Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ


drop_00

Recommended Posts

γεννησε καμια κοπελα προσφατα στο μαιευτηριο "ελενα"

 

τι παροχες εχει?

μονοκλινα και 2κλινα!

πανες δινουν στα μωρακια η τις εχουμε εμεις?

 

Πάνες δίνουν κάθε πρωί, όταν κάνουν μπάνιο τα μωρά!!κατά τα άλλα ό,τι έγραψε η Έφη ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εγώ σκέφτομαι να τα πάρω όλα αυτά μαζί μου από το σπίτι,

στα μαθήματα ανώδυνου που πήγα τον Μάιο του 2012 οι μαίες λέγαν ότι λόγω της οικονομικής κρίσης να είμαστε προετοιμασμένες για ελλείψεις!

 

Παρόλα αυτά ο γιατρός μου που ρώτησα πρόσφατα μου είπε ότι ακόμα δεν έχουν έντονο πρόβλημα, αλλά κάλλιο γαϊδουρόδενε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
αααααα και αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τα εσωρουχα μιας χρησης?δεν νομιζω να υπηρχε καποιος λογος.εγω ειχα παρει απο την λαικη εσωρουχα με 1 ευρω λιγο μεγαλυτερα απο αυτα που φοραγα κανονικα με σκοπο να τα πετουσα αν θα τα λερωνα αλλα με βολεψαν παρα πολυ και καλυτερα που δεν πηρα τα μιας χρησης που ηταν και ακριβα απο οσο θυμαμαι.οι σερβιετες που εδιναν ηταν μια χαρα βεβαια ηταν λιγο γελοιο να βλεπεις κοπελες που φορουσαν αυτες τις σερβιετες και διαγραφοντουσαν απο τις πυτζαμες.αλλα ηταν μια χαρα.οι τενα που ειχα αγορασει εγω ηταν θεορατες μπροστα σε αυτες που εδιναν.δεν πηγαν ομως χαμενες .......τις εριχνα στο πατωμα για να βγω αποτ ην ντουζιερα επειδη οι παντοφλες μου γλιστρουσαν .χαχα

επιθεματα θα χρειαστειτε.την δευτερη μερα ειχα γινει μουσκεμα και οταν σηκωθηκα για να παω να φορεσω ηταν σαν να ειχα ανοιξει βρυσουλα.σαν πρωταρα τα ειχα δει λιγο ασπρομαυρα .τωρα που το σκεφτομαι γελαω

 

Να ΄σαι καλά, γέλασα τρελά με τις σερβιετοπαντόφλες!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

και μία ερώτηση ακόμα...το μωρό το έχεις κοντά σου όλη την ώρα, σωστά?που το αλλάζεις? σε ειδικούς χώρους?έχει μαίες εκεί να σου δείξουν? ή στο δωμάτιο? αν δεν είσαι καλά το παίρνουν καθόλου ή με τίποτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μία ερώτηση ακόμα...το μωρό το έχεις κοντά σου όλη την ώρα, σωστά?που το αλλάζεις? σε ειδικούς χώρους?έχει μαίες εκεί να σου δείξουν? ή στο δωμάτιο? αν δεν είσαι καλά το παίρνουν καθόλου ή με τίποτα?

το μωρο οντως το εχεις μαζι σου συνεχεια!μολις ανεβεις στο δωματιο ερχεται κ το δωρακι σου!!υπαρχει ειδικος χωρος για αλλαγμα, τουλαχιστον στον εκτο οροφο που ημουν εγω, πολυ καλα οργανωμενος κ παρα πολυ καθαρος.εκει εχει αλλαξιερες, νερακι κλπ κ το αλλαζεις. Καθε πρωι τα κανουν μπανιο οι μαιες. Εμεις μονο αλλαγμα, ταισμα.Τωρα αν δεν εισαι καλα δεν ξερω αν το παιρνουν,δεν μου ετυχε αλλα επειδη εκανα καισαρικη ειχα συνεχεια βοηθεια!

3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν μπορεί κάποια κοπέλα να μας πει πως είναι τώρα στο Έλενα, θα βοηθούσε πολύ.

Επίσης, εμένα που θα μπει αμέσως εντατική, θα μπορώ να το βλέπω, να το παίρνω λίγο αγκαλιά; Μου φαίνεται ότι θα τρελαθώ και νομίζω ότι θα είναι πολύ απότομο και για το μωρό μου να μην μας έχει κοντά του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν μπορεί κάποια κοπέλα να μας πει πως είναι τώρα στο Έλενα, θα βοηθούσε πολύ.

Επίσης, εμένα που θα μπει αμέσως εντατική, θα μπορώ να το βλέπω, να το παίρνω λίγο αγκαλιά; Μου φαίνεται ότι θα τρελαθώ και νομίζω ότι θα είναι πολύ απότομο και για το μωρό μου να μην μας έχει κοντά του.

 

Στα πρόωρα Β που ήταν ο δικός μου είχε επισκεπτήριο για τη μητέρα για θηλασμό κάθε 3 ώρες την ημέρα ενω για τους μπαμπάδες μισή ώρα το πρωί και μισή ώρα το απόγευμα. Αν ειναι ομως εντατική μάλλον θα ειναι τα δύο μισάωρα μέσα στην ημέρα. Ισως και να έχει αλλάξει κάτι αλλά γενικά ισχύουν αυτοί οι κανόνες στα μαιευτήρια. Ελπίζω με το καλό να πάνε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ γέννησα τον Ιούνιο στο Έλενα και έμεινα στα μονόκλινα του 5ου οπότε μόνο για αυτά μπορώ να εκφέρω άποψη.

Όλα τα παραπάνω που αναφέρουν οι κοπέλες ισχύουν απλά να συμπληρώσω ότι δεν υπάρχει υπηρεσία φύλαξης των βρεφών. Για τα μωράκια χρειάζεσαι μόνο μωρομάντηλα και καμια πετσετούλα για το πλύσιμο διοτι υπάρχει ένα δωμάτι όπου τα αλλάζουμε και εχει νιπτήρες, pampers βαμβακι και οινόπνευμα.

Εγώ προσωπικά πήρα μια συσκευασία πάνες την επομένη διοτι κάποιες φορές ειχαν νουμερο 2 κι εμένα ηταν τόσο μικρούλης που του έπλεαν. Όσον αφορά το γάλα τους δεν επιτρέπουν τίποτα όπως βραστηρες, αποστειρωτες κλπ γιατι σε περίπτωση που χρειαστείτε συμπλήρωμα υπάρχει το δωμάτιο προετοιμασίας γάλακτος όπου σας παρέχουν σε μπουκαλάκια αποστειρωμένα μιας χρήσεως γάλα για το μωράκι σας. Επίσης του ειχα πάρει και φορμάκια δικά μας και φανελάκια γιατί τους φοράνε κάτι ποδιές και δεν τις ηθελα καθόλου, έκαναν βεβαια παρατήρηση που τον άλλαζα αλλά τι να κάνω αφου δεν με βόλευαν???

Για εμας δινουν αυτες τις περιβόητες σερβιέτες, οπότε φροντίστε να εχετε γιατι δεν βολεύουν, κάθε μέρα σου αλλάζουν πετσέτα προσώπου και σώματος που ερχεται σε συσκευασμένη αποστειρωμένη συσκευασία!!!αλλά εγώ είχα και τις δικές μου για να έχω μια για τα μαλλιά και μια του σώματος όχι άσπρη να μπορώ να τη δώσω στη μαμά να την πλένει γιατί βρε κορίτσια θα την λερώσεις όπως και να έχει κι εγώ ντρεπόμουν τωρα την ασπρη ασπρη πετσέτα να την κάνω......τέσπα...πάντως δίνουν ...αλλάζουν κάθε μέρα σεεντόνια σίγουρα και στο ενδιάμεσο αν τυχόν λερώσεις και ζητησεις σου δινουν χωρίςδεύτερη κουβέντα...οπότε όλα τα άλλα τα περνετε εσείς...δηλαδή σαμπουάν,αφρόλουτρο καλλυντικά, αποσμητικά,χτενα,πιστολάκι, ΚΟΚΑΛΑΚΙΑ,οδοντοκρεμα και οδοντόβουρτσα και εσωρουχάκια δικά σας!!!

Σας δίνουν και 3 βαλιτσάκια από pampers libero kai babylino πουέχουν πολλά χρήσιμα μεσα...όμως δεν μπορείτε να βασιστείτε σε αυτάγιατί μπορει να σας τα δώσουν την 1η μερα ή και την τελευταία!!!

Για όποια άλλη ερώτηση ευχαρίστως να βοηθήσω...πάντως ότι αναφέρονταν στις παροχές του μαιευτηρίου υπήρχε, δεν υπήρξε καμία έλλειψη,εγώ είμαι υπέρευχαριστημένη με όλο το προσωπικό και τις παροχές...τι να πω...απο λητώ πάντως τρικλινο που ξέρω χίλιες φορές ανώτερα, μάλλον λάθος ..δεν συγκρίνονται...με το καλό!!!

[

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μωρο οντως το εχεις μαζι σου συνεχεια!μολις ανεβεις στο δωματιο ερχεται κ το δωρακι σου!!υπαρχει ειδικος χωρος για αλλαγμα, τουλαχιστον στον εκτο οροφο που ημουν εγω, πολυ καλα οργανωμενος κ παρα πολυ καθαρος.εκει εχει αλλαξιερες, νερακι κλπ κ το αλλαζεις. Καθε πρωι τα κανουν μπανιο οι μαιες. Εμεις μονο αλλαγμα, ταισμα.Τωρα αν δεν εισαι καλα δεν ξερω αν το παιρνουν,δεν μου ετυχε αλλα επειδη εκανα καισαρικη ειχα συνεχεια βοηθεια!

 

α,,,,ώστε μπάνιο το κάνουν αυτές;;;;από ποιον είχες βοήθεια Ελένη; από τους δικούς σου εννοείς; δηλαδή βρε κορίτσια νοσοκόμες δεν σε βοηθάνε καθόλου;;;το προσωπικό τί κάνει; εσένα δηλαδή με την καισαρική δεν σε φροντίσανε καθόλου με τις γάζες κτλ; συγνώμη που ρωτάω έτσι επίμονα αλλά έχω ανασφάλεια ότι άμα πονάω κτλ και θέλω να κοιμηθώ και το μωρό θα θέλει προσοχή και φροντίδα, τί θα κάνω; θα το δώσω στην μαμά μου;;;ή μήπως κοιμάται συνέχεια και απλά ξυπνάει για να φάει και μετά πάλι ύπνο. είναι το πρώτο μου...φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

α,,,,ώστε μπάνιο το κάνουν αυτές;;;;από ποιον είχες βοήθεια Ελένη; από τους δικούς σου εννοείς; δηλαδή βρε κορίτσια νοσοκόμες δεν σε βοηθάνε καθόλου;;;το προσωπικό τί κάνει; εσένα δηλαδή με την καισαρική δεν σε φροντίσανε καθόλου με τις γάζες κτλ; συγνώμη που ρωτάω έτσι επίμονα αλλά έχω ανασφάλεια ότι άμα πονάω κτλ και θέλω να κοιμηθώ και το μωρό θα θέλει προσοχή και φροντίδα, τί θα κάνω; θα το δώσω στην μαμά μου;;;ή μήπως κοιμάται συνέχεια και απλά ξυπνάει για να φάει και μετά πάλι ύπνο. είναι το πρώτο μου...φαίνεται;

ναι αυτες το κανουν μπανιο καθε πρωι κ μετα το παιρνεις εσυ για τα υπολοιπα. ειναι ολη μερα μαζι σου στο δωματιο.εγω ειχα τη μαμα μου, τον αντρα μου κ την πεθερα μου εναλλαξ, δεν εμεινα μονη μου οποτε αν ηθελα να ξεκουραστω θα τον κραταγαν.μη σε αγχωνουν αυτα, θα τα βρεις.κι εγω τοτε ηθελα πριν παω να ξερω τα παντα!οσον αφορα εμενα με φροντισαν παρα πολυ!αλλαγες συνεχεια εκαναν!για αυτο δεν ξεκουραζεσαι,ολο καποιος ερχεται αλλα νιωθεις μεγαλη σιγουρια.Παντως απο φροντιδα καμια σχεση με τα ιδιωτικα κ δεν υπερβαλλω!

3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεννησα στο Ελενα πριν 2 εβδομαδες. Εμεινα στα μονοκλινα του 6ου και το δωματιο μαζι με το ευγενικοτατο προσωπικο μου αφησαν πολυ καλες εντυπωσεις. Οσον αφορα στις παροχες, σου δινουν σερβιετες οι οποιες ομως δεν βολευουν καθολου, ρουχαλακια για το μωρο επισης σου δινουν αυτοι (ειχαν φορεσει στη μπεμπα μου κατι που εμοιαζε με φορεματακι) αλλα εγω ειχα τα δικα μου, οταν η μπεμπα λερωσε το σεντονακι της και ζητησα αλλο, μου ειπαν οτι δυστυχως δεν εχουν :(. Επισης στις 4 μερες που εμεινα, δεν μου αλλαξαν ουτε μια φορα τα σεντονια, γιατι δεν τα ειχα λερωσει με αιμα... Σαμπουαν, αφρολουτρα, πετσετες, πρεπει να παρετε δικα σας. Κρεμοσαπουνο και χαρτι υγειας υπαρχει μεσα στο μπανιο αλλα καλου κακου παρτε ενα ρολο χαρτι μαζι σας. Για τη φροντιδα του μωρου δεν χρειαζομαστε τπτ γιατι τα παρεχουν ολα, πανες, βαμβακι και νερο για καθαρισμα, οινοπνευμα για τον αφαλο του, γαλα αν χρειαστει.

ExxSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα impatient να σου ζήσει :-)

ποια είναι η διαφορά του μονόκλινου στον 5 & 6 όροφο, γνωρίζεις; και ποιο ήταν το κόστος για το δικό σου μονόκλινο;

Πρώτα ο Θεός θα γεννήσω και γω στο Έλενας και αναρωτιέμαι εάν βρίσκεις εύκολα ένα οικονομικό μονόκλινο.

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Έλενα πριν 2 εβδομάδες. Μονόκλινο λουξ στον 5ο μου κόστισε 360 ευρώ με ΟΑΕΕ (μας είχαν πει ότι η διαφορά τιμής για μονοκλινο είναι 25 ευρώ για απλό, 100 ευρώ για λουξ).

Μπήκα Πέμπτη, Παρασκευή έγινε η καισαρική, βγήκα Δευτέρα πρωί (μια μέρα νωρίτερα). Τα δωμάτια καταπληκτικά και πεντακάθαρα, δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι καλύτερο, είχαν χαρτί υγείας (όχι πολύ σόι) και σερβιέτες (μικρές), καθώς και ένα αντισηπτικό χεριών στο μπάνιο και ένα κρεμοσάπουνο με ήπιο αντισηπτικό (δεν με βόλεψε αλλά μάλλον ήταν το πιο κατάλληλο).

Τηλεόραση LCD (ενοικίαση 40 ευρώ για όσες μέρες μείνετε), οι νοσοκόμες ευγενέστατες, έμπαιναν δύο δύο, άλλαζαν σεντόνια και ήταν πολύ φιλικές.

Το μωρό μου μεταφέρθηκε στο Ωνάσειο οπότε δεν ξέρω να σας πω για την περιποίηση βρεφών στο Έλενα.

Το τμήμα μητρικού θηλασμού στον 4ο ήταν λίγο βάρβαρο για εμένα γιατί δεν δέχονταν να μου συντηρήσουν το γάλα μου στα ψυγεία τους, γιατί το παιδί δεν ήταν στο Έλενα!!! Το ψυγειάκι του δωματίου δεν είχε αρκετά χαμηλή θερμοκρασία με αποτέλεσμα το μωρό να χάσει το γάλα τις πρώτες ημέρες (βασικά 2 από τις 3 γυναίκες που δουλεύουν εκεί τις βρήκα ελαφρώς αγενείς μαζί μου και καθόλου υποστηρικτικές, λίγο απαρχαιωμένο το όλο στυλ του τμήματος και πολύ... μποχαδερό!).

Ο γιατρός που μου έκανε την καισαρική ήταν άψογος σε όλα του (Φαρμακίδης), το ίδιο και οι υπόλοιποι γιατροί και η αναισθησιολόγος (κυρία Δελάκη νομίζω). Η δε παιδοκαρδιολόγος (κυρία Κομνού),αχρείαστη να σας είναι, ήταν καταπληκτικός άνθρωπος και γιατρός, θα το λέω μια ζωή.

Προσοχή στους καθετήρες, με πόνεσε αρκετά η εισαγωγή του και με τραυμάτησε η εξαγωγή του, με αποτέλεσμα να έχω έντονο πόνο και αίμα κατά την ούρηση. Άκουσα από μια άλλη κοπέλα ότι χρησιμοποίησαν σε αυτήν ξυλοκαϊνη ή κάτι τέτοιο όταν τον έβαζαν και δεν πόνεσε. Ρωτήστε το γιατρό σας!

Περιγραφή καισαρικής:

Συμβουλή: Περιποιηθείτε την περιοχή από το σπίτι ώστε εκεί να σας ελέγξουν μόνο γιατί αλλιώς θα πέσει ξύρισμα σε ενιαίο θάλαμο με κουρτίνες για διαχωριστικά (δεν θα σας αρέσει καθόλου!). Κλίσμα στο δωμάτιο (τα καλά του μονόκλινου ίσως; ). Βγάζετε τα πάντα από ρούχα, εσώρουχα, κοσμήματα και φοράτε μια ρόμπα (δικιά τους, η γιαγιά μου δεν θα τη φορούσε), σας μεταφέρει με φορείο τραυματιοφορέας στα χειρουργεία, σας πετάνε μισό μπουκάλι μπεταντίν στην επίμαχη περιοχή, σας βάζουν καθετήρα (όλα αυτά σε έναν θάλαμο δίπλα- εμένα μου έτυχε άντρας νοσηλευτής!!!), περιμένετε τη σειρά σας (εγώ περίμενα ανάσκελα 2 ώρες, άλλες κοπέλες μισή- μία ώρα μόνο) και μετά μπαίνετε χειρουργείο. Σας μεταφέρουν από το φορείο στο χειρουργικό κρεβάτι, μένετε γυμνή και κάνουν αναισθησία. Μου έκαναν ραχιαία και ήταν μια χαρά, αισθανόμουν αφή αλλά όχι πόνο. Δεν βλέπετε τίποτα φυσικά παρά το μωρό γιατί βάζουν μια κουρτίνα (τα καλύτερα χάνουμε!!!).

Στο θάλαμο έχει 5-6 φοιτητές, γιατρούς, νοσηλευτές, ανοίγει η πόρτα που και που, γενικά γίνεται ένας χαμός, ένα μπαιν μιξ, ένα του νόου ας μπέτα. Μην ανησυχείτε, δεν ντρέπεστε πια, έχετε φάει την κρυάδα και έχετε συνηθίσει πια. Και το λέω εγώ που είμαι απίστευτα ντροπαλή στο να αλλάξω μπροστά σε άλλον άνθρωπο.

Ακολουθεί ράψιμο, επιστροφή στην ανάνηψη (έκανα 3 ώρες να κουνήσω πόδια), πλύσιμο από τις μαίες (πολύ συμπαθητικές και ευγενικές), πατάνε την κοιλιά για να δουν την ποιότητα του αίματος που βγαίνει (δεν πόνεσα καθόλου, άλλες φώναζαν αλλά πραγματικά δεν είναι κάτι που πονάει, μάλλον ήταν ταλαιπωρημένες οι κοπέλες από την όλη διαδικασία).

Η ΑΛΗΘΕΙΑ: η καισαρική πονάει την άλλη μέρα! Δεν μπορείτε να κατεβείτε από το κρεβάτι, ούτε προλαβαίνετε να πάτε τουαλέτα, εγώ έζησα μια ξεφτίλα γενικώς, να προσπαθούμε με τον άντρα μου να κατεβώ από το κρεβάτι (είναι πραγματικά ψηλό!) και να κατουριέμαι πάνω μου (ακράτεια μετά τον καθετήρα που βγήκε την δεύτερη μέρα). ΥΠΟΜΟΝΗ! Θα περάσει σε 1-2 μέρες, θα είναι κάθε μέρα και πολύ καλύτερα. Για όσες δεν κατάλαβαν, πο-νά-ει!

Οι κοιλιακοί μου ήταν εντελώς αγύμναστοι οπότε όλο το βάρος της κοιλιάς (μένει μια κοιλιά σαν 5 μηνών) έπεφτε πάνω στην τομή και πονούσε. Πλάγια δεν κοιμάστε, κρεμάει η κοιλιά και πονάει. Βοηθάει ένα λαστέξ, να συγκρατεί την πλάτσα πλούτσα κοιλιά αλλά τελικά δεν πήρα και σε λίγες μέρες συνήλθα. Υπόθετα Βολταρέν (δίνουν εκεί), κάνουν και παυσίπονη ένεση (μια νοσοκόμα μου είπε ότι είναι βολταρέν κι αυτή) και πονάει πολύ λιγότερο. Τα συνεχίζετε για καμιά βδομάδα και είστε οκ. Η αντιβίωση που δίνουν είναι σεκλόρ, επιτρέπεται στο θηλασμό. Την περνάνε ενδοφλεβίως (ενοχλητικό), από πεταλούδα στο χέρι και "ξεπλένουν" με ορό. Την 2η μέρα το βράδυ είχα κάνει πήγμα και δεν περνούσε οπότε μου έδωσαν χαπάκι.

Φαγητό στην καισαρική: Θα πήξετε στο φιδέ. Το καλό είναι ότι θα χάσετε κιλά και θα πάτε εύκολα τουαλέτα. Παραμονή: μεσημέρι: κοτόπουλο με πουρέ, βράδυ: φιδέ. Ανήμερα το πρωί τίποτα φυσικά, νερό μέχρι τις 06:00. Απόγευμα τσάι. Βράδυ δεν θυμάμαι αν είχε κάτι. Ο χρυσός κανόνας της καισαρικής είναι ότι αν δεν αεριστείτε, δεν τρώτε τίποτα. Την άλλη μέρα φιδέ και φιδέ. Την παράλλη φιδέ και μπιφτέκι με πουρέ. Σε όλα αυτά προσθέστε πρωινό (φρυγανιά, μαργαρίνη, μαρμελάδα, γάλα) και άπειρες κρέμες. Νομίζω ότι δεν θα ξαναφάω κρέμα στη ζωή μου...

Προσοχή μετά με τα βάρη και την ταλαιπωρία, αν και εγώ την 4η μέρα μπήκα συνοδός του μωρού 24 ώρες σε πολυθρόνα δίπλα στην θερμοκοιτήδα στο Ωνάσειο και δεν έπαθα τίποτα, μόνο κουράστηκα και πονούσα από την ορθοστασία και το σήκωμα του μωρού και την 6η μέρα περπάτησα από την Ερμού μέχρι το Σύνταγμα, φορτωμένη με ψώνια για το μωρό που προέκυψαν ξαφνικά, για να βρω ταξί (με χαλάζι και απεργία ΜΜΜ). Καλό τεστ ντράιβ για την τομή, που παρέμεινε στη θέση της!

Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε λεπτομέρεια θα σας κάνει να νοιώσετε πιο άνετα :)

Συμπέρασμα; Είναι εντελώς παράλογο με τέτοιους γιατρούς και παροχές να πηγαίνουν οι γυναίκες στα ιδιωτικά μαιευτήρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα στο Έλενα πριν 2 εβδομάδες. Μονόκλινο λουξ στον 5ο μου κόστισε 360 ευρώ με ΟΑΕΕ (μας είχαν πει ότι η διαφορά τιμής για μονοκλινο είναι 25 ευρώ για απλό, 100 ευρώ για λουξ).

Μπήκα Πέμπτη, Παρασκευή έγινε η καισαρική, βγήκα Δευτέρα πρωί (μια μέρα νωρίτερα). Τα δωμάτια καταπληκτικά και πεντακάθαρα, δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι καλύτερο, είχαν χαρτί υγείας (όχι πολύ σόι) και σερβιέτες (μικρές), καθώς και ένα αντισηπτικό χεριών στο μπάνιο και ένα κρεμοσάπουνο με ήπιο αντισηπτικό (δεν με βόλεψε αλλά μάλλον ήταν το πιο κατάλληλο).

Τηλεόραση LCD (ενοικίαση 40 ευρώ για όσες μέρες μείνετε), οι νοσοκόμες ευγενέστατες, έμπαιναν δύο δύο, άλλαζαν σεντόνια και ήταν πολύ φιλικές.

Το μωρό μου μεταφέρθηκε στο Ωνάσειο οπότε δεν ξέρω να σας πω για την περιποίηση βρεφών στο Έλενα.

Το τμήμα μητρικού θηλασμού στον 4ο ήταν λίγο βάρβαρο για εμένα γιατί δεν δέχονταν να μου συντηρήσουν το γάλα μου στα ψυγεία τους, γιατί το παιδί δεν ήταν στο Έλενα!!! Το ψυγειάκι του δωματίου δεν είχε αρκετά χαμηλή θερμοκρασία με αποτέλεσμα το μωρό να χάσει το γάλα τις πρώτες ημέρες (βασικά 2 από τις 3 γυναίκες που δουλεύουν εκεί τις βρήκα ελαφρώς αγενείς μαζί μου και καθόλου υποστηρικτικές, λίγο απαρχαιωμένο το όλο στυλ του τμήματος και πολύ... μποχαδερό!).

Ο γιατρός που μου έκανε την καισαρική ήταν άψογος σε όλα του (Φαρμακίδης), το ίδιο και οι υπόλοιποι γιατροί και η αναισθησιολόγος (κυρία Δελάκη νομίζω). Η δε παιδοκαρδιολόγος (κυρία Κομνού),αχρείαστη να σας είναι, ήταν καταπληκτικός άνθρωπος και γιατρός, θα το λέω μια ζωή.

Προσοχή στους καθετήρες, με πόνεσε αρκετά η εισαγωγή του και με τραυμάτησε η εξαγωγή του, με αποτέλεσμα να έχω έντονο πόνο και αίμα κατά την ούρηση. Άκουσα από μια άλλη κοπέλα ότι χρησιμοποίησαν σε αυτήν ξυλοκαϊνη ή κάτι τέτοιο όταν τον έβαζαν και δεν πόνεσε. Ρωτήστε το γιατρό σας!

Περιγραφή καισαρικής:

Συμβουλή: Περιποιηθείτε την περιοχή από το σπίτι ώστε εκεί να σας ελέγξουν μόνο γιατί αλλιώς θα πέσει ξύρισμα σε ενιαίο θάλαμο με κουρτίνες για διαχωριστικά (δεν θα σας αρέσει καθόλου!). Κλίσμα στο δωμάτιο (τα καλά του μονόκλινου ίσως; ). Βγάζετε τα πάντα από ρούχα, εσώρουχα, κοσμήματα και φοράτε μια ρόμπα (δικιά τους, η γιαγιά μου δεν θα τη φορούσε), σας μεταφέρει με φορείο τραυματιοφορέας στα χειρουργεία, σας πετάνε μισό μπουκάλι μπεταντίν στην επίμαχη περιοχή, σας βάζουν καθετήρα (όλα αυτά σε έναν θάλαμο δίπλα- εμένα μου έτυχε άντρας νοσηλευτής!!!), περιμένετε τη σειρά σας (εγώ περίμενα ανάσκελα 2 ώρες, άλλες κοπέλες μισή- μία ώρα μόνο) και μετά μπαίνετε χειρουργείο. Σας μεταφέρουν από το φορείο στο χειρουργικό κρεβάτι, μένετε γυμνή και κάνουν αναισθησία. Μου έκαναν ραχιαία και ήταν μια χαρά, αισθανόμουν αφή αλλά όχι πόνο. Δεν βλέπετε τίποτα φυσικά παρά το μωρό γιατί βάζουν μια κουρτίνα (τα καλύτερα χάνουμε!!!).

Στο θάλαμο έχει 5-6 φοιτητές, γιατρούς, νοσηλευτές, ανοίγει η πόρτα που και που, γενικά γίνεται ένας χαμός, ένα μπαιν μιξ, ένα του νόου ας μπέτα. Μην ανησυχείτε, δεν ντρέπεστε πια, έχετε φάει την κρυάδα και έχετε συνηθίσει πια. Και το λέω εγώ που είμαι απίστευτα ντροπαλή στο να αλλάξω μπροστά σε άλλον άνθρωπο.

Ακολουθεί ράψιμο, επιστροφή στην ανάνηψη (έκανα 3 ώρες να κουνήσω πόδια), πλύσιμο από τις μαίες (πολύ συμπαθητικές και ευγενικές), πατάνε την κοιλιά για να δουν την ποιότητα του αίματος που βγαίνει (δεν πόνεσα καθόλου, άλλες φώναζαν αλλά πραγματικά δεν είναι κάτι που πονάει, μάλλον ήταν ταλαιπωρημένες οι κοπέλες από την όλη διαδικασία).

Η ΑΛΗΘΕΙΑ: η καισαρική πονάει την άλλη μέρα! Δεν μπορείτε να κατεβείτε από το κρεβάτι, ούτε προλαβαίνετε να πάτε τουαλέτα, εγώ έζησα μια ξεφτίλα γενικώς, να προσπαθούμε με τον άντρα μου να κατεβώ από το κρεβάτι (είναι πραγματικά ψηλό!) και να κατουριέμαι πάνω μου (ακράτεια μετά τον καθετήρα που βγήκε την δεύτερη μέρα). ΥΠΟΜΟΝΗ! Θα περάσει σε 1-2 μέρες, θα είναι κάθε μέρα και πολύ καλύτερα. Για όσες δεν κατάλαβαν, πο-νά-ει!

Οι κοιλιακοί μου ήταν εντελώς αγύμναστοι οπότε όλο το βάρος της κοιλιάς (μένει μια κοιλιά σαν 5 μηνών) έπεφτε πάνω στην τομή και πονούσε. Πλάγια δεν κοιμάστε, κρεμάει η κοιλιά και πονάει. Βοηθάει ένα λαστέξ, να συγκρατεί την πλάτσα πλούτσα κοιλιά αλλά τελικά δεν πήρα και σε λίγες μέρες συνήλθα. Υπόθετα Βολταρέν (δίνουν εκεί), κάνουν και παυσίπονη ένεση (μια νοσοκόμα μου είπε ότι είναι βολταρέν κι αυτή) και πονάει πολύ λιγότερο. Τα συνεχίζετε για καμιά βδομάδα και είστε οκ. Η αντιβίωση που δίνουν είναι σεκλόρ, επιτρέπεται στο θηλασμό. Την περνάνε ενδοφλεβίως (ενοχλητικό), από πεταλούδα στο χέρι και "ξεπλένουν" με ορό. Την 2η μέρα το βράδυ είχα κάνει πήγμα και δεν περνούσε οπότε μου έδωσαν χαπάκι.

Φαγητό στην καισαρική: Θα πήξετε στο φιδέ. Το καλό είναι ότι θα χάσετε κιλά και θα πάτε εύκολα τουαλέτα. Παραμονή: μεσημέρι: κοτόπουλο με πουρέ, βράδυ: φιδέ. Ανήμερα το πρωί τίποτα φυσικά, νερό μέχρι τις 06:00. Απόγευμα τσάι. Βράδυ δεν θυμάμαι αν είχε κάτι. Ο χρυσός κανόνας της καισαρικής είναι ότι αν δεν αεριστείτε, δεν τρώτε τίποτα. Την άλλη μέρα φιδέ και φιδέ. Την παράλλη φιδέ και μπιφτέκι με πουρέ. Σε όλα αυτά προσθέστε πρωινό (φρυγανιά, μαργαρίνη, μαρμελάδα, γάλα) και άπειρες κρέμες. Νομίζω ότι δεν θα ξαναφάω κρέμα στη ζωή μου...

Προσοχή μετά με τα βάρη και την ταλαιπωρία, αν και εγώ την 4η μέρα μπήκα συνοδός του μωρού 24 ώρες σε πολυθρόνα δίπλα στην θερμοκοιτήδα στο Ωνάσειο και δεν έπαθα τίποτα, μόνο κουράστηκα και πονούσα από την ορθοστασία και το σήκωμα του μωρού και την 6η μέρα περπάτησα από την Ερμού μέχρι το Σύνταγμα, φορτωμένη με ψώνια για το μωρό που προέκυψαν ξαφνικά, για να βρω ταξί (με χαλάζι και απεργία ΜΜΜ). Καλό τεστ ντράιβ για την τομή, που παρέμεινε στη θέση της!

Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε λεπτομέρεια θα σας κάνει να νοιώσετε πιο άνετα :)

Συμπέρασμα; Είναι εντελώς παράλογο με τέτοιους γιατρούς και παροχές να πηγαίνουν οι γυναίκες στα ιδιωτικά μαιευτήρια.

 

Εγω γεννησα με καισαρικη το καλοκαίρι του 2011 στα λουξ μονοκλινα και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη.ούτε κλίμα μου κάνανε ούτε με ξυρισανε.ταλαιπωρηθηκα με τον φλεβοκαθετηρα αρκετά και όταν "μπαίνει"ο ουροκαθετηρας ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ.Αυτα την πρώτη μέρα,μετα στα βγάζουν ολα.πονας στην κίνηση του ανασηκωματος για κανά 10ημερο,κάθε μέρα και καλύτερα βέβαια και όντως τα βολταρεν υποθετα σώζουν.οι παροχές του Έλενα στα λουξ τουλάχιστον είναι ικανοποιητικοτατες.εγω δεν χρειαστηκα τίποτα σχεδόν.

Συμβουλή:όταν κατέβει το γάλα την τετάρτη μέρα,έχετε μαζί σας το θηλαστρο ηλεκτρικό.στο Έλενα σου δίνουν χειροκινητο-απαισιο.εχουν και ηλεκτρικό νοσοκομειακο αλλα πρεπει να πας στο δωμάτιο θηλασμου.ενω με το δικό σου ανακουφιζεσαι στο δωμάτιο σου.

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είστε πολύ κατατοπιστικές, θα ξέρω κι εγώ τι να περιμένω, δεν βρίσκω και σοβαρές διαφορές όπως τα περιγράφετε βασικά απ' το ιδιωτικό.

 

sunshine πονάει τρομερά η κοιλιά όταν στην πατούν για να βγει το αίμα, εάν δεν σε έχει πιάσει η επισκληρίδιος ή είσαι με ολική νάρκωση. Δεν υπάρχει δλδ αναισθησία στην περιοχή όπως στην περίπτωση σου. Άστα, δεν θες να ξέρεις...:shock::shock::shock: Οι πόνοι της γέννας είναι πιο ήπιοι..

 

Οπότε θα πάρω μαζί μου καλού κακού κάτι για το μωρό κι αν χρειαστεί κάτι άλλο θα φέρει ο μπαμπάς ερχόμενος!

 

Η διαφορά 5ου με 6ου δεν έχω καταλάβει ποια είναι, αν πρόκειται για περισσότερη χλίδα δεν με απασχολεί. Το μόνο που με νοιάζει είναι να μην με ξανακοροϊδέψουν στα ιδιωτικά και πληρώνω φύκια για μεταξωτές! Να έχω το μωρό μαζί μου και να είμαστε κι οι δύο υγιείς!

 

Με το καλό σε μας και εσάς να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Xena, εγω εχω γεννησει και τα δυο μου παιδια στο Ελενας, το τελευταιο το 2009 και σε λιγο θα το ξαναεπισκεφτω για το τριτο. Εξαρχης ηταν η πρωτη μου επιλογη και στο λεω ως νοσηλευτρια (οχι στο Ελενας). Και τις δυο φορες ημουν σε μονοκλινο στον 6ο. Ηταν πεντακαθαρα και αψογα οργανωμενα. Τωρα ρωτησα για το λουξ αλλά εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη με ΕΟΠΠΥ. Το απλο μονοκλινο κοστιζει 55 ευρω τη μερα ενω το λουξ 125 ευρω, οποτε παω παλι για μονοκλινο. Αυτα για να ξερεις τι παιζει απο θεμα κόστους.

Link to comment
Share on other sites

Xena, εγω εχω γεννησει και τα δυο μου παιδια στο Ελενας, το τελευταιο το 2009 και σε λιγο θα το ξαναεπισκεφτω για το τριτο. Εξαρχης ηταν η πρωτη μου επιλογη και στο λεω ως νοσηλευτρια (οχι στο Ελενας). Και τις δυο φορες ημουν σε μονοκλινο στον 6ο. Ηταν πεντακαθαρα και αψογα οργανωμενα. Τωρα ρωτησα για το λουξ αλλά εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη με ΕΟΠΠΥ. Το απλο μονοκλινο κοστιζει 55 ευρω τη μερα ενω το λουξ 125 ευρω, οποτε παω παλι για μονοκλινο. Αυτα για να ξερεις τι παιζει απο θεμα κόστους.

 

Σ'ευχαριστώ και με το καλό το τρίτο μωράκι σου (τυχερούλα!!!)

Ξέρεις, κι εμένα νοσηλεύτρια φίλη μου με ξύπνησε κι άλλαξα γιατρό μόλις τώρα (αρχές 7ου). Εσείς κάτι παραπάνω ξέρετε.

 

Πήγα και είδα τα δωμάτια, συμφωνώ σε όσα λες και έμαθα και το κόστος, οπότε έχω αποφασίσει κι εγώ για μονόκλινο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν γεννησα στο ελενα αλλα αυτο με το καθετηρα το επαθα στον μεσαιο.ειπα λοιπον στον γιατρο οταν ηταν να γεννησω το τριτο,να τους πει ο καθετηρας να μπει μετα την επισκληριδιο!!ετσι κ εγινε!δεν καταλαβα τιποτα!αφου μας κανουν ναρκωση γιατι να πονεσουμε με τον καθετηρα δεν το καταλαβα.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Είμαι κι εγώ 24 εβδομάδων κι έχω άλλο ένα παιδάκι έξι ετών.

Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα στο αττικό όπου κι έμεινα πολύ ευχαριστημένη.

Αυτή όμως η εγκυμοσύνη ήταν από εξωσωματική και με παρακολουθούσε μέχρι προχθές ο ιατρός που μου έκανε την εξωσωματική.

Όμως δυστηχώς ο άντρας μου έχασε τη δουλειά του την Παρασκευή και όπως καταλαβαίνετε επιβάλλεται να βρω ιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο πια...

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?? Απευθύνθηκα σε δύο όμως ο ένας τον Ιούλιο που έχω πητ θα λείπει και ο άλλος μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει προχωρημένες κυήσεις... Έχω απελπιστεί...

Σας ευχαριστω που με ακούσατε και σας εύχομαι ό,τι καλύτερο για εσάς και τα παιδάκια σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κοριτσια καμια να εχει γεννησει σε τρικλινο,τετρακλινο(δεν ξερω τι δωματια εχει ακριβως) και να μου πει πως ηταν;Αν και ειναι νωρις ακομα για να τα σκεφτομαι αυτα καπου πηρε το ματι μου οτι δεν εχουν αποστειρωτες;;Κι αν δεν θηλασεις τι κανεις;Εγω δεν θα θηλασω...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καμια να εχει γεννησει σε τρικλινο,τετρακλινο(δεν ξερω τι δωματια εχει ακριβως) και να μου πει πως ηταν;Αν και ειναι νωρις ακομα για να τα σκεφτομαι αυτα καπου πηρε το ματι μου οτι δεν εχουν αποστειρωτες;;Κι αν δεν θηλασεις τι κανεις;Εγω δεν θα θηλασω...

 

 

Κοριτσάκι τι να τους κάνεις τους αποστειρωτές? Θα σου δίνουν κάθε φορά ατομικό μπιμπεράκι με θηλή αποστειρωμένη και μετά θα τα πετάς, δεν χρειάζεται ούτε να πλύνεις ούτε να αποστειρώσεις τίποτα!

Μπορείς να πας να ρίξεις μια ματιά στα δωμάτια σε ώρα επισκεπτηρίου, δεν απαγορεύεται, οπότε να έχεις μια άποψη για το τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...