Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Για φουρνάκι ρομποτάκι τι προτείνετε??????


νινάκια2

Recommended Posts

Για φουρνάκι ρομποτάκι τι προτείνετε??????Γίνονται γρήγορα τα φαγητά??Χρόνος περίπου??

Από μάρκα τι προτείνετε??Τι θα με συμβουλεύατε γενικά γιατί είμαι άσχετη.Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω χρησιμοποιώ το ρομποτάκι απο τότε που παντρευτήκαμε (2004)

κάθε μέρα

αλλά κυρίως για να ζεσταίνω τα φαγητά

που τα έχω έτοιμα απο την προηγούμενη ημέρα (επειδή εργάζομαι)

 

Σε αντίθεση με τους φούρνους μικροκυμάτων (που τους απεχθάνομαι)

το ρομποτάκι έχει τον πιό υγιεινό τρόπο ζεστάματος,

γιατί ζεσταίνει μόνο με θερμό αέρα μέσα σε 10 λεπτά...

 

και σε πληροφορώ οτι το φαγητό ανανεώνεται (λόγω του αέρα)

και είναι λες και μόλις το μαγείρεψες!

 

Εαν πχ βάλεις ένα ψωμί μπαγιάτικο 2-3 ημερών για 10 λεπτά στους 200 c

στο βγάζει ζεστό και ελαφρώς τραγανό λες και μόλις βγήκε απο τον φούρνο!

Ενώ ο μικροκυμάτων θα στο βγάλει ζεστό μεν, αλλα "λαστιχένιο" δε...

 

Φυσικά μπορείς και να ψήσεις εαν θέλεις

αφού τοποθετήσεις μέσα ένα στρογγυλό ταψάκι.

Εγώ έχω ψήσει μπριζόλες, κοτόπουλο...

στον ίδιο όμως χρόνο με έναν κανονικό φούρνο (προσοχή σε αυτό)

(Δεν ψήνει ιδιαίτερα γρήγορα! κανονικά θα έλεγα!

εαν σε ενδιαφέρει μόνο το πολύ γρήγορο ψήσιμο μόνο οι φούρνοι μικροκυμάτων το κάνουν)

 

Το μόνο που πρέπει να θυμάσαι είναι

οτι πρέπει να τοποθετήσεις το ταψάκι πάνω στην δική του σχάρα

για να μην ακουμπαει απευθείας στον πάτο

(γιατί αλλιώς δεν θα σου ψηθεί απο κάτω)

Πρέπει να κυκλοφορεί ο αέρας παντού και ομοιόμορφα.

(Όταν το δεις θα καταλάβεις τι εννοώ)

 

Ο μηχανισμός είναι στο καπάκι του

και εκεί πάνω έχει 2 στρογγυλά κουμπιά:

το ένα είναι η θερμοκρασία και το άλλο το χρονόμετρο.

(πχ το γυρνάς στα 10 λεπτά στους 200 βαθμούς c και μετά κλείνει απο μόνο του)

 

Σαν μάρκα εγώ έχω ένα "multi four" το οποίο το είχα πάρει τότε απο τον Κωτσόβολο 100 ευρώ.

Ξέρω όμως οτι τα αυθεντικά ρομπότ είναι κάτι αμερικάνικα

(που μου διαφεύγει τώρα το όνομα τους) και κοστίζουν γύρω στα 300 ευρώ.

 

Εγώ πάντως για τον λόγο που το πήρα

είμαι ΠΑΡΑ πολύ ευχαριστημένη!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως πολύ καλό και το φαγητο γίνεται γρηγορα και υγειηνα...απλα εχε στο μυαλο σου οτι δεν ειναι για να φτιαχνεις μεγαλες ποσοτητες φαγητου.Πηραμε ενα δωρο στην πεθερα μου -της Rohnson -και δεν ηταν ακριβο,γυρω στα 60-70 ευρω αν θυμαμαι καλα.Το εχει βολευτει πολυ...τις περισσοτερες φορες σε αυτο μαγειρευει.

Αυτο που θα σου προτινα ως προς τη μαρκα ειναι απλα να παρεις καποιας γνωστης μαρκας για πιο σιγουρια.

Εμεις οταν ψαχναμε ολα οσα ειδαμε ηταν γυρω σ'αυτη την τιμη.Αποψη μου μην παρεις κατι πολυ ακριβο γιατι αν τυχον και δε σε βολεψει τσαμπα θα κλαις τα λεφτα σου.

Θα παρω σιγουρα ενα κι εγω καποια στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου μην παρεις κατι πολυ ακριβο γιατι αν τυχον και δε σε βολεψει τσαμπα θα κλαις τα λεφτα σου.

 

Συμφωνώ!

Κι εγώ, όταν μου χαλάσει αυτό που έχω

δεν θα πάρω ακριβό!

Μια χαρά κάνει την δουλειά του κι αυτό που έχω

κι ας μην είναι το ακριβό, το αυθεντικό, το αμερικάνικο!

Link to comment
Share on other sites

Eίναι πολύ βολικό, ψήνει με ζεστό αέρα και μπορείς να μαγειρέψεις τα πάντα: κοτόπουλο ολόκληρο, κρέας, λιπαρά ψάρια όπως τσιπουρες, σολομός γίνονται υπέροχα, εγώ τα βάζω απ'ευθείας πάνω στη σχάρα του (συνήθως η συσκευασία περιέχει ένα μικρό ταψάκι με τρύπες, δυο σχάρες και λαβίδες) και το λίπος πέφτει στον πάτο του σκεύους. Εχω φτιάξει μέχρι και χταποδάκι ψητό, μπορώ να σου πω ότι συγκρίνεται με το ψητο στα κάρβουνα (όχι ότι είναι το ίδιο, μην υπερβάλουμε, αλλά γίνεται πολύ ευγευστο και μαλακό). Μπορείς να ψήσεις λαχανικά, μια συνάδελφος είχε στο εξοχικό της και μου έλεγε οτι τηγανίζει κιόλας αυγά και πατάτες! (δεν το έχω δοκιμάσει, για να είμαι ειλικρινής). Για το χρόνο ψησίματος, εγώ θα έλεγα ότι είναι λίγο πιο γρήγορο απο τον κοινό φούρνο πχ κάτι που ψήνω στον φούρνο μια ώρα, στο ρομποτάκι κάνει 40 λεπτά, δλδ ναι μεν λίγο πιο γρήγορα, αλλά όχι πολύ μεγάλη διαφορά. Ξεπαγώνει, ζεσταίνει... μόνο καφέ δεν κάνει! :) Είναι λίγο δύσκολο στο πλύσιμο, γιατί είναι μεγάλος ο κάδος, γυάλινος και επομένως βαρύς, αν έχεις όμως ένα μέτριου μεγέθους πλυντήριο πιάτων, μπορείς άνετα να το βάλεις εκεί να πλυθεί. Από μάρκες δεν ξερω για να πω την αλήθεια, επειδή όμως έχω δει αρκετά σε φίλες, νομίζω ότι δε χρειάζεται να ξοδευτείς πολύ, πάνω-κάτω όλα τα ίδια είναι.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για το χρόνο που διαθέσατε για μένα.Θα χαρώ να διαβάσω και άλλες απαντήσεις για το θέμα.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Multi four έχω και εγώ εδώ και 2 χρόνια (το μεγάλο μέγεθος) και έχω καταργήσει τον φούρνο! Ακόμη και κεφτεδάκια φτιάχνω σε αντικολλητικό ταψάκι με ελάχιστο λάδι στον πάτο! Στο συστήνω. Το ίδιο έχει πάρει και μια φίλη μου και έχει μείνει πολύ ευχαριστημένη. Αν θέλεις συνταγές ή τρόπους μαγειρέματος του κάθε φαγητού στείλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ειμαι η kitrinula ,χαρηκα....

Βρηκα το συνδεσμο σου στη προσπαθεια αναζητησης πληροφοριας για τη χρηση του ρομποτακι(φουρνος στον αερα)

Επειδη ηδη το χρησιμοποιεις εδω κ 3 χρονια!!!

Αν εχεις συνταγες η κ πληροφοριες για τοθς χρονους ψησιματος κ θερμοκρασιες...

Οι οδηγιες που εχει δεν νομιζς να ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα,παντως εμενα δε μου πετυχαν.

π.χ. πηρα να τηγανισω πατατες κ νομιζω χρειαστηκε το 25λεπτο.Αληθεια, υπαρχει τροπος να τηγανισω περισσοτερες πατατες?Ουτε ενα πιατο δε μου βγηκε...

Κ απο κατω οι πατατες δεν ψηνονταν....

Μετα εκανα μια αυροσχεδια βαση λαδοκολας με τρυπες που την τοποθετησα πανω στη σχαρα αλλα φυσικα χωρεσαν πολυ λιγες πατατες.

Εχεις κατι να μου προτεινεις??????

Αλλα κ οτι χρησιμη συνταγη εχεις εκτελεσει..

 

 

Σε ευχαριστωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ,καλημέρα

όταν λέτε ότι δεν είναι για μεγάλες ποσότητες το ρομποτάκι ,τι εννοείτε?Δηλ. μία 4 μελής οικογένεια δεν μπορεί να εξυπηρετήσει?

Και όσο αφορά την κατανάλωση ρεύματος ,είναι πιο οικονομικό?Επειδή αποφεύγω το τηγάνι και μαγειρεύω πολύ συχνά στο φούρνο ρώτάω..

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα!

Εμένα το ρομποτάκι μου φαίνεται πιο εύχρηστο κι από το φουρνάκι που έχω (δεν έχω κανονικά φουρνο), είμαι στο τρίτο τώρα και δεν το αποχωρίζομαι!

Κυρίως ότι ψήνεται στο φούρνο ψήνεται και στο ρομποτ, και είναι πολυ καλό για ζέσταμα φαγητού!

Για 4 άτομα δεν ξέρω, ανάλογα με την ποσότητα που τρώτε, εμάς για δύο μια χαρά και περισσεύει, ανάλογα με το ταψάκι που χρησιμοποιείς πάει δηλαδή.

Το πρώτο μου ρομποτ ήταν πιο μεγάλο από τα άλλα, τα επόμενα δύο τα έχω αγοράσει από κατάστημα και είναι λίγο πιο μικρός ο κάδος τους

Κι αν είσαι ψιλοατζαμού όπως εγώ καλύτερα να πάρεις μιας μάρκας κι οταν το περιποιηθείς καταλλήλως (σπάσεις κλπ) να πάρεις της ίδιας μάρκας για να σου μείνει αντάλλακτικό ή το καπάκι ή ο κάδος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι κι εγώ λάτρης του ρομποτακίου! Το έχω από το 2003 και το έχω κυριολεκτικά ξεσκίσει! Κάνω τα πάντα! Μαγειρεύω, ξεπαγώνω, ζεσταίνω! ;Oσο για τον χρόνο που ρωτάς, εξαρτάται το φαγητό. Εντάξει, θέλει τον χρόνο του, φούρνος είναι. Στο συστήνω ανεπιφύλακτα. Όσο για μάρκα, δεν ξέρω τί να σου πω. Εγώ έχω το αυθεντικό το αμερικάνικο. Aroma λέγεται νομίζω. Αυτό είναι πανάκριβο, αλλά ξέρω κι από φίλες μου που έχουν πάρει πιο φθηνά (γύρω στα 100 ευρώ) και είναι πολύ ευχαριστημένες!

 

Το ΜΟΝΟ μείον που βρίσκω, είναι ότι ο κάδος είναι ασήκωτος!! Μιλάμε, έχω φτιάξει κάτι μούσκουλα... τρέμε Arnold!

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

μου εκαναν και εμενα δωρο το ρομποτακι και σημερα πρωτη μερα..ειναι της hobby και δεν εχει και πολλες οδηγιες...καμια ιδεα φαγητου? εψησα πιτακια και πατατες ταυτοχρονα και εγιναν νοστημα....ειναι τελικα πιο οικονομικο σε ρευμα απο τον φουρνο?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 χρόνο μετά...
  • 6 χρόνια μετά...

το ανακαλυψα δυστυχώς αργά... 40 χρόνια μαγειρεύω κι όμως μόνο τα τελευταία 5 χρόνια τ αγόρασα...ζω μόνη πια και το πήρα για να κάνω οικονομία στο ρεύμα... κάνει υπέροχα φαγητά ή γλυκά και με 800 βατ την ώρα στοιχίζει η μία ώρα μαγειρικης μόνο  6 σεντς!!!

οι μπριζόλες σε μισή ώρα μόνο 3 σεντς!!! Στον συμβατικό φούρνο ξοδεύουμε απίστευτο ρεύμα... να το αγοράσετε θα κάνετε και εύκολο το μαγείρεμα και οικονομικό!!!♥️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Σκέφτομαι μήπως αγοράσω φουρνάκι-ρομποτάκι. Όσες το έχετε, ποια μάρκα έχετε και σας έχει βολέψει; Τι φαγητά μαγειρεύετε εκεί; Ίσως να με βόλευε και το καλοκαίρι στις διακοπές. Ενοικιάζουμε συνήθως διαμερίσματα με τη σεζόν και τα περισσότερα έχουν κουζινάκι που συνήθως δεν είναι πολύ δυνατό. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φουρνάκι ρομπότακι είναι σαν τον ατμομάγειρα? Γιατι ο δευτερος δεν ξέρω δε μαρεσει ανοστα τα έκανε. Βέβαια ήταν κ στον άτμο... 

Εμείς σε διακοπές βολευομαστε με τα των δωματίων... Ευκολα και γρήγορα φαγητά μη φανταστείς δηλαδή...  Κι αυτό κυρίως για τα πιτσιρικια να τρωνε κάτι υγιεινό... 

Βέβαια για σεζόν ναι χρειάζεσαι κάτι δυνατό... Δεν ξέρω εγώ να σου πω, κι εγώ απορίες εχω. Με ενδιαφέρει κι εμένα. Αν δεν είναι σαν τον ατμομάγειρα όμως :)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, love kids είπε:

Σκέφτομαι μήπως αγοράσω φουρνάκι-ρομποτάκι. Όσες το έχετε, ποια μάρκα έχετε και σας έχει βολέψει; Τι φαγητά μαγειρεύετε εκεί; Ίσως να με βόλευε και το καλοκαίρι στις διακοπές. Ενοικιάζουμε συνήθως διαμερίσματα με τη σεζόν και τα περισσότερα έχουν κουζινάκι που συνήθως δεν είναι πολύ δυνατό. 

Πριν συζησω με τον άντρα μου φουρνάκι ρομποτακι είχε αλλά εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε γιατί ένιωθα ότι έπρεπε να κάνω το μαγείρεμα με διαφορετικό τρόπο από αυτό που ξέρω, μάρκα δεν θυμάμαι. Αυτό όμως που ήθελα να σε ρωτήσω (άσχετο αλλά) πόσο πληρώνετε για σεζόν? Κ πόσους μήνες 3?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Πριν συζησω με τον άντρα μου φουρνάκι ρομποτακι είχε αλλά εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε γιατί ένιωθα ότι έπρεπε να κάνω το μαγείρεμα με διαφορετικό τρόπο από αυτό που ξέρω, μάρκα δεν θυμάμαι. Αυτό όμως που ήθελα να σε ρωτήσω (άσχετο αλλά) πόσο πληρώνετε για σεζόν? Κ πόσους μήνες 3?

Ανάλογα το μέρος πάει. Ακόμη παίζει ρόλο και αν το έκλεισες δίνοντας προκαταβολή κάποιους μήνες νωρίτερα ή τελευταία στιγμή που ίσως να μην υπάρχουν πολλές επιλογές. Συνήθως νοικιάζουμε με 1-2 μήνες αλλά λόγω δουλειάς δεν μπορούμε να μείνουμε σερί και το εκμεταλλευόμαστε Σαββατοκύριακα, αργίες και φυσικά στις άδειές μας, γιατί αν κλείναμε ξεχωριστά για αυτές τις περιόδους, θα έβγαινε πολύ ακριβά. Αν είναι και κοντά, πηγαινοέρχεσαι στη δουλειά αν κι έτσι τρως πολλή ώρα στο πήγαινε έλα. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Πριν συζησω με τον άντρα μου φουρνάκι ρομποτακι είχε αλλά εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε γιατί ένιωθα ότι έπρεπε να κάνω το μαγείρεμα με διαφορετικό τρόπο από αυτό που ξέρω, μάρκα δεν θυμάμαι. Αυτό όμως που ήθελα να σε ρωτήσω (άσχετο αλλά) πόσο πληρώνετε για σεζόν? Κ πόσους μήνες 3?

Για λίγο έξω από Αττική όχι σε πολυ χάι κλας περιοχη αλλά κοντά σε θάλασσα υπολόγισε για ένα τρίμηνο κοντά στα 1500 ευρω για 4μελη οικογένεια κανονικό σπίτι χωρίς πολλα πολλα. Ίσως έχει και αυλιτσα. Αυτά συνήθως έχουν. Προτίμησε σε γκρουπ διαμερισμάτων για περισσοτερη ασφάλεια γιατί κλέβουν γενικά, αν βρεις με συναγερμό ακόμα καλυτερα

 

Εμείς δυο χρονιές το χαμε κάνει μας είχε κοστίσει για τρίμηνο καλοκαίρι κοντά στις 2000 , αλλά έχουμε δυο εξοχικά σπίτια σε νησιά κι επειδή η μικρή έκανε παρεες εκεί αποφασίσαμε να πηγαίνουμε σε αυτά μέχρι να μας δώσουν πρασινο φως τα παιδια, αν κ χλωμό το κόβω πλεον.... Εκεί μας βλέπω μέχρι τα 18 τους... Μωρέ καλά να'ναι.. Μάλιστα μπήκαμε στη διαδικασία, ο άνδρας μου δηλαδή, να καλλιεργήσει κιόλας και να ανοίξει δουλειές εκεί... Εγώ θέλω μερικές αλλαγές να κάνω εφόσον πλεον παμε εκεί, να φτιάξουμε δυο τρία πραγματα... Ήδη από περσυ το ξεκινήσαμε.. 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Για λίγο έξω από Αττική όχι σε πολυ χάι κλας περιοχη αλλά κοντά σε θάλασσα υπολόγισε για ένα τρίμηνο κοντά στα 1500 ευρω για 4μελη οικογένεια κανονικό σπίτι χωρίς πολλα πολλα. Ίσως έχει και αυλιτσα. Αυτά συνήθως έχουν. Προτίμησε σε γκρουπ διαμερισμάτων για περισσοτερη ασφάλεια γιατί κλέβουν γενικά, αν βρεις με συναγερμό ακόμα καλυτερα

 

Εμείς δυο χρονιές το χαμε κάνει μας είχε κοστίσει για τρίμηνο καλοκαίρι κοντά στις 2000 , αλλά έχουμε δυο εξοχικά σπίτια σε νησιά κι επειδή η μικρή έκανε παρεες εκεί αποφασίσαμε να πηγαίνουμε σε αυτά μέχρι να μας δώσουν πρασινο φως τα παιδια, αν κ χλωμό το κόβω πλεον.... Εκεί μας βλέπω μέχρι τα 18 τους... Μωρέ καλά να'ναι.. Μάλιστα μπήκαμε στη διαδικασία, ο άνδρας μου δηλαδή, να καλλιεργήσει κιόλας και να ανοίξει δουλειές εκεί... Εγώ θέλω μερικές αλλαγές να κάνω εφόσον πλεον παμε εκεί, να φτιάξουμε δυο τρία πραγματα... Ήδη από περσυ το ξεκινήσαμε.. 

 

Ο έχων δύο χιτώνας μεταδότω τω μη έχοντι, οπότε δέχομαι να μου παραχωρήσεις το ένα εξοχικό σου!! :mrgreen::lol:

 

Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμαστε με το σύζυγό μου να νοικιάζουμε σεζόν γιατί για να πας μια εβδομάδα κάπου το καλοκαίρι κ κανένα Σαββατοκύριακο ακόμα φεύγουν αρκετά λεφτά, οπότε καλύτερα να νοικιάζουμε περισσότερο κ να πηγαίνουμε όποτε θέλουμε. Από εδώ που είμαι δεν έχω ακούσει να υπάρχουν γκρουπ διαμερισμάτων (βέβαια δεν το έχω ψάξει κ πολύ το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ο έχων δύο χιτώνας μεταδότω τω μη έχοντι, οπότε δέχομαι να μου παραχωρήσεις το ένα εξοχικό σου!! :mrgreen::lol:

 

Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμαστε με το σύζυγό μου να νοικιάζουμε σεζόν γιατί για να πας μια εβδομάδα κάπου το καλοκαίρι κ κανένα Σαββατοκύριακο ακόμα φεύγουν αρκετά λεφτά, οπότε καλύτερα να νοικιάζουμε περισσότερο κ να πηγαίνουμε όποτε θέλουμε. Από εδώ που είμαι δεν έχω ακούσει να υπάρχουν γκρουπ διαμερισμάτων (βέβαια δεν το έχω ψάξει κ πολύ το θέμα)

Ναι συγκροτηματα αλλιώς τα λένε πιο συγκεκριμένα. Είναι σπιτακια σπιτακια μαζεμένα με κοινή αυλιτσα πχ αλλά είναι αυτονομα.. 

 Ψάξε κι αυτά. Μπορείς και μέσω rbnb,.. Εγώ δεν έχω ψάξει ποτε αλλά εχω γνωστους που έχουν κάνει και τους έρχεται πολυ φτηνά. Και αν δεν έχεις εξοχικο ναι αξίζει πολυ πιστευω γτ αν δε δουλευεις πας εσυ πχ με τα πιτσιρίκια κι έρχεται ο συζυγος μετά κ σας βρίσκει. 

Εγω ας πουμε σταματάω δουλειά Μ. Δευτέρα και φευγω με τα παιδιά, θα ρθει ο συζυγος μεγάλη πεμπτη που χει άδεια. 

Ναι είναι ωραία φάση η δικιά μας δε θέλω να γκρινιάζω αν κι εχει κάποια κακά. Πέραν ότι πληρωνουμε τους φόρους ΕΝΦΙΑ κλπ, παγια, βλέπω ότι αν αφήσεις κάποια πράγματα καιρο χαλάνε. Να πχ τώρα που θα πάμε έχει χαλάσει ο απορροφητήρας, δε δουλευει και ο θερμοσίφωνας ξαφνικά.  Δηλαδη τώρα θα πάω για διακοπες υποτιθεται, θα κάνω δουλειες στάνταρ και θα χω και μάστορες. Τέτοια θέματα λίγο σπαστικα κι όταν είναι δικό σου έχεις κ ενα άγχος για όλα αυτά. Από την άλλη ότι θες κανεις. Περσυ τους πήραμε μια πισινα αυτές τις μεγάλες και έπαιζαν εκεί. Μετά το άλλο πηγαινε το Σεπτέμβρη κι έλεγε ότι έχουμε πισινα. Ρε συ έλεγα μη λες τέτοια κ νομίζουν διαφορα οι άνθρωποι. Να λες φουσκωτή. :D

 και συν τοις αλλοις δεσμευεσαι... Αλλά οκ για πολλα χρονια νομίζω πλεον θα τη βγάζουμε εκεί μιας κι έχουν κάνει παρεες εκεί τα παιδια .. Έχουμε προγραμμα. Θάλασσα ραντεβου με αυτους, απόγευμα παιδιτοπο η πάρκο με τους άλλους. Αυτό συμβαιβει κ με την ενοικίαση με σεζόν. Ειδικά αν είναι συγκροτήματα κάνουν και γλέντια και έχει κι άλλες οικογένειες. Κάνουν μπάρμπεκιου γνωρίζεσαι και θες να πηγαινεις κάθε χρόνο μετά . Εμεις το σκέφτομασταν για φέτος παλι αλλά μας έβαλε φρενο το παιδι...και με την ιδιοκτητρια που μιλησα αρραβωνιάζεται η κόρη της και το θέλει για φέτος για το ζευγάρι...

Πάντως από το να δώσετε 500 για 5 μέρες καντε το 1000 για δυο μήνες! Και μαγειρευεις εκεί.. Να'ναι και μικρό να μη θέλει κ πολλα πολλα και να προσεξεις να μην έχει μαμουνια και τρυπες! Να'ναι προσεγμένο... Όσο γίνεται.. Αν το ψάξεις νωρίς κ κλεισεις με προκαταβολη σου κάνουν καλυτερη τιμή! 

παντως εγώ θα θελα κάποια στιγμή να κάνω διακοπές διακοπές. Δηλαδη να μην έχω να κάνω τίποτα. Ουτε μαγειρεμα ουτε πληντυτια ουτε δουλειές κανένας από τους δυο , αλλά διακοπές. Αυτό στα προσφέρει τα all inclusive αλλά είναι για λίγο... Το χω κάνει μια φορά και ήταν απίστευτο. Κάναμε διακοπές αληθινές! Με όλα έτοιμα. Αλλά............ ....... Δεν μπορείς να το κάνεις συνέχεια και είναι για λίγο! Και δεν προλαβαινεις να κάνεις παρεες.... 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...