Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικος θηλασμος διδυμων


Recommended Posts

Κοριτσια δεν ξερω αν υπαρχει και καπου αλλου το θεμα αλλα θα ηθελα τη βοηθεια σας.

Γεννησα στης 26/1/10 τα διδυμακια μου με βαρος :

Το κοριτσακι μου 2670

Το αγορακι μου 2750

Εχω αποφασισει οτι θα καταβαλω καθε προσπαθεια να θηλασω αποκλειστικα κι ετσι ζητησα και να γινει και στο μαιευτηριο.Ετσι το αγορακι μου τις δυο πρωτες μερες επεσε στα 2500 και το κοριτσακι μου στα 2450.Απο 'κει και περα αρχισαν να περνουν τα πανω τους κι ετσι εχουμε:

Κοριτσακι : 26/1 2680

28/1 2450

3/2 2720

Αγορακι :26/1 2750

28/1 2500

3/2 2730

Ο γιατρος ειναι πολυ ικανοποιημενος και μου ειπε οτι περνουν παραπανω βαρος απο το κανονικο.

Τα μωρα μου κανουν 7 γευματα την ημερα το καθε ενα και ξυπνουν μεταξυ 3-4 ωρες.Κακα τους κανουν μετα απο καθε γευμα :shock:Ειναι φυσιολογικο αυτο γιατι ειναι κατι που ξεχασα να ρωτησω το γιατρο.

Επισης ο μεγαλος μου προβληματισμος ειναι αν σε λιγο καιρο που θα αυξηθει η ζητηση θα μπορεσω να ανταποκριθω σε ποσοτητα.

Χρησιμοποιω επισης και το θηλαστρο της medela symfony για να αδειαζω το στηθος μετα απο καθε θηλασμο και να αισθανομαι ασφαλεια οτι εχω λιγο για back up.

Με συγχωρηται για το μεγαλο μηνυμα αλλα ειμαι καινουρια μανουλα και επεσα κατ'ευθειαν στα βαθεια με τα διδυμακια μου.

Οποιαδηποτε συμβουλη λοιπον θα ειναι για μενα πολυτιμη

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θηλάζω κι εγώ αποκλειστικά τα διδυμάκια μου. Θεωρώ ότι τα πηγαίνεις τέλεια!

Όσο θα αυξάνεται η ζήτηση για γάλα τόσο θα παράγεις. Οπότε μην σε ανησυχεί αυτό. Θα δεις ότι μετά τις 40 μέρες το γάλα σου θα φτάνει και θα περισσεύει.

Κάνεις το καλύτερο δώρο στα μωρά σου!

Το μόνο που μπορώ να σε συμβουλέψω είναι να βγάζεις και να τους δίνεις ένα γεύμα την ημέρα με μπιμπερό γιατί οι δικοί μου τώρα πια δεν το πιάνουν καθόλου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ξεμυτίσω από το σπίτι. Πήγα προχθές τον έναν στο γιατρό και μέχρι να γυρίσω ο άλλος είχε πρησμένα μάτια από το κλάμα.

Link to comment
Share on other sites

frosobalιτσα μου σ'ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.

Χαιρομαι τοσο πολυ που βλεπω διδυμομανουλες να τα καταφερνουν τοσο καλα οσο εσυ και δινουν θαρρος και στις υπολοιπες που ειναι ακομα στην αρχη.

Οποτε ελπιζω οτι η φυση θα λειτουργισει και για μενα οπως και σε σενα.

Γαλα με το θηλαστρο τραβαω και τους το δινω την ωρα της ημερας που ειναι πιο κουρασμενα και τα παιρνει ο υπνος στο στηθος.

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω διδυμα κοριτσακια και τα θηλαζω αποκλειστηκα....πλεον ειναι το πιο ευκολο πραγμα για μας...

τα πας περηφημα!συνεχισε ετσι!

οσο αυξανεται η ζητηση αυξανεται και η προσφορα...αν δεις τις κορουλες μου μαγουλακια και μπουτακια που εχουν απορεις πως αυτο το πραγμα το εχει καταφερει το γαλατακι της μανουλας... ειδικα η μια ειναι πολυ παχουλουλα!

αα και αυτο για τα κακακια...φυσιολογικοτατο!

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

yasemaki μου απ'οτι εχω διαβασει απο πιο εμπειρες μανουλες στο forum αυτο βοηθαει στην αυξηση της παραγωγης.

Επιπλεον μεσα στη μερα εξασφαλιζω 1-2 γευματα επιπλεον για τις δυσκολες ωρες π.χ. οταν βλεπω οτι δεν γεμιζει γρηγορα το στηθος μου.

Εχθες παντως κοριτσια εφαγα ψυχρολουσια.Ζυγισα τα παιδακια μου νηστικα και γυμνα και ειδα οτι μεσα σε δυο μερες εχουν βαλει μονο 10 γραμ. εκαστος.

Πηρα το γιατρο τηλ. και μου ειπε να τους δωσω και ξενο γαλα.Το περιεργο ειναι οτι τα μωρα δεν διαμαρτηρωνται οτι πεινανε,ξυπνανε περιπου στο τριωρο και κακακια εξακολουθουν να κανουν σχεδον σε καθε γευμα.

Δε θελω να δωσω ξενο αλλα δε μπορω να κανω και του κεφαλιου μου εις βαρος των μωρων μου.

Εχετε καμια ιδεα πως με αυτη τη συμπεριφορα των μωρων δεν περνουν βαρος?

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

twinmum81 να σας ζήσουν και συγχαρητήρια! Καλύτερα να τα ζυγίζεις μια φορά την εβδομάδα, πάντα την ίδια ωρα περίπου, αντί για κάθε 2 μέρες. Η εβδομαδιαία ζύγιση είναι πιο αξιοπιστη και η ελαχιστη αναμενόμενη πρόσληψη βάρους είναι 170-200 γρ. την εβδομάδα

Για τους γιατρούς η εύκολη λύση είναι το συμπλήρωμα. Αν αρχίσεις να δίνει συμπλήρωμα δεν θα τον "ενοχλείς" με τηλεφωνήματα

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου. Χαίρομαι όταν ακούω μανούλες να θηλάζουν τα μωράκια τους, έχω κι εγώ έχω δίδυμα-κοριτσάκια και τα θηλάζω αποκλειστικά.

Συμφωνώ απόλυτα με ότι σου είπε η frosobal συνέχισε με τον αποκλειστικό θηλασμό.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

twinmum81 να σας ζήσουν και συγχαρητήρια! Καλύτερα να τα ζυγίζεις μια φορά την εβδομάδα, πάντα την ίδια ωρα περίπου, αντί για κάθε 2 μέρες. Η εβδομαδιαία ζύγιση είναι πιο αξιοπιστη και η ελαχιστη αναμενόμενη πρόσληψη βάρους είναι 170-200 γρ. την εβδομάδα

Για τους γιατρούς η εύκολη λύση είναι το συμπλήρωμα. Αν αρχίσεις να δίνει συμπλήρωμα δεν θα τον "ενοχλείς" με τηλεφωνήματα

 

μια χαρα τα λεει η maggie...

αν οι πανες σας ειναι οκ τοτε μην αγχωνεσε... ολα πανε μια χαρα!

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aχ βρε κοριτσια να ξερατε τι θαρρος μου δινεται :rolleyes:.

Μακαρι να πανε καλα τα πραγματα και να τα καταφερουμε με αποκλεισικο θηλασμο.Σημερα εδωσα 60ml ξενο στο καθενα αλλα απο αυριο σκεφτομαι να δινω παλι μονο το δικο μου.Θα τα ζυγισω παλι οπως μου ειπατε οταν κλεισουν μια εβδομαδα απο την ημερα που ηρθε ο γιατρος και ελπιζω να πανε ολα καλα.

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι βρε κοριτσια....

Ο θηλασμος διδυμων γινεται μονο με θηλαστρο????Μπορει να γινει κανονικα απ το στηθος ή ειναι δυσκολο?????

Τουλαχιστον να χρησιμοποιω ψευδοθηλες.....Τι λετε οι πιο εμπειρες????

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι βρε κοριτσια....

Ο θηλασμος διδυμων γινεται μονο με θηλαστρο????Μπορει να γινει κανονικα απ το στηθος ή ειναι δυσκολο?????

Τουλαχιστον να χρησιμοποιω ψευδοθηλες.....Τι λετε οι πιο εμπειρες????

 

το πιο ευκολο ειναι να γινεται μονο απο το στηθος...

φαντασου να εχεις αποστειρωσεις,θηλαστρα,ταισμα κλπ...κλπ.... οταν μπορεις να βαζεις απλα τα μωρα στο στηθος και να τελειωνεις....τα μωρα τα βαζεις ή με την σειρα(πρωτα το ενα και μετα το αλλο)... ή και τα δυο συγχρονως με μαξιλαρι θηλασμου... εμας το δευτερο δουλευε πολυ καλα οταν ηταν μικρα και απλα καθονταν και ετρωγαν χωρις να τα αποσπα τιποτα...τωρα που κοιτουν συνεχεια γυρω και αφηνουν το στηθος για το παραμικρο τα θηλαζω ενα ενα...

ψευδοθηλες γιατι να χρησιμοποιησεις?δεν νομιζω να χρειαζεται...

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι βρε κοριτσια....

Ο θηλασμος διδυμων γινεται μονο με θηλαστρο????Μπορει να γινει κανονικα απ το στηθος ή ειναι δυσκολο?????

Τουλαχιστον να χρησιμοποιω ψευδοθηλες.....Τι λετε οι πιο εμπειρες????

Από το στήθος Γιώτα, γιατί με θήλαστρο για να κάνεις διπλές δουλειές;

Link to comment
Share on other sites

Aχ βρε κοριτσια να ξερατε τι θαρρος μου δινεται :rolleyes:.

Μακαρι να πανε καλα τα πραγματα και να τα καταφερουμε με αποκλεισικο θηλασμο.Σημερα εδωσα 60ml ξενο στο καθενα αλλα απο αυριο σκεφτομαι να δινω παλι μονο το δικο μου.Θα τα ζυγισω παλι οπως μου ειπατε οταν κλεισουν μια εβδομαδα απο την ημερα που ηρθε ο γιατρος και ελπιζω να πανε ολα καλα.

Πρέπει τα μωρά στις 10 πρώτες μέρες της ζωής τους να ανακτούν το βάρος της γέννησης πράγμα που έχει συμβεί και επιπλέον να παίρνουν περίπου 30γρ την μέρα. Αλλά δεν τα ζυγίζεις κάθε μέρα. Αν τα μωρά μεγαλώνουν και είναι ζωηρά γιατί να ανησυχείς;

Και οι δικοί μου είχαν χάσει τον πρώτο καιρό και μάλιστα είχαν και ίκτερο 17,5 ο καθένας. Ουδέποτε μου είπαν για ξένο γάλα. Στην αρχή τους έδινε ο άνδρας μου ένα γεύμα ξένο για να κοιμάμαι και προσπαθούσα να βρω τρόπο να μην τους το δίνω. Τελικά το έκοψαν μόνοι τους το συγκεκριμένο γεύμα.:-). Αλλά εντάξει κι ένα γεύμα να τους δώσεις δεν είναι και τόσο τραγικό.

Οι δικοί μου γεννήθηκαν 3340 και 54π. και 3190 και 50π.! Αύριο θα μετρηθούμε στην παιδίατρο και θα σου γράψω πόσο είμαστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρέπει τα μωρά στις 10 πρώτες μέρες της ζωής τους να ανακτούν το βάρος της γέννησης πράγμα που έχει συμβεί και επιπλέον να παίρνουν περίπου 30γρ την μέρα. Αλλά δεν τα ζυγίζεις κάθε μέρα. Αν τα μωρά μεγαλώνουν και είναι ζωηρά γιατί να ανησυχείς;

Και οι δικοί μου είχαν χάσει τον πρώτο καιρό και μάλιστα είχαν και ίκτερο 17,5 ο καθένας. Ουδέποτε μου είπαν για ξένο γάλα. Στην αρχή τους έδινε ο άνδρας μου ένα γεύμα ξένο για να κοιμάμαι και προσπαθούσα να βρω τρόπο να μην τους το δίνω. Τελικά το έκοψαν μόνοι τους το συγκεκριμένο γεύμα.:-). Αλλά εντάξει κι ένα γεύμα να τους δώσεις δεν είναι και τόσο τραγικό.

Οι δικοί μου γεννήθηκαν 3340 και 54π. και 3190 και 50π.! Αύριο θα μετρηθούμε στην παιδίατρο και θα σου γράψω πόσο είμαστε.

 

Πω πω frosobalitsa μου τα μωρακια σου γεννηθηκαν στρουμπουλα στρουμπουλα.Πρεπει να σου ειχε πεσει η μεση στο τελος της εγκυμοσυνης σου.

Αντε με το καλο αυριο στο παιδιατρο να εχετε γινει διπλοι ;)

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

Από το στήθος Γιώτα, γιατί με θήλαστρο για να κάνεις διπλές δουλειές;

 

Κι εγω προτιμω απ το στηθος,γιατι πιστευω ειναι ταλαιπωρια με θηλαστρο αλλα σκεφτομενη οτι ειναι δυο,μηπως απ το μαιευτηριο μου δινανε θηλαστρο κ με υποχρεωνανε......:shock::shock::shock:

Εφ οσον ομως γινεται κανονικα ο θηλασμος διδυμων απ το στηθος θα το προσπαθησω.......

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις κ συγνωμη αν εκανα καταχρηση του θεματος!!!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μηπως γνωριζεται να μου λυσετε μια απορια που εχω?

Οπως σας εχω πει εχω το θηλαστρο symfony το οποιο με εξυπηρετει παρα πολυ γιατι ειναι γρηγορο κι ετσι αποφευγω τους μαραθωνιους θηλασμους και επιπλεον με βοηθαει πολυ ψυχολογικα γιατι βλεπω ποσο τρωνε τα μωρα.Ομως στο Λητω που γεννησα οταν ρωτησα τις μαιες για θηλαστρο (τους ειχα και πιο εχω νοικιασει) μου ειπαν οτι αν κανω αποκλειστικα αντλησεις με το θηλαστρο τοτε καποια στιγμη θα κοπει εντελως το γαλα μου.

Αυτο ρε κοριτσια δε το καταλαβαινω.Το ειχε και μια φιλη μου και μαλιστα τους δυο πρωτες εκανε αποκλειστικα αντλησεις λογω ανασφαλειας για το ποσο τρωει το μωρο και μετα το γυρισε για αλλους 6 μηνες σε αποκλειστικο θηλασμο.Μαλιστα οταν τη ρωτησα αν ειχε παρατηρησει καποια μειωση στο γαλα της μου ειπε ακριβως το αντιθετο.

Γνωριζεται εσεις κατι γι'αυτο?

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

αν είχες άλλο θήλαστρο, θα ίσχυε αυτό που είπαν οι μαίες, αλλά με το συγκεκριμένο θήλαστρο δεν έχεις τέτοιο φόβο. Φαντάσου ότι το symphony χρησιμοποιείται για επαναγαλακτισμό ή για πρόκληση γαλουχίας.

 

Καλή συνέχεια, είσαι αξιοθαύμαστη!!!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

¨Ενα μεγάλο μπράβο σε αυτές που τα κατάφεραν , πραγματικά σας βρίσκω αξιες θαυμασμού! Εγώ αποκλειστικό δυστηχώς δεν τα καταφέρα.. λίγο τα διδυμα, λίγο η κατάθλιψη, λίγο ο χαρακτήρας μου.. τα κατάφερα μόνο να τοθς δίνω εναλλαξ μπουκάλι - στήθος και αυτό έως 4 μηνών. και πάλι ΜΠΡΑΒΟΟΟ!:P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα και εμείς θηλάζουμε αποκλειστικα και χαιρόμαστε ολοι παρα πολυ και οι στρουμπολίστες μου !!!!!!. Γεννηθήκαμε 3180 και 2800 στις 36 ημέρες είμασταν 4350 και 4100 τη δευτέρα παμε στο παιδιατρο να μας δει . Θηλάζουμε ποτε μια μια ποτε ταυτόχρονα με το μαξιλάρι θηλασμου .

Link to comment
Share on other sites

Μαρία τέλειες οι μικρές. Κι εμείς θηλάζουμε ακόμα αποκλειστικά. Κοντεύουμε 5 μηνών και ήμαστε 9400 & 73,5π. και 9200 & 70π. Κι αν δεν μας πιστεύετε πάρτε ζυγαριές και μεζούρες κι ελάτε για καφέ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...