Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΚΛΙΠΑΡΩ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες.

Έχω απελπιστεί και σκέφτηκα μήπως κάποιος γνωρίζει ή είχε κάποια ανάλογη περίπτωση με μας.

Το κοριτσάκι μου είναι 2,5 μηνών. Είναι το πρωτο μου παιδάκι οπότε δηλώνω αδαής. Από τη γέννηση ήταν φαγανό παιδάκι. Στο μαιευτηριο έτρωγε 80 ml σε καθε γευμα. Όμως εβλεπα ότι ζοριζοταν πολυ στον ύπνο, σφιγγόταν, τεντωνόταν, άλλαζε 10 χρωματα γιατι ειχε αερια ή γιατι ήθελε να ενεργηθει.

Τον πρώτο μήνα εκανα αποκλειστικό θηλασμό αλλά κάποια στιγμη άρχισε να αρνείται το στηθος και να κλαίει, ενώ ήταν εμφανες ότι πεινούσε. Με τον θηλασμό έπαιρνε εξαιρετικό βαρος. Ο παιδίατρος θεώρησε ότι δεν της εφτανε τοο γαλα μου και μου εδωσε το Guigoz. Από κει και πέρα μας πήρε ο κατηφορος γιατι με το συμπλήρωμα έπεσε πολύ η δικη μου παραγωγη.

Τελικά η άρνηση του στηθους οφειλεται σε κολικούς που μας ταλαιπώρησαν πάρα πολύκαι όχι σ'αυτο που νόμιζε ο ανόητος ο παιδίατρος. Αλλάξαμε σε Νοβαλάκ AC, αλλά πάλι δεν έτρωγε και συνεχιζαν οι κολικοί και κάναμε εξεταση κοπρανων που μας εδειξε οτι το μωρο μάλλον έχει αλλεργια στο γάλα(Μayer θετικη). Ετσι αλλάξαμε σε Νοβαλάκ ΗΑ που το σιχαινόταν, περάσαμε σε Humana HA που μας εκανε φοβερες διάρροιες και τελος στο ΝΑΝ ΗΑ. Δεν έτρωγε κανενα αλλά με το ΝΑΝ έκλαιγε μετα από καθε γευμα και ηταν φοβερα ανησυχη οπότε η παιδίατρος μας συστησε το ΝΑΝ sensitive μήπως το παιδί έχει και δυσανεξία στη λακτόζη. Περνάμε ένα απίστευτο δραμα. Κάθε γευμα κυμαινεται από 20-50 ml με πολύ κλάμα. Το μωρο αφου πιει λίγο αρχιζει και σπρωχνει το κεφαλι προς τα πίσω, τεντωνει τα πόδια κλαίει και ξαναρχιζει να τρωει τα χερακια της. Αυτο μου το κανει με όλα τα γαλατα που εχουμε δοκιμασει ως τωρα. Το μόνο που τρωει ειναι ότι ελάχιστο μου εχει απομεινει στο στηθος. Η γιατρος αρνείται να το αλάξουμε γιατι εχουμε αλλάξει όλα τα γαλατα της αγορας. Εγω φοβαμαι ότι το μωρο θα πάθει κάτι από την ασιτία. Νιωθω ότι κατι συμβαινει με το μωρο μου και δεν το εχουμε εντοπίσει. Κάποιες φορές μπορεί να φαει ένα κανονικό γευμα και μετα ειναι πολυ ηρεμη και ευδιαθετη. Το συνηθες όμως ειναι να τρωει ελάχιστα και να γκρινιάζει όλη μερα. Συγνώμη για την φλυαρία.

μήπως ειχε βιώσει κανεις κάτι ανάλογο; Για ποιο λόγο ένα μωρο που πειναει να αρνειται το γαλα και να το φτυνει και να χτυπιέται; Και γιατι δεν γινεται πάντα; Ειμαι απελπισμένη. Βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αρνητε το στηθος; η αρνητε το γαλα σου;;; αν το εβγαζες με θηλαστρο και της το δινες σε μπουκαλι μηπως και τη διευκοληνες;;;;

εκανα αυτη τη δουλεια με θηλαστρο 5 μηνες και πιναμε οποτε χρειαζοτανε almiron....

μηπως να πηγαινες και σε κανενα αλλο παιδιατρο;;; να παρεις αλλη μια γνωμη;;;

Link to comment
Share on other sites

Το στηθος, αλλά και το μπουκάλι δεν το ήθελε όταν την πονούσε η κοιλίτσα της. τώρα όμως δεν δειχνει να πονάει. Σημερα εφαγε μονο από το στηθος και καθολου απο το μπιμπερόν. Έχουμε συμβουλευτει τόσους παιδιάτρους, όσα ειναι και τα γάλατα που εχουμε αλλάξει!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεχετε το γαλα σου κανε μια προσπαθια να αποκαταστησεις την παραγωγη σου. Τα κοριτσια στο θηλασμο θα σε βοηθησουν σε αυτο.

Εδω στο Βελγιο για τους κολικους συστηνουν φοινοκιο. Το φοινοκιο επισεις βοηθαει στην αυξηση του γαλακτος στο στηθος. Δεν ξερω αν μπορεις να βρεις αφεψημα για σενα στην Ελλαδα αλλα εχει κατι αναλογο η Wedela. Α! και μπορεις να του κανεις ασκησουλες σαν να κανει ποδηλατο και να το κρατας με το ποδαρακια μαζεμενα στην κοιλια της. Βοηθαει τα αερια να φυγουν.

Link to comment
Share on other sites

για τη κοιλιτσα της της δωσατε κατι;;;

εμεις διναμε χαμομηλι με τηλιο και γλυκανισο αλλα δε το ηθελε πολυ κι ο γιατρος μας ειχε δωσει το infacolik κι ετσι ηρεμησαμε... και μασαζ στη κοιλια...

βαρος παιρνει;;; ποσα κιλα ειναι;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν το παιδι θηλαζει το γαλα θα αυξηθει και παλι, μην ανησυχεις γι αυτο!!!! εγω το μονο που ξερω ειναι οτι ο δυοσμος μπορει και να κοψει το γαλα... το ειχα παθει κι ειχα τρελαθει για 2 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι ηρέμησε με τους κολικούς. Όμως κάτι συμβαινει και καποιες μερες δεν θελει να φαει. Δεν μπορώ να καταλάβω τι ειναι αυτό. Αν το παιδι γενικα δεν ειχε ορεξη, θα το ειχα παρει απόφαση ότι στο μελλον θα είχα μια κομψή κορούλα. Όμως το μωρό πεινάει και δεν τρωει. Δεν ξερω τι να πώ. Σχετικα με την αυξηση της παραγωγης μου, ξεκινησα μια προσπάθεια αλλά δεν απέδωσε.

Το παιδί ειναι ανησυχο, ειναι ξυπνιο σχεδον όλη μερα αφού πεινάει και ειναι κολλημενο πάνω μου. Ο συζυγος λείπει όλη τη μερα και δεν εχω μητερα,πεθερα,αδερφη ή άλλη βοήθεια. Ηταν αδυνατον να κανω αντλήσεις όπως επρεπε. Δεν προλάβαινω καλά καλά να φάω. Επίσης για καποιο ανεξηγητο λόγο, το δικό μου γαλα όταν της το δινω με το μπουκάλι δεν το πολυθέλει. Δεν ξερω τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

αν της αρεσει το στηθος μην της το στερησεις οση ωρα θελει αστην και οσο συχνα σου ζηταει εστω και ως παρηγορια αν συνεχισεις ετσι πολυ συντομα η παραγωγη σου θα αυξηθει και θα επανελθει στα φυσιολογικα επιπεδα αν θες να επαναφερεις την παραγωγη σου δες το λινκ που σου παραθετω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962&highlight=%E6%E7%F4%E1%F4%E5+%E2%EF%E7%E8%E5%E9%E1+%E8%E7%EB%E1%F3%EC%EF

 

 

προς το παρων θα χρειαστει φανταζομαι για λιγο καιρο συμπληρωμα αλλα εφοσων εχει και λεργια στη σκονη ειναι το καλυτερο για το μωρο σου

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285&highlight=%E5%F0%E1%ED%E1%E3%E1%EB%E1%EA%F4%E9%F3%EC%EF%F2

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=53587&highlight=%E5%F0%E1%ED%E1%E3%E1%EB%E1%EA%F4%E9%F3%EC%EF%F2

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαίνεται ότι ηρέμησε με τους κολικούς. Όμως κάτι συμβαινει και καποιες μερες δεν θελει να φαει. Δεν μπορώ να καταλάβω τι ειναι αυτό. Αν το παιδι γενικα δεν ειχε ορεξη, θα το ειχα παρει απόφαση ότι στο μελλον θα είχα μια κομψή κορούλα. Όμως το μωρό πεινάει και δεν τρωει. Δεν ξερω τι να πώ. Σχετικα με την αυξηση της παραγωγης μου, ξεκινησα μια προσπάθεια αλλά δεν απέδωσε.

Το παιδί ειναι ανησυχο, ειναι ξυπνιο σχεδον όλη μερα αφού πεινάει και ειναι κολλημενο πάνω μου. Ο συζυγος λείπει όλη τη μερα και δεν εχω μητερα,πεθερα,αδερφη ή άλλη βοήθεια. Ηταν αδυνατον να κανω αντλήσεις όπως επρεπε. Δεν προλάβαινω καλά καλά να φάω. Επίσης για καποιο ανεξηγητο λόγο, το δικό μου γαλα όταν της το δινω με το μπουκάλι δεν το πολυθέλει. Δεν ξερω τι να πω.

 

Εγω για να μην κανω αντλισεις το εβαζα πρωτα στο στηθος και μετα εδινα το συμπληρωμα που χρειαζοταν. Επισης προσπαθησε οσο μπορεις να ξεκουραζεσαι. Η μυτουλα ειναι καθαρη? μηπως να εριχνες λιγο ορο πριν το ταισμα? Σχετικα με τα γαλατα της Nutricia τα εχετε δοκιμασει? Απο κακακια πως παει?

 

Και κατι ακομη. Δοκιμασε με διαφορετικα μπιμπερο / θηλες και με διαφορες θερμοκρασιες στο γαλα (προς το πιο κρυο ισως?)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου καταρχην να σου ζησει το μωρακι σου! Να σου διευκρινισω πως ΔΕΝ εχω σκοπο να σε θορυβησω αλλα ΟΥΤΕ να κανω διαγνωση!

Οταν διαβασα το μηνυμα σου, νομιζα πως καποιος περιεγραφε το δικο μου μωρο με τη μονη διαφορα πως εμεις δεν θηλασαμε ουτε ενα 24ωρο.. Η κορουλα μου ενω στην αρχη επινε πολυ γαλα (να φανταστεις στο μαιευτηριο μας εδιναν δυο μπουκαλακια αντι για ενα που δινουν κανονικα), φτανοντας στην ηλικια των 2 μηνων και κατι αρχισε να μειωνει σταδιακα τις ποσοτητες που επινε και εδειχνε να δυσανασχετει ή/και να ποναει μετα τα γευματα! Αυτο που με θορυβησε στο δικο μου το μωρο ηταν πως οι λεγομενες "γουλιτσες"¨που βγαζουν ορισμενες φορες τα μωρα, εμας αντι με τον καιρο να μειωνονται, αυξανονταν! Ειχαμε φτασει σε σημειο μετα το ρεψιμο, να βγαλει ολο το γαλα που ειχε πιει! Ετσι, καναμε υπερηχο στομαχου και διαπιστωσαμε ΓΟΠ. Ξεκινησαμε αντιαναγωγικο γαλα (συγκεκριμενα το frisolac comfort), οδηγιες για μετα το γευμα και ενα σιροπακι πριν το καθε γευμα (epadoren).. Δεν ξερω να σου πω βεβαια αν εκανε δουλεια γιατι δεν το χρησιμοποιησαμε για πολυ καιρο -μπηκαμε για νοσηλεια στο Παιδων (για ασχετο λογο) κι επειδη λαμβανε ισχυρη αντιβιωση το σταματησαμε για να μην επιβαρυνουμε κι αλλο τον οργανισμο της-.

Φυσικα και ΔΕΝ λεω πως το παιδι σου εχει κατι τετοιο, απλα ηθελα να σου πω και για τη δικη μας περιπτωση επειδη ειχαμε κι εμεις "ιστοριες" μετα τα γευματα! Οπως ειπωθηκε και παραπανω, θα κοιτουσα αν εχει μπουκωμενη μυτουλα (αν και εγω της βαζω ακομα και σημερα που ειναι 13 μηνων απο τη γεννηση ορο, καθε βραδυ, προληπτικα), μηπως αυτο την κανει να δυσανασχετει και θα κοιτουσα οπως ειπε και η mmdad τις θηλες των μπιμπερο μηπως ειναι πολυ μικρες και τη δυσκολευουν στο να ρουφηξει κι ετσι κουραζεται και τα παρατα.

Οσο για τους κολικους, εμας μας ηρεμουσε πολυ το χαμομηλακι κιντερτε και το infacolic.

Ευχομαι να περασουν ολα γρηγορα! Αν θες, ενημερωσε μας για την πορεια σας!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

πωπω κοριτσι μου κουραγιο..ειναι παρα πολυ δυσκολο να μην εχεις βοηθεια εστω για λιγο για να ξεκουραστεις και να μαζεψεις δυναμεις,ποσο μαλλον οταν ακους και το μωρακι σου να κλαιει συνεχεια και να μην ξερεις τι να κανεις για να το βοηθησεις να ηρεμησει...για το θηλασμο θα συμφωνησω με τα κοριτσια,δοκιμασε να την βαλεις παλι στο στηθος και θα δεις..οσο υπαρχει ζητηση τοσο υπαρχει και παραγωγη..καποιοι παιδιατροι επιμενουν να δινουν ξενο γαλα γιατι πολυ απλα τους συμφερει:wink:(λογια της παιδιατρου μου)..οσο για τους κολικους μου εχει δωσει τα εξης με τη συγκεκριμμενη σειρα(απο πιο ηπιο σε πιο δυνατο)..κιντερτε χαμομηλι, neo baby gripe water,infaholic...το πρωτο δεν το πολυθελει γιατι δεν ειναι φαν του μπιμπερον..το δευτερο την πιανει,οποτε στο τριτο δεν εχουμε φτασει ακομη..προσεξε ομως!!εγω σου λεω τι παιρνω εγω οχι τι να παρεις εσυ...εστω και για το πιο αθωο σιροπακι εννοειται οτι ρωταμε τον γιατρο μας,ε?;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εμείς είχαμε παιδευτεί πάρα πολύ στην πρώτη μου κόρη και μας έλεγαν για αλλεργίες στο γάλα κ.λ.π., θα σε ρωτήσω το εξής: ενεργείται κάθε μέρα? Με τη δική μας είχαμε περάσει ολόκληρη περιπέτεια και τελικά την ενοχλούσε η δυσοιλιότητα.

Για το ότι δεν θέλει το μπουκάλι, αυτά τα γάλατα τα senstitive, τα HA και τα σχετικά είναι αρκετά παχιά. Χωρίς να είμαι ειδίμων και μόνο με βάσει τα γουστα της δικής μου θα σου έλεγα ότι το νερό πρέπει να είναι αρκετά ζεστό, ώστε να διαλύεται τελείως η σκόνη και η θηλή του μπιμπερο πρέπει να είναι ανοιχτή. Αυτά τα γάλατα δεν παιρνάν εύκολα από τις στάνταρ θηλές που είναι για 0 μηνών, το παιδί πεινάει αλλά δεν μπορεί να ρουφήξει όπως θέλει και εκνευρίζεται. Παρεπιπτόντως, αυτό για την θηλή είναι τσεκαρισμένο και από άλλες μαμάδες. Οσες ξέρω που δίνουν τέτοια γάλατα τις ανοίγουν τις πιπίλες.

Τέλος, το ότι η Mayer κοπράνων είναι θετική δεν σημαίνει δυσανεξία στην λακτόζη. Σημαίνει παρουσία αίματος στα κόπρανα. Η αιτία μπορεί να είναι οποιαδήποτε. Και η δική μου όταν άρχισε να παρουσιάζει τη δυσκοιλιότητα και τους κολικούς παρουσίασε αίμα στα κόπρανα, προφανώς λόγω του σφιξίματος κάπου γρατζουνίστηκε το εντεράκι της, αλλά δεν είχαμε ξανά τέτοιο πρόβλημα.

Εγώ θα επέμενα στη δυσκοιλιοτητα. Ελπίζω να βελτιωθεί σύντομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Good luck,

Δεν σε ξέρω.. αλλά το μήνυμά σου μου προκάλεσε ανείπωτη θλίψη.

 

Είναι πραγματικά κρίμα να ζεις μια τέτοια οδυνηρή ιστορία, μόνο και μόνο επειδή ο παιδίατρος σε παραπληροφόρησε τόσο εγκληματικά στο θέμα του θηλασμού. Εύχομαι όταν ηρεμήσει η κατάσταση να ενημερώθεις σε βάθος και να αντιληφθείς τι σου είπε και γιατί σου το είπε.

 

Αυτή τη στιγμή πνίγομαι αλλά - σε εκλιπαρώ εγώ αυτή τη φορά - να απευθυνθείς σε Πιστοποιημένο Σύμβουλο Γαλουχίας. Μπορείς να έχεις επαναπρόκληση γαλουχίας - το μητρικό γάλα είναι αυτό που χρειάζεται το μωράκι σου, για όλους τους προφανείς λόγους που μας ανέφερες.

 

Να είσαι καλά - θα παρακαλουθώ το θέμα σου συνεχώς.

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή τη στιγμή πνίγομαι αλλά - σε εκλιπαρώ εγώ αυτή τη φορά - να απευθυνθείς σε Πιστοποιημένο Σύμβουλο Γαλουχίας. Μπορείς να έχεις επαναπρόκληση γαλουχίας - το μητρικό γάλα είναι αυτό που χρειάζεται το μωράκι σου, για όλους τους προφανείς λόγους που μας ανέφερες.

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!!!

Τα αίμα στα κόπρανα μάλλον είναι αλλεργία. Είχε και το δικό μου μωρό. Μσς βοήθησε πάρα πολύ η συμβουλος θηλασμού.

Και ισως να πηγαινες και σε γαστρεντερολογο στο παιδων? Μην εμπιστεύεσαι τους παιδιατρους στα θεματα των αλλεργιών... Το παιδί σου, σου δειχνει τι το ανακουφιζει κι αυτο είναι το γάλα σου.

Καλή δύναμη!!!

 

Α για να μην ξεχάσω, κόψε κι εσύ τα γαλακτοκομίκά όσο το θηλάζεις

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσάκι, και μόνο που διάβασα την επικεφαλίδα, στεναχωρήθηκα. Μακάρι να μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε ουσιαστικά...

Αφού το μικρό σου έχει αλλεργία στη λακτόζη, θα το βοηθήσεις θηλάζοντάς το. Δεν ξέρω τι διαδικασίες ακολούθησες για επαναγαλακτισμό, μπορείς όμως να βρεις αναλυτικές οδηγίες εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285

Απάντησε και στις ερωτήσεις αυτές: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

Διάβασε όποτε μπορείς την ενότητα του θηλασμού:

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=89

 

Για τα γάλατα δεν ξερω να σου πω, μιας και ο δικός μου μπέμπης θηλαζει ακόμα. Αν επιμείνεις όμως στο ξένο γάλα, σίγουρα θα πρεπει να δινεις υποαλλεργικό, θα σε καθοδηγήσει ο γιατρός σου. Αν συνεχίσεις να θηλάζεις ταυτόχρονα, να κοψεις από τη δικη σου διατροφή τα αγελαδινά γαλακτοκομικά/κρεατικά (αν κριθεί απαραίτητο για το κρέας) και να προσέχεις ακόμα και τα κρυφά (γάλα σε μπισκότα/ψωμί κλπ). Θα χρειαστεί ένας μήνας για να δεις αποτέλεσμα απ' αυτό.

 

Αν θες βοηθεια για τον θηλασμό, ανοιξε ένα θεμα στην ενοτητα, τα κοριτσια εκεί είναι πολύ έμπειρα και ίσως μπορέσουν να σε βοηθήσουν.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

τα εχω περασει και στα 2 παιδια μου,ειμαι 100% οτι κανει καουρες....και αυτο γιατι το γαλα της πεφτει βαρη(γιατι εφοσον εχετε αλλεργια πρεπει να πινετε η αλφαρε η νεοκειτ...)και οχι αυτα που πινετε...αλλαξε γαλα στο παιδι σου

Code snippet: PseudoHTML, UBBCode™ and BBCode. Used on most forums.

qYllp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες.

Έχω απελπιστεί και σκέφτηκα μήπως κάποιος γνωρίζει ή είχε κάποια ανάλογη περίπτωση με μας.

Το κοριτσάκι μου είναι 2,5 μηνών. Είναι το πρωτο μου παιδάκι οπότε δηλώνω αδαής. Από τη γέννηση ήταν φαγανό παιδάκι. Στο μαιευτηριο έτρωγε 80 ml σε καθε γευμα. Όμως εβλεπα ότι ζοριζοταν πολυ στον ύπνο, σφιγγόταν, τεντωνόταν, άλλαζε 10 χρωματα γιατι ειχε αερια ή γιατι ήθελε να ενεργηθει.

Τον πρώτο μήνα εκανα αποκλειστικό θηλασμό αλλά κάποια στιγμη άρχισε να αρνείται το στηθος και να κλαίει, ενώ ήταν εμφανες ότι πεινούσε. Με τον θηλασμό έπαιρνε εξαιρετικό βαρος. Ο παιδίατρος θεώρησε ότι δεν της εφτανε τοο γαλα μου και μου εδωσε το Guigoz. Από κει και πέρα μας πήρε ο κατηφορος γιατι με το συμπλήρωμα έπεσε πολύ η δικη μου παραγωγη.

Τελικά η άρνηση του στηθους οφειλεται σε κολικούς που μας ταλαιπώρησαν πάρα πολύκαι όχι σ'αυτο που νόμιζε ο ανόητος ο παιδίατρος. Αλλάξαμε σε Νοβαλάκ AC, αλλά πάλι δεν έτρωγε και συνεχιζαν οι κολικοί και κάναμε εξεταση κοπρανων που μας εδειξε οτι το μωρο μάλλον έχει αλλεργια στο γάλα(Μayer θετικη). Ετσι αλλάξαμε σε Νοβαλάκ ΗΑ που το σιχαινόταν, περάσαμε σε Humana HA που μας εκανε φοβερες διάρροιες και τελος στο ΝΑΝ ΗΑ. Δεν έτρωγε κανενα αλλά με το ΝΑΝ έκλαιγε μετα από καθε γευμα και ηταν φοβερα ανησυχη οπότε η παιδίατρος μας συστησε το ΝΑΝ sensitive μήπως το παιδί έχει και δυσανεξία στη λακτόζη. Περνάμε ένα απίστευτο δραμα. Κάθε γευμα κυμαινεται από 20-50 ml με πολύ κλάμα. Το μωρο αφου πιει λίγο αρχιζει και σπρωχνει το κεφαλι προς τα πίσω, τεντωνει τα πόδια κλαίει και ξαναρχιζει να τρωει τα χερακια της. Αυτο μου το κανει με όλα τα γαλατα που εχουμε δοκιμασει ως τωρα. Το μόνο που τρωει ειναι ότι ελάχιστο μου εχει απομεινει στο στηθος. Η γιατρος αρνείται να το αλάξουμε γιατι εχουμε αλλάξει όλα τα γαλατα της αγορας. Εγω φοβαμαι ότι το μωρο θα πάθει κάτι από την ασιτία. Νιωθω ότι κατι συμβαινει με το μωρο μου και δεν το εχουμε εντοπίσει. Κάποιες φορές μπορεί να φαει ένα κανονικό γευμα και μετα ειναι πολυ ηρεμη και ευδιαθετη. Το συνηθες όμως ειναι να τρωει ελάχιστα και να γκρινιάζει όλη μερα. Συγνώμη για την φλυαρία.

μήπως ειχε βιώσει κανεις κάτι ανάλογο; Για ποιο λόγο ένα μωρο που πειναει να αρνειται το γαλα και να το φτυνει και να χτυπιέται; Και γιατι δεν γινεται πάντα; Ειμαι απελπισμένη. Βοήθεια!

 

 

Καλή μου μην απελπίζεσαι σε καταλαβαίνω απόλυτα, το μωράκι μου έκλεγε συνέχεια τους πρώτους 3 1/2 -4 μήνες, όταν ξεκίνησαν οι κολικοί κοιμόμουν 2 ώρες ημερησίως. Θα σου στείλω ένα πμ γιατί θα σου πω καθαρά μια προσωπική άποψη που ίσως να είναι αντιδεοντολογικό να την αναφέρω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες.

Έχω απελπιστεί και σκέφτηκα μήπως κάποιος γνωρίζει ή είχε κάποια ανάλογη περίπτωση με μας.

Το κοριτσάκι μου είναι 2,5 μηνών. Είναι το πρωτο μου παιδάκι οπότε δηλώνω αδαής. Από τη γέννηση ήταν φαγανό παιδάκι. Στο μαιευτηριο έτρωγε 80 ml σε καθε γευμα. Όμως εβλεπα ότι ζοριζοταν πολυ στον ύπνο, σφιγγόταν, τεντωνόταν, άλλαζε 10 χρωματα γιατι ειχε αερια ή γιατι ήθελε να ενεργηθει.

Τον πρώτο μήνα εκανα αποκλειστικό θηλασμό αλλά κάποια στιγμη άρχισε να αρνείται το στηθος και να κλαίει, ενώ ήταν εμφανες ότι πεινούσε. Με τον θηλασμό έπαιρνε εξαιρετικό βαρος. Ο παιδίατρος θεώρησε ότι δεν της εφτανε τοο γαλα μου και μου εδωσε το Guigoz. Από κει και πέρα μας πήρε ο κατηφορος γιατι με το συμπλήρωμα έπεσε πολύ η δικη μου παραγωγη.

Τελικά η άρνηση του στηθους οφειλεται σε κολικούς που μας ταλαιπώρησαν πάρα πολύκαι όχι σ'αυτο που νόμιζε ο ανόητος ο παιδίατρος. Αλλάξαμε σε Νοβαλάκ AC, αλλά πάλι δεν έτρωγε και συνεχιζαν οι κολικοί και κάναμε εξεταση κοπρανων που μας εδειξε οτι το μωρο μάλλον έχει αλλεργια στο γάλα(Μayer θετικη). Ετσι αλλάξαμε σε Νοβαλάκ ΗΑ που το σιχαινόταν, περάσαμε σε Humana HA που μας εκανε φοβερες διάρροιες και τελος στο ΝΑΝ ΗΑ. Δεν έτρωγε κανενα αλλά με το ΝΑΝ έκλαιγε μετα από καθε γευμα και ηταν φοβερα ανησυχη οπότε η παιδίατρος μας συστησε το ΝΑΝ sensitive μήπως το παιδί έχει και δυσανεξία στη λακτόζη. Περνάμε ένα απίστευτο δραμα. Κάθε γευμα κυμαινεται από 20-50 ml με πολύ κλάμα. Το μωρο αφου πιει λίγο αρχιζει και σπρωχνει το κεφαλι προς τα πίσω, τεντωνει τα πόδια κλαίει και ξαναρχιζει να τρωει τα χερακια της. Αυτο μου το κανει με όλα τα γαλατα που εχουμε δοκιμασει ως τωρα. Το μόνο που τρωει ειναι ότι ελάχιστο μου εχει απομεινει στο στηθος. Η γιατρος αρνείται να το αλάξουμε γιατι εχουμε αλλάξει όλα τα γαλατα της αγορας. Εγω φοβαμαι ότι το μωρο θα πάθει κάτι από την ασιτία. Νιωθω ότι κατι συμβαινει με το μωρο μου και δεν το εχουμε εντοπίσει. Κάποιες φορές μπορεί να φαει ένα κανονικό γευμα και μετα ειναι πολυ ηρεμη και ευδιαθετη. Το συνηθες όμως ειναι να τρωει ελάχιστα και να γκρινιάζει όλη μερα. Συγνώμη για την φλυαρία.

μήπως ειχε βιώσει κανεις κάτι ανάλογο; Για ποιο λόγο ένα μωρο που πειναει να αρνειται το γαλα και να το φτυνει και να χτυπιέται; Και γιατι δεν γινεται πάντα; Ειμαι απελπισμένη. Βοήθεια!

αγαπητη φιλη καλησπερα.καπως ετσι ηταν ο πρωτος μου γιος. ειχε αλλεργια στο γαλα και περα απο την ανησυχια ειχε φαγουρα. η παιδιατρος ηταν σιγουρη οτι το παιδι δεν ειχε τιποτα. εγω παρολα αυτα εκανα θηλαζα και εκανα διαιτα απο γαλα,μοσχαρι,αυγο ψαρι φραουλες,πορτοκαλι,μοσχαρι,σοκολατες,και οτιδηποτε αλλεργιογονο. γνωμη μου ειναι να επανελθεις στο θηλασμο με δαιτα και για συμπληρωμα εδινα οχι απλα ενα υποαλλεργικο γαλα αλλα στοιχειακο το neocate οπως ανεφερε και μια κοπελα παραπανω. πηγαινε σε μια παιδογαστρεντερολογο η οποια μαλλον θα σου πει αυτα που σου ειπα. το εχω ψαξει πολυ γιατι ειχα και εγω πολυ προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλή μου! Δώσε μας λίγες παραπάνω πληροφορίες: είσαι σπίτι? μπορείς να θηλάσεις αποκλειστικά εάν χρειατεί? τα κακάκια της μικρής? το παιδάκι ενεργείται κανονικα?

 

Αλλάξαμε κι εμείς πολλά γάλατα, γιατί η μικρή αφενός είχε το θέμα με τις γουλίτσες (τι γουλίτσες, το γάλα όλο το έβγαζε), με δυσκοιλιότητα κι επίσης, κάποια στιγμή στράβωσε και δεν ήθελε με τίποτα το μπιμπερό.

Εκείνο το διάστημα άλλαξα όλες τις θηλές, μέχρι να βρω ποια την καλύπτει (αρχικά οι καουτσούκ της νουκ, αυτές που είναι για το φαρδύ μπουκάλι, με το μεγάλο στόμιο και τελικά με΄τα από καιρό καταλήξαμε σε σιλικόνη, γιατί ρουφάει καλύτερα), άλλαξα τη θερμοκρασία στο γάλα κι επέμεινα και πολύ στο θηλασμό.

Δες τις πληροφορίες που αναφέρουν τα κορίτσια για επαναγαλακτισμό, σίγουρα θα σε βοηθήσουν. Εύχομαι να λυθεί σύντομα το πρόβλημα σας! Γράψε μας πάλι

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου καταρχήν ηρέμησε ωστε να μπορείς να δεις τα πράγματα λίγο πιο καθαρά και ψύχραιμα!

1. Εφόσον γράφεις οτι για μια ολόκληρη μέρα έφαγε κανονικά απο το στήθος σο χωρίς συμπλήρωμα ξανάρχισε την προσπάθεια για αποκλειστικό θηλασμό.Το παιδί εφόσον έχει πιεί μητρικό γάλα δύσκολα θα δεχτεί κάποιο άλλο!Εξάλλου εφόσον έχει και διαπιστωμένη αλλεργία δεν υπάρχει λόγος να την ταλαιπωρείς και να τη βάζεις σε κίνδυνο!Βάζε την όσο πιο συχνά μπορείς στο στήθος ωστε να αυξηθεί ξανα η παραγωγή σου και να χορταίνει και το μωρό.

2. Πιστεύω οτι η έντονη γκρίνια ωφείλεται εν μέρει και σε πείνα αφού μας λές οτι όταν τρώει ολόκληρο γεύμα είναι ήρεμη.

3.Άλλαξε παιδίατρο!Θεωρώ απαράδεκτο να μην ξέρει οτι δεν υπάρχουν αντιαλλεργικά γάλατα και σου προτείνει τα υποαλλεργικά.Η τουλάχιστον αν συνεχίσει να εκδηλώνει αλλεργία συμβουλέψου έναν αλλεργιολόγο.Μόνο αυτός θα σε συμβουλέψει σωστά.

 

Συγνώμη αν λέω κάτι το οποίο έχει ξαναειπωθεί αλλά δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλες τις απαντήσεις.Γράψε μας πάλι νέα σου.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

τα εχω περασει και στα 2 παιδια μου,ειμαι 100% οτι κανει καουρες....και αυτο γιατι το γαλα της πεφτει βαρη(γιατι εφοσον εχετε αλλεργια πρεπει να πινετε η αλφαρε η νεοκειτ...)και οχι αυτα που πινετε...αλλαξε γαλα στο παιδι σου

να συμπληρωσω οτι καλο θα ηταν να απευθυνθεις σε αλλεργιολογο και οχι γαστρεντερολογο....εφοσον θελεις να θηλασεις...εμενα μου ειπε οτι πρεπει να θηλασω τουλαχιστον μεχρι τον 6 μηνα...επισης του κανει κατι παστ στη πλατουλα του και βλεπουμε που εχει αλλεργια...σε διαφορες τροφες,....ελπιζω να βγαλετε ακρη:D

Code snippet: PseudoHTML, UBBCode™ and BBCode. Used on most forums.

qYllp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου θύμισες την δική μας ιστορία. Και εμένα το μωρό τους πρώτους μήνες είχε ακριβώς αυτή τη συμπεριφορά. Η "έξυπνη" η παιδίατρος μου έλεγε ότι είναι κολικοί κ μετά σκέφτηκε ότι φταίει το γάλα μου. Ευτυχώς που δεν την άκουσα σε τίποτα. Το μωρό είχε ΓΟΠ. Η συμπεριφορά του μωρού σου έχει περισσότερα στοιχεία παλινδρόμησης παρά κολικών. Ότι κ να είνια ένα είναι σίγουρο το καλύτερο φάρμακο το έχεις στο στήθος σου. Ξέρω πόσο δύσκολο είνια αλλα προσπάθησε να βάζεις το μωρό να θηλάζει. Αν το βλέπεις πως δυσανασχετεί κ κλαίει άστο λίγο κ προσπάθησε ξανά μετα. Το θήλαστρο θα ήταν μια καλη λύση για να αυξήσεις την παραγωγη σου αλλα αφου δεν έχεις χρόνο βάζε το μωρό όσο πιο συχνά μπορείς στο στήθος. Επίσης προσπάθησε να θηλάσεις το μωρό κρατώντας το όρθιο και όχι ξαπλωμένο

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!

η δική μου γνώμη είναι να μη πειραματίζεσαι με τις σκόνες. με το δικό σου γάλα τα πράγματα θα ναι καλύτερα! υπάρχουν τρόποι να ενισχύσεις τη παραγωγή σου πχ μαγιά μπύρας. έχε την συνέχεια στο στήθος και σταδιακά μείωνε το ξένο γάλα. είμαι σίγουρη ότι αυτό θα ναι το καλύτερο για το μωρό σου. όσο εσύ μπορέσεις φυσικά. όσο σε κρατούν οι δυνάμεις σου. να ξέρεις ότι η συμπεριφορά ενός παιδιού 2.5 μηνών δε θα ναι η ίδια όσο το μωράκι μεγαλώνει. και όλα θα στρώσουν.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...