Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Παντως κι εμενα η μικρη παρολο που ειναι κοριτσι ειναι μεσα στην σκανταλια!!!!Γραφουμε τοιχους, πεταμε πραγματα πισω και κατω απο καναπεδες....

Μια μερα ειχαμε φαει τον κοσμο να βρουμε το κοντρολ της τηλεορασης.....ειχαμε ψαξει παντου...τελικα μετα απο μερικες ωρες το βρηκα μεσα στον καδο του πλυντηριου!!!!παλι καλα που εκεινη την μερα δεν χρειαστηκε να πλυνω ρουχα!!!Θα του εκανα βιολογικο καθαρισμο :D:D:D

Παντως ειμαι της αποψης οτι απο την στιγμη που οι σκανταλιες ειναι ελεγχομενες απο εμας και δεν κινδυνευουν οι ζωες των παιδιων μας ειναι ολα καλα...Αλλωστε τα ζωηρα παιδια ειναι η χαρα της ζωης!!!!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προς Mtheo και λοιπους διαμαρτυρομενους και αντι-τεχνης γονεις :

Λοιπον, υπάρχει μια τεχνικη που λεγεται διαπραγματευση.

παζαρεψτε με το ταλι-μπανακι σας για το ποσο μερος και ποιο του τοιχου μπορουν να ζωγραφιζουν. Βρειτε δηλαδη ένα τοιχο και «αφιερωστε τον» στην αναπτυξη της τεχνης! Καντε σκληρα παζαρια και πιεστε. Τώρα, αν μεσα σ αυτα δεχτει να βαλετε στον τοιχο και χαρτι με το μετρο (το στερεωνετε με χαρτοταινια), ε...εσεις πατε για διαπραγματευτες του ΟΗΕ.

Κουραγιο,,,, η δικια μου δε ζωγραφιζει μεν τοιχους, αλλα εχει μαι εμμονη με κλειδαριες και μπριζες. προσπαθει να βγαλει την ασφαλεια και να βαλει φις στην μπριζα (ότι ηλεκτρικο μπορει να κουβαλησει μοντα στην μπριζα). Αλλο πραγμα!, επιστημον ανθρωπος, Α,, ξεχασα, και ενα κατι τις με τους φουρνους!!!!!!... και το πλυντηριο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Ειχα δει και μια αλλη ιδεα στο σπιτι μιας φιλης μου.

Ειχε βαψει ενα κομματι του τοιχου μαυρο σα μαυροπινακα .Ειχε κρεμασει ενα τενεκακι με κιμωλιες και σφουγγαρι.Ετσι ειχαν το δικο τους μερος για ζαβολιες.Βεβαια τα παιδια της ηταν λιγο μεγαλυτερα και δεν ξερω αν για αυτες τις ηλικιες ενδεικνυται η κιμωλια.Απλως η αισθηση του δικου τους χωρου που μπορει να ειναι κατι αλλο εκτος απο μαυροπινακα μπορει να ειναι καλη ιδεα.

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Ε!!! όχι και αντι-τεχνης γονεις βρε Oh-Mamy, :D:D

Αλλά να μην αφήσουμε και το σπίτι μας να γίνει έρμαιο της τέχνης!!! :shock:

Ίσα, Ίσα που το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μας θα πλουτίσει από τα μπλοκ που αγοράζουμε, αλλά μάλλον δεν του είναι αρκετό του καλλιτέχνη μας.

Ακόμα και αυτό που προτείνεις με το χαρτί με μέτρο, ή αυτό που γράφει η IRINI, δεν νομίζω να τον καλύψει…….

Το παιδί μου :!: θέλει να βάλει την υπογραφή του ΠΑΝΤΟΥ……….ε!! προσπαθώ να μην χάσω το χιούμορ μου………ΤΕΧΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια τα παιδιά σας δεν έχουν παιξει με τον πινακα της fisher price που έχει το μολυβι και τα σχηματα τα δικά του και ζωγραφιζουν και σβήνουν?

Εγω εχω βρει την τρελλη μου χαρα με αυτο το παιχνίδι.

Ζωγραφιζουν και τα δυο και οποιο άλλο παιδάκι έρχεται στο σπιτι.

Βέβαια τώρα πια την κορη μου την δίνω και χρώματα αλλά μόνο όταν κοιμάται ο μικρός και ζωγραφίζει πάνω στο τραπεζάκι της! Η αλήθεια ειναι ότι ασχολειται και στον σταθμο με αυτό το χομπυ και δεν μου το ζητάει πολυ στο σπίτι.

Τώρα αγόρασα σφραγίδες με διάφορα σχηματα- ζωα- αριθμους που τις βάζω πάνω στο χαρτί και αυτή τις βάφει. Προσπαθούμε να ζωγραφίσουμε μεσα στο πλαισιο της ζωγραφιάς. Νομίζω ότι ειναι μια καλή άσκηση αυτή.

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον μαγνητικό πίνακα εννοείς. Κι εμείς έχουμε αλλά από τότε που πήρε χαμπάρι τους μαρκαδόρους και τα χαρτιά, δεν ικανοποιήται με τον πίνακα.

Κι αυτό που προσπαθούμε να γεμίσουμε τις ζωγραφιές είναι όντως πολύ καλή άσκηση, αν και η δικιά μου επειδή δεν τα κατάφερνε στην αρχή, τσατιζόταν και τα παρατούσε... Μετά από πολύ ενθάρυνση ξαναπροσπάθησε και τώρα είναι πολύ καλή...

Αλήθεια τα δικά σας ζουζούνια (σύμφωνα με την ηλικία πάντα) τί καταφέρνουν στη ζωγραφική??

Η δικιά μου (3 χρονών παρά 1 1/2 μήνα) ζωγραφίζει πασχαλίτσες, αραχνούλες, ανθρωπάκια (κάνει την μαμά, τον μπαμπά και τη Μαρία), σπιτάκι (το κάνει σαν τετράγωνο ανθρωπάκι - με μάτια, στόμα κ.τ.λ), κύκλους, τετράγωνα, τρίγωνα, ρόμβους. Αυτά μπορώ να θυμηθώ προς το παρόν... Βέβαια την ξεκινήσαμε από μικρή τη ζωγραφική και τις δείξαμε πολλές φορές... (με δική της προτροπή, όχι ζορίζοντάς την).

Για πείτε...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Χμ……..

Εμάς είναι 27 μηνών και κάνει κύκλους, κάνει ανθρωπάκια με μάτια, μύτη, στόμα και τραβάει γραμμές στα σωστά σημεία για χέρια και πόδια, κάνει μαλλιά καρφάκια και πολλές φορές βάζει μουστάκια και αυτιά.

Αν γράψω εγώ Αναστάση σ’αγαπώ κάνει και αυτός ότι γράφει τραβώντας κυματιστές γραμμές.

Επίσης τα λουλούδια και τα τιμόνια είναι η αδυναμία του, ( εννοείτε ότι δεν είναι όλα συμμετρικά μεταξύ τους)

Τι αλλό ……….

 

Α! Ήλιο με μάτια, μύτη, στόμα και ακτίνες, τώρα που τα γράφω αυτά παρατηρώ ότι κάνει γενικός αυτά που έχουν σχέση με κύκλο..........

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εμάς πιο πολύ προς τον κύκλο έχει προτίμηση...

Αυτό με το γράψιμο (με τις κυματιστές γραμμές) πού το βάζεις ;;; Μην ξεχάσουμε πουθενά χαρτί και στυλό... τα παίρνει και της λες δώστα μου και σου απαντάει : "Δεν μπορώ τώρα, γράφω".

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Προς mtheo : αύριο μεθάυριο θα ρωτούνε το παιδάκι σου, γίνατε ένας δημόσιος υπάλληλος και χρειάστηκε χρόνια ψυχανάλυσης για να απελευθερωθείτε και να γίνετε ο σπουδαίος ζωγράφος που είστε σήμερα. Τι σας έκανε να αργήσετε τόσο πολύ να απελευθερώσετε τον καλλιτέχνη μεσας σας; ....και θ ααπανάει το παιδάκι σας,,,, «οι αντιλήψεις περι τέχνης» που είχαν οι γονεις μου» χεχεχεχεεεεεεεε

Η δική μου προχτές που πήγαμε στην χαρτοσχολική ζωγράφισε στα ποδαράκια της, γιατί βαριόταν και ήθελε να της δειξουμ επροσοχή. Μετά έδειχνε τα ποδια της και έλεγε «λιο», «λιο» (βιβλίο). Body art σαν να λεμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Διαβασα αυτα που λετε κι εχω αρχισει να προβληματιζομαι με τον μικρο μου που ειναι 3,5 και οσον αφορα στη ζωγραφικα καταφερνει και κανει κυκλους, διαφορες μουτζουρες και προσφατα επειδη ακουσα ενα νευρολογο να λεει καποια πραγμτα για τα γραψιμο, κανει και σταυρους, γραμμες δηλαδη που να τεμνονται. Ομως τα σχεδια του δεν εχουν καμια σχεση με πραγματικα σχεδια. Λεει βεβαια ζωγραφιζοντας, αυτο ειναι το προσωπο, τα ματια, το στομα κλπ, αλλα δεν καταλαβαινει κανεις τι ζωγραφιζει. Αυτο αραγε ανηκει στα πλαισια του φυσιολογικου?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εντελώς φυσιολογικό.

 

διάβασε αυτό

 

"....., a number of factors (both internal and external) may affect a child's artistic development. Thus, to expect that a child at a certain age should be at a certain stage of development is inappropriate."

 

αυτό μπορείτε να το πείτε εάν κανείς ποτέ σε σχολείο σας πεί ότι θα έπρεπε να ζωγραφίζει αλλιώς/καλύτερα κτλ κτλ.!!!

 

(το είπαν σε μια γνωστή μου για παιδί 5 ετών.....!)...

 

είναι απο αυτό το πολύ ενδιαφέρον site που περιγράφει πολύ σωστά το γιατί και το πως ζωγραφίζουν τα παιδιά σε διάφορα στάδια.

όπως γράφει πιο πάνω οι ηλικίες είναι σχετικές , και δεν θεωρείται ότι τα παιδιά πρέπει να ζωγραφίζουν έτσι.

δείχνει περισσότερο την εξέλιξη, αυτό είναι δηλ το ενδιαφέρον, όχι το πότε γίνεται.

 

http://www.artjunction.org/young_intro.php

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εεε ζηλευουμε... Εγω προς το παρον του δινω χοντρες ξυλομπογιες, που δεν μπορει να τις φαει (γιατι το μαρκαδορο θα τον ρουφηξει ) και ζωγραφιζουμε μαζι.. Το κανουμε καθημερινα και πλέον παιρνειμονος του τις μπογιες, παει πανω από το μπλοκ ζωγραφικης και αρχιζει να χτυπαει την μπογια πανω.. Επισης ζωγραφιζουμε και με δαχτυλομπογιες.. Ευτυχως δεν ειναι τοξικες γιατι τρωει και λίγες.. Του αρσει να πασαλείβεται σαν το μωρο της διαφημισης "η μαμα μου ειναι σουπερ"

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εμάς ο Θανούλης ενώ μέχρι πέρισυ έκανε μόνο συγκεχυμένα πράγματα χρησιμοποιώντας όσα περισσότερα χρώματα μπορούσε (κάτι σαν Πόλοκ :lol: ) και έλεγε ότι κάνει ουράνιο τόξο ή μουτζούρωνε με σκούρους μαρκαδόρους και έλεγε ότι φτιάχνει φουρτουνιασμένη θάλασσα, ξαφνικά μια μέρα άρχισε να ζωγραφίζει λες και ήξερε από πάντα. Τί δεινόσαυρους, τί σπίτια, τί ανθρωπάκια, στρατούς ιπποτών με άλογα, σπαθιά και ασπίδες, πουλιά, χίλια δυο... Κόκκαλο μείναμε.

 

Μέχρι τότε δεν είχαμε δει τίποτα που να βγάζει νόημα, μόνο κάτι κύκλους, σταυρούς ή κυματιστές γραμμές και η αλήθεια είναι ότι είχαμε ανησυχήσει λίγο γιατί ενώ ήταν πολύ προχωρημένο παιδί σε όλα τα άλλα, στη ζωγραφική αρνείτο να κάνει οτιδήποτε συγκεκριμένο. Μάλιστα όταν του έλεγα "τι λες, ζωγραφίζουμε μαζί ανθρωπάκια;" μου απαντούσε "εγώ θα ζωγραφίσω τα δικά μου, εσύ αν θες κάνε ανθρωπάκια, θα σε βοηθήσω, κάνεις πρώτα ένα στρογγυλό για κεφάλι κτλ". :!: Εκείνος τίποτα. παρόλο που έδινε οδηγίες σαν εξπέρ. Τόνους χαρτιού καταναλώσαμε αλλά οι μουτζούρες μουτζούρες... Και αναπάντεχα βγήκε ο καλλιτέχνης από μέσα του! Με την πλαστελίνη δε, άρχισε να φτιάχνει ολόκληρα κανονικά ζώα σαν γλύπτης ένα πράγμα! Τώρα κοιμάται μαζί με τη "μαγική οθόνη" γιατί λέει μπορεί να του χρειαστεί...

 

Με τις μικρές τώρα ξεκινήσαμε να μουτζουρώνουμε, τρώμε και λίγο μπογιά αλλά έχει πολύ πλάκα να τις βλέπεις να προσπαθούν να κάνουν ό,τι κι ο Θάνος...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν η μικρή ήταν εναμισυ ετών ήμουν πολύ περήφαν η μητερα που η μικρή δε ξέφευγε απο το μπλόκ ζωγραφικής και ζωγράφιζε μ΄΄ονο εκεί. Τώρα οδεύουμε στα 3 *τον Σεπτέμβριο( και όλοι οι τοίχοι μας είναι με αποικίες απο αυτοκόλητα και με ζωγραφιές, ενίοτε δε και μουτζουρωμένες γιατί παιρνει υγρά χαρτομάντηλα αν δε της αρέσουν και προσπαθεί να αφαιρέσει τις ζωγραφιές. Θύμωσα, αφρισα, της ζήτησα μια και δυο να σταματήσει να ζωγραφιζει αλλά δε με ακουσε, Δεν ειναι να ερθει ανθρωπος σπιτι, σημειοτέων ΄΄οτι παίρνει και το σκαμνάκι ή σκαρφαλώνει στους καναπέδες για να επεκτείνει το μέγεθος του καμβά της και συνακολουθα των εργων της. δε τη μάλωσα σοβαρά, αλλά θα προτιμούσα να μη το κάνει.

 

Αλλά πάλι, ώρες ώρες σκέφτομαι να της κάνω σκαλωσιές για να ζωγραφισει παντού, μου θυμίζει τον Μπρακ.

Μηπως να πουλαω τον τοιχο κομάτι κομάτι ως έργο τέχνης στο διαδυκτιο? Υπαρχουν γονεις που πουλουν τα εργα των παιδιων τους και περηφανοι ιδιοκτητες πιθηκων που κανουν το ίδιο.

Βεβαια η μικρή έχει φάει πολλές εκθέσεις τέχνης μέρχι στιγμής, οπότε ισως γίνει και τεχνοκριτικός. προλαβαινουμε δε προλαβαινουμε μεχρι τον Σεπτεμβριο να αποφασισουμε.

Χωρις πλάκα, προχτές έβγαλε τα γυαλιά του ηλίου της , γιατι <<θέλω μπαμπά να δω τα χ(ρ)ώματα>>, τι να πει κανεις ουτε απο μεγαλο τετοια κουβέντα.

 

Χαλαρά...... φάση είναι και θα περάσει,,,, αργά ή αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μην νομίζετε πως είστε και οι μόνες!!Και μένα ο δικός μου έχει ζωγραφίσει και γράψει στην κυριολεξία ΠΑΝΤΟΥ! Όταν πια τα χέρια και τα δάχτυλά μου, δεν τα ένοιωθα απο τον πόνο του τριψίματος, του είπα: Άκου Παντέλο. θα γράφεις ή στο χαρτί ή στο μπλόκ ή σε αυτόν τον τοίχο στο δωμάτιό σου. Σας πληροφορώ ότι του άλλαξε τα φώτα του τοίχου, μέχρι που κάποια στιγμή τον βαρέθηκε. Και μάλιστα μου ανακοίνωσε λίγο πρίν τα γεννέθλιά του, ότι πρέπει να τον καθαρίσω γιατί είναι μια αηδία!Ε, ναι λοιπόν, το άκουσα ΚΑΙ αυτό! Ο άντρας μου βέβαια ακόμα το φυσάει και δεν κρυώνει..Παντού λέει γεμάτος απορία: Μα να χαρίσει σε μικρό παιδί ΤΟΙΧΟ!!!???Και να τον κάνει μάλιστα ότι θέλει?Τόση δημοκρατία πια?!χαχα!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Α, όχι, εγώ τοίχο αρνούμαι να δώσω!!! Το βλέπω σαν το τελευταίο οχυρό χαχα! Είμαστε που είμαστε σαν παιδότοπος...

Α, και οι μαρκαδόροι που φεύγουν στο πλύσιμο, φεύγουν απο τα ρούχα, αλλά ΔΕΝ φεύγουν απο τον καναπέ κλαψ! ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Με τη σειρά μου να σας πώ κι εγώ,οτι ο μικρός μου είναι σχεδόν 2 και επειδή δεν ήξερα τι,και ΑΝ θα του προξενήσει ενδιαφέρον,του πήρα λίγα απ'όλα και προς το παρόν περισσότερο του αρέσει να τα σκορπάει (του τα έβαλα σε ένα κουτί απο μωρομάντηλα χύμα)Μόλις ακούει τον θόρυβο του κουτιού τρελλαίνεται απο χαρά!Θα κάνει 2 μουτζούρες στο χαρτί και ύστερα τα περιφέρει παίζοντας...τα βάζει,τα βγάζει και αυτό γίνεται ωσπου να βαρεθεί!Η πλαστελίνη δεν είχε γιάυτόν κανένα ενδιαφέρον... ΟΎΤΕ ΑΠΟ ΠΕΡΙΈΡΓΕΙΑ,ΝΑ ΔΕΊ ΤΙ ΠΡΆΓΜΑ ΕΊΝΑΙ ΑΥΤΌ!Αλλα και πάλι,όταν θα έρθει η ώρα,θα του πάρω πλαστοζυμαράκια της playdooh ,που έχει μιά πολύ ωραία σειρά,τα οποία είναι μη τοξικά και ακόμη κι αν τα φάει,απλά θα τα αποβάλλει στα κακά(όχι πως είναι το καλύτερο το να τα φάει)...επίσης συνοδεύονται απο διάφορα στένσιλς και παιχνίδια για να δημιουργήσει με τη φαντασία του διάφορα αντικείμενα!

Επίσης,σ'αυτό το site,

http://greekddl.com/programms/kids-corner.html

Mπορείτε να βρείτε έτοιμες ζωγραφιές για να τις χρωματίσουν οι μικροί μας μπόμπηρες!!

Εγώ τις κατέβασα σχεδόν όλες,αν και ο δικός μου είναι ακόμα μικρούλης,πιστεύω απλά οτι ένα χαρτί με "κάτι" επάνω,θα του πεί περισσότερα απ'ότι ένα κατάλευκο ωστε να του κινήσει το ενδιαφέρον για να το χρωματήσει,να το μουντζουρώσει,έστω!

Link to comment
Share on other sites

εντελώς φυσιολογικό.

 

διάβασε αυτό

 

"....., a number of factors (both internal and external) may affect a child's artistic development. Thus, to expect that a child at a certain age should be at a certain stage of development is inappropriate."

 

αυτό μπορείτε να το πείτε εάν κανείς ποτέ σε σχολείο σας πεί ότι θα έπρεπε να ζωγραφίζει αλλιώς/καλύτερα κτλ κτλ.!!!

 

(το είπαν σε μια γνωστή μου για παιδί 5 ετών.....!)...

 

είναι απο αυτό το πολύ ενδιαφέρον site που περιγράφει πολύ σωστά το γιατί και το πως ζωγραφίζουν τα παιδιά σε διάφορα στάδια.

όπως γράφει πιο πάνω οι ηλικίες είναι σχετικές , και δεν θεωρείται ότι τα παιδιά πρέπει να ζωγραφίζουν έτσι.

δείχνει περισσότερο την εξέλιξη, αυτό είναι δηλ το ενδιαφέρον, όχι το πότε γίνεται.

 

http://www.artjunction.org/young_intro.php

 

Μαράκι,ωραίο αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν η μικρή ήταν εναμισυ ετών ήμουν πολύ περήφαν η μητερα που η μικρή δε ξέφευγε απο το μπλόκ ζωγραφικής και ζωγράφιζε μ΄΄ονο εκεί. Τώρα οδεύουμε στα 3 *τον Σεπτέμβριο( και όλοι οι τοίχοι μας είναι με αποικίες απο αυτοκόλητα και με ζωγραφιές, ενίοτε δε και μουτζουρωμένες γιατί παιρνει υγρά χαρτομάντηλα αν δε της αρέσουν και προσπαθεί να αφαιρέσει τις ζωγραφιές. Θύμωσα, αφρισα, της ζήτησα μια και δυο να σταματήσει να ζωγραφιζει αλλά δε με ακουσε, Δεν ειναι να ερθει ανθρωπος σπιτι, σημειοτέων ΄΄οτι παίρνει και το σκαμνάκι ή σκαρφαλώνει στους καναπέδες για να επεκτείνει το μέγεθος του καμβά της και συνακολουθα των εργων της. δε τη μάλωσα σοβαρά, αλλά θα προτιμούσα να μη το κάνει.

 

Αλλά πάλι, ώρες ώρες σκέφτομαι να της κάνω σκαλωσιές για να ζωγραφισει παντού, μου θυμίζει τον Μπρακ.

Μηπως να πουλαω τον τοιχο κομάτι κομάτι ως έργο τέχνης στο διαδυκτιο? Υπαρχουν γονεις που πουλουν τα εργα των παιδιων τους και περηφανοι ιδιοκτητες πιθηκων που κανουν το ίδιο.

Βεβαια η μικρή έχει φάει πολλές εκθέσεις τέχνης μέρχι στιγμής, οπότε ισως γίνει και τεχνοκριτικός. προλαβαινουμε δε προλαβαινουμε μεχρι τον Σεπτεμβριο να αποφασισουμε.

Χωρις πλάκα, προχτές έβγαλε τα γυαλιά του ηλίου της , γιατι <<θέλω μπαμπά να δω τα χ(ρ)ώματα>>, τι να πει κανεις ουτε απο μεγαλο τετοια κουβέντα.

 

Χαλαρά...... φάση είναι και θα περάσει,,,, αργά ή αργότερα!

 

Να σου πώ.....το οτι έγινα γραφίστρια δεν είναι τυχαίο...Απο μικρούλα λάτρευα τη ζωγραφική!Κάτι μου έκανε μέσα μου!Ο κάθε ένας καθοδηγείται απο αυτό που έχει ανάγκη,αυτό για το οποίο είναι φτιαγμένος...Μην εκπλαγείς αν η μικρούλα σου γίνει graphic desighner η animator, η αργότερα πουλάει πίνακες στο BizArt... :)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παιζει με μαρκαδορους νεροδιαλυτους απο 10 μηνων και πλεον κανει ευθειες, ζιγκ ζαγκ και κυκλους συνειδητα. Πλαστελινες της πηρα πριν 3 εβδομαδες και της αρεσει να της κανω φιδακια και να τα παταει, και να βγαζουμε αποτυπωματα απο ζωακια επανω τους. Τπτ αλλο περαν αυτου. Δεν εχω ιδεα τι θεωρειτε φυσιολογικο σε ολα αυτα. Παντως τους μαρκαδορους τους λατρευει. Μπορει να ασχολειτε ωρες και θα ζωγραφισει απο την μουρη της μεχρι την τηλεοραση.....εγω παντως ποτε ουδεμιαν σχεση ειχα με ζωγραφικη.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Α, όχι, εγώ τοίχο αρνούμαι να δώσω!!! Το βλέπω σαν το τελευταίο οχυρό χαχα! Είμαστε που είμαστε σαν παιδότοπος...

Α, και οι μαρκαδόροι που φεύγουν στο πλύσιμο, φεύγουν απο τα ρούχα, αλλά ΔΕΝ φεύγουν απο τον καναπέ κλαψ! ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν!!!

Μην το λες. Εγώ τους έβγαλα με Omino Bianco αφρό. Δοκίμασε το.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ξέρετε αν υπάρχει υποαλλεργική πλαστελλίνη και που μπορω να βρω.

Προς το παρων πηρα αυτη

http://www.simplygreen.gr/el/products/oikologikes_plastelines/oikologike_plasteline_500gr

να δοκιμάσω.

k4lbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες. Εγώ τους έβγαλα με Omino Bianco αφρό. Δοκίμασε το.

 

Ναι, οκ, αν τους δεις αμέσως βγαίνουν και με νερό. Αν όμως σου βάλουν απο πάνω το ριχτάρι & το πάρεις είδηση μετά απο πολλέεεεεες ώρες που έχει έρθει & έχει γίνει ένα με τον καναπέ ΞΕΧΝΑ ΤΟ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...