Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεύτερο Παιδί & Προβληματισμοί


BIZELI

Recommended Posts

εμένα το μόνο που με απασχολεί για το δεύτερο είναι ότι θα χάσω τη δουλειά μου (ελεύθερος επαγγελματίας) και άντε να ξαναβρείς τέτοια εποχή......

 

 

Ενώ εγώ?? Άστα βράστα. Απλά σκέφτηκα ότι αν έρθει το 2ο μετά από όσα αρνητικά σκέφτομαι, και με αναγκάσουν να παραιτηθώ (γιατί αλλιώς δεν γίνεται) θα κάτσω σπίτι μου να γίνω χαρωπή νοικοκυρά.

:shock:

Και έπειτα ξύπνησα γιατί culte μου δουλεύω από τα 14 μου πηγαίνοντας σχολείο και μετά σπουδές. Δεν αλλάζει εύκολα ο άνθρωπος κυρίως αν έχεις κτίσει και μια καριέρα.

 

 

(ΥΓ. Σόρρυ που δεν κανόνισα να τα πούμε τις γιορτές παρόλο που είμασταν Αθήνα. Έτυχαν πολλά)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 591
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι ρε γμτ και εγώ έλεγα πού τίναι το σκεκάκι??

 

Έτσι πολύ γρήγορα για να μη χαλάω και το θέμα, πήγαμε να πάθουμε πνευμονία και στο παρατρίχα τη γλιτώσαμε έτσι ταξιδέψαμε με το φόβο γιατί τα πεθερικά μου μας περίμεναν πως και πως αλλά περιοριστήκαμε στο σπίτι. Όποτε έρθουμε είτε είναι άρρωστη είτε θα αρρωστήσει και θα γυρίσουμε κακήν κακώς. Και μη χειρότερα να λέμε με όσα ακούμε γύρω μας τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

τα περισσότερα παιδιά αρρώστησαν φέτος..έξαρση των πνευμονικών λοιμώξεων...

 

και μεις την αντιβίωση εχτές την τελειώσαμε...

 

σορυ για το οφ τόπικ αλλά Δεύτερο δεν προβλέπεται! έκανα και εξωσωματική και την τρίτη βγάζω ένα πολύποδα που μου έμεινε από τα φάρμακα.....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

.... και όσο για τα κουράγια μας, έχω πείσει τον εαυτό μου ότι θα ζοριστούμε ένα δίχρονο ακόμα, μετά όλα θα μπούνε σε μία σειρά!

 

Kι εγω ετσι προσπαθω να με πεισω, βλεποντας και φιλους γυρω μας με 2 παιδακια... που θα παει οπως μεγαλωσε το ενα ια μεγαλωσει και το αλλο, οταν με το καλο ερθει :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα το μόνο που με απασχολεί για το δεύτερο είναι ότι θα χάσω τη δουλειά μου (ελεύθερος επαγγελματίας) και άντε να ξαναβρείς τέτοια εποχή......

Ίσα ίσα που είσαι ε.ε. και δεν έχεις κανένα διάολο πάνω από το κεφάλι σου....:rolleyes:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

την τρίτη βγάζω ένα πολύποδα που μου έμεινε από τα φάρμακα.....

 

Ωραια πραγματα!!! Αρε ρε τι τραβαμε για να γινουμε μανουλες..

 

Περαστικα σου... ολα να πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

τα περισσότερα παιδιά αρρώστησαν φέτος..έξαρση των πνευμονικών λοιμώξεων...

 

και μεις την αντιβίωση εχτές την τελειώσαμε...

 

σορυ για το οφ τόπικ αλλά Δεύτερο δεν προβλέπεται! έκανα και εξωσωματική και την τρίτη βγάζω ένα πολύποδα που μου έμεινε από τα φάρμακα.....

 

Καλή επιτυχία και γρήγορα περαστικά. Ξεπαρεού - ξεπαρεού με τον πολύποδα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα που είσαι ε.ε. και δεν έχεις κανένα διάολο πάνω από το κεφάλι σου....:rolleyes:

 

μωρέ ε.ε θεωρητικά γιατί κόβω δελτίο....

 

μια απλή ιδιωτική΄υπάλληλος είμαι!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα που είσαι ε.ε. και δεν έχεις κανένα διάολο πάνω από το κεφάλι σου....:rolleyes:

 

Κι εφω σκεφτομαι πως αν με το καλο κανω 2ο, να αφησω την δουλεια μου και να γινω ελευθερος επαγγελματιας, αλλιως δεν προκειται να τα βλεπω τα παιδια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εφω σκεφτομαι πως αν με το καλο κανω 2ο, να αφησω την δουλεια μου και να γινω ελευθερος επαγγελματιας, αλλιως δεν προκειται να τα βλεπω τα παιδια μου...

Επουδενί δε παρατάω τη δουλειά μου για κανένα λόγο! Καλά χρυσά τα παιδάκια και η οικογένεια, αλλά και η δουλίτσα-δουλίτσα! Πόσο μάλλον σήμερα....:roll:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kι εγω ετσι προσπαθω να με πεισω, βλεποντας και φιλους γυρω μας με 2 παιδακια... που θα παει οπως μεγαλωσε το ενα ια μεγαλωσει και το αλλο, οταν με το καλο ερθει :lol:

 

Ξέρεις τι με προβλημάτισε περισσότερο?? Οι περισσότερες δικές μου φίλες / γνωστές από ένα παιδί έχουν. Όλες όμως μου λένε κάνε 2ο. Αυτές δεν έκαναν και τα παιδιά τους είναι τώρα 5 με 6 χρονών και νιώθουν τεράστια μοναξιά. Και βλέπω και τη δικιά μου που κάθε απόγευμα δεν θέλει να μπαίνει σπίτι. Φεύγουμε από τον παιδικό και θέλει να γυρνάμε έξω γιατί βαριέται μόνη της σπίτι. Από τη μια θέλω να κάνουμε ένα 2ο, από την άλλη δεν θέλω να θυσιάσω τίποτα, εγωιστικό ε??

 

Αν είσαι μόνος σου και τα φορτώνεσαι όλα σκέφτεσαι και εγωιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι με προβλημάτισε περισσότερο?? Οι περισσότερες δικές μου φίλες / γνωστές από ένα παιδί έχουν. Όλες όμως μου λένε κάνε 2ο. Αυτές δεν έκαναν και τα παιδιά τους είναι τώρα 5 με 6 χρονών και νιώθουν τεράστια μοναξιά. Και βλέπω και τη δικιά μου που κάθε απόγευμα δεν θέλει να μπαίνει σπίτι. Φεύγουμε από τον παιδικό και θέλει να γυρνάμε έξω γιατί βαριέται μόνη της σπίτι. Από τη μια θέλω να κάνουμε ένα 2ο, από την άλλη δεν θέλω να θυσιάσω τίποτα, εγωιστικό ε??

 

Αν είσαι μόνος σου και τα φορτώνεσαι όλα σκέφτεσαι και εγωιστικά.

 

με νιώθεις.....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Επουδενί δε παρατάω τη δουλειά μου για κανένα λόγο! Καλά χρυσά τα παιδάκια και η οικογένεια, αλλά και η δουλίτσα-δουλίτσα! Πόσο μάλλον σήμερα....:roll:

 

Σωστα το θετεις ως προς την δουλεια, συμφωνω μαζι σου, αλλα θα προτιμησω να αφησω την... σχετικη ασφαλεια που μου προσφερει η δουλεια μου αυτην την στιγμη, αλλωστε βρισκομαι στον ιδ. τομεα, δεν ξερω αν φευγοντας (με εναν τοκετο) θα με περιμενει παλι ;) αλλα απο την αλλη θελω πολυ να κανω κατι δικο μου, να προσπαθησω για κατι καλυτερο στην ζωη μου.

Τωρα εχω την δυνατοτητα να βλεπω μονο για λιγες ωρες το παιδακι μου και να αναλλογιστεις οτι εχω και μεγαααααααααααααλη βοηθεια.

Αν με το καλο ερθει και και 2ο πως θα ανταπροκριθω στις αναγκες των δυο?

Αλλωστε οπως προανεφερα θελω να κανω κατι δικο μου, εχω κατι στο νου και νομιζω οτι θα ειναι πολυ καλυτερα για ολους μας οικογενειακως...

Ευχομαι να μου βγουν και τα δυο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστα το θετεις ως προς την δουλεια, συμφωνω μαζι σου, αλλα θα προτιμησω να αφησω την... σχετικη ασφαλεια που μου προσφερει η δουλεια μου αυτην την στιγμη, αλλωστε βρισκομαι στον ιδ. τομεα, δεν ξερω αν φευγοντας (με εναν τοκετο) θα με περιμενει παλι ;) αλλα απο την αλλη θελω πολυ να κανω κατι δικο μου, να προσπαθησω για κατι καλυτερο στην ζωη μου.

Τωρα εχω την δυνατοτητα να βλεπω μονο για λιγες ωρες το παιδακι μου και να αναλλογιστεις οτι εχω και μεγαααααααααααααλη βοηθεια.

Αν με το καλο ερθει και και 2ο πως θα ανταπροκριθω στις αναγκες των δυο?

Αλλωστε οπως προανεφερα θελω να κανω κατι δικο μου, εχω κατι στο νου και νομιζω οτι θα ειναι πολυ καλυτερα για ολους μας οικογενειακως...

Ευχομαι να μου βγουν και τα δυο...

Σου εύχομαι πραγματικά να σού έρθουν όλα ονειρεμένα!!!!:D

Στον ιδιωτικό είναι όλα ρευστά, εγώ είμαι στο δημόσιο όμως....άλλοι σφάζονται κι εγώ θα τα αφήσω;;;;;;;;:roll:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι πραγματικά να σού έρθουν όλα ονειρεμένα!!!!:D

Στον ιδιωτικό είναι όλα ρευστά, εγώ είμαι στο δημόσιο όμως....άλλοι σφάζονται κι εγώ θα τα αφήσω;;;;;;;;:roll:

 

Σε ευχαριστώ πολυ....:D:D:D

 

Έχεις απόλυτο δίκιο που σκέφτεσαι έτσι. Κι εγω το ίδιο θα έκανα στην θέση σου....;)

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου τον Μαρτιο θα κλεισει τα 3!! (οκ..οκ.. οχι και τοσο μικρος πια..) Πολυ θα ηθελα ενα δευτερο παιδακι γιατι τωρα τελευταια εχω αρχισει να αντιλαμβανομαι οτι χρειαζεται ενα αδερφακι. Αν και μενουμε επαρχια και περναμε τις περισσοτερες ωρες εξω απο το σπιτι, και εχει καμποσα ξαδερφακια και φιλαρακια στον παιδικο σταθμο, ωστοσο οταν ειναι σπιτι αντιλαμβανομαι οτι του ειναι δυσκολο..εως ακατορθωτο να παιξει για λιγο μονος! Μαμα..τι α κανω τωλα? ε μπολω α παιτσω μονος μου!! Ελα να σου βωσω κι εσενα μια τσαπα!!

Και σκεφτομαι βρε κοοριτσια..ωραια θα ηταν ενα ακομα παιδακι, αλλα γυρνωντας τον χρονο πισω, βλεπω οτι μολις προσφατα καταφερα να αποκτησω την ψυχικη μοου ηρεμια μεσα στην οικογενεια μου. Βρηκα και παλι τη σχεση μου με τον εαυτο μου και τον αντρα μου! Οσο το παιδι ηταν μωρο, ολα ηταν πολυ δυσκολα. Δε μπορουσαμε να παμε πουθενα, δε μπορουσαμε να συννενοηθουμε με το παιδι, γκρινιες...νευρα... Ο αντρας μου μου λεει οταν το συζυταμε οτι λογικα το δευτερο παιδι ειναι πιο ευκολο να μεγαλωσει απο το πρωτο γιατι ηδη ξερεις πως να φερθεις και τι να αποφυγεις. Αλλα αν δεν ειναι ετσι? Αν τη δευτερη φορα τα πραγματα ειναι ακομα δυσκολοτερα? Ολα αυτα σκεφτομαι, (και ποσα ακομα...) και δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι ωρα ακομα για ενα δευτερο παιδακι... Επιπλεον τωρα δε δουλευω και ισως ειναι ευκαιρια να ερθει το μωρακι. Οκ..οκ..σταματηστε με!! Διχαζομαι κι εγω! Καλημερα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως το γεγονος rena μου οτι ολοι οσοι εχουν δυο και τρια παιδακια θεωρουν οτι μεγαλωνουν "ευκολοτερα" απο ολες τις apoceiwς, απο τα πρωτα, δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο?

Ετσι τουλαχιστον θελω να ελπιζω κι εγω, η αλλη διχασμενη του club....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι.... ας βαλει το χερακι Του, γιατι δυσκολα τα πραγματα....

 

Σου ευχομαι οτι καλυτερο για σενα και την οικογενεια σου και με το καλο να σου δωσει ο Θεολυης ενα ακομη παιδακι...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω που με βοηθησατε να οργανωσω λιγο τις σκεψεις μου. Σιγουρα το να κανω δευτερο ειναι ενα θεμα, και για τους λογους που ανεφερα πιο πανω (οικονομικο, εγκυμοσυνη, γεννα, χρονος...) αλλα και για το εαν θα τα κατεφερω με τη δουλεια μου γιατι ειμαι στη χειροτερη δυνατη περιπτωση!!! Στο δημοσιο αλλα οχι δημοσια υπαλληλος. Αν παραιτηθω αφηνω μια μονιμη θεση (αν ημουν ιδιωτικη θα την αφηνα μεχρι να πανε 4, ειλικρινα), αν μεινω δεν εχω το δικαιωμα για 2 χρονια ανευ αποδοχων που εχουν οι δημοσιοι (αν ημουν, θα επαιρνα παλι-ειλικρινα!).

Το θεμα με το συζυγο ειναι τεραστιο επισης, Ellemphriem.........

δεν το περιμενα αλλα μετα τη γεννα εγιναν διαφορα, θελω να πιστευω λογω νευρων/αυπνιας κλπ. Με ενα δευτερο, τι;;;;:?

Ομως για να το συζηταω, το θελω, οποτε θα επρεπε να κοιταξω πρωτα αυτο.

Γενικα παντως βλεπω οτι εμεις τα τραβαμε αυτα...ο αντρας ποτε δε θα νιωσει τυψεις επειδη εργαζεται ενω εχει ενα μωρο- και το αν θα επρεπε να κανει και δευτερο! Απλα στη δουλεια θα λενε αντι για "εχω ενα", "εχω δυο" παιδια. Εμενα μου φαινεται οτι κατι δεν κανω καλα, κατι παει στραβα...ειμαι μαμα και θα επρεπε να ειμαι με το μωρο μου κι οχι στο γραφειο να καθομαι στον υπολογιστη. Κατι σαν την παλια διαφημιση του Cutty Sark βρε παιδι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω που με βοηθησατε να οργανωσω λιγο τις σκεψεις μου. Σιγουρα το να κανω δευτερο ειναι ενα θεμα, και για τους λογους που ανεφερα πιο πανω (οικονομικο, εγκυμοσυνη, γεννα, χρονος...) αλλα και για το εαν θα τα κατεφερω με τη δουλεια μου γιατι ειμαι στη χειροτερη δυνατη περιπτωση!!! Στο δημοσιο αλλα οχι δημοσια υπαλληλος. Αν παραιτηθω αφηνω μια μονιμη θεση (αν ημουν ιδιωτικη θα την αφηνα μεχρι να πανε 4, ειλικρινα), αν μεινω δεν εχω το δικαιωμα για 2 χρονια ανευ αποδοχων που εχουν οι δημοσιοι (αν ημουν, θα επαιρνα παλι-ειλικρινα!).

Το θεμα με το συζυγο ειναι τεραστιο επισης, Ellemphriem.........

δεν το περιμενα αλλα μετα τη γεννα εγιναν διαφορα, θελω να πιστευω λογω νευρων/αυπνιας κλπ. Με ενα δευτερο, τι;;;;:?

Ομως για να το συζηταω, το θελω, οποτε θα επρεπε να κοιταξω πρωτα αυτο.

Γενικα παντως βλεπω οτι εμεις τα τραβαμε αυτα...ο αντρας ποτε δε θα νιωσει τυψεις επειδη εργαζεται ενω εχει ενα μωρο- και το αν θα επρεπε να κανει και δευτερο! Απλα στη δουλεια θα λενε αντι για "εχω ενα", "εχω δυο" παιδια. Εμενα μου φαινεται οτι κατι δεν κανω καλα, κατι παει στραβα...ειμαι μαμα και θα επρεπε να ειμαι με το μωρο μου κι οχι στο γραφειο να καθομαι στον υπολογιστη. Κατι σαν την παλια διαφημιση του Cutty Sark βρε παιδι μου!!!

 

Κοιταξε, το θεμα με τον συζυγο, ολες λιγο - πολυ το εχουμε περασει, δεν νομιζω να υπαρχει καμμια κοπελα που να μπορει να μας πει το αντιθετο. Εκ των πραγματων συμβαινει, ολοι θελαμε να διανυουμε την πιο ευτυχισμενη περιοδο της ζωης μας, αλλα λιγο οι ορμονες, λιγο οι καινουριοι ρολοι του καθενος μας, η αυπνια, και αλλα αμετρητα πραγματακια, αλλωστε τα γνωριζεις κι εσυ απο πρωτο χερι, μας εκαναν να περασουμε απο αυτη την φαση.

Γι΄αυτο λεμε οι περισσοτερες οτι τωρα εχουμε βρει τις ισορροπιες μας, γιατι απαιτειται χρονος για κατι τετοιο...

Και ως προς το οτι εμεις τα τραβαμε ολα, δεν μπορω παρα να συμφωνησω μαζι σου. Κακα τα ψεμματα, δεν νομιζω οτι υπαρχει αντρας που να αρνειται να κανει 2, 3 παιδι. Αλλωστε γι΄αυτους ειναι μια ευχαριστη διαδικασια...., αλλα απο εμας, το σωμα μας, την ψυχη μας, θα περασουν ολα τα υπολοιπα...

Κατα καποιο τροπο, εμεις "καλουμαστε" να αποφασισουμε για μια επομενη εγκυμοσυνη και να σου πω το βλεπω και στον περιγυρο μου. Υπαρχει ζευγαρι με 2 παδια, που ενω ο συζυγος θελει και 3ο, η συζυγοε δεν θελει. Και φυσικα δεν προσπαθουν για αλλο παιδι...:rolleyes:

 

 

Για ποια διαφημιση μιλας, δεν καταλαβα? (πλακα κανω?):lol:

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό το σκέφτομαι πολύ....

Ξέρω όλα τα πλεονεκτήματα του να έχεις αδέρφια, θέλω η κόρη μου να έχει αδέρφια, θέλω να έχω 2 παιδιά....ΑΛΛΑ

σας μιλάω ειλικρινά...δε θέλω να αλλάξει η ζωή μου. Νιώθω ότι τώρα αρχίζω να επανέρχομαι και ψυχολογικά και σωματικά. Και μου αρέσει η ζωή μου έτσι όπως είναι σήμερα (υπό μερικό έλεγχο).

Λυπάμαι που το λέω και έχω τύψεις κυρίως ως προς την κόρη μου που ξέρω ότι κάποια μέρα θα αρχίσει να με ρωτάει εγώ γιατί δεν έχω αδερφάκια όπως ο Γιωργάκης, η Μαρία, η Σοφία ....!

Και σκέφτομαι....αν τελικά έρθει το δεύτερο παιδάκι υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσω? Υπάρχει μαμά που να είπε "ήμουν καλύτερα με ένα, τι το ήθελα το δεύτερο"? Δεν είναι ρητορική η ερώτηση, πραγματικά θέλω να μάθω από γυναίκες που ένιωθαν όπως εγώ και έκαναν και άλλο παιδάκι, πώς είναι σήμερα?

Τελικά είμαστε πολλές που το σκεφτόμαστε :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαστε πολλές που το σκεφτόμαστε :) :) :)

 

Και λιγο πολυ ολες εχουμε τα ιδια... βασανιστικα ερωτηματα.

Αρα δεν ειναι τυχαιο... ;)

Τι να πω... μαλλον ειναι στην φυση μας, στη θεση μας να διερωτομαστε :rolleyes:.

 

Ευχομαι να παρεις - βρεις τις απαντησεις σου κι εσυ και να επιλεξεις το καταλληλοτερο για την οικογενεια σου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...