Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;


Recommended Posts

Ήμουν για χρόνια στη Σουηδία και εκεί υπάρχει η εξής συνήθεια: Μόλις ένας επισκέπτης έρχεται στο σπίτι βγάζει τα παπούτσια του. Γίνεται ακόμη και σε πάρτυ από όλους τους καλεσμένους. Πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο είναι καλό; Θα μπορούσε να εφαρμοστεί κι εδώ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 402
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμενα θα μου αρεσε πολυ κατι τετοιο.βεβαια ποτε δεν εχω πει σε επισκεπτη κατι τετοιο.μονο οι δικοι μας τα βγαζουν απο μονοι τους.απλα στο δωματιο του μικρου το λεω ευγενικα οτι δεν παταμε με παππουτσια.

οι ελληνες ειναι λιγο παρεξηγησιαρηδες νομιζω ειδικα οι μεγαλοι ανθρωποι.οι νεοι πολλες φορες το κανουν απο μονοι τους ειδικα οταν υπαρχει μικρο παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν το ζήτησα από την πεθερά μου έκοψε φλέβες. Ακόμα να το συνηθίσει ( εδώ και 4 χρόνια) Αλλά είναι για το καλό του εγγονού της και σύντομα και της εγγονής της. Βέβαια φέτος μου ήρθε και η ιδέα να αγοράσω από το φαρμακείο αυτές τις σακούλες που δίνουν να φορέσουμε στα παπούτσια μας στα νοσοκομεία. Όλα αυτά τα "υστερικά" (για τα δεδομένα της Αθήνας) τα κάνω μόνο όταν έχω λίγα άτομα και όχι σε γιορτές.

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

Εγω μενω στην Κρητη και κατι τετοιο εδω δεν το πολυσυναντας,εχω καταγωγη απο Κατερινη και εζησα εκει ολα τα καλοκαιρια μου μεχρι τα 18 μου

Αυτο μου ειχε μεινει εντονα αποτυπωμενο στο μυαλο μου

Ολοι μικροι μεγαλοι μολις επεστρεφαν σπιτι εβγαζαν τα παπουτσια

Και στο δικο μας(στο πατρικο μου) το καναμε αλλα μονο εμεις δεν το λεγαμε στους αλλους αν και πολυ το εκαναν γιατι ηταν ντυμενο σχεδον ολο το σπιτι με μοκετα και τους αρεσε η αισθηση

 

Εχω ομως να σας περιγραψω μια κατασταση που εζησα πριν λιγο καιρο και με εκανε να αισθανθω ασχημα και θα ηθελα τη γνωμη σας

Με φιλοξενησε μια κοπελα στο σπιτι της για δυο νυχτες

Η κοπελα εχει ενα παιδακι τοτε ηταν 2 ετων και στα χωρισματα με τον συζυγο,δεν εμενα δηλ μαζι της

Φτασαμε μαζι στο σπιτι,εγω αυτη και η βαλιτσα(με ροδακια)

Εξω απο το διαμερισμα ειχε αρκετα παπουτσια και παντοφλες

Δεν εκανε καμια κινηση να βγαλει παπουτσια ουτε κι εγω,θελησα να σηκωσω τη βαλιτσα για να την παω στο δωματιο,πιο πολυ γιατι ηταν περασμενη ωρα και σκεφτομουν τους απο κατω αλλα η κατασταση της υγειας μου δεν το επτρεπε και μου ειπε κι αυτη αστο

Εγω εβγαλα τις μποτες στη βεραντα του δωματιου και το πρωι μετα που ετοιμαστηκα τις εβαλα να φυγω,το βραδυ φτανοντας της ειπα να τα βγαλω στην εισοδο και μου ειπε οχι

Το επομενο πρωι θα εφευγα και οταν ημουν ετοιμη με τη βαλιτσα στο χερι και τις μποτες στα ποδια χτυπαει το κουδουνι,ηταν ο πρωην που την ωρα που του ανοιξε εβγαζε τα παπουτσια του εξω

Με κοιταει απο κατω μεχρι πανω και τον ακουω να της λεει."Ετσι ειναι αυτη εδω μεσα!"

Ενιωσα τοσο ασχημα....μου τον συστησε,χαιρετησα και εφυγα

Και λεω εγω μαζι μπηκαμε με τα παπουτσια το επομενο βραδυ την ρωτησα γιατι εμενα να με προσβαλει ετσι;;

Τι αλλο επρεπε να κανω;;

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεωρώ υπερβολικό... Άντε να βγάλει κάποιος τα παπούτσια του για να πατήσει στο παιδκό χαλάκι. Αλλά γενικά όποιος μπαίνει στο σπίτι να βγάζει τα παπούτσια του ή να του προσφέρεις παντόφλες, σακούλες και πατάκια το θεωρώ τελείως κουλό (συγγνώμη για όσους το κάνουν αλλά έτσι μου φαίνεται). Αν είναι, να κάνουν οι επισκέπτες και ένα ντουζάκι μπαίνοντας και μετά απολύμανση με betadine. Μην μας πιάσει και μικροβιοφοβία... Τώρα αν μπει κάποιος με λασπωμένα παπούτσια, εντάξει να τα βγάλει. Για τις πιο mild περιπτώσεις υπάρχουν και τα χαλάκια εισόδου.

 

Παρεπιπτόντως, γέλασα που είχα φωνάξει καθαρίστρια μια φορά στο σπίτι και μόλις μπήκε έβγαλε τα παπούτσια της και έμεινε με τις κάλτσες!... Για να μην λερώσει το σπίτι που θα καθάριζε?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ηλιαννα για να ειχε η φιλη σου απ εξω απ το σπιτι παπουτσια και παντοφλες,μαλλον θα ειχε προγραμμα να βγαινουν τα παπουτσια εκτος σπιτιου.

Η δικη σου η σταση ηταν σωστη,την ρωτησες,να τα βγαλω?και σου ειπε οχι.

ποιος λοιπον ο λογος να αισθανεσαι ασχημα για την συμπεριφορα του πρωην της φιλης σου?απρεπης ο λογος του,δεν το συζητω!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς εννοείται οτι τα βγάζουμε τα παπούτσια μας έξω.

Τώρα για τους επισκέπτες επειδή δεν θέλω να τους κακοκαρδίσω έχω οργανωθεί ως εξής:

Για τον χειμώνα (που θα μου πατάνε τα χαλιά) πήρα ατμοκαθαριστή και όποτε έρχεται κανένας τα περνάω μια με αυτόν και δεν μένει τίποτα όρθιο :mrgreen:

Και για το καλοκαίρι... βουρ σφουγγαρισματάκι με ξυδάκι στο πλακάκι που απολυμαίνει κιόλας! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ηλιαννα για να ειχε η φιλη σου απ εξω απ το σπιτι παπουτσια και παντοφλες,μαλλον θα ειχε προγραμμα να βγαινουν τα παπουτσια εκτος σπιτιου.

Η δικη σου η σταση ηταν σωστη,την ρωτησες,να τα βγαλω?και σου ειπε οχι.

ποιος λοιπον ο λογος να αισθανεσαι ασχημα για την συμπεριφορα του πρωην της φιλης σου?απρεπης ο λογος του,δεν το συζητω!

Ηταν τα δικα της παπουτσια και της μαμας της(που ειχε το μωρο γιατι ειχε ερθει να με παρει)και οι παντοφλες της,οχι για να δινει σε ξενους αφου εγω ειχα ξεχασει να παρω μαζι μου και της ζητησα και μου εδωσε σαγιοναρες,δεν ειχε 2ες παντοφλες

4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το κάνω μόνο το χειμώνα όσο έχω τα χαλιά. Το καλοκαίρι δεν με νοιάζει. Αλλά μου φαίνετε πολύ δύσκολο να καθαρίζεις μια και δυο χαλιά την στιγμή που μπορούν να σε βοηθήσουν και οι δικοί σου άνθρωποι με τον τρόπο τους. Αν είναι τώρα κανένας μακρινός επισκέπτης ή καμία γιορτή εκεί δεν κάνω τίποτα ή μάλλον κάνω καθαρίζω το σπίτι. Παντως είμαι υπέρ να βρίσκω λύσεις για να έχω όσο το δυνατόν ποιο πολύ ελεύθερο χρόνο.

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηταν τα δικα της παπουτσια και της μαμας της(που ειχε το μωρο γιατι ειχε ερθει να με παρει)και οι παντοφλες της,οχι για να δινει σε ξενους αφου εγω ειχα ξεχασει να παρω μαζι μου και της ζητησα και μου εδωσε σαγιοναρες,δεν ειχε 2ες παντοφλες

 

Να μην σε στεναχωρει καθολου καλη μου

αφου δεν ειχε για επισκεπτες,κι εφοσον της ζητησες εσυ,εχεις ξεκαθαρισει την θεση σου:!::-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το κάνω μόνο το χειμώνα όσο έχω τα χαλιά. Το καλοκαίρι δεν με νοιάζει. Αλλά μου φαίνετε πολύ δύσκολο να καθαρίζεις μια και δυο χαλιά την στιγμή που μπορούν να σε βοηθήσουν και οι δικοί σου άνθρωποι με τον τρόπο τους. Αν είναι τώρα κανένας μακρινός επισκέπτης ή καμία γιορτή εκεί δεν κάνω τίποτα ή μάλλον κάνω καθαρίζω το σπίτι. Παντως είμαι υπέρ να βρίσκω λύσεις για να έχω όσο το δυνατόν ποιο πολύ ελεύθερο χρόνο.

 

Συμφωνώ κι εγώ το κ'ανω μόνο τον χειμώνα.Οι νέοι τα βγ΄ζουν από μόνοι τους,οι μεγάλοι έχουν κάλλο...Και δεν με νοιάζει αν κάποιος παρεξηγηθεί....Αν δεν θέλει να μην ξανάρθει....Εμείς σε σπίτι με παιδιά δεν μπαίνουμε με παπούτσια ποτέ ακόμη κι αν μας λένε πως δεν χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Εμας οι γονεις μας τα βγαζουν απο μονοι τους και εχουμε και για ολους παντοφλιτσες. Για τους αλλους δεν λεω τιποτα, αν και με τον μικρο να σερνεται ολη μερα στα χαλια δεν ειναι οτι καλυτερο! Ευτυχως δεν εχουμε καθε μερα κοσμο ειδικα τον χειμωνα. Μια γνωστη μου οταν φευγουν οι επισκεπτες πλενει τα χαλια με την σφουγγαριστρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω σε ολους να βγαζουν τα παπουτσια.θεωρω αναισθησια να πας σε ενα σπιτι (ειδικα οταν εχει μικρα παιδια)και να μην βγαλεις τα παπουτσια σου.εγω τα βγαζω κι ας μου λενε "μην τα βγαζεις" οταν παω καπου.οπότε οταν βλεπω "αναισθητους" τους λεω εγω να τα βγαλουν κι αν παρεξηγηθουν..ξυδι!!;);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η δική μου αποψη είναι οτι οσο το μωρο είναι μωρο και μπουσουλαει καλο θα είναι να το κανεις αλλα μονο σε αυτους που το "σηκώνουν".

Εξηγούμε:

οποιοι το ειχαν κοροϊδεψει ουτε που τους το ελεγα στους δικους μου ανθρώπους που ειχα και θαροος και δεν θα τους ενοχλούσε το ειχα πει μια φορα κια τελος το εκαναν οικιοθελως.

 

Στις γιορτές ουτε για αστείο δεν διανοουμε να ξυπολήσω 15 και 20 ατομα και επισης δεν οτ ζηταω απο μεγλαους ανθρώπους.

 

Απο μια ηλικία και μετα θεωρώ οτι δεν χρειάζεται

 

Σε γνωστο μου σπιτι που μου το ζητάνε δεν εχω προβλημα και ουτε τους κακοχαρακτηρίζω και ας είναι το παιδι τους 5 ετών, αλλα σε φιλικο μου ζευγαρι που το ειπα μου ειπαν οτι εκεινοι θα εφευγαν αν τους το ζητουσαν :shock:

 

 

Παντως η αληθεια είνια οτι ο παπουτσι κουβαλαει πολυ βρώμα (εχω ξυλινο παλιο δαπεδο και μολις μπει ο συζυγος βλεπεις που πατησε, που σταματησε και κυριώς που τα εβγαλε. Δεν φοβαμαι τα μικροβια αλλα λυπάμε τον κοπο μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. δεν το επεβαλα σε κανενα ομως οποιος ερχεται στο σπιτι μου (απο τοτε που εκανα το μωρο)τα βγαζει γιατι ξερει οτι υπαρχει μωρο. ουτε θα προσβαλλω καποιον αν δεν το κανει, αλλα συγγνωμη, ο μικρος μου ειναι ολη μερα στα χαλια το ιδιο κι εγω αφου παιζω μαζι του με αυτοκινητακια και διαφορα αλλα.. θα τυχει να πεσει η πιπιλα του η ενα μπισκοτακι, θα τυχει να ειναι με τις πιτζαμες.. δηλαδη γιατι πρεπει ο,τι μικροβιο υπαρχει στο δρομο να ακουμπησει το παιδι μου? σκεφτειτε τι υπαρχει στο δρομο.. ενας ηλικιωμενος που εφτυσε, ενα σκυλι που κατουρησε.. σοβαρα μιλαμε? αυτα θα τα φερουμε στο σπιτι μας? αν ηταν ετσι γιατι να υπαρχουν παππουτσια και παντοφλες? δεν λεω να ειμαστε υποχοντριες και να παθαινουμε κατακουζινιαση με τα betadin αλλα οταν υπαρχουν παιδια σε ενα σπιτι καποια πραγματα εννοουνται.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν το ζητώ αλλά το επιβάλω....και αν κάποιον του κακοφανεί τότε η κλασική πλέον ατάκα "Να φύγετε, να πάτε αλλού" :-D Τώρα άνευ πλάκας, με την υγεία της κόρης μου δεν "παίζω" και δεν επιτρέπω σε κανέναν να "παίζει" και αυτός....ακόμα και την ίδια μου την μητέρα !!!!!! Ok δεν θα είναι το σπίτι αποστειρωμένο πλήρως αλλά τα παπούτσια των ανθρώπων πατάνε χιλια δυο πράγματα, εεεεε δεν θα τα βάλω και στο σπίτι μου και μάλιστα ίσως και στο στόμα του παιδιού μου.....Βέβαια φροντίζω ΠΑΝΤΑ και έχω παντόφλες στην είσοδο --- αρκετές για αυτούς και όσους περιμένω. Ελπίζω βλέποντας τες να καταλάβουν, αν οχι τότε το επιβάλω....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που κανενα απο τα δυο παιδια μου δεν μπουσουλαει κ δεν γλυφει το πατωμα δεν ζηταω απο τους ξενους να βγαλουν τα παπουτσια τους για να μπουν στο σαλονι μου.. Παρολα αυτα τους ζηταω να βγαλουν παπουτσια για να πατησουν στη μοκετα στο παιδικο η οποια ειναι απο τοιχο σε τοιχο κ δεν ειναι ευκολο να βγει για να πλυθει..

Εμεις τα βγαζουμε κ φυσικα το ιδιο κ οι δικοι μου κ ατομα του οικειου μου περιβαλλοντος που ερχονται συχνα κ εχω παντοφλες για ολους τους , ο καθενας τις δικες του..

Οταν ομως ειχα το Χαρη μικρο κ μπουσουλαγε βγαζαμε ολοι τα παπουτσια ανεξαιρετως.. Απεφευγα να εχω κοσμο κ αν τυχαινε μια γιορτη επετρεπα μονο στο σαλονι να πατανε με τα παπουτσια κ μετα καθαριζαμε τα χαλια..

Δεν βρισκω για ποιο λογο πρεπει το παιδι μου να γλυψει ολη τη βρωμια απο τα παπουτσια.. δηλαδη στο δρομο θα το αφηνα ποτε να μπουσουλαει??

 

Επισης βγαζω τα παπουτσια μου οταν παω σε φιλικα σπιτια, και χωρις να μου το ζητησουν.. οχι παντα βεβαια.. αν δω κ ειναι ολοι με παντοφλες θα τα βγαλω.. Αμα δω κ ολοι κυκλοφορανε με τα παπουτσια τους δεν τα βγαζω κ εγω.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!λοιπον αν και εγω δεν εχω παιδι το προτιμω να βγαζουν τα παπουτσια όταν έρχονται ειδικα οταν εξω βρεχει και φυσικα και εγω τα βγαζω σε φιλους που έχουν μικρα ανεξαρτητα αν το ζητησουν ή οχι. Η μοναδικη φορα που δεν το έκανα ήταν σε μια θεία του αντρα μου που ειχε γιορτη και ενω δεν υπαρχει ουτε ενα μικρουλη μεσα στο σπιτι θελει να βγαζουμε τα παπουτσια για να μην της λερωσουμε τα χαλια(που πάει δεκα φορες το χρονο στο καθαριστηριο)και αφου λοιπον είχε τρια χαλακια εξω απο την πόρτα ένα αγκαθωτο ενα βρεγμένο και το τριτο μπορει να είχε και μπενταντιν μου ζητησε να βγαλω τα παπουτσια αφου είχε ξεπαπουτσώσει αλλους 30 μέσα στο σπιτι της ειπα στο αυτι να μου δώσει παντοφλες γιατι εγω ουτε στο σπιτι μου δεν περπατάω ξυπολυτη γιατι σιχαινομαι και ανατριχιαζω και αφου φυσικα δεν ειχε αλλες με τα παπουτσια μεσα εγω και τους υπολοιπους να με κοιτανε με απορια πως περασα το αβατο απο τότε με περιμενουν οχι απλα παντοφλες στην εισοδο αλλα παντα φρεσκοπλυμένες.

γι αυτο αν θελετε να βγαζουν οι αλλοι τα παπουτσια δωστε τους ενα ζευγαρι παντοφλιτσες γιατι μπορει να μην θελουν να μπουν στο μπανιο ας πουμε ξυπολιτοι.

και μην επιμενετε και πολυ γιατι μπορει καποιος να έχει τρυπια καλτσα για το μάτι.χιχιχιχι

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ να βγάλω τα παπούτσια μου. Μόνο σε σπίτι συγγενικού προσώπου τα βγάζουμε αλλά, επειδή το μωρό έχει κάνει μεταμόσχευση μυελού των οστών. Στο μεγάλο τους παιδί ποτέ δεν βγάλαμε παπούτσια.

Μια φορά μόνο πήγα σε μια φίλη μου χειμώνα και ο μπέμπης ήταν στο σαλόνι πάνω στο χαλί. Σκέφτηκα από μόνη μου ότι έπρεπε να βγάλω τα παπούτσια μου αλλά μετά θυμήθηκα ότι φορούσα τα αθλητικά από το πρωί και πιθανόν να μύριζαν τα πόδια μου, οπότε δεν τα έβγαλα αλλά δεν πάτησα και στο χαλί που ήταν ο μπέμπης.

Η ίδια κοπέλα ερχόταν συχνά στο σπίτι μου με τον μπέμπη, ο οποίος μπουσουλούσε στο χαλί μου και στεκόταν όρθιος στηριζόμενος στο τραπέζι του σαλονιού κι έγλειφε τη σκόνη. Της είπα της κοπέλας ότι εμείς πατάμε στο χαλί με τα παπούτσια μας και ότι το τραπέζι του σαλονιού είναι σκονισμένο, γιατί είχα να ξεσκονίσω δυο μέρες και μάλιστα πήρα επί τόπου βετέξ να το καθαρίσω και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Η κοπέλα είναι παιδίατρος και της λέω "μα είναι σωστό να μπουσουλάει πάνω στο χαλί που εμείς και οι επισκέπτες μας περπατάμε με τα παπούτσια από το δρόμο?" και μου λέει "δεν παθαίνει τίποτε, αστον να αποκτήσει αντισώματα".

Τι να πω εγώ τώρα? Παιδίατρος είναι, κάτι παραπάνω θα ξέρει από μένα.

Εγώ παρόλα αυτά προσφέρθηκα και να ξεσκονίσω και να περάσω το χαλί με ξιδόνερο αλλά δεν ήθελε.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τα βγάζω αλλά όχι για τον φόβο των μικροβίων βέβαια αλλά γιατί έτσι έχω μάθει χειμώνα καλοκαίρι χωρίς παπούτσια και βέβαια μόνο στο σπίτι μου...Τώρα σε αυτό που γράφει η φίλη παραπάνω έχει δίκιο και εμένα η παιδίατρος μου είχε πει να μην βγάζει κανείς τα παπουτσια του όταν μπαίνει σπίτι παρά μόνο εγω γιατί έρχομαι από το νοσοκομείο και κουβαλάω τόνους μικροβια,αλλά γενικά δεν βγάζει κανένας που έρχεται στο σπίτι τα παπούτσια του,όσο για τα χαλιά πλένονται και σκου πίζονται με ειδική σκούπα μια φορα την εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια κοπέλα ερχόταν συχνά στο σπίτι μου με τον μπέμπη, ο οποίος μπουσουλούσε στο χαλί μου και στεκόταν όρθιος στηριζόμενος στο τραπέζι του σαλονιού κι έγλειφε τη σκόνη. Της είπα της κοπέλας ότι εμείς πατάμε στο χαλί με τα παπούτσια μας και ότι το τραπέζι του σαλονιού είναι σκονισμένο, γιατί είχα να ξεσκονίσω δυο μέρες και μάλιστα πήρα επί τόπου βετέξ να το καθαρίσω και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Η κοπέλα είναι παιδίατρος και της λέω "μα είναι σωστό να μπουσουλάει πάνω στο χαλί που εμείς και οι επισκέπτες μας περπατάμε με τα παπούτσια από το δρόμο?" και μου λέει "δεν παθαίνει τίποτε, αστον να αποκτήσει αντισώματα".

 

Παιδίατρος δεν είμαι, αλλά κατόπιν και συμβουλής του παππού της μικρής μου που είναι παθολόγος, εφαρμόζω το ίδιο σύστημα με τη φίλη σου. Αν θυμάμαι καλά, έρευνες έχουν δείξει ότι το άσθμα, κάποιες αλλεργίες κτλ έχουν να κάνουν ακριβώς με την "υπερβολική" καθαριότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα!

 

Εγώ τα μικρόβια δεν τα φοβάμαι (έχω δυο γατιά στο σπίτι, ποτέ μου δεν χρησιμοποίησα ισχυρά καθαριστικά όπως η χλωρίνη, μόνο ξύδι, σόδα και σαπούνι, και φυσικά αφήνω το παιδί μου να παίζει στην αυλή και στο πάρκο άφοβα), αλλά απαιτώ τα παπούτσια να βγαίνουν μόλις μπει κάποιος στο σπίτι μου (έχω ένα μικρό χαλάκι ακριβώς δίπλα στην είσοδο και δίνω και καθαρές παντόφλες σε όποιον το ζητήσει).

 

Η Αθήνα δεν είναι ακριβώς και η πιο καθαρή πόλη στην Ευρώπη και πάντα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα κάποιος να πατήσει σκατά σκύλου και μετά να έρθει να πατήσει και μέσα στο σπίτι μου, μπλιάξξξ :lol:

 

Επίσης με τα παπούτσια μας ενδέχεται να μεταφέρουμε φυτοφάρμακα από το γκαζόν και τον κήπο, τα οποία θα απορροφηθούν από το χαλί μας και θα τα εισπνεύσουν τα παιδάκια και τα κατοικίδιά μας!

 

Αν υπάρχει και αναγειρόμενη οικοδομή στη γειτονιά τότε πιθανό να μεταφερθεί στο σπίτι μας σκόνη από βαρέα μέταλλα και άλλα επικίνδυνα χημικά.

 

Οι πιο πολλές κουλτούρες στον κόσμο έχουνε τη συνήθεια αυτή γιατί θεωρούνε το σπίτι ως τον "ιερό" χώρο του καθενός από μας, όπου μπαίνοντας σ' αυτόν αφήνουμε πίσω τον εξωτερικό κόσμο μ' όλη τη φασαρία και τη βρωμιά του και ξεκουραζόμαστε/ανανεωνόμαστε μέσα σ' αυτόν.

 

Και τέλος είμαι και τεμπέλα να σκουπίζω και να σφουγγαρίζω κάθε λίγο και λιγάκι, αυτό το αφήνω στην καθαρίστρια μια φορά τη βδομάδα! Αγόρασα και μια σκούπα χεριού που λειτουργεί με επαναφορτιζόμενη μπαταρία (ευχαριστώ γιογκινάκι για τη σύσταση!) και όποτε βλέπω ψίχουλα και χνούδια αναλαμβάνει δουλειά ο γιος μου και έτσι το πάτωμα και χαλί μου είναι σχεδόν πάντα καθαρό! :D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα πολύ να έρχονται οι επισκέπτες σπίτι και να βγάζουν τα παπούτσια τους. Κάποτε, όταν έμπαιναν μέσα, δεν τα σκούπιζαν στο χαλάκι της εισόδου. Τους έλεγα τουλάχιστον να τα σκουπίζουν. Άλλοι συμμορφώνονταν, άλλοι με κοίταζαν περίεργα.

Μια μέρα περίμενα ένα φίλο στο σπίτι και ανοίγοντας την πόρτα τον βλέπω γυρισμένο πλάτη να μου δείχνει τις πατούσες του, για να δω ότι τα παπούτσια του είναι καθαρά.

Τέλος πάντων, κατάλαβα ότι θα γίνω και αντικοινωνική στο τέλος κι έτσι αποφάσισα να ρίχνω ένα σφουγγαρισματάκι, όταν φεύγουν οι ξένοι.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...