντεβου προκλησης κ ενω ημουν φοβισμενη αλλα κ τοσο κουρασμενη (τριτη 18/5) απογευμα ηρθαν οι πρωτοι πονοι....στην αρχη νομιζα οτι ηταν ψυχολογικο,οτι ηταν η ιδεα μου ....μεχρι υο βραδυ ομως σιγουρευτηκα...οι πονοι ειχαν πια συχνοτητα κ δυναμωναν..... δεν ειπα τιποτα ουτε στον αντρα μου για να τον αφησω να κοιμηθει κ να μην με ανχωσει .....ολο το βραδυ πονουσα κ ειχαν γινει πια 10λεπτοι ! εκανα ντουζ τα ξημερωματα,ετοιμαστηκα κ ειδα ροζ βλεννες παρα πολλες..... εκει ξυπνησα τον αντρα μου....πηραμε πρωινο,γραψαμε βιντεο πιν φυγουμε κ αφησαμε τον σκυλο στην μανα μου .....9 το πρωι ημουν στο νοσοκομειο.....με εξετασαν κ ειχαν διαστολη 3 προς τα 4 ....κ απιτοπου σπασιμων νερων.....

ο μικρος ερχοταν !!!!!! με συνδεσαν με τον μηχανημα,μου βαλαν ορο κ ημουν πια στο δωματιο ωδινων με τις 2 μαιες κ τον αντρα μου (που μπαινοβγαινε για να μιλαει στο τηλ κ να ενημερωνει)

καθε τοσο με εξεταζαν απο κατω κ η διαστολη μεγαλωνε, οι πονοι ηταν πολυ συχνοι αλλα υποφερτοι..... για αλλη μια φορα κοιτανε απο κατω....διαστολη 9!!!! βγαζουν τον αντρα μου εξω,φωναζουν τον γιαρο κ μου πατανε μια ενεση πισω......με πηγαν στην περιβοητη αιθουσα με την καρεκλα κ εκει ξεκινησαν κ τελειωσαν ολα ! ......... ειχα πανικοβληθει λιγο....ο μικρος ηρθε γρηγορα....την στιγμη της εξωθησης δεν θα την ξεχασω ποτε !!!! ο γιατρος καπου εκει με εκοψε κ ειδα τον μικρο μου ! μου εβαλαν λιγο πανω μου κ μεχρι να τον καθαρισουν κ να τον εξετασουν (διπλα μου τα εκαναν ολα αυτα) μου ζουληξαν την κοιλια,βγηκε ο πλακουντας κ αρχιζε το ραψιμο. το ραψιμο ηταν η χειροτερη στιγμη της γεννας...μου φαινοταν αιωνας κ μου φανηκε υπερβολικα επωδυνο......... αφου τελειωσε το ραψιμο μου δωσαν τον μικρο αγκαλια κ απο τοτε ειμαστε αχωριστοι !

9 μπηκα στο νοσοκομειο .......... 13¨55 ειχα τον γιο μου !!!!!!!!!!

3500 κιλα 52 ποντους χωρις επισκληριο

5 ωρες κρατησε ολο αυτο ...... μου φανηκε σαν μισαωρο κοριτσια

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πραγματικά εύχομαι όλες να έχουν εύκολες γέννες όπως και εγώ. Το πρωί πήγα με το μετρό στη γιατρό μου, γύρισα σπίτι και περίπου στις 3 το μεσημέρι ξεκίνησαν οι πόνοι. Υποφερτοί, δεν μπορώ να πω. Περίμενα να έρθει ο καλός μου , να φάει , να κάνουμε μπανάκι και 6:30 ξεκινήσαμε για το νοσοκομείο. Μόλις φτάσαμε μου έσπασαν τα νερά _ούτε που το κατάλαβα_ με ετοίμασαν και με ανέβασαν στις ωδίνες . Ήρθε και ο καλός μου μόλις ετοίμασε τα χαρτιά και εγώ είχα φτάσει διαστολή 9 και δεν είχα κάνει επισκληρίδιο. Μετά από λίγο μας βάλανε στο χειρουργείο και στις 10:15 βγήκε τελικά και η αγωνία τελείωσε !!!!!!!!Είναι αγοράκι μου είπε καλός μου!!!!!

Όλα ήταν τέλεια!!!!!

Μέχρι που άρχισε να με ράβει ο γιατρός. Νομίζω πως και σε εμένα μου φάνηκε αιώνας μέχρι να τελειώσει το ράψιμο !!!!!!!Ίσως επειδή δεν έκανα επισκληρίδιο , οπότε φαντάζομαι αν είχα κάνει δε θα καταλάβαινα και πολλά .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σπάσανε τα νερά στις 06:30 στο σπίτι και η μικρή μου ήρθε στον κόσμο στις 11:15 με φυσιολογικό τοκετό. Δόξα τω Θεώ όλα πήγαν καλά.

 

Εύχομαι το ίδιο σε όλες τις εγκυμονούσες κοπελίτσες του forum.:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....στην κορη μου[40 εβδ] πριν απο 9 χρονια,ξυπνησα τα μεσανυχτα στις 3.15για τουαλετα,μετα απο λιγο,κατι πονακια αρχισα να νοιωθω,εβαλα ρολοι κ ηταν του τεταρτου...στο νοσοκ.πηγα στις 5.10πολυ χαλαρα,κ 7.30[το πρωι,εννοειτε]γεννησα!!

Στον γιο μου,πριν 4 μηνες,εκλεισα ραντεβου με τον γιατρο μου να βαλουμε τεχνιτους πονους δηλ.προκληση τοκετου[39 εβδ]καθαρα δικη μου αποφαση.Μου εβαλε τους πονους στις,9.00,με επιασαν οι πρωτοι πονοι στις 10.00,κ στις 11.10 τον γεννησα ...μια χαρα!!!!!! Κ τα 2 παιδακια με φτ και χωρις τοπικη!!!!!!Μετα απο ολα αυτα εχω να πω το εξης:Οι πονοι της γεννας σε φτανουν στα ορια σου!!!νομιζω ,δεν παει περισσοτερο!!!!! ΑΛΛΑ......ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ....Κ ειμαι πολυ ευτυχισμενη,κ περιφανη που με αξιωσε ο Θεος να βιωσω αυτη την εμπειρια ζωης!!!!!!!!

[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb5m.lilypie.com/wzkxp3.png[/IMG][/URL][URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lbym.lilypie.com/Y21Rp3.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

στο δευτερο παιδι μου ενω ειχα κλεισει τις 40 εβδομαδες ο γιατρος μου ειπε οτι θελω αλλη μια βδομαδα γιατι το μωρο ηταν ψηλα!!πηγα κ εγω στο σπιτι ησυχη κ κατα τις 1 το βραδυ αισθανομουν ελαφρια πονακια(η περιοδος πονουσε πιο πολυ).δεν ανησυχησα ενω ο αντρας μου επεμενε να φυγουμε για κλινικη!μεσα σε μια ωρα αρχισα να ποναω εντονα καθε 5 λεπτα για δευτερολεπτα!μετα ενοιωθα πολυ καλα μεχρι να με ξαναπιασουν.πηρα το γιατρο του μιλουσα πολυ ηρεμα αλλα αυτος μου ειπε να παω γρηγορα γιατι γενναω!ενα λεπτο πριν φυγω σπασανε τα νερα μου...ο πονος ηταν υποφερτος!στις 3 τη νυχτα πηγα(εκανα κ σταση στην πεθερα μου ναφησω τον μεγαλο)οταν η μαια μου ειπε οτι εχω 4 διαστολη..απαιτησα επισκληρηδιο ανοιξα την τηλεοραση και στις 4 γεννησα χωρις να νοιωθω πονο.ηταν πανευκολος τοκετος και νομιζω οτι τον αξιζα γιατι στην πρωτη γεννα πηγα με προκληση κ 14 ωρες πονουσα τρελα!!καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη!το θεμα ειναι πως οταν σε πιασουν οι πονοι πρεπει να πας..ποτε δεν ξερεις!!

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη μου γεννα μου εσπασαν τα νερα αλλα δεν ειχα πονους για 1,5 μερα και μου εβαλαν τεχνητους και γεννησα μεσα σε 7 ωρες. το 2ο το γεννησα παλι με τεχνητους μεσα σε 2,5 ωρες!!!δεν το πιστευε ουτε ο γιατρος ποσο γρηγορα εξελιχθηκε ο τοκετος!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...