Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες κάνατε για να γεννήσετε;;


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!ΠΩ ΠΩ ΔΙΑΒΑΖΩ 3 ΩΡΕΣ ΚΑΙ 50 ΛΕΠΤΑ Η HONEY ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟΚΕΤΟ ΤΩΝ 17 ΩΡΩΝ ΚΑΙ ΞΕΦΥΣΑΩ!!

ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΣΤΙΣ 7 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΤΙΣ 2-2-2009 ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 13:25 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΤΙΣ 3/2!!!!ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΧΕ ΚΟΝΤΟ ΟΜΦΑΛΙΟ ΛΩΡΟ ΚΑΙ ΚΑΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ!!!ΠΟΛΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΟΜΩΣ ΑΞΙΖΕ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΝΕΡΑΙΔΟΥΛΑ ΜΟΥ

ΥΓΙΕΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ!!

JgiCp3.pngv9Xtp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 473
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα και απο μενα. 3 μερες πριν απο την πιθανή ημερομηνία τοκετού, ξυπναω βράδυ 01:30 από πόνους ανά πεντάλεπτο, στις 02:00 σπανε και τα νερα. Τηλεφωνω στο γιατρό στις 02:30. Πήγα στο μαιευτήριο 03:30, μεχρι να με ετοιμασουν, ιστορικά κλπ, με ανεβαζουν στο δωματιο ωδινών στις 04:00. Στις 06:00 μπηκαμε στο χειρουργιο, 06:15 γεννησα μετα απο 3 εξωθησεις. Δεν ειχα κανει επισκληρήδιο καθότι γέννησα στο Ελενα. Θέλει καλή διάθεση και ψυχραιμία. Εγώ όπως φανταζόμουν ότι θα γεννήσω (εύκολα και γρήγορα), έτσι γέννησα. Και οι πόνοι μια χαρά ανεκτοί είναι. Η συχνότητα των πόνων είναι αυτό που σε κουράζει αν κρατησει το στάδιο αυτό πολλές ωρες. Για μένα η ωραιότερη εμπειρία της ζωης μου.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!

Εγώ το Σάββατο το πρωϊ είδα λίγο καφέ και πήγα αμέσως στο μαιευτήριο οπού και με κράτησαν αν και δεν είχα ακόμα πόνους. Τελικά οι πόνοι ξεκίνησαν την Κυριακή το πρωϊ κατά τις 8, τα νερά μου τα έσπασε ο γιατρός και στις 10:40 είχα κιόλας γεννήσει το αγοράκι μου, φυσιολογικά με επισκληρίδιο βέβαια. Οντως οι πόνοι δεν είναι τίποτα το τρομερό. Ειδικά όταν κάνεις και επισκληρίδιο...δεν καταλαβαίνεις τίποτα!

Ηταν η ωραιότερη μέρα της ζωής μου και φυσικά έκανα το πολυτιμότερο δώρο στον άντρα μου καθώς είχε και τα γενέθλιά του την ίδια μέρα!!!

Alexandros 24-02-2008 :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ευτυχως πέτυχα τον γιατρό μου στην Αθήνα, γιατί μεχρι και την προηγουμενη έλειπε διακοπες (γέννησα τέλος Ιουλίου). Ο ίδιος μου ελεγε (όταν μπαίνοντας στον 8ο τον ρωτησα αν μπορω να παω στη Θεσσαλονικη οδικως), ότι σαν πρωτοτοκη και απο τη Θεσσαλονικη προλαβαινω να γυρισω αν με πιασουν οι πόνοι. Ευτυχως που ειχε γυρίσει (αν και ήταν κοντά στην Αθήνα) γιατί μάλλον δεν θα με προλαβαινε. Ηταν και νύχτα που δεν θα μπορουσε να οδηγήσει το ιδιο γρηγορα... Παναγια μου τι θα παθαινα. Η μαια θα με ξεγενναγε. Αφού όσο ήμασταν στις ωδινες, τον ρωτησα πώς καταφερνει και πηγαινει διακοπες τόσα χρονια και απλα μου απαντησε οτι δεν πηγαινει ποτε σε απόσταση μεγαλύτερη των 3 ωρών από την Αθήνα.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! ειμουνα 37 εβδομαδων και 4 ημερων οταν εσπασαν τα νερα στις 10.30 το βραδυ, μιλαμε για πολυυυυυυυυ νερο. κατα τις 11.30 φτασαμε στο μαιευτηριο. εκανα επισκληριδιο η οποια δεν με επιασε πολυ καλα :( οποτε καταλαβα κατι γερους πονους, εκανα πολλες εξωθησεις γιατι ο μικρος ηταν ψηλα και τυλιγμενος με ομφαλιο λωρο και τελικα 05.30 το πρωι ο σκατουλης ειδε για πρωτη φορα τη μαμα του!!! δεν θα ξεχασω ποτε μα ποτε μια προισταμενη μεσα στο χειρουργειο με τους δυο αγκωνες τις πανω στην κοιλια μου να πιεζει το μωρο καθως εγω εσπρωχνα! ηθελα να τη δειρω!!!! βεβαια η γυναικα βοηθουσε την κατασταση αλλα εγω εκεινη την ωρα που να το καταλαβω! την εβλεπα ως εξτρα πονο και οχι ως βοηθεια. και φυσικα καταλαβα και το κοψιμο και το ραψιμο! αλλα χαλαλι του! τωρα 5μιση μηνες μετα λεω πως θα το ξανακανα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και πρωτότοκη γέννησα σε 2 ώρες και 20 λεπτά (μετράω από τη στιγμή που σπάσαν τα νερά, γιατί από τη στιγμή που είχα τελεία, γέννησα σε μισή ώρα). Ο γιατρός είπε σε επόμενη εγκυμοσύνη, να πάω ένα πρωί να κάνω πρόκληση, γιατί δεν θα προλάβω να γεννήσω αν με πιάσουν έξω οι πόνοι...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου το γέννησα σε 3 ώρες απο την ώρα που έφτασα στην κλινική, το δέυτερο σε 8 ώρες και το τρίτη σε 3 ώρες απο την στιγμή που μου έβαλαν το υπόθετο για πρόκληση.

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites

Στον γιο μου έσπασαν τα νερά στις 8 το πρωί και γέννησα στις 12.15 αφού είχα κάνει επισκληρήδιο γύρω στις 11 γιατί δεν άντεχα άλλο τους πόνους! Στη μικρή μου με επιασαν οι έντονοι πόνοι κ ειδοποίησα το γιατρό μου γύρω στις 4.30 τα ξημερώματα και 6.10 είχα γεννήσει φυσικά χωρίς επισκληρίδιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια,τα δικα μου νερα εσπασαν 3:15 τα ξημερωματα και γεννησα 09:50 το πρωι,βεβαια απο την τελεια περασαν 15 λεπτα για να δω την κορακλα μου,μονο,(πρωτη γεννα).Οι πονοι αντεχονται,μολις αγκαλιασεις το μωρακι σου,δεν θυμασε τιποτα:)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!

εγω ειχα λιγα πονακια απο το πρωι και πηγα στην κλινικη στις 5.30 το απογευμα.στις 7.30 το απογευμα γεννηθηκε η μπουμπου μου φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο.

οσο για τους πονους ειναι εντονοι αλλα υποφερονται.οταν δε βλεπεις το μωρακι σου τα εχεις ξεχασει ολα.εγω τουλαχιστον τα ειχα ξεχασει ολα.

Link to comment
Share on other sites

.Οι πονοι αντεχονται,μολις αγκαλιασεις το μωρακι σου,δεν θυμασε τιποτα:)

 

Πραγματικά όμως, μου το λεγανε και δεν το πιστευα, οχι όταν το αγκαλιασα αλλα με το που βγήκε. Delete κατευθειαν. Τον πόνο απο την αμυγδαλεκτομή τον θυμαμαι ακομα και μου σηκωνεται η τρίχα (εκανα την επεμβαση 2 χρονια πριν γεννησω και σφαδαζα απο τους πόνους 2 εβδομαδες). Γεννάω αλλες 15 φορες.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΜΑΚΑ.ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣ ΑΝΑ 5 ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 5 ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΜΠΛΕΞΕ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΙΛΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΩΡΕΣ ΥΠΟΜΟΝΗΣ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ.Τ. (ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ) ΔΙΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΡΟΑΙΤΗΜΑΣΕ ΠΩΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΕ ΚΑΡΕΚΛΑ ΧΩΡΙΣ ΠΟΝΟ.ΕΠΈΥΚΑΙΡΙΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ ....ΕΠΕΜΕΝΕ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ . . . .ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΡΙΜΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!!!!!ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. ΗΜΟΥΝ ΠΤΩΜΑ ΚΑΙ ΕΝΙΩΘΑ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ''Τ Ω Ρ Α'' .ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟΥ. . . . . .!!ΤΟ ΞΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΡΑΤΣΙΣΜΟ?ΤΟ ΕΙΔΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ Κ.Τ. ΗΜΑΣΤΑΝ ΑΝΙΚΑΝΕΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ Φ.Τ. ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΕΣ . .!!!!ΗΜΑΡΤΩΝ ΔΗΛΑΔΗ . . . . . .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η κολλητη μου η καιμενη της σπασαν τα νερα τριτη ξημερωματα κ γεννησε πεμπτη απογευμα...φυσιολογικα αλλα με επισκληριδιο στο τελος..βασανιστικε παρα πολυ κ εδω δε σου κανουν ευκολα καισαρικες παρα μονο αν το εχεις κανονισει σαν ''ραντεβου'' να γεννησεις με καισαρικη πριν σου σπασουν τα νερα ή ερθουν πονοι.αλλιως πρεπει να εχεισ φτασει στο σημειο να κινδυνευει η ζωη του μωρου ή της μανας για να σου κανουν.οταν την ειδα την καιμενη ηταν σαν ζωντανη νεκρη.ουτε να μιλησει δε μπορουσε.ασε που 3 μερες σχεδον που δε μπορουσε να γεννησει ηταν με ελαχιστο φαγητο κ αυτο υστερα απο πιεσεις κ χωρις καθολου υπνο!βασανιστηριο περασε αλλα τελικα το μωρακι βγηκε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπηκα στισ 7 το πρωι κ γεννησα στις 4, με τεχνητους κ επισκληρηδιο ενεση. Πραγματικα πιστευω οτι ενας απο τους χειροτερους πονους που εχω ζησει εως τωρα ηταν η εξεταση του γιατρου με τα δαχτυλα για να δει την διαστολη!!!! καθε μια ωρα!! καθε φορα που το εκανε μου βαζανε οξυγονο, εκανα εμετο, κ ζαλιζομουν! Μεχρι να φτασω στην διαστολη 3 κ να μου κανουν την ενεση πονουσα αφορητα κ ειχα καθε 3 λεπτα συσπασεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σπασανε τα νερα μου στις 20,00 κ σχεδον αμεσως αρχισαν οι εντονοι πονοι.

πηγα στο νοσοκομειο στις 21,30 . στις 21,50 μπηκα να γεννησω και στις 22,10 φωναξαν το γιωργο να δει το γιο...

αχ ! ωραια ηταν...

α! χωρις φαρμακα.

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

΄ξημερώματα 5 παρά φτάσαμε στο μαιευτήριο και στις 10.30 το ΄πρωί κράτησα πρώτη φορά στην αγκαλιά μου το γίοκα μου! με τεχνητούς πόνους κ επισκληρίδιο..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το πρώτο μου πριν 10 μήνες με καισαρική. Πήγα με ραντεβού 12 το βράδυ και γέννησα 7 παρά 10 το απόγευμα της άλλης μέρας. Πολύ πόνο αλλά τα θυμάμαι και αναπολώ.... Τρομερή εμπειρία!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με πιασανε πονοι ημερα Τεταρτη, το βραδυ ηταν πιο εντονοι. Ξημερωματα πηρα τηλ την μαια μου και χρονομετρουσαμε τις συσπασεις και πλεον την Πεμπτη το πρωι 12.00 πηγαμε στο Λητω. Η διαστολη που ειχα ηταν 1 τιποτα δηλαδη. Βαλαμε ορο και οι πονοι ερχονταν καθε λεπτο αλλα διαστολη δεν γινοταν. Η μπεμπα μου δεν γυριζε με τιποτα. Ο γιατρος προσπαθησε 3 φορες να την γυρισει αλλα ματαια τρυπωνε στην θεσουλα της που την βολευε. Ετσι λοιπον αφου δεν αντεχα αλλο κατα τις 7 το απογευμα μπηκαμε για καισαρικη. Απιστευτη εμπειρια!

Link to comment
Share on other sites

Eγω στην πρωτη μου κορη μπηκα στο μαιευτηριο στις 7 το πρωι και γεννησα 9:15 το βραδυ...(Εγινε προκληση τοκετου λογω ανεβασμενου σακχαρου την τελευταια βδομαδα)

Στην δευτερη κορουλα μου,με επιασαν οι πονοι στις 12 το μεσημερι,πηγα στο μαιευτηριο στις 4 το απογευμα και μετα απο μια ωρα γεννηθηκε!!!:D

 

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...