Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα φεύγατε για εξωτερικό?


STAUROULA

Recommended Posts

...τελικα, αφου γυρισαμε στο μυαλο μας και στο διαδικτυο ολοκληρο τον κοσμο αποφασισαμε να εγκατασταθουμε στην Κωνσταντινουπολη (μαλλον του χρονου τετοιον καιρο, μολις κλεισουν τα σχολεια, μπορει ομως και πιο νωρις).

 

 

Καμμια εμπειρια; (εμψυχωστε με σας παρακαλω γιατι ειναι η τελευταια μας διεξοδος :cry: )

 

Κυριως φοβαμαι τον ρατσισμο πυο ειχα βιωσει ως ελληνιδα οταν ημουν απλως τουριστρια στην Τουρκια... αν και εχω σκεφτει να βγαλω στα παιδια βρεταννικα διαβατηρια, σε διεθνες σχολειο θα πανε, οποτε τελειωσε η υποθεση... Τι λετε;...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχω πάει, όμως πρόπερσι γνώρισα πολλά παιδιά από σχεδόν όλα τα ευρωπαϊκά κράτη. Να σου πω ότι όσοι ήταν από Τουρκία ήταν οι πιο φιλικοί! Κι εγώ το ίδιο περίμενα, αλλά τελικά συνέβη το αντίθετο!

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

...τελικα, αφου γυρισαμε στο μυαλο μας και στο διαδικτυο ολοκληρο τον κοσμο αποφασισαμε να εγκατασταθουμε στην Κωνσταντινουπολη (μαλλον του χρονου τετοιον καιρο, μολις κλεισουν τα σχολεια, μπορει ομως και πιο νωρις).

 

Τι λετε;...

 

εγώ (εγωιστικά απαντώντας;) ) λέω να κάτσεις στ'αυγά σου κ να μην πάς πουθενά, επειδή θα χάσω τη φιλεναδίτσα μου8-)8-):cool:

 

αλλά αν είναι να πας στην άκρη του κόσμου...καλύτερα εκεί που ένα τσιγάρο δρόμος είναι:lol:

και πανέμορφα είναι

και πάρα πολυ φιλικούς ανθρώπους έχει...(καλά ρατσιστόμουτρα έχει παντού...εκεί κόλλησες;)

και θα μάθεις και Τούρκικα που μιλάει η μισή ανατολή

και θα φας και κανένα γκιουνεφέ

 

αγναντούν?:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

εγώ (εγωιστικά απαντώντας;) ) λέω να κάτσεις στ'αυγά σου κ να μην πάς πουθενά, επειδή θα χάσω τη φιλεναδίτσα μου8-)8-):cool:

 

αλλά αν είναι να πας στην άκρη του κόσμου...καλύτερα εκεί που ένα τσιγάρο δρόμος είναι:lol:

και πανέμορφα είναι

και πάρα πολυ φιλικούς ανθρώπους έχει...(καλά ρατσιστόμουτρα έχει παντού...εκεί κόλλησες;)

και θα μάθεις και Τούρκικα που μιλάει η μισή ανατολή

και θα φας και κανένα γκιουνεφέ

 

αγναντούν?:lol::lol::lol:

 

δεν ερχεστε να παμε ολοι μαζι καμμια εβδομαδα να μας δειξετε και τα κατατοπια; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ευχηθώ κάθε επιτυχία στο νέο σας ξεκίνημα

Θα ήθελες να μας πει ποιες άλλες επιλογές έπεσαν στο τραπέζι και γιατί τις απορρίψατε?

Τα παιδιά σου θα πάνε σε αγγλόφωνο σχολείο?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάντως κάναμε το μεγάλο σάλτο (τουλάχιστον το μισο) ο άντρας μου έφυγε την τετάρτη για Ολλανδία. ειναι εκει και εχει στρωθεί και στέλνει βιογραφικά ελπίζω να πάμε γρήγορα γιατί η αναμονή ειναι τεράστια και ιδιώς αμα είσαι μονη σου με δυο παιδιά................

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσακια για τα καλα σας λογια, εμενα δε με νοιαζει γενικως οπου κι αν βρισκομαι στον κοσμο, απλως σκεφτομαι πως θα ειναι για τα παιδια... Βεβαια ηλιθιοι υπαρχουν παντου, και η αλλαγη ξεκιναει απο εμας...

 

ζυμαρουλι, υπαρχουν τρια-τεσσερα διεθνη/αμερικανικα/βρετανικα σχολεια στην Πολη που μας ικανοποιησαν οι πληροφοριες που πηραμε, θα τα επισκεφτουμε και θα αποφασισουμε. Αυτος ειναι και ο λογος που δεν παμε στη Σμυρνη που θελαμε απο αποψη κλιματος/ ρυθμων-ποιοτητα ζωης/ κοστος ζωης και στεγης, αλλα το μονο διεθνες σχολειο εκει ειχε τις χειροτερες κριτικες... ε, αν ειναι να δινω Ε25000 το χρονο για την εκπαιδευση των παιδιων θελω και τις αναλογες παροχες... Αυτο βεβαια με προβληματιζει με τα σχολεια και το κοστος... τα διδακτρα θα μας βγουν περιπου ισα με το κοστος ζωης εκει. Αλλα τι να κανουμε, δεν υπαρχει επιλογη.

 

Θα παμε για αναγνωριστικο ταξιδι μεσα στο καλοκαιρι οταν κλεισουμε ραντεβου με σχολεια/ατζεντηδες/υπουργεια κλπ, αλλα με προβληματιζει πολυ τι θα κανουμε με τα παιδια... Εχω σκεφτει να παρουμε μαζι μας την κοπελα που τα κραταει τον Αυγουστο οταν ειναι κλειστοι οι παιδικοι... αλλα φανταζομαι θα κοστισει πολυ.. Θα χρειαστει δηλαδη δικο της δωματιο στο ξενοδοχειο, εισητηριο, και ποσα να της δωσω για μια εβδομαδα περιπου; (δεδομενου οτι δε θα ειναι συνεχως υπευθυνη για τα παιδια, μονο οταν πηγαινουμε στα ραντεβου μας, και επισης οτι ειμαστε φιλες -δηλαδη βγαινουμε και για καφε- κι ετσι δε θα ειναι "μονη"). Και αν δεχτει δηλαδη....

 

Το αλλο που σκεφτηκα ειναι να βρουμε ενα ξενοδοχειο με υπηρεσιες baby-sitting, αλλα μηπως τελικα βγει πιο ακριβα; Και θα ειναι τα παιδια με μια γυναικα που δεν ξερουν, και πως να εμπιστευτω;;; Αχχχ... τι πονοκεφαλος...

 

Ειχαμε σκεφτει Ινδια, Ταιλανδη, Κοστα Ρικα και Κυπρο. Θα επιστρεψω να μιλησω γι'αυτα.

 

ΒΕΒΕ, καλη επιτυχια στον αντρα σου, ευχομαι τα καλυτερα και συντομα να ειστε παλι και οι τεσσερις μαζι

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως κάναμε το μεγάλο σάλτο (τουλάχιστον το μισο) ο άντρας μου έφυγε την τετάρτη για Ολλανδία. ειναι εκει και εχει στρωθεί και στέλνει βιογραφικά ελπίζω να πάμε γρήγορα γιατί η αναμονή ειναι τεράστια και ιδιώς αμα είσαι μονη σου με δυο παιδιά................

 

BEBE μου τελικά το κάνατε το βήμα κοριτσάκι μου...ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟ...εύχομαι απο καρδιας να πάνε ΟΛΑ τελεια και να πατε γρηγορα και σεις....Αχ! Να δεις θα αλλάξει η ζωη σου....Προς το καλυτερο και σενα και των παιδιών σας..Αχ! συγκινηθηκα μπράβοο και πάλι...

 

Ευχαριστω κοριτσακια για τα καλα σας λογια, εμενα δε με νοιαζει γενικως οπου κι αν βρισκομαι στον κοσμο, απλως σκεφτομαι πως θα ειναι για τα παιδια... Βεβαια ηλιθιοι υπαρχουν παντου, και η αλλαγη ξεκιναει απο εμας...

 

ζυμαρουλι, υπαρχουν τρια-τεσσερα διεθνη/αμερικανικα/βρετανικα σχολεια στην Πολη που μας ικανοποιησαν οι πληροφοριες που πηραμε, θα τα επισκεφτουμε και θα αποφασισουμε. Αυτος ειναι και ο λογος που δεν παμε στη Σμυρνη που θελαμε απο αποψη κλιματος/ ρυθμων-ποιοτητα ζωης/ κοστος ζωης και στεγης, αλλα το μονο διεθνες σχολειο εκει ειχε τις χειροτερες κριτικες... ε, αν ειναι να δινω Ε25000 το χρονο για την εκπαιδευση των παιδιων θελω και τις αναλογες παροχες... Αυτο βεβαια με προβληματιζει με τα σχολεια και το κοστος... τα διδακτρα θα μας βγουν περιπου ισα με το κοστος ζωης εκει. Αλλα τι να κανουμε, δεν υπαρχει επιλογη.

 

Θα παμε για αναγνωριστικο ταξιδι μεσα στο καλοκαιρι οταν κλεισουμε ραντεβου με σχολεια/ατζεντηδες/υπουργεια κλπ, αλλα με προβληματιζει πολυ τι θα κανουμε με τα παιδια... Εχω σκεφτει να παρουμε μαζι μας την κοπελα που τα κραταει τον Αυγουστο οταν ειναι κλειστοι οι παιδικοι... αλλα φανταζομαι θα κοστισει πολυ.. Θα χρειαστει δηλαδη δικο της δωματιο στο ξενοδοχειο, εισητηριο, και ποσα να της δωσω για μια εβδομαδα περιπου; (δεδομενου οτι δε θα ειναι συνεχως υπευθυνη για τα παιδια, μονο οταν πηγαινουμε στα ραντεβου μας, και επισης οτι ειμαστε φιλες -δηλαδη βγαινουμε και για καφε- κι ετσι δε θα ειναι "μονη"). Και αν δεχτει δηλαδη....

 

Το αλλο που σκεφτηκα ειναι να βρουμε ενα ξενοδοχειο με υπηρεσιες baby-sitting, αλλα μηπως τελικα βγει πιο ακριβα; Και θα ειναι τα παιδια με μια γυναικα που δεν ξερουν, και πως να εμπιστευτω;;; Αχχχ... τι πονοκεφαλος...

 

Ειχαμε σκεφτει Ινδια, Ταιλανδη, Κοστα Ρικα και Κυπρο. Θα επιστρεψω να μιλησω γι'αυτα.

 

ΒΕΒΕ, καλη επιτυχια στον αντρα σου, ευχομαι τα καλυτερα και συντομα να ειστε παλι και οι τεσσερις μαζι

 

 

travellingmum μια γνωστή μου μένει Istabull μόνιμα....Η ιστορία έχει ως εξής:

 

Εφυγε απο Ελλάδα πριν 2 χρόνια με 2 ευρω στην τσέπη και τα εισητηρια στο χέρι...Οκ???

 

Αυτην την στιγμή 2 χρόνια μετά μας λέει το εξής...ΖΕΙ σε μεσαιωνικη βίλλα με πισινα κοντά στις όχθες του Βοσπορου με ενοικιο (κάθεσε???) 300 ευρω το μήνα....

 

Για σουπερ μαρκετ 2 ατόμων πληρώνει 25 ευρω το δεκαπενθημερο και για ρευμα νερο 20 ευρω το μηνα σύνολο....Οι μισθοι για τους "ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ" (εμάς) ειναι υψηλοι πάνω απο 1200 ευρω και ζουν ΦΥΣΙΚΑ πλουσιοπαροχα με τέτοιο χαμηλό κόστος ζωής...

 

ΔΟΥΛΕΥΕΙ και ταυτοχρονα ξεκινησε και ιδιωτική σχολή εκμαθησης μια τέχνης όπου πληρώνει τα διδακτρα και ΟΛΑ τα παραπάνω που είπα και της μένουν και λεφτά αποταμίευσης με τον Μισθό που ήδη πάλι ανεφερα....

 

Το μόνο κακό που πρέπει να συνηθησεις ειναι οι μπουρκες που αντικρίζεις μονιμα και οι βαριες μυρωδιές των μπαχαρικών που κατακλύζουν τους δρόμους...Στην Κωνσταντινουπολη δεν έχει τόσο τρελό ρατσισμό γιατι ειναι οι περισσότεροι Ελληνες αλλά δεν παύει να υπάρχει...Αυτααααααααααα

 

Ευχομαι καλή επιτυχια στην νεα επιλογή σας!!!

Link to comment
Share on other sites

BEBE μου τελικά το κάνατε το βήμα κοριτσάκι μου...ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟ...εύχομαι απο καρδιας να πάνε ΟΛΑ τελεια και να πατε γρηγορα και σεις....Αχ! Να δεις θα αλλάξει η ζωη σου....Προς το καλυτερο και σενα και των παιδιών σας..Αχ! συγκινηθηκα μπράβοο και πάλι...

 

 

 

 

travellingmum μια γνωστή μου μένει Istabull μόνιμα....Η ιστορία έχει ως εξής:

 

Εφυγε απο Ελλάδα πριν 2 χρόνια με 2 ευρω στην τσέπη και τα εισητηρια στο χέρι...Οκ???

 

Αυτην την στιγμή 2 χρόνια μετά μας λέει το εξής...ΖΕΙ σε μεσαιωνικη βίλλα με πισινα κοντά στις όχθες του Βοσπορου με ενοικιο (κάθεσε???) 300 ευρω το μήνα....

 

Για σουπερ μαρκετ 2 ατόμων πληρώνει 25 ευρω το δεκαπενθημερο και για ρευμα νερο 20 ευρω το μηνα σύνολο....Οι μισθοι για τους "ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ" (εμάς) ειναι υψηλοι πάνω απο 1200 ευρω και ζουν ΦΥΣΙΚΑ πλουσιοπαροχα με τέτοιο χαμηλό κόστος ζωής...

 

ΔΟΥΛΕΥΕΙ και ταυτοχρονα ξεκινησε και ιδιωτική σχολή εκμαθησης μια τέχνης όπου πληρώνει τα διδακτρα και ΟΛΑ τα παραπάνω που είπα και της μένουν και λεφτά αποταμίευσης με τον Μισθό που ήδη πάλι ανεφερα....

 

Το μόνο κακό που πρέπει να συνηθησεις ειναι οι μπουρκες που αντικρίζεις μονιμα και οι βαριες μυρωδιές των μπαχαρικών που κατακλύζουν τους δρόμους...Στην Κωνσταντινουπολη δεν έχει τόσο τρελό ρατσισμό γιατι ειναι οι περισσότεροι Ελληνες αλλά δεν παύει να υπάρχει...Αυτααααααααααα

 

Ευχομαι καλή επιτυχια στην νεα επιλογή σας!!!

 

 

αχ, στελλινουλα μου, εχεις επικοινωνια με τη φιλη σου; Θα μου εκανες πολυ μεγαλη χαρη αν ρωτουσες να μας προτεινει καποιο μεσιτικο γραφειο, γιαιτ αυτα που εχει στο ιντερνετ εχουν κατι τρελες τιμες, ειναι ολα τα αγγλικα και αμερικανικα γραφεια που διαφημιζουν πολυ ακριβα σπιτια.. για ενα-δυο χρονια θελουμε να νοικιασουμε μεχρι να δουμε πως θα παμε και να ξερουμε που θελουμε να μεινουμε... Αλλα για 2αρι ή 3αρι (θελουμε τουλαχιστον 2αρι με δυο παιδια) βρισκω κατι τιμες απο Ε1500 και πανω. Δε μπορει να ειναι φυσιολογικο αυτο γιαιτ ξερω οτι οι Τουρκοι δεν παιρνουν τοσα λεφτα, ο κατωτατος μισθος ειναι Ε320 μικτα και Ε208 καθαρα, αυτοι δηλαδη πως ζουνε;

Link to comment
Share on other sites

travellingmum θα ήθελα να σε ρωτήσω πως και καταλήξατε στη μετανάστευση στην Κωνσταντινούπολη και γιατί σκεφτήκατε και τις άλλες χώρες που αναφέρεις, Ινδία πχ.

 

Εγώ όσο ψάχνω για μετανάστευση ψάχνω αποκλειστικά σχεδόν για Ευρώπη. Δεν έχω σκεφτεί ότι μπορεί να υπάρχουν ευκαιρίες ανατολικά, και ειδικά Κωνσταντινούπολη.

 

Με ενδιαφέρει λοιπόν να καταλάβω τι είναι αυτό που μου διαφεύγει γι αυτές τις χώρες και δεν τις έχω σκεφτεί...για να τις σκεφτώ!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

travellingmum όταν την βρώ θα σου πω οκ?

 

kikileuteris ειναι οι μόνες χώρες που εγώ προσωπικά δεν θα πηγαινα για μετανάστευση ΠΟΤΕ...Είναι ο πατέρας μου απο Κάιρο Αιγυπτου και η γιαγια μου ζεί εκει ακόμα και μονο ασχημα πραγματα εχει να μου λεει....

 

Χαρακτηριστικα θυμάμαι που μου είπε η γιαγια μου ότι μια κοπελίτσα δεν ηθελε να φοράει μπουρκα και πέρασε μια παρέα γυναικών με μπουρκες και της έριξαν οξύ στο προσωπο και το κεφάλι για να συμαδευτει και να αναγκαστει να φοράει για πάντα....

 

Βεβαια στις "ξένες" δεν το κάνουν αλλά το ριψοκυνδινευεις???

Link to comment
Share on other sites

travellingmum θα ήθελα να σε ρωτήσω πως και καταλήξατε στη μετανάστευση στην Κωνσταντινούπολη και γιατί σκεφτήκατε και τις άλλες χώρες που αναφέρεις, Ινδία πχ.

 

Εγώ όσο ψάχνω για μετανάστευση ψάχνω αποκλειστικά σχεδόν για Ευρώπη. Δεν έχω σκεφτεί ότι μπορεί να υπάρχουν ευκαιρίες ανατολικά, και ειδικά Κωνσταντινούπολη.

 

Με ενδιαφέρει λοιπόν να καταλάβω τι είναι αυτό που μου διαφεύγει γι αυτές τις χώρες και δεν τις έχω σκεφτεί...για να τις σκεφτώ!

 

 

kiki, εξαρταται τι θελεις να κανεις. Εμεις δε θελουμε να χαραμισουμε το μικρο μας κεφαλαιο στην ελλαδα και γι'αυτο στραφηκαμε σε χωρες που εχουν αναπτυξη. Εκτος απο την Κυπρο, εκει θα πηγαιναμε μονο για τον καιρο και λογους ευκολοτερης προσβασης σε ελλαδα και αγγλια απ'ο,τι απο την Ινδια ή την Κοστα Ρικα.

 

Η Ινδια και η Ταιλανδη εχουν μεγαλη αναπτυξη αυτη τη στγμη, οπως επισης και το Βιετναμ και η Τουρκια. Μιλαμε για αναπτυξη της ταξης του 7 με 10%, δεν ειναι αστεια τα πραγματα. Η Κοστα Ρικα ηταν επιλογη πιο ριψοκινδυνη οικονομικα, αλλα ειναι ενας τοπος που θα ηθελα (νομιζω) να μεγαλωσω τα παιδια μου. Ειναι απο τα φιλικοτερα και ασφαλεστερα μερη του κοσμου. Ειχαμε αρχισει να μαθαινουμε και Ισπανικα. Τωρα να πεσεις απ΄τα ισπανικα στα τουρκικα λιγο βαρυ μου ερχεται αλλα... ας οψονται τα τεκνα... (γιατι αν δεν ειχα παιδια εγω θα την ειχα κανει ασυζητιτι για θερμοτερα κλιματα... μη σου πω οτι δε θα ειχα επιστρεψει ποτε απο την Ταιλανδη και την Αυστραλια, μια χαρουλα ημουνα εκει. Αλλα, ερωτευμενη γαρ, μου'χε καρφωθει σωνει και καλα να παω στην αγγλια να παντρευτω. Αν ηξερα τοτε αυτα που ξερω τωρα θα του ειχα πει να ερθει αυτος να με βρει...).

 

Ειδες, τη ριχνω και την ασχετιλα μεσα, δεν κρατιεμαι...

 

Για να παρεις πενταετη αδεια διαμονης στην Κοστα Ρικα πρεπει να βαλεις σε λογαριασμο δικης τους τραπεζας $150.000 (περιπου Ε120.000) και να αλλαζεις $30.000 καθε χρονο σε ΚοσταΡικανα, για να κινειται η οικονομια τους. Μεσα σ'αυτο το διαστημα μπορεις να ξεκινησεις την επιχειρηση σου και να βγαλεις καρτα μονιμης διαμονης. Μετα απο τρια χρονια μπορεις να κανεις οποιαδηποτε δουλεια (αλλιως ειναι δυσκολα -μονο για δικη σου επιχειρηση μπορεις να πας και μπορεις μονο να εισαι manager, αν δηλαδη εχεις πχ εστιατοριο και σε πιασουν να μαγειρευεις ή να μαζευεις πιατα την εκατσες).

 

Στην Ταιλανδη μας απετρεψε το γεγονος οτι δε μπορουν ξενοι ν'αγορασουν γη, που σημαινε οτι θα πληρωναμε μια ζωη ενοικιο, ενω θα μπορουσαμε να αγορασουμε εξ'αρχης το σπιτακι μας αν ηταν αλλιως τα πραγματα. Υπαρχουν βεβαια καποιοι τροποι να το μονταρεις αυτο, αλλα δεν ειναι εντελως νομιμοι και δεν ξερεις ποτε αν θα εισαι εσυ ο τυχερος που θα πιαστει τελικα -και δεν εχω ακουσει τα καλυτερα για τις φυλακες της Ταιλανδης :-P

 

Ουσιαστικα δεν απορριψαμε καμμια απο αυτες τις σκεψεις, ολα παιζουνε για αργοτερα (ειδικα οταν φυγουν τα παιδια απο το σπιτι ονειρευομαι πολυ μια απλη εως φτωχη ζωη σε μια πιο απλη χωρα), αλλα η ευκαιρια της Τουρκιας ειναι εδω και ειναι τωρα! Παμε και βλεπουμε...

 

Οσο για τους κινδυνους, οι λαοι της ΝΑ Ασιας ειναι απο τους πιο απλους, χαμογελαστους και φιλικους ανθρωπους στον κοσμο...Τωρα για τις μουσουλμανικες χωρες εχω μια επιφυλαξη, οχι οτι φοβαμαι τους ανθρωπους αλλα τις κυβερνησεις και τη θεση της γυναικας στην κοινωνια, ομως ακουω οτι η Κωνσταντινουπολη ειναι Ευρωπαϊκη πολη.

 

Φρικτες ιστοριες συμβαινουν παντου, δε μπορεις να κολλας σ'αυτες. Λιγα μου ελεγε εμενα η γιαγια μου για τους "αγριους" κατα την μικρασιατικη γνωμη της ντοπιους εδω στην Ελλαδα; Λιγα συμβαινουν στην Ελλαδα; Στο Λονδινο; Στη Μαδριτη;

 

Και στο κατω-κατω τι travellingmum και internationally minded θα ημουν αν δε μπορουσα να προσαρμοστω στις συνθηκες της καθε χωρας...:-P:razz::-P οσο υπαρχει υγεια, δουλεια κι ελευθερια εκφρασης -παντα με σεβασμο- ολα τ'αλλα ειναι στο μυαλο μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα απο την ομορφη Κυπρο!

Λοιπον Σταυρουλα μου λιγους μηνες πριν ειχα και εγω τις ιδιες ανησυχιες με εσενα και εν τελει εκανα το μεγαλο βημα -αν και λετρευω την Αθηνα- και εδω και δυο μηνες περιπου μενω στην Κυπρο..

Οπως ειπανε και καποια αλλα κοριτσια η ζωη εδω ειναι σαφως πιο ηρεμη και ποιοτικη.Δεν υπαρχει ολη αυτη η βαβουρα τις Αθηνας και δεν τρως μια ολοκληρη μερα για να κανεις μια δουλεια, μιας και εδω οι αποστασεις ειναι μικρες.Εδω δεν φοβασαι να κοιμηθεις με ανοιχτο το παραθυρο και τα παιδια παιζουνε μονα τους στις παιδικες χαρες χωρις το φοβο καποιου ανωμαλου.

Εδω δεν θα δεις ποτε πρεζακια στους δρομους, ουτε αστεγους, ουτε καν ενα αδεσποτο!

Αν σε εχει κουρασει η Αθηνα, πιστεψε με εδω θα βρεις την ηρεμια σου..Και τον χαμενο χρονο που σπαταλας στους δρομους,θα τον αξιοποιεις με την οικογενεια σου.

Σε καποια θεματα ειναι πιο οικονομικη η Κυπρος, πχ στην κινητη τηλεφωνια και στα καθημερινα εξοδα.Πιο ακριβα ειναι τα ρουχα και τα ηλεκτρικα ειδη μιας και εδω η αγορα ειναι μικρη και δεν υπαρχει ανταγωνισμος.

Τα ενοικια δε, ειναι ΠΟΛΥ πιο φθηνα απο την Αθηνα, οπως και η αγορα καποιου σπιτιου.Για να καταλαβεις,με τα λεφτα που εδινα στην Αθηνα για να μενω σε ενα θεοπαλιο δυαρι,εδω μπορω να μενω σε μονοκατοικια με κηπο!:wink:

Ευκαιριες εργασιας απο την αλλη υπαρχουν πολλες-αν εχεις βεβαια τα προσοντα- με πολυ καλους μισθους.

Επειτα, η Κυπρος δεν ειναι πολυ μακρια 1,5 μονο ωρα με το αεροπλανο, οποτε θα μπορεις ανα πασα στιγμη να πηγαινεις και να βλεπεις τους δικους σου!

Τελος, οι Κυπριοι ειναι πολυ φιλοξενοι και καλοι ανθρωποι, μιλανε τη γλωσσα σου και εχουν τα ιδια ηθη και εθιμα!

Αποψη μου ειναι πως αμα δεχτουν τον καλο σου για δουλεια εδω, να ερθετε λιγες μερες για να δεις και εσυ πως ειναι και μετα αποφασιζεις!

Για οτι αλλο θελεις στειλε μου πμ!

Φιλικα,

Χριστιανα.

 

Λέγε τέτοια και για πότε θα φύγω για Κύπρο δεν φαντάζεσαι...!!!

 

 

Εγώ θα έφευγα σίγουρα για εξωτερικό και μάλιστα είναι κάτι που το εξετάζουμε έντονα.

Απλά όταν έχεις παιδί-ά δεν μπορείς να φύγεις τόσο εύκολα... Πρέπει να εξασφαλίσεις δουλειά ή σπίτι. Το ιδανικό είναι να έχεις και τα 2, αλλά αν δεν είναι εφικτό τουλάχιστον το ένα από τα δύο.

Μακάρι να είχα μια θεία μεγάλης ηλικίας στη Αμερική, για παράδειγμα, να μπορούσε να μας φιλοξενήσει και εμείς να ψάχναμε μόνο για δουλειά!

Ή να μας έλεγε ένας συγγενής σε αναπτυγμένη χωρά "ελάτε εδώ έχω δουλειά και για τους δυο σας" και εμείς να ψάχναμε μόνο για σπίτι...

 

Απλά είναι λίγο δύσκολο να σου κάτσει...

 

Εγώ πάντως θα έφευγα παρότι είμαι πολύ δεμένη με την οικογένεια μου. Θα το έκανα για το παιδί μου, για το μέλλον του για να μην ζήσει μέσα στην μιζέρια που κάποιοι μας επιβάλλουν....

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς παιδιά Αισίως κοιτάμε ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ για Αγγλία και Ολλανδία. Αν μας κάτσει κάποια καλή ευκαιρία Αμερική, Καναδά η Αυστραλία δεν λέμε ΟΧΙ.....

 

Εχει σκοπό να την κάνει ο άνδρας μου το καλοκαιρι (αν εχει βρεί δουλειά) για κανα 3 μηνο (ξεκινάει τότε η μεγάλη άδεια του) και αν ειναι καλά και έχει τακτοποιηθει, adios amigos.....

 

Βεβαια το μανίκι είναι ότι εγώ θα είμαι εδώ ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ με έναν μπέμπη 6 μηνών, αλλά κακό σκυλί ψόφο δεν έχει και αν θέλουμε ένα καλύτερο μέλλον για τον μικρούλι μου μας τότε θα κάνω υπομονη και θα περιμένω να περάσει ο καιρός!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο άντρας μου λείπει εδω και 2 εβδομάδες... ωρες ωρες ειναι πολύ δύσκολα με τα 2 παιδιά........ μεγάλη προσπάθεια. Εκείνος εχει κάνει κάποια ραντεβου και έπονται και άλλα ειμαστε σε αναμονή ελπίζω τον Αυγουστο που θα σκάει ο τζίτζικας να την κάνω. Τωρα η ζωή εκεί ειναι πολύ πιο διαφορετική όπως μου την περιγράφει... κάποια κορίτσια ξέρουν καλύτερα από εμένα. Να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου λείπει εδω και 2 εβδομάδες... ωρες ωρες ειναι πολύ δύσκολα με τα 2 παιδιά........ μεγάλη προσπάθεια. Εκείνος εχει κάνει κάποια ραντεβου και έπονται και άλλα ειμαστε σε αναμονή ελπίζω τον Αυγουστο που θα σκάει ο τζίτζικας να την κάνω. Τωρα η ζωή εκεί ειναι πολύ πιο διαφορετική όπως μου την περιγράφει... κάποια κορίτσια ξέρουν καλύτερα από εμένα. Να δούμε

 

αν σε παρηγορεί, πέρυσι ήμουν μόνη 2,5 μήνες με ένα νεογέννητο και φέτος πάλι και τους 3 μήνες του καλοκαιριού μόνη με τη μικρή εδώ κι ο άντρας Αμερική... δεν είναι εύκολα, αλλά θέλει υπομονή. κι άμα δεν έχεις κάνει 10 ώρες πτήση με ένα χρονιάρικο μωρό, δεν ξέρεις τι θα πει μεγάλο ζόρι χεχεχε icon_wink.gif

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πέρυσι το καλοκαίρι είχα μείνει 4 μήνες μόνη με τον μικρούλη ο οποίος ήταν 10 μηνών. Τόσο μας πήρε για να τακτοποιηθεί ο άντρας μου και να δούμε ότι είναι εφικτό να μετακομίσουμε.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο. Όπως όλα, θα περάσει και αυτό...

Εύχομαι να είναι μικρό το διάστημα που θα είστε χωριστά.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΒΕ ερχετε και το δικο μου και τρέμω στην ιδέα....Αν κάτσει καλά η φάση λέμε για καλοκαιρι να φύγει ο συζηγος για κανα 3 μηνο και βλέπουμε ....με ένα μωράκι 6 μηνών και ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ (εγω δεν εχω κανεναν για στηριγμα ή βοηθεια).....αστα να πάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαβάσεις την ιστορία μας στη σελίδα 5. Ναι, έχουμε προσαρμοστεί. Εγώ και ο άντρας μου δουλεύουμε και ο μικρός πάει σταθμό. Όταν ανακοινώσαμε σε γονείς και φίλους ότι φεύγουμε όλοι είχαν τις αμφιβολίες τους και ήταν διστακτικοί. Πλέον κάθε φορά που μιλάμε ή όταν επιστρέφουμε Ελλάδα για διακοπές όλοι λένε ότι κάναμε την καλύτερη δουλειά. Και εμείς δεν το μετανιώσαμε. Φυσικά και μας λείπουν οι γονείς, οι φίλοι, η ζωή στην Ελλάδα όπως την ξέραμε, αλλά συνολικά η ποιότητα ζωής μας έχει αναβαθμιστεί. Φεύγουμε 8 το πρωί, μέχρι τις 18:00-18:15 έχουμε επιστρέψει όλοι σπίτι (!!!), ζούμε σε σπίτι με κήπο, σε μια καταπράσινη περιοχή. Εξακολουθούμε και το βλέπουμε προσωρινό (η πατρίδα είναι πάντα γλυκιά και τη νοσταλγείς) και θέλουμε να γυρίσουμε στα επόμενα 5 χρόνια για να πάει το παιδί σχολείο στην Ελλάδα, απλά δεν ξέρουμε πλέον κατά πόσο αυτό θα είναι εφικτό :(

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Peekaboo γιατι μου το κάνεις αυτο??? Δεν σου πα....έχει ξεκινησει ο σύζηξ και στέλνει βιογραφικά, το καλοκαιράκι αν έχει κάτσει κάτι θα αριβάρει για κει για κανα 3μηνο και μετά και μεις θα έρθουμε!!!!
Link to comment
Share on other sites

Peekaboo γιατι μου το κάνεις αυτο??? Δεν σου πα....έχει ξεκινησει ο σύζηξ και στέλνει βιογραφικά, το καλοκαιράκι αν έχει κάτσει κάτι θα αριβάρει για κει για κανα 3μηνο και μετά και μεις θα έρθουμε!!!!

 

Εύχομαι τα πράγματα να σας έρθουν όπως τα θέλετε κοριτσάκι μου. Αν έρθεις θα έχω και παρεούλα :)

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...