Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;


Recommended Posts

Αναφέρω και πάλι το δικό μου προσωπικό κόλλημα. Είναι η αίσθηση που είχα όταν το παιδί μου μπουσουλάει.Όπως και συνηθίζω όταν πέφτει τροφή στο πάτωμα να μην του την δίνω να την φάει, ενώ όπως λες και εσύ πριν έπαιξε και έχει πιάσει χώματα. Είπα πως όταν περπατήσει (ξεκίνησε) δεν θα έχω το ίδιο κόλλημα μέχρι που πάτησα γυαλί στο σπίτι μου το οποίο προήλθε από παπούτσια (όπως ανέφερα και πριν) και έγινε η πατούσα μου κομμάτια. Ούτε στους δρόμους περπατάει ξυπόλητος! Τέλος πάντων όλοι οι φίλοι μας το ίδιο κάνουν και έτσι δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με τους επισκέπτες μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 402
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε συ Δημητρουλα(που παρεπειπτοντως να σου πω πως οι κορες μας μοιαζουν παρα πολυ!:-))τα ψυχουλακια απ το κεικ τα βρισκω πιο αθωα απ τα φυλλαρακια της πιτας που ειναι πιο λαδωμενα και με εκεινα τα λαδωμενα δαχτυλακια να δημιουργουν εναν πινακα στο τραπεζι του σαλονιου:lol::D

κι εγω δεν ειμαι υστερικη με την καθαριοτητα,αλλα περιμενα να πει μια κουβεντα η μαμα του παιδιου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τότε ας τους αφήνουμε να βουτάνε στην τουαλέτα! Ο κάθε ένας συχαίνεται διαφορετικά πράγματα.Εμένα με την ιδέα ότι κάποιος πάτησε κόπρανα και μπαίνει σπίτι μου ενώ έχω παιδί και μπουσουλάει, δεν μου αρέσει.Απο εκεί και πέρα ο καθένας λειτουργεί όπως θέλει χωρίς να είναι κατακριτέο.

 

Καλησπερα σας, δεν μπορω να πω οτι ειμαι η κυρια καθαρουλα! Αλλα οτι αφορα τα παπουτσια τα δεχομαι μονο εξω απ το σπιτι!!!Οποιος κ να ερθει του λεω απο πριν να βγαλει τα παπουτσια του εννοειται οτι θα χαιρετησω δεν θα το περιμενω απ το ασανσερ!!!

Εχω εφοδιαστει με εξτρα ζευγαρια παντοφλες(κ καινουριες για καποιους που μπορει να εχουν προβλημα με μεταχειρισμενες!) κ οποιος θελει του προσφερω να βαλει αν θελει!

Ακριβως για αυτο το θεμα μαλωσα κ παρεξηγηθηκε κ η πεθερα μου(κ δεν με χαλασε καθολου!!!!χιλια χρονια μην ξαναπατησει!) μολις ειχα βγει απ το νοσοκομειο λεχωνα 2 μερα στο σπιτι με το μωρο κ μπηκε στο δωματιο μας με τα παπουτσια της κ η δικη μου μαμα μου που ηταν ολη μερα με την σφουγαριστα κ τα απολυμαντικα της το ειπε καλα δεν εβγαλες τα παπουτσια σου κ η απαντηση της καθαρα ειναι!!!!

Ε συγνωμη αλλα αν φαινομαι υπερβολικη που ζηταω καποια πραγματα για το σπιτι μου ε τι να πω χιλια χρονια να φαινομαι ετσι παρα να τρωγωμαι με τα ρουχα κ μετα να σφουγγαριζω μολις φυγει καποιος!

Οποιος θελει να ερχεται καλως οποιος εχει προβλημα ας το κρατησει για τον εαυτο του!Απλως δειχνει οτι δεν με σεβεται!

Link to comment
Share on other sites

Επισης ενα αλλο κομπλεξ τικ ιδιαιτεροτητα οπως θελει μπορει να το πει καποιος που εχω ειναι, οτι δεν μ αρεσει να ξαπλωνουν η να καθονται με τα ρουχα που κυκλοφορουν η της δουλειας στο κρεβατι μου!!! Ε δεν το αντεχω με τπτ!!!!Εχω ρουχα που φοραω μονο στο σπιτι κ πυζαμες αλλωστε αυτη ειναι κ η χρηση τους!Ε τι να κανω εχω καποια κολληματα ανθρωπος ειμαι!!!

Αυτα τα ειπα κ ξελαφρωσα γιατι εχω μαλλωσει χιλιες φορες για αυτα τα θεματα!!!Κ ειδικα με το πρωην συζηγο που δεν ελεγε να τα κατανοησει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης ενα αλλο κομπλεξ τικ ιδιαιτεροτητα οπως θελει μπορει να το πει καποιος που εχω ειναι, οτι δεν μ αρεσει να ξαπλωνουν η να καθονται με τα ρουχα που κυκλοφορουν η της δουλειας στο κρεβατι μου!!! Ε δεν το αντεχω με τπτ!!!!Εχω ρουχα που φοραω μονο στο σπιτι κ πυζαμες αλλωστε αυτη ειναι κ η χρηση τους!Ε τι να κανω εχω καποια κολληματα ανθρωπος ειμαι!!!

Αυτα τα ειπα κ ξελαφρωσα γιατι εχω μαλλωσει χιλιες φορες για αυτα τα θεματα!!!Κ ειδικα με το πρωην συζηγο που δεν ελεγε να τα κατανοησει!!!!

κι εγώ το έχω αυτό το κόλλημα!με τίποτα δεν το μπορώ να το κάνουν αυτό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε συ Δημητρουλα(που παρεπειπτοντως να σου πω πως οι κορες μας μοιαζουν παρα πολυ!:-))τα ψυχουλακια απ το κεικ τα βρισκω πιο αθωα απ τα φυλλαρακια της πιτας που ειναι πιο λαδωμενα και με εκεινα τα λαδωμενα δαχτυλακια να δημιουργουν εναν πινακα στο τραπεζι του σαλονιου:lol::D

κι εγω δεν ειμαι υστερικη με την καθαριοτητα,αλλα περιμενα να πει μια κουβεντα η μαμα του παιδιου.

 

κουκλα θα ειναι η κορη σου(κουκουβα:P) καταλαβα τι εννοεις αλλα τι να εκανε κ η γυναικα βρε?να κουβαλαει το αζαξ μαζι της μηπως κ κανει πουθενα δαχτυλιες το μωρο?:P κ τι να του πει εναμισι χρονων.να το μαλωσει οκ.και?θα καταλαβει το ερμο?αμφιβαλλω!οκ εγω πχ θα εβγαζα ενα μωρομαντηλο κ θα σκουπιζα το σημειο που λαδωσε.(αφου δε θα ειχα αζαξ μαζι μου ουτε ευκαιρο σουιφερ:lol:) αλλα αν μου το εκαναν αυτο δε θα με πειραζε:P ετσι κιαλλιως λερωσουν η οχι παντα βαζω σκουπα κ σφουγγαριστρα μολις φυγουν οι επισκεψεις.οποτε.το κανω που το κανω.τι κ αν ειναι λερωμενο η οχι.αφου ετσι κιαλλιως το κανω:P

Link to comment
Share on other sites

βρε συ Δημητρουλα(που παρεπειπτοντως να σου πω πως οι κορες μας μοιαζουν παρα πολυ!:-))τα ψυχουλακια απ το κεικ τα βρισκω πιο αθωα απ τα φυλλαρακια της πιτας που ειναι πιο λαδωμενα και με εκεινα τα λαδωμενα δαχτυλακια να δημιουργουν εναν πινακα στο τραπεζι του σαλονιου:lol::D

κι εγω δεν ειμαι υστερικη με την καθαριοτητα,αλλα περιμενα να πει μια κουβεντα η μαμα του παιδιου.

 

Βρε "χρυσή" μου, εσύ τους έβγαλες τυρόπιτα και μάλιστα λαδωμένη, ενώ ήξερες ότι είχαν ένα παιδάκι 1,5 χρονών μαζί τους. Γιατί δεν τους έβγαζες κέικ;

Και μένα μου τη δίνει να πηγαίνω επίσκεψη με το μωρό και να μας προσφέρουν λαδωμένες τυρόπιτες, που δεν κάνει να τρώει το μωρό.:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Βρε "χρυσή" μου, εσύ τους έβγαλες τυρόπιτα και μάλιστα λαδωμένη, ενώ ήξερες ότι είχαν ένα παιδάκι 1,5 χρονών μαζί τους. Γιατί δεν τους έβγαζες κέικ;

Και μένα μου τη δίνει να πηγαίνω επίσκεψη με το μωρό και να μας προσφέρουν λαδωμένες τυρόπιτες, που δεν κάνει να τρώει το μωρό.:roll:

 

α μπραβο:P τι περιμενες βρε να παρει το εναμισαχρονο μαχαιροπιρουνο κ να την φαει?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι οταν ερθει καποιος σπιτι μου με νοιαζει να εχω κατι να τον κερασω και κανω και την προσευχη μου να του αρεσει μιας και δε φημιζομαι ιδιαιτερως για τη μαγειρικη μου.Τωρα αν ειναι να τον κοιταω στα χερια και να μετραω τις μπουκιες του μπας και πεσει κανενα ψιχουλο κατω..τοτε ασε καλυτερα να τον πιουμε ξεροσφυρι τον καφε χωρις κερασματα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλήμά μου ΔΕΝ είναι τα μικρόβια που θα μεταφερθούν αλλά μη χαλάσει το πάτωμα! Μικρόβια μεταφέρω κι εγώ με τις παντόφλες μου, από το μπαλκόνι στο εσωτερικό του σπιτιού.

 

Μα...

Τα δρύινα πατώματα, τα προτιμούν λόγω της ανθεκτικότητάς τους.:roll::confused:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ενταξει ο καθενας τα βλεπει απ την δικη του πλευρα,και πιστευω ακραδαντα πως μια μαμα πρεπει να προσεχει το διχρονο και να σεβεται τον χωρο και αν θελει το παιδι της να φαει τυροπιτα θα το ταισει η ιδια και δεν θ αφησει το μικρο να τα κανει αλλα αν αλλων στο ξενο σπιτι.στο δικο τους το σπιτι ας κανουν οτι θελουν.

και τυροπιτα θα βγαλω και τουρτα θα προσφερω!αλλα δεν μπορει ο καθενας να μου κανει το σπιτι τσιρκο για να χαρουμε την διασκεδαση και την χαλαρωση που προσφερει μια παρεα,ολα εχουν και καποιο μετρο.

 

marandink αν σου την δινει να σου προσφερουν λαδωμενες πιτες μπορεις ν αρνηθεις και να επιστρεψεις το πιατο σου..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν μου βγάζουν τα τυροπιτάκια φάτσα φόρα, είναι πιθανό το μωρό να τα λαχταρήσει και να προσπαθήσει να τα φάει, ενώ δεν θέλω να τρώει τέτοια πράγματα.

Επίσης, θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι ένα παιδί ενός - δύο χρονών είναι πιο εύκολο να το κουμαντάρεις όταν είναι μακριά από πειρασμούς, παρά να το αποτρέπεις να κάνει πράγματα που βρίσκονται μπροστά στα μάτια του και χέρια του.

Και πάλι θέλω να τονίσω ότι ο σεβασμός έχει νόημα όταν είναι αμοιβαίος και από τις δύο πλευρές.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

ο καθενας στο σπιτι του εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει !!!!!! αλλα αυτο με τα παπουτσια δεν το καταλαβα ποτε!!! προσπαθω να σκεφτω τον δολιο, που θα ερθει σπιτι μου και πες οτι εχει προβλημα η δεν εχει πλυνει τα ποδια του και βρωμανε χαχαχ ποσο αβολα θα νιωσει ? επισης να καθωνται στον καναπε 10 ατομα χωρις παπουτσια ,καλοκαιρι και να βλεπεις τα ποδια τους? μπορει και να με επιαναν τα γελια !! και αν το σπιτι μου ειχε φτιαχτει ετσι που να θελει μονο πατουσες και οχι παπουτσια ,θα ηταν δικη μου επιλογη αλλα θα εβαζα ταμπελα προσοχη μονο ξυπολητοι και σας παρακαλω πριν ερθετε καντε ενα μπανιο δεν μπορω την ποδαριλα χαχα

καλο ειναι να μην υπερβαλουμε !! τα σπιτια ειναι για να ζουμε και οχι για να τα θαυμαζουμε !!!

και να εχουμε τα παιδια μας στο μη και μη μην μαν χαλασουν το πατωμα !!!

αλλα και παλι λεω οτι ειναι επιλογη και ειναι δεκτη ....και οχι αν καποιος με εκανε να νιωσω αβολα δεν θα ξαναπηγαινα σπιτι του και αυτο ειναι δικη μου επιλογη!!!

και οχι δεν βρωμανε τα ποδια μου χαχαχαχ

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όταν πηγαίνω στο σπίτι του αδερφού μου και της νύφης μου που έχουν παιδάκι, βγάζω τα παπούτσια μου για να νιώθα κι εγώ άνετα και καθόμαστε στο πάτωμα με τη μικρή και παίζουμε. Εκεί όμως είμαι της οικογενείας, και νιώθω σχεδόν σαν στο σπίτι μου, δηλαδή θα ξαπλώσω και στο κρεβάτι παίζοντας με την μικρή, θα πηγαινοέρχομαι κτλ κτλ...

Να πάω σε σπίτι φίλων ή γνωστών και να με υποχρεώσουν να βγάλω τα παπούτσια....σόρι αλλά θα χαλαστώ.

Την περασμένη εβδομάδα πήγα επίσκεψη σε ένα ζευγάρι, το οποίο έχει ένα αγοράκι 3 ετών και γενικά χλιδάτο σπίτι. Ούτε παπούτσια έβγαλα, ούτε τίποτα. Και μια χαρά καθήσαμε. Ειδάλλως θα ένιωθα άβολα.

Και εμένα δεν με ενδιαφέρει αν το πάτωμα είναι πανάκριβο ξύλο ή μουσαμάς. Δεν θα καταστραφεί το πάτωμα αν περπατήσει κάποιος με πέδιλο πχ. Περισσότερο με νοιάζει να έρχεται κόσμος στο σπίτι και να περνάμε καλά, παρά να καθόμαστε κάπως, και να περνάω ένα αποστειρωμένο μήνυμα στους καλεμένους μου, σαν να μπαίνουν σε νοσοκομείο.

Μια άλλη φορά είχα επισκεφτεί μια συνάδελφο, η οποία φαινόταν ότι σε όλη την διάρκεια της επίσκεψης καθόταν σε αναμμένα κάρβουνα. Στο τέλος παραδέχτηκε ότι είναι μανιακή με το σπίτι και την καθαριότητα, και με κοιτούσε γιατί φοβόταν ότι μπορεί να μου έπεφτε καφές στον καναπέ.... Και σιγά μην ξαναπάω!!!!!

Δε σου πα αυτό! Καταρχήν στο σπίτι μου έρχονται συγκεκριμένα άτομα σε τακτική βάση κι αυτά είναι οι κουμπάροι μας, τα αδέρφια του άντρα μου, οι γονείς μας και οι φίλοι μας. Αυτοί ξέρουν το κόλλημα που έχω, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Μάλιστα μου ''κολλάνε'' κιόλας, αλλά και πάλι δεν παρεξηγούμαι. Τώρα, εάν έρθει κάποιος παραέξω θα ντραπώ κι ίσως να μην πω κάτι. Παράδειγμα αρχές καλοκαιριού ήρθε ένας παλιός φίλος του άντρα μου με την κοπέλα του. Η κοπέλα φορούσε τακούνια κι από κάτω της είχε φύγει το τακουνάκι, της είπα όσο πιο ευγενικά μπορούσα εάν ήθελε να της δώσω κάποια παπούτσια γιατί απλά θα μου χαλόυσε το πάτωμα με το ξεκουτακουνιασμένο πεδιλάκι της. Η κοπέλα δεν ενοχλήθηκε και ίσα-ίσα έδειξε και κατανόηση. Θέλω να πω πως το πρόβήμά μου, δεν είναι να λερωθεί, αλλά να μου χαλάσει! Το να λερωθεί είναι το πιο ''ανώδυνο'', το χειμώνα π.χ. είχαμε πάλι κόσμο και χύθηκε ΚΟΚΚΙΝΟ κρασί στον μπεζ καναπέ μας.Γέλασα και όσοι πανικολήθηκαν τους καθησύχασα. Το επόμενο πρωί έβαλα ό,τι είχα και δεν είχα και τώρα είναι πάλι πεντακάθαρος!

εγω παλι χωρις παρεξηγηση ...εχω μια ερωτηση.πες ρε παιδι μου οτι ερχεται σπιτι σου ενας...ας πουμε ασφαλιστης!για να σας κανει ασφαλεια,η ενας πλασιε η καποιος που διαφιμιζει κατι τελος παντων.η πες οτι αυριο μεθαυριο το παιδι σου κανει ιδιαιτερα μαθηματα για το σχολειο στο σπιτι.θα ζητησεις απο τον ξενο να βγαλει τα παπουτσια του?:-P

Είπα και παραπάνω.... Στο σπίτι μου έρχονατι συγκεκριμένα άτομα που ξέρουν τη λόξα μου...Τώρα να έρθει ο σφαλιστής δε θα πω κάτι...Εκτός κι αν είναι γυναίκα με ξεκουτακουνιασμένο γοβάκι.....Και ξαναλέω δε με νοιάζει να λερωθεί, μη μου χαλάσει με νοιάζει. Το χειμώνα τα χαλία τα έχουμε χιλιοπατημένα, δεν είναι αυτό το θέμα μου.

ενταξει βρε σεις!δεν θα γινουμε κατακουζηνες και με το μπεταντιν στο χερι:lol::D,αλλα μια σχετικη καταννοηση οφειλουμε να την δειξουμε σε σπιτια που ξερουμε πως υπαρχουν καποιοι κανονες.

μου ετυχε να ερθει ζευγαρι με τρια παιδια,(δεν τους ειπα να βγαλουν παπουτσια),τα δυο ηταν μεγαλα το μικρο εναμησι χρονων επιασε το κομματι την τυροπιτα που τους κερασα και καθως δαγκωσε επεσαν φυλλα απο την πιτα στο χαλι,επειτα πιανει και το τραπεζι του σαλονιου και γινεται μες την λαδοδαχτυλια:shock: η αντιδραση της μαμας του ηταν να γελασει και να μου πει:ε θα βαλεις σκουπα μετα..

πρεπει να σεβομαστε το σπιτι που μας φιλοξενει να περασουμε ενα φιλικο απογευμα.

Ηπια και χαλαρα αντιλαμβανομαστε την ¨ιδιοτροπια¨του καθε νοικοκυριου,και δεν κανουμε αυτα που δεν θελουμε να μας κανουν.

Αυτό λέω κι εγώ. Το να λερωθεί προσωπικά δε με νοιάζει διόλου. Πριν κάνω τον μπέμπη ήρθε η ανηψούλα του άντρα μου και με σοκολάτες πήγε και σκουπίστηκε στις κουρτίνες! Σιγά μη τρελαθώ...την επόμενη μέρα μπήκαν στο πλυντήριο. Το πάτωμα όμως εάν μου χαλάσει, δε θα μπει στο πλυντήριο!:P

Να ρωτήσω κάτι την κοπέλα με το δρύϊνο πάτωμα (δεν θυμάμαι ποιά είναι).............πως σφουγγαρίζεις βρε κορίτσι μου?

Απαπαπαπ όσο απίθανα και να είναι τα ξύλινα πατώματα θέλουν μεγάλη φροντίδα ( κι εγώ ως γνωστό δεν είμαι για μεγάλες μανούρες).

PS: Η μάνα μου θα σε λάτρευε για την επιλογή σου.............are you my lost sister?

Έχω απαντήσει επί τούτου και σε άλλο τόπικ. Ο μαραγκός μου είπε πως το σφουγγάρισμα σαπίζει το πάτωμα λόγω του νερού... Έτσι καθημερινά 1-2 φορές το σκουπίζω με τα πανάκια swiffer αυτά που είναι εμποτισμένα με κερί. Το σφουγγαρίζω μια φορά το 15νθήμερο ( κάθε 2η Παρασκευή συκεριμένα ) με pronto που 'χει κερί και είναι για ξύλινα πατώματα.

Καλησπερα σας, δεν μπορω να πω οτι ειμαι η κυρια καθαρουλα! Αλλα οτι αφορα τα παπουτσια τα δεχομαι μονο εξω απ το σπιτι!!!Οποιος κ να ερθει του λεω απο πριν να βγαλει τα παπουτσια του εννοειται οτι θα χαιρετησω δεν θα το περιμενω απ το ασανσερ!!!

Εχω εφοδιαστει με εξτρα ζευγαρια παντοφλες(κ καινουριες για καποιους που μπορει να εχουν προβλημα με μεταχειρισμενες!) κ οποιος θελει του προσφερω να βαλει αν θελει!

Ακριβως για αυτο το θεμα μαλωσα κ παρεξηγηθηκε κ η πεθερα μου(κ δεν με χαλασε καθολου!!!!χιλια χρονια μην ξαναπατησει!) μολις ειχα βγει απ το νοσοκομειο λεχωνα 2 μερα στο σπιτι με το μωρο κ μπηκε στο δωματιο μας με τα παπουτσια της κ η δικη μου μαμα μου που ηταν ολη μερα με την σφουγαριστα κ τα απολυμαντικα της το ειπε καλα δεν εβγαλες τα παπουτσια σου κ η απαντηση της καθαρα ειναι!!!!

Ε συγνωμη αλλα αν φαινομαι υπερβολικη που ζηταω καποια πραγματα για το σπιτι μου ε τι να πω χιλια χρονια να φαινομαι ετσι παρα να τρωγωμαι με τα ρουχα κ μετα να σφουγγαριζω μολις φυγει καποιος!

Οποιος θελει να ερχεται καλως οποιος εχει προβλημα ας το κρατησει για τον εαυτο του!Απλως δειχνει οτι δεν με σεβεται!

Χαίρομαι που με νιώθεις!:) Κι εγώ ΠΟΤΕ δε θα παραμόνευα στο ανσασέρ. Εάν ενοχλόμουν θα το έλεγα πολύ ευγενικά αργότερα.... Τώρα εάν κάποιος δεν μπορεί να σεβαστεί το σπίτι μου, δικαίωμά του! Αυτό όμως σημαίνει πως κατά προέκταση δε σέβεται κι ούτε εμένα αφού δε σέβεται το σπίτι μου.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Otan den ειχα παιδια, δεν με ενοχλουσε τιποτα...δεν πα να ρχοντουσαν και με βατραχοπεδιλα σπιτι! Και εχω και ξυλινα πατωματα, που μου τα καταστρεφει ο συζυγος, οχι οι καλεσμενοι!

 

Απο την ωρα που εκανα παιδι κι αυτο αρχισε να μουσουλαει απεκτησα και προβλημα με τα υποδηματα! Και βασικα με καιει το χαλι του σαλονιου, γιατι εκει κυλιεται το καμαρι μου ακομα (δεν το μαζευω ουτε το καλοκαιρι γιατι ειναι ο παιδοτοπος!)

 

 

Καταφερα να πεισω το συζυγο να μη φοραει ουτε παντοφλες οταν περπαταει πανω, αλλα οταν εχουμε κοσμο (γιορτη πχ) βγαζω το χαλι εξω και ουτε γατα ουτε ζημια.

 

Ζηταω να βγαλουν τα παπουτσια μονο οι στενοι, φιλοι κολλητοι και συγγενεις, δεν θα πω κατι σε αλλον.....

 

Μια φορα μου ρθαν ξαφνικα και αναγκαστικα πατησαν στο χαλι και αρρωστησα απο το κακο μου........δεν ειπα τιποτα!

 

Απο τοτε που απεκτησα αυτη την ¨ευαισθησια" αρχισα να σκεφτομαι να βγαζω τα πσπουτσια μου κι εγω οταν παω σε σπιτια με μικρα παιδια (πριν ουτε που μ εκοβε τετοιο πραγμα!)

 

 

Α εχω κι εγω το κολλημα να μη κατσω με τα ρουχα της δουλειας πανω στα σεντονια των κρεββατιων.......αυτο το ειχα και πριν τα παιδια.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Α εχω κι εγω το κολλημα να μη κατσω με τα ρουχα της δουλειας πανω στα σεντονια των κρεββατιων.......αυτο το ειχα και πριν τα παιδια.....

Α, ναι! Αυτό το 'χω κι εγώ. Με τα ρούχα που 'μαι έξω δεν μπορώ να διανοηθώ να κάτσω πάνω στα σεντόνια και μάλιστα είχαμε τσακωμό με το άντρα μου πρόσφατα γι΄αυτό. Πήγαμε για μπάνιο κι όσο με περίμενε να κάνω το ντουζάκι μου, μετά από τη θάλασσα κλπ., είχε ξαπλώσει την αρίδα του στα σεντόνια μας με τα ρούχα της θάλασσας κιόλας!:shock::shock:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα εάν κάποιος δεν μπορεί να σεβαστεί το σπίτι μου, δικαίωμά του! Αυτό όμως σημαίνει πως κατά προέκταση δε σέβεται κι ούτε εμένα αφού δε σέβεται το σπίτι μου.

 

συμφωνω μαζι σου!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω απαντήσει επί τούτου και σε άλλο τόπικ. Ο μαραγκός μου είπε πως το σφουγγάρισμα σαπίζει το πάτωμα λόγω του νερού... Έτσι καθημερινά 1-2 φορές το σκουπίζω με τα πανάκια swiffer αυτά που είναι εμποτισμένα με κερί. Το σφουγγαρίζω μια φορά το 15νθήμερο ( κάθε 2η Παρασκευή συκεριμένα ) με pronto που 'χει κερί και είναι για ξύλινα πατώματα.

 

 

Καλά εσύ και η μάνα μου είσαστε soulmates δεν το συζυτώ δηλαδή.

Λοιπόν ακούστε σκηνικό να ξεραθείτε στο γέλιο.

Η αδερφή του πατέρα μου και η μάνα μου στα νιάτα τους ήταν μανιακές με το να μην μπει άνθρωπος στο σπίτι τους με παππούτσια. Σφουγαρίζανε και παρκετάρανε το πάτωμα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο κάνανε (τότε ήτανε της μόδας τα ξύλινα πατώματα στις κρεβατοκάμαρες). Για να μπεις στο σπίτι τους έβγαζες παππούτσια και σου δίνανε κάτι μάλλινα πατάκια να πατάς ούτε καν παντόφλες (ξύπνιες οι τύπισσες...βάζανε τους επισκέπετες να κάνουν τσάμπα παρκέ)!!!!!.

 

Έρχεται μια φορά στο σπίτι (όταν ήμουν μικρούλα έγινε δεν το θυμάμαι) η πεθερά της μάνας μου και ως συνήθως αφού έχει σφουγγαρίσει και παρκετάρει τα μωσαϊκά, την βάζει να βγάλει τα παππούτσια και να πατήσει επάνω στα πατάκια.

και γλιστράει η δόλια η γυναίκα με τα πατάκια από το χωλ και φτάνει μέχρι μέσα στη κουζίνα (κατοστάρι στους Ολυμπιακούς μιλάμε). Και αφού σαβουρντίζεται για τα καλά κάτω κι έχει χτυπήσει κώλους, πλευρά, νεφραμιές και ότι άλλο υπάρχει, πάει η μάνα μου να την βοηθήσει να σηκωθεί και την αρχίζει σ'ενα κατάχερο η γιαγιά μου ......

 

"αει να χαθείτε απο δω και συ και η τρελλή η κόρη μου, με τα παρκέ σας και τα πανιά σας, θα με σκοτώσετε και δεν θα το πάρω χαμπάρι πως πήγα........αει παρατάτε με , δεν ξαναπαταώ σπίτια σας....''

 

η ιστορία λέγεται στο σόι πολλά χρόνια τώρα................ευτυχώς και η μάνα μου και η θειά μου το κόψανε με τα χρόνια το συνήθειο...........εξ'ου και η γιαγιά μου έχει φτάσει τα 101 αισίως.!!!

Link to comment
Share on other sites

Α, ναι! Αυτό το 'χω κι εγώ. Με τα ρούχα που 'μαι έξω δεν μπορώ να διανοηθώ να κάτσω πάνω στα σεντόνια και μάλιστα είχαμε τσακωμό με το άντρα μου πρόσφατα γι΄αυτό. Πήγαμε για μπάνιο κι όσο με περίμενε να κάνω το ντουζάκι μου, μετά από τη θάλασσα κλπ., είχε ξαπλώσει την αρίδα του στα σεντόνια μας με τα ρούχα της θάλασσας κιόλας!:shock::shock:

 

Κ το δικο μου καμαρι το ειχε κανει αυτο!!!Κ τοτε στο δωματιο ετυχε κ αντι για διπλο κρεβατι ειχαμε δυο μονα(διακοπες να σου τυχουν!) κ ξαπλωσε στο δικο μου με το σορτσακι του ε εε καπνους εβγαλα:evil::evil::evil: αλλα μετα εκανα καταληψη στο δικο του κρεβατι που ειχε κ καλυτερη οπτικη γωνια στην τηλεοραση!!! Κ μετα φανταζεσαι πιοιος μουρμουριζε κ ποιος εβλεπε καλυτερα τηλεοραση!!!!

Ασε που το εκανε κ σχεδον παντα οταν ερχοταν στο πατρικο αλλα εκει εφαρμοσα αλλο συστημα!!!!Γκρινια της μαμας(πεθερας του δλδ)!!!!Κατι που δεν αντεχει με τπτ παρολο που συμπαθει κ τα παει πολυ καλα με τη μαμα μου τοσο που θα ελεγα οτι τα παει καλυτερα κ απο μαζι μου!!!

Ακομη κ τωρα να ερθει κ παει να μπει με τα παπουτσια (αν ξεχαστει) η να κατσει στο κρεβατι μου του λεω θα φωναζει η μαμα κ του κοβεται αμεσως η ορεξη!!!!Αυτο βεβαια μετα απο μαραθωνιους καυβγαδες κ μουτρα ημερων!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καποια φαση, μολις ειχα πρωτογεννησει.. σφουγγαριζα 2 φορες τη μερα με ντετολ..

 

μετα σκεφτηκα, οτι οκ, εχω σαλταρει.. τελος..

 

θυμηθηκα και τον πατερα μου, που τον ειχε η μανα μου με τα πατακια μεσα στο σπιτι, κοτζαμ αντρας να κανει πιρουετες στο παρκε...

 

 

σφουγγαρισμα μερα παρα μερα, δεν πα να χει περασει καραβανι με καμηλες απο το σαλονι μου.. επεσε κατι κατω? μαζεμα με σκουπα, και περασμα με νερο ΕΚΕΙ στο σημειο...

 

η μικρη ετρωγε σπανακοτυροπιτα σημερα, ευτυχως ηταν μερα σφουγγαρισματος λολ..

 

 

 

αλλωστε, ζω στην εξοχη... οκ, αντε να ζητησω απο τους ξενους να βγαλουν παπουτσια, στα μαμουνια που κυκλοφορουν στον κηπο και περιστασιακα μπαινουν μεσα στο σπιτι να πουν ενα γεια........ τι να τους πω? 'ψττ κυριε μπαμπουρα... βγαλε τα ολ σταρ!!'

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε κορίτσια...ο καθένας στο σπίτι του όπως τη βρίσκει...

Εγώ προσωπικά το θεωρώ πολύ άκομψο και αγενές να ζητήσω απο τον άλλο να βγάλει τα παπουτσια του...Το θεώρω προσβολή...ειναι σαν να του λέω "ήρθες εσύ ο βρωμιάρης να μου λερώσεις το σπίτι..".Αν έρθουν φίλοι θα καθαρίσω μετά και τέλος..Κι επειδή μου έχει συμβεί να μου το ζητήσουν σε σπίτι,ένιωσα πάρα πολύ άβολα...να είμαι με τα καλά μου και τις παντόφλες που μου έδωσαν να βάλω...Αφήστε που αηδίαζα στη σκέψη από πόσα διαφορετικά πόδια είχαν φορεθεί οι συγκεκριμένες παντόφλες...Καθένας με τις παραξενιές του...

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ και η μάνα μου είσαστε soulmates δεν το συζυτώ δηλαδή.

Λοιπόν ακούστε σκηνικό να ξεραθείτε στο γέλιο.

Η αδερφή του πατέρα μου και η μάνα μου στα νιάτα τους ήταν μανιακές με το να μην μπει άνθρωπος στο σπίτι τους με παππούτσια. Σφουγαρίζανε και παρκετάρανε το πάτωμα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο κάνανε (τότε ήτανε της μόδας τα ξύλινα πατώματα στις κρεβατοκάμαρες). Για να μπεις στο σπίτι τους έβγαζες παππούτσια και σου δίνανε κάτι μάλλινα πατάκια να πατάς ούτε καν παντόφλες (ξύπνιες οι τύπισσες...βάζανε τους επισκέπετες να κάνουν τσάμπα παρκέ)!!!!!.

 

Έρχεται μια φορά στο σπίτι (όταν ήμουν μικρούλα έγινε δεν το θυμάμαι) η πεθερά της μάνας μου και ως συνήθως αφού έχει σφουγγαρίσει και παρκετάρει τα μωσαϊκά, την βάζει να βγάλει τα παππούτσια και να πατήσει επάνω στα πατάκια.

και γλιστράει η δόλια η γυναίκα με τα πατάκια από το χωλ και φτάνει μέχρι μέσα στη κουζίνα (κατοστάρι στους Ολυμπιακούς μιλάμε). Και αφού σαβουρντίζεται για τα καλά κάτω κι έχει χτυπήσει κώλους, πλευρά, νεφραμιές και ότι άλλο υπάρχει, πάει η μάνα μου να την βοηθήσει να σηκωθεί και την αρχίζει σ'ενα κατάχερο η γιαγιά μου ......

 

"αει να χαθείτε απο δω και συ και η τρελλή η κόρη μου, με τα παρκέ σας και τα πανιά σας, θα με σκοτώσετε και δεν θα το πάρω χαμπάρι πως πήγα........αει παρατάτε με , δεν ξαναπαταώ σπίτια σας....''

 

η ιστορία λέγεται στο σόι πολλά χρόνια τώρα................ευτυχώς και η μάνα μου και η θειά μου το κόψανε με τα χρόνια το συνήθειο...........εξ'ου και η γιαγιά μου έχει φτάσει τα 101 αισίως.!!!

Nα της ευχηθώ να τα εκατοστήσει ; Μπαααα...Μάλλον να τα 1000! Εντάξει, είπα πως το να λερωρεί ΔΕ με νοιάζει γιατί καθαρίζεται κι ούτε γάτα ούτε ζημιά! Εάν μου χαλάσει είναι το θέμα μου...:( Ε, οκ δε θα τους βάλω και τους ανθρώπους να μου κάνουν την παρκετέζα είπαμε....:lol::lol::lol::lol:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

καποια φαση, μολις ειχα πρωτογεννησει.. σφουγγαριζα 2 φορες τη μερα με ντετολ..

 

μετα σκεφτηκα, οτι οκ, εχω σαλταρει.. τελος..

 

θυμηθηκα και τον πατερα μου, που τον ειχε η μανα μου με τα πατακια μεσα στο σπιτι, κοτζαμ αντρας να κανει πιρουετες στο παρκε...

 

 

σφουγγαρισμα μερα παρα μερα, δεν πα να χει περασει καραβανι με καμηλες απο το σαλονι μου.. επεσε κατι κατω? μαζεμα με σκουπα, και περασμα με νερο ΕΚΕΙ στο σημειο...

 

η μικρη ετρωγε σπανακοτυροπιτα σημερα, ευτυχως ηταν μερα σφουγγαρισματος λολ..

 

 

 

αλλωστε, ζω στην εξοχη... οκ, αντε να ζητησω απο τους ξενους να βγαλουν παπουτσια, στα μαμουνια που κυκλοφορουν στον κηπο και περιστασιακα μπαινουν μεσα στο σπιτι να πουν ενα γεια........ τι να τους πω? 'ψττ κυριε μπαμπουρα... βγαλε τα ολ σταρ!!'

 

 

 

χαχαχαχαχα τελειο ολα τα λεφτα!!!!!!!

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...