Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποσο συχνα επικοινωνητε?


korinakii

Recommended Posts

επικοινωνητε με τα πεθερικα σας?σας παίρνουν τηλεφωνα εκεινοι?η μονο εσεις?εμενα ποτε αλλα εχουν παραπονο που δεν τους παιρνω και που δεν πηγαινω.εσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έχω σταματήσει πια τις διπλωματικές σχέσεις μαζί του από τον σεπτέμβρη για άλλο λόγο αλλά πριν από αυτό μιλούσαμε μια με δυο φορές τη βδομα΄δα! Μια έπαιρνα εγώ μια η πεθερά μου

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σταματήσει πια τις διπλωματικές σχέσεις μαζί του από τον σεπτέμβρη για άλλο λόγο αλλά πριν από αυτό μιλούσαμε μια με δυο φορές τη βδομα΄δα! Μια έπαιρνα εγώ μια η πεθερά μου

 

και εγω την επαιρνα μια - δυο φορες την εβδομαδα ομως εκεινη καμια.Δεν θα επρεπε να ενδιαφερθει εστω μια φορα να με παρει?αντι να εχει μονο απαιτησεις να την παιρνω κ να πηγαινω?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μόνο με το γιό τους. Αν δω ότι πέρασε κοντά ένας μήνας χωρίς επαφή παίρνω τηλ. μόνο και μόνο για να μη λένε ότι δεν τους παίρνω ποτέ. Οπότε και είμαι και από πάνω με το γιόκα τους, γιατί δεν έχει να μου προσάψει αδιαφορία προς τους γονείς του, αλλά αδιαφορία των γονιών του προς εμένα. χιχι..;)

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω βρε κοριτσια εγω δεν εχω και πολυ καλη σχεση με το τηλέφωνο και ετσι η πεθερα μου είναι ολο παραπονα. Δικαιολογημενα βεβαια γιατι μενει και μακρια , ειναι και χήρα. Το ξέρω αλλα οι μερες περναν τοσο γρηγορα που μπλοκαρω και δεν την κανω την ριμαδοκινηση να της τηλ.

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω την επαιρνα μια - δυο φορες την εβδομαδα ομως εκεινη καμια.Δεν θα επρεπε να ενδιαφερθει εστω μια φορα να με παρει?αντι να εχει μονο απαιτησεις να την παιρνω κ να πηγαινω?

 

εδώ δεν με έπαιρνε τηλέφωνο όταν ήμουν εγκυος -όλους του 9 μήνες- και έιμασταν τότε κάτω , μέναμε αθήνα,,,,στην ίδια πολη μαζί τους...

αυτό δεν της το έχω συγχωρέσει....ούτε και αντρούλης μου !

καποια στιγμή που έκανε παράπονα στο γιο της μόλις γέννησα ότι και καλά δεν της στέλνω εγω κανένα mms να βλέπει την μπέμπα πως μεγαλωνει, της λεει ο αντρούλης μου "Εσύ δεν την έπαιρνες την Ελενα όσο ήταν εγκυος να τη ρωτήσεις αν θελει βοήθεια κάτι με τις δουλειες του σπιτιού, να την βοήθήσεις με το σούπερ, δεν την πηρες τηλεφωνο όταν δυο φορές ήταν άρρωστη και δεν μπορούσε να πάρει φάρμακα και σερνόταν στο πάτωμα , και ζητάς και τα ρέστα?" Η πεθερά μου τουμπεκί από τότε....

Και από τότε...μας τιμούσε με το δυο φορές τη βδομάδα τηλέφωνο....

ξουτ από εδώ....

Και τώρα μετά το σούργελο του Σεπτέμβρη...

κοπήκαν όλα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

H ερώτηση, να είμαι ειλικρινής, μου φαίνεται σαν επιστημονικής φαντασίας.

Δεν μου περνάει ποτέ από το μυαλό να πάρω την πεθερά μου τηλέφωνο από μόνη μου. Έχει τον γιο της για αυτά. Όταν παίρνει αυτή, και το σηκώσω εγώ, θα της πω δυο κουβέντες και στη συνέχεια θα της δώσω τον άντρα μου. Εάν το σηκώσει εκείνος ούτε που θα μιλήσουμε.

Δεν ξέρω αν έχει παράπονα και δεν μ' ενδιαφέρει κι όλας. Δεν έχω τίποτα να συζητήσω μαζί της ούτε εκείνη μαζί μου, άρα γιατί να την πάρω;;;;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν παιρνω τηλεφωνο γιατι μετα παιρνει αερα και νομιζει οτι ειμαστε κολλητες και κουβαλιεται στο σπιτι.αρα το εκοψα...

 

 

αρα καλα κανω και την εχω σε αποσταση ε?και ας κανει παραπονα στον αρραβωνιαστικο μου ε κοριτσια?

Link to comment
Share on other sites

εγω καποτε ναι μεν δεν επαιρνα,αλλα ελεγα στον αντρα μου να την παρει αν εβλεπα οτι ειχαν περασει μερες και δεν ειχανε μιλησει-να μη λεει οτι δεν την υπολογιζει ο γιος της..αλλα απο την εγκυμοσυνη μου και μετα,και ειδικα απο οταν γεννηθηκε ο μπεμπης μου,η συμπεριφορα της ηταν απαραδεκτη,ουτε γκομενα να την ειχαμε,μιλαμε για πολυ ζηλια και ΠΟΛΥ κατινια...απο τοτε λοιπον δεν θελω να την ακουω ουτε να την βλεπω.οποτε για να την παρω τηλεφωνο ουτε λογος...και μια φορα στις 10 μερες που παιρνει αυτη,βλεπω τον αριθμο και δεν το σηκωνω εγω.

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα με παιρνει τηλ καθε μερα τηλ να δει αν γυρισαμε καλα απο τις δουλειες μας και ο μικρος αν ειναι καλα απο τον παιδικο.

οποτε εγω δεν προλαβαινω να την παρω τηλ.

και επειδη οι σχεσεις μας ειναι νορμαλ δεν με ενοχλει εξαλλου και εγω μιλαω με τη μαμα μου καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις μιλαμε τουλαχιστον2-3 φορες την εβδομαδα. Συνηθως παιρνει εκεινη, αλλα αν δω οτι περασαν 3-4 μερες και δεν τηλεφωνησαν, τοτε παιρνουμε εμεις. Μιλαμε με τις ωρες, ειναι υπεροχη και εκεινη και ο πεθερος μου, την παιρνω οταν χρειαζομαι καμια συνταγη, γιατι προτιμω το φαγητο να θυμιζει μανουλα στον αντρουλη μου. Ειναι αψογη, διακριτικη, δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα, αντιθετως εχουμε εναν αντρα τον οποιο αγαπουμε πολυ κι οι δυο και μας ενωνει...

Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, εξαρταται απο τον ανθρωπο πιστευω. Αν η πεθερα δεν εννοει να καταλαβει οτι το παιδι της εφυγε απο την αγκαλια της και πηγε σε αλλη αγκαλια, ε τοτε σκουρα τα πραγματα. Παντως αποψη μου (και απο προσωπικη εμπειρια, απο τα χρονια που η γιαγια μου δεν ηθελε την μανα μου ομως εκεινη παντα την επαιρνε για χαρη τπυ πατερα μου) ειναι πως ακομα κι αν δεν ειναι ιδιαιτερως ευχαριστη η επικοινωνια με τις πεθερες, ενα τηλεφωνημα που και που και λιγη υπομονη για χαρη του αντρουλη σας αξιζει.

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

H ερώτηση, να είμαι ειλικρινής, μου φαίνεται σαν επιστημονικής φαντασίας.

Δεν μου περνάει ποτέ από το μυαλό να πάρω την πεθερά μου τηλέφωνο από μόνη μου. Έχει τον γιο της για αυτά. Όταν παίρνει αυτή, και το σηκώσω εγώ, θα της πω δυο κουβέντες και στη συνέχεια θα της δώσω τον άντρα μου. Εάν το σηκώσει εκείνος ούτε που θα μιλήσουμε.

Δεν ξέρω αν έχει παράπονα και δεν μ' ενδιαφέρει κι όλας. Δεν έχω τίποτα να συζητήσω μαζί της ούτε εκείνη μαζί μου, άρα γιατί να την πάρω;;;;

 

Aκριβως ετσι κι εγω....

4

Link to comment
Share on other sites

polu gelio..nomiza pws mono egw den exw epikoinwnia..sthn arxh ths sxeshs mas epeidh san atomo einai typiko..epairna thl kanonika..meta eblepa..mia adiaforia, sthn arxh stenwxarethika meta..to phra apofash k etsi ola kala:)den pernw sxedon pote, pernei spania k eimaste teleia..sthn eguomosunh ante na exei pernei mia fora to mhna..den suzhtw gia tis eksetaseis pou kanw..oute kan asxoleitai...alla ti me noiazei..to paidi mou tha exei giagia pou to agapa..th mama mou!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις βρε παιδια μιλαμε 3-4 φορες την εβδομαδα...

να ανησυχησω??? :D

βεβαια το παιδακι ερχεται...δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο...

μετα λογικα δεν θα εχουμε καθολου χρονο.......

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επικοινωνητε με τα πεθερικα σας?σας παίρνουν τηλεφωνα εκεινοι?η μονο εσεις?εμενα ποτε αλλα εχουν παραπονο που δεν τους παιρνω και που δεν πηγαινω.εσεις?

Εμενα βαρεθηκαν να περιμενουν (λογω χρονου και μονο) και ερχονται εκεινοι :mrgreen:. Παντως σχετικα συχνα αλλα οχι με στανταρ ρυθμους (μπορει να κανουμε 15 μερες να βρεθουμε και μπορει σε μια εβδομαδα να βρεθουμε 3-4 φορες) . Ειναι πιο βολικο να ερχονται και να ειναι τα παιδια στον χωρο τους παρα να τα κυνηγαω απο πισω σε ενα σπιτι γεματο μινιατουρες και ευθραυστα .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω κάθε μέρα. Εκείνη τηλεφωνεί και μόλις ρωτήσει αν είμαστε καλά από υγεία θέλει να κλείσει για να μην ενοχλεί...Ακόμα και όταν είναι ο σύζυγος στο σπίτι εμένα θα ζητήσει η πεθερά μου.

Και εγώ προσπαθώ να βρίσκω 5-10 λεπτά για να κάνω ένα τηλεφώνημα.Πιο συχνά μιλάω με την πεθερά μου απ' ότι με τη μάνα μου... βάζω και τα παιδιά να μιλάνε συχνά με τους παπούδες...

Ξέρω ότι όλοι οι παππούδες λαχταρούν για τα εγγονάκια τους (ακόμα και όταν υπήρχαν αφορμές για καυγάδες, κυρίως στην αρχή, έδειχνα ότι με πειραξε αλλά δεν το συνεχίζω για να μη χαλάσουμε τις καρδιές μας. Η πεθερά μου το εκτιμάει αυτό.)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν δυο χρονια που παντρευτηκαμε με τον αντρα μου νομιζα οτι ειχα μια διακριτικη και καλη πεθερα και μιλουσαμε αρκετα συχνα στο τηλ. Απο τοτε που εμεινα εγκυος αρχισε να μη με περνει τηλ και να περνει το γιο της και να τον πιπιλαει τα αυτια για το ονομα του μωρου οταν ημουνα δυο μηνων και καλα καλα δεν ξεραμε το φυλο αλλα και αν θα πηγαινανε ολα καλα, οταν γεννησα με επερνε αλλα λογω χρονου δε μπορουσα νε τις μιλαω παντα οποτε το εκοψε τελειως και μονο στις γιορτες μιλαμε και αν γκρεμιστει κανενας φουρνος και καμια αλλη φορα επαψα και γω να περνω.Να φανταστειτε με επιασε η μεση μου εδω και 3 εβδομαδες και ενω μιλαγε με τον αντρα μου ουτε ρωτησε τι κανω ουτε φυσικα θελησε να μου μιλησει και επειδη εγω ειμαι παραπονιαρα το εθιξα το θεμα στον αντρα μου καναμε και ενα ψιλοκαβγα και μαλλον της ειπε να με παρει τηλ και οταν ειχε υπηρεσια με πηρε και οταν της την ειπα μου εδωσε τον πεθερο μου να μιλησω! Με το να μη με περνει τηλ εχω το κεφαλι μου ησυχο αλλα οχι να περνει το γιοκα της και να τον φουντωνει!

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις μιλαμε τουλαχιστον2-3 φορες την εβδομαδα. Συνηθως παιρνει εκεινη, αλλα αν δω οτι περασαν 3-4 μερες και δεν τηλεφωνησαν, τοτε παιρνουμε εμεις. Μιλαμε με τις ωρες, ειναι υπεροχη και εκεινη και ο πεθερος μου, την παιρνω οταν χρειαζομαι καμια συνταγη, γιατι προτιμω το φαγητο να θυμιζει μανουλα στον αντρουλη μου. Ειναι αψογη, διακριτικη, δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα, αντιθετως εχουμε εναν αντρα τον οποιο αγαπουμε πολυ κι οι δυο και μας ενωνει...

η γιαγια μου δεν ηθελε την μανα μου ομως εκεινη παντα την επαιρνε για χαρη τπυ πατερα μου)

Μηπως εχουμε την ιδια μαμα και την ιδια πεθερα?:P:p:p:p

.....επισης βαζω την μικρη κοντα για να ακουει την φωνη της,τηλεφωνω και στο σοι του αντρα μου(αραιοτερα βεβαια),και ολοι μου δειχνουν να το εκτιμουν.Βεβαια δεν ειμαι ανθρωπος με μεγαλη ευθιξια,και πραγματα που κανουν αλλους ανθρωπους εξαλλους εγω δεν τα παρατηρω καν:PΕτσι ειμαστε ολοι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αν και εχουμε πλέον τυπικές σχέσεις τηλεφωνίομαστε μια 2φορές την εβδομάδα πότε εγώ πότε εκείνη κυρίως να μιλήσουμε για την μικρή .

Οτάν βέβαια ο άντρας μου είναι εδώ δεν μιλάμε μαζί απλά όταν θέλουν να έρθουν στο σπίτι παίρνει εμένα η πεθέρα μου για να συννενοήθουμε για την ώρα.Φυσικά μη φανταστείτε ότι έχουμε καμιά συζήτηση γεία σας τι κάνετε πως ειναι η μικρή καλά και τέλος αυτά .:)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

θελω τη γνωμη σας!!!

την πεθερα μου σε γενικες γραμμες τη λες καλη.οταν βρισκομαστε ολα μια χαρα!με το τηλεφωνο ομως δεν τα παμε καλα.

εγω γενικα δεν την παιρνω ουτε αυτη εκτος αν τυχει καμια φορα.τον αντρα μου τον παιρνει στο κινητο για να του μιλησει.

το μωρο ειναι 5 μιση μηνων και εχει ερθει 4 φορες να το δει.τις υπολοιπες παμε στο σπιτι της.

της εχω πει οποτε θελει να ερχετε δεν ειναι αναγκη να νιωθει καπως.το σπιτι μου ειναι ανοιχτο απλα να μου κανει ενα τηλ πριν.αυτη ομως περιμενει προσκλητηριο επισημο!

εχω σκοπο να παω ακομη λιγες φορες και αν δεν ερθει τερμα.

εγω ειμαι τησ αποψης οτι αν θελω να παω καπου παιρνω τηλ και ρωταω αν θα ειναι σπιτι καποιος να τον επισκεφτω.

αυτη περιμενει νατην καλεσω παρολο που της εχω πει ελα οποτε θελεις.

το μωρο το λατρευει να τονισω ειναι και το πρωτο της εγγονι.

μηπως ειμαι αδικη????τι να πω..

επισης να πω οτι αυτη μας καλει για φαγητο συχνα(για να βλεπει το μωρο)

Link to comment
Share on other sites

Καλέ εμείς κάνουμε ΑΜΑΝ να μην τις έχουμε μες τα πόδια μας και εσύ στεναχωριέσαι? Έλα Παναγία μου... Βρε εσύ, της έχεις πει να έρχεται. Τι άλλο να κάνεις δηλαδή? Αυτή το χει το πρόβλημα, όχι εσύ...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλέ εμείς κάνουμε ΑΜΑΝ να μην τις έχουμε μες τα πόδια μας και εσύ στεναχωριέσαι? Έλα Παναγία μου... Βρε εσύ, της έχεις πει να έρχεται. Τι άλλο να κάνεις δηλαδή? Αυτή το χει το πρόβλημα, όχι εσύ...

 

χαχα...καλα δεν θελω να μου γινει και τσιμπουρι γενικα θελω την ησυχιΑ μου..απλα το θεμα μου ειναι αν πρεπει να την περνω συνεχεια τηλεφωνο να την καλω εγω.εσεις τι κανετε?

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι ουτε με περνει ουτε την ερνω βαζω τον αντρα μου να την περνει τηλ γιατι πρεπει να μιλαει στους γονεις του μιας κ ειναι μεγαλοι ανθρωποι απο εκει κ περα εγω απλα ειμαι μακρυα κ αγαπημενη αν κ δεν μου εχει δημιουργησει ποτε προβληματα ε δεν εχουμε επαφες τωρα αυτο δεν ξερω εαν ειναι κακο η καλο η νεκροψια θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...