Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νυκτερινο Ρευμα


mmdad

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σε πιο πινακα αναβει το λαμπακι μεσα η εξω απο το σπιτι για τι δω και εγω γιατι δεν μπορω να καταλαβω αν εχω η οχι νυχτ.ρευμα?

 

Στον εσωτερικό πίνακα εμένα ανάβει. Ούτε κι εγώ το γνώριζα αυτό, μου το είπε μια γειτόνισσα. Δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι πρόκειται για το νυχτερινό ρεύμα, απλά ανάβει πάντα κατά τη διάρκεια των ωρών με το πιο φθηνό ρεύμα!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Το νυχτερινό ισχύει κανονικά και συμφέρει πολύ με την προυπόθεση ότι περνάμε πολλές καταναλώσεις στο νυχτερινό. Εγκαθιστώντας χρονοδιακόπτη στο πλυντήριο και στον ηλεκτρικό πίνακα για τον θερμοσίφωνα τα ρυθμίζουμε ώστε να ανάβουν τις ώρες που έχει νυχτερινό. Έτσι ξυπνώντας το πρωί έχουμε πλυμένα ρούχα και έναν θερμοσίφωνα γεμάτο ζεστό νερό. Το κέρδος από το νυχτερινό είναι όχι μόνο η μειωμένη τιμή που πληρώνουμε στο νυχτερινό αλλά πολύ περισσότερο ότι οι μονάδες που περνάμε στο νυχτερινό δεν προστίθεται στο ημερήσιο το οποίο είναι κλιμακούμενο (όσο πιό πολύ ρεύμα καταναλώνουμε τόσο πιό ακριβά το πληρώνουμε - επίσης το πάγιο αυξάνεται και αυτό όταν οι ημερήσιες μονάδες ξεπερνάνε κάποια όρια). Μελετήστε καλά αυτό http://www.dei.gr/Documents/timologia.oikiakis.pdf και αν υπάρχουν απορίες το ξανασυζητάμε...

Το αν έχουμε νυχτερινό φαίνεται στον λογαριασμό στον οποίον αναφέρεται αν υπάρχει χρέωση νυχτερινού. Το "ημερήσιο" η ΔΕΗ το ονομάζει κανονικό και το "νυχτερινό" το ονομάζει μειωμένο τιμολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια δεν ξέρω τότε γιατί μου το είπε αυτό...

Μήπως το είπε, ότι και καλά ότι δεν έχει γίνει ακόμα αλλά τελικά θα γίνει και δεν το κατάλαβα εγώ????

Γιαυτό θα ζητήσω διευκρινήσεις μήπως ξέρει κάτι ίσως για το κοντινό μέλλον????

Link to comment
Share on other sites

Στον εσωτερικό πίνακα εμένα ανάβει. Ούτε κι εγώ το γνώριζα αυτό, μου το είπε μια γειτόνισσα. Δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι πρόκειται για το νυχτερινό ρεύμα, απλά ανάβει πάντα κατά τη διάρκεια των ωρών με το πιο φθηνό ρεύμα!

 

 

Οντως υπαρχει......

το δικο μου ειναι κατω αριστερα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ισχύει ακόμα το νυχτερινό και πράγματι, σε ορισμένους πίνακες υπάρχει ξεχωριστό λαμπάκι που όταν είναι η ώρα νυχτερινού είναι έντονο (το χειμώνα και τα μεσημέρια). Το βλέπω ξεκάθαρα στο δικό μου πίνακα

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια δεν ξέρω τότε γιατί μου το είπε αυτό...

Μήπως το είπε, ότι και καλά ότι δεν έχει γίνει ακόμα αλλά τελικά θα γίνει και δεν το κατάλαβα εγώ????

Γιαυτό θα ζητήσω διευκρινήσεις μήπως ξέρει κάτι ίσως για το κοντινό μέλλον????

 

Η αλήθεια είναι ότι κάτι έπιασε το αυτί μου ένα βράδυ στις ειδήσεις, αλλά τσίριζε ο μικρός και δεν πολυκατάλαβα...

 

Οπότε αν μάθεις κάτι ενημέρωσέ μας!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

εχουμε κουμπαρο και εναν οικογενειακο φιλο που δουλευουν την ΔΕΗ

δεν ισχυει κατι τετοιο μας ειπαν,τωρα αν μας το κραταν κρυφο δεν ξερω:confused:

η δεν ενημερωθηκαν ακομη σχετικα για να μας πουν κι εμας (αν ισχυει τελικα η διακοπη του νυχτερινου.)

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια απότι βλεπετε η ωρα είναι αργαμησι και εγω μολις τσεκαρα το ρολοι παει οπως παντα με το νυχτερινο αργα με 2πλυντηρια σε λειτουργια και εκτος αυτου μου ηρθε εχτες ο λογαριασμος και οι χρεωσεις ηταν διπλες οπως παντα...και στην γειτονισσα μου θα το συνδεσουν μεσα στη βδομαδα οπτε δεν νομιζω να το κοψουν.

εμεις παντως 2 ατομα στο σπιτι απο 180-200 το ΔΙΜΗΝΟ μας ερχεται 100 με 110 τωρα καμια σχεση ετσι και με θερμοσιφωνο καθημερινα 2 φορες γιατι ψηνομαστε όταν κανουμε μπανιο εμεις και όλα τα υπολοιπα δουλευουν στο φουλ λες και ζουμε μέσα 10 ατομα σε αυτο το σπιτι

 

οσο για το ωραριο δεν ειναι το ιδιο σε όλες τις περιοχες παει αναλογα με την ΔΕΗ και αυτο σας το λεω με μεγαλη σιγουρια ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΕΓΩ ΑΣΠΟΥΜΕ εχω συνεχομμενο χειμώνα καλοκαιρι ενω η διπλα εβαλε το σπαστο για το χειμωνα και υποχρεωτικα το συνεχομμενο το καλοκαιρι(και αυτο το λεω με σιγουρια πηγαμε παρεα στη ΔΕΗ)

και σε αλλες περιοχες εχουν πάλι αλλο ωραριο γιαυτο να ειστε προσεκτικοί τι θα σας πουνε στη ΔΕΗ της περιοχης σας και όχι ο φίλος σε άλλη πολη(η μανα μου το εχει 200-430 το μεσημερι ενω στους περισσοτερους είναι 300-530]

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια απότι βλεπετε η ωρα είναι αργαμησι και εγω μολις τσεκαρα το ρολοι παει οπως παντα με το νυχτερινο αργα με 2πλυντηρια σε λειτουργια και εκτος αυτου μου ηρθε εχτες ο λογαριασμος και οι χρεωσεις ηταν διπλες οπως παντα...και στην γειτονισσα μου θα το συνδεσουν μεσα στη βδομαδα οπτε δεν νομιζω να το κοψουν.

εμεις παντως 2 ατομα στο σπιτι απο 180-200 το ΔΙΜΗΝΟ μας ερχεται 100 με 110 τωρα καμια σχεση ετσι και με θερμοσιφωνο καθημερινα 2 φορες γιατι ψηνομαστε όταν κανουμε μπανιο εμεις και όλα τα υπολοιπα δουλευουν στο φουλ λες και ζουμε μέσα 10 ατομα σε αυτο το σπιτι

 

οσο για το ωραριο δεν ειναι το ιδιο σε όλες τις περιοχες παει αναλογα με την ΔΕΗ και αυτο σας το λεω με μεγαλη σιγουρια ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΕΓΩ ΑΣΠΟΥΜΕ εχω συνεχομμενο χειμώνα καλοκαιρι ενω η διπλα εβαλε το σπαστο για το χειμωνα και υποχρεωτικα το συνεχομμενο το καλοκαιρι(και αυτο το λεω με σιγουρια πηγαμε παρεα στη ΔΕΗ)

και σε αλλες περιοχες εχουν πάλι αλλο ωραριο γιαυτο να ειστε προσεκτικοί τι θα σας πουνε στη ΔΕΗ της περιοχης σας και όχι ο φίλος σε άλλη πολη(η μανα μου το εχει 200-430 το μεσημερι ενω στους περισσοτερους είναι 300-530]

 

Και μεις εχουμε νυχτερινο, τωρα μετακομισαμε στο σπιτι κιολας, οποτε τωρα βλεπω πως λειτουργει, στην αρχη ειχα μπερδευτει λιγο. ΣΕ μας ειναι 3:30 - 5:30 και 02:00 - 08:00. Υπαρχει ενα λαμπακι στον πινακα που αναβει οταν δουλευει το νυχτερινο ρευμα. Δεν μας εχει ερθει ακομη ο πρωτος λογαριασμος, οποτε δεν ξερω και ποσο ή τι χρεωνομαστε. Αν και η αληθεια ειναι οτι δεν το κυνηγαω κιολας το νυχτερινο.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα το ξαναπώ:

Χρονοδιακόπτη στον θερμοσίφωνα και χρονοδιακόπτη στο πλυντήριο...

 

Τα σύγχρονα πλυντήρια ρούχα και πιάτων μπορούν να προγραμματιστούν, οπότε δεν χρειάζεται χρονοδιακόπτης.

 

Και με μια εγκατάσταση ηλιακού ο θερμοσίφωνας χρησιμοποιείται σπάνια πια στην Ελλάδα. Να είμαστε και οικολόγοι, κάνει καλό όχι μόνο στη τσέπη μας αλλά και στο περιβάλλον!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσια. Ο ηλιακός εξυπηρετεί πολύ απο όλες τις απόψεις. Ακόμη και το χειμώνα τις μέρες με ήλιο έχει νερο. Και δε χρειάζεται να ανάβεις θερμοσίφωνο και να περιμένεις για να κάνεις μπάνιο. Φέτος που δεν έκανε βαρύ χειμώνα εγώ το θερμοσίφωνο είναι ζήτημα αν το άναψα 1- με 13 φορές. Είναι μεγάλη οικονομία.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσια. Ο ηλιακός εξυπηρετεί πολύ απο όλες τις απόψεις. Ακόμη και το χειμώνα τις μέρες με ήλιο έχει νερο. Και δε χρειάζεται να ανάβεις θερμοσίφωνο και να περιμένεις για να κάνεις μπάνιο. Φέτος που δεν έκανε βαρύ χειμώνα εγώ το θερμοσίφωνο είναι ζήτημα αν το άναψα 1- με 13 φορές. Είναι μεγάλη οικονομία.

 

Στο προηγουμενο σπιτι μου που δεν ειχα ηλιακο και ειχα θερμοσιφωνα απο τους πολυ μικρους, το αναβα μια ωρα περιπου και ζεσταινε νερο για ενα ατομο μονο, οταν θελαμε να κανουμε ολοι στο σπιτι μπανιο, το αναβαμε για 2-3 ωρες :?.

Τωρα με τον ηλιακο η αληθεια ειναι οτι το εχω αναψει 2-3 φορες στους 2 μηνες που ειμαι εδω, και ελπιζω να εχω μια διαφορα στο ηλεκτρικο ρευμα, ακομη περιμενω τον πρωτο λογαριασμο.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά χίλια συγγνώμη ζητάω από την κυρία που με παραπληροφόρισε και με την σειρά μου παραπληροφόρισα και εγώ εσάς...Σήμερα μιλήσαμε και την ρώτησα και για να μου το εξηγήσει το πήγε μέσω Ιαπωνίας και τελικά κατάλαβα ότι μου έλεγε φούμαρα....

ΣΥΓΓΝΩΜΗ κοπελίτσες μου, σημειώσατε Χ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει Stellinula σου δίνουμε συγχώρεση και άφεση αμαρτιών μαζί. Αρκεί που το μειωμένο ρεύμα υπάρχει ακόμη. Όχι τίποτα άλλο βρε κορίτσια μην έρθω στην Ελλάδα (λείαν συντόμως) και τα βρω όλα ξεχαρβαλωμένα.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οχι μονο το προσπαθω....μονο τοτε τα βαζω πλυντηρια ρουχων, πιατων, σιδερο Επισης καλη λυση ειναι να εξοπλίσεις οοοοολο το σπιτι και τα μπαλκονια με οικονομικες λαμπες νεες γενιας που δεν αργουν να αναψουν ουτε εχουν μονο λευκο εντονο φως! Εμεις ετσι εχουμε μειωσει τη ΔΕΗ κατα πολυ. Εκκαθαριστικος +εναντι συνολο μας βγηκαν τωρα πχ 35+68=113ευρώ Βεβαια ειμαστε τριμελης οικογένεια και τα πλυντήρια ειναι μονο δυο την βδομάδα.... αλλα το πιατων μπαινει σχεδον καθε μερα και το σιδερο καθε δυο μερες

Α επισης δεν εχουμε θερμοσιφωνα αλλα εχουμε αυτονομο αέριο. Και φυσικα δεν μενει ανοιχτο φως σε χωρο που δεν καθομαστε, μεχρι και στον απορροφητηρα που τον αφηνω ανοιχτο το βραδυ το φως του για να βλεπει η μικρη μου αν σηκωθει και εκει εχω βαλει οικονομική λάμπα!

 

Link to comment
Share on other sites

Το χειμώνα το χρησιμοποιούσα εξ ολοκλήρου αλλά τώρα βάζω μόνο το πλυντήριο πιάτων,πλυντήριο ρούχων και τον αρτοπαρασκευαστή.Σίδερο δεν αντέχω να κάνω το βράδυ ούτε και να μαγειρέψω τα μεσάνυχτα κανονικά θα έπρεπε χειμώνα καλοκαίρι να έχουν το ίδιο ωράριο.Βέβαια μην φανταστείς καμία μεγάλη έκπτωση στην ΔΕΗ αλλά κάτι έχει μειωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Σας καταλαβαινω απολυτα αλλα εγω αυτο που δεν αντεχω ειναι εγω να σιδερωνω και η μικρη να ειναι ξυπνια και μια να παιζει με το σιδερο, μια να με φωναζει να παιξουμε μια να κλαει που ακουμπησε το καλωδια και καηκε....Και για αυτο επειδη θελω ησυχια μου να κανω δουλειες τις περισσοτερες αν οχι ολες τις δουλειες μετα τις 10 που κοιμάται!

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο το προσπαθω....μονο τοτε τα βαζω πλυντηρια ρουχων, πιατων, σιδερο Επισης καλη λυση ειναι να εξοπλίσεις οοοοολο το σπιτι και τα μπαλκονια με οικονομικες λαμπες νεες γενιας που δεν αργουν να αναψουν ουτε εχουν μονο λευκο εντονο φως! Εμεις ετσι εχουμε μειωσει τη ΔΕΗ κατα πολυ. Εκκαθαριστικος +εναντι συνολο μας βγηκαν τωρα πχ 35+68=113ευρώ Βεβαια ειμαστε τριμελης οικογένεια και τα πλυντήρια ειναι μονο δυο την βδομάδα.... αλλα το πιατων μπαινει σχεδον καθε μερα και το σιδερο καθε δυο μερες

Α επισης δεν εχουμε θερμοσιφωνα αλλα εχουμε αυτονομο αέριο. Και φυσικα δεν μενει ανοιχτο φως σε χωρο που δεν καθομαστε, μεχρι και στον απορροφητηρα που τον αφηνω ανοιχτο το βραδυ το φως του για να βλεπει η μικρη μου αν σηκωθει και εκει εχω βαλει οικονομική λάμπα!

 

Τι μου λες φιλενάδα??? 113 ευρώ το 4μηνο? Θες να σου πω το δικό μου? Το έναντι που πλήρωσα προχθες ήταν 165 ευρώ! Άστα να πάνε...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...