Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΝΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ!!!!


rad_mid

Recommended Posts

Νομιζα οτι αυτο εννοειται,αλλα μιλουσα για φυσιολογικη μεθοδο μονο.

Και οπως ειπα γινεται και στο Ελενα,και αν καποια το ζητησει θα της κανουν.

 

Δεν εννοείται καθόλου...Στο Έλενα η "κοινή πρακτική" στις καισαρικές είναι η ολική νάρκωση (και στους φυσιολογικούς τοκετούς, η αποφυγή επισκληριδίου...το οποίο εγώ προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο "αξιέπαινο" εν έτει 2011 αλλά τέλος πάντων...αυτό είναι άλλη κουβέντα). Η μόνη περίπτωση κάποια να "ζητήσει και να της την κάνουν", είναι να το έχει προσυνεννοηθεί με τον γιατρό της (οπότε και βέβαια δεν "εξαρτάται" από τον αναισθησιολόγο βάρδιας).

Όλα αυτά τα ξέρω, γιατί στο πρώτο μου παιδάκι το είχα ψάξει κι εγώ μήπως γεννούσα εκεί, όμως αυτή η "πρακτική" για μένα ήταν πολύ σημαντικός ανασταλτικός παράγοντας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kuriaki,προχωρα και μην ανησυχεις,ειναι και ειδικευμενος στις καισαρικες ( σε εμας ομως δεν εκανε, γιατι δεν ηταν απαραιτητο)

Απλα το Ελενα να ξερεις ειναι λιγο πιο..άγριο,δηλαδη δεν ειναι σαν το ιδιωτικο ιατρειο οπου καθεσαι διαβαζοντας περιοδικα με απαλη μουσικη και η γραμματεας σε καλεί νωχελικα να περασετε μεσα.

 

 

irencat,η επισκληρίδιος μπορει να επιφέρει παραλυση κατω ακρων και μονο στην Ελλαδα χρησιμοποιειται με τετοια ευκολία.

Εχει ενα ρισκο (και η ασπιρινη εχει βεβαια ενα ρισκο) το οποιο καλο ειναι να μην το αναλαμβάνει κάνεις εαν μπορεί να το αποφύγει.

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι να μαθουμε να βλεπουμε ενα γιατρο στα δυσκολα πως αντιμετωπισε.....

οσο για την επισκληριδιο....εχει ακια υτη του ςκινδυνους της....και δεν ειναι λιγοι....

χρειαζεται σταθερο χερι και δεν πιανει παντα....πολλες καταλλληγουν σε ολικη!

παντως στο φτ αντεχονται οι πονοι....και αξιζει να το ζησει μια μανουλα

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια πότε δηλαδή ενδύκνειται η επισκληρίδιος και πότε η ολική? Ποια είναι τα υπέρ και τα κατά? Πως αποφασίζει ένας γιατρός σε ποια περίπτωση θα κάνει τι? Εμένα το μόνο που με απασχολεί είναι να συνέλθω γρήγορα και να θηλάσω τα μωρά μου όσο το δυνατόν συντομότερα... Θέλω να καταφέρω αποκλειστικό θηλασμό.. Λέμε τώρα...

Αύριο έχω ραντεβού με τον Γιαλελή. Ειναι μεγάλος? Λέω του άντρα μου φαντάζεσαι να πάμε και να δούμε κανένα παππούδι με τρεμάμενα χέρια?????

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως την πρωτη την εκανα με ολικη και σημερα που πηγα να δω τον καλο μου γιατρουλι στο ελενα του ζητησα επισκληριδιο για να δω το μωρακι την πρωτη στιγμη και δεχτηκε!!ειμαι πολυ χαρουμενη!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

irencat,η επισκληρίδιος μπορει να επιφέρει παραλυση κατω ακρων και μονο στην Ελλαδα χρησιμοποιειται με τετοια ευκολία.

Εχει ενα ρισκο (και η ασπιρινη εχει βεβαια ενα ρισκο) το οποιο καλο ειναι να μην το αναλαμβάνει κάνεις εαν μπορεί να το αποφύγει.

 

Antonakis, επειδή έχω διαβάσει αρκετά (επιστημονικά) άρθρα σχετικά με τους κινδύνους της επισκληριδίου (γιατί και εμένα με απασχολούσε η σκέψη μήπως μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα), οφείλω να σου πω ότι αυτό που αναφέρεις είναι η χειρότερη και η πιο σπάνια παρενέργεια (όπως, π.χ. το να μην ξυπνήσεις από μια ολική, ας πούμε; ). Αν τηρούνται κάποιοι κανόνες, όπως ο αναισθησιολόγος να είναι κατάλληλα ειδικευμένος, η επίτοκος να μην έχει ιστορικό σοβαρών παθήσεων, ατυχημάτων ή επεμβάσεων σε σπονδυλική στήλη, κλπ., η επισκληρίδιος είναι απόλυτα ασφαλής και δίνει στη γυναίκα τη δυνατότητα να ζήσει τον τοκετό της (όποιος και όπως κι αν είναι αυτός...), όσο πιο "ευχάριστα" γίνεται!!

Η επιστήμη προοδεύει! Καλό είναι να ενημερωνόμαστε σωστά και να διεκδικούμε τα καλά που μπορεί να μας προσφέρει αυτή η πρόοδος! Εγώ αυτής της άποψης είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω κάτι τα κορίτσια που κάνανε καισαρική με επισκληρίδιο:ποιον γιατρό είχατε; Έχω διαβάσει ότι στο Έλενα κάνουν με ολική την καισαρική και αναρωτιέμαι ποιοι είναι οι γιατροί που κανονίζουν να κάνεις καισαρική με επισκληρίδο.

Link to comment
Share on other sites

Τeddy καλά έκανες και το ζήτησες. Εγώ τελικά θα τον δω αύριο τον γιατρό μου, σήμερα δεν μπορούσε και ανυπομονώ να το συζητήσω μαζί του για την επισκληρίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο και με μια τελει'ωμηνη εγκυμοσυνη. Προσφατα γεννησα στο ελενας, παμε στις απαντησεις.

 

1.Δεν εχει σχεση αν κανεις καισαρικη, με το δωματιο. Σαφως μπορεις να ζητησεις λουξ. Ακομα και ο γιατρος σου μπορει να βοηθεισει, εξατραται απο το ποσο κεφαλι ειναι στο μαιευτηριο. Αλλιως οταν πας για γεννα (αυτο ουτως η αλλως θα γινει) θα ρωτησουν το συζυγο στην υποδοχη για να βγαλει εισητηριο τι δωματιο επιθυμεις. Αν υπαρχει διαθεσημο θα πας απευθειας, αλλιως θα πας στο αμεσως κατωτερο περιμενοντας να αδειασει καποιο.

2.Αφου εχεις ικα ειναι 470 με εξετασεις μωρου. Για την επισκληριδιο το τι θα δωσεις εξαρταται απο τον γιατρο σου.

3.Επισληριδιο αναλαμβανουν αλλα λιγοι. Γενικα προτιμουν την ολικη.

4.Δυστηχως ο δικος μου γιατρος δεν ηταν για να τον προτυνει καποιος.

5.Συνηθος εχω ακουσει απο 0-1500, αναλογα σε τι και σε ποιον θα πεσεις.

με το καλο:-D

 

 

γεια σου λουντα συνονοματη

 

γραφω αυτο το μυνημα με την βοηθεια του συζυγου μου γιατι δεν μιλω ακομη καλα ελληνικα, ηρθα στην ελλαδα το δεκεμβριο

 

σχεδιαζω να γεννησω στο ελενα αν βρω καλο μαιευτηρα , και αν μιλαει και ρωσικα 8α ηταν τελεια!

 

Μηπως γνωριζεις τετοιο μαιευτηρα στο ελενα ?

8α ημουν υποχρεη!

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι εγώ σήμερα επισκέφθηκα το Έλενα. Μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, δεν καταλαβαίνω τι έχει να ζηλέψει από τα ιδιωτικά... Εϊδα και τα δωμάτια. Μια χαρά όλα...Ρώτησα και για επισκληρ ή ολική, μου είπε ότι είναι περισσότερο θέμα αναισθησιολόγου (ισχύει?) και όταν έρθει η ώρα θα το δούμε. Απλά εγώ του είπα την προτίμησή μου...

Αυτά. Ολα καλά πάντως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια. Θα ήθελα να ρωτήσω τιμές για 2κλινο και 3κλινο δωματιο. Εχει πολλά το μαιευτήριο; Είτε γεννήσεις φυσιολογικά είτε με καισαρική το ίδιο πληρώνεις; Γιατί έχω ακούσει στο Αττικό πχ.δεν πληρώνεις για καισαρική γιατί θεωρείται επέμβαση. Διαφωτίστε με εσείς που έχετε εμπειρία από το Ελενας.Να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Θα ήθελα να ρωτήσω τιμές για 2κλινο και 3κλινο δωματιο. Εχει πολλά το μαιευτήριο; Είτε γεννήσεις φυσιολογικά είτε με καισαρική το ίδιο πληρώνεις; Γιατί έχω ακούσει στο Αττικό πχ.δεν πληρώνεις για καισαρική γιατί θεωρείται επέμβαση. Διαφωτίστε με εσείς που έχετε εμπειρία από το Ελενας.Να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

 

 

οχι δεν πληρωνεις το ιδιο για καισαρικη και το ιδιο για φυσιολογικο.εγω για φυσιολογικο σε μονοκλινο εδωσα 527 ευρω και η φιλη μου παλι μονοκλινο 260 ευρω.αυτα με βιβλιαριο ικα.τιμες για τα αλλα δωματια δεν ξερω.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι εγώ σήμερα επισκέφθηκα το Έλενα. Μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, δεν καταλαβαίνω τι έχει να ζηλέψει από τα ιδιωτικά... Εϊδα και τα δωμάτια. Μια χαρά όλα...Ρώτησα και για επισκληρ ή ολική, μου είπε ότι είναι περισσότερο θέμα αναισθησιολόγου (ισχύει?) και όταν έρθει η ώρα θα το δούμε. Απλά εγώ του είπα την προτίμησή μου...

Αυτά. Ολα καλά πάντως!

 

Σου απάντησα κ σε αλλο θέμα σχετικά με την επισκληρίδιο στο Ελενα...καλη μου κ ναι να σου πουν το πιο πιθανό ειναι στο τέλος να σου κάνουν ολική νάρκωση...ξέρω κοπέλες απο το συγγενικό περιβάλλον που ενώ ηθελαν επισκληρίδιο τους κάνανε ολική :-(

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα κ σε αλλο θέμα σχετικά με την επισκληρίδιο στο Ελενα...καλη μου κ ναι να σου πουν το πιο πιθανό ειναι στο τέλος να σου κάνουν ολική νάρκωση...ξέρω κοπέλες απο το συγγενικό περιβάλλον που ενώ ηθελαν επισκληρίδιο τους κάνανε ολική :-(

 

Αυτο ειναι πολυ περιεργο... θα ηταν ενδιαφερον να γνωριζαμε τον λογο που εγινε αυτο. Το λεω, γιατι γεννησα με καισαρικη κ τα 2 μου παιδια εκει, το 2ο μαλιστα παρα πολυ προσφατα. Αν κ εγω ζητησα κ στα 2 ολικη ναρκωση, υπηρχαν διπλα μου κοπελες που εκαναν επισκληριδιο, οπως κ 2 φιλες μου που γεννησαν εκει πριν απο 1,5 χρονο περιπου.

Γενικως βλεπω οτι υπαρχει μια αρνητικη προκαταληψη για το Ελενα η οποια συχνα στηριζεται σε παραπληροφορηση (αυτο δεν απευθυνεται σε σενα Μελιτινη), κ το θεωρω αδικο για τις κοπελες που ειναι στην διαδικασια αναζητησης μαιευτηριου.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα τον Οκτώβριο του 2009 στο Έλενα, τότε το μονόκλινο λουξ δωμάτιο είχε 200 ευρώ τη μέρα, υπήρχε επίσης και απλό μονόκλινο. Το δίκλινο είχε 120 ευρώ. Έκανα καισαρική, με ρώτησε ο γιατρός μου τι θέλω, του είπα επισκληρίδιο και δεν έφερε καμιά αντίρρηση. Kαι όσες γνωστές μου ξέρω, που γέννησαν με καισαρική εκεί, έκαναν επισκληρίδιο. Η καισαρική στοίχιζε 200 ευρώ παραπάνω από το φυσιολογικό τοκετό. Γενικότερα έμεινα πολύ ευχαριστημένη και από το γιατρό μου και από το μαιευτήριο. Όταν έκανα την εισαγωγή, ζήτησα μονόκλινο λουξ, αλλά ήξερα ότι πας βάσει διαθεσιμότητας. Την πρώτη μέρα με βάλανε σε δίκλινο, που μια χαρά ήταν, τα κρεβάτια ήταν απέναντι, δεν ενοχλούσε ο ένας τον άλλον ιδιαίτερα. Σχεδόν καθόλου θα έλεγα. Το επόμενο πρωί άλλαξα δωμάτιο και για τις επόμενες μέρες έμεινα σε λουξ στην ανακαινισμένη πτέρυγα και ήταν πάρα πολύ άνετα. Είχε μέχρι και ειδική πολυθρόνα για τον συνοδό. Γενικά ήταν πολύ καλό το προσωπικό, καλό το φαγητό, είχα στήριξη στο θηλασμό. Το ότι έχεις το μωρό στο δωμάτιο μόνο θετικό είναι και γιατί το θηλάζεις όποτε θέλει και γιατί (ειδικά για τις μανούλες που γεννάνε 1η φορά) γυρίζεις στο σπίτι εξοικειωμένη. Άσε που έχει και καλά χειρουργεία, τα σοβαρά περιστατικά από τα ιδιωτικά μαιευτήρια τα πάνε στο Έλενα. Με κλειστά μάτια εκεί θα ξαναπήγαινα.

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο ειναι πολυ περιεργο... θα ηταν ενδιαφερον να γνωριζαμε τον λογο που εγινε αυτο. Το λεω, γιατι γεννησα με καισαρικη κ τα 2 μου παιδια εκει, το 2ο μαλιστα παρα πολυ προσφατα. Αν κ εγω ζητησα κ στα 2 ολικη ναρκωση, υπηρχαν διπλα μου κοπελες που εκαναν επισκληριδιο, οπως κ 2 φιλες μου που γεννησαν εκει πριν απο 1,5 χρονο περιπου.

Γενικως βλεπω οτι υπαρχει μια αρνητικη προκαταληψη για το Ελενα η οποια συχνα στηριζεται σε παραπληροφορηση (αυτο δεν απευθυνεται σε σενα Μελιτινη), κ το θεωρω αδικο για τις κοπελες που ειναι στην διαδικασια αναζητησης μαιευτηριου.

 

Κι εγω αρχικα στο Ελενα ηθελα να γεννησω και τελικα αλλαξα γνωμη οταν μου ειπαν οτι δεν γινεται επισκληριδιος...ισως ειναι κ θεμα γιατρου-αναισθησιολογου...

Link to comment
Share on other sites

έμεινα σε λουξ στην ανακαινισμένη πτέρυγα και ήταν πάρα πολύ άνετα. Είχε μέχρι και ειδική πολυθρόνα για τον συνοδό. Γενικά ήταν πολύ καλό το προσωπικό, καλό το φαγητό, είχα στήριξη στο θηλασμό. Το ότι έχεις το μωρό στο δωμάτιο μόνο θετικό είναι και γιατί το θηλάζεις όποτε θέλει και γιατί (ειδικά για τις μανούλες που γεννάνε 1η φορά) γυρίζεις στο σπίτι εξοικειωμένη. Άσε που έχει και καλά χειρουργεία, τα σοβαρά περιστατικά από τα ιδιωτικά μαιευτήρια τα πάνε στο Έλενα. Με κλειστά μάτια εκεί θα ξαναπήγαινα.

Συμφωνώ απόλυτα με όλα. οι τιμές οι ίδιες και το 2010 που γέννησα εγώ, 200 ευρώ την ημέρα το λουξ κι αν κάνεις καισαρική με ΙΚΑ πληρώνεις 120, κι αυτό γίνεται κατευθείαν με το βιβλιάριο εκεί. όσο για το μωρό στο δωμάτιο άρχίζουν τώρα να υιοθετούν την τάση αυτή και τα ιδιωτικά σιγά σιγά, λέγοντας το rooming in.

FRV7p2.pngu9z0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με όλα. οι τιμές οι ίδιες και το 2010 που γέννησα εγώ, 200 ευρώ την ημέρα το λουξ κι αν κάνεις καισαρική με ΙΚΑ πληρώνεις 120, κι αυτό γίνεται κατευθείαν με το βιβλιάριο εκεί. όσο για το μωρό στο δωμάτιο άρχίζουν τώρα να υιοθετούν την τάση αυτή και τα ιδιωτικά σιγά σιγά, λέγοντας το rooming in.

 

Εγώ είχα ΤΕΒΕ, οπότε πλήρωσα κανονικά και μετά απλά πήρα το επίδομα γέννας. Καιρός ήταν να υιοθετήσουν και τα ιδιωτικά το rooming in, είναι πολύ μεγάλη βλακεία να έχουν οι μαμάδες τα μωρά με ωράρια.:mad:

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω διαβάσει από πολλές κοπέλες εδώ μέσα ότι έχουν κάνει επισκληρίδιο στο Έλενα και δεν νομίζω να ναι αλήθεια και κανόνας η ολική... Αλλά δεν μου έχετε απαντήσει, από τι εξαρτάται ποια μέθοδο θα ακολουθήσει ο γιατρός???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κι απο ΄μενα...με απασχολεί το ιδιο θέμα με την κοπέλα που άνοιξε την συζήτηση...Είμαι στην 24 εβδομάδα και περιμένω το πρωτο μου παιδάκι(κοριτσάκι) κι ενω είχα σκοπό να γεννήσω στο ιασώ η στο ρέα λόγω του γιατρού μου που ξεγεννάει εκεί, τελικά με βλέπω για το έλενα χτυπημένη από την οικονομική κρίση σε συνδυασμό με ανεργία δική μου αλλά και του άντρα μου....Πιστεύαμε οτι κάτι θα αλλάξει και οτι θα τα καταφέρουμε να πάμε στο ιδιωτικό αλλα δυστυχως τίποτα..Τώρα όμως τι κάνω?είμαι απο επαρχία, δεν ξέρω κανέναν γιατρό και απο οτι έχω διαβασει δεν σε αναλαμβανουν σε μεγάλο μήνα.Εχετε να προτείνετε κάποιο γιατρό που εμπιστευεστε και που μπορεί με αναλάβει κι εμενα που κλεινω τους 5 μήνες?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν πληρωνεις το ιδιο για καισαρικη και το ιδιο για φυσιολογικο.εγω για φυσιολογικο σε μονοκλινο εδωσα 527 ευρω και η φιλη μου παλι μονοκλινο 260 ευρω.αυτα με βιβλιαριο ικα.τιμες για τα αλλα δωματια δεν ξερω.

 

και εγω με ικα και καισαρικη σε μονοκλινο 260 εδωσα!!το ικα θεωρει την καισαρικη χειρουργιο οπ[ωτε καλυβει το δωματιο εαν ειχα φυσιολογικο τοκετο δεν το καλυβει!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κι απο ΄μενα...με απασχολεί το ιδιο θέμα με την κοπέλα που άνοιξε την συζήτηση...Είμαι στην 24 εβδομάδα και περιμένω το πρωτο μου παιδάκι(κοριτσάκι) κι ενω είχα σκοπό να γεννήσω στο ιασώ η στο ρέα λόγω του γιατρού μου που ξεγεννάει εκεί, τελικά με βλέπω για το έλενα χτυπημένη από την οικονομική κρίση σε συνδυασμό με ανεργία δική μου αλλά και του άντρα μου....Πιστεύαμε οτι κάτι θα αλλάξει και οτι θα τα καταφέρουμε να πάμε στο ιδιωτικό αλλα δυστυχως τίποτα..Τώρα όμως τι κάνω?είμαι απο επαρχία, δεν ξέρω κανέναν γιατρό και απο οτι έχω διαβασει δεν σε αναλαμβανουν σε μεγάλο μήνα.Εχετε να προτείνετε κάποιο γιατρό που εμπιστευεστε και που μπορεί με αναλάβει κι εμενα που κλεινω τους 5 μήνες?

 

Καλησπερα! Εχεις π.μ.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

και εγω με ικα και καισαρικη σε μονοκλινο 260 εδωσα!!το ικα θεωρει την καισαρικη χειρουργιο οπ[ωτε καλυβει το δωματιο εαν ειχα φυσιολογικο τοκετο δεν το καλυβει!!

 

Γεια σου.Μια απορία. πληρωσες 260Ευρώ για τις 4-5 μέρες που κάθεσαι στο νοσοκομείο; ή την ημέρα είναι η χρέωση;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου.Μια απορία. πληρωσες 260Ευρώ για τις 4-5 μέρες που κάθεσαι στο νοσοκομείο; ή την ημέρα είναι η χρέωση;

 

ναι για 5 μερες πληρωσα 260 με καισαρικη σε απλο μονοκληνο που δεν ειχε τιποτα να ζηλεψει απο τα μονοκληνα του ιασω που γεννησε η αδελφη μου!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...