Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Επισκεφτήκαμε την κ.Αναστασάκου. Μας εκανε καλή εντύπωση. Ασχολήθηκε πολύ μαζί μας και μου έλυσε κάθε απορία. Συμπερασματικά είπε ότι: επειδή είναι πολύ μικρές οι αποτιτανώσεις δεν ενδείκνυται η μέθοδος με το πιστόλι (ή την βελόνα), άρα πάμε για χειρουργείο. Συμφώνησε δηλαδή με την γνώμη του προηγούμενου. Ωστόσο υποστήριξε ότι οι αποτιτανώσεις πρέπει να αφαιρούνται ακόμη κι αν είναι καλοήθεις - σε αντίθεση με τον προηγούμενο. Μας ζήτησε κι έναν υπέρυχο που κάναμε στο ιατρικό στην κ. κάρμεν ντουμιτρίου και αποδείχτηκε χρήσιμος μιας κι εντόπισε και κάποιο μικρό ογκίδιο που δεν είχε βρεθεί νωρίτερα. Βέβαια το κόστος για την επέμβαση είναι αρκετά υψηλό.

Μετά από αυτή την επίσκεψη κρίναμε σκόπιμη και μια τρίτη γνώμη από ιατρό του αγιου Σάββα. Κλείσαμε απογευματινό με τον κ.Ζόμπολα - σε αυτόν είχε πάει κάποια γνωστή των γονιών. Εγώ, διαβάζοντας από εδώ μέσα, ήθελα τον κ. Μισιτζή, αλλά οι γονείς μου επέμεναν για τον άλλον.

Τελοσπάντων πήγαμε σήμερα. Σε 2 λεπτά μου είπε συμπερασματικά αυτά που η κ.Αναστασάκου μου είχε πει σε 2 ώρες... Τα ραντεβού πήγαιναν το ένα 7 λεπτά μετά το άλλο. Πολύ γρήγορος ή πολύ .... Το θετικό είναι συμφώνησε σε όλα μαζί της, οπότε είμαι βέβαιη ότι είναι σωστά αυτά που κάνουμε. Επίσης βέβαια, ότι δεν κινδυνεύει η ζωή της. Μας είπε να κάνουμε εκεί την επέμβαση και μας εδωσε εισιτηριο. Οι γονείς μου αποφάσισαν τελικώς να κάνει αυτός το χειρουργείο. Ελπίζω να αποδειχτεί η σωστή επιλογή...

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω παει κι εγω στην ιδια γιατρο και εχω ενα ινοαδενωμα και μου ειπε οτι πρεπει να το βγαλω.Ποσα σου πηρε για την εγχειριση?

 

Καλησπέρα τώρα είδα το μύνημα σου. Πέρασαν αρκετά χρόνια δεν θυμάμαι ακριβώς αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 2000. Αλλά την ίδια περίοδο που έκανα την ίδια επέμβαση και μια αλλή γνωστή μου στο Ιασω της είχε κοστίσει τα μισά λεφτά(θυμάμαι που το είχαμε σχολίασει). Με το καλό και περαστικά

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε συνέχεια του τελευταίου μηνύματός μου...

Κάναμε εισαγωγή στον Άγ.Σάββα, για μια εβδομάδα - εφόσον μένουμε στην Αθήνα - επέστρεφε η μητέρα μου στο σπίτι και κάθε πρωί πήγαινε στο νοσοκομείο όπου έκανε και μια εξέταση.... ρυθμοί χελώνας. Μία εξαιρετικά δυσάρεστη εμπειρία ήταν ότι πριν το χειρουργείο, έπρεπε να της βάλει ένας γιατρός στο στήθος ένα σύρμα για να καθοδηγήσει τον χειρουργό. Αυτός ο γιατρός ήταν του ΙΚΑ, ένα χιλιόμετρο από τον Αγ. Σάββα, το κάνει χωρίς αναισθησία και δεν διαθέτει το ικα τον ψηφιακό μαστογράφο για να βλέπει τις αποτιτανώσεις για να ξέρει που βάζει το σύρμα! Οπότε το βάζει στην τύχη... εννοείται ότι χρειάστηκε αρκετές φορές να το βάλει και βγάλει, γιατί πόσο να βοηθήσει κι αυτή η τύχη.... Και ακόμη, επειδή στην δική μας περίπτωση ήταν και πολύ βαθιά, δεν έφτασε ούτε το μήκος του σύρματος! (σημείωση: γερμανικό κι αυτό!) Έτσι, με το σύρμα στο στήθος, επιστρέψαμε στον Αγ.Σάββα.

Η επέμβαση πήγε καλά. Η ταχεία βιοψία ήταν αρνητική. Σε δύο μέρες έφυγε η μαμά μου από το νοσοκομείο και πήγαινε κάθε 3-4 μέρες για αλλαγή και κόψιμο ραμμάτων στο τέλος. Στην αρχή πονούσε λίγο, μετά όχι. Η τομή έγινε από το πλάι, οπότε δεν φαίνεται κάτω από σουτιέν. Επίσης, ο κ. Ζόμπολας είχε πει πριν την επέμβαση ότι θα αφαιρέσει μεγάλο κομμάτι για να είναι βέβαιος ότι θα αφαιρεθούν οι αποτιτανώσεις καθώς και γιατί το σύρμα δεν ήταν ακριβώς εκεί που έπρεπε. Πάντως δεν μπορώ να πω ότι φαίνεται κάποιο βαθούλωμα. Πριν λίγες μέρες βγήκε η κανονική βιοψία και είναι αρνητική. Ευτυχώς όλα καλά. Ηρεμήσαμε όλοι.

Κάτι άλλο που θα ήθελα να πω είναι ότι η μεγάλη πλειοψηφία των εργαζομένων στο νοσοκομείο αυτό είναι "άνθρωποι" και καλοί επαγγελματίες. Για κάποιους λίγους θα έλεγα ότι είναι απλά αδιάφοροι.

Καλή επιτυχία και τύχη σε όλους....

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κυριες μου

 

Διαβαζω με προσοχη τα μηνυματα σας και εχοντας μια μικρη εμπειρια θα ηθελα να σας πως τα κατωθι:

 

Γνωριζω αρκετους απο τους ιατρους μαστολογους που αναφερετε

Για μερικους απο εμας μερικοι ειναι καλοι και για αλλους μετριοι εως κακοι.

Οι προσωπικες μου εμπειριες με μερικους απο αυτους πηγαζουν απο το πως συμπεριφερθηκαν ή τι διεγνωσαν ή τι προτειναν στην συζυγο μου η οποια διεγνωσθει το 2006 και σημερα ειναι επιζουσα φλεγμονωδους καρκινου μαστου, μιας σπανιας μοφης η οποια εμφανιζεται με συμπτωματα μαστιτιδας, πολλες φορες χωρις καποιο ογκιδιο και με προγνωστικα κατα 50 % κατω απο ολα τα αλλα ειδη.

Στην ατυχια της ειχε την τυχη να επισκεφθουμε το MD Anderson στο Houston οπου οχι μονο την εσωσε ο εκει ειδικος ο οποιος εχει αφιερωσει την ζωη του σε αυτο το ειδος αλλα και να προτεινει θεραπειες οι οποιες ηταν τοτε για τους εδω συναδελφους του "καινα δαιμονια"

Καποια για παραδειγμα χρειαστηκε να διαβασει την γνωματευση τουτ συγκεκριμενου κεντρου για να αλλαξει γνωμη οσον αφορα το χειρισμο (χειρουργικο) - ευτυχως διοτι εαν ακολουθουσε την προταση της υπηρχε 30% πιθανοτητα επανεμφανηση της νοσου

Καποια αλλη εκανε αρνητικα σχολια για τους συναδελφους της και μαλιστα καταξιωμενους κατι το οποιο το θεωρω αντιδεοντολογικο

Ο κος Ζωγραφος καθηγητης χειρουργικης ειναι εκπληκτικος γιατρος και ανθρωπος αν και δεν την χειρουργησε αυτος

 

Για τους αλλους δεν μπορω να εκφερω γνωμη

 

Μεσα απο τις εμπειριες που απεκτησα μπορω να σας πω οτι υπαρχουν ιατροι οι οποιοι και χαμηλο προφιλ κρατουν, και ανθρωποι ειναι και εξαιρετικοι επιστημονες.

 

Εκεινο που δεν με απασχολησε ποτε ηταν το κοστος.

 

Σιγουρα ομως διαλεξαμε ιατρους οι οποιοι εργαστηκαν σαν ομαδα με μοναδικο σκοπο την υγεια της συζυγου μου, εδιναν σημασια στην λεπτομερεια (διοτι ο καλος απο τον αριστο διαφερουν στις λεπτομερειες) και ποτε δεν ειχαν/εχουν το "εγω" να υπερισχυει ( εχω παραδειγμα καθηγητη ιατρου με 2 διδακτορικα σε διαφορετικους τομεις -ιατρικη / πολυτεχνειο - βραβευμενο στην ευρωπη ο οποιος δεν διστασε να ασπασθει την γνωμη αλλου συναδελφου του -λογω καλυτερης επιχειρηματολογιας).

 

Συνεπως προτεινω να διαλεγετε ιατρους βασιζομενοι στην κριση σας και εχοντας σαν γνωμονα αυτη και μονο αυτη...διοτι εαν για παραδειγμα σκεφθητε τι κρυβει ο χαρακτηρισμος " φιλοχρηματος" τοτε σιγουρα θα διαλεγατε καποιον αλλο...τι εννοω

"Γιατρε με το 2-βραχιονο μεσοπλευριο νευροτι κανεις" και παιρνω την απαντηση "΅Μια και μου το ειπες ειναι ενα τεταρτο παραπανω δουλεια να το παρασκευασω!!!!" καταλαβαινεις οτι στα 3-4 νευρα κερδιζεις μια ριζικη τροποποιημενη μαστεκτομη (46-60 λεπτα διαρκεια ητοι 5000 Ευρω

Τα οποια σχολια συμπερασματα δικα σας

 

ΥΓ

Ο ιατρος που το ειπε δεν εχει αναφερθει ....

 

Φιλικα

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα σας! εχω 4 ινοαδενωματα. εχω επισκεφτει 2 μαστολογους. ο πρωτος μου ζητησε 2500 και μου προτεινε να βγαλω μονο το μεγαλο ενω στα αλλα να παρει υλικο για εξεταση. μου ενεπνευσε εμπιστοσυνη και να σημειωσω δεν μου πηρε επισκεψη

ο δευτερος μου ζητησε 1500 αλλα στην κυριολεξια με ξεπεταξε, μονο το ποτε θα κανονιζαμε το χειρουργιο τον απασχολησε. μου ειπε να τα βγαλω ολα ακομα και τα μικρα αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν πρεπει να πετσοκοψω και τα 2 στηθη(γυναικολογος και υπερηχολογος μου ειπαν να βγαλω μονο το μεγαλο). αυτος πηρε 80 επισκεψη. αποδειξη δεν πηρα αλλα φταιω εγω που ειμαι κοροιδο.

τωρα θελω να παω και σε τριτο κυριως για μια ακομα γνωμη για το αν πρεπει να βγαλω ολα τα ινοαδενωματα. δυστυχως ειμαι ανασφαλιστη οποτε οποιαδηποτε πληροφορια για το ποσο που ζηταει ο γιατρος που θα μου συστησετε θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμη. φυσικα πανω απο ολα ειναι το ενδιαφερον που δειχνει στον ασθενη.

πιστευετε οτι πριν να επισκεφτω τον γιατρο θα μπορουσα να τον ρωτησω ποσα περιπου ζηταει για την αφαιρεση ινοαδενωματων ωστε να μην κανω μια τζαμπα επισκεψη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Γεια σας

 

Μου εγινε διαγνωση προ λιγω ημερων για ινοαδενωμα 2 εκ. στο δεξιο μαστο.Ειμαι πολυ προβληματισμενη και στεναχωρεμενη συναμα.Ογιατρος μου μού προτεινε να το αφαιρεσουμε. Εαν εχει καποια κυρια σχετικη περιπτωση με τη δικη μου θα ηθελα την αποψη της και πως το χειριστηκε. Επισης ποιον γιατρο μου προτεινεται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω σχετικη εμπειρια , αλλα ενας καλος μαστολογος που με ειχε εξετασει καποια φορα, αρκετα χρονια πριν, ειναι ο ΚΟΤΣΙΦΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ – Χειρουργός, εξειδικευμένος Μαστολόγος Συνεργάτης του Μορτακη- Γυναικολογου.

 

Δεν ξερω ομως περισσοτερα, τι περιστατικα αντιμετωπιζει. Αν κρινω ομως απο τον κοσμο που εχει ο Μορτακης , σιγουρα θα εχει μεγαλη εμπειρια, γιατι αυτος αναλαμβανει τον ελεγχο του μαστού.

 

Μια φιλη μου πηγε προσφατα σε αυτον και εμεινε πολυ ευχαριστημενη.

 

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν και βλεπω οτι το μηνυμα με το ινοαδενωμα ειναι σχετικα παλιο θα σου απαντησω.

κατ αρχας να μην στενοχωριεσαι καθολου, δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο αλλα δεν ειναι κατι που θα σου δημιουργησει προβλημα.

εγω τελικα πηγα στον κ.Φιλοπουλο στον αγιο σαββα, μου ζητησε να κανουμε παρακεντηση στα δυο μεγαλα μου(ενα σε καθε στηθος), το πιο μεγαλο οπως μου ειπε και η κυτταρολογος που το κοιταξε μπροστα μου ειχε την ταση να μεγαλωνει γρηγορα, και ο κ.Φιλοπουλος μου ειπε πως πρεπει να το βγαλουμε, κανονισαμε χειρουργιο, μπηκα και βγηκα την ιδια ημερα και πηρα ενα ντεπον μονο και αυτο προληπτικα. και αισθητικα μου εκανε πολυ καλη δουλεια, η ουλη μου χανεται στην θηλη.

 

αυτες τις μερες θα παω για υπερηχο και εκλεισα ραντεβου στον αγιο σαββα να μου τον κοιταξουν επειδη εχω και τα αλλα ινοαδενωματα, απο εδω και περα πρεπει να προσεχω, αλλα δεν με χαλαει καθολου γιατι ετσι θα προλαβω και ο,τι αλλο τυχον προκυψει:D

 

να προσθεσω βεβαια οτι δεν εχω κανενα παραπονο απο τους ανθρωπους στον αγιο σαββα, ακομα και ο καρδιολογος επειδη ειχα ενα μικροθεματακι στην καρδια με προσεξε παρα πολυ, ο κ.Φιλοπουλος πολυ καλος γιατρος και ανθρωπος ακομα και για την κυτταρολογο και τις νοσηλευτριες εχω τις καλυτερες εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ψιλαφήσει εδώ και 10μέρες κάτι που με πονάει στο στήθος αλλά διαθέσιμο γιατρό και μαστογραφία βρίσκω σε μία εβδομάδα..έχω αρχίσει λίγο να ανησυχώ.

Μήπως πρέπει να βιαστώ περισσότερο άραγε ή να περιμένω στο ραντεβού μου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

//ψαχνω και εγω για μαστολογο!!!μια κυστη που ειχε ανακαλυψει ο γυναικολογος το 2008,και που την παρακολουθει καθε χρονο με την μαστογραφια που κανω,διαπιστωσα πριν λιγες μερες οτι πλεον την νιωθω σαν καρυδι,στην ψηλαφιση,ενω τοσα χροναι δεν την καταλαβαινα καθολου,..νομιζω οτι ποναει,με ενοχλει,και βαραινει το στηθος μου......κοιταω τις εκθεσεις απο τις μαστογραφιες και βλεπω,το 2008-ηταν 2,08...το 2009-2,50,το 2010-3,5,το 2011-4,12,και το 2012-5,12 ......μεγαλωνει και κανεις δεν ανησυχει....και εγω πηρα την αποφαση να το ψαξω.Ηδη σημερα το απογευμα θα κανω καινουργιο υπερηχο στον ακτινολογο...και ταυτοχρονα,ψαχνω μαστολογο,να μου πει τι γινεται...........

/////////////////////////..

..............episis na rotiso...sxetizontai ayta,me tis ormones eksosomatikis?..

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

..........παει και αυτο....ξεμπερδεψα και με αυτο!!!!η επεισκεψη μου σε μαστολογο-χειρουργο,πραγματοποιηθηκε,ολα καλα!!!!

..δεν ειναι κατι που θα πρεπει να ανησυχω...μου την αδειασε-2 μπουκαλακια εβγαλε απο εκει-,και ελπιζουμε τωρα μην ξαναγεμισει....δεν καταλαβα τιποτα,ουτε πονο,ουτε τσουξιμο...τιποτα!κοιτουσα ολη την ωρα πως αδειαζει....τωρα ειμαι στην αναμονη των αποτελεσματων,τα οποια ελπιζω να ειναι καλα....

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Μου εγινε διαγνωση προ λιγω ημερων για . στο δεξιο μαστο.Ειμαι πολυ προβληματισμενη και στεναχωρεμενη συναμα.Ογιατρος μου μού προτεινε να το αφαιρεσουμε. Εαν εχει καποια κυρια σχετικη περιπτωση με τη δικη μου θα ηθελα την αποψη της και πως το χειριστηκε. Επισης ποιον γιατρο μου προτεινεται;

ειχα και εγω ενα ινοαδενωμα 2 εκ και μου συστησανε ενα φοβερο επιστημονα πρωτα απο ολα και κατα δευτερο ανθρωπο. τελικα το γλιτωσα το χειρουργειο και ειταν ενα τιποτα. ο γιατρος λεγεται στεφανος ζερβουδης και ειναι το ιατρειο του στην γλυφαδα και συνεργαζεται με το Ρεα .λπιζω να την γλυτωσεις οπωσ και εγω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Ξέρετε έναν Μπουλούκο Κωνσταντίνο ?Μου τον πρότειναν για Μαστολόγο..

Επίσης την Πουλακάκη Φιορίτα ?Χειρουργεί και στο αττικό ή μόνο στο Μετροπόλιταν? Εχει καμια κοπέλα εμπειρία? αν είναι καλή και πόσα παίρνει?

Τέλος αν έχει κάνει κάποια κοπέλα αφαίρεση οζιδίου με βιοψία στο αττικό, ας μου πει την εμπειρία της, πόσο στοίχισε, με πιο γιατρό κλπ.

Αν δε θέλετε να πείτε δημόσια για τιμες στείλτε μου σε πμ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

την 1η Απριλίου διαγνώστηκε καρκίνος δεξιού μαστού στη μητέρα μου. στις 10 Απριλίου έκανε μαστεκτομή με τον κο Ζόμπολα και τον κο Ρήγα στον Αγ. Σάββα. επειδή ο άντρας μου εργάζεται σε αυτό το νοσοκομείο μας πήγαν συστημένους σε αυτούς τους γιατρούς γιατί εκτός από καλοί γιατροί είναι και καλοί άνθρωποι. ο Μισιντζής είναι πολύ καλός γιατρός αλλά έχει τη φήμη του απότομου και μισογύνη και σε αυτή τη φάση χρειάζεσαι και κάποιον που δε θα σου ρίχνει την ψυχολογία.

τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα της ιστολογικής και της βιοψίας για να προχωρήσουμε με ογκολόγο. φοβάμαι πολύ για το μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Sofi@p ευχομαι να πανε ολα καλα με τη μανουλα σου!

σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου. Με το καλο να παρεις αγκαλια το μωρακι σου

 

αυτο που μας στενοχωρησε πιο πολυ ηταν οτι ο ογκος φαινοταν και στην περυσινη και στην προπερσινη μαστογραφια αλλα κανεις δεν το πηρε χαμπαρι, ουτε ο ακτινολογος ουτε ο γυναικολογος της. Φετος εκανε τη μαστογραφια την αλλου κι εκει το ειδαν...

παντα λοιπον σε μαστολογο για αξιολογηση της μαστογραφιας...

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά!

 

daskala, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έμεινες ικανοποιημένη από τον Αθανασά? Σαν επιστήμονας και σαν άνθρωπος? Πως τον βρίσκει κανείς - μέσω 1535?

 

Κάποιο άλλο κορίτσι για τον χειρούργο-μαστολόγο Κονδύλη στο Μεταξά?

 

Κι εγώ θα ήθελα να μάθω για τον Αθανασά και γενικά για τη διαδικασία του χειρουργείου στο αττικό.

 

Sofi@P εύχομαι να πάνε όλα καλά με τη μητέρα σου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα ήθελα να μάθω για τον Αθανασά και γενικά για τη διαδικασία του χειρουργείου στο αττικό.

 

Sofi@P εύχομαι να πάνε όλα καλά με τη μητέρα σου!

 

σε ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε έναν Μπουλούκο Κωνσταντίνο ?Μου τον πρότειναν για Μαστολόγο..

Επίσης την Πουλακάκη Φιορίτα ?Χειρουργεί και στο αττικό ή μόνο στο Μετροπόλιταν? Εχει καμια κοπέλα εμπειρία? αν είναι καλή και πόσα παίρνει?

Τέλος αν έχει κάνει κάποια κοπέλα αφαίρεση οζιδίου με βιοψία στο αττικό, ας μου πει την εμπειρία της, πόσο στοίχισε, με πιο γιατρό κλπ.

Αν δε θέλετε να πείτε δημόσια για τιμες στείλτε μου σε πμ

Ευχαριστώ

 

Κι εγώ θα ήθελα να μάθω για τον Αθανασά και γενικά για τη διαδικασία του χειρουργείου στο αττικό.

 

Sofi@P εύχομαι να πάνε όλα καλά με τη μητέρα σου!

 

Καμια Απάντηση ?? :-( :-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...