Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 402
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κ το δικο μου καμαρι το ειχε κανει αυτο!!!Κ τοτε στο δωματιο ετυχε κ αντι για διπλο κρεβατι ειχαμε δυο μονα(διακοπες να σου τυχουν!) κ ξαπλωσε στο δικο μου με το σορτσακι του ε εε καπνους εβγαλα:evil::evil::evil: αλλα μετα εκανα καταληψη στο δικο του κρεβατι που ειχε κ καλυτερη οπτικη γωνια στην τηλεοραση!!! Κ μετα φανταζεσαι πιοιος μουρμουριζε κ ποιος εβλεπε καλυτερα τηλεοραση!!!!

Ασε που το εκανε κ σχεδον παντα οταν ερχοταν στο πατρικο αλλα εκει εφαρμοσα αλλο συστημα!!!!Γκρινια της μαμας(πεθερας του δλδ)!!!!Κατι που δεν αντεχει με τπτ παρολο που συμπαθει κ τα παει πολυ καλα με τη μαμα μου τοσο που θα ελεγα οτι τα παει καλυτερα κ απο μαζι μου!!!

Ακομη κ τωρα να ερθει κ παει να μπει με τα παπουτσια (αν ξεχαστει) η να κατσει στο κρεβατι μου του λεω θα φωναζει η μαμα κ του κοβεται αμεσως η ορεξη!!!!Αυτο βεβαια μετα απο μαραθωνιους καυβγαδες κ μουτρα ημερων!!!:lol::lol::lol:

Α, εντάξει.....Εμένα είχε ξαπλώσει από τη μεριά μου κιόλας! Και του κάνω : '' Έξυπνος δηλαδή είσαι τώρα να λερώσεις τη μεριά μου ; '' Και μου απαντάει : '' Σιγάααα πως κάνεις έτσι!!!! Δεν έχω χολέρα....Έτυχε κι έκατσα στη μεριά σου''. Κι επειδή δεν ήμασταν διακοπές, αλλά στο σπίτι μας για να του γίνει μάθημα τον έβαλα να αλλάξει τα σεντόνια και τα βρώμικα να τα βάλει στο πλυντήριο. Βλέπεις εμένα δεν πίανει η γκρίνια της μανούλας μου...:(

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

μια απαντηση θελω λεμε!!!!!αν δεν εχουν πλυνει τα ποδια και βρωμανε τι θα του πειτε?

 

Μη γελάς καθόλου.

Το χειμώνα έτσι και κάνει ο άντρας μου πως βγάζει παππούτσι, λιποθύμησε όλη η πολυκατοικία.

Αφού καμιά φορά τον παίρνω χαμπάρι που είναι στο γραφείο του κι εγώ στην κρεβατοκάμαρα και τα βγάζει ενώ δεν πάει αμέσως στο μπάνιο για ποδόλουτρο.............

τι άλλο να κάνω δεν ξέρω, φοράει με πλυμένα πόδια καθαρές κάλτσες και όταν γυρνάει σπίτι και βγάζει παππούτσια έχουμε δωρεάν φυσικό αντικουνουπικό. και ο αδερφός του το ίδιο ...κάτι γίνεται με το DNA δεν εξηγείται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Α, ναι! Αυτό το 'χω κι εγώ. Με τα ρούχα που 'μαι έξω δεν μπορώ να διανοηθώ να κάτσω πάνω στα σεντόνια και μάλιστα είχαμε τσακωμό με το άντρα μου πρόσφατα γι΄αυτό. Πήγαμε για μπάνιο κι όσο με περίμενε να κάνω το ντουζάκι μου, μετά από τη θάλασσα κλπ., είχε ξαπλώσει την αρίδα του στα σεντόνια μας με τα ρούχα της θάλασσας κιόλας!:shock::shock:

 

 

Ο δικος μου ειναι πολυ χειροτερος.....ειναι ικανος να καθεται οπου να ναι σαν γυφτακι.....σε σκαλια εξω, σε πεζοδρομια...που να τον αφησω να ξαπλωσει στα σεντονια μετα? Ουτε στον καναπε!

 

Τι μου κανει μια φορα (οταν τα χαμε ακομα)? Ηρθε να με δει (ειμασταν σε διαφορετικες πολεις) και παιρνει το βρωμικο σακ βουαγιαζ του (το οποιο ειχε στο λεωφορειο και τον εσερνε παντου και παρατουσε καταχαμα στο κτελ) και τον βαζει πανω στα σεντονια του κρεββατιου μου για να τον αδειασει! Κοντεψα να παθω εγκεφαλικο!!!!

 

Να σημειωσω οτι δεν ειμαι απο τις υστερικες με το καθαρισμα....που τετοια τυχη, η μανα μου βρωμιαρα με αποκαλει, αλλα σε μερικα πραγματα δεν μπορω, ειναι πανω απο τις δυναμεις μου.....

 

Και ειχα την ατυχια να ερωτευτω τον αντρα μου που εχει πολυ κακο ιστορικο με την καθαριοτητα. Καταρχας δεν ειχε ποτε του παντοφλες.......απεκτησε απο τοτε που ηρθε να ζησει μαζι μου...οπως και οι ξαδερφες του ζουσε με τα παπουτσια και τα βγαζε μονο για μπανιο και για υπνο.

 

8 χρονια που ζουμε μαζι, ακομα πρεπει να τον κυνηγαω μη τυχον και βγει απο το σπιτι (για να παει υπογειο, παρκινγκ, ψιλικατζιδικο) με τις παντοφλες.....πρεπει να μαι συνεχεια σε εγρηγορση.......και σπιτι τι εκανε μεχρι προσφατα? Ετοιμαζεται να βγει βολτα.......πρωτα θα βαλει τα παπουτσια (τα οποια ακουμπουσε πανω στον καναπε η στην καρεκλα για να τα δεσει - οπως κανει και ο πεθερος μου!) και μετα θα πηγαινε στο μπανιο θα χτενιστει, στο υπνοδωματιο να βαλει αλλη μπλουζα και γενικως θα εκοβε βολτες σε ολο το σπιτι με τα παπουτσια!!! Μιλαμε για απειρους καυγαδες μεχρι να το κοψει, το σταματησε αφου καναμε παιδια (και παλι υποτροπιαζει)

 

Και θα σας πω για τα πεθερικα μου......αυτα ειχαν παντοφλες σπιτι για παρτη τους, αλλα οποτε πηγαιναμε να τους επισκεφθουμε δεν ειχαν για μας, Ετσι πηγα κι αγορασα δυο ζευγαρια για μας, ωστε να τα εχουμε σπιτι τους (μεναμε εκει κανα δυο βδομαδες καθε φορα αρκετες φορες το χρονο)......τα πηρα απο τη γειτονια και δεν ειχα επιλογες, πηρα κατι ακριβες. Τις βαλαμε λοιπον οσο ειμασταν εκει και φυγαμε.

 

Οταν ξαναπηγαμε στα πεθερικα, ανακαλυψαμε οτι η πεθερα ειχε κρατησει τις δικες μου για τον εαυτο της και εδωσε στον πεθερο του αντρα μου, σαν καλυτερες που ηταν και ετσι ο αντρας μου εμεινε παλι ξυπολυτος κι σε μενα εφερε να φορεσω τις παλιες (βρωμικες, τρυπιες) δικες της!!!! Οποτε ξανα αγορασα αλλες κι αυτη τη φορα τις πηραμε μαζι φευγοντας........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Thaumataki το δάπεδο είναι καρφωτό ή κολλητό;

 

Επίσης τα προϊόντα με κερί που χρησιμοποιείς στα έχει συστήσει ο τεχνίτης που το τοποθέτησε;

 

και πάλι συγνώμη για το εκτός θέματος

(επαγγελματική διαστροφή βλέπετε)

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικος μου ειναι πολυ χειροτερος.....ειναι ικανος να καθεται οπου να ναι σαν γυφτακι.....σε σκαλια εξω, σε πεζοδρομια...που να τον αφησω να ξαπλωσει στα σεντονια μετα? Ουτε στον καναπε!

 

Τι μου κανει μια φορα (οταν τα χαμε ακομα)? Ηρθε να με δει (ειμασταν σε διαφορετικες πολεις) και παιρνει το βρωμικο σακ βουαγιαζ του (το οποιο ειχε στο λεωφορειο και τον εσερνε παντου και παρατουσε καταχαμα στο κτελ) και τον βαζει πανω στα σεντονια του κρεββατιου μου για να τον αδειασει! Κοντεψα να παθω εγκεφαλικο!!!!

 

Να σημειωσω οτι δεν ειμαι απο τις υστερικες με το καθαρισμα....που τετοια τυχη, η μανα μου βρωμιαρα με αποκαλει, αλλα σε μερικα πραγματα δεν μπορω, ειναι πανω απο τις δυναμεις μου.....

 

Και ειχα την ατυχια να ερωτευτω τον αντρα μου που εχει πολυ κακο ιστορικο με την καθαριοτητα. Καταρχας δεν ειχε ποτε του παντοφλες.......απεκτησε απο τοτε που ηρθε να ζησει μαζι μου...οπως και οι ξαδερφες του ζουσε με τα παπουτσια και τα βγαζε μονο για μπανιο και για υπνο.

 

8 χρονια που ζουμε μαζι, ακομα πρεπει να τον κυνηγαω μη τυχον και βγει απο το σπιτι (για να παει υπογειο, παρκινγκ, ψιλικατζιδικο) με τις παντοφλες.....πρεπει να μαι συνεχεια σε εγρηγορση.......και σπιτι τι εκανε μεχρι προσφατα? Ετοιμαζεται να βγει βολτα.......πρωτα θα βαλει τα παπουτσια (τα οποια ακουμπουσε πανω στον καναπε η στην καρεκλα για να τα δεσει - οπως κανει και ο πεθερος μου!) και μετα θα πηγαινε στο μπανιο θα χτενιστει, στο υπνοδωματιο να βαλει αλλη μπλουζα και γενικως θα εκοβε βολτες σε ολο το σπιτι με τα παπουτσια!!! Μιλαμε για απειρους καυγαδες μεχρι να το κοψει, το σταματησε αφου καναμε παιδια (και παλι υποτροπιαζει)

 

Και θα σας πω για τα πεθερικα μου......αυτα ειχαν παντοφλες σπιτι για παρτη τους, αλλα οποτε πηγαιναμε να τους επισκεφθουμε δεν ειχαν για μας, Ετσι πηγα κι αγορασα δυο ζευγαρια για μας, ωστε να τα εχουμε σπιτι τους (μεναμε εκει κανα δυο βδομαδες καθε φορα αρκετες φορες το χρονο)......τα πηρα απο τη γειτονια και δεν ειχα επιλογες, πηρα κατι ακριβες. Τις βαλαμε λοιπον οσο ειμασταν εκει και φυγαμε.

 

Οταν ξαναπηγαμε στα πεθερικα, ανακαλυψαμε οτι η πεθερα ειχε κρατησει τις δικες μου για τον εαυτο της και εδωσε στον πεθερο του αντρα μου, σαν καλυτερες που ηταν και ετσι ο αντρας μου εμεινε παλι ξυπολυτος κι σε μενα εφερε να φορεσω τις παλιες (βρωμικες, τρυπιες) δικες της!!!! Οποτε ξανα αγορασα αλλες κι αυτη τη φορα τις πηραμε μαζι φευγοντας........

Αφού δε κοιμόταν και με τα παπούτσια πάλι καλα να λες!:-D:lol:. Ευτυχώς εμένα η μαμά του, μού τον παρέδωσε με παντόφλες κι επίσης τον έμαθε να μη βγαίνει έξω με τα παντοφλάκια του ( τα οποία παρεπιμπτόντως είναι γελοία, οπότε και να ΄θελε μάλλον δύσκολο ).

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Thaumataki το δάπεδο είναι καρφωτό ή κολλητό;

 

Επίσης τα προϊόντα με κερί που χρησιμοποιείς στα έχει συστήσει ο τεχνίτης που το τοποθέτησε;

 

και πάλι συγνώμη για το εκτός θέματος

(επαγγελματική διαστροφή βλέπετε)

Καρφωτά! Υπάρχουν και κολλητά ;;;; Δε το γώριζα.... Όχι κανείς δε μου σύστησε κάτι, από μόνη μου....Εξάλλου τα πανάκια swiffer δε βλάπτουν! Το αντίθετο θα έλεγα, γιατί ενισχύουν τα συγκεκριμένα τα ξύλινα πατώματα αφού είναι με κερί. Μάλιστα διατηρείται και η γυαλάδα!:-D Όσον αφορά το pronto με κερί αυτό μου το σύστησε ο μαραγκός. Και λογικό είναι, τί άλλο θα μπορούσα να βάλω για να σφουγγαρίσω azax για όλες τις επιφάνειες ;;; Και σφουγγαρίζω κάθε 15 γιατί το νερό το σαπίζει το ξύλο. Οπότε κάθε μέρα είμαι με το swiffer μου!:P

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αφού δε κοιμόταν και με τα παπούτσια πάλι καλα να λες!:-D:lol:. Ευτυχώς εμένα η μαμά του, μού τον παρέδωσε με παντόφλες κι επίσης τον έμαθε να μη βγαίνει έξω με τα παντοφλάκια του ( τα οποία παρεπιμπτόντως είναι γελοία, οπότε και να ΄θελε μάλλον δύσκολο ).

 

 

Καλη ιδεα αυτη..θα του παρω τιποτα γελοια με κουνελια...να δουμε αν θα τολμα να βγαινει με αυτα!!!!

 

 

Ποτε κολλητα πατωματα.........τα καλυτερα ειναι τα πλωτα προγυαλισμενα. Μπαινουν κουμπωτα πανω σε ενα υποστρωμα και τα παιρνεις και μαζι σου οταν μετακομισεις! Αν χαλασει ενα κομματι κανεις ευκολα αντικατασταση χωρις να χρειαστει να ξαναγυαλισεις ολο το πατωμα.......το μονο μειονεκτημα ας πουμε ειναι οτι μπορουν να ξαναγυαλιστουν μια φορα ακομα μονο (αν θυμαμαι καλα, εξαρταται κι απο την εταιρια βεβαια) σε αντιθεση με τα καρφωτα. Βγαινουν σε μεγαλη ποικιλια χρωματων και ξυλων.

 

Οντως το νερο τα σαπιζει....εγω εκανα τη βλακεια να βαλω κολλητα οποτε τα σφουγγαριζω κι οταν χαλασουν θα βαλω πλωτα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

θαυματακι...για σενα!!!

διαβασε και φριξε....ουτε στον χειροτερο σου εφιαλτη(και δεν κανω πλακα,ακομη κι εγω λυπηθηκα)

 

θειος μου,αποφασιζει να βγαλει τις μαρμαρινες απο ολο το σπιτι εκτος κουζινας και μπανιων,και να βαλει δρυινο πατωμα.Εχει δωσει ουτε κι εγω ξερω ποσα λεφτα,εχει αγορασει και καινουργια επιπλα Βαραγκης παρακαλω,εχει λουστραρει το παρκε το οποιο αστραποβολαει και αφου πλεον ειχε στεγνωσει τοποθετει τα επιπλα...αναμεσα στα οποια μια μπερζερα με ροδακιαααααα...

 

φανταζεσαι τι ειδα μετα απο λιγες μερες που ξαναπηγα σπιτι του!!ολο το παρκε εκει που ηταν η μπερζερα ειχε χαραχτει και φαινοντουσαν τα ιχνη που τσουλουσαν τα ροδακια...Κριμα στον κοπο και στο πατωμα που δεν προλαβαν καλα καλα να το πατησουν κι εγινε χαλια.

 

Και σχετικα με το θεμα μας..

αν μου ζητουσαν σε φιλικο σπιτι να βγαλω τα παπουτσια μου θα το εκανα,no problem

Αν οταν μπουσουλησει η μπεμπα κρινω οτι πρεπει να το ζητησω απο δικους μου ανθρωπους,και τοτε δεν θα διστασω να το κανω

Αλλα...σε γιορτη ή σε ξενους δεν θα το ζητησω.

 

Οσο για τους αλλοδαπους που μας θεωρουν βρωμιαρηδες επειδη δεν βγαζουμε τα παπουτσια μας...

να κοιταξουν την καμπουρα τους που την πλενουν με σαπουνι και μετα χωρις να ξεπλυθουν βαζουν απο πανω το μπουρνουζι και μενουν με την σαπουναδα!

Link to comment
Share on other sites

θαυματακι...για σενα!!!

διαβασε και φριξε....ουτε στον χειροτερο σου εφιαλτη(και δεν κανω πλακα,ακομη κι εγω λυπηθηκα)

 

θειος μου,αποφασιζει να βγαλει τις μαρμαρινες απο ολο το σπιτι εκτος κουζινας και μπανιων,και να βαλει δρυινο πατωμα.Εχει δωσει ουτε κι εγω ξερω ποσα λεφτα,εχει αγορασει και καινουργια επιπλα Βαραγκης παρακαλω,εχει λουστραρει το παρκε το οποιο αστραποβολαει και αφου πλεον ειχε στεγνωσει τοποθετει τα επιπλα...αναμεσα στα οποια μια μπερζερα με ροδακιαααααα...

 

φανταζεσαι τι ειδα μετα απο λιγες μερες που ξαναπηγα σπιτι του!!ολο το παρκε εκει που ηταν η μπερζερα ειχε χαραχτει και φαινοντουσαν τα ιχνη που τσουλουσαν τα ροδακια...Κριμα στον κοπο και στο πατωμα που δεν προλαβαν καλα καλα να το πατησουν κι εγινε χαλια.

 

Και σχετικα με το θεμα μας..

αν μου ζητουσαν σε φιλικο σπιτι να βγαλω τα παπουτσια μου θα το εκανα,no problem

Αν οταν μπουσουλησει η μπεμπα κρινω οτι πρεπει να το ζητησω απο δικους μου ανθρωπους,και τοτε δεν θα διστασω να το κανω

Αλλα...σε γιορτη ή σε ξενους δεν θα το ζητησω.

 

Οσο για τους αλλοδαπους που μας θεωρουν βρωμιαρηδες επειδη δεν βγαζουμε τα παπουτσια μας...

να κοιταξουν την καμπουρα τους που την πλενουν με σαπουνι και μετα χωρις να ξεπλυθουν βαζουν απο πανω το μπουρνουζι και μενουν με την σαπουναδα!

 

Και όχι μόνο αυτό.......ειδικά οι εθνικότητες που αναφέρθηκαν είναι καραβρωμιάρηδες..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν ο γιοσ μου ηταν μικρουλησ ειδικα στουσ στενουσ φιλουσ κ συγγενεισ ζητουσαμε να βγαλουν τα παπουτσια [αν κ συνηθωσ το καναν κ μονοι τουσ] οταν ομωσ χτισαμε το σπιτι μασ προσπαθησαμε να το κανουμε λειτουργικο ανετο ωστε να το ζουμε κ να το χαιρομαστε δεν λεω οτι δεν θελαμε κ κατι ομορφο καναμε ομωσ επιλογεσ ωστε ναναι εμφανησιμο κ πρακτικο αλλο η καθαριοτητα κ η ταξη κ αλλο η υπερβολη σκεψου μονο τα νευρα του παιδιου σου που κ αυτο θα εχει τισ συνεπειεσ ενοσ τετοιου περιβαλλοντοσ να θυμασαι οτι δεν υπαρχουμε για το σπιτι αλλα το σπιτι για να καλυπτει τισ αναγκεσ μασ

Link to comment
Share on other sites

Εμας το ξερουν ολοι μας οι φιλοι το κολλημα μου,κ βγαζουν ολοι τα παπουτσια τους απ εξω,φυσικα εχω παρει παντοφλες απο το τζαμπο κ οποιος ερθει του δινω καθαρες καινουργιες.Ειδικα το χειμωνα δεν μπορω να φανταστω να πατησει καποιος με τα παπουτσια του πανω στα χαλια,μου φαινεται πολυ εξωφρενικο(το ξερω ειμαι τρελη).Σφουγγαριζω καθε μερα,μπορει κ δυο τρεις φορες,γαιτι ο μικρος ξαπλωνει στο πατωμα,του πεφτει το φαγητο κατω κ το ξανα τρωει,οποτε αναγκαστικα πρεπει να διατηρω τον χωρο καθαρο

Link to comment
Share on other sites

θαυματακι...για σενα!!!

διαβασε και φριξε....ουτε στον χειροτερο σου εφιαλτη(και δεν κανω πλακα,ακομη κι εγω λυπηθηκα)

 

θειος μου,αποφασιζει να βγαλει τις μαρμαρινες απο ολο το σπιτι εκτος κουζινας και μπανιων,και να βαλει δρυινο πατωμα.Εχει δωσει ουτε κι εγω ξερω ποσα λεφτα,εχει αγορασει και καινουργια επιπλα Βαραγκης παρακαλω,εχει λουστραρει το παρκε το οποιο αστραποβολαει και αφου πλεον ειχε στεγνωσει τοποθετει τα επιπλα...αναμεσα στα οποια μια μπερζερα με ροδακιαααααα...

 

φανταζεσαι τι ειδα μετα απο λιγες μερες που ξαναπηγα σπιτι του!!ολο το παρκε εκει που ηταν η μπερζερα ειχε χαραχτει και φαινοντουσαν τα ιχνη που τσουλουσαν τα ροδακια...Κριμα στον κοπο και στο πατωμα που δεν προλαβαν καλα καλα να το πατησουν κι εγινε χαλια.

 

Και σχετικα με το θεμα μας..

αν μου ζητουσαν σε φιλικο σπιτι να βγαλω τα παπουτσια μου θα το εκανα,no problem

Αν οταν μπουσουλησει η μπεμπα κρινω οτι πρεπει να το ζητησω απο δικους μου ανθρωπους,και τοτε δεν θα διστασω να το κανω

Αλλα...σε γιορτη ή σε ξενους δεν θα το ζητησω.

Προνόησααααααααααααα!:mrgreen: Τα έπιπλά μας δεν έχουν ροδάκια και για να τα μετακινήσουμε ( σπάνια μόνο σε γιορτές για να ανοίξουμε χώρο ) απλά τα σηκώνουμε. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να σέρνουμε έπιπλα....:twisted:

Όπως προείπα, επειδή έχουμε συγκεκριμένους επισκέπτες σπίτι μας, το βγάλσιμο των παπουτσιών γίνεται χωρίς να πω κάτι γιατί ξέρουν τη λόξα μου. Εάν θα μου ΄ρθει ένας πιο ''ξένος'' δε θα το ζητήσω.... Εκτός κι εάν ( όπως κι έχει γίνει ) έρθει γυναίκα με χαλασμένα τακούνια θα το ζητήσω πολύ ευγενικά, ελπίζοντας να δείξει κατανόηση κι οχι παρεξήγηση κι εξηγώντας της πως δε το κάνω για να μη μου λερώσει......

οταν ο γιοσ μου ηταν μικρουλησ ειδικα στουσ στενουσ φιλουσ κ συγγενεισ ζητουσαμε να βγαλουν τα παπουτσια [αν κ συνηθωσ το καναν κ μονοι τουσ] οταν ομωσ χτισαμε το σπιτι μασ προσπαθησαμε να το κανουμε λειτουργικο ανετο ωστε να το ζουμε κ να το χαιρομαστε δεν λεω οτι δεν θελαμε κ κατι ομορφο καναμε ομωσ επιλογεσ ωστε ναναι εμφανησιμο κ πρακτικο αλλο η καθαριοτητα κ η ταξη κ αλλο η υπερβολη σκεψου μονο τα νευρα του παιδιου σου που κ αυτο θα εχει τισ συνεπειεσ ενοσ τετοιου περιβαλλοντοσ να θυμασαι οτι δεν υπαρχουμε για το σπιτι αλλα το σπιτι για να καλυπτει τισ αναγκεσ μασ

Το σπίτι μου ναι θέλω να το ζω όπως θέλω εγώ. Δεν μπορώ να βλέπω ''τρύπιο'' πάτωμα και να μου θυμίζει το βράδυ εκείνο που μου τα χάλασε η απρόσεκτη που της χάλασαν τα τακούνια. Εσένα ή τον παράλλο δε θα σε νοιάξει, γιατί δε ζείτε εσείς στο σπίτι μου αλλά εγώ. Το πρόβήμα δε το 'χω με αντρικά παπούτσια ως επί το πλήστον, αλλά με τα γυναικεία.

Εμας το ξερουν ολοι μας οι φιλοι το κολλημα μου,κ βγαζουν ολοι τα παπουτσια τους απ εξω,φυσικα εχω παρει παντοφλες απο το τζαμπο κ οποιος ερθει του δινω καθαρες καινουργιες.Ειδικα το χειμωνα δεν μπορω να φανταστω να πατησει καποιος με τα παπουτσια του πανω στα χαλια,μου φαινεται πολυ εξωφρενικο(το ξερω ειμαι τρελη).Σφουγγαριζω καθε μερα,μπορει κ δυο τρεις φορες,γαιτι ο μικρος ξαπλωνει στο πατωμα,του πεφτει το φαγητο κατω κ το ξανα τρωει,οποτε αναγκαστικα πρεπει να διατηρω τον χωρο καθαρο

Καλά....εμένα ακόμη δεν μπουσουλάει, αλλά από το χειμώνα που θα είναι μπουσουλάκης τα χαλιά θα τα καθαρίζω με ατμοκαθαριστή, οπότε θα γίνεται και αποστείρωση. Το λιγότερο είναι για μένα να μου λερωθεί κάτι.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτός κι εάν ( όπως κι έχει γίνει ) έρθει γυναίκα με χαλασμένα τακούνια θα το ζητήσω πολύ ευγενικά, ελπίζοντας να δείξει κατανόηση κι οχι παρεξήγηση κι εξηγώντας της πως δε το κάνω για να μη μου λερώσει......

 

.

 

 

κ πωε ξερεις οτι ειναι χαλασμενο το τακουνι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχαχα αυτό είναι θέμα για μένα!!!

εμένα πέρισυ κορίτσια όλοι με κοροιδέυανε αλλά δεν με νοιάζει!

 

η κόρη μου πέρυσι που έστρωσα μπουσούλαγε. είχα πάρει καινούργιες μεγάλες μοκέτες τις οποίες και τις έπλυνα πριν τις στρώσω! εμείς που μπαινοβγαίναμε κάθε μέρα τα βγάζαμε τα παπούτσια μας και βάζαμε παντόφλες αλλά όταν είχα κόσμο όπως πχ στα γεννέθλια της μικρής επειδή δεν μπορούσα να ζητήσω να τα βγάλουν άφήστε που σκεφτόμουν και την "ποδαρίλα" τους έδωσα και έβαλαν πάνω από τα παπούτσια τους χειρουργικά παπουτσάκια!!!όλοι κυκλοφορούσαν με τέτοια!!!όσοι έβγαλαν τα παπούτσια ευτηχώς από μόνοι τους τα έβαλαν!στην αρχή καποιο δυσαρεστήθηκαν αλλά όταν είδαν ότι η κόρη μου σα τερατάκι που είναι πήγαινε και έβαζε στο στόμα της την μοκέτα (είναι αυτές οι παχιές που είναι πως τις λένε shaggy νομίζω σα φλοκάτες που είναι) όλοι είπαν μπράβο!και βέβαια όταν ξέστρωσα ήταν πεντακάθαρες!!! και φέτος έτσι θα κάνω μιας και έγκυος στο δεύτερο πως θα καθαρίζω τις μπεζ μοκέτες?και του χρόνου το δεύτερο θα μπουσουλάει επομένως πάλι τα ίδια!!!χιχι!!!αμα μεγαλώσουν να δω τι δικαιολογία θα έχω για τα χειρουργικά παπουτσάκια!!!!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όμως 8,500 ευρώ για να επενδύσω ένα σπίτι 200τ.μ. με δρύινο πάτωμα δε μου περίσσεψαν! Και ναι θα ΄χω απαίτηση από τον επισκέπτη να σεβαστεί το σπίτι μου. Αλλιώς, άμα είναι έτσι και τη ροχάλα του να τη φτύσει στο σπίτι μου και να μη μιλήσω για να μη τον προσβάλλω...

 

Το μεγαλύτερο κακό στα ξύλινα πατώματα και οι φθορές, προκαλούνται από τα έπιπλα και όχι από τα βήματα των επισκεπτών. Τα έπιπλα θα πρέπει να μετακινούνται κάθε εβδομάδα για να μην "γουβώσουν" το δάπεδο.

Εγώ προτίμησα αντί του ξύλινου το οποίο θεωρώ προβληματικό από πολλές απόψεις το μαρμάρινο δάπεδο το οποίο μου στοίχησε πολύ παραπάνω από 8.500€ αλλά η αντοχή του και η αρχοντιά του δεν συγκρίνονται.

Είμαι μηχανικός έχω φτιάξει πάρα πολλά σπίτια και γνωρίζω τα υλικά πολύ καλά. Το μόνο που προσφέρει το ξύλινο δάπεδο είναι θερμομόνωση και γι' αυτό ενδείκνυτε για κρεβατοκάμαρες και μόνο. Αλλά η συντήρησή του και η ευαισθησία του είναι αποτρεπτικός παράγοντας ως προς την τοποθέτησή του. Η μηχανική του αντοχή είναι μηδαμινή και η υδατοπερατότητά του καταστροφική. Επίσης είναι δύσκολη και η τοποθέτησή του με αποτέλεσμα μια μέτρια ή κακή εφαρμογή του υλικού να οδηγήσει στην γρήγορή φθορά του. Η ηλιακή ακτινοβολία, οι θερμοκρασιακές μεταβολές, η υγρασία, τα συσωρευμένα βάρη προκαλούν επίσης προβλήματα και φθορές.

Όλα αυτά καθιστούν τα ξύλινα πατώματα δύσχρειστα και προβληματικά είναι μια εποένδυση επισφαλής και αντιοικονομική ως προς αυτά που προσφέρουν.

 

Εδώ που τα λέμε...

Δεν ξέρεις που έχει πατήσει ο άλλος, σάμπως ξέρεις που έχει κάτσει; Και αν έχει κάτσει σε κανένα παγκάκι και άθελά του μεταφέρει τη ροχάλα στο σπίτι μας, πάνω στον καναπέ που κυλιούνται τα παιδιά μας; ....:roll:

 

Οπότε, γιατί να μπει με τα κανονικά του ρούχα και να μη βάλει την ωραία την πυζαμούλα, να μην έχουμε μετά να πλένουμε και καναπέδες;:mrgreen:

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...;)

 

Εγώ αν μου ζητάγαν να βγάλω τα παπούτσια για να μπω σε ένα σπίτι θα έκανα μεταστροφή και με ελαφρυά πηδηματάκια θα την έκανα για κάπου άνετα και φιλόξενα:D;)

Link to comment
Share on other sites

Αχ...και εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να λεω στον αντρα μου να μου βαλει μαρμαρο ή πλακάκι στο σπιτι που φτιαχνουμε και οχι πατωμα σε ολο το σπιτι....Σιγα μη φαω τη ζωη μου να τρελλαινομαι μη και μου χαλασει το πατωμα.Δυστυχως εχω πολυ σημαντικότερα θεματα να λυσω στην καθημερινοτητα μου.Μακαρι να ηταν το πατωμα και το χαλι οι εγνοιες μου.

 

Ρε συ mantinop μιας και το κατεχεις το θεμα...δεν παιρνεις κι εσυ ενα τηλεφωνακι τον αντουλη μου μπα και τον πεισεις?Please....:) :) :)...

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο κακό στα ξύλινα πατώματα και οι φθορές, προκαλούνται από τα έπιπλα και όχι από τα βήματα των επισκεπτών. Τα έπιπλα θα πρέπει να μετακινούνται κάθε εβδομάδα για να μην "γουβώσουν" το δάπεδο.

Εγώ προτίμησα αντί του ξύλινου το οποίο θεωρώ προβληματικό από πολλές απόψεις το μαρμάρινο δάπεδο το οποίο μου στοίχησε πολύ παραπάνω από 8.500? αλλά η αντοχή του και η αρχοντιά του δεν συγκρίνονται.

Είμαι μηχανικός έχω φτιάξει πάρα πολλά σπίτια και γνωρίζω τα υλικά πολύ καλά. Το μόνο που προσφέρει το ξύλινο δάπεδο είναι θερμομόνωση και γι' αυτό ενδείκνυτε για κρεβατοκάμαρες και μόνο. Αλλά η συντήρησή του και η ευαισθησία του είναι αποτρεπτικός παράγοντας ως προς την τοποθέτησή του. Η μηχανική του αντοχή είναι μηδαμινή και η υδατοπερατότητά του καταστροφική. Επίσης είναι δύσκολη και η τοποθέτησή του με αποτέλεσμα μια μέτρια ή κακή εφαρμογή του υλικού να οδηγήσει στην γρήγορή φθορά του. Η ηλιακή ακτινοβολία, οι θερμοκρασιακές μεταβολές, η υγρασία, τα συσωρευμένα βάρη προκαλούν επίσης προβλήματα και φθορές.

Όλα αυτά καθιστούν τα ξύλινα πατώματα δύσχρειστα και προβληματικά είναι μια εποένδυση επισφαλής και αντιοικονομική ως προς αυτά που προσφέρουν

Το μάρμαρο το σκέφτηκα, βασικά γρανίτη είχα σκεφτεί, αλλά δε μ'άρεσε γιατί το μάρμαρο το συνδέω με άλλες καταστάσεις...:(

Το να μετακινώ τα έπιπλα κάθε βδομάδα είναι αδιανότητο γιατί είναι πολυ βαριά και κυρίως ο καναπές που ΄ναι ''γωνία'' κι εκτός αυτού η σαλονοτραπεζαρία, επειδή σα χώρος είναι ενιαίος, έχει και πολλά έπιπλα.... Αυτό και μόνο το κάνει δύσκολο. Πάνω δε, που 'ναι κι οι κρεβατοκάμαρες ακόμη πιο δύσκολα...Δηλαδή να μετακινούμε τα κρεβάτια ;;; Πολύ κούραση. Έτσι, στα ''πόδια'' των επίπλων έχω βάλει κομμάτια χοντρό ύφασμα ( όση προστασία κι αν μπορεί να προσφέρει ). Το γνωρίζω πως θέλει πολύ καλή συντήρηση κι είμαι διατεθειμένη κάθε 5-6 χρόνια να φέρνω τεχνίτη να μου τα συντηρεί. Η τοποθέτηση είναι άριστη γιατί εκτός του ότι μας τα ΄βαλε γνωστός μας, επέβλεπε και ο εργοδηγός κατά τη τοποθέτηση, γιατί για μένα ήταν πολύ σημαντικό! Όσο για την υδατοπερατότητα, προσέχω πάρα πολυ μη μου σαπίσει.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Thaumataki ο ατμοκαθαριστης πιστεψε με δεν αποστειρωνει κ εγω ετσι νομιζα αλλα δεν.

Εχω παρει κ εγω τα περνα πρωτα με σφουγγαρι τα πλενω καλα κ απο πανω τα περνα με τον ατμοκαθαριστη

Link to comment
Share on other sites

Thaumataki ο ατμοκαθαριστης πιστεψε με δεν αποστειρωνει κ εγω ετσι νομιζα αλλα δεν.

Εχω παρει κ εγω τα περνα πρωτα με σφουγγαρι τα πλενω καλα κ απο πανω τα περνα με τον ατμοκαθαριστη

Aπό την ηλεκρική σίγουρα όμως κάνει καλύτερη δουλειά. Αν κι έχω μια καλή αμερικάνικη που έχει τρομερή ισχύ....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν το συζηταμε η ηλεκτρικη δεν κανει τιποτα σαφως κ ειναι καλυτερος ο ατμοκαθαριστης,απλα εγω κανω τους καναπεδες,τους τοιχους τα ταβανια,εκει με βολευει ο ατμοκαθαριστης

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν το συζηταμε η ηλεκτρικη δεν κανει τιποτα σαφως κ ειναι καλυτερος ο ατμοκαθαριστης,απλα εγω κανω τους καναπεδες,τους τοιχους τα ταβανια,εκει με βολευει ο ατμοκαθαριστης

Αυτό σου λέω κι εγώ...μπροστά στους τυφλούς κυριαρχεί ο μονόφθαλμος!:mrgreen:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω γιατί έπρεπε να φάμε την φρουτόκρεμά μας:D

Τα ξύλινα δάπεδα είναι πολύ ευαίσθητα στην υγρασία όχι μόνο αν σου πέσει επάνω υγρό αλλά και στην ατμοσφαιρική υγρασία.

Ακόμα αν σου πέσει κάτω ένα βαρύ αντικείμενο πχ ένα βάζο ξέρεις τι φθορά θα προκληθεί? θα μείναι σημάδι για πάντα.

Θεωρώ την συχνή και συστηματική μετακίνηση των επίπλων απαραίτητη. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά πρέπει να γίνει αν θέλεις να σου διατηρηθεί το δάπεδο. Εκτός από γούβες προκαλούνται και ρηγματώσεις που μπορεί στην αρχή να είναι τριχοειδής και μη ευδιάκριτες με γυμνό οφθαλμό αλλά στην πορεία γίνονται μεγαλύτερες σε άνοιγμα και μήκος.

Όταν υπάρχουν παιδιά κινδυνεύει ιδιαίτερα από τα παιχνίδια τους να λερωθεί ή να γρατσουνιστεί, οπότε τι θα κάνεις? θα βγάζεις έξω τα παιδιά?

Μπορώ να σου γράψω άπειρα κατεβατά για τα μειονεκτήματα των ξύλινων δαπέδων...τα οποία κατά την επαγγελματική μου άποψη (και μιλάω ως μηχανικός και όχι ως νυκοκυρά ή ως μαμά) καθιστούν την τοποθέτησή τους όχι επένδυση αλλά ατόπημα και μάλιστα αρκετά χοντρό. Συγνώμη αν σε κακοκαρδίζω αλλά έτσι είναι.

Θα σου πρότεινα να έχεις στρωμένα χαλιά σε όλη την διάρκεια του χρόνου έτσι ώστε να αποφεύγονται όσο το δυνατόν περισσότερο οι φθορές και η έκθεση στον ήλιο και στην υγρασία.

Όσον αφορά τα μαρμάρινα ή γρανιτένια δάπεδα δεν είναι όλα καλέ λευκά για να θυμίζουν τόπο χλοερό:D η δε αντοχή τους είναι αξεπέραστη....μου έχουν πέσει τα πάντα (είναι γνωστή η κουλαμάρα μου) και δεν έχει πάθει τίποτα.

Βάβαια είναι πολύ πιο ακριιβά από τα ξύλινα αλλά αξίζουν τα λεφτά τους.

Αν κάποιος επιμένει από θέμα εμφάνισης και αισθητικής στο ξύλινο δάπεδο θα του πρότεινα κάποιες νέες σειρές πλακιδίων τα οποία δεν ξεχωρίζουν από το ξύλο ούτε στην αφή ούτε στην όψη. Πλακάκια που αντέχουν σε όλα με ότι αυτό συνεπάγεται...χωρίς καμία συντήρηση και χωρίς να αγχώνεσαι μήπως φθαρούν με το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κατά τη διάρκεια του χειμώνα που όλο το σπίτι ήταν στρωμένο με μοκέτες ή χαλιά, υποχρέωνα τους επισκέπτες να βγάζουν τα παπούτσια τους και τους είχα καλτσοπατικάκια ή παντόφλες. Σχεδόν κανένας δεν είχε πρόβλημα, εκτός από μία φίλη της μαμάς μου, η οποία στο τέλος παρεξηγήθηκε (μαζί της)....

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...