Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικος θηλασμος διδυμων


Recommended Posts

Εμένα θήλασαν μέχρι 20 μηνών και θα θήλαζαν φαντάζομαι ακόμα (32 μηνών) αν δεν είχα πάθε τότε πνευμονία οπότε η θεραπεία δεν επέτρεπε συνέχεια του θηλασμού. Τους πρώτους 2 μήνες τους το έβγαζα με θήλαστρο αλλά έδινα και σκόνη, μετά μπόρεσε και η μιρή μου (είχε γεννηθεί 1800 γρ, αλλά δεν μπήκε να θερμοκητίδα) να θηλάσει και από τους πέντε μήνες δεν ξαναέπιασαν μπουκάλι. Αρνούνταν πεισματικά λες και δεν το είχαν χρησιμοποιήσει ξανά.

Τη στενοχώρια που πέρασα όταν σταμάτησα να θηλάζω δεν θα την ξεχάσω ποτέ. Και αυτά το ζητούσαν πεισματικά για μεγάλο διάστημα, μια και δεν ήταν μικρά οπότε ήξεραν να το εκφράζουν...

Όσες θηλάζουν ακόμα τα μικρά τους, ας καθυστερήσουν όσο μπορούν τον απογαλακτισμό. Είναι η πιο σίγουρη επένδυση για αυτές και για τα παιδιά τους.

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπερα

Ειμαι νεα στο forum και πρωτη (μαλλλον και τελευταια) φορα μαμα διδυμων ενος αγοριου κι ενος κοριτσιου.

Εμεις ξεκινησαμε με συμπληρωμα απο το μαιευτηριο και το συνεχισαμε (ενω ειχα γαλα σε σημειονα πετρ νούν συνεχως τα στηθη ) μεχρι 3, 5 μηνων οποτε το κουραγιο μου επανηλθε κι απο τοτε η μικρη μου δεν εχει πιει ξενο ενω ο μικρος πινει μονο αποκοιμισμενος οποτε εχω ενα κουτι το μηνα απο το οποιο πινει ελαχιστα ενω την νυχτα θηλαζει αρκετες φορες.

Δεν φανταζομουν οτι ειναι τοσο δυσκολο ο θηλασμος κι ευχαριστω τω θεω που με τοση κουραση κ στρνοχωρια δεν μου κοπηκε το γαλα.Η 17ωρη ορθοστασια καθε μερα για τρεις μηνες με δυο μωρα που σφαδαζουν απο κολικους σου κοβει καθε κουραγιο για θηλασμο!

Πολλες φορες θηλαζα κ το μωρα πινανε κ σταγονες δακρυων μου!

Τωρα πια 7 μηνων ξερω ποτε χορτασαν τι θελουν καθε φορα σχεδον κ ειμαι αποφασισμενη να μην σταματησω.

Ο θηλασμος θελει πολλη μα πολλη στηριξη

Στηριξτε λοιπον με καθε τροπο μια θηλαζουσα, μια κουβεντα, μια βοηθεια να ξεκουραστει, λιγο μασαζ ολα βοηθανε.

Καλη επιτυχια λοιπον!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...