Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ!


Χιονατη

Recommended Posts

οχι!:shock: γενικα επικρατει μια αναστατωση με τα εμβολια τωρα τελευταια.εδω υπαρχουν μητερες που δεν εχουν κανει κανενα εμβολιο στο παιδι κ τα πηγαινουν σε ομοιοπαθητικους.δε ξερω ποσο ασφαλες ειναι αυτο ωστε να μη παθεις πχ ηπατιτιδα..!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


On 1/2/2010 at 5:21 ΜΜ, Χιονατη είπε:

Καλησπερα σε όλους τους γονεις που αγωνιούν καθημερινά για τα παιδάκια τους!

 

Χθες το μωρό μου (2μηνών) έκανε το πρώτο του εμβόλιο. Γενικά ειναι ήσυχο και δεν κλαίει χωρίς λόγο. Μετά το εμβόλιο ενώ έδειχνε "γενναία" όταν γυρίσαμε σπίτι για το βραδινό μας ύπνο, κοιμότανε 1 ώρα και μετά έκλαιγε γοερά & με τρομερό παράπονο (δεν το έχει ξανακάνει)!!!

 

Φτάσαμε έτσι εώς τις 04:00 και μετά εξαντλημένο κοιμήθηκε εώς τις 12:30! Παρόλο που δεν είχε φάει τόσες ώρες μετά τον θηλασμό δεν είχε καθόλου όρεξη για συμλήρωμα (κάνω μικτή διατροφή) και γενικα είναι μέσα στο παράπονο. Η αλήθεια είναι ότι στεναχωριέμαι να το βλέπω έτσι, παρόλο που είναι λογικό να έχει ενοχλήσεις

 

Εσάς πώς έχουν αντιδράσει τα μωράκια σας στο 1ο εμβόλιο? πόσες ημέρες κράτησε αυτή η αντίδραση?

 

Ευχαριστώ :)

Καλημέρα Χιονάτη! Ελπίζω να συνεχίζεις να μπαίνεις στο forum...Εχουν περάσει χρόνια από τότε που το μωράκι σου έκανε το πρώτο του εμβόλιο και θα ήθελα αν μπορείς να μου γράψεις τι έγινε από τότε....Έκανε ο μπέμπης μου το πρώτο του εμβόλιο (Infarix Hexa) πριν 1 μήνα και από τότε παρουσιάζει και κείνος ανησυχία στον ύπνο και κάποια νευρικότητα γενικά...Οπότε ανησυχώ και γω και θα ήθελα να ξέρω πότε θα υποχωρήσουν τα συμπτώματα και ότι γενικά η αγωνία είναι μόνο στο μυαλό μου ! (ότι δεν τρέχει τίποτα με το εμβόλιο δλδ) Ευχαριστώ πολύ ! 

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2010 at 3:55 ΜΜ, ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ είπε:

Χιονατη μου εχω μια κορουλα 5,5 μηνων .Στο πρωτο εμβολιο εκλαψε εκεινη τη στιγμη για δεκα λεπτα και δυο μερες μετα ειχε γρινιτσα αλλα οχι κατι ενοχλητικο.Στο δευτερο τα ιδια αντιμετωπισαμε.Στα επομενα μονο κλαματα. Πυρετο δεν καναμε ποτε. Προλυπτικα ομως αμεσως μετα το εμβολιο και ανα 4ωρο για μια μερα της διναμε ΑPOTEL 4σταγονιτσες και καναμε 3 φορες τη μερα μπανακι.Ισως γι'αυτο δεν αναβασε πυρετο . Παντως ο παιδιατρος μου ειπε να της δωσω το ιδιο φαρμακο ανα 3 ωρο 5 σταγονιτσες σε περιπτωση που κανει πυρετο πανω απο 38,2 μετρημενο στη μασχαλη.Παιζει ρολο και η μετρηση απο ποιο σημειο γινεται.Ξερω αλλες μανουλες που μετρουν τον πυρετο απο τον ποπο.Βεβαια σκεψου οτι ολοι οι οργανισμοι δεν λειτουργουν με τον ιδιο ρυθμο και βεβαια δεν αντιδρουν με τον ιδιο τροπο.Οι δοσολογιες που αναφερα και το φαρμακο αφορουν μονο το δικο μου παιδι και δεν σου προτεινω να ακολουθησεις τα οσα γραφω.Ρωτα τον παιδιατρο σου για τη χωρηγηση φαρμακων.

Με τον ύπνο κύλησαν όλα καλά? Γιατί ενώ ο δικός μου "είχε στρώσει", 'έπειτα το πρώτο εμβόλιο κι όταν πέρασε 1 μήνας, είναι ανήσυχος, κουνάει τα χεράκια του και γενικά ζήτημα αν κοιμάται συνεχόμενα 5 ώρες...Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 4/3/2019 at 11:00 ΠΜ, Maonoki είπε:

Με τον ύπνο κύλησαν όλα καλά? Γιατί ενώ ο δικός μου "είχε στρώσει", 'έπειτα το πρώτο εμβόλιο κι όταν πέρασε 1 μήνας, είναι ανήσυχος, κουνάει τα χεράκια του και γενικά ζήτημα αν κοιμάται συνεχόμενα 5 ώρες...Ευχαριστώ !

Καλησπέρα κι απο εμένα.. 

Κι εμείς καναμε προχθές το πρώτο εμβόλιο κ εχουμε γκρινια κ κλαμα μες στον ύπνο... Ποτε θα τελειώσει η ανησυχία του αραγε??? Το μωράκι μου δεν θελω να ταλαιπωρείται...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gogouli17 είπε:

Καλησπέρα κι απο εμένα.. 

Κι εμείς καναμε προχθές το πρώτο εμβόλιο κ εχουμε γκρινια κ κλαμα μες στον ύπνο... Ποτε θα τελειώσει η ανησυχία του αραγε??? Το μωράκι μου δεν θελω να ταλαιπωρείται...

Καλησπέρα Gogouli...! Ναι και μένα που είναι 4/5 μην/ων ακόμα ξυπνάει...έχει στρώσει βέβαια καλύτερα από τις αρχές..Μην ανησυχείς πάντως γιατί τα μωράκια ξυπνάνε αρκετά συχνά το βράδυ. Εμένα με τρομάζει πολύ όταν ξυπνάει με πολύ έντονο κλάμα στα καλώ των καθουμένων (το κάνει και τη μέρα μερικές φορές) αλλά όταν συμβαίνει το βράδυ κοψοχολιάζω !! Συμβαίνει όμως, δεν είναι κάτι ανησυχητικό...Κουράγιο και ελπίζω όσο περνάει ο καιρός να μειώνεται και το αγχος μας ώστε να μπορούμε να απολαμβάνουμε περισσότερο τα μωράκια μας...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...