Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφονηπιακός σταθμός στα νότια προάστεια


Recommended Posts

Μακαρι να μας δινανε 5 χρονια αδεια απο τη δουλεια να καθομασταν να μεγαλωναμε τα παιδακια μας.. αυτο εχω να πω μονο..

 

έχεις απόλυτο δίκιο αλλά μάλλον αδύνατο και εγώ στο δημόσιο δουλεύω

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς τελικά μάλλον θα τα πάμε από Σεπτέμβρη στις Γλυκές Φατσούλες. Εκτός απροόπτου θα κάνουμε την εγγραφή την άλλη εβδομάδα. Και εμένα με προβλημάτιζε ότι δε σου δημιουργεί την εντύπωση "οικογενειακού'" σταθμού αλλά από ότι έμαθα και είδα αυτό οφείλεται στο μέγεθός του και όχι στη φιλοσοφία του. Δύσκολο πράγμα αυτή η απόφαση... Όπου κιαν πήγα υπήρχαν πράγματα που μου άρεσαν και άλλα που δε μου άρεσαν. Και ειλικρινά το έψαξα πολύ. Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το τέλειο όπως το έχει στο μυαλό του ο καθένας είναι μάλλον ουτοπικό. Επιλέξαμε βάση και των δικών μας θέλω αλλά κυρίως από το πού πιατεύουμε ότι τα κορίτσια μας θα περάσουν καλύτερα και θα ωφεληθούν περισσότερο. Ελπίζουμε ότι είναι η σωστή επιλογή.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Εχω μια μπουμπου 5 μηνων και απο σεπτεμβρη που θα χρονησει θα πρεπει να την παμε καπου. Δε ξερω ακομα αν θα βρω γυναικα ή σταθμο, αλλα παντως εχω ηδη ξεκινησει να ψαχνω. Την αλλη εβδομαδα εχω ραντεβου στο Ουρανιο Τοξο και στις Φατσουλες. Υπαρχει καποιος αλλος σταθμος στην περιοχη που περνει τετοιες ηλικιες??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Εχω μια μπουμπου 5 μηνων και απο σεπτεμβρη που θα χρονησει θα πρεπει να την παμε καπου. Δε ξερω ακομα αν θα βρω γυναικα ή σταθμο, αλλα παντως εχω ηδη ξεκινησει να ψαχνω. Την αλλη εβδομαδα εχω ραντεβου στο Ουρανιο Τοξο και στις Φατσουλες. Υπαρχει καποιος αλλος σταθμος στην περιοχη που περνει τετοιες ηλικιες??

 

Τοσοδούλα Άνω Γλυφάδα 2109605322

Γέλα Χαμογέλα 2109645150

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς γραφτήκαμε στις Γλυκές Φατσούλες! Ελπίζουμε να πάνε όλα καλά στην προσαρμογή το Σεπτέμβρη... Αν και μας είπαν ότι μπορούμε να τα ξεκινήσουμε με σχολικό και διατροφή από Ιούνιο που λιγοστεύουν τα παιδάκια λόγω καλοκαιριού (υπάρχουν παιδάκια με μειωμένο πρόγραμμα που σταματάνε 3 μήνες το καλοκαίρι). Ο σταθμός κλείνει μόνο τον Αύγουστο και το υπόλοιπο καλοκαίρι, εάν δεν έχεις άδεια ή για όσο δεν έχεις άδεια, μπορείς να στέλνεις τα παιδιά. Η προσαρμογή λένε θα είναι καλύτερη τότε αντί για το Σεπτέμβρη που πάρα πολλά παιδιά είναι καινούρια και επομένως δυσκολότερα τα πράγματα... Βέβαια μεσολαβεί και ένας μήνας χωρίς παιδικό πολύ σύντομα από το ξεκίνημα και δεν ξέρω... Μήπως τότε η προσαρμογή είναι φτου κι απ΄την αρχή;

Μάλλον άλλο θέμα άνοιξα...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις ειδαμε και τις φατσουλες και το ουρανιο τοξο. Διαφορετικοι σταθμοι μεταξυ τους. Αυτο που μου αρεσε στις φατσουλες ειναι οι εγκαταστασεις. Στο ουρανιο τοξο εχει βεβαια πιο οικογενειακο κλιμα, αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι σε ενα πιο μεγαλο και οργανωμενο σταθμο μηπως ειναι καλυτερα..Θα ειναι και αρκετα μικρη η μπουμπου μας, μολις θα εχει χρονησει.. Δε ξερω. Εγω μαλλον προτιμω τις φατσουλες, ενω ο αντρας μου ειναι υπερ για κατι πιο μικρο. Θα το σκεφτουμε κιαλλο..

Link to comment
Share on other sites

Και επισης για οσες μενουν προς Ανω Γλυφαδα ειναι και η Τοσοδουλα που ειδαμε εμεις και παιρνει απο μωρα. Οικογενειακος σταθμος, αλλα πολυ περιποιημενος και γενικα μας εκανε αρκετα καλη εντυπωση. Ολα τακτοποιημενα, ομορφα, ευγενικα παιδακια, αξιζει να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Veragr δεν ξέρω πολλά πράγματα αλλά επειδή πέρασα κι από κει όταν έψαχνα μου φάνηκε συμπαθητικός, όχι μεγάλος σταθμός, με ικανοποιητικό εξωτερικό χώρο... Εμείς δεν το ψάξαμε παραπάνω γιατί τέτοιου είδους και καλοί σταθμοί υπάρχουν και πολύ πιο κοντά στο σπίτι μας (τελικά βέβαια Άλιμο καταλήξαμε αλλά σε μεγάλο σταθμό για διαφορετικούς λόγους). Ξέρω μόνο ότι έχουν αρκετές δραστηριότητες για τα παιδάκια και μια γνωστή μου που πάει εκεί το κοριτσάκι της λέει ότι οι κοπέλες είναι πολύ καλές. Αυτά μόνο δυστυχώς...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Εχω επισκεφθει τον σταθμο.Πολυ εντυπωσιακες εγκαταστασεις.Μεγαλος πολυ.24 παιδια με 2 δασκαλες ανα τμημα.Τρομερη αυλη.Αυστηρη και τυπικη η ιδιοκτητρια μου φανηκε.Αφου οταν την ρωτησα αν μπορω να την παρω τηλεφωνο για καποια ερωτηση την επομενη μερα, μου ειπε οχι.Πολυ οργανωμενοι.Ολα καλα φανηκαν, εκτος απο τα πολυαριθμα τμηματα και την αιθουσα home cinema με τεραστια τηλεοραση που δεν μου αρεσε ως ειδος απασχολησης.Ειμαι κατα της τηλεορασης σε αυτες τις ηλικιες.

Προσωπικη αποψη για το σταθμο δεν εχω.Εχω ακουσει καλα λογια.Αλλα δεν σε αφηνουν στην προσαρμογη να εισαι εκει.Αν εισαι υπερ των μεγαλων και οργανωμενων σχολειων, αξιζει να το επισκεφθεις.Αν προτιμας κατι οικογενειακο, ξεχνα το καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους,

κια εγώ πρέπει να πάω την μικρούλα μου σε βρεφονηπιακό σταθμό ή να βρω γυναίκα. Μένω στη Βούλα και τον Σεπτέβριο θα είναι 13 μηνών. Έχω ακούσει για το ΓΕΛΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ (Γλυφάδα) αλλά μου έχουν πει ότι πρέπει να περπατάει για να πάει εκεί και για άλλους 2 στον Άλιμο ΓΛΕΚΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕ, ΠΑΣΧΑΛΗΣ. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ γιατί μου λένε ότι κολάνε συνέχεια αρρώστιες και δεν θα ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

κια εγώ πρέπει να πάω την μικρούλα μου σε βρεφονηπιακό σταθμό ή να βρω γυναίκα. Μένω στη Βούλα και τον Σεπτέβριο θα είναι 13 μηνών. Έχω ακούσει για το ΓΕΛΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ (Γλυφάδα) αλλά μου έχουν πει ότι πρέπει να περπατάει για να πάει εκεί και για άλλους 2 στον Άλιμο ΓΛΕΚΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕ, ΠΑΣΧΑΛΗΣ. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ γιατί μου λένε ότι κολάνε συνέχεια αρρώστιες και δεν θα ξέρω τι να κάνω.

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ. ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ, ΘΑ ΒΟΗΘΗΘΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ. ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους,

και εγώ πρέπει να πάω την μικρούλα μου σε βρεφονηπιακό σταθμό ή να βρω γυναίκα. Μένω στη Βούλα και το Σεπτέβριο θα είναι 13 μηνών. Έχω ακούσει για το ΓΕΛΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ (Γλυφάδα) αλλά μου έχουν πει ότι πρέπει να περπατάει για να πάει εκεί και για άλλους 2 στον Άλιμο, ΓΛΥΚΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ, ΠΑΣΧΑΛΗΣ. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ γιατί μου λένε ότι κολλάνε συνέχεια αρρώστιες και δεν θα ξέρω τι να κάνω.

 

Οι διδυμούλες μας είναι δύο ετών και ξεκίνησαν ήδη στις Γλυκές Φατσούλες. Πολλές κοπέλες μας είχαν πει τα καλύτερα λόγια, μας άρεσε και μας πάρα πολύ και μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά. Καλά λόγια έχω ακούει κι εγώ για το Γείτονα και τον Πασχάλη, και οι 3 όμως δεν είναι αυτό που λέμε οικογενειακοί σταθμοί. Εξαρτάται από το τί ζητάς και πόσο χρήματα είσαι διατεθειμένη να δώσεις γιατί παίζει κι αυτό ρόλο.

 

Οι ιώσεις είναι δεδομένες, ειδικά τον πρώτο χρόνο. Είχα αυτή την εμπειρία με το γιο μου, την πρώτη χρονιά ήταν όλο με βήχα και μύξες, ευτυχώς όχι τίποτα σοβαρό, από τη δεύτερη αραίωσαν πολύ οι αρρώστιες. Πήγε όμως 2,5 ετών...

Οι μικρές πάλι αρρώσταιναν από δύο μηνών λόγω των "εισαγωγών" του Θάνου και ήδη έχουν πολύ γερό ανοσοποιητικό σύστημα.

 

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου, έχω βρεθεί σ'αυτή τη θέση όπως και πάμπολλες άλλες μαμάδες. Πάντως αν έχεις τη δυνατότητα να βάλεις γυναίκα, κοίταξέ το μήπως βρεις κάποια καλή περίπτωση και στείλε τη μικρούλα 2 ετών σε σταθμό που θα είναι πιο έτοιμη για τα θετικά που έχει να προσφέρει ο παιδικός.

 

Προσωπικά είμαι υπέρ του παιδικού αλλά το θεωρώ προτιμότερο από τα 2 χρόνια και μετά, αν βέβαια υπάρχει άλλη λύση ως τότε. Όχι βέβαια ότι είναι και εύκολο να βρεις κατάλληλη γυναίκα... Εμείς σταθήκαμε πολύ τυχεροί αλλά έχω διαβάσει χίλια μύρια για babysitter... Ψάξτο καλά πριν αποφασίσεις!

 

Αν πάλι επιλέξεις σταθμό, κάνε υπομονή, σιγά σιγά όλα πάνε καλύτερα. Υπάρχουν πολλές μητέρες που έστειλαν από λίγων μηνών τα πιτσιρίκια τους σε σταθμό και είναι πολύ ευχαριστημένες με την επιλογή τους. :wink:

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους,

 

Θα ήθελα να στείλω του χρόνου το γιό μου που θα είναι 19 μηνών στο παιδικό σταθμό "ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ" στην Γλυφάδα γιατί είναι πολύ κοντά στην δουλεία μου.'Εχει κάποιος το δικό του παιδάκι εκεί ή έχει ακούσει αν είναι καλός σταθμός και αν είναι ακριβός ή οικονομικός;Αν γνωρίζετε και άλλο σταθμό στην Γλυφάδα(κάτω απο την Λ.Βουλιαγμένης) που να δέχεται τοσο μικρά παιδάκια θα με βοηθούσατε πολύ γιατί δεν υπάρχουν πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

simera piga sto biolagoudaki na dw ti ginetai ekei pera...exw ena paidaki 22 minwn...exete ipopsin san gia auton ton stathmo ????

episis endiaferomai na paw na episkeftw kai tous ixnilates ,exw akousei thetika sxolia ....an exei kamia mama steilei to mwro tis ekei as mou pei kai mena min pigainw adikws!!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν υπαρχει σταθμος που να ειναι ολα καλα σε φυσιολογικη τιμη??

Να ρωτησω κατι αλλο, ολοι αυτοι οι σταθμοι της περιοχης μας, απο ποτε θελουνε να κανουμε την εγγραφη για να παει το Σεπτεμβριο ??

Με ενδιαφερει ενας σταθμος οικογενειακος, οχι αυστηρος με τρελο προγραμμα , ραντεβου γεματος δραστηριοτητες κτλ....ηρεμα και ζεστα πραγματα!

 

Αχ! αφηνουμε ενα σχολειο εδω στο αιγιο κοριτσια αλλο πραγμα.....πιο καλα απο το σπιτι περνουσαν!!! οποτε οτιδηποτε στην αθηνα μου κακοφαινεται!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ειδα το σαιτ και μονο το σαιτ απο την "αναγεννηση" και σαν εγκαταστασεις μου φανηκαν καλες....ξερει καποιος κατι παραπανω????http://www.anagennisis.gr/

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ειδα το σαιτ και μονο το σαιτ απο την "αναγεννηση" και σαν εγκαταστασεις μου φανηκαν καλες....ξερει καποιος κατι παραπανω????http://www.anagennisis.gr/

ναι πραγματι φαινεται πολυ καλο.Μηπως καποια κοπελα πηγανει τα παιδάκια της για να μας πει λεπτομέρειες? πόσο πληρώνει?ποιέσ ωρες λειτουργει?έχει σχολικό και εαν ναι,σε ποια τιμη?η μικρη μου ειναι 2,5.εσενα ποσό ειναι το παιδακι σου?

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

ναι πραγματι φαινεται πολυ καλο.Μηπως καποια κοπελα πηγανει τα παιδάκια της για να μας πει λεπτομέρειες? πόσο πληρώνει?ποιέσ ωρες λειτουργει?έχει σχολικό και εαν ναι,σε ποια τιμη?η μικρη μου ειναι 2,5.εσενα ποσό ειναι το παιδακι σου?

 

ο μεγαλος ειναι 4 (για νηπιαγωγειο ψαχνω) η μικρη ειναι 2 !

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

να τα χαιρεσαι τα παιδάκια σου vouraikos!!

 

Μήπως εχετε βρε κοριτσια καμία πρόταση για παιδικο σταθμο στο καλαμακι να μας πειτε?Απο προσωπικη εμπειρια να με βοηθήσετε??

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...