Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δε δοκιμάζει με τίποτα νέα φαγητά...


Recommended Posts

Μια από τα ίδια κι εγώ, ευτυχώς τρώει τη σούπα της ΚΑΘΕ μέρα και έτσι παρηγορούμαι με αυτό. Απλά δε δοκιμάζει καινούργια...Ή όσα δοκιμάζει (τις τελευταίες μέρες είναι η αλήθεια δοκίμασε ΜΟΝΗ της κάποια) δεν της αρέσουν και τα φτύνει...Πλέον κάθομαι και τρώω δίπλα της (το παίζω άνετη, σαν να μην τρέχει τίποτα και ΔΕΝ της δίνω, απλά περιμένω μόνη της να δοκιμάσει) και της δίνω ένα παιδικό πιρουνάκι, τρελλαίνεται να με ταϊζει, δοκιμάζει και η ίδια και το φτύνει, αλλά ως εκεί...Τουλάχιστον πλέον δεν αποστρέφεται το κεφάλι της ΠΡΙΝ ακόμα δοκιμάσει, το βάζει στο στόμα και το βγάζει-πού θα πάει, βήμα βήμα, θα φάει...

 

Ναι καθε μερα, ή το πολυ καθε 2 μερες, δεν το καταψηχω παντως, ουτε το κρατω πανω απο 2 μερες, η γιατρος μου το ειπε τι να σε πω......:roll: και εγω το ιδιο κανω με το πιρουνακι της και τρωω μπροστα της, ε, ΠΑΛΙ δεν το θελει.....το ξεπερνανε καποια στιγμη ή εγω τα κανω ολα λαθος? δεν την πιεζω, παιζει με αυτο....μπορει να δοκιμασει λιγο, μετα αντε γειαααααααα.......αφου φοβαμαι μηπως εχει θεμα με το μασημα (εννοω ιατρικο)....μεχρι και αυτο σκεφτομαι, αλλα μασαει.....αργα ομως ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥ αργα.....ειναι φυσιολογικο αυτο. Τα μασαει λες και ειναι δηλητηριο λεμε......μπουκια και πενταλεπτο........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 164
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • babystar

    babystar 56 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 20 δημοσιεύσεις

  • G.STONE

    G.STONE 18 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 17 δημοσιεύσεις

Όπως το λες Dalia...γιατί η αναιμία στα μικρά παιδιά που δεν τρώνε καλά δυστυχώς σου χτυπάει την πόρτα...και για να μην φανώ και απόλυτη , θα πω τις περισσότερες φορές... εμένα δεν έιχε αποθέματα σιδήρου (φεριτίνη) και ευτυχώς το προλάβαμε λίγο πρίν μας πει ο γιατρός για αναιμία...μην σας κουράζω άλλο θέμα είναι αυτό... Να σε ρωτήσω, ακόμα σας ταλαιπωρεί η αναιμία????

 

εμείς είχαμε και πολύ χαμηλή φεριτίνη και σίδηρο...

θα ξέρω σε λίγο καίρο, έχει αρκετούς μήνες να κάνουμε εξετάσεις...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι καθε μερα, ή το πολυ καθε 2 μερες, δεν το καταψηχω παντως, ουτε το κρατω πανω απο 2 μερες, η γιατρος μου το ειπε τι να σε πω......:roll: και εγω το ιδιο κανω με το πιρουνακι της και τρωω μπροστα της, ε, ΠΑΛΙ δεν το θελει.....το ξεπερνανε καποια στιγμη ή εγω τα κανω ολα λαθος? δεν την πιεζω, παιζει με αυτο....μπορει να δοκιμασει λιγο, μετα αντε γειαααααααα.......αφου φοβαμαι μηπως εχει θεμα με το μασημα (εννοω ιατρικο)....μεχρι και αυτο σκεφτομαι, αλλα μασαει.....αργα ομως ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥ αργα.....ειναι φυσιολογικο αυτο. Τα μασαει λες και ειναι δηλητηριο λεμε......μπουκια και πενταλεπτο........

 

Σου είπε και να μην το καταψύχεις??Εμένα μου είχε πει να μαγειρεύω κρέας μέχρι 3 μέρες...Και μια φορά που ήταν να πάμε ταξίδι μου είχε πει να το καταψύξω (το κρέας) και να το πάρω μαζί μου, να μην μαγειρεύω εκεί...Τι να πω...Τώρα όμως, έχω το κρέας για 3 μέρες (δηλ. βράζω για σήμερα και για άλλες 2) στο ψυγείο και κάθε μέρα της το κάνω με άλλο "συνοδευτικό".

 

Τα πιο πολλά παιδάκια που έχω δει, μασάνε αργά..Η δικιά μου που τώρα ξεκίνησε να "μασάει" (με 7 δοντάκια-τα 3 από αυτά μισά!) και η καημένη το πάει αργά, τι να κάνει...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και από εμάς!!!

Τους συντροφικούς και αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!!!

Ο μικρός μου είναι 15 μηνών και εδώ και 10 μέρες αντιδρά έντονα στο λιωμένο που μέχρι τώρα λάτρευε. Απλά το φτύνει...με το που το βλέπει βάζει τα χέρια στο στόμα και με κοιτάει. Και τις λίγες μπουκιές που μπαίνουν στο στόμα ....φτουυυυυυ

ΑΑΑΑ ωραία λέω!!! το παιδάκι μου θέλει να περάσει στο κανονικό φαγητό!!! Αμ δε!!!

Άρχισα να του δίνω το φαγάκι του λιωμένο ή σε μικρά κομματάκια και πάλι τα ίδια.

 

Έχω μια ερώτηση στις βετεράνες, βασανισμένες μανούλες. Τα αφήνετε νηστικά και ξαναπροσπαθείτε αργότερα ή τους δίνετε κάτι που είναι πιο πιθανό να φάει?

 

Αύριο έχουμε παιδίατρο να δούμε τί λέει και η επιστήμη...

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα του φτιάξω κεφτεδάκια θα τα αφήσω στο τραπέζι και δεν θα τον πιέσω καθόλου. Θα αφήσω το πιάτο για 30 λεπτά περίπου και μετά θα το πάρω. Αν φάει καλώς (αδύνατον το βλέπω) αν δεν φάει θα τον αφήσω μέχρι το άλλο γεύμα. Πρώτη φορά θα το κάνω αυτό αλλά πρέπει κάποια στιγμή να ξεκινήσουμε άλλιωτα εκτός από μακαρονάκι κοφτό.

 

Και εμείς ξεκινήσαμε σίδηρο και τώρα που είμαστε σε μεταβατικό στάδιο (το ελπίζω δηλαδή) και δεν τρώει αλεσμένη κρεατόσουπα, φοβάμαι μην πέσει κι αλλο ο σίδηρός του.

 

Babystar στο πεπονάκι με το μοσχάρι το έλιωσες το κρέας ή το έκανες ίνες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια και από εμάς!!!

Τους συντροφικούς και αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!!!

Ο μικρός μου είναι 15 μηνών και εδώ και 10 μέρες αντιδρά έντονα στο λιωμένο που μέχρι τώρα λάτρευε. Απλά το φτύνει...με το που το βλέπει βάζει τα χέρια στο στόμα και με κοιτάει. Και τις λίγες μπουκιές που μπαίνουν στο στόμα ....φτουυυυυυ

ΑΑΑΑ ωραία λέω!!! το παιδάκι μου θέλει να περάσει στο κανονικό φαγητό!!! Αμ δε!!!

Άρχισα να του δίνω το φαγάκι του λιωμένο ή σε μικρά κομματάκια και πάλι τα ίδια.

 

Έχω μια ερώτηση στις βετεράνες, βασανισμένες μανούλες. Τα αφήνετε νηστικά και ξαναπροσπαθείτε αργότερα ή τους δίνετε κάτι που είναι πιο πιθανό να φάει?

 

Αύριο έχουμε παιδίατρο να δούμε τί λέει και η επιστήμη...

 

Καλημέρα, δεν θεωρώ τον εαυτό μου βετεράνο... ίσως όταν ο γιος μου θα πάει φαντάρος!!! αλλά βασανισμένη με το θέμα του φαγητού.....ΝΑΙ ΝΑΙ ...στην ερώτηση αν θα τα αφήσουμε νηστικά, η απάντηση είναι όχι. Θα επέμενα να φάει έστω και 5 κουταλιές και μετά σε κανα δίωρο θα ξαναπροσπαθούσα. Και εξηγώ το γιατί. Τη δοκίμασα τη μέθοδο αλλά δεν μου ζήτησε να φάει τίποτα και όταν οι εξετάσεις έδειξαν ότι σίδηρος και φεριτίνη είχαν φτάσει ΑΜΗΝ.. να σας πω την αλήθεια τρομοκρατήθηκα... είναι προάγγελος αναιμίας. Από εκείνη τη μέρα κάνω το καραγκιόζη, βάζω μουσική, κάνω την κουταλιά αεροπλάνο (συμβουλή μαμάς), τέλος πάντων κάνω διάφορα για να φάνε. Μέχρι και τροφές ειδικές μόνο για αύξηση του σιδήρου. Και φυσικά κουταλιά και κήρυγμα για το πόσο σημαντικό είναι το φαγητό μας στην ανάπτυξη μας... Για αυτό γράφω και σε άλλα μου Post , ότι χρειάζεται υπομονή... αν κάποια μαμά έχει περισσευούμενα αποθέματα υπομονής.... τα αγοράζω χαχαχχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση στις βετεράνες, βασανισμένες μανούλες. Τα αφήνετε νηστικά και ξαναπροσπαθείτε αργότερα ή τους δίνετε κάτι που είναι πιο πιθανό να φάει?

 

ναι θεωρώ τον εαυτό μου βετεράνο σε θέματα φαγητού:P;)

voulitsa η σωστότερη μέθοδος είναι αυτό που γράφει παρακάτω η G.STONE, ΄χωρίς φωνές και υστερίες...στην αρχή ίσως δεν θα πιάσει αλλά κάποια στιγμή αφού καταλάβει ότι δεν ενδίδεις θα φάει έστω και λίγο.

Είναι λίγο ψυχοφθόρο αλλά να έχετε στο νου σας ότι το κάνετε για το καλό τους.

Eπίσης voulitsa αυτό που είναι πιθανό να φάει κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι τόσο θρεπτικό όσο το φαί του...απλά του λες ότι μόλις φάει αυτό που πρέπει μετά θα του δόσεις να φάει ότι άλλο θέλει.π.χ γάλα ή γιαούρτι ή ψωμί..

Να αρχίσεις τη μέθοδο με νόστιμα αντικειμενικά φαγητά δηλ.μην αρχίσεις ας πούμε με σπανακόρυζο

 

Αύριο θα του φτιάξω κεφτεδάκια θα τα αφήσω στο τραπέζι και δεν θα τον πιέσω καθόλου. Θα αφήσω το πιάτο για 30 λεπτά περίπου και μετά θα το πάρω. Αν φάει καλώς (αδύνατον το βλέπω) αν δεν φάει θα τον αφήσω μέχρι το άλλο γεύμα. Πρώτη φορά θα το κάνω αυτό αλλά πρέπει κάποια στιγμή να ξεκινήσουμε άλλιωτα εκτός από μακαρονάκι κοφτό.

 

απλά εδώ να προσθέσω ότι εαν δεν τα φάει το μεσημέρι το επόμενο γεύμα θα είναι πάλι τα κεφτεδάκια

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν θεωρώ τον εαυτό μου βετεράνο... ίσως όταν ο γιος μου θα πάει φαντάρος!!! αλλά βασανισμένη με το θέμα του φαγητού.....ΝΑΙ ΝΑΙ ...στην ερώτηση αν θα τα αφήσουμε νηστικά, η απάντηση είναι όχι. Θα επέμενα να φάει έστω και 5 κουταλιές και μετά σε κανα δίωρο θα ξαναπροσπαθούσα. Και εξηγώ το γιατί. Τη δοκίμασα τη μέθοδο αλλά δεν μου ζήτησε να φάει τίποτα και όταν οι εξετάσεις έδειξαν ότι σίδηρος και φεριτίνη είχαν φτάσει ΑΜΗΝ.. να σας πω την αλήθεια τρομοκρατήθηκα... είναι προάγγελος αναιμίας. Από εκείνη τη μέρα κάνω το καραγκιόζη, βάζω μουσική, κάνω την κουταλιά αεροπλάνο (συμβουλή μαμάς), τέλος πάντων κάνω διάφορα για να φάνε. Μέχρι και τροφές ειδικές μόνο για αύξηση του σιδήρου. Και φυσικά κουταλιά και κήρυγμα για το πόσο σημαντικό είναι το φαγητό μας στην ανάπτυξη μας... Για αυτό γράφω και σε άλλα μου Post , ότι χρειάζεται υπομονή... αν κάποια μαμά έχει περισσευούμενα αποθέματα υπομονής.... τα αγοράζω χαχαχχαχαχα

 

Ποιες τροφές τους δίνεις για την αύξηση του σιδήρου; μοσχαράκι, σπανακόρυζο,φακές τι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι DALLIA μου αυτό θα κάνω και ο Θεός βοηθός! και αν δεν φάει ούτε το απόγευμα;;;;;;;;;

 

 

:|:-|

η αλήθεια είναι ότι τις 2 πρώτες μέρες ίσως και να μη φάει.Θα πας κατευθείαν στο βραδυνό γάλα μόνο...

θα δοκιμάσει όλες σας τις αντοχές...

εγώ επειδή δεν είχα άλλες ψυχικές το ανέλαβε ο σύζηγος μετά τις πρώτες αιματολικές....και όταν ήμουν ράκος έβαζα συνέχεια στο μυαλό μου ότι " αν υποκείψω μωρό μου θα σου κάνω κακό "

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κακό είναι ότι ο Δημητράκης δεν πίνει ούτε γάλα παρά ελάχιστο. Δηλαδή γύρω στα 100γρ. Γιαυτό και τόσο καιρό δεν έχω εφαρμόσει την παραπάνω τακτική.

Είναι 2 ετών πρέπει να σταματήσει τα αλεσμένα πως θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια, εγώ είμαι πολύ χαρούμενη...Εδώ και μερικές μέρες από τη μέρα που δοκίμασε το κριθαράκι, δοκιμάζει πολλά. Καταρχήν, για μεσημεριανό πλέον τρώει διαφορετικό συνδυασμό από αυτά που έτρωγε ως τώρα (καρότο-κολοκύθι-πατάτα) και κάθε μέρα της κάνω και κάτι άλλο (το κρέας βέβαια είναι σταθερό) και τρώει και πάλι πάνω από 200 ml!Είμαι πολύ χαρούμενη!Χτες δοκίμασε και ρυζόγαλο, αλλά δεν τρελλάθηκε. Αυτό που με χαροποιεί είναι ότι ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ, δε γυρνάει το κεφάλι της, δε φτύνει...Δοκιμάζει κανά δυο κουταλίτσες και αν δεν της αρέσει, το αφήνει, αλλιώς το τρώει. Ας πούμε χτες που δεν έφαγε ρυζόγαλο (2 κουταλίτσες) την άφησα-δε με πουένοιαζε κιόλας, εκείνο που με καίει είναι να δοκιμάζει το μεσημέρι καινολυργιες γεύσεις και προς το παρόν επιτέλους πάει καλά!τι να πω...Ίσως ήταν φάση...Πάντως κι εγώ ηρέμησα, καμία σχέση με το πώς ήμουν πριν μερικές μέρες...

 

Babystar στο πεπονάκι με το μοσχάρι το έλιωσες το κρέας ή το έκανες ίνες;
Δεν την καταλαβαίνω την ερώτηση, τι είναι το πεπονάκι?Πάντως ότι της δίνω, είναι λιωμένο-δεν μπορεί να φάει κρέας ούτε καν σε ίνες, δεν έχει δόντια...

 

Voulitsa, για αυτό

Τα αφήνετε νηστικά και ξαναπροσπαθείτε αργότερα ή τους δίνετε κάτι που είναι πιο πιθανό να φάει?

ποτέ δεν την άφησα να πεινάει. Μπορεί να έχει φάει μόνο λίγο, δεν την πιέζω άλλο (σταματάει μόνη της, κλείνει το στόμα και δεν το ξανανοίγει, οπότε δεν την πιέζω), τη αφήνω εκείνη την ώρα και μετά από ώρα ξαναπροσπαθώ...Και η γιατρός αυτό μου είπε, δε συμφωνεί να την αφήνω νηστική, θέλει να της δίνω το φαγητό της και όχι άλλα που της αρέσουν ή να χάνει γεύματα, ούτε γάλα.

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα ότι είμαι υπομονετικός άνθρωπος μέχρι που άρχισε η μικρή μου να τρώει στερεές τροφές, τότε άρχισαν τα εγκεφαλικά να έρχονται ένα, ένα και κάθε φορά που την ταΐζω νομίζω ότι καίω και από λίγα εγκεφαλικά κύτταρα.

Αυτά που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς είναι τα παρακάτω

Δοκιμάζαμε νέες τροφές ή σε διαφορετική μορφή π.χ μπρόκολο σκέτο, φακές, φασολάδα, σχεδόν πάντα το απόγευμα αφού είχε φάει όλη την ημέρα τα σχετικά της. Οπότε δεν με νοιάζει τι και πόσο θα φάει απλά να γνωρίσει την γεύση, αφού το έχει φάει κανα 2-3 φορές και είμαι σίγουρη ότι θα το φάει της το δίνω και για μεσημέρι.

Επειδή το μοσχάρι το κάνει τσίχλα κανονικά, της το δίνω σαν κιμά, φτιάχνω ας πούμε γεμιστά με κιμά ή γιουβαρλάκια άλλα χωρίς να τα πλάσω.

Όταν άρχισε δειλά, δειλά να μασάει φρόντιζα το φαγητό να είναι λίγο παραβρασμένο π.χ το ρύζι με τον κιμά ή ας πούμε φακές να είναι σε μορφή που να πάει εύκολα κάτω, έβαζα δηλαδή και λίγο ζουμάκι τόσο όσο να μην είναι σούπα άλλα να έχει τα υγρά του.

Της θύμιζα ότι πρέπει να μασάει (έκανα και την κίνηση στις αρχές) και να καταπίνει (μην γελάτε ήταν ικανή να κρατάει την κουταλιά μια ώρα στο στόμα):oops::oops::?:?

Την αφήνω να τρώει με τα χέρια ή μόνη της με κουτάλι π.χ επειδή δεν τρώει κριθαράκια, σουσαμάκια και τέτοια, της φτιάχνω είτε σπαγγέτι είτε τα βιδάκια και τα τρώει μόνη της με τα χέρια (ιδίως τα βιδάκια είναι αρκετά μεγάλα για να τα πιάσει εύκολα με τα χέρια) Ο αρακάς σαν φαγητό έχει γίνει από τα αγαπημένα μας, τα λέει μπαλάκια και στις αρχές τα έτρωγε ένα, ένα με τα χέρια :?:???:(εγκεφαλικό μέχρι να τελειώσει αλλά…..) τώρα είναι από τα φαγητά που χρησιμοποιεί κουτάλι για να τα φάει………

Στο χέρι να τριγυρνά στην κουζίνα της δίνω επίσης και κομμάτια από βρασμένο μπρόκολο ή ολόκληρο βρασμένο καρότο.

Όταν τρώει λίγο, το αφήνω στην άκρη και ξαναδοκιμάζω μετά από 1:30-2:00 ωρίτσες να δώσω το υπόλοιπο και συμφωνώ με την dalia ποτέ δεν συμπληρώνω με γάλα ή φτιάχνω κάτι άλλο που της αρέσει γιατί νομίζω ότι έτσι δίνω λάθος μήνυμα.

Κάτι άλλο που συνειδητοποίησα γρήγορα, ήταν ότι αν ας πούμε έτρωγε κάτι έστω και λίγο μια, μιάμιση ώρα πριν το μεσημεριανό της (βλέπε πεθερά……. να το αφήσω να ζηλεύει………εμ...δεν το ταΐζεις εσύ κυρά μου:evil::evil:) δεν έτρωγε το μεσημέρι ή μου έβγαζε την πίστη.

Εδώ και μερικούς μήνες περνάμε μια φάση άρνησης οπότε κάθε προσπάθεια μου να της δώσω κάτι να φάει καταλήγει σε άρνηση οπότε την αφήνω να νομίζει ότι αυτή ζητάει να φάει.

Κάθομαι να φάω τάχα μου…….. αγάπη μου η μαμά θα φάει τώρα εσύ να θες παίξε με κάτι ……..όχι εγώ μαμ είναι η απάντηση ……….όχι αγάπη μου η μαμά θα φάει τώρα……..όχι εγώ …….καλά μωρό μου είσαι σίγουρη ???χεχε:twisted::twisted:

Πάμε να δούμε το φαγητό στην κατσαρόλα αν έχει γίνει (συνήθως το φαγητό έχει ήδη κρυώσει αρκετά ώστε να φάει) 9 στις δέκα φορές μου ζητάει να φάει ……….της δίνω ακόμα και από την κατσαρόλα (μην αλλάξει γνώμη στην ώρα που θα κάνω να το βάλω στο πιάτο):lol::lol:

Αφήνω τρόφιμα που θέλω να φάει στον πάγκο της κουζίνας έτσι ώστε να τα βλέπει ή αρχίζω να τρώω κάτι χωρίς να προσφέρω (δεν αναφέρω τίποτα για φαγητό ή ότι πρέπει να φάμε τώρα) συνήθως θέλει να δοκιμάσει από αυτό που βλέπει να τρώω ή της κάνει εντύπωση το χρώμα π.χ παντζάρια, χόρτα.

Αυτά..... πάλι σεντόνι έγραψα:oops::oops: ελπίζω κάποια από αυτά να βοηθήσουν λίγο.:P

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι ο Δημητράκης δεν πίνει ούτε γάλα παρά ελάχιστο. Δηλαδή γύρω στα 100γρ. Γιαυτό και τόσο καιρό δεν έχω εφαρμόσει την παραπάνω τακτική.

Είναι 2 ετών πρέπει να σταματήσει τα αλεσμένα πως θα γίνει;

 

Τα 100 ml είναι το βραδινό του γεύμα?Όντως, λίγα είναι...

 

Αυτό που λες για τα αλεσμένα...δε με βρίσκει σύμφωνη. Δηλ. αν τρώει αλεσμένα μια χαρά, γιατί να του τα κόψεις επειδή πρέπει αν δεν τρώει το κανονικό φαγητό?Αυτό που θέλω να πω είναι αν είχα το δίλημμα "να φάει αλεσμένο ή να ΜΗΝ φάει και να μείνει νηστικό, το κανονικό φαγητό", σίγουρα θα διάλεγα το αλεσμένο...Αυτή είναι και η γνώμη της γιατρού μου, η οποία μάλιστα μου είπε ότι ο γιος της μέχρι 2,5 χρονών έτρωγε αλεσμένα...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

g.stone συμφωνώ με την babystar εμένα το "πρέπει" δεν μου λέει τίποτα τι πα να πει πρέπει, έχεις δει κανένα παιδί να τρώει για πάντα αλεσμένα??

 

αυτό που ίσως να δοκίμαζες είναι να του δίνεις το απόγευμα σιγά σιγά μη αλεσμένη τροφή έτσι ώστε να συνηθίζει και εμένα έκανε αρκετό καιρό να αρχίσει να τρώει ικανοποιητική ποσότητα από μη αλεσμένο φαγητό και υπήρχε εποχή που στον σταθμό έτρωγε αλεσμένο και στο σπίτι κανονικό ή όπως γράφω παραπάνω μισοσουποειδές (νέα λέξη):mrgreen::mrgreen:

 

Θέλει καιρό η διαδικασία ιδίως σε μίζερα παιδιά σαν το δικό μου, εμένα ξεκίνησε να τρώει τα κανονικά πέρσι τον Αύγουστο 14 μηνών περίπου, όταν άρχισε το σταθμό εκεί έτρωγε αλεσμένο μέχρι τα Χριστούγεννα και εγώ στο μεταξύ της έδινα στο σπίτι πότε κανονικό πότε αλεσμένο ή σουποειδές.

Έχει κάνα δίμηνο τώρα που τα τρώει κανονικά και στο σπίτι και στον σταθμό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο babystar τα καταφέρατε εσείς!

το πεπονάκι είναι ζυμαρικό!

 

Εγώ κάθε μέρα αυτό σκέφτομαι...

 

Το πρόβλημα με εμάς είναι ότι άρχισε και βαριέται πλέον το αλεσμένο. Το βλέπει και στρίβει!!! μόλις βλέπει κατσαρόλα αρχίζει μαμ μαμ αλλά δοκιμάζει λίγο και μετά τίποτα και όχι όλα τα φαγητά.

 

Το προηγούμενο σαββατοκύριακο που έφαγε για πρώτη φορά κιμά στο σπίτι με παρηγόρησε βεβαια...

 

εχτές και εγώ του έδωσα ρυζόγαλο και το έφτυσε!:-(

 

Αφήστε που τώρα τελευταία τα μυρίζει όλα!:shock::shock: τι είναι πάλι αυτο;ότι και να του δώσεις το μυρίζει πρώτα και μετά θα το φάει! ακόμα και το ψωμί! κορίτσια πεθαίνω στο γέλιο όταν το κάνει αλλά μου φαίνεται ότι άρχισε τις ιδιοτροπίες ο μικρός από τώρα...ακόμα και τα αντικείμενα μυρίζει, εχτές μύριζε τα κλειδιά!:shock:

Link to comment
Share on other sites

κάποια κοπέλα παραπάνω είχε ρωτήσει για το σίδηρο

Ποιες τροφές είναι πλούσιες σε σίδηρο;

Το κρέας - ιδιαίτερα το κόκκινο - τα πουλερικά και το ψάρι είναι τροφές πλούσιες σε σίδηρο. Αν και τα λαχανικά δεν είναι τόσο καλές πηγές σιδήρου όσο το κρέας, τα φασόλια και ο αρακάς είναι πλούσια σε σίδηρο (βλ. επίσης πίν. 2).

Πολλοί παράγοντες μπορεί να επηρεάσουν την απορρόφηση του σιδήρου. Η χημική μορφή του σιδήρου είναι σημαντική: απορροφάται πιο αποτελεσματικά εάν είναι σε αναγόμενη (σιδηρώδη ή δισθενή) μορφή όπως στο κρέας, τα πουλερικά, το ψάρι και το συκώτι. Αυτός ονομάζεται και αιμικός σίδηρος. Εάν είναι στην οξειδωμένη (σιδηρική ή τρισθενή) μορφή, που συνήθως συναντάται στα λαχανικά, δεν απορροφάται τόσο καλά και είναι γνωστός ως μη αιμικός σίδηρος.

Πίνακας 2. Διατροφικές πηγές σιδήρου.

Ο σίδηρος απορροφάται καλά από:

(υψηλή βιοδιαθεσιμότητα)Ο σίδηρος δεν απορροφάται καλά από:

(μέτρια έως χαμηλή βιοδιαθεσιμότητα)Κρέας (ιδιαίτερα το κόκκινο κρέας)

 

 

 

 

 

Πουλερικά

 

 

 

 

 

Ψάρι

 

 

 

 

Συκώτι και άλλα εντόσθια Δημητριακά (δημητριακά για πρωινό,

ψωμί, ρύζι, ζυμαρικά) Φασόλια (περιλαμβάνει και τα φασόλια φούρνου)

Αρακά

Φακές

Ξηρούς καρπούς

Ξερά φρούτα (βερίκοκα, σταφίδες μαύρες και ξανθές, χουρμάδες, δαμάσκηνα)

Σκουροπράσινα φυλλώδη λαχανικά

Κρόκο αβγού

Πρακτική συμβουλή: προσπαθήστε να περιλαμβάνετε τροφές πλούσιες σε σίδηρο (που απορροφούνται εύκολα) στην καθημερινή σας διατροφή. Εάν είστε φυτοφάγος και δεν τρώτε τροφές με υψηλή βιοδιαθεσιμότητα (π.χ. κρέας, ψάρι, εντόσθια κ.λπ.), τότε βεβαιωθείτε ότι καταναλώνετε αρκετό σίδηρο από άλλες πηγές (π.χ. λαχανικά). Επειδή ο σίδηρος σης τροφές αυτές δεν απορροφάται τόσο καλά, θα πρέπει να αποφεύγετε πρακτικές που μπορεί να μειώσουν παραπέρα την απορρόφηση - βλ. πίνακα 1 για περισσότερες πληροφορίες. Προσπαθήστε επίσης να συνδυάζετε τις πηγές του σιδήρου που δεν προέρχονται από κρεατικά, με τη βιταμίνη C, γιατί αυτό θα βελτιώσει την απορρόφηση του.

 

Επίσης απορροφάται καλύτερα σε όξινο περιβάλλον, για παράδειγμα εάν καταναλώνεται μαζί με λεμόνι ή χυμό πορτοκαλιού που περιέχει ασκορβικό οξύ (βιταμίνη C). Ορισμένες τροφές περιέχουν ουσίες που δημιουργούν συμπλέγματα με το σίδηρο και μειώνουν την απορρόφηση του, για παράδειγμα το τσάι (τανίνες), τα άλατα του φυτικού οξέος και το οξαλικό οξύ. Το κρέας αυξάνει την απορρόφηση του σιδήρου γιατί διεγείρει την παραγωγή οξέος από το στομάχι (βλ. πίν. 2).

Η προτεινόμενη πρόσληψη σιδήρου (RΝΙ) για τις γυναίκες είναι 14,8 mg, αλλά πολλές γυναίκες δεν τρώνε τόσο ώστε να προσλάβουν αυτή την ποσότητα. Σε περίπτωση σιδηροπενίας, ο οργανισμός μπορεί να αυξήσει την απορρόφηση σιδήρου μέχρι και 37%. Έτσι γίνεται κατανοητό γιατί μερικές γυναίκες που δεν προσλαμβάνουν το RΝΙ δεν είναι σιδηροπενικές. Ωστόσο, η σιδηροπενία είναι πολύ συχνή: έρευνες από το Πανεπιστήμιο του Southampton αναφέρουν ότι το 1/3 των γυναικών δεν έχουν αποθέματα σιδήρου.

Στον πίνακα 3 παρουσιάζεται η περιεκτικότητα σιδήρου σε διάφορες τροφές. Μπορείτε να τον χρησιμοποιήσετε για να υπολογίσετε την ημερήσια πρόσληψη σας.

Πίνακας 3. Περιεκτικότητα διαφόρων τροφών σε σίδηρο.

Τροφή

Σίδηρος

(mg ανά μερίδα)

Μέγεθος μερίδας

Συκώτι (κότας)

4,75

50 g

Κιμάς μοσχαρίσιος

3,1

μερίδα 100 g

Κιμάς μοσχαρίσιος

3,1

μερίδα 100 g

Μοσχαρίσια μπριζόλα (μαγειρεμένη)

3,8

μεγάλη μερίδα (200 g)

Κοτόπουλο (ψητό)

0,8

4 φέτες

Μπακαλιάρος (στο φούρνο)

0,4

φιλέτο (100 g)

Σκουμπρί (καπνιστό)

1,2

μικρό φιλέτο (100 g)

Πιτυρούχες νιφάδες (μπραν)

6,0

μικρό μπολ (30 g)

Cornflakes

2,0

μικρό μπολ (30 g)

Φασόλια φούρνου

2,8

200g

Μπαρμπουνοφάσουλα (μαγειρεμένα)

4,0

200g

Ψωμί μαύρο

1,3

δύο μέτριες φέτες

Ψωμί άσπρο

1,0

δύο μέτριες φέτες

Ρύζι καστανό (ωμό)

0,7

60 g

Ρύζι άσπρο (ωμό)

0,25

60 g

Σταφίδες

1,9

δύο κουταλιές της σούπας (50 g)

Δαμάσκηνα

2,6

10 δαμάσκηνα (100 g)

Ξερά φιστίκια

0,5

ένα μικρό σακουλάκι (25 g)

Κάσιους

1,6

ένα μικρό σακουλάκι (25 g)

Μπρόκολο (βραστό)

1,0

40 g

Λάχανο (βραστό)

0,3

40 g

Η πρόσληψη αναφοράς (RΝΙ) για τις γυναίκες είναι 14,8 mg ημερησίως. Χρησιμοποιήστε αυτό τον πίνακα για να υπολογίσετε πόσο σίδηρο προσλαμβάνετε. Σημείωση: Ο περιεχόμενος σίδηρος στις διάφορες κοψιές κρέατος και σε διάφορες μορφές άλλων τροφών μπορεί να διαφέρει, γι' αυτό χρησιμοποιήστε τον πίνακα αυτό ως κατά προσέγγιση οδηγό.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

το πεπονάκι είναι ζυμαρικό!

 

Είναι κάποιο είδος ζυμαρικού, όπως λέμε κριθαράκι, αστράκι, κους κους ή είναι άλλη ονομασία (που προφανώς δεν ξέρω) για κάποιο συγκεκριμένο, π.χ. το κριθαράκι να ονομάζεται ΚΑΙ πεπονάκι???Μιλάμε δεν το έχω ξανακούσει και αναρωτιέμαι μήπως ανήκει και αυτό στις λέξεις όπως "φούιτ" που ξεχωρίζουν "βόρειους" και "νότιους"...

 

Ναι, όντως, είναι δύσκολο αν δεν τρώει ΟΥΤΕ το αλεσμένο...Μα καλά, δεν πεινάει?Αχ, σε καταλαβαίνω και αυτό που λες

Εγώ κάθε μέρα αυτό σκέφτομαι...

το πέρασα κι εγώ...Για να δούμε πόσο θα κρατήσει η χαρά μου...Πριν κανά 2-3 βδομάδες, ούτε να δει αρακά και σήμερα τον έφαγε μέσα στο φαγάκι της μια χαρά και αυτό χάρη στις ιδέες και τις συμβουλές σας!!Σας ευχαριστώ πολύ όλες!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

DALLIA ευχαριστούμε για τον πίνακα!

 

Babystar το πεπονάκι είναι περίπου σαν το κριθαράκι, μόνο πού είναι πιο πλατύ και πιο μικρό. Στα ζυμαρικά στο σούπερ θα το δείς.

Μπήκατε σε δρόμο μην ανυσηχείς, το μεγάλο βήμα το κάνατε. Μακάρι και ο δικός μου να δοκιμάζει έστω και 3-4 κουταλίτσες από όλα.

Τώρα το αν πεινάει τι να πώ! θα σας πώ από Δευτέρα γιατί δεν τον έχω αφήσει ποτέ πολλές ώρες νηστικό. Αύριο που θα του καθυστερήσω τα γεύματα θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Babystar το πεπονάκι είναι περίπου σαν το κριθαράκι, μόνο πού είναι πιο πλατύ και πιο μικρό.

Ναι, το έχω δει, δεν ήξερα ότι λέγεται έτσι...

Μακάρι όπως λες να μπήκαμε σε δρόμο, πάντως κι εγώ νιώθω ότι κάναμε το μεγάλο βήμα!

Θα σου ευχηθώ υπομονή και μακάρι να περάσετε αυτή τη φάση, τόσο γρήγορα, όσο η δική μας. Καλό ΣΚ!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Ποιες τροφές τους δίνεις για την αύξηση του σιδήρου; μοσχαράκι, σπανακόρυζο,φακές τι άλλο;

 

Εκτός από αγκινάρες που δεν τις τρώνε με τίποτα , άλλες τροφές είναι αρακάς, μπρόκολο και φασολάδα. Πάντα όμως τα συνοδεύω με κάτι που τους αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά νεύρα, πολλά νεύρα!Άφησα μια φορά στα χρονικά τη μικρή στον μπαμπά της το πρωί, άργησα να γυρίσω και χρειάστηκε να την ταϊσει...Της είχα κρέας με σπιτικές χυλοπίτες. Όταν γύρισα και τον ρώτησα αν έφαγε, ποια ήταν η απάντηση???

"ε, έφαγε λίγο, 5-6 κουταλιές και μετά ήθελε να σηκωθεί και της έδωσα γιαούρτι!"!!!!!Νεύρα, νεύρα!Μαλώσαμε φυσικά, του την είπα πολύ άσχημα, αλλά τι να κάνω???ΜΑ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΕ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΤΗΣ ΕΔΩΣΕΣ ΓΙΑΟΥΡΤΙ???ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ?ΕΓΩ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ, ΕΠΑΘΑ ΚΑΤΙ???

 

ΥΓ. το μόνο θετικό είναι ότι έφαγε λίγο γιαούρτι, προφανώς την τάισε πριν προλάβει να πεινάσει πολύ...

 

ΜΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ???

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγραψα το τελευταίο μήνυμα, ξύπνησε η μικρούλα και της έδωσα να φάει το μεσημεριανό της...Το ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΗΣΕ μέσα σε 5 λεπτά!!!Προφανώς λοιπόν μάλλον δεν πεινούσε όταν της το έδωσε ο μπαμπάς της...

 

Εν μέρει λοιπόν είμαι χαρούμενη, γιατί το μεσημεριανό γιαούρτι θα μου πάρει μέρες να το...χωνέψω!Δεν είναι μόνο ότι της έδωσε γιαούρτι...Είναι ΤΙ αυτό συνεπάγεται και σημαίνει!

 

Κατά τα άλλα, έφαγε σπιτικές χυλοπίτες (γιουφκάδες που λέμε στο χωριό μου) και είμαι σε πελάγη ευτυχίας!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...